Veel spanning voor clubs uit de regio finale in eerste seizoenrace Don van der Vaart met splinternieuwe wagen DIOK al twintig jaar een begrip in rugby VELDKORFB AL WEER VAN START ,,Als je een race wint, moet je auto de volgende keer dertig kilo zwaarder zijn. Dit systeem is vorig jaar naar Duits voorbeeld ook in Nederland ingevoerd om het veld bij elkaar te houden. Het is niet alleen voor het publiek maar ook voor de rijders spannender", vertelt de coureur, die zelf racen pas leuk vindt als hij echt als „een bokser" een gevecht moet leveren. „Vijf, zes auto's die tege lijk de bocht induiken, met de deurkruk ken en spiegels tegen elkaar, dat is pas leuk! En niet gevaarlijk, want we rijden allemaal dezelfde kant op", grapt Van der Vaart. Zijn echtgenote Lilian was afgelopen, maandag ook actief in de Zandvoortse duinen; in een iets kleinere Citroen AX. Beide echtelieden waren vroeger ferven te rallycrossers. Vier jaar geleden maakte de fotograaf de overstap naar de racerij. Weemoed „In het rallyrijden ging te veel tijd en geld zitten. Ik ben toen een rensportcur- sus gaan doen. Dat ging me goed af, en voor ik het wist reed ik in een BMW rond". Met enige weemoed kijkt de snelheids duivel terug op vroegere tijden. „Eigen lijk zijn alleen de motor, de versnellings bak, de remmen en het formaat wielen tegenwoordig nog standaard. De rest van de auto is 'gestript'. Ik vind dat deze klasse zichzelf voorbij gelopen is. Vroe ger reed je met gewone straatbanden, met de bekleding er gewoon in en slechts een simpele kooiconstructie. Tegenwoor dig met al dat strippen probeert iedere rijder zijn auto zo goed mogelijk te pre pareren, zonder de reglementen te over treden. Iedere coureur die net onder de grens van het toelaatbare blijft, doet het goed", aldus Van der Vaart, die in zijn studio, waar een hoek is ingeruimd voor het knutselwerk aan zijn Nissan Sunny, slechts de werkzaamheden bekijkt en niet zelf sleutelt. „Racen kun je ook niet alleen. Zonder een goed team is nog nooit iemand kampioen geworden. In de racerij word je met zijn drieën of vieren kampioen. De helft van de eer is voor de coureur, de andere helft voor de mon teurs". PETRA JANSSEN ZOETERWOUDE - Autocoureur Don van der Vaart staat aan het begin van een voor hem bijzonder seizoen. Afgelopen weekeinde ver- scheen hij met een splinternieuwe wagen aan de start voor de ope ningsrace van het nieuwe race-sei zoen op het circuit van Zandvoort. Met een Nissan Sunny 2.0 GTI gaat de 41-jarige Voorschotenaar dit jaar een gooi doen naar het Ne derlands kampioenschap. „Ik ben de eerste ter wereld die met deze wagen gaat racen", vertelt Van der Vaart niet zonder enige trots. „De auto is bij de eerste start echter nog niet helemaal klaar. Er moeten nog wat spulletjes uit Japan komen, waaronder essentiële elek tronica. Koningsklasse In .1989 behaalde de coureur in een BMW 325 de tweede plaats in het kam pioenschap tot 2,5 liter. „Ik hoop dit Don van der Vaart voor zijn nieuwe aanwinst. jaar in ieder geval bij de top vijf te ein- I digen. De kampioenstitel zit er denk ik niet in. Ik rijd in een nieuwe wagen en moet daarmee ervaring opdoen. Pas in FOTO: PR de tweede of derde race verwacht ik vooraan mee te rijden", aldus Van der Vaart, die zichzelf bescheiden omschrijft als een „redelijke amateur". Vooral de BMW's en Alfa Romeo's zijn in de klasse produktiewagens van 1300 tot 2000 cc waarin Van der Vaart uit komt de grote kanshebbers. „We noe men deze klasse de 'Koningsklasse' van het circuit. Omdat het de grootste klasse is en er veel toprijders in rijden. De BMW's gaan echt héél snel. Die auto's hebben erg veel potentie, onder meer door die speciale multikleppen-techniek. De Alfa's geef ik dit jaar minder kans. Ik zie meer in de Opel Kadet GTI. Twee toprijders. Evert Bolderheij en Egbert Top, rijden in dit type auto. Dat zijn echt hele snelle jongens en de grote kanshebbers", aldus Van der Vaart alias de 'racende fotograaf, die in het dage lijks leven een eigen fotostudio runt. Gevecht Het Nederlands kampioenschap bestaat in totaal uit acht races, waarvan één in Belgiè wordt gereden. Aan het begin van het seizoen krijgt de auto van een cou reur een bepaald gewicht toegewezen. Heethoofden