„Iedereen vond het zielig, maar ik was goed kwaad £eidóe(3ou/ta/tf Kinderen kerk wereld beroepingen Duitse kerk: Ontdekking Amerika was begin van wrede verovering Einde Warschau Pact 'Geheime priester' wil 'het zout dér aarde zijr ïl Ceidóe Sou/temt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoivuwt ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGIM door Marinui van der Berg Kinderen horen meer dan je denkt. Die wetenschap kan tot twee conclusies leiden: je mond dicht houden als er kinderen in de buurt zijn en het gaat over moeilijke dingen of kinderen niet buitensluiten, maar hen erin betrekken. Maar dan wel op een wijze die past bij hun leeftijd, bij hun ontwikkeling en ik zou eraan toe willen voegen: die past bij hun vragen. Er is dus ook een manier die voor kinderen te belastend is, die verpletterend is. Kinderen hebben een haarfijne antenne. Ze voelen sfeer. Ze merken dat er liefde en warmte is, waarin je je veilig kunt voelen. Dat gevoel van veiligheid stelt grenzen aan angsten. Vooral aan de angst om verlaten te worden. Dat is een van de grote angsten in de kinderziel: in de steek gelaten worden. Het kind voelt ook haarfijn waar het terecht kan met zijn vragen, zijn verhalen, zijn grote en kleine verdrietigheden. Het kind is zelfs in staat om ouders tegen elkaar uit te spelen en om de zwakte van de ouders uit te buiten. Een kind weet heel goed welke ouder altijd ja-zegt en moeite heeft met nee zeggen Ouders moeten het onderscheid leren tussen verwennen en aandacht geven. Dat is op sommige momenten heel bijzonder nodig: als er verdriet is, als er spanningen zijn. Kinderen worden dan soms terzijde geschoven of getroost met (te) grote cadeaus of teveel cadeaus of snoep of patat-frites. Naar de verhalen van het kind wordt niet geluisterd, maar het kind wordt in feite aan zijn lot overgelaten. Het kind heeft nu alle ruimte voor zijn eigen fantasiëen en die fantasiëen kunnen nog wel eens angstiger en schrikwekkender zijn dan de feitelijkheid. Kinderen zijn er meer meegeholpen als moeilijke dingen van het leven in begrijpelijke taal aan hen worden uitgelegd. „Sommige mensen zijn ziek in hun lichaam en anderen in het hoofd. Dat laatste kun je niet zien. Sommige mensen gaan dood aan ziek-zijn in het hoofd". Een voorbeeld dat dr. Manu Heirse gaf op een studiedag over „Kinderen rouwen ook". Het ging om de vraag: „hoe zeg je tegen een kind dat een ouder zelfdoding heeft gepleegd". Een ander voorbeeld trof ik in een graag aanbevolen kinderboekje, in de serie Lees je al? Het boekje heet Tinus-in- de-war en is van Jacques Vriens. De opa van Anke weet niet wie Anke is. Hij moet er heel lang over nadenken. „Ineens komt er een lichtje in zijn ogen. „Anke!" zegt hij blij. Oma aait hem over zijn arm. „Zie je wel, je weet het nog best". Opa knikt. „Ik ben af en toe wat in de war", zegt hij zacht. „Dat valt wel mee", zegt oma. Opa wijst naar zijn hoofd. „Daar is het af en toe een beetje donker". Prachtig, wat een vondst om een beginnende dementie zo te noemen: „donker in het hoofd". Het is een ontroerend boekje. Het kleinkind weet haar-zuiver met opa en oma om te gaan. Dat vergeten we soms als het gaat om verdriet: kinderen kunnen óns troosten. Kinderen hebben hun eigen vaak zeer concrete wijze om met leven én dood, vreugde én verdriet om te gaan. Enkele mensen hebben me geschreven hoe zij getroost zijn bij het sterven van hun eigen ouders juist door de kinderen er niet buiten te laten, maar de ruimte te geven om ook afscheid te nemen. Kinderen die tekeningen maken en die in of op de kist leggen is een goede vorm van concrete betrokkenheid. Dat geeft hun het gevoel nog iets te kunnen doen. Kinderen in hoop opvoeden, opdat het later geen weerloze en wanhopige mensen worden, is hen ook een handreiking bieden om iets te kunnen doen. Dat vraagt