Michael van den Berg oppermachtig naar zege TOP opent slecht in veldcompetitie Donderstraal houdt stand op Duindigt Magere oogst van Leidse zwemclubs Succesvolle 'Clinic' van Districts jeugd SPORT CeidóeSou*ant LEIDEN De door de Leidse zwemclubs tijdens het eer ste weekeinde van de kringkampioenschappen in Kat wijk geboekte resultaten waren bepaald magertjes van aard. Niet zo vreemd als beseft wordt dat de A-ploegen van de beide verenigingen op trainingskamp zijn. In elk geval stond voor de ouderen de 400 meter wissel op het hoofdmenu en vormden de estafettes een nagerecht. Marjolein Blokpoel pakte brons in 6.09.5. Marcel de Natris liet de klokken stilstaan op 5.09.3, wat hem zilver ople verde. Deze beloning was er tevens voor Mike van Beu kering in 5.34.3. Het heren estafette-kwartet van De Zijl pakte goud in 8.31.2. Bij de jongsten pakte Yvette van de Laar brons op de halve afstand in 3.05.3. Voor LZ tikte Richard van Duivenbode als eerste in 5.22.2. aan. Ook foud voor Robert-Jan Bakker in 5.36.9. Tenslotte een ronzen plak voor Robert van de Kamp in 5.51.3. Van der Veer in goede vorm LEIDEN Theo Van der Veer werd in de Schoon- hovense Parkenloop vijfde in een sterk nationaal veld op de 9,6 kilometer. Met 29,16 minuten was hij kort achter onder anderen Rien van der Wilt en een van de broers Vroemen te von den. In Hoofddorp kwam NSL atleet Willem Boon na 1.05.25 uur over de streep van een 20 kilome ter lange wedstrijd die ge wonnen werd door Jan van Rijthoven uit het Bra bantse Reusel. LEIDEN Een vierentwintig jongens en meisjes tellende selectie van het District Leiden van de KNLTB benutte de afgelopen paasvakantie voor het houden van een 'Clinic'. In de ochtenduren werd op het Alphen- se Nieuwe Sloot ingespeeld, vervolgens werd deelgenomen aan toernooien in het Brabantse Roosendaal en het Gelderse Gendt. In die toernooien deed de Leidse jeugd het bepaald niet slecht. Zo bereik ten Judith Verhoeff en Marieke Bethlehem in Roosendaal bij de meisjes t/m zestien de laatste acht. Verhoeff verloor daarin van Christel Betti (4- 6, 2-6), Bethlehem van Ciska Kramer: 6-7, 5-7. Martijn van Tol bereikte hier de derde ronde. In Gendt eveneens een aantal kwartfinaleplaatsen. Martijn van de Berg (t/m 14) verloor daarin kansloos van nummer een Hans Koemans (twee maal 2-6), terwijl Henrik Kroon (t/m 12) Gijs van Hoek wel het vuur aan de schenen legde: 7-5, 4-6, 3-6. Martine Griekspoor deed het heel goed in de verliezersronde. Ze bereikte de eindstrijd, maar ging daarin ten onder tegen Nathalie van KOUDEKERKER STAAT OP UNICUM GEEN SET AF LEIDEN Michael van den Berg heeft gisteren met grote overmacht het Noorlander Paas A-toer nooi van Unicum op zijn naam geschreven. De lange Koudekerker die zich in de halve eind strijd ook al vrij eenvou dig van opponent Jorn Dankaart had ontdaan (6-3, 6-2), had in de fina le nog minder proble men met Huib Troost. De gezien de omstandig heden (harde wind) sterk spelende Van den Berg liet Troost slechts drie games (6-2, 6-1). Bij de (jeugdige) vrouwen ging de hoofdprijs naar Eva Haslinghuis. De ook als nummer een aan het toernooi begonnen Haag se klopte 14-jarige Lara Bitter in drie sets. „Nee, ik had niet verwacht dat het deze week zo gemak kelijk zou gaan", sprak Van den Berg na afloop van de door zo'n 400 toeschouwers bekeken finale tegen Troost z'n verbazing uit. „Ik wist wel