►lOO-i Iran wil Iraakse vluchtelingen weer toelaten 8 2 3 4 5 7 9 13 13 Klim in de pen Kou, honger en soldaten maken gevluchte Kurden moedeloos PREI, RUNDERTARTAAR EN MAGERE YOGHURT Cheney vreest val Gorbatsjov VANDAAG 14 Dagen Gratis CcldócSouiotit Maandag 8 apnl 1991 82ste jaargang no. 25000 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. 'olitie Lisse haalt zeppelin neer ISSE De rijkspolitie van Lisse en Sassenheim heeft gister- ond op de Heereweg in Lisse een reclame-zeppelin lekgescho- n waardoor het gevaarte omlaag kwam. Rond zeven uur werd ior de politie in Scheveningen de zeppelin gesignaleerd toen e vanuit zee ons land indreef. Gezien de windrichting vormde >t ongeveer acht meter lange gevaarte (met een diameter van ree meter en gevuld met helium) een ernstige bedreiging voor >t luchtverkeer van en naar Schiphol. In het buurtschap De igel kwam de zeppelin aanvankelijk vast te zitten aan een hoorsteen, nadat eerst een paar tv-antennes van daken waren ■rukt en enige andere schade was ontstaan. Vervolgens rukte ïtding zich los en dreef verder richting Schiphol. Op de Heer- veg bleef de zeppelin aan een lichtmast hangen. nder grote publieke belangstelling schoot de politie het ding ervolgens lek, waarna de landing na een kwartier een feit was. nderzoek heeft uitgewezen dat de luchtballon was losgeslagen j een meubelpaleis in het Engelse Bedford. De rijkspolitie stelt n nader onderzoek in. De eigenaar van de zeppelin kan op z'n linst enige schadeclaims tegemoet zien. Voorgestropt Een stropdas voor gehaas te mannen. Zo is de 'Quick Tie' bedoeld, die al 'voor- gestropt' in de winkel te koop wordt aangeboden. Ed Schuss, vice-president van de verkooporganisatie van stropdassen in Denver (VS) heeft deze stropdas kennelijk op deze manier in de handel gebracht, om dat hij toch al weet dat heel wat mannen geen zin of tijd als ze hebben telkens opnieuw die strop te leggen de stropdas sen gewoon al zo in de kast hebben hangen. foto: ap Nieuwe reacties na miljoen tipgeld Ahold ZAANDAM Het tipgeld van maximaal 1 miljoen gulden dat het Ahold-concern uitlooft opgeleverd. Over de waarde van de reacties is nog geen duidelijkheid. Vorige week besloot Ahold tot het uitloven van tipgeld aan degene die doorslaggevende informatie levert omtrent de identiteit van twee overvallers die op 14 beek. Het politie-onderzoek in deze zaak zat vrijwel geheel vast. Vanavond zal in het tele visieprogramma Opsporing Verzocht een stuk papier worden getoond dat door de overvallers is gebruikt ter afsluiting van de benzinedop van hun gestolen vluchtauto. HET WEER Gedurende de nacht en och tend enkele opklaringen. Mo gelijk mist en minimumtempe ratuur rond zes graden. Over dag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer veertien graden. Zwak ke tot matige zuidwestenwind, in het noordelijk kustgebied eerst nog vrij krachtig. Maij: accijns op benzine met twintig cent omhoog DEN HAAG Minister Maij (Verkeer) ver wacht dat de accijns op benzine per 1 juli niet met tien cent per liter omhoog gaat, zoals aan gekondigd in de tussenbalans, maar met onge veer twintig cent. Een woordvoerder van de minister heeft dat vanmorgen bevestigd. De extra verhoging wordt mogelijk doordat Duitsland zijn benzine-accijns per 1 juli met 25 pfenning (ongeveer 28 cent) verhoogt. Ne derland kan daardoor de accijnzen extra laten stijgen, zonder dat de pomphouders aan de grens er de dupe van worden. Maij heeft de gemeentelijke openbaar-vervoerbedrijven en het streekvervoer eerder al laten weten dat ze de tarieven voor bus, tram