'Die bekendheid, daar moet ik wel aan wennen' De 'nedersoap' kent alleen goede tijden KIKI CLASSEN KEEK HET TONEEL VAK AF VAN HAAR VADER Begeleiding Voorgerecht 1 Herkenbaarheid Prijskaartje 'foidóe&Mvta/nt' Zij is vooral bekend geworden dank zij haar rol van 'Wiep' in de VARA-comedy 'Zeg 'ns Aaa' maar probeert door middel van freelance contracten zo'n beetje overal aan de bak te komen. Haar grote sprong voorwaarts maakte actrice Kiki Classen vier jaar geleden toen ze van de toneelschool in Maastricht overstapte naar het 'echte' werk. Dat laatste is ze sindsdien met groot plezier blijven doen. In oktober beleeft ze de première van het blijspel 'Stennis met dennis', een schepping van Willy Russel aie ook de auteur is van de film 'Shirley Valentine'. Haar toekomstig lot probeert Kiki Classen nuchter in de ogen te kijken. „Mocht mijn carrière ooit mislukken dan word ik ook heus gelukkig hoor. Kan ik altijd nog de horeca in". ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 28 AMSTERDAM - „Kind, doe het niet. Als het niet van de grond komt is het echt niet leuk bij het toneel". Kiki Classen (27) kan zich de bezorgdheid van haar vader enigszins voorstellen. Maar ja, wat doe je als je het toneelvak van kindsbeen af van je eigen vader af kijkt? Toegegeven, het leven van een actrice is onzeker, je hebt weinig in eigen hand en er is niks lolligs aan wildvreemde men sen die je in het café aanklampen. „Pa dacht dat het een bevlieging was. En het is waar, als je je dan in het vak stort kan het vies tegenvallen. Het is ook veel rus tiger om in een winkel te staan en de deur om zes uur achter je dicht te trek ken. Maar ik wil nog steeds het allerliefst toneelspelen en ik heb het gevoel dat er wel iets uit te halen valt". Na heel veel vijven en zessen werd Kiki Classen op de toneelschool in Maas tricht toegelaten. „Niemand wou me hebben". Haar stem bleek de schuldige. Jarenlang was Kiki Classen in haar vrije tijd te vinden in lawaaiige disco's en had ze vakantiebaantjes in horecagelegenhe den. Het geloei vanaf de draaitafel en de sigaretterook die in deze oorden zo alle soverheersend zijn, bleken niet bepaald bevorderlijk voor haar stem. Ook in Maastricht constateerde men aanvankelijk spijtig dat er met haar 'tweede altstem' niet veel viel te begin nen. Ze belandde ermee in het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen waar een logopedist haar stemgebruik verbeterde. Terug in Maastricht was men zo tevre den dat ze mocht blijven. „Tot op de dag van vandaag heb ik nooit meer last van mijn stem gehad. Ik kan er nou ten minste de hoogte mee in". Binnen de betrekkelijk veilige muren van de toneelschool in het zuiden des lands waande Kiki Classen zich als een vis in het water. Aan docente Dora van der Groen bewaart ze goede herinnerin gen. „Zij vroeg niet de geijkte dingen van ons. Op een bepaald moment was ze bijvoorbeeld gefixeerd door het onder werp bloedende stier. Nou, ga d'r maar aan staan. Hoe zet je zo'n beest op het podium neer?". Op school werd ze aan alle kanten bijge schaafd. Behalve toneeltechnieken leerde ze inzicht in scènes te krijgen. „Toen ik in Maastricht kwam bestond mijn talent uit een gigantische brok emoties. Maar ik moest leren dat als ik spontaan huil op toneel, de zaal niet automatisch mee- huilt. Dora bracht ons veel variatie in het spelen bij. Nee, zonder opleiding was er waarschijnlijk niet uitgekomen