dat ik me goed op het toernooi had voorbereid. Maar waar je staat, merk je toch pas in zo'n week zelf". Gehandicapt Van den Berg begon overi gens gehandicapt aan de eindstrijd met Troost. Onder de bal van zijn rechtervoet had zich in de loop van de week een verzwering ont wikkeld, waardoor wenden en lopen een pijnlijke zaak werd. „Ik heb vandaag be wust geprobeerd om rally's zo veel mogelijk te voorko men", verklapte Van den Berg zijn tactiek later. „Dat is inderdaad heel aardig ge gaan. Al had ik wel geluk dat Troost voor zijn doen van daag matig aan het serveren was, waardoor ik ook in zijn servicegames regelmatig naar het net kon komen". De wedstriidtactiek slaagde in derdaad volledig. Van den Berg hield zijn opponent uit Poortugaal de volledig partij onder druk en pakte gecon centreerd en nauwgezet alle punten die hij maar kon pak ken. Daarmee weer eens aan tonend dat er voor Michael van den Berg met dit spelty pe heel wat succes in het ver schiet kan liggen. „Service volley gaat steeds beter", vertelde Van den Berg de af- Michael van den Berg (rechts) en Huib Troost nemen de door gewonnen finale nog even door. gelopen week al vaker. „In de tijd dat ik net was omge schakeld, vergat ik in wed strijden vaak, wat ik in de training wel goed deed. Was ik in doen en laten nog heel sterk een baseliner. Nu mis ik maar zelden een kans om aan het net te komen". Een ontwikkeling die Van den Berg en trainer/coach Berry Janse niet ten onrechte tot het besluit hebben gebracht dat er dit seizoen vooral op hardcourt zal moeten worden gespeeld. Na de tenniscompe- titie vertrekt Van den Berg dan ook naar Mexico om daar een aantal Satellite toer nooien af te werken. Van den Berg, die zelf de kwartfi nale tegen Michiel Zegveld als zijn beste partij van het toernooi beschouwt, kon de toernooizege ook in dat kader dubbel en dwars gebruiken. „Ja, je kan wel zeggen dat ik die duizend gulden heel goed kan gebruiken. We proberen die tour wel zo goedkoop mo gelijk te houden, maar een retourtje Mexico alleen al is een hele smak geld". Zeker voor een tennisser die nog immer geld toelegt op bijna elk gespeeld toernooi. „Ten nissen is geen vetpot als je niet tot de echte top be hoort", laat Van den Berg weten. „Ook die Satellite toernooien niet. De eerste prijs in dat soort toernooien is zo'n 800 dollar. Daar moet je dan eerst vier, vijf kwalifi catiepartijen voor overleven en daarna ook nog eens win nen van knapen die in de buurt van de 200ste plaats op de wereldranglijst staan. Neen, je gaat pas echt wat overhouden als je veel Chal- lengertoernooien kan spelen. Van den Berg zo oppermachtig FOTO: HENK SNATERSE Maar dat zit er nog niet in". Nog niet in, want het doel van Michael van den Berg ligt wel degelijk hoger dan alleen maar deelnemen aan „kleine toernooitjes". „Het is natuurlijk niet mijn bedoe ling om altijd in de marge van de tennissport te blijven hangen. Daarom bekijk ik ook van jaar tot jaar of het voor mij zin heeft om profes sioneel door te gaan. Of er nog progressie in het spel, in de uitslagen zit. En op het moment dat dat niet meer het geval blijkt te zijn, stop ik ook gegarandeerd". Van stoppen is op dit moment evenwel absoluut nog geen sprake. Niet alleen heeft de speler van Dekker Tennis voor het jaar 1991 „bijgete kend", ook is er duidelijk nog van progressie sprake. Zo'n toernooi op Unicum bijvoor beeld. Vorig