Van den Berg overtuigt op Unicum I Steeds nieuwe en betere bandentypen op de markt Snelservice: nu ook bij Nissan „Ik heb nog nooit een slechte aanvaller gekocht NIEUWS VAN CONTI EN DUNLOP Eenzijdige vooruitgang bij Alfa 33 Permanent 4 SPORT CcidócSommvt ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA SP' OTTO REHHAGEL TIEN JAAR TRAINER WERDER BREMEN Jorn Dankaart BIONDA ZONDEROP HAALT HALVE EINDSTRIJD NIET LEIDEN Het Noorlan- der Paas A-toernooi van Unicum telt bij de heren geen geplaatste spelers meer. Nadat eerder de Roemeense papieren num mer twee, Giorgiu Cosac, zonder te spelen (wegens Davis Cup-verplichtingen) al had afgehaakt, over leefden gisteren Freddie Sauer (1), Michiel Zegveld (3) en Robert Jan Bierens (4) op hun beurt de kwartfinales niet. Plaat sen is moeilijker dan je denkt. Zeker als het op basis van een ook in de winter bijgewerkte rang lijst gaat en het het eerste graveltoernooi van het seizoen betreft... Michael van den Berg bevond zich in de kwartfinale-ronde bij de „reuzendoders". De Koudekerker, die eerder op de dag geen kind had gehad aan Andy Schaefers. werkte zich langs Michiel Zegveld. En deed dat op overtuigende wij ze. De al jarenlang in de natio nale subtop bivakkerende Zeg veld kende in de vorm van een snelle servicedoorbraak nog een hoopgevend begin, maar moest naarmate de strijd vorderde steeds meer terrein prijsgeven op de naar erken ning strevende speler van Dekker Tennis. Vooral de ser vice van de lange Van den Berg bleek voor Zegveld gaan deweg een steeds groter pro bleem. En als de Hagenaar de bal dan wel eens knap retour neerde, was daar vaak de al even knappe volley van Van den Berg om het punt alsnog veilig te stellen. De baseliner van huis uit ontwikkelt zich toch steeds meer tot een aan vallend ingestelde speler. Van den Berg, na de regelmatig tot stand gekomen 6-4, 6-3 over winning: „Zo'n twee jaar gele den hebben we eigenlijk al be sloten dat ik veel meer de aan val moet zoeken. Dat gaat steeds beter". Van den Berg heeft er vertrouwen in dat hij nog niet het maximum uit zijn tenniscapaciteiten heeft ge haald. Geen^ onprettig vooruit zicht voor een speler die al enige tijd consciëntieus in ten nis investeert. Van den Berg ontmoet van daag in de halve eindstrijd niet de nummer één Freddie Sauer. maar Jorn Dankaart De Utrechter die vorig jaar nog voor Unicum competitie speelde, kende maar weinig problemen met de favoriet. Sauer was niet in z'n spel, kwam niet in z'n spel en wek te af en toe de indruk niet in z'n spel te willen komen. Met een uiterst toepasselijke dub bele fout besloot Sauer op 2-6, 2-6 de partij., De andere halve finale gaat vandaag tussen Huib Troost en Joep Hofman. Troost wees Bierens terug (6-3, 7-6), Hof man, eerder in het toernooi te sterk voor Marco van Trigt en Wouter van der Heijde. ont moette in Daniël de Jonge zijn derde slachtoffer: 7-5, 6-2. Dames Bionda Zonderop slaagde er gisteravond op Unicum niet in het zelfvertrouwen met nog een overwinning op te vijze len, In de eerste set bood de Ripse opponente Joke Ritman wel serieus tegenstand. Het tweede deel evenwel, bleek aan de aangeslagen Zonderop nauwelijks meer besteed: 4-6, 2-6. Ritman moet het nu opne men tegen favoriete Eva Has- linghuis. Hoe die partij ook afloopt, de winnares zal in de finale in ie der geval niet stuiten op wel geprogrammeerde Mimoushka Kion. De speelster uit Vaassen werd al in haar eerste partij afgeserveerd door Lara Bitter, die in de kwartfinale vervol gens geen problemen van be tekenis ondervond tegen Jac queline Kamp: 6-1, 6-2. Han- neke Ketelaars is de vierde halve finaliste op Unicum. Ze versloeg Pauline Mulder in twee delen: 6-1, 7-6. Uitslagen Heren (tweede ronde): M. van den Berg - A. Schaefers 6-0, 6- 1; F. Sauer - A. den Ouden 7-6, 6-3; H Troost - W. Groeneveld 6-4, 6-2. Kwartfinales: J. Dan kaart - F. Sauer 6-2, 6-2; M. van den Berg - M. Zegveld 6-4, 6-3; H. Troost - R.J. Bierens 6- 3, 7-6: J Hofman - D. de Jonge 7-5. 