wat er in me zat". „Ik heb trouwens nog altijd meer moeite met huilen dan met lachen op toneel. M'n vader gaf me de tip om maar hard op mijn middenrif te slaan; dan gaat het lachen vanzelf. Nog iets: echt huilen is niet zo interessant voor het publiek, waar het om gaat is vechten tegen je tra nen. Dat komt over". De leerschool in Maastricht maakte de jonge actrice verlangend naar het echte grote werk. Het aanbod om mee te spe len in 'Droom van een vrouw' met Anne Wil Blankers en Willem Nijholt - nu vier jaar geleden - kwam dus vanzelf sprekend als een geschenk uit de hemel. „Eigenlijk was ik die vrouwenklas op de toneelschool ook wel een beetje zat. Al tijd dat geklooi om scènes met twee vrouwen te spelen". Na 'Droom van een vrouw' kwamen de reclamespotjes, blij spelen als 'Scoren' (met Hans Cornelis- sen) en enkele films. Net toen Kiki Clas sen in tweestrijd verkeerde of ze wel of niet naar school terug zou gaan, kon ze bij 'Zeg 'ns Aaa' terecht. Midden tussen de rotten in het vak voelt ze zich bij de crew van 'Zeg 'ns Aaa' de koningin te rijk. Dankbaar maakt Clas sen gebruik van de ervaring die haar col lega-acteurs bezitten. Want voor de rest is ze op zichzelf en op haar freelance contacten aangewezen. „Ik kan eigenlijk niet goed meepraten over toneelgezelschappen. Ik werk bijna altijd in de vrije produktie. Dat houdt automatisch in dat de contacten met ac teurs kortstondig zijn en minder diep gaand. Wat ik mis is een vaste begelei ding, een soort planning van 'nu leer ik dit en volgende week letten we op dat aspect'. Het hangt bij mij dus een beetje van los zand aan elkaar. Toch heb ik het gevoel dat ik er wel iets weet uit te ha len". Ik leer enorm van Eric Schneider met wie ik in 'Taboe' heb gespeeld. Met hem heb ik op toneel een intens contact. Hij wees me erop dat je op het toneel con trole over het geheel moet houden. Kij ken naar de gezichten van je collega's en luisteren naar wat ze zeggen, dat is ont zettend belangrijk. Ik vertrouw d'r maar op dat ik in mijn leven regelmatig men sen als Schneider tegen het lijf loop". Dora van der Groen speelt nog met re gelmaat door haar hoofd. „Ze vergeleek toneelspelen weieens met een diamant." Speel niet alles tegelijk, hield ze ons voor. Net als van de diamant maar één vlakje tegelijk flonkert als het licht erop valt, zo moet je ook op toneel maar één ding tegelijk spelen. Dat vereist een hel derheid in je bovenkamer". Komend seizoen is Kiki Classen van werk verzekerd. In 'Stennis met dennis' - een comedy onder regie van Niko Knapper geschreven door Willy Russel en uit het Engels vertaald door Gerard Cox - speelt ze samen met Hans Corne- lissen, Johnny Kraaykamp jr. en Liz Snooyink. Het stuk gaat over een 35-ja- rige man die van lieverlee in een burger lijk leefsfeertje is gegleden. Als iemand roet in het eten komt gooien is het even wel gedaan met de gezapigheid. OvERBEZORGD De aanvankelijke scepsis van haar vader Edmond Classen (jarenlang verbonden aan het Rotterdams Toneel en Het The ater) veranderde in belangstelling en zelfs vertrouwen toen hij naar een voor stelling van zijn dochter kwam kijken. Kiki herinnert zich zijn overbezorgd- heid: „Hij hield z'n hart vast. Werkelijk, hij stierf duizend doden. Als ze nou maar geen gekke dingen doet, dacht-ie. Want hij kent me van thuis. De eerste scène vond hij verschrikkelijk maar bij de.tweede werd hij toeschietelijker. Mis