en trein met onge veer 10 procent wil verhogen. Zo'n verhoging is alleen mogelijk als de accijns op autobrand stof ook extra omhoog gaat. r/„ LONDEN Een hoge Iraanse diplomaat heeft vanochtend op de BBC- televisie verklaard dat Iran zijn grenzen moge lijk weer gaat openen voor de Iraakse vluchte lingen, onder wie vooral veel Kurden. Al 700.000 Irakezen zijn de grens met Iran overgevlucht en meer kunnen er niet bij, zo had het Iraanse ministerie van binnenlandse zaken gis teren nog meegedeeld. Nu lijkt Iran opvangkampen on der gezag van de Verenigde Naties acceptabel te vinden en mogen de grenzen weer open voor de vele honderd duizenden die bij de grens in lange files staan te wachten onder erbarmelijke omstan digheden. Turkije heeft tot nu toe 280.000 vluchtelingen uit Irak toegelaten. De Amerikanen en de Brit ten zijn gisteren een lucht brug begonnen voor de Kur- dische vluchtelingen in het noorden van Irak. Zij hebben voedsel, tenten en dekens af geworpen. Iraakse vluchte lingen in Iran hebben ver klaard dat het bewind van president Saddam Husayn in de Iraakse heilige stad Najaf duizenden mensen heeft ge ëxecuteerd en in Arbat in het noorden van het land hele gezinnen levend heeft ver brand. De afgelopen tien da gen zijn in Najaf en Talme in het zuiden van Irak 4000 mensen geëxecuteerd. In een interview met het Amerikaanse 'tv-network ABC zei dfe Turkse president Özal dat de Turkse troepen onder bevel van de VN ge steld zouden kunnen worden. In reactie zei de Amerikaan se minister van defensie, Dick Cheney, dat er wellicht een soort bufferzone voor de Kurden op de Turkse-Iraak- se grens ingericht zou kun nen worden, maar ook hier voor is een besluit van de Veiligheidsraad nodig, zei hij. Pagina 5: Bush ziet tol voor VN in Irak ié-* Zeshonderd sympathisanten van de Kurdische Arbeiders Vereniging demonstreerden zaterdag in Den Haag tegen de behan deling van de Kurden in Irak. Zij trokken van het Malieveld via de Iraakse ambassade naar het Congresgebouw. De politie was op eventuele schermutselingen bij de ambassade voorbereid. foto: foto: milan konvalinka (Van onze correspondente Froukje Santing) ISIKVEREN De smalle modde rige weg naar het dorpje Isikveren, pal aan de Turkse kant van de grens met Irak, is nauwelijks nog begaanbaar. Vrachtwagens met voedsel, dekens en kinderbedjes blijven op de berghellingen voort durend in de modder steken. De Iraakse vluchtelingen wachten in on derkomens van lappen plastic en dekens rondom houtvuurtjes gelaten op de din gen die komen. De regen, kou en honger maken hen moedeloos. Een vrouw toont haar enkele weken oude baby die op sterven na dood is. Een vader ontbloot de benen van zijn dochter, die onder de zweren zitten, veroorzaakt door de na palm die de gewraakte leider Saddam Husayn inzette tegen de opstandelingen in Noord-Irak. Ook al huizen tienduizenden Iraakse vluchtelingen nu al bijna een week op Turks grondgebied, de opvang is erbar melijk. Er zijn nog steeds geen tenten in het grensgebied gearriveerd, zodat dage lijks tientallen kleine kinderen, vooral baby's, sterven. De distributie van voed sel verloopt chaotisch. Een. paar plastic schoenen op een hoopje zand voor een tentzeil, waaronder een familie zich heeft samengeperst, mar keert het graf van een kindje dat is overleden nadat de vluchtelingen er in waren geslaagd naar Turks grondgebied uit te wijken. Een huilende man wijst wanhopig richting Irak en vervolgens naar de Turkse soldaten die met waar schuwingsschoten proberen te voorko men dat de Kurden en Turkmenen (et nische Turken) in