PTT zoekt naar internationale samenwerking Zonne-boiler moet in 2 jaar rendabel zijn GELD GOED Philips gaat uit van gelijke omzet Wereld van beleggingsfondsen bonter dan ooit Beurs van Amsterdam ECONOMIE £aidóe6oma/fit ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 8gC Nederlandse claims tegen Irak DEN HAAG De ministeries van economische en buiten landse zaken inventariseren momenteel de schadeclaims van bedrijven en particulieren die bezittingen in Kuwayt zijn kwijtgeraakt door de Golfoorlog. Het ministerie van buitenlandse zaken zal via de permanente vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties proberen schadeloosstelling van Irak te verkrijgen, zo heeft een woordvoerder gisteren mee- De jongste resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties voorziet in een fonds waarin een deel van de Iraakse olie-inkomsten wordt gestort. Uit dit fonds, onder toezicht van de VN, kunnen herstelbetalingen verricht wor den aan landen, bedrijven en particulieren die schade heb ben ondervonden tijdens de zeven maanden durende bezet ting van Kuwayt. De Kuwaytse ambassade in Den Haag plaatste op 22 decem ber al een advertentie in de kranten met een oproep aan bedrijven en particulieren om schadeclaims in te dienen die te zijner tijd op Irak zouden worden verhaald. 'Groei economie EG wordt groter dan die van VS' BAZEL In de komende tien jaar zal de economische groei van de Eu ropese Gemeenschap (EG) groter worden dan die van de Verenigde Staten. Japan blijft wat groei betreft koploper, zo schrijft het in Bazel ge vestigde onderzoeksbureau Prognos AG in een dezer dagen gepubliceerde studie. De EG kende van de drie eco nomische blokken de laatste twintig iaar steeds de kleinste groei, maar de betekenis van de Europese binnen markt mag niet worden onderschat. Die is alleen op de achtergrond ge drongen door de veranderingen in Oost-Europa en door de Golfoorlog, aldus Prognos. Recordcijfers BMW MÜNCHEN Voor het Duitse autoconcern Bayerische Motoren Werke (BMW) heeft 1990 een record opgeleverd voor de ver koop, de omzet en de winst. Bestuursvoor zitter Eberhard von Kuenheim sprak bij de presentatie van de jaarcijfers van het meest geslaagde jaar in de geschiedenis van de on derneming, die dit jaar haar 75-jarig bestaan viert. Ondanks de florissante gang van za ken waren de groeipercentages vorig jaar kleiner dan in voorgaande jaren. De omzet nam toe met 2,5 procent tot 27,2 miljard mark, de concernwinst steeg met 24,7 pro cent tot 695,9 miljoen mark en de verkoop groeide met een half procent tot 525.866 au to's. Per aandeel betaalt BMW een dividend van 12,50 mark, even veel als over 1989. BMW streeft ernaar om in dit jubileumjaar de recordresultaten van vorig jaar te over treffen. Nettowinst Thomassen met ruim 50 procent omhoog RHEDEN De gunstige resultatenontwikke- ling van Thomassen International (turbines en compressoren) heeft zich vorig jaar voortgezet. De nettowinst is met 54 procent gestegen van 5,6 miljoen tot ƒ8,6 miljoen. De nettowinst per aandeel van 100 nominaal is uitgekomen op ƒ58,65 (f 37,96), zo heeft de onderneming gisteren gemeld. De orderverwerving kwam uit op ƒ300 mil joen en lag daarmee 25 miljoen boven 1989 terwijl het nog te verwerken deel van de por tefeuille met 19 procent of 38 miljoen is toe genomen ten opzichte van 1989. Gebaseerd op de goed gevulde orderportefeuil le en daarmee samenhangend de te verwach ten hoge werkbezetting denkt de directie 1991 te kunnen afsluiten met een positief resultaat in dezelfde orde van grootte als dat van 1990. BRITTEN, DUITSERS EN JAPANNERS SAMEN ALS PADVINDER DEN HAAG/LONDEN PTT Telecom is in ge sprek met buitenlandse telecommunicatiebedrij ven om samenwerking te zoeken op het gebied van dienstverlening aan mul tinationale bedrijven. Dat heeft een woordvoerster van de PTT gisteren mee gedeeld. Ze wilde niet zeggen om welke bedrij ven het gaat. Volgens de woordvoerster is samenwerking een tendens die