schien wordt het nog wat met die doch ter van mij, zal hij gedacht hebben". Vlak erna stonden vader en dochter sa men op de planken in 'Droom van een vrouw'. „We hebben heel veel op gelijk niveau gepraat, in de auto, tussen de op namen. En nog komt hij naar me toe, zegt hij: 'Je deed het weer hè, dat kramp achtige met je handen'. Van pa heb ik nuchterheid en discipline geleerd. Een gedisciplineerd leven gaat tegen mijn na tuur in. Ik vind het bijvoorbeeld vrese lijk moeilijk om overal op tijd te zijn. Daarom zorg ik steevast dat ik tien mi nuten te vroeg ben". Waar ze bij tijd en wijle stevig van baalt is het gegaap van mensen die in haar 'de tv-bekende' herkennen. „Ik ben niet ar rogant, kan best veel hebben, maar ik kan er niet tegen als mensen me overal aanklampen om zonodig de aandacht op zichzelf te vestigen. Veel mensen die ik vroeger zag, gaan niet meer met me om. Hun houding ten opzichte van mij is veranderd. Of ze vinden me verwaand of ze kijken op een ongezonde manier tegen me op". „Op die manier wil ik ook niet met ze omgaan. Mensen die mij dierbaar zijn zijn mensen die ik rustig zes maanden niet zie en bij wie ik dan zo kan binnen vallen. Ik hou van afwisseling, veel nieu we gezichten die je korte tijd ziet, dan je boeltje pakken en hup, iets nieuws. Ik heb ook altijd in twee huizen gewoond. Sinds kort woon ik in Amsterdam maar ik ben druk op zoek naar een apparte ment in Arnhem, de stad waar ik ben opgegroeid. Mijn vrienden weten dat ik zo ben en ze zijn zelf ook zo". „Ik heb erg moeten wennen aan mijn dactie van een regionale krant. Maandag "1 wordt Vrienden voor het Leven gestart, J een familiesoap. Nassenstein schrijft het succes van De I Mols' soap MCW eveneens toe aan de E eigen taal, het eigen land, de eigen cul- p tuur. „Nederlandse situaties, mensen en interieurs spreekt mensen gewoon meer aan". Hij bewijst dat met een voorbeeld dicht bij huis. VTM, de Vlaamse com- -1 merciéle televisiezender, trekt vooral kij kers bij de Nederlandse zenders weg, J niet zozeer bij de BRT. „De Belgen voe len zich toch meer aangesproken door 1 eigen amusementsprogramma's. Zelfs in een zelfde taalgebied is de eigen cultuur doorslaggevend". 1 Creative producer van GTST, O. Mad- sen, vergelijkt de soap met het vroegere feuilleton in de krant. „Dat was ook al tijd een succes. Je kunt verwachtingen scheppen en ze weer uitstellen. Als je het verhaal strikt als waarheid neemt, klopt het niet. Iedereen weet dat het fictie is en iedereen aanvaardt die knipoog ook. Dat is genieten en dat mag niet altijd in calvinistisch Nederland. Zo'n serie le- vert een kleine glimlach op. Als je er voor open staat, beleef je er lol aan. Je moet het gewoon zien als een leuk voor- gerecht op het televisiemenu", verklaart Ze heeft haar buik vol van de voortdu rende kritiek, maar ze heeft zich er al enigszins bij neergelegd. „Er blijven al tijd mensen die het shit noemen. Maar als er twee en een half miljoen mensen kijken, vind ik dat ze een deel van het eigen volk ontkennen". Ze denkt dat veel mensen eigenlijk niet willen toege ven dat ze kijken. „Het Panorama-effect noem ik dat. Ik kijk nooit in de Panora ma, alleen bij de tandarts. Je kent dat smoesje wel". Madsen vindt de 'Nedersoap' juist een „heel mooi genre voor tv. Het is een naïeve manier van verhaal stellen door dialogen met beeld", zo geeft ze een defi nitie van het produkt. „Dat