het bergachtige gebied de grens met Turkije oversteken. Hij voelt zich als een rat in een val. Pagina 5: Hulp aan vluchtelingen komt te laat op gang Nettowinst Elsevier stijgt met 60 procent AMSTERDAM De netto- winst van het uitgeverscon cern Elsevier is vorig jaar met bijna 60 procent gestegen van 17 miljoen tot ƒ507 miljoen, ize stijging is met name ver oorzaakt door de post buiten gewoon resultaat na belasting, die met ongeveer 140 miljoen toenam van 23 miljoen tot (164 miljoen, zo maakte Else vier vanmorgen bekend. Over 1990 wordt een contant dividend voorgesteld vah ƒ2,10 per aandeel van ƒ1 no minaal tegen ƒ1,80 over 1989. De netto-omzet nam toe van ƒ1,95 miljard tot ƒ2,05 miljard. Verkoop van het Wolters Klu- wer-belang resulteerde in een belastingvrije buitengewone bate van 189 miljoen. Verder werd rekening gehouden met een buitengewone last van 23 miljoen bij een niet-geconsoli- deerde deelneming. Het be treft hier de Britse uitgeverij Pearson, waarin Elsevier een belang heeft van 8,9 procent. Het verlies van deze uitgever van onder meer de Financial Times bedroeg over 1990 onge veer ƒ250 miljoen, aldus Else- 'Plat wrak' Een Amerikaanse M1-tank in Kuwayt verplettert het wrak van een Iraakse MIG 21. Het v op een snelweg die tijdens de Golfoorlog werd gebruikt als startbaan. Elke dinsdag en woensdag hebben we vers-aanbiedingen. kilo'' 1.25 Rundertartaar, -i aq 100 gram s ±69" l.Otz Ctl Magere yoghurt, qq pak 1 liter -HS~ Z7 's lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Industrieterrein afgezet na botsing UTRECHT Een gedeelte van het industrieterrein Lage Weide op de grens tussen Utrecht en Maarssen is vanochtend afgezet nadat dertien vaten met brandbare chemische stoffen bij een botsing tussen een trein en een vrachtwagen in het water zijn terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, zo hebben woordvoerders van de Utrechtse politie en NS meegedeeld. Man levensgevaarlijk gewond door messteek ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige man uit Alphen is zondagmorgen bij een steekpartij levensgevaarlijk gewond ge raakt. De man werd om ongeveer twee uur door een nog onbe kend gebleven dader met een mes gestoken in een discotheek aan de Van Mandersloostraat. De Alphenaar bleek te zijn ge wond aan de lever en had een slagaderlijke bloeding. Na een operatie in het Rijnoord Ziekenhuis verkeert hij inmiddels bui ten levensgevaar. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een eveneens 22-jarige Alphenaar was het slachtoffer van een steekparij in de West Side bar. Daar ruzieden twee groepen jon geren over het gebruik van een gokkast. Een 17-jarige jongen stak met een mes de Alphenaar die licht gewond raakte. De jon gen zat vanochtend nog vast op het bureau. WASHINGTON/MOSKOU De voorspellingen over de val van Sovjetleider Michail Gor- batsjov lijken steeds meer grond te krijgen, aldus de Amerikaanse minister van de fensie, Dick Cheney. „Wil hij slagen, zal (lij toch de noodza kelijke economische verande ringen en hervormingen moeten doorvoeren", ver klaarde Cheney gisteren voor het Amerikaanse televisiesta tion ABC. Eerder zei de Ame rikaanse minister al tijdens een toespraak: „Ik moet wel geloven dat de economische crisis voortgaat; dat betekent onrust en de mogelijkheid van misschien wel een burgeroor log". De president van de Sovjetrepubliek Georgië dreig de gisteren een algemene sta king uit te roepen als Gorbats- jov zijn troepen geen opdracht geeft de door etnisch geweld geteisterde regio Zuid-Ossetië te verlaten. Een staking in Ge- orgie, een vruchtbaar agra risch gebied, kan de complete verwoesting betekenen voor de Sovjet-economie. 