„Grotere druk op buurlanden Irak Jeltsin krijgt het nu moeilijk r>r» ANC dreigt onderhandelingen met Pretoria af te breken Tragiek loert altijd naar Ted Kennedy Albanese communisten privatiseren economie ^1 BUITENLAND SaidAaOowvant ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 7 J] Tientallen doden bij aardbeving in Peru LIMA Een krachtige aardbeving, met een kracht van 6,8 op de schaal van Richter, I in het noorden van Peru heeft vrijdag aan i zeker 35 mensen om het leven gekost. Zeker i 750 mensen raakten gewond, terwijl zware J schade is aangericht aan gebouwen in ver- scheidene steden. Dat heeft een functionaris m van de burgerbescherming meegedeeld. In de stad Nueva Cajamarca zijn zeker 20 men- l sen omgekomen en raakten minstens 500 mensen gewond. De burgemeester van Moy- i obamba, een plaats met 50.000 inwoners, zei iel, voor de Peruaanse televisie dat de stad i „vrijwel geheel vernietigd" was. Moyobam- ba werd op 30 mei vorig jaar ook al zwaar getr0^en door een aardbeving. Toen vielen er 67 doden. Moordenaar PLO-Ieiders ter dood veroordeeld TUNIS Een Palestijnse militaire rechtbank in Yemen heeft een Palestijn ter dood veroor deeld wegens de moord op drie PLO-leiders in Tunis op 16 januari. Dit is vernomen uit bron nen bij de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Hamza Abuzeid, die van de PLO naar de extremistische groep van Abu Nidal was overgelopen, werd enkele uren na de aanslag gearresteerd. De moord vond plaats aan de vooravond van de Golfoorlog. De slachtoffers van de aanslag waren Salah Khalaf (Abu Iyad), de rechterhand van Yasir Arafat binnen Al-Fatah, de belangrijkste stroming binnen de PLO, de „minister van binnenlandse zaken" van de PLO Hael Abdel-Hamid (Abul Hul) en Khalafs assistent Fakhri al-Omari (Abu Moha- „Economische situatie Cambodja catastrofaal" BANGKOK Door de aanhoudende burgeroorlog en de beperking van de Sovjet-hulp staat Cambodja aan de rand van de economische afgrond. Dat heeft Graeme Irvine, voorzitter van de Amerikaanse hulp organisatie World Vision International, gisteren ge zegd. Hij meldde dat de komende maanden kritiek zullen zijn en dat internationale hulp aan Cambodja dringend nodig is. Hij noemde het internationale em bargo tegen Cambodja, uitgezonderd humanitaire hulp, een „monsterlijk onrecht". Vooral de beper king van de Sovjet-hulp baart Irvine zorgen. Moskou zou de steun aan het communistische regime in Phnom Penh dit jaar willen halveren tot 100 miljoen dollar. Voormalige Oostbloklanden hebben hun hulp al drastisch ingekrompen. De Cambodjaanse regering deed onlangs een internationale oproep voor 100.000 ton voedselhulp. Racist ter dood veroordeeld JOHANNESBURG „Zwarten zijn niet meer dan dieren, die worden gemaakt door de duivel. Het zijn beesten die er uit zien als mensen", aldus Eugene Marais, een blanke ex tremist, die deze week in Zuidafrika tot de doodstraf werd veroordeeld. In oktober vorig jaar opende hij, met twee an deren, het vuur op 'een buslading beesten'. Zeven niets vermoedende zwarte mensen kwamen om het leven. De 28-jarige Marais is lid van de Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB), een rechtse blanke organisatie, die de apart heid in stand wil houden. Tijdens de rechtszaak bleek dat Marais onder grote invloed staat van AWB-leider Eugene Terreblanche, een typische volksmenner, die met priemen de ogen en dramatische stem zijn aanhangers weet op te zwepen. Volgens psychiaters vond de nogal labiele Marais in Terreblanche een vaderfiguur, voor wie hij alles zou doen. „Ik zal mijn leven voor hem geven", zei hij tijdens het proces Volgens de moordenaar was het 'zwarte gevaar' het thema waar Terreblanche steeds op hamerde: „Als de zwarten aan de macht dreigen