seizoen reikte Van den Berg niet verder dan de tweede ronde, nu won hij het evenement zonder een set te hoeven toegeven op zijn vijf tegenstanders. „Een lekker begin van het jaar, dat is duidelijk. Als de competitie nu ook goed verloopt, ga ik in ieder geval met zelfver trouwen het circuit in. En vertrouwen is met dit spelle tje heel wat waard". Vertrouwen Vertrouwen dat bij Eva Has linghuis in de eindstrijd met Lara Bitter even zoek leek te zijn. De Haagse liet zich in de eerste set zelfs vrij eenvoudig wegzetten (4-6), voordat ze besloot het rankingverschil van dertig plaatsen ook op de baan tot uiting te brengen. De tweede set ging met 6-3 naar de veel dropshots slaan de Haslinghuis en de derde ondanks een sterke ope ning van Bitter, 0-2 met 6- 2. De 600 guldens derhalve voor Haslinghuis, uiterst jeugdige Bitter hield uitein delijk 360 gulden aan prijzen geld over aan de op de fina ledag met heuse ballenrapers gelardeerde Leidse tennis- week. Een week die overi gens volgend jaar weer op het programma zal staan. Wedstrijdleidster Lies Klum- per: „Het wordt dan weer een twee-sterrentoernooi en het zal opnieuw in de week voor de competitie-start wor den gehouden". Unicum voorzitter Har Meijer en sponsor Steve Noorlander hebben nog even met de ge dachte gespeeld om met meer prijzengeld een extra ster binnen te halen, maar heb ben daar van afgezien. Meij er, sowieso uiterst tevreden met het verloop van het tweede Paas A-toernooi: „Als een hoger prijzengeld zou be tekenen dat je ook een ster ker deelnemersveld zou krij gen, was het het geld mis schien waard geweest. Maar dat zou niet het geval zijn. De nationale top vijftien zie je in Nederland nergens meer toernooien spelen. En de an deren komen toch al graag naar Unicum". GERT-JAN ONVLEE Uitslagen Troost - J. Hofman 6-4, 6-1. Finale: Van den Berg - Troost 6-2, 6-1. Dames, halve finales: E, Hasling huis - J. Ritman 6-4, 7-5; L. Bitter - H. Ket,elaars 6-4, 6-3. Finale: Has linghuis - Bitter 4-6, 6-3, 6-2. Herendubbel: finale: J. Dankaar- t/E. Bank - J. Heinhuis/E.J. Huls hof 2-6, 6-3, 6-2. Arnoud Lambooy (De Algemene) dringt ver door in de Zuiderkwartier-defensie. Zuiderkwartier wof met 6-4. Foto: André van Haasterenr LEIDEN De korfbal verenigingen uit de Leid se regio hebben het twee de gedeelte van de veld competitie matig ingezet, want acht van de elf twaalftallen incasseerden een nederlaag. Pernix en Fiks hielden door nieuwe puntenwinst hun eerste plaatsen in handen. Zui derkwartier won de derby tegen De Algemene en heeft daardoor net als haar verslagen stadsge noot kansen op promotie. Verder behaalden Tempo en Velocitas nog overwin ningen. TOP, Fides Pacta, KNS en Crescendo zijn door hun slechte opening verder in degradatienood gekomen. Alleen de beginaanval van TOP kon zich tegen de fysieke verdediging van KVS goed manifesteren, blijkens het feit dat zij voor twee van haar drie goals slechts één minuut aan- valstijd nodig had. Tim van der Horst was voor deze tref fers verantwoordelijk (1-1, 4-3 en 5-8), maar eerder was op 4- 4 een strafworp gemist en toen de bezoekers naar 4-7 doorlie pen was het pleit beslecht: 6-9 verlies. Fides Pacta was nog niet her steld van de feestavond van het tachtigjarig bestaan en werd door Roda met 7-3 op ruwe wijze ontnuchterd. Wil- ma Neuteboom, Frank Peter de Haas en Henny Piket kon den tot 5-3 de score