zich overal ter wereld binnen de telecommunicatie sector voordoet waaraan ,,ook PTT Telecom wil mee werken". Ze zei voorts dat PTT Telecom „positief" is over de uitkomst van de ge sprekken. De Nederlandse plannen val len samen met gisteren be kend geworden wens tot sa menwerking tussen de tele- communicatieconcerns Bri tish Telecom, Deutsche Bun- despost Telekom en Nippon Telegraph and Telephone. Dit samenwerkingsverband zal de naam Padvinder mee krijgen. Het trio ziet evenals de PTT een grote markt weggelegd bij internationale concerns die hun telecommunicatie- problemen nu hebben onder gebracht bij lokale PTT's en interne telefoondiensten. Volgens de plannen zullen de Britten 48 procent van de nieuwe onderneming bezit ten terwijl de andere twee elk 26 procent krijgen. De werkgebieden in de wereld zijn ook al zijn verdeeld. Bri tish Telecom zal actief zijn in de VS en Europa. Op dit laatste continent zal ook Deutsche Bundespost mee werken. De Japanners ne men Azië voor hun reke ning. De voorgenomen coöperatie lijkt volgens ingewijden vooral te zijn ingegeven door de grote concurrentie die de drie ondervinden op hun thuismarkten. Daar kunnen al enige tijd kleinere tele foonmaatschappijen hun graantje meepikken uit de communicatie-markt. De concurrentie is ook op de wereldmarkt sterk in bewe ging. Voordat het samenwerkings verband actief wordt, moet eerst nog een aantal obsta kels uit de weg worden ge ruimd. Zo is het Nippon Te legraph and Telephone bij wet verboden om buiten Ja pan diensten aan te bieden. Bovendien kan enige opposi tie van de monopolie- en kartelautoriteiten in Europa niet worden uitgesloten. Cao-bril... Dit kaderlid van de Industriebond FNV maakt duidelijk waar het om gaat: de cao's. Zo'n 2000 vakbonds leden uit de districten Dordrecht en Rotterdam kwamen gisteren in de Doelen bijeen om hun ongenoegen te uiten over de gang van zaken bij de lopende cao- onder handelingen. FOTO: ANP Sanering van bedrijfsleven ex-DDR gaat 400 miljard mark kosten' BERLIJN De privatisering en sanering van het voormalig Oostduitse bedrijfsleven gaat tot het jaar 2000 zeker 400 mil jard mark kosten. Dat staat in een uitgelekt rapport van het Duitse ministerie van finan ciën. Volgens het document zal de Treuhandanstalt, die de priva tisering en sanering regelt, dat bedrag nodig hebben nu de trust meer aandacht besteedt aan het saneren dan aan het verkopen van bedrijven. De schatting is volgens een be richt in de Financial Times van vrijdag maar een ruwe sèhatting waarin geen reke ning is gehouden met de even tuele opbrengst uit de verkoop van land en bedrijven. Werkloosheid VS verder toegenomen WASHINGTON De werk- loosheid in de Verenigde Sta ten is in maart toegenomen tot 6,8%, zo heeft het Amerikaan se ministerie van arbeid be kendgemaakt. In februari was 6,5% van de Amerikaanse be roepsbevolking zonder werk. Het percentage van maart is het hoogste sinds november 1986. Het ministerie maakte tevens bekend dat het aantal banen buiten de landbouwsec tor is afgenomen met 206.000. Naar photovoltaïsche conversie van zonne-energie (omzetten in elektriciteit) wordt in de gehele wereld gewerkt. De nieuwste vinding van het Amerikaanse Texas Instruments zijn deze miniatuur zonnecellen. De punt van het potlood laat de afmeting goed zien. FOTO: AP NOORDWIJKERHOUT De nieuwe generatie zonne-boilers moet haar rentabiliteit over twee jaar bewezen hebben. An ders zal de overheid haar subsidie aan de ontwikke ling ervan aanzienlijk ver minderen. Dit zei direc teur-generaal energie mr. drs. C. Dessens van het ministerie van economi sche zaken bij de opening van de derde nationale zonne-energie conferentie, die gisteren en eergisteren in Noordwijkerhout is ge houden. Het ministerie van economi sche zaken geeft jaarlijks zo'n zeven miljoen gulden uit voor onderzoek, ontwikkeling, de monstratie en implementatie van zonne-energie. Deze steun kan niet onbeperkt in de toe komst doorgaan, zo zei