betekent dat je geen achtervolgingen met auto's hoeft te verwachten. Mensen klagen daar wel eens over, maar dat past gewoon niet in het genre. Ook fel realisme zullen we nooit brengen. Vraagstukken zoals eu thanasie zullen we absoluut niet behan delen. Het gaat juist om dagelijkse pro- k blemen. En dan om de problemen die niet in de krant staan". Ze vertelt dat ze pakweg zo'n duizend brieven per week krijgt. En dat daarin wordt meegedacht over de personages. „Ik heb altijd gezegd dat Nederland geen dramatische fantasie heeft. Die is er wel en dat blijkt uit het snelle succes van Goede Tijden Slechte Tijden". KARIN SWIERS LE vel spa der Lei Fik het TC do dei kw bel zij str Vo gel éér mc hal an< res To te Wi ter Pe Fr; bn „L spi pu we cai zo nii de Hi de de trc Z c bi sc ,S( w n Z( 8 d d bekendheid. Want waar kan ik nog uit gaan? Precies, in dezelfde cafés waar ook andere bekendheden verschijnen, dan val ik tenminste niet op. Maar het is soms verdomd vervelend". Twee en een halfjaar geleden verloor ze haar broer bij een ongeluk. „Ik dacht: iets ergers kan me niet overkomen. Ben toen keihard aan het werk gegaan om m'n kop maar boven water te houden. En het gekke is, het went, na twee en een half jaar slijt de pijn. Ik hield mezelf steeds maar voor: dieper kan die put niet zijn en er is maar één weg omhoog dus laat ik die dan maar oplopen. Ik ge loof wel dat ik de pijn bewust gelééfd heb. Ik heb niet echt eraan gewerkt zoals ze dat noemen, het is min of meer van zelf zo gegaan". „Maar op een bepaald moment schoot het door me heen: verrek, ik heb van daag nog niet aan hem gedacht, ik heb lekker gelachen met vriendinnen". Ze kijkt even op van haar koffie. „Ik geloof dat het leven op een vastgestelde wijze is uitgestippeld. Het loopt gewoon zo. De dood van mijn broer heeft ons moeten gebeuren, dat is de conclusie die ik nu trek. Misschien heb ik in de loop van de tijd ook een soort taaiheid ontwikkeld. Maar wennen doet het nooit". ANNE MARIE VAN DER KOLK Kiki Classen, nog niet zo lang van de to neelschool af, viel met haar neus in de boter: in de populaire VARA-comedy 'Zeg 'ns Aaa' speelt ze de rol van Wiep. SUCCES IN EIGEN LAND EN HET BUITENLAND HILVERSUM - Critici maken nog altijd gehakt van televisieseries zo als Goede Tijden Slechte Tijden, Medisch Centrum West en Spijker- hoek. Er wordt slecht geacteerd, de dialogen slaan helemaal nergens op, de afleveringen worden fa brieksmatig in elkaar gestampt, kortom het is flut. De kijker denkt daar heel anders over, smult elke uitzending opnieuw. Dank zij mil joenen kijkers heeft de Nederland se 'soap' een vaste plek op de buis veroverd. En in het buitenland ko men de Nederlandstalige produk- ties steeds beter aan de bak. Het wel en wee van Mien Dobbelsteen houdt Spaanse families aan de televisie gekluisterd. Alleen is het plat Amster dams vervangen door Catalaans. In Au stralië is Zeg 'ns AAA te zien op een ka naal dat voor Nederlandse immigranten is bestemd. De serie wordt voor de 'ech te' Australiërs speciaal voorzien van En gelse ondertitels. T. van Huystee, hoofd van de afdeling NOS-Sales, weet dat de serie ook bij de laatste groep aanslaat. De afdeling timmert sinds anderhalfjaar stevig aan de weg. De buitenlandse markt wordt met succes warm gemaakt voor Nederlandse produkties. Met Fin land en Frankrijk wordt nog onderhan deld over Zeg 'ns AAA. Channel Four heeft interesse getoond