finale 'Nieuwe wereldorde' bestaat niet Vluchtende Kurden. Enkele weken geleden nog opgeroepen in opstand te komen tegen Saddam Husayn, nu door de VS in de steek gelaten. DEN HAAG - Het zal George Bush aan het begin van de Golfcri sis niet zijn meegevallen een steek houdend argument te vinden voor de aanwezigheid van zijn legertroe- pen in het Midden-Oosten. Oliebe- langen? De soevereiniteit van Ku- wayt die in het geding was? Een nieuwe kreet bleek doeltreffender: „Voor ons ligt de mogelijkheid voor de huidige en voor de komen de generaties een nieuwe wereldor de te smeden, een wereldorde waarin de rechtsorde en niet de wet van de jungle het gedrag van de na tie bestuurt". Een nieuwe wereldorde. Wat president Bush er precies mee bedoelde is tot op de dag van vandaag nog niet helemaal duidelijk. Zelf heeft hij zich er niet na der over uitgelaten en de publieke dis cussie erover is pas enkele weken gele den op gang gekomen. In de media vra gen deskundigen zich af wat die nieuwe wereldorde betekent, en opvallend wei nigen van hen komen tot positieve con clusies. Vooral nu de Verenigde Staten zich op welhaast navrante wijze weige ren te bemoeien met de bloedige strijd van Saddam Husayns legers tegen de Kurdische en shi'itische opstandelingen, neemt de twijfel over Bush' nieuwe we reldorde toe. Had Bush niet direct nadat de voorlopige wapenstilstand in de Golf oorlog was bereikt, voor de hele wereld het Iraakse volk opgeroepen Saddam ten val te brengen? Tot enkele dagen geleden leek het erop dat dit werkelijk zou gebeuren, en nu noemt Bush de strijd tegen de dictator die hij zelf bevochten heeft „een interne aangelegenheid". De critici vragen zich af of er dan met die nieuwe wereldorde waarmee Bush de Golfoorlog rechtvaar digde niet iets grondig mis is. Volgens de VS-regels zou een dictator zelfs met ge weld mogen worden tegengehouden in zijn pogingen landen te bezetten; maar wanneer dezelfde leider in eigen land op grove wijze de mensenrechten schendt, hoeft blijkbaar niets te worden onderno men. Opportunisme „De nieuwe wereldorde is ingegeven door politiek opportunisme van de Ver enigde Staten. Bush heeft de term van stal gehaald op het moment dat het hem goed uitkwam", stelt D.A. Leurdijk, VN- deskundige bij het instituut Clingendael. „Bush wilde aan het begin van de Golf crisis de indruk wekken dat binnen de Veiligheidsraad een eensluidende me ning bestond over de toekomst van het Midden-Oosten". Leurdijk moet nu, enkele weken na de beëindiging van de gevechten, vaststel len dat Bush nooit invulling heeft gege ven aan de term nieuwe wereldorde. An dere commentatoren noemden deze week de nieuwe wereldorde „niets meer dan een woord" en vergeleken die met „een koperen ketting die je voor een gouden laat doorgaan". Wat Bush bij het veelvuldig gebruik van zijn nieuwe term precies voor ogen heeft gestaan weet ook Leurdijk niet. Vast staat wel dat sinds de Koude Oorlog de finitief tot het verleden behoort, de Ver enigde Staten en de Sovjetunie gezamen lijk, onder VN-vlag, conflicten in de we reld zouden moeten aanpakken. En wat het streven van Bush dan ook verder mag inhouden, voor Leurdijk is het dui delijk dat de honderdduizenden Iraakse Kurden in die formule de komende we ken het onderspit zullen delven. „Be houd van de territoriale integriteit van Irak is vanaf het begin af aan het doel geweest van de Verenigde Naties. Steun aan welke opstandelingen dan ook zou daar recht tegen indruisen", aldus Leur dijk. „Niets is in VN-kringen heiliger dan het behoud van de soevereiniteit. Men zal zich dus niet gauw uitspreken voor inmenging in interne aangelegenhe den. In de afgelopen jaren is wel geble ken dat enkele uitzonderingen mogelijk zijn. Bijvoorbeeld wanneer een overheid zich schuldig maakt aan genocide of an dere schending van de mensenrechten". Leurdijk is van mening dat in het geval van de Iraakse opstandelingen dat laat ste argument zeker van toepassing is. „Mijn voorstel aan de Veiligheidsraad van de VN zou deze week zijn geweest: zie af van een definitief staakt-het-vuren en scherp de voorwaarden aan Husayn voor een voorlopig staakt-het-vuren aan. Zo zou je als VN het gebruik van heli kopters en bepaalde wapens aan banden kunnen leggen". Op die wijze zou de Veiligheidsraad vol gens Leurdijk erkennen dat de huidige situatie in Irak rechtstreeks het gevolg is van de Golfoorlog. Arabische wereld Uiteraard wordt Bush' nieuwe wereldor de ook in de Arabische wereld met grote scepsis bekeken. Het lijkt haast onmoge lijk dat de Arabische en Iraanse buren van Irak erg blij zijn met de uitlatingen die de Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, daags na het staakt-het-vuren deed. Hij stelde dat „de geallieerden waarschijnlijk delen van Irak bezet zullen moeten houden, zolang onduidelijkheid bestaat over de politieke situatie in het land". Het verblijf van ge allieerde troepen in Irak koppelde Hurd onder meer aan de vraag hoelang Sad dam Husayn nog aan de macht is. Het in Londen verschijnende dagblad al- Arab wees er onlangs op dat de nieuwe orde van Bush helemaal zo nieuw niet is. Eerder deze eeuw kwamen soortgelij ke gedachten tot uiting bij de oprichting van de Volkerenbond na de Eerste We reldoorlog. De tweede keer (bij de op richting van de Verenigde Naties en de dekolonisatie van na de Tweede Wereld oorlog) leidde dat tot het ontstaan van FOTO: ANP Israël. „Sommige Arabieren kennen de geschiedenis en zijn niet bereid zich dit een derde keer te laten welgevallen", al dus Al-Arab. Het is in de wereldgeschiedenis langza merhand traditie geworden dat leiders van landen bij hun aantreden verheugd verschillende soorten 'nieuwe orden' aankondigen. Zo beloofde president Su harto van Indonesië toen hij in het mid den van de jaren zestig president Sukar no opvolgde de Baru Orde (een nieuwe orde) en beloofde president Marcos een nieuwe samenleving toen hij de staat van beleg afkondigde in de Filipijnen. Ook Rajiv Ghandi beloofde op de gol ven van zijn verkiezingsoverwinning in 1984 een „Modem India", vrij van cor ruptie en woekerende armoede, dat zou worden gerealiseerd door de wonderen van moderne technologie en manage ment. Het zijn bekende geluiden die moeiteloos aangevuld kunnen worden met voorbeelden van andere leiders. Kenmerk is dat zij echter altijd spraken over nieuwe orden die op nationaal ni veau zouden gelden. Het nieuwe van de nieuwe wereldorde van George Bush is misschien wel dat hij zich zeer nadruk kelijk op internationaal niveau wenst te begeven. Dat maakt zijn streven volgens sommigen „minder hilarisch, en eerder onheilspellend dan veelbelovend". De VS-bemoeienissen met andere con flicten in de wereld kenmerken zich im mers vooral door haast desastreus hoge defensie-uitgaven, bedoeld voor steeds duurder on steeds dodelijker wapentuig. Critici vragen zich retorisch af of de nieuwe wereldorde soms ook voorziet in „een gezamenlijk actieplan ter bestrij ding van de armoede en haar afgeleiden als ziekte en analfabetisme". Optimistischer Optimistischer gestemd is Bram van Oijik, werkzaam bij de Novib. „De hui dige wereldorde is er een van ongelijk heid, het recht van de sterkste. Het zou natuurlijk geweldig zijn wanneer de nieuwe orde de mensenrechten en de wapenleveranties aan de kaak ging stel len". „Het is misschien idealistisch, maar ik heb de hoop dat sinds de Koude Oorlog voorbij is echte ontspanning mogelijk is. Dan kan er meer aandacht komen voor de mensenrechten. Je moet niet cynisch worden. Ik betwijfel natuurlijk ook of de Verenigde Staten degene zijn die daarin het voortouw zullen nemen. Maar bin nen de Verenigde Naties hebben de VS zich wel verplicht een vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te brengen. Dat kwam vooral door druk van binnen de VN zelf. En je kunt na tuurlijk ook naar de EG kijken. Of naar Japan, de Sovjetunie, India zelfs. Ik be doel maar: de Verenigde Staten hebben een belangrijke stem in de wereldpoli tiek, maar niet de enige en de belangrijk ste". Wat dat laatste betreft heeft Van Oijik deze week al gelijk gekregen. De Europe se Gemeenschap heeft woensdag haar misnoegen uitgesproken over het Iraakse optreden tegen de Kurden en voor 11,5 miljoen gulden spoedhulp beschikbaar gesteld aan de honderddduizenden Kur dische vluchtelingen. Wat Bush niet heeft gedurfd, deed de EG wel; In een verklaring roepen de twaalf lidstaten Irak op onmiddellijk een eind te maken aan de wrede onderdruk king' van de burgerbevolking, die heeft geleid tot een vluchtelingenstroom naar de buurlanden van Irak. Gepleit werd verder voor een dialoog tussen alle betrokken partijen die moet leiden tot een .vernieuwd en verenigd' Irak waarin het 'legitieme' streven van de verschillende bevolkingsgroepen wordt gerespecteerd. Wanneer deze woorden uit de mond van George Bush waren gekomen, was hem waarschijnlijk lof toegezwaaid voor zijn bijdrage aan deze 'nieuwe orde'. Versterking Als het gaat om reële verwachtingen rond de nieuwe wereldorde van de Vere nigde Staten, is Bram van Oijik minder opgetogen. „Te verwachten valt dat Bush' wereldorde vooral een versterking van de internationale rechtsorde in houdt. Veel van het soort conflicten als de Golfcrisis spelen al lang in Afrika of het Verre Oosten. Alle hebben ze als oorzaak de scheve economische verhou dingen of de beperkte toegang tot hulp middelen. De Verenigde Staten hebben vrijwel nooit de indruk gewekt zich daar erg betrokken bij te voelen. Maar het blijft natuurlijk wel zo dat nu de VS en de Sovjetunie niet meer lijnrecht tegen over elkaar staan, er een grotere kans is dat ze zich serieus met die andere con flicten in de wereld gaan bezighouden". De mate van werkelijke betrokkenheid en bezorgdheid van de Verenigde Staten over de toekomstige verhoudingen in de wereld illustreerde VS-generaal Norman Schwarzkopf wellicht onbewust toen hij tijdens de Golfoorlog in de New York Times opmerkte: „Volgens mij is het niet nodig tot Baghdad door te rijden en het hele Ba'ath-regime letterlijk uit te graven en te vernietigen. Het zou wel eens niet in het belang van de machts verhoudingen op lange termijn in dat ge bied kunnen zijn". De nieuwe wereldor de van George Bush en de zijnen lijkt er vooral een die geregeerd wordt vanuit eigenbelang. 'CcidócGou/icmt"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25