de di recteur-generaal. Dit betekent naar zijn mening dat de tech nische bruikbaarheid en eco nomische haalbaarheid van de nieuwe generatie zonne-boi lers in de komende twee jaar aangetoond moet zijn. De prijs van de nieuwe compacte zon ne-boiler zal dan op zo'n 1.200 a 1.300 gulden moeten uitko- De directeur-generaal staat op het standpunt dat de commer- cialisatie door het bedrijfs leven moet worden overgeno men. Als dit niet gebeurt dan zal de overheid serieus moeten overwegen de financiële in spanningen aanmerkelijk te verminderen. Dit geldt echter niet voor pho tovoltaïsche conversie van zonne-energie (omzetten in elektriciteit). Zoals het er nu naar uitziet zal het nog enkele tientallen jaren duren voordat deze vorm van energiewin ning grootschalig en op finan cieel verantwoorde wijze in Nederland zijn intrede zal doen. Toch achtte de direc teur-generaal het verantwoord op bescheiden schaal steun te geven aan investeringen op het gebied van photovoltaïsche conversie van zonne-energie. Een voorstel van de NOVEM (Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu) voor een meerjarenprogramma op het gebied van photovoltaïsche conversie van zonne-energie, waarmee een bedrag van circa 45 miljoen gulden is gemoeid, zal het ministerie positief be zien, aldus Dessens. IN 1991 EINDHOVEN Philips acht het gezien de economische ontwikkelingen raadzaam voor 1991 uit te gaan van een omzet die niet hoger zal zijn ling van de dollar (Philips gaat uit van een gemiddelde koers van 1,75, terwijl de koers nu ongeveer 1,88 bedraagt) houdt een risico in, zo schrijft het bestuur in het jaarverslag. Philips stelt vast, dat in een aantal voor het geplaagde elektronicaconcern belangrijke landen, zoals de Verenigde Staten, Engeland en Brazilië, de economische vooruitzichten al voor de Golfoorlog ongun stig waren. Het bestuur ver wacht nu dat de mate van eco nomische groei in de hele we reld kleiner zal zijn. Het valt volgens Philips moei lijk te voorspellen welke van de produktsectoren het gevoe ligste zal blijken te zijn. In de consumentenprodukten ziet Philips tekenen van een terug lopend vertrouwen van de consument in de toekomst. Maar geen van de andere sec toren is uiteraard immuun voor een economische terug gang, zo meent men in Eind hoven. De wereld der beleggingsfond sen begint bonter dan ooit te worden. De verscheidenheid aan deze fondsen gaat langza merhand alle perken te bui ten. Zo lijkt het althans. Neem aandelen, obligaties of opties van goede kwaliteit, creëer een beleggingsfonds en klaar is Kees. Zo lijkt het althans. Waarom worden beleggings fondsen gecreëerd? Oorspron kelijk was het doel een beleg ger te laten profiteren van een spreiding, die hijzelf nooit zou kunnen bereiken. Vervolgens hebben de banken en commis sionairs in effecten een tarie venstelsel ingevoerd dat voor al de kleine belegger bijna dwong naar beleggingsfondsen over te schakelen om hem niet op extreem hoge kosten te ja gen. En toen het zover was, begon de huidige 'wildgroei'. Beleggers die in het bezit zijn van kleine effectenportefeuil les worden van tijd tot tijd door hun banken benaderd met voorstellen om hun hele effectenbezit om te zetten in een of ander bankfonds. Geen bescherming Wie zich de recente beleg gingsfondsstudie van de Amro Bank voor de geest haalt, weet dat dergelijke voorstellen al thans in 1990 door het bar slechte beursklimaat geen schoonheidsprijzen verdien den. Die slechte resultaten van 1990 zijn des te vreemder, om dat een van de functies van beleggingsfondsen behoort te zijn hun deelnemers juist bij dergelijk druilerig beursweer goed te beschermen. Dat is dus beslist niet of niet meer het geval. Alle leed van 1990 is nu door de buitengewoon positie ve koersontwikkeling op de effectenbeurzen van de wereld weer vergeten, maar voor het zelfde geld kan het weldra weer helemaal mis zijn - tallo ze onzekerheden teisteren de wereldeconomie nog steeds. Ik denk daarbij aan de