van ons die zich volwassenen noemen dat wij leren omgaan met onze gevoelens, onze angsten, onze vreugde en verdriet. Een kind kijkt het van ons af: opbouwend of afbrekend. In het laatste leert het niet om te leven. Zwitserse bisschoppen eerder naar Rome FREIBURG De Zwitserse bisschoppen zul len niet in juni, maar al eind deze maand bij paus Johannes Paulus II hun opwachting ma ken om over de onderlinge spanningen te spreken. Oorzaak van de spanningen is het functioneren van de uiterst behoudende Wolf gang Haas tot bisschop van Chur. Met uitzon dering van bisschop Eugenio Corecco van Lu gano hebben de bisschoppen ernstige bezwaren tegen de manier van optreden van mgr. Haas, zo bleek begin deze maand uit een communi que na afloop van de maandelijkse bisschop penvergadering. Op een dringend verzoek „al les te doen om een verbetering van de situatie mogelijk te maken", had mgr. Haas slechts „onbevredigende" antwoorden gegeven. Daar op staakte een commissie die door de bisschop pen was ingesteld om de onderlinge problemen op te lossen, haar werkzaamheden. De bis schoppen hopen door overleg met de paus een uitweg te vinden. Uit een recente enquête in het kanton Zürich, waarin het bisdom Chur ligt, bleek dat 70 procent van de rooms-katho- lieken wil dat hij aftreedt. De waarheid is dakloos Deens spreekwoord NABESTAANDEN VAN ZELFDODING MOETEN VEEL VOLDONGEN FEITEN VERWERKEN DEN HAAG Nog steeds komt de kwaad heid bij Yvonne (30) naar boven. Het is bijna vijf jaar geleden dat zij haar man Paul verloor. Hij had zich in het trapgat opgehangen, toen zij 's avonds de deur uit was om te werken in de hore ca. Hun twee kinderen van vier jaar en vier maanden waren op dat moment moment thuis. Voor Yvonne kwam de zelfdoding als een don derslag bij heldere hemel, ■toen ze hem daar 's nachts zo aantrof. „Na tuurlijk schrok ik me we zenloos. Ik was kwaad omdat hij het gedaan had. Ieder mens heeft rechten en plichten. Eén van die plichten is dat je in zeke re mate verantwoordelijk bent voor je medemens en zeker voor je kinde ren. En ik dacht, jij ont springt mooi de dans en je laat mij met de kinde ren achter. Jij hebt me van alles beloofd, en we hebben samen voor die kinderen gekozen. Het maakt me ook kwaad dat ik geen kans gehad heb om hem te helpen. Ieder een had het maar over de trieste gebeurtenis en vond het zo zielig, maar ik was tevens goed kwaad. Ik word nog wi theet als er aan denk dat mijn oudste zoontje Bas in de slaapkamer met de deur open sliep. Die had hem zo kunnen vinden zonder dat ik er iets aan kon doen...." Annet (36) kende ook die kwaadheid, maar bij haar hadden het isolement en het schuldgevoel na de zelfdoding van haar man de overhand. Het ging allemaal zo snel, vindt ze nu achteraf na tien jaar, al duurde het toen vier maanden, dat Louis depressief was, ze geen contact meer met hem kon krijgen („Ik kon hem niet meer bereiken"), en hij ook af en toe dreigde met zelfdoding. Hij liep toen al rond met gif in zijn zak, en gaf haar ook wel eens die 'raad'. „Het had voor mij twee dreigingen: alsof hij mij kwijt wilde en hij dreigde me met zijn eigen dood." In die vier maanden was ze af en toe al behoorlijk in paniek, maar het is haar door de vingers geglipt. „Kwaad was ik, toen het gebeurd was, om wat hij gedaan had en omdat hij het gedaan had. Kwaad om de rotzooi waar hij mij en mijn kinderen mee achterliet. Ik voelde me in de steek gelaten. We hadden toch samen kin deren gekregen, en ik had ge hoopt dat we ze samen groot zouden kunnen brengen. Het heeft me wel eens laaiend ge maakt, dat ik naderhand mijn liefde voor hem toch niet van me af kon zetten." Schuldgevoel Vooral de eerste tijd liep An net met een enorm schuldge voel rond. „Ik heb me letter lijk en figuurlijk overal schul dig om gevoeld: het verdriet van zijn moeder, dat hij het