te komen in Zuidafrika, dan zullen wij vechten", kreeg hij te horen. Rood-groene coalitie in deelstaat Hessen WIESBADEN De 49-jarige Hans Eichel (SPD) werd gisteren in het deelstaatparlement van Hes sen verkozen tot nieuwe deelstaatpremier. De ver kiezing was erg nipt, want de sociaal-democraten en de 'Groenen' beschikken in de landdag van Hessen samen over 56 van de 110 zetels. Tot op het laatste ogenblik viel niet uit te sluiten dat on tevreden SPD-ers of Groenen het bondgenoot schap alsnog zouden kelderen. Beide partijen heb ben voorheen al vaker last gehad met de discipli ne van hun leden. De tot nu toe vrij onbekende en nogal profielloze Hans Eichel volgt de CDU-er Walter Wallmann op. die met zijn CDU/FDP-coa- litie op 20 januari jongstleden een verkiezingsne derlaag leed. Daarmee was de weg geopend voor een tweede versie van de Rood-Groene coalitie in alt ARTSEN ZONDER GRENZEN: DEN HAAG De zes Eu ropese organisaties van Artsen zonder Grenzen (AZG) hebben gisteren een dringend beroep ge daan op de internationale gemeenschep om de ge vluchte Kurden in Noord- Irak te helpen. Druk van de internationale gemeen schap is nodig om de be trokken landen er toe te bewegen de vluchtelingen uit hun benarde situatie te halen en de weg vrij te maken voor opvang en verzorging, aldus AZG. De zes organsaties hebben teams gestuurd naar Turkije, Syrië en Iran, de daar voorbe reidingen treffm voor hulp programma's vor de gevluch te Kurden. In het zuiden vai Irak sterven veel kinderen d«or een tekort aan veilig driikwater. Dat heeft het Internationale Rode Kruis gisteren gezegd. Ook :s heeft het gewa?schuwd dat het gevaar op bt uitbreken van epidemieen doordat het warmer wordt srsl toeneemt. '70/4 Het Rode Kruis vraagt om „veel meer hulp" 'an de inter nationale gemeenshap dan tot op heden wordt ggeven. Een vrachtvliegtug met aan boord 30 ton hulpgoederen is gisteren vanuit Gnot-Brittan- nië naar Turkije -ertrokken. De zending bestaat uit tenten en dekens. Het vliegtuig keer de meteen terug nadat de goe deren in Ankara waren afge leverd voor een tweede vlucht. Vanuit Duitsland gaan dit weekeinde vier transportvlieg tuigen met hulpgoederen voor de vluchtelingen naar Turkije. De eerste twee vliegtuigen brengen legertenten, bedden en medicijnen naar de Turks- Iraakse grens. De waarde van de hulp wordt geschat op 1 miljoen mark. Twee Duitse hulporganisaties maakten be kend dat ze een bedrag van 200.000 mark (224.000 gulden) in de vorm van voedsel en medicijnen ter beschikking stellen. De organisaties hebben ook een speciale bankrekening geopend waar de bevolking giften op kan storten. De Duit se minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher, heeft een comité opge richt dat diplomatieke en hu manitaire hulp aan de Kurden gaat coördineren. Genicide Hij drong er gisteren op aan dat de Veiligheidsraad van de VN een amendement in de re solutie op moet nemen, waarin de aanvallen op de Kurden worden veroordeeld en een veilige terugkeer van de Kur den naar Irak onder de be scherming van VN-waarne- mers wordt gegarandeerd. „Genocide is nooit een interne aangelegenheid van een land," zei Genscher. De NAVO ver oordeelde gisteren „de brute agressie" van het Iraakse leger tegen de Kurden. Het Iraakse leger heeft vol gens de Iraakse Revolutionaire Commandoraad in het gehele land de opstand tegen het bewind van Saddam Husayn neergeslagen. De Raad bood in zijn verklaring de opstandige Kurden amnestie aan. Als voorwaarde werd gesteld dat de Kurden die de grens zijn overgevlucht naar Irak moeten terugkeren en zich binnen twee weken moeten melden bij de lokale autoritei ten. Het aanbod is door de Kurden al afgedaan als een macabere grap. Volgens de laatste berichten uit Turkije en