onrust heid aan beleggingsfondsen groot is. Robeco is oud en enorm groot, opgenomen in de officiële notering van de Am sterdamse effectenbeurs. Tot deze zogenaamde Robecogroep behoren ook Rolinco, Rorento en Rodamco. Dat zijn bekende namen bij binnen- en buiten landse beleggers. De laatste ja ren heeft de Robecogroep nog verschillende andere beleg- haarden in het Midden-Oos ten, de problemen in Oost-Eu ropa en de Sovjet-Unie, de on zekere Amerikaanse economie en de buitensporige koersont wikkeling van de Amerikaan se dollar. Daarbij mogen ook nog worden gerekend de prijs ontwikkelingen op de goede- rentermijnmarkten van de wereld. De prijzen van Bintjes zijn daar dezer dagen gekel derd. Brazilië heeft de koffie- export tijdelijk stilgelegd om het prijsbederf op de termijn- markten tegen te gaan. Ook heerst onrust in de alumini- umhandel. De toestanden op de wereldstaalmarkt zijn alles behalve gunstig te noemen. En tenslotte herinner ik nog even aan de situatie op de Neder landse arbeidsmarkt, waar de werkloosheid weer licht stijgt, terwijl het aantal vacatures af neemt. Introducties Ik zei al dat de verscheiden- gingsfondsen geïntroduceerd: ik noem Florente Fund, Divi- rente Fund en de drie strategi sche portefeuilles. Tenslotte mag de Robeco-„spaarbank" Roparco niet onvermeld blij ven. Het jonge Donaufonds van Bank Cantrade is allesbehalve een succes, omdat Hongarije in feite nog een ontwikkelings land met buitengewoon grote risico's is. Beleggers die hun geld in een euforische stem ming in dat fonds hebben ge stoken, kennen nu die risico's. In de eerste vijf maanden van zijn bestaan, dat op 1 augustus 1990 begon, is de intrinsieke waarde van deze stukjes met 37,6 procent gekelderd van f 1000,- tot 624,09. In het ver slag worden drie Hongaarse aandelen genoemd die in ge noemde vijf maanden 60 64 procent goedkoper zijn gewor den. Participaties in dit Do naufonds lijken mij weinig meer dan loterijbriefjes (hope lijk zonder nieten). In totaal bevat de prijscourant van de Amsterdamse effectenbeurs ruim 100 verschillende grote en kleine beleggingsfondsen van verschillende kwaliteit en structuur. Alle grote banken hebben eigen beleggingsfond sen. De Robecogroep werkt sinds kort samen met de Rabo bank. DTT De allerjongste loot aan de stam der beleggingsfondsen zal door het leven gaan onder de typisch Nederlandse naam Dutch Take-Over Targets (DTT). Dit fonds belegt uitslui tend in beursgenoteerde on dernemingen die het doelwit kunnen zijn van een vriende lijke of onvriendelijke overna me. „Het is het eerste ter beur ze genoteerde beleggingsfonds dat inspeelt op het sterk geste gen aantal fusies en overna men van de laatste jaren en op het hoge rendement dat daar bij kan worden behaald", al dus het introductiebericht. Aangenomen mag worden dat de 15 20 beursgenoteerde on dernemingen die DTT op het oog heeft, tot de ukken in het beursverkeer mogen worden gerekend - met een beginkapi taal van maximaal 15 miljoen gulden doe je niet veel. De be stuurders van dit fonds wilden de namen van de ondernemin gen die zij op het oog hadden niet noemen. Wèl verklaarden zij dat de snoepfabrikant Van Melle niet in het rijtje voor komt. Zo weten we nog niets. In de te publiceren verslagen en dergelijke zal die informa tie wel worden opgenomen. Bij mij rijst de vraag hoe het tegen de buitenwereld te ver antwoorden is die informatie te verschaffen als kort tevoren met zo'n transactie een begin gemaakt is. In zo'n situatie wordt namelijk de hele horde beursspeculanten op een spoor gezet, waardoor een felle koersstijging kan ontstaan. Daarbij komt dat iemand met redelijk veel vrije tijd gemak kelijk op het spoor kan komen van de 15 aandelen die DTT kan kopen. Omdat het over het algemeen kleinere onder nemingen zijn, zal zelfs een zorgvuldig beraamde inkoop van hun aandelen tot felle koersstijgingen kunnen leiden. Het idee is aardig, maar de uit voering lijkt mij niet eenvou dig. Enfin, dat moeten