gedaan had, dat het zover was gekomen. Op een gegeven moment verdronk ik zo diep in mijn schuldgevoelens dat ik zelfs dacht, niet hij had het leven moeten verlaten, maar ik. Als ik naar buiten ging, durfde ik zelfs niet meer om hoog te kijken. Als ik iemand tegen kwam, durfde ik niets meer te zeggen, want wat zou den ze wel niet denken...." In het begin werd er in haar om geving wel over gepraat, maar wat ze nu nog mist, is dat niemand gewoon ge vraagd heeft: „Annet, wat is er eigenlijk gebeurd?" Daar om voelde ze zich al vanaf het begin veroordeeld. „Ik had toch met hem samengeleefd. Kinderen met hem gehad. Ik heb hem niet kunnen helpen, hem niet kunnen begrijpen. Ik heb er echt een paar jaar voor nodig gehad om daar overeen te groeien." Kinderen Het zwaarste vond Annet het nog om het aan de kinderen te vertellen. Want als je be gint met een leugen, kun je het later niet meer recht draaien, was toch haar devies. De oudste keek haar vaak aan met grote verwijtende ogen. „Heel lang heeft hij vaak niks gezegd. Als ik één zin in de week van hem kreeg, was het veel. Dan voelde ik me ont zettend schuldig dat hij geen vader meer had. Dat was een tijd waarin ik dacht dat ik er aan onder door zou gaan. Maar heel langzaam merk je dat je elkaar beschermt. Ze kwamen pas met vragen als ik er weer een stuk van ver werkt had. Wat ik het ergste vind is, dat, hoe je het ook wendt of keert, die zelfdoding als een stukje erfenis bij hen achterblijft. De oudste heeft pas nog een heel moeilijke tijd gehad en daarover houd ik nog wel eens mijn hart vast, terwijl ik me er van bewust ben dat ieder mens anders is." De moeilijkste fase in het ver werkingsproces van Annet brak zo na een half jaar aan. In het begin komen de vrien den en kennissen nog wel, maar opeens blijven ze weg. „Ook bij de familie speelde onmacht", zegt Annet. „En een stukje afkeuring. Ze wis ten er niet mee om te gaan. Vooral tien jaar geleden was het een taboe. Ik heb een tijd het gevoel gehad dat ik op een eilandje leefde, omdat het leek alsof het alleen mij over komen was. Niemand praatte erover, ze lieten me maar aanmodderen. Maar omdat ik er zelf ook niet over kon pra ten, gaf ik er ook zelf niets om. Mensen waarvan je hoop te dat ze zouden komen ble- De Noorse kunstenaar Edvard Munch (1863 - 1944) maakte veel werk wet angst en pessimisme de grondtoon vormen. Een voorbeeld daarvan is de litho 'de schreeuw' uit 1895. dert, het zijn mensen die naar me toe zijn gekomen. Dus heeft Hij me nooit in de steek gelaten." Yvonne kan zich maar met haar eigen familie daar bij aansluiten. „Ik had kon ze wel ervaringen uitwis- aanvankelijk slechte ervarin- huis, zelfdoding is niets voor Paul, dus.... Het contact met haar schoonfamilie heeft Yvonne erdoor verloren, selen, herinneringen ophalen, zoeken naar het „waarom" en „ook samen huilen". Kortom, het praten erover was een steun voor haar. Ook bij Yvonne bleven vrienden en kennissen weg. Annet onder vond veel steun van kennis gen met de pastor die de be grafenis verzorgde. Hij kwam met clichés dat het toch wel ergens goed voor was. Maar toen een andere pastor bij me kwam, me een hand gaf en zei dat hij eigenlijk niet wist wat hij moest zeggen en het bleken er opeens wel voor je te zijn. Met mijn familie heb ik een goeie band, maar dat stukje heb ik niet samen kun nen delen. Ik heb me toen vreselijk rot gevoeld. En dan krijg je de kleffe nieuwsgie righeid, waarin al de veroor deling zat. Na die spanning van die vier maanden, was ik opgelucht. Ik wilde eigenlijk van die rust genieten, maar dat gunden ze me niet. Je was het gesprek van de dag in de Yvonne Bulte had veel steun aan haar familie. Niet van haar schoonfamilie, die met zware verwijten en verdacht makingen kwam: het jongste kind zou wel niet van Paul zijn, waarom moest Yvonne zo nodig in de horeca