og meer prominenten op lobal Panel' Amsterdam u „Er zijn dingen die we nooit hadden durven dromen" 585.- Ambtenaren tegen inleveren vakantiedagen bij ziekte ZAL, PERES EN KISSINGER KOMEN OPDRAVEN, JELTSIN MISSCHIEN ALBANESE FAMILIE PAPAZISI: Autogas en benzine goedkoper Lezersservice GLETSJERSKIEN JNENLAND/BUITENLAND QeidwQowuwt ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 5 ikman: veilplicht zeevis kan niet II HAAG Minister Bukman van landbouw, natuurbeheer Ssserij ziet geen mogelijkheid voor de invoering van een na- ï]e veilplicht voor zeevis. wakke plek ligt vooral daarin dat overtredende vissers hun g zeker niet naar zo'n veiling zullen brengen om deze als- e laten registreren. Bukman heeft dit gisteren in een notitie Je Tweede Kamer meegedeeld ering van een veilplicht zou 50 tot 75 extra controleurs ver in bovendien een verdere aanslag doen op de controle-capa- van de AID ten opzichte van andere controlegebieden zo- iest en bestrijdingsmiddelen. Verder wijst Bukman erop dat eilplicht door de EG-regels niet kan gelden voor vis die in jndere lidstaat is aangeland. ie varianten schets Bukman de effecten van een veilplicht, erste kost 50 man extra, de tweede 55 en de derde 75 man veilplicht werkt alleen dan als er geen vis aan de aanlan- controle ontsnapt", aldus de minister. het moment dat er een waterdichte aanlandingscontrole is, li veilplicht evenwel overbodig geworden", schrijft hij. DEN HAAG Het voor stel van het ministerie van binnenlandse zaken om zieke ambtenaren de eer ste twee verzuimdagen voor eigen rekening te la ten nemen, is bij de amb tenarenbonden in slechte aarde gevallen. Ook het 'wisselgeld' dat het minis terie voor deze maatregel aanbiedt drie tot vier extra vrije dagen per jaar heeft de AbvaKa bo en CCOOP niet mogen vermurwen, zo is gister middag gebleken. Volgens een woordvoerster is de AbvaKabo fel tegen de uit ruil van extra vakantiedagen tegen kortdurend ziektever zuim „Mensen die vaak kort durend ziek zijn worden zo ge straft en dat vinden wij ont rechtvaardig", liet zij weten. Een woordvoerder van de CCOOP sprak zelfs een „abso luut onaanvaardbaar" uit. Directeur-generaal Hans Pont, verantwoordelijk voor het per soneelsbeleid, opperde het idee voor extra vakantiedagen en het 'eigen risico' bij ziekte deze week in informeel overleg met de bonden. Hij liet daarbij nog in het midden hoeveel 'echte vakantiedagen' een herhaalde lijk zieke ambtenaar maximaal zou moeten offeren. Wel bena drukte hij dat een ambtenaar die zich drie keer ziek meldt niet per se zes vrije dagen (3 x 2) zou moeten inleveren. Het voor eigen rekening bren gen van vrije dagen werd eerder dit jaar bij de kamerde batten over de Tussenbalans al door Lubbers aangekaart. „De overheid is als werkgever niet meer bereid de zware last van het ziekteverzuim te dragen", deelde de premier toen mee. Gisteravond reageerde hij dan ook verheugd op het nieuws dat zijn suggestie inmiddels aan de bonden is voorgelegd. „Minister Dales heeft mij ver zekerd dat het linksom of rechtsom geregeld zou wor den. Daar heb ik alle vertrou wen in". De AbvaKabo is het overigens wel eens met het streven van het kabinet het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid bij de rijksoverheid terug te dringen. Maar om op deze punten een goed beleid te kunnen voeren moet eerst uit voerig onderzoek gedaan wor den naar de oorzaken, aldus de woordvoerster. „Pas als je de oorzaken kent kun je over op lossingen nadenken Dit plan is een slag in de lucht". Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken verduidelijkte dat er nog geen 'kant en klaar' voorstel op tafel ligt. „De details moeten nog uitgewerkt wor den. Maar de achterliggende gedachte is dat een ambtenaar die zich eens een dagje wat snotterig voelt kan kiezen tus sen toch werken of een van de die extra dagen opnemen". Hans Pont verduidelijkte gis teren in een interview met NRC-Handelsblad: „Ik wil de zieke ambtenaar niet straffen, maar een prikkel inbouwen om het oneigenlijk gedeelte van het ziekteverzuim tegen te gaan. Dit wil dus niet zeggen dat je bij ziekte minder geld krijgt, maar je gaat afboeken van je vrije dagen Meld je je het hele jaar niet ziek, dan heb je vier dagen extra". 'ERDAM Het ver- het 'Global Panel' Is het North Sea Jazz- 'al: elk jaar wordt het mooier. Naarmate mposium meer pres- 'krijgt, zijn blijkbaar hojk meer Grote Namen efid op te komen dra ven. Inisator Hans Ritman van feuropese Studie Centrum kt dit jaar op niemand Ier dan de Turkse presi- Turgut Özal, president de Europese bank Jaques en de 'oudgedienden' lut Schmidt en Henry nger. Ook de Russische dent Boris Jeltsin heeft het met enige slagen om km beloofd te komen, kvenement in het Amster- le Tuschinski-theater lt maandag door minister den Broek van buiten- se zaken geopend. een zichzelf verster- proces", vertelt Ritman terwijl de telefoon, fax en te lex in zijn bescheiden kantoor te Rotterdam onophoudelijk rinkelen. „Deze heren ziin zo druk bezet dat ze elkaar hoogst zelden ontmoeten. Als er dan de kans is een aantal collega's op een symposium te gen het lijf te lopen, grijpt men die graag aan. Ze steken er verder misschien nog wat van op, kunnen meningen aan el kaar toetsen en in de wandel gangen misschien ook nog wat zaken doen". In 1988, tijdens het eerste een daagse symposium was dr. Henry Kissinger zo'n beetje de enige prominent die Rit man naar Nederland wist te halen. In 1989 kwamen Schmidt, minister Van den Broek en Philips-topman Dek ker zich melden. Vorig jaar werd vanwege de groeiende belangstelling gekozen voor een tweedaags symposium en dit jaar beslaat het Global Pa nel voor het eerst drie dagen, van aanstaande maandag tot en met woensdag. Over het honorarium van de sprekers, de veiligheidsvoor zieningen en 'speciale wensen' van de hooggeerde gasten wil Ritman zeer discreet zijn. Hij laat alleen los dat Kissinger, die geldt als 's werelds duurste spreker, uiteraard zijn 'gebrui kelijke' vergoeding heeft be dongen. „Maar daar staat te genover dat de politici die nog in functie zijn en de meeste topmensen uit het bedrijfs leven alleen reis- en onkosten vergoedingen ontvangen". Met de primadonna-neigingen van de crème de la crème van het zaken- en politieke leven valt het wel mee, meent Rit man. „De mensen eromheen hebben vaak nog meer poeha", zegt hij. „Er worden geen wit te vleugels in de hotelsuites geëist als u dat bedoelt. Wel willen sommigen nog andere mensen ontmoeten, of om vangrijke delegaties meene men. Voor een Israëlische po liticus als Peres zijn speciale veiligheidsvoorzieningen ge troffen, zoals detectiepoorten bij de ingang van de zaal en controle op wapens met handscanners, dat spreekt ei genlijk vanzelf. En ook zijn er enkele sprekers, zoals Jeltsin, die met een chartervliegtuig willen komen, waarvan wij dan weer de kosten vergoe den. Maar daarmee heb je het wel gehad". Brandhaarden De organisatie van het Global Panel heeft elk jaar vele voe ten in de aarde. Omdat dit maal een groot aantal sprekers uit