redelijk gelijk op laten gaan, waarna ook verse krachten Saskia de Haas en Jeroen Dupau de ploeg niet meer in gang kon den trekken. De eerste aanval van De Da naïden kon zich de 7-5 neder laag bij Ons Eibernest wel aantrekken, omdat zij in ruim veertig minuten niet één keer scoorde, wat 2-0 (rust) en 5-3 betekende. Invalster Barbro Heymans en Marcel Keijzer konden daarna nog twee doel punten toevoegen aan het ma gere totaal van Paul HUsken, Enrico Mud en Eric Peters. Lijstaanvoerder Pernix com bineerde aanvallend tegen IJs- selvogels dat het een lust was en behaalde via 8-4 (rust) een ruime 14-8 overwinning. Carla Kuipers zette haar herverkie zing in de basis met vier tref fers extra glans bij en werd daarmee topscoorster voor Ro bin Arnoldus en André de Winter, die beiden een hat trick afleverden. Zowel De Algemene als Zui derkwartier had erg veel moeite met de harde wind, waardoor de score met 2-2 (rust) tot een lagere maar ver rassende 4-6 beperkt bleef. „Dit is erg goed voor ons zelf vertrouwen en we gaan nu echt in het offensief in de strijd om promotie", oordeelde winnend coach Ko Paeper, die vooral blij was dat het gemis van doelpuntenmakers Erik van Lunteren en Martin Ver- horik goed werd opgevangen. Maickel Martens en Annelies van der Blom zorgden rond de 55ste minuut voor 2-4 en deze voorsprong werd met fraaie goals van Aldo Spadon en Dirk Jan de Kreek bekwaam verdedigd. Bovendien miste de thuisploeg alle creativiteit en slagvaardigheid in haar aan vallen en typerend was wel, dat Alfred Lambooy en Perry Vénema enkel nog uit straf- worpen trefzeker waren in de tweede helft. Bijna een uur verstreek voor dat Fiks tot scoren kwam bij Merwede (3-1) en die marge bleef ook nadien ongewijzigd. Coach Daan Vreeken liet Ro bert van der Kraan warmlo pen en dat werd door de aan- beti val goed opgepikt: Theo Vree- ken en Jeroen Huizing rond' den eindelijk eens hun actiesLI doeltreffend af en redden mei 4-4 tenminste een gelijkspel. Bij KNS ontbraken met Kam Bink, Hans en Erwin Koolfl en Mitchel Roedoe vier basii spelers voor het cruciale due! r tegen GKV (Hg) en dat bral de ploeg duur op: 9-7 verlies™ Trainer René Kooien moes |v' lijdzaam toezien dat er op 4-( een strafworp gemist werd es wil tal van plaatsfouten tot een be slissende 7-4 achterstand leid de, zodat hij enkel tevrede? kon zijn over de debuterend! Wouter Leeuwelaan, die t\v« keer raak schoot. Crescendo dwong door hal werken tal van kansen af te gen ODO (D) en had met ea betere afwerking zeker eea goed resultaat behaald. Wij nand Alberts, Peter Baak es Anita Alberts haalden na 34 (rust) nog op tot 6-7, ma daarna werden er twee str< worpen gemist en bleef ook het invallen van interim-coach Wilfred Cornelisse zonder ref^ sultaat. Tempo blijft in het spoor vanlvar koploper Excelsior dankzij overtuigende 6-12 zege ovei Thor (R), dat bij rust al op 4- p was gezet. De Alphenarer(^ hadden in Erik Pons (4) es Ronald Drieduite (3) hun grot! mannen en zullen volgend sei-^ zoen getraind worden doo Nico Oskam, die nu nog dienst is bij eersteklasser Alti us. Poulegenoot Velocitas meer moeite met het puntlozf Reeuwijk dan vooraf te ver wachten viel en raakte voo rust zelfs 1-3 achter. Marios zyr Smeets, Steven de Ronde ei la£ Femmy van Nieuwkooj ee brachten de stand weer iiitrj evenwicht, waarna junior Pan Meerburg zijn eerste invals beurt in de hoofdmacht