werken, ze zou zeker wel een andere vriend hebben, Paul kon nooit zijn eigen gang gaan in om te praten. „Ze kwamen kan het ook. God zoek ik in gewoon, ik kon er op bouwen, de mensen die me tot steun En later vond ik steun bij me- zijn geweest." zelf. Wat wil je er nu zelf Yvonne worstelt nog steeds mee?, heb ik mezelf voorge- met de 'eeuwige vraag' wie er houden. Ik wil wat met mijn nu nog te vertrouwen is. Als leven en ik wil verder. En je iemand zo goed gekend dan ontmoet je ook mensen hebt, intens mee samen hebt waar je je verhaal bij kwijt geleefd en hij maakt dan een kunt." Totdat Annet in staat eind aan zijn leven.... Yvonne: was om deel te nemen aan de „Niet dat ik er dagelijks onder gebukt ga, maar af en toe steekt het de kop op. Ik heb staanden van zelfdoding. „De haast geen oppervlakkige re- band die je met elkaar voelt, laties meer. Ik heb of een Je hoefde maar een half goeie relatie met mensen of ik woord te geven en het werd heb geen relatie met ze. Je begrepen. Ik heb daar iemand wordt heel selectief in je con- leren kennen, die jaren met tacten." Annet voegt daar aan me is pieegelopen. Dat is voor toe dat haar leven „meer mij van groot belang ge- diepgang heeft gekregen". „Ik weest." zou niet meer terug kunnen naar mijn leven voor die zelf- Zelfvertrouwen doding. Het klinkt misschien e raar- maar ik heb er toch aan Speelt het geloof een rol in de gewonnen. Mijn leven is er- verwerking van het gebeur de? Annet voelde zich aan- vankelijk door „die God" en heb. „die kerk" uit haar opvoeding zwaar in de steek gelaten. „Ik voelde toen geen reden om ergens nog in te geloven. Of dat nu mensen of een God was. Maar als je verder komt, je weer gaat opstaan, je je weer sterker voelt, dan merk je toch dat er nog een stuk ge loof zit. Je Godsbeeld veran- door verrijkt, door wat ik erna allemaal meegemaakt THEO KRABBE Met een zekere regelmaat start in Den Haag een zoge heten 'lotgenotengroep' voor nabestaanden, begeleid door medewerkers van het Aandachtscentrum, School straat 18. Telefonische in lichtingen: 070-3651412. Religieus radiostation Moskou de lucht in LAUGHLIN Het Ameri kaanse radionetwerk Christi an Liberty Broadcasting heeft in Moskou een christelijk ra- diostaton opgezet. Het station begint zondag uit te zenden. Het bereik ervan is ruim 600 km. De programma's zullen gericht zijn op religie en ge zinsleven, zei directeur Paul Lindstrom van Christian Li berty Broadcasting. De bedoe ling is dat Radio Radonez 24 uur gaat uitzenden. Alle om roepers zijn Russen en de meeste programma's zullen in het Russisch worden uitge zonden. De Amerikanen wil len proberen licensies te krij gen om in Kiev, Leningrad en andere Sovjet-steden soortge lijke stations op te zetten. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Driesum P. de Vries te Opheusden; te Nieuwer ter Aa J.P.J. Voets, kand. te Hazerswoude; te Noordhoorn-Saaksum G. van den End te Huizen (N.H.); te Wilhelmlna- dorp Mevr. M.T. van der Vlugt-Plet, kand. te Wolphaartsdijk die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geest, verzorger van het verpleeg.- en verzorgingshuls Theodotion te Laren mevr. drs. C.D. Haytlnk kand. te Driebergen die deze benoeming heeft aangenomen. Aan genomen naar Haamstede Drs. L.J.Lingen te Willemsstad; naar Schoonhoven-Willige Langerak A.T.B.M. van der Kevie te Haarlemmermeer-Oostzijde. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Ferwerd-Hallum Tj. van Dijken, kand. te Groningen. Arme Clarissen terug in België BRUSSEL De zes Belgische nonnen die vorig jaar hun klooster in Brugge verruilden voor een kasteel in Zuid-Frank rijk, gaan weer in België wonen. De nonnen trokken eind vo rig jaar uit hun kasteel, dat geen verwarming had, en verble ven sindsdien in een vakantiehuisje aan de Belgische kust. Bin nenkort nemen zij hun intrek in een villa met acht kamers bij Antwerpen. De Arme Clarissen, die de strenge leefregel van de H. Clara yolgen, verkochten vorig jaar zonder toestemming van het bis dom Brugge hun klooster voor 50 miljoen Belgische frank (ruim 2,5 miljoen gulden) aan een groep lokale textielbedrij ven. Zij kochten van de opbrengst niet alleen het kasteel, maar ook een Amerikaanse slee, renpaarden en een boerderij. Hun financieel adviseur werd later op verdenking van fraude, vals heid in geschrifte en misbruik van vertrouwen aangehouden. Satanspraktijken in kerkgebouw Signalen over praktijken van satansgroepen worden door velen genegeerd, maar niet langer door de inwoners van de Franse plaats Vaulry, nabij Limoges. Onlangs werd ontdekt dat in een niet meer gebruikt kerkgebouw 'satansdiensten' worden gehou den. Allerlei attributen van de rituele diensten werden in het ge bouw aangetroffen. FOTO: AFP HANNOVER De ontdek king van Amerika bijna vijf honderd jaar geleden is in werkelijkheid het begin van een 'wrede verovering' ge weest, waarbij 100 miljoen mensen zijn gedood en com plete volken en culturen zijn uitgeroeid. Dat schrijft de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) in een verklaring naar aanlei ding van de ontdekking van Amerika door Columbus, in 1992 vijfhonderd jaar geleden. Bij de herdenking van de ont dekking van het continent mag de schuld van de kerken niet worden vergeten, schrijft de EKD. De kerken hebben het in bezit nemen van land en de uitbuiting van de bevol king niet alleen gerechtvaar digd, maar er ook zelf aan deelgenomen. Bij de verove ring van Amerika gingen kruis en zwaard hand in hand. Daartegenover staat dat chris tenen en kerken ook „veel te kenen van een door het ge loof geïnspireerde naastenlief de" hebben laten zien, stelt de verklaring. De Latijnsameri- kaanse kerken identificeren zich in toenemende mate met de nood en het lijden van de volkeren. De landen in Latijns-Amerika zijn tot op heden economisch afhankelijk van het westen. De EKD roept de kerkleden op, mede in verband met de opheffing van de Europese binnengrenzen eind 1992, hun verantwoordelijkheid voor Latijns-Amerika voor ogen te houden. EEUWENLANG hebben Nederlanders de eerste dag april aangegrepen om te herdenken hoe, tijdens onze o hankelijkheidsstrijd, de Spaanse hertog Al va Den Brij 1572 verloor aan de Watergeuzen. Met ingang van dit list» kan daar een nieuw, historisch feit aan worden toegevo 1 ei Op 1 april 1991 is het militaire bondgenootschap van Warschau Pact formeel opgeheven. Duidelijker kan r._ ineenstorting van het door de Sovjetunie gedomine machtsblok eigenlijk niet worden bezegeld. Het Warschau Pact werd in 1955 opgericht met de plei ge belofte dat de landen elkaar zouden bijstaan bij agr van buitenaf. Dat was eigenlijk niet meer dan het offi vastleggen van de bestaande, na-oorlogse situatie. Van gelijkwaardigheid van de partners, zoals die in de NAVO gestalte kreeg, is binnen het Warschau Pact nooit iets ge ken. Het bondgenootschap was een werktuig van de Sovj nie, dat hoofdzakelijk werd gebruikt om 'dwarsliggers' o de duim te houden en de positie van de Sovjetunie in de pen wedloop met de Verenigde Staten zoveel mogelijk tel sterken. die un| Wie de na-oorlogse periode overziet moet constateren! de Verenigde Staten vaker naar het wapen van de milit interventie hebben gegrepen dan de Sovjetunie. Maar de volgen van de ingrepen in het oostblok waren wel ingrij| der. In Hongarije werd de opstand van 1956 bloedig on< drukt, zoals ook de Praagse Lente van 1968 werd gesmojw Terugkijkend zou 6 december 1981 weieens de meest be ,bÉ sende dag in het bestaan van het Warschau Pact gew kunnen zijn. Op die dag werd in Polen de staat van b jj afgekondigd. Voor generaal Jaruzelski en de zijnen was de enige manier om een hernieuwd ingrijpen van de