brandhaarden uit de we reld komt Ritman lijft Jelt sin gemakshalve ook bij dit ge zelschap in, alsmede de Ar meense president Petrossian en de Bulgaarse president Zhelev blijft voor hen tot het laatste moment onzeker of alle toezeggingen ook kunnen worden nagekomen. Ritman verzucht: „Om een man als Jeltsin hier te krijgen is een hele klus. Deze week is nog een van mijn mensen hal soverkop naar Moskou gevlo gen om na te gaan of het echt wel gaat lukken, gezien de verdeelde stemmingen in het Russische parlement. Helaas moet ik vaststellen dat dev stand van zaken op dit mo ment nog onzeker is. Hij heeft in elk geval wel herhaald de intentie te hebben om te ko men". Voor de drie congresdagen re kent Ritman op zo'n 800 be zoekers, onder wie overigens een aantal gasten van de spon sors Tulip (computers) en BMW (auto's). Het 'panel' dat discussieert over zaken als 'wereldwijd zaken doen', 'nieuwe wereldtrends', 'de toe komst van oost-europa en het midden oosten', staat onder voorzitterschap van Wisse Dekker, president-commissaris van Philips. Betalende bezoekers moeten voor het driedaagse gebeuren 3500 gulden neertellen. Het bijwonen van één dag is rela tief duurder: 1900 gulden. Maar, relativeert Ritman: „Het is net als met tandpasta. Koop je één tube, dan ben je duur uit. Maar neem je er twee, dan krijg je de derde er vaak gratis bij". PAUL KOOPMAN Henry Kissinger. FOTO: EPA DIJKSTRA Albanezen luchten n hart. Op de Hel- n van de Natiebou- fard klampen ze me Leka, Alban en >g een stuk of twin- studenten en jonge leiders. Het is twee ronden voor de eer- vrije verkiezingen Albanië. De veran- iring is enorm. Vier aanden geleden irfde niemand een litenlander op straat maar aan te spre- in. Een openlijke dis- ssie over de politie- situatie in dit land ondenkbaar. Maar met die tientallen levisiecamera's in de lurt, nu lijkt nie- and meer bang voor rklikkers en repre- Van onze correspondent Bert Schampers) tANA Het groepje t voor het Enver Hox- ^re museum. Na het om werpen en verbrijzelen i Hoxha's standbeeld, 20 februari, is het mu- m gesloten. De opposi- •artij had voorgesteld 'oor de jeugd van Tira- een discotheek van te ten. Het wansmakelij- futuristische Hoxha- »eum zou met al dat 'mer wellicht de meest ne ueuze disco van Euro zijn. De hoofdstad Tirana vlak voor de eerste vrije verkiezingen in Albanië. Leka, een student diergenees kunde, en zijn vriend Alban, een technisch ingenieur, dui ken de volgende dag ineens weer op bij de verkiezings- bijeenkpmst van de Democra tische Partij. In de uitzinnige massa dringen ze zich naar vo ren. Wanneer kunnen we weer praten, willen ze weten. De afspraak later op de avond loopt mis. Twee uur hebben ze in de kou op straat staan wachten, als we elkaar toeval lig tegen het lijf lopen. Dan komt het er uit. „Ik wil je bij mij thuis uitnodigen", zegt Leka. „Mijn ouders zouden het een grote eer vinden". Zaterdagmiddag staan ze om vier uur bij het hotel. Leka heeft zijn broer Tritan meege bracht, een wetenschappelijk medewerker aan de universi teit en fanatiek aanhanger van de Democratische Partij. In zijn bordeaux-rode blazer en grijze pantalon heeft hij iets van de Albanese yup. We lo pen langs geplunderde winkels en okerkleurige flatgebouwen. Armoedige bouwsels met slecht sluitende vensters, ka- Eotte balkons en onverharde innenplaatsen. „Kijk", wijst Tritan op de afgescheurde ver kiezingsaffiches van de Demo cratische Partij. „We hadden er hier en daar enkele opge hangen, maar blijkbaar is niet iedereen daar zo