6-2. Dames (eerste ronde). J. Rit man - N. Smit 6-2, 6-2; L. Bit ter - M. Kion 7-5, 6-1. Kwartfi nales: E. Haslinghuis - N. van Erp 6-2, 7-5; J. Ritman - B. Zonderop 6-4, 6-2; H Kete laars - P. Mulder 6-1, 7-6; L. Bitter - J. Kamp 6-1, 6-2. GERT-JAN ONVLEE BREMEN Otto Rehhagel is tien jaar als trainer werkzaam bij Werder Bremen. Een uit zonderlijk jubileum in de Bun- desliga, waarin trainers om het minste of geringste worden ontslagen. „Ik ben een kind van de Bun- desliga", glimlacht Rehhagel (52). „Ik was er vanaf de start in 1963 bij. Eerst als speler, daarna als trainer". Tien jaar geleden begon hij in het We- ser-stadion in Bremen. 'Mister Bundesliga' werd zijn bijnaam. Tien jaar Werder Bremen. Al leen Hennes Weisweiler hield het ooit zo'n lange periode uit, op de Gladbacher Bökelberg. Rehhagel heeft Weisweiler meegemaakt. Als leraar aan de Sporthochschule in Keulen. „Weisweiler was geliefd. En gevreesd. Als hij 's ochtends binnenstapte met zijn zonne bril op, dan ging hij behoorlijk te keer". Rehhagel werd de Weisweiler van de jaren tach tig Hij nam zelfs de slogan van zijn leermeester over: „lie ver een praktijkman dan een theoreticus". In 1972 startte hij zijn loop baan als trainer. Zijn naam werd al snel verbasterd tot Otto 'Notnagel' door de snel heid waarmee hij van clubs wisselde Saarbrücken, Kic kers Offenbach, Werder Bre men, Borussia Dortmund, Ar- minia Bielefeld, Fortuna Düs- seldorf waren zijn werkgevers, voordat hij zich in 1981 voor goed aan de Weser vestigde „In het begin werd ik be schouwd als een brandweer man. Overal waar brand was, werd ik ingehuurd Ik was de meesterblusser. Het nadeel was dat ik daardoor een soort wegwerp-trainer werd. Was de brand geblust, dan kon ik weer gaan. Ik deed veel erva ring op, maar had er vaak moeite mee weer te verkas- Kampioen Het hoogtepunt van Rehhagel bij Werder Bremen ligt in het jaar 1988. De club werd na 1965 voor de tweede keer kampioen van de Bondsrepu bliek en doorbrak de serie van Bayern München. Met een jeugdig elftal dat minder dan tien procent vertegenwoordig de van de waarde van Bayern. „Daar ben ik nog trots op dat Otto Rehhag 1 AUTO I FOTO: PR kampioenschap. Zo'n mooi sei zoen komt nooit meer terug". Rehhagel heeft in Bremen een contract voor het leven. Een soort overeenkomst als Piet de Visser bij Willem II Niets op papier, een gentlemans agree ment. Hij hoeft niets meer te bewijzen in de stad aan de We ser. Dat heeft hij al gedaan. Vöoral zijn neus voor de aan koop van aanvallers is be roemd. Zo was hij de ontdekker van Rudi Voller en Kalle Riedle. Voller haalde hij voor een habbekrats weg bij München 1860. Bayern zag het niet in de spits zitten. Riedle speelde in het tweede van Blau Weiss Berlin. Beide aanvallers wer den voor miljoenen marken verkocht aan Italiaanse clubs. Voller aan AS Roma, Riedle aan buur Lazio Roma. Beiden zijn reeds lang international. „Het klinkt arrogant, maar ik heb nog nooit een slechte aan valler gekocht", aldus de trai ner „Geheimen heb ik niet. maar ik zie in een oogopslag de waarde van een aanvaller". Voor de aanvang van het lo pende seizoen kocht hij Klaus Allofs. Een gearriveerde spits, 36 jaar, volgevreten bij Giron- dins Bordeaux. „Ik werd voor gek verklaard. Wat moest ik met zo'n oude man? Allofs is bij ons opgebloeid, is begonnen aan zijn tweede jeugd". „Bovendien hoeft hij maar twee seizoenen mee te doen. Ik heb hem nodig als over brugging. Er komen twee j ge jongens aan, die over tv drie jaar gereed zijn voor grote werk". Tot die twee hoort de Groninger Van die kortgeleden een contract tekende, zijn mijn hobby. Ik heb er ge- en verkocht. Voller, le. Neubarth, Meier, Fichtel, Ordenewitz, Bode, Burgsmüller". Opportunist Rehhagel wordt vaak ten een opportunist te Zelfs in Duitsland. Vooral het bloedstollende voorval Ewald Lienen, de Maoist Borussia die in een duel met een diger van Werder voor ogen van de zijn dijbeen van onder tot ven openritste. Lienen schuldigde Rehhagel ervan wust een opgefokt sfeertje kweekt te hebben. Privé is