So\ unie, nu in het opstandige Polen, te voorkomen. De Po )rs bevolking heeft hiervoor een zware prijs moeten betaler betaalt die nog steeds. Toch is de stap van Jaruzelski van )rv torische betekenis geweest. Een bezetting van Polen ha» j klok van de Oost-West-betrekkingen zeker tien jaar teruj De Poolse generaals zijn er na 1981 niet in geslaagd r" door het vakverbond Solidariteit aangestoken verzet te ven. Langzaam verspreidde het vuur zich ook in de an» er landen of wakkerde de strijdlust van de Polen de bestaa trii oppositie aan, zoals in Tsjechoslowakije. In 1989 leidde door de nieuwe politiek van Sovjetleider Gorbatsjov gestij jP leerde verlangen naar welvaart, vrijheid en democratie de 'Grote Omwenteling'. Het is duidelijk dat daarmee tot," van het Warschau Pact was bezegeld. Voor de Oosteurop landen was en is er geen behoefte meer aan de 'bescherrr uit het oosten; zij hebben hun blik gericht naar het westl De ontbinding van het militaire bondgenootschap vanl Warschau Pact betekent overigens niet, dat het bondgenl schap al volkomen is ontmanteld. Tot 1 juli blijft het inl geval als politiek forum nog in stand omdat er nog zow valt te regelen en te onderhandelen. En ook na die daturr er, officieus, een band tussen Moskou en de verschillel Oosteuropese hoofdsteden blijven bestaan. De voormal Warschau-Pactlanden zijn immers noch bij de NAVO, bij de WEU en de EG voorlopig welkom. Intussen neem! politieke en sociale onrust in het voormalige Oostblok allj maar toe. Het is daarom van groot belang dat, in afwach van definitieve regelingen, tussen 'Oost' en 'West' zo j mogelijk afspraken worden gemaakt hoe potentiële brorJ van spanning kunnen worden bestreden. Er is immers j alternatief. (Vervolg van de voorpagina) BREDA „Gewone priesters nemen regelmatig de biecht af, maar bij mij gebeurde het dat iemand met een dringend le vensprobleem kwam. Na een gesprek van 5 tot 7 uur kwa men we beiden tot het inzicht, dat het probleem te maken had met een bepaalde schuld die moest worden vergeven. Dit type biecht is aan gewone priesters onbekend", zei Pitha. De Tsjechoslowaakse priester, die van nu af aan zal worden vermeld in het adressenboek van het bisdom Breda, is niet van plan in een parochie te gaan werken. „Ik ben altijd van mening geweest dat mijn christelijke weg moet zijn ge baseerd op de uitspraak van Christus dat de mens het zout der aarde moet zijn. Het zout verdwijnt in het voedsel en geeft er een aparte smaak aan. Dat is mijn roeping in de maatschappij". Het boekje 'De kruisweg van Praag' bevat afbeeldingen van de kruisweg in een katholieke kerk in Lhotka, een voorstad van Praag. De directe aanlei- ig A )sit A te 1 an 1 k J ding voor de totstandkom ervan was de herdenking 1973 van het duizendjarig staan van de bisschopsi van Praag. Pitha maakte tekst bij de beelden van kunstenaar Karei Stadnik. In de tekst wordt herhaal lijk verwezen naar de ver deringen die het Tsjecho waakse volk onder de comi irj, nistische dictatuur moest dergaan. Het lijden van Ch tus wordt zowel in de beel als in de tekst in verband bracht met het lijden van De Nederlandse uitgave de kruisweg is de eerste in fel grale uitgave van de origin tekst bij de kruisweg, die Praag en omstreken zeer kend is. Het bisdom Br» n heeft bij de uitgave samen ar werkt met de Tsjechische i ct. geverij 'Zvon' (De klok), volgens directeur Vaclav V ko sinds haar oprichting vc F jaar ongeveer veertig boet over de bijbel, boeken voor godsdienstonderwijs en bundels heeft uitgegeven. )E gek Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8 30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u op za van 14.00 tot 15.00 uw| Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling. per maand 25,70 per kwartaal f. 76.60 per jaar f 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2