be kroonde met 5-4 en dat blee|, nog de winnende treffer ook. Pim van Halem treurt niet om uitschakeling LJUBLJANA Dat het Ne derlands ijshockeyteam zich bij het B-wereldkampioen schap in Ljubljana niet wist te §laatsen voor de Olympische pelen, volgend jaar in het Franse Albertville, is voor Pim van Halem een opluch ting. „Sportief gezien is het natuur lijk jammer, maar financieel en organisatorisch waren we behoorlijk in de problemen ge komen. Een wereldkampioen schap en de Olympische Spe len in één jaar is te veel van het goede. Bijna vijfennegentig procent van de spelers werkt of studeert. Het is nu al een probleem voor sommigen om vrij te krijgen. Daar zou dan zeker een maand extra bij ko men. Aan loonderving zou dat een fors bedrag betekenen", aldus Van Halem. Het wereldkampioenschap in Joegoslavië heeft Van Halem vooraf de nodige hoofdbrekens f;ekost. Nederland was ntet ge- ukkig met de keuze voor Joe goslavië, omdat de politieke si tuatie in dat land verre van stabiel is. Vandaar dat Van Halem, als eindverantwoorde lijke, besloot om per bus naar Ljubljana te reizen. „Vooraf heb ik contact opgenomen met onze ambassade in Belgrado, het consulaat in Ljubljana en de Joegslavische ambassade in Den Haag. Van alle kanten werd mij verzekerd dat wij in Slovenië geen problemen zou den krijgen. Maar je weet het maar nooit. Met een eigen bus ben je in ieder geval mobiel". In de Sloveense hoofdstad kreeg Oranje een eigen veilig heidsman toegewezen die met een tas vol wapens dagelijks van het ontbijt tot aan het sla pen gaan over het Nederlands team waakte. Voorbereiding Een jaar voor het eerstvolgen de wereldkampioenschap be gint voor de chef d'equipe de voorbereiding. „Tijdens het WK begin ik alweer aan het volgende. In de lobby tijdens de vele recepties probeert ie dereen de plaats te bepalen waar het volgende WK wordt gehouden. Daar moet je dus bij zijn. Enkele weken later maak ik samen met de technisch di recteur (Larry van Wieren, red.) een planning voor trai ningen en oefenwedstrijden. Ik doe alles eigenlijk in nauw overleg met Larry' Door het beperkte budget moet de teammanager voor zichtig manoeuvreren. „We evalueren met de groep het af gelopen toernooi en richten ons op het volgende. Vorig jaar hebben we onze voorbe reiding in Zweden gehouden. Dat bleek niet zo'n succes. Het reizen was veel te vermoeiend, vandaar dat we deze keer een aantal teams hebben uitgeno digd om naar Nederland te ko men". Contrast Het Nederlands team karakte riseert Van Halem als „men taal onvolwassen". De Hage naar: „Dat geldt gelukkig niet voor allemaal. Maar enkelen zijn niet goed met hun sport bezig. Aan de ene kant te be grijpen, want ook hier speelt geld een rol. Als je bedenkt, dat een Nederlandse speler voor een trainingsdag vijftien gulden en voor een wedstrijd dag veertig gulden krijgt, dan staat dat in schril contrast met de overige teams. De Italianen krijgen bijvoorbeeld voor de wereldtitel vijftienduizend dollar de man". „Maar als wij, als begeleiding, ons voor honderd procent in zetten, dan mag je toch wel wat terug verwachten. De dis cipline is soms ver te zoeken. Het zijn maar kleine dingen, zoals niet de vereiste kleding dragen of tien minuten te laat komen bij het eten. En sommi gen zien dit als een leuk tripje. Daar heb ik moeite mee. Die discipline moet je gedurende het hele toernooi op kunnen