de op richters, de effectenbank Hen- kelman, Pontier, Van Drie en Partners alsmede de London Amsterdam Merchant Bank, maar zodanig regelen dat al te erge speculatie uitblijft. Wie zich nog de rel herinnert rondom de overval van Else vier op Kluwer, zal beseffen dat de speculanten toen gou den tijden moeten hebben be leefd. Een ander voorbeeld van een dergelijke speculatie is de overname van Audet door VNU. De wereld van de beleggings fondsen verwordt langzamer hand van bont tot kakelbont! Beleggen in die sfeer wordt er dan ook niet eenvoudiger op. WIM VAN DER MEULEN Slotkoers vrijdag 5 april 1991 i 102.00 h c. 173.00 hagemeyer 116.30 abn-amro pr acf hold c amsl rubber atag hold c bam groep 83.50 batenb.beh. 124.00 beers 126.00 belindo c berkel blyd will 4.40 boer druk 255.80 255.00 boer wink c 80.00 79.10 bos kalis c 15.90 15.80 braat beh 32.90 bredero 22.00 ONG breder c 22.00 ONG breevasl c 10.80 10.80 burg heybr 2800.00 2800.00 claimindo c content beh dorp groep 47.00 49.50 econosto 32.30 32.50 emba 235.00 235.00 eriks 102.20 102.00 flekovit 86.00 86.80 gamma hold 102.50 gamma h 5 pr 5.55 getronics 32.40 32.30 geveke 47.60 47.40 giessen 132.00 133.00 goudsmit 47.80 47.00 hal tr u 15.20 hein hold 133.20 hoek's mach 225.00 holland sea 0.81+ holl.kloos 568.00 ihc caland 52.00 341.00 225.00B 68.50B moeara opr 158000 158000. moeara c op 15600.0 15600.0 moeara wb 16600.0 16600.0 moolen hold 37.90 37 80 mulder bosk 64.00 multihouse 7.40 7.20 mi|nbouw c 388.50 388.50 naeff 380.00 nagron c 51.30 51.70 nat.inv.bnk 617.00 617.00 nbm-amstel 10.60 11.00 nedap 380 00 380.00 nspr.stc 11500.0 11500 0 nkf hold c 246.50 246.50 nkf hold d91 236.50 236.50 nutricia gb nutr gb d91 nutr vb d91 o ban c 73.60 7380 randstd h. 49.00 48.50 schuttrsv 51.20 smit it c 57.40 sphin c 191.00 staaDank c 12.50 stadott c 45.40 teleoal c 10250 textwenthe 83 50 B5.00B a uted d.g. NU 7 pr Vrans.hyp. GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 21560 - 22160 21470 - 22070 bewerkt 23-760 23670 Opgave: Drijfhout, A'dam ZILVER onbewerk 210 - 280 210 - 280 bewerkt 320 Beurs sluit lager af AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft de week afgesloten met lagere koersen bij een wederom gea nimeerde handel. Vraag en aanbod bleven op peil. De stemmingsindex verloor 0,6 punten op 97,0 punten, terwijl de koersindex de week beëin digde op een 0,5 punt lager ni veau van 196,9. De totale omzet op Beursplein 5 bedroeg 1.657 miljoen. De aandelenhandel nam hiervan 855 miljoen voor zijn reke ning, de obligatiehandel 757 miljoen. De koersontwikkeling in Amsterdam stond haaks op die van Londen en Frankfurt, waar de toonaangevende indi ces behoorlijke winsten boek ten. Ook de koers van de dol lar kon niet echt inspireren. Na de bekendmaking van het nieuws dat het werkloosheids percentage in de Verenigde Staten in maart is gestegen van 6,5 tot 6,8 procent, daalde de dollar ruim 1 cent tot 1,8660. Grce dalers in Amsterdam wasn de havenfondsen. Pak- hod, dat donderdag 40 pro cel meer winst, een divi- dedverhoging èn een aande- lesplitsing presenteerde, mest 7,50 terug tot 188,50, ea daling van bijna 4 procent. E werd voor ruim 28 mil- jcn in Pakhoed gehandeld. Ndlloyd werd tachtig cent lihter op 56,70, VOC zeven- t| cent op 44,80. Procen- teel gezien sterke dalers wa rn verder Fokker, negentig ent in reactie op 32, en 'unter Douglas, die 2 af- rokkelde op 79,80. >e internationals lagen er ver- eeld bij. Philips, donderdag ioor de 30-grens, vlakte zes- ig cent aop 29,40, mede iaar aanleiding van de teleur stellende uitlatingen in het jaarverslag. Toch lag het han delsvolume bij de „Flippen" - 76 miljoen - weer hoog. Akzo daalde 1,10 op 113, Olie vier dubbeltjes op f J en Unilever, nummer éen op de ranglijst met een omzet van 84 miljoen, één dubbeltje op 164,50. KLM was de enige stijger bij de multinationals met een fractionele winst van 0,10 op 27,70.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8