Scheidsrechter Dragt uit Maarssen was zaterdag niet alleen de gebeten hond voor alles-wat IJsselmeervogels was, hij was na afloop van het met 2-2 beëin digde treffen met Katwijk ook letterlijk de door Spakenburgse heethoofden ge slagen, geschopte en bespuwde hond. Met een variant op menig detective met de butler in de hoofdrol, kon wor den gesteld dat 'de scheidsrechter het had gedaan'. Iets wat overigens op voorhand al werd verwacht, daar in Spakenburg. Dragt, was dat niet die scheidsrechter die de derby met de 'blauwen' van Spakenburg vorig sei zoen zo gigantisch uit de hand had la ten lopen? Ja toch? Nu dan. Voorzitter Huijgen van IJsselmeervo gels vertelde na de tumultueuze aftocht van Dragt - waarbij ook hij als scheids rechterlijke 'lijfwacht' rake klappen had opgelopen - dat hij zich al drie we ken zorgen had gemaakt over de aan stelling van Dragt. „Maar je kunt geen scheidsrechter weigeren, omaat-ie zwak is. Of we extra maatregelen heb ben genomen? Neen, niet direct. Bij ri sicowedstrijden doen we dat wel, met risicoscheidsrechters niet". Heethoofden (2) Huijgen en de zijnen hadden er goed aan gedaan dat wel te doen. Zoals de bestuurderen van de al eerder voor dit soort zaken bestrafte club er ook ver standig aan zouden hebben gedaan oe- fenmeester Hans van der Zee terug te fluiten nadat hij zijn twijfels over Dragt luid en duidelijk in de plaatselij ke pers had verkondigd. Mede door die uitlatingen en de wijze waarop Van der Zee en elftalleider Jan Vedder zich tijdens het duel publiekelijk opwonden over beslissingen van Dragt, kon op de Spakenburgse Westmaat het uiterst ongezonde sfeertje ontstaan dat na af loop in de fikse kloppartij uitmondde. De beslissingen van de leidsman zelf kunnen daartoe nauwelijks als serieuze aanleiding worden gezien, voor zover er ooit een serieuze aanleiding zou kunnen zijn voor het massaal vervol gen van iemand die zijn hobby uitoe fent. De strafschop die Dragt aan Kat wijk toekende nadat Ruth van der Groep Kees Kraayenoord de doorgang had ontzegd, zou door menig collega ook zijn gegeven. En dat Dragt niet naar de stip wees nadat Johan de Kroon gretig vallende Jan Joop Pruys met een scnouderduw van de bal had gelopen, kon toch ook niet als een ab solute blunder worden gezien. Zoals ook het uitsturen van Ibrahim Evre niet als 'fout' kon worden beschouwd: Evre trapte Marco van der Plas wel de gelijk na. Kortom, Dragt kreeg zater dag in Spakenburg nauwelijks een se rieuze kans en plukte daar de wrange vruchten van, ook al omdat hij de pech had dat het in de eerste helft nog rede lijk superieure Katwijk de door hem te recht ruim bemeten extra-tijd voor de FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN vierde maal dit seizoen aangreep om weer een winstpunt te redden. Zonder die in de 48e minuut door invaller Jaap Guyt gerealiseerde gelijkmaker haa Dragt de kleedkamer wellicht nog zonder kleerscheuren gehaald... Duidelijk Als de oude wijsheid dat „kinderen en dronken mensen de waarheid vertel len" nog steeds van toepassing is dan staat niets meer het kampioenschap van Quick Bovs in de weg. Tenminste als men de tekst op dit stukje huisvlijt van de jonge Katwijkse supporters mag geloven. Het spandoek mag dan qua uitvoering en orginaliteit geen hoofd prijs verdienen maar aan duidelijkheid laat het niets te wensen over. LEIDEN - DIOK is een van de weinige Leidse sportclubs die zich al jaren weet te handhaven op de hoogste niveau. De rugbyers zijn in de Nederlandse rugbybond een constante factor en behaalden drie maal het landskampioenschap en pakte tweemaal de Nederlandse be ker. Daarbij werd DIOK al drie maal gekozen als sportploeg van het jaar in Leiden. Een indrukwek kend palmares van de club die op 28 maart 1971 het levenslicht zag. De aanzet tot het oprichten van de Leid se rugbyclub DIOK werd-gegeven door Henk Godijn die in 1971 een intekenlijst ophing aan de wand van zijn koffieshop aan de Pieterskerkgracht met de werven de tekst: 'Gezocht stoere knapen om een rugbyclub op te richten'. Twintig stevige Leidenaars, waaronder Bob del Prado, Teun de Reede, Henk van Hassteren en Jan van Oosten voelden zich aangespro ken en de DIOK was een feit. De met een Angelsaksische omgeven