brengen", vindt Van Halem. THEO HEESEN (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De Voor- jaarsprijs voor vier- en vijfjari gen, daar draaide het gister middag op het winderige Duindigt om. Vijftien mille viel er te verdelen voor slechts zeven van de betere dravers. Van de vijfjarigen kwamen al leen Don Berkum en Donder straal opdraven. Waarschijn lijk hield de aangekondigde deelname van de vierjarige merrie Elionora Oldeson ae concurrentie thuis. Maar ook haar trainer Cees de Leeuw hield tevoren een slag om de arm. „Voor het eerst tegen ou dere paarden, dat valt vaak niet mee", meldde de Hoofd dorper die eraan toevoegde ze ker niet aanvallend te gaan rijden. Wel aanwezig was Exito Frisi- ana, de tweede aankomende (achter Elionora) van de laat ste Derby. Voor Exito Frisia- na, een paard uit de training van de na een ongeval nog steeds niet actieve Tjitse Sme ding, betekende dit zijn sei zoendebuut. „Hij moet nu no dig in actie komen", legde zijn rijder Bas Crebas uit, „want we willen volgende maand graag meedoen aan de drafin terland Holland-België". De rol van favoriet Don Ber- L. Wortel gaat met Donderstraal op weg naar de zege. kum was al snel uitgespeeld na een galoppade als gevolg van een niet in een eenparig ver snelde beweging optrekkende startauto. Hierdoor moest pi keur Roelof Kromkamp zijn paard terugnemen en dit le verde evenals voor de naast hem lopende Elien Uithuizen een twintigtal meters terrein- verlies op. de kop gestuurd en dat zag de concurrentie best wel zitten, want het kopwerk was als ge volg van de straffe tegenwind een krachten verslindende be zigheid. Don Berkum kwam onderweg nog terug, maar in de laatste bocht viel hij snel terug. Pikeur Bas Crebas haal de daar Exito Frisiana uit de schaduw van Donderstraal, terwijl ook Elionora Oldeson zich aan het front' meldde. Maar de taaie Donderstraal gaf in een spectaculaire aankomst niet op en behaalde een fraaie overwinning. Pikeur Cees Wortel was na tuurlijk zeer tevreden met de prestatie van zijn pupil, maar ook Bas Crebas toonde zich verheugd. „Hij houdt de beste paarden van deze jaargang achter zich, dus met die invita tie voor Nederland - Belgie zit het nu wel goed". Het Ladbroke Superkwartet, is weer in ere hersteld, maar ge\ >P Cees de Leeuw moest zijn grO|We te favoriet La Spezia tem zei trekken. De Amerikaans ie hengst kampt met een blessur sch en moet een paar dagen rus de houden. Tommy Kooymaima profiteerde met zijn Debbi Coj Pitt. De merrie had in de slot fase weinig problemen plaagstootje van Dulco Bonur. san met Robbie van Toor I pareren. Voorts had Duindigt nog aardige primeur. Na twee slaagde demonstratie-renni traden de Arabische volbloei paarden nii voor het eeraj „voor het echie" aan. Spel fl de toto was mogelijk. De slaagde als kijkspel, al. kwaij een aantal deelnemers ademnood. Daarentegen deden de twee favorieten aar de verwachtingen. Onvoorziei was de winst van de aan 35 te{ gen 1 vertrokken Agar's cho met Bouhalem Hadjeb di het leeuwedeel van de spelen op het verkeerde been zette Hij versloeg in een aardifi v aankomst de gedoodverfd 5( winnaar Ree-Kon met En Bloem. Het racen met ArabiJ] sche volbloeds verdient echte kans. Dit soort koersö 1 brengt een nieuwe groep paai deliefhebbers naar de baan e daar is op Duindigt momentet een groot gebrek aan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20