blij mee ge weest". „Guten Tag" De bel van de familie Papazisi is stuk. Het duurt even voor dat vader Paul reageert op het kloppen. Maar als de deur opengaat staat daar een vrien delijke man met een brede grijns. „Guten Tag", groet hij. Met dat ene woord is zijn Duit se vocabulaire ook meteen uit geput. Het appartement is klein. In feite is er maar één kamer, die tegelijk keuken is. In een van de twee slaapka mers ligt oma te rusten, de an dere is van zoon Tritan en zijn echtgenote. Leka heeft in de ouderlijke slaapkamer een piepklein hoekje om te stude ren. Hij zegt dat hij zich thuis moeilijk kan concentreren. Hij is ook vaak moe als hij de tien kilometer van Kamza, waar de faculteit diergeneeskunde is, naar huis heeft gelopen. Niets in de kamer staat verkeerd. En toch wonen en leven hier op die paar vier kante meter zes volwassenen. De lege fles Ballantine's whi sky op het aanrecht en het bandje met westerse muziek dat in de radio-cassetterecor der draait moeten de bezoeker blijkbaar op het verkeerde spoor zetten. Alsof ze willen zeggen: we hebben wel niet veel, maar we zijn niet arm. Vader Paul Papazisi is direc teur van een instituut voor ve terinair onderzoek. Hii weet alles van varkens. Leka s moe der Eugenia werkt bij een uit geverij van schoolboeken. Het zijn intellectuelen, die volgens zoon Leka in Albanië als vuil worden behandeld. Vader en moeder verdienen samen on geveer 360 gulden per maand; Tritan brengt maandelijks 130 gulden mee naar huis. Westerse gast Het is voor het eerst dat de fa milie Papazisi een westerse gast in huis heeft. De schoon dochter serveert gekonfijte vruchten, stukjes meloen en sinaasappel. vader Paul schenkt zelfgestookte raki. Ze willen praten over de Alba nezen die vorig jaar juli in de westerse ambassades vlucht ten. Over de gezinnen die ge ïnterneerd werden. Eugenia vertelt hoe ze vanuit de slaap kamer gegil hoorde. Paul zag hoe de vrachtwagens van de politie af en aan reden met daarin de jonge mannen die bij de ambassades waren opge pakt. Paul begreep aanvanke lijk niet goed wat er aan de hand was, maar zag al gauw dat jongeren geslagen werden. Hij was geschokt en bang. Eu genia telde 98 arrestanten. Ze zag een vrouw huilen die haar zoon had herkend tussen de opgepakte demonstranten. Ze riep wanhopig dat haar zoon niets gedaan had. Paul en Eugenia Papazisi kon den niet slapen van het ge schreeuw van de gevangenen. Volgens Paul is het niet on denkbaar dat er mensen dood geslagen zijn. Eugenia werkt vlak bij de am- 's. Ze zag hoe de solda ten met gummiknuppels op de mensen insloegen. Studenten van de militaire school waren er op uit gestuurd om iedereen die alleen liep op hardhandige wijze aan te houden. De zoon van Eugenia's vriendin, die op weg was naar het busstation, werd opgepakt en mishandeld. Hij moest later in het zieken huis worden behandeld aan zijn verwondingen. Toen op een nacht de vluchte lingen, die toestemming had den gekregen het land te ver laten, in bussen naar de ha venstad Durres reden, strooi den ze strookjes papier op straat met daarop hun naam. Schoondochter Ella kent een familie met twee kinderen die in de Italiaanse ambassade zat. Omdat ze honger hadden ging de vader de stad in om eten te kopen. Toe hij terugkwam was de ambassadepoort gesloten en kon niemand er meer in. De vrouw is nu met haar kinde ren in Italië, de man bleef ach ter in Tirana. De families van de vluchtelin gen zijn slecht behandeld, ver telt Leka. Partijleden werden uit de partij gezet, officieren