sfeer sport bleek in Leiden zeer levensvatbaar. On der leiding van de eerste trainer Jan Sluimers werd op het veld aan het Piet Paaltjespad (waar nu het Academisch Ziekenhuis staat) voorzichtig begonnen met het beoefenen van de rugbysport. DIOK heeft zich in de afgelopen twintig jaar ontwikkeld tot een rugbybolwerk. De verhuizing naar het fraaie complex aan de Smaragdlaan heeft daar zeker toe bijgedragen. Het Nederlands team recru- teert al sinds jaar dag spelers uit de DIOK-gelederen en samen met aartsri vaal Castricum behoort de Leidse ploeg tot de top van de vaderlandse competi tie. Ook dit jaar maakt de ploeg van coach Dick Altink, na een ingrijpende verjonging, een goede kans om de titel te prolongeren. Om de kloof met het Euro pese rugby te dichten organiseert DIOK sinds enige jaren het VSB-toernooi waar topteams uit Engeland, Wales en Frank rijk aan deelnemen. Het streven van DIOK is de komende jaren te komen tot een Europa-cup voor landskampioenen. Maar niet alleen het vlaggeschip van de Leidse ploeg krijgt de aandacht. DIOK beschikt over een goed lopende jeugdaf deling die de toekomst van de vereni ging moet waarborgen. Ook het vrou- wenrugby is een goed lopend onderdeel van de twintigjarige club. De mijlpaal in het bestaan van DIOK wordt vanmiddag op passende wijze ge vierd. Vanaf 16.00 uur vanmiddag staat het terrein aan de Smaragdlaan in het te ken van het jubileum. Gestart wordt met een jeugdwedstrijd tussen de colts van DIOK en Taffs Well uit Wales. Een uur later komen de vrouwen in actie tegen Wageningen. Het klapstuk van de mid dag is een treffen tussen een team van DIOK uit het seizoen 1980/81 en de Witte Raven (een ploeg van internatio nals uit dezelfde periode). Een boeiende confrontatie waarin men spelers als Evert van Seggelen, Herman Spaargaren, Gideon van de Born, Jan de Mul, Cees Koemans, Eric-Jan Berendsen, Dick Al- tink en Pieter Corver aan het werk kan Eric Jan Berendsen is een van de huidige steunpilaren in het huidige team van DIOK. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTE REN ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 29 LEIDEN - De tweede helft van de veldkorfbalcompetitie belooft een spannende aangelegenheid te wor den voor de verenigingen uit de Leidse regio. Pernix, De Algemene, Fiks en in mindere mate Tempo hebben nog kans op promotie en TOP, Fides Pacta, KNS en Cresen- do lopen nog gevaar om te degra deren. Alleen de Danaïden, Zuider kwartier en Velocitas kunnen on- bekomerd het seizoen uitspelen als zij tenminste één punt per wed strijd weten binnen te halen. Voor TOP begint de tweede veldhelft gelijk goed met duels tegen de nummers één en twee. Drachten en KVS. „We moeten daaruit minimaal twee punten halen om de aansluiting te behouden, anders worden we erg afhankelijk van de resultaten van de andere clubs", beseft Top-coach Theo Korporaal zich maar al te goed. Hij heeft Ria Nijenhuis en Aad Wiegerink in zijn selectie opgenomen ten koste van Lisette van der Kraan en Peter Tiggelman en denkt er over om Frank Nijenhuis als zevende heer te ge bruiken, als deze zijn schorsing van twee wedstrijden uitgezeten heeft. Korperaal: „Uit hebben wij tegen KVS gelijk ge speeld en thuis tegen Drachten met één punt verschil verloren, dus kansloos zijn we beslist niet. Ik ben in mijn trainers- carrière nog nooit gedegradeerd en het zou mij ernstig tegenvallen als TOP het niet zou redden. Want wij echt niet min der dan welke ploeg ook in onze klasse". Hetzelfde optimisme is te horen bij Fi des Pacta dat eveneens dichtbij de on derste plaatsen staat. „Ik heb alle ver trouwen dat wij nog gaan klimmen op de ranglijst, want wij horen in deze klas se". stelt trainer Nelis Vaane, die zijn se lectie en opstelling ongewijzigd heeft ge laten. „Dat wij zo laag staan komt door dat wij op belangrijke momenten de rou tine missen om het koppie bij de wed strijd te houden. Dat is op zich niet vreemd als je bedenkt dat er heel wat spelers zó uit de jeugd in het eerste zijn gezet. Maar ik merk op de trainingen dat iedereen de bezieling heeft om ons ge middelde flink op te krikken en Kwiek, TOV, Quick en Sporting West zie ik goede winstkansen. Als we er in slagen daar punten te pakken dan zouden