in de KRO-serie De Brug. Zweden, Joegoslavië en Au stralië hebben de serie al gekocht. Zeg 'ns AAA wordt sinds enkele maan den op de BRT vertoond. Woordvoer der M. Coppey is tevreden over de kijk dichtheid. Gemiddeld kijkt een half mil joen mensen en de waardering is goed. Vergelijkbare Vlaamse reeksen scoren echter iets beter. Hij noemt de Neder landse serie „een vrij goede locomotief voor de rest van de avond". Pluspunten zijn ook dat het een langlopende reeks is man gekocht en volledig nagesynchroni seerd. Oostenrijk en Zwitserland volgen. Spanje, Turkije en Tsjechoslowakije hebben de serie eveneens gekocht. En Frankrijk en Griekenland hebben be langstelling. Nassenstein wijst erop dat de zendtijden steeds worden uitgebreid en dat er steeds meer televisiezenders bijkomen. „Er zijn dus meer series no dig. MCW vindt men wel goed. Boven dien wordt gekeken naar het prijskaar tje". Anders gezegd: een soap is goedko per dan Amerikaanse produkties, die bo vendien ook nog vaak als pakket worden verhandeld. Niet alleen in het buitenland slaan Ne derlandse produkten aan. In eigen land schieten de soaps als paddestoelen uit de grond. En met succes. RTL4 lanceerde september 1990 de eerste Nederlandse 'echte' soap. Van maandag tot en met vrijdag kijken twee miljoen mensen van zeven uur tot tien voor half acht naar Goede Tijden Slechte Tijden (GTST). Kijkcijferspecialist S. Warnik vertelt dat vooral de jeugd tot twintig jaar afstemt op de Bouquet-reeks onder de televisie series. „Oudere mensen zijn nog gehecht aan het zeven-uur-journaal op Neder land één. Maar ook die raken langza merhand verslingerd aan de serie. Het is een rage, een klapper. Dat veel jonge mensen kijken, komt doordat er veel jonge mensen in de serie spelen, ze voe len zich daartoe aangetrokken". Het minst kijken mensen in de leeftijd van 20 tot en met 49 jaar. „Die mensen kij ken altijd al minder naar de televisie. Waarschijnlijk zijn ze rond die tijd net aan de afwas", verklaart hij optimis tisch. Nederlandstalig drama slaat aan, is een les die RTL4-woordvoerder R. 't Sas uit het verleden van de publieke omroepen heeft geleerd. De eigen taal, het inspelen op Nederlandse situaties, de herkenbaar heid, zo somt hij dé voordelen op die Nederlandse series hebben boven bui tenlandse soaps. De prijs speelt daarbij ook een rol. Het maken van (kwalitatief) zwaar Nederlands drama is duur. Dat kost één miljoen gulden per aflevering. GTST 'slechts' 80.000 gulden. RTL4 stopte afgelopen week met Spijkerhoek, maar begon meteen een nieuwe soap. De Dageraad. Verraad, liefde, geweld en an dere ellende en hoogtepunten op de re Marlous Fluitsma speelt een sleutelrol in Goede Tijden Slechte Tijden, de 'Bouquet- reeks' onder de televisie series. FOTO: HENNY MILTENBURG en dat de Nederlandse taal wordt gespro ken. „Weliswaar met een zwaar Hol lands accent, maar daar vallen ze hier niet zo over. Vice versa is dat wel an ders". Volgens de woordvoerder gaat de BRT zeker twee jaar door met Zeg 'ns AAA. De echte fans van Medisch Centrum West (MCW) horen speciaal naar Vlaan deren af te reizen. De Vlaamse commer ciële zender VTM loopt voor met de uit zending. Volgens de adjunct-directeur van producent John de Mol produkties, J. Nassenstein, valt de soap in goede aarde en in de top tien van de kijkcij fers. De Duitsers hebben de doktersro-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28