uit hun functie. Sommige in tellectuelen moesten ander minderwaardig werk gaan doen. Anderen werden verbannen naar dorpen buiten Tirana. Het werden ineens tweederangs burgers. Eugenia: „Het was een dubbele tragedie. De families waren verscheurd en ze werden slecht behan deld. Ze wilden gerehabili teerd worden, maar de partij zag hen als verraders". Voetballer Pierin Toen de zoon van Pauls colle ga, de voetballer Pierin Noga, na een wedstrijd in Marseille achterbleef, werd de vader daarvoor gestraft. De minister van landbouw wilde hem ver bannen naar een dorp in het noorden, maar de medewer kers aan het instituut voor ve terinair onderzoek kregen het voor elkaar dat de minister de maatregel introk. Op de dag dat we in de kleine flat aan de raki zitten en de feesttaart aangesneden wordt, moeten de verkiezingen nog plaatsvinden. De Papazisi's zijn democraten, maar respec teren toch ook de communisti sche president Alia. „Hij had de Gorbatsjov van ons land kunnen zijn, maar hij is te laat gekomen met zijn hervormin gen", meent Tritan. Hij kan het nog nauwelijks ge loven dat de Albanezen vrij kunnen kiezen. „Dit is zo nieuw voor ons. Misschien kun jij dat niet begrijpen, want jij bent geboren in een vrij land. Maar wij hebben serieus gele den. Het verschil tussen nu en zes maanden is enorm. Er zijn dingen die we nooit hadden durven dromen". Arme Tritan. Hij had zijn hoop op de boeren gezet, die net als tijdens de Franse Revolutie de zijde van het verzet hadden kunnen kiezen. Maar ondanks de misoogsten zijn de boeren in Albanië altijd nog 65 procent van de bevolking uiteindelijk trouw gebleven aan de communistische Partij van de Arbeid. DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Ultgeverl|/y/av«ry Productions HOOFDDORP/ROTTERDAM Autogas en benzine worden weer goedkoper. Diesel wordt duurder. Zowel marktleider BK-Gas als de vrije pompen verlagen de prijs van autogas maandag met vijf cent per li ter. De nieuwe adviesprijs komt daarmee op 52,9 cent per liter. De Novok, de organisatie van de zelfstandige oliehande laren. en oliemaatschappij Shell hebben geadviseerd de prijzen voor benzine met in gang van maandag met twee cent per liter te verlagen. Daarentegen gaat de diesel- prijs met twee cent per liter omhoog. De adviesprijzen (zelftank) van Shell en Novok voor super gelood en Eurosu per worden achtereenvolgens 170 en 163 cent per liter. Shell adviseert voor super plus lood vrij 167 cent per liter. PITZTAL (TIROL) (ADVERTENTIE) 6-daagse touringcarreis Vertrekdatum: 18 april \^j/ Heerlijk 4 dagen gletsjerskieën en genieten van zon en sneeuw? Dat kan op de Pitztale gletsjer. Het skigebied is ge-schikt voor beginners en gevorderden Er bevinden zich zo'n zevental liften waaronder de hoogste gondelbaan van Oostenrijk Tevens zijn er ca. 15 km langlaufloipen. Inclusief m basis half-pension alle kamers douche/toilet skipas voor 4 dagen gratis gebruik sauna en stoombad Wij kozen voor u een tweetal hotels 070 - 3 190 882 A. Het schitterende berghotel Seppl"" voorzien van zwembad, stoombad, sauna, solanumruimte en massagestudio B. Het eenvoudige maar oergezellige fara. pen sion Neururer, voorzien van sauna, stoombad en fitnessruimte Toeslagen: royal class bus f50,- korting langlaufers/wandelaars f20,- pp nummer 070 {190882, m.i.indjg t m vrijdag van 09 00 16.00 uur ol persoonlijk bij de de Goudsche Courant Markt 26. Gouda aPostbus 16050 wf SIJTHOFF PERS 2500 AA 0en HEBT GROTE KANS MET EEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5