we zelfs uitkomen op meer dan één punt per wedstrijd. De Danaïden staat op vier punten van lijstaanvoerder Futura en denkt derhalve niet in eerste instantie aan een kampi oenschap. „We hebben een zeer ongeluk kige start gehad met twee nederlagen op rij, omdat de voorbereiding niet goed was vanwege de late vakanties in Lei den", verklaart Janko Breedveld de ach terstand op de fuzieclub uit Den Haag. Zijn ploeg moet het in de resterende wedstrijden zonder schutter Eric Krom hout (geblesseerd) stellen, terwijl Anne- marie van Dijk, Marcel Keijzer, Heiko Locher en Enrico Mud met sluimerende kwetsuren allesbehalve topfit zijn. Breedveld: „Vier punten zijn niet on overkomelijk, maar jet zal wel moeilijk worden dat nog in te halen. Mochten we zondag van Ons Eibernest verliezen en Futura zou winnen, dan is voor ons de competitie gelijk afgelopen. In dat geval denk ik dat ik wat meer juniores als re serves meeneem en ze wat meer laat in vallen met het oog op het volgend sei zoen". De titelkansen van Pernix zijn bedui dend groter dan die van De Danaïden, want zij deelt momenteel de eerste plaats met Animo. „Als wij thuis alles winnen en uit steeds één punt pakken, komen wij op twintig punten en dat moet voldoende zijn voor de eerste plaats", rekent coach Rob Siemer opti mistisch voor. Hij rekent er daarbij wel op dat ONDO ('s Gravenzande) waarte gen zijn ploeg al tweemaal speelde, Ani mo nog beentje gaat lichten. „Ik heb Carla Kuipers en Tanja van Sluis terug in de selectie gehaald en dat is in de oe fencampagne goed uitgepakt. Het draait allemaal erg lekker en de sfeer is ook erg goed. Een kampioenschap zou een pas send geschenk zijn voor het zestigjarig jublieum, maar ons programma is echt niet makkelijker dan dat van onze con currenten. Laten wij dus beslist niet te vroeg juichen". Tweede-en derdeklassers In de tweede klasse begint de tweede helft van de veldkorfbalcompetitie direct met een derby, De Algemene - Zuider kwartier. De thuisploeg is dit jaar al naar de eerste klasse gepromoveerd en wil op het veld hetzelfde bereiken. De blauwgelen willen zich echter revan cheren voor de 6-8 nederlaag in de eerste wedstrijd én de laatste kans grijpen om zelf nog in de promotiestrijd mee te doen. Als de Algemene wint zal zij op 11 mei in de uitbeurt tegen koploper Fidu- cia uit moeten maken, wie kampioen in 2F wordt. Fiks heeft de minste verlies- punten in 2G, maar moet nog wel de thuiswedstrijd tegen Avanti volmaken, die enige tijd geleden bij 5-5 werd ge staakt omdat de scheidsrechter genpeg had van het commentaar van beide Theo Vreeken (Fiks) was tijdens de zaalcompetitie bijzonder goed op dreef. Het is voor de Oegstgeestenaren te hopen dat Vreeken op het veld de goede lijn door kan trekken. HENK SNATERSE ploegen. De ploeg van Daan Vreeken wacht vanmiddag de zware uitwedstrijd tegen nummer drie Merwede, dat ook nog kans op promotie heeft. De strijd om de titel zou wel eens op 20 april be slist kunnen worden als Fiks ADO ont vangt, dat één verliespunt minder heeft. Bij de de derklassers komt alleen Tempo nog in aanmerking voor een kampioen schap. De Alphenaren zijn daarbij wel geheel afhankliik van puntverlies van Excelsior en hebben zelf al tweemaal te gen de koploper uit Delft gespeeld. Poul- genoot Velocitas zal zich wel probleem loos handhaven, want zij moeten op pa pier zwakke broeders als NIO en Reeu- wijk zeker onder zich kunnen houden. KNS moet morgen beslist winnen van GKV, anders worst de kloof met de middenmoot vier punten. Het twaalftal van René Kooien werkte een goede zaal competitie af en dat moet toch inspire rend werken op het veld. Cresendo heeft het dienstverband met trainer Wim Nij enhuis opgezegd, wat volgens voorzitter Hensing „in góed overleg" is gebeurd. Het bestuur van Cresendo heeft Lenie Slegtenhorst bereid gevonden de trainin gen te verzorgen en zoekt nog iemand om te coachen. Mogelijk zal het ontslag van Nijenhuis een schokeffect teweeg brengen bij de club uit de Saffierstraat, die zich door winst op mede-tobber SEV (thuis) en Succes (uit) gemakkelijk op ei gen kracht in veiligheid moet kunnen stellen. Onder redactie van Kees van Kesteren Duidelijk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29