Iran zijn onge veer 2 miljoen Kurden op de vlucht voor het Iraakse leger. In verschillende Europese hoofdsteden hebben Kurdische ballingen geprotesteerd voor Iraakse ambassades. In Istan bul viel een dode toen vanuit de Iraakse ambassade op de demonstranten werd gescho ten. Ook in Praag werd vanuit de diplomatieke missie gescho ten op de demonstranten. Daar rende gisteren een aantal mannen schietend met pisto len en halfautomatische gewe ren het ambassadegebouw uit. Voor het gebouw hadden zich circa 60 protesterende Kurden verzameld. Er vielen geen slachtoffers. In Londen hield een aantal Kurden een tijd lang de Iraakse ambassade be zet. In Bonn slaagden honderd Kurden erin de tuin van het ambassadegebouw binnen te dringen. Moslim-vrouwen protesteren in het Jordaanse Amman tegen de harde voorwaarden die de Vere nigde Naties stellen aan een definitief staakt-het-vuren in Irak. FOTO: EPA JOHANNESBURG De zwarte anti-apatheidsor- ganisatie Afrikaais Natio naal Congres UNC) in Zuid-Afrika heeftgisteren gedreigd de vredsonder- handelingen met le rege ring af te breker, als zij niet twee ministers ont slaat en uiterlijk 9nei een zuivering van de veilig heidstroepen heeft uitge voerd. Het ANC zei dit in een open brief aan president Frederik W. de Klerk, waarin als argu ment wordt gebruikt dat Pre toria verantwoordelijk is voor het voortgaande geweld tussen zwarte groepen onderling. Het gaat om minister van defensie Magnus Malan en minister van wet en orde Adriaan Vlok. ANC-leider Nelson Mandela zei dat de regering en de veiligheidstroepen als gevolg van „niet ingrijpen" of „mede plichtigheid" verantwoordelijk zijn voor de naar schatting 8.000 doden die sinds 1984 zijn gevallen als gevolg van dit ge weld. Andere eisen die het ANC stelt zijn dat Pretoria een verbod instelt op het dragen van de voor stammen traditio nele wapens in zwarte woon- gemeemschappen, geheime po litie en militaire eenheden worden ontmanteld, agenten die kortelings ANC-leden doodschoten worden geschorst en vervolgd, Pretoria garan ties geeft dat veiligheidstroe pen „beschaafde" methoden gebruiken om op te treden te gen menigten, er onafhanke lijk onderzoek komt naar alle klachten over misdragingen door de politie en Pretoria be looft dat door leden van de Zulu-stam overheerste arbei derspensions geleidelijk uit woongemeenschappen ver dwijnen. De regering heeft de beschul diging door het ANC dat rege ringsinstanties het onderlinge conflict tussen zwarten aan wakkeren al eerder van de hand gewezen. Zij wees er daarbij tevens op dat er van oudsher tegenstellingen be staan tussen het ANC en de gematigde Inkatha-beweging van Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi. Vrije-tijdsfilosooof doet het te kalm aan ILLINOIS Professor George Harker is een van die mensen die van het werk hun hobby hebben gemaakt. En daardoor zit hij in de problemen. Als volleerd professor in de filosofie van de vrije tijd benadert Harker zijn vak te gemakzuchtig, vindt de directie van de Western Illinois University. Volgens de universi teit mist hij regelmatig lesuren en faculteitsbesprekingen, voert hij geen administratie over de examenresultaten, blijkt het' moeilijk voor hem redelijke werktijden vol te houden en spreidt hij „onprofessioneel gedrag" ten toon voor de klas. Deze be schuldigingen kunnen hem zijn baan kosten. De 47-jarige Har ker neemt het, geheel naar zijn aard, laconiek op. Hij zegt dat de directie en zijn collega's gewoon jaloers zijn. Harker geeft toe regelmatig stafvergaderingen mis te lopen en soms zijn vakan ties met een dag of twee te rekken. „Maar altijd om academische redenen", aldus de professor. Hij is gediplomeerd vlieger, zeezei ler, stockcarracer en diepzeeduiker. In rustige periodes kliedert hij wat met waterverf. Twee keer is Harker al de wereld rond gereisd; de kosten hiervan schreef hij van de belastingen af als zijnde „beroepskosten". WASHINGTON Nog steeds is de verkrachting die vorig weekeinde zou hebben plaatsgevonden in het weekendhuis van de familie Kennedy in Palm Beach, Florida, omgeven door vaagheden en tegen strijdigheden. Senator Edward (Ted) Kenne dy's neef William Kennedy Smith (30) wordt nu als hoofd verdachte beschouwd van de veronderstelde aanranding van een 29-jarige vrouw. Maar Ted, de 'godfather' van de Kennedy-dynastie, was in elk geval pal in de buurt, op z'n minst dronken en vormde sa men met zoon Patrick en neef William het drietal dat die avond een aantal vrouwen uit een naburige nachtclub had meegenomen naar het familie domein aan het strand. Alle ingrediënten voor een mals schandaal zijn in de kwestie voorradig: rijkdom, roem, drank, sex en misdaad. De sensatiepers van de gehele wereld heeft zich dan ook gre tig gestort op de affaire, waar in zelfs de politie van Palm Beach geïntimideerd lijkt door de mythe van de Kennedy's en daarom dagenlang wachtte alvorens mogelijke daders of getuigen persoonlijk te verho ren. De mogelijkheid dat hele maal geen sprake is geweest van een verkrachting, was daarom gisteravond nog volop aanwezig. Niettemin is de affaire vooral pikant vanwege de betrokken heid van de 59-jarige Ted Kennedy, broer van de ver moorde (1963) president John Kennedy en de eveneens doodgeschoten (1968) minister van Justitie Robert Kennedy. Ted Kennedy is al lid van de Amerikaanse Senaat (voor de staat Massachusetts) sedert 1962 en lijdt met name de laat ste jaren een groots en meesle pend leven dat voorbestemd lijkt tot aanstoot, ophef en tra giek. Tomeloos De gebeurtenissen in de nacht van vorige week vrijdag op za terdag in Palm Beach, hoe on duidelijk vooralsnog ook, pas sen in een tomeloze levensstijl, waarin Ted Kennedy zich in de Amerikaanse politiek steeds minder geloofwaardig, maar zich in de jonge genera tie Kennedy's tot een onge meen populaire vader, oom en grootvader heeft gemaakt. Ted Kennedy is altijd, ook tij dens zijn tien jaar geleden ge strande huwelijk met Joan, een ontembare drinker en vrouwenjager geweest, een ge combineerde kwaliteit die in 1970 tot het drama in Chappa- quiddick leidde, waar hij zijn auto het water in reed met een vriendin, die verdronk. Dat ongeval, dat Kennedy pas meldde aan de politie toen hij de volgende dag ontnuchterd was, heeft al zijn latere pogin gen om president van de Vere nigde Staten te worden steeds bij voorbaat kansloos gemaakt. Zijn persoonlijke uitstraling is echter nog altijd enorm, geen andere levende Kennedy ver persoonlijkt zozeer de legende van de familie en Ted is zich zeer bewust en maakt volop gebruik van de fascinatie die hij teweegbrengt in elk gezel schap. SCHAPPEN N DE WINKELS ZIJN LEEG MOSKOU Boris .Mtsin, de president van de lussi- sche Federatie die giste ren een dubbele ovewin- ning boekte in zijn ange mars naar de macht,is na veel vallen en opstaa 'uit gegroeid tot populirste man van de Sovjetmie, maar zal het nu moeiljker krijgen: de schappen a de winkels zijn leeg. En, doordat hij nu per dereet kan regeren en gisteren ii het parlement van de verrweg grootste van de 15 Sovjetrpu- bliek toestemming kreeg om op 12 juni directe presidents verkiezingen te houden,'zal nu niet alleen de unieleiding in Moskou onder Sovjetpresident Gorbatsjov voor de lege schap pen verantwoordelijk worden gesteld maar Jeltsin zelf ook. Bovendien zal hij nu eerst een einde moeten maken aan de mijnwerkerstaking en er voor moeten zorgen dat de voor jaarsuitzaai in de landbouw op poten wordt gezet, beide zijn schier onoplosbare problemen. Jeltsin is tot dusverre ondanks of wellicht juist dank zij de talloze ruzies met de Sovjet leiding en de aanhoudende kritiek van Sovjet-leider Gor batsjov de lieveling van het volk gebleven. Hij werd in 1985 door Gorbats jov uit Sverdlovsk, in de Oe ral. naar Moskou gehaald om in het centrale partijapparaat te werken. In Sverdlovsk was hij opgeklommen van gewone arbeider tot eerste secretaris van de partij, een functie die hij tien jaar bekleedde. In de cember 1985 werd hij tot par tijleider van Moskou benoemd en kort daarop trad hij als kandidaat-lid toe tot het Polit buro. Deze topfuncties be kleedde hij echter slechts twee jaar. Na zijn felle kritiek op de stag natie van de perestrojka, het hervormingsbeleid van Gor batsjov, werd Jeltsin wegge promoveerd naar het staatsco- mité voor het bouwwezen. Maar intussen was zijn voor Sovjet-begrippen ongewone manier van optreden in goede aarde gevallen bij de bevol king en in de ogen van veel Sovjet-burgers vertoont hij alle trekken van een volks held. Gisteren zette hij een voorlopige kroon op zijn werk: van het parlement van de Russische Federatie kreeg spe ciale bevoegdheden om een einde te maken aan de chaoti sche situatie in de grootste Sovjet-republiek. DE AVONTUREN (AN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN866 De reis naar New Oeans verloopt zonder incidenten. De „Vrijheid II" wordt vakkunig gerepareerd en Rob gaat tel kens een kijkje nemen hoe d werkzaamheden er voor staan. Ook Diaz heeft het druk: hij is ezig de hiëroglyphen op de voet van het afgodsbeeld te ontcijfen. Helemaal gerust is de Mexi caanse geleerde eigenlijk niet. e geschiedenis heeft immers wel aangetoond dat er met ieder sdp, waarmee het beeld werd ver voerd, iets gebeurde... Maar het waren in vroeger eeuwen altijd rovers die er met het beeld vandoor gingen, wie het om goud en zilver was te doen. En Diaz zal er wel voor waken dat er met het beeld niets gebeurt. Wekenlang is hij bezig en wanneer op een stralende ochtend de „Metropolis" de brede mond van de Mis sissippi opvaart, weet hij waar de schatten van Motecuzoma te vinden zijn! Opeen Een 2600 ton metend Frans fabrieksschip ligt op een klip voor de kust van Ier land, terwijl de golven nog woest beuken rond het schip. Gisteren strandde het vaartuig. De Ierse lucht macht heeft de zestig koppige be manning van boord ge haald. FOTO: EPA TIRANA De commu nistische regering van Al banië heeft de eerste stap genomen in de richting van de privatisering van delen van de economie. De regering zei gisteren ook dat een officieel on derzoek is ingesteld naar het geweld in Shkodra, dat eerder deze week aan vier mensen het leven kostte. Ministeries en andere centrale instellingen krijgen tot eind april de tijd om te beslissen welke staatsondernemingen geprivatiseerd kunnen wor den. Het kan de privatisering van zowel ambachtelijke be drijven betreffen als fabrie ken, de produktiesector van consumptiegoederen, gemeen telijke diensten, de gezond- Het Albanese ministerie van binnenlandse zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de ongeregeldheden in Shkodra, die dinsdag ontstonden toen aanhangers van de Democrati sche Partij voor het plaatselijk hoofdkwartier van de commu nisten tegen vermeende ver kiezingsfraude demonstreer den. Drie mensen, onder wie een jonge Democratenleider, werden doodgeschoten, terwijl een vierde slachtoffer later in het ziekenhuis overleed^ Rege ringswoordvoerder Gene Kon- di zei dat het ministerie er van uit gaat dat de schoten zijn af gevuurd door de politie en mensen in de menigte en niet vanuit het gebouw van de' communisten. Het hoofdkwar tier werd na de fatale schoten door de woedende menigte in brand gestoken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7