20 PAGINA'S in twee katernen Kardinalen bepleiten bij paus nieuw document over moraal „Een hond is altijd thuis, luistert altijd" Massale ontslagen in ex- DDR treffen vrouwen extra zwaar „Ronald Reagan was een pop In handen van vrouw Nancy" Leidse politie moet zaken laten liggen Lastenverhoging in Alphen onvermijdelijk Smiths-chips- grapjasgaat als een mitrailleur tekeer Stoppen slaan door bij Ajax Krajicek denkt aan Wimbledon geestelijk leven/opinie 2 binnenland 3/4 buitenland 4/5 leiden/regio 7/8 dienstverlening 8 kunst/rtv 9 gezond en wel 10 rtv programma's 11 weer/puzzel/menu 11 sport 13 t/m 20 Polen massaal op reis naar Duitsland FRANKFURT/ODER De afschaffing van de visumplicht die klokslag middernacht is ingegaan, heeft ertoe geleid dat duizenden Polen op reis zijn gegaan naar Duitsland. Al in de eerste minuten na twaal ven staken ze massaal de 460 kilometer lange Pools-Duitse grens over. In Frankfurt/Oder kregen Po len die de grensbrug passeer den, een koele ontvangst van tientallen jonge Rechtsradika- len, van wie sommigen gemas kerd waren. Zij schreeuwden leuzen (.Duitsland voor de .Duitsers") en vielen met ste nen een bus aan, waarbij twee passagiers gewond raakten. Speciale politie-eenheden gre pen in en verrichtten één ar restatie. Niet overal werden de Polen zo ontvangen. In Görlitz boden burgers voorjaarsbloe men aan. De grensplaatsen en Berlijn rekenen op massaal winkeltoerisme vanuit Polen. De Oostduitse winkeliers ver wachten dat bij hen de bood schappen worden gedaan. De Poolse douane heeft wel de controle verscherpt om Bulga ren en Roemenen zonder gel dige papieren tegen te houden. Behalve Duitsland hebben nog vijf EG-lidstaten, waaronder Nederland, de visumplicht voor de Polen opgeheven. Hoewel de Duitsers steek proefsgewijs controleerden, ontstonden in Polen toch kilo meterslange files. Op sommige plaatsen waren zelfs tenten kampen ontstaan met wach tende Polen. Dagelijks van 10-17 uur. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 - 22 uur. Toegangsprijs f 15.-. 's avonds f 10- Gratis Pendelbus volg borden Q RAI Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990 Amsterdam 'Tïïix Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Man bedreigt Bolger met neppistool WELLINGTON Een man met een neppistool is van daag binnen de muren van het parlementsgebouw van Nieuw-Zeeland gearresteerd nadat hij premier Jim Bolger had bedreigd. Volgens de po litie had de man de bedoe ling Bolger te verwonden. Hij kwam het parlementsge bouw binnen terwijl buiten 20 politieagenten een begin maakten met de voorberei dingen voor de nationale misdaadpreventieweek. Voor een buitenstaander lijkt het allemaal een beetje geheimzinnig: groenten- en fruitteelt onder glas. Want wat gebeurt daar tegenwoordig allemaal in die kas? Geen wonder dat elk jaar heel wat mensen - dit jaar in het hele land 170.000, tien duizend meer dan vorig jaar - op de uitnodiging 'Kom in de Kas' afgaan. Ze ontdekken een heel aparte wereld. En zo blijkt maar weer dat je voor een goed begrip je het best maar zelf op de hoogte kunt stellen. Als het om de krant gaat is het al niet anders. Probeer de Leidse Courant eens 14 da gen - gratis - en de hele wereld gaat voor u open. 'Kom in de kas' wordt daarom nu even: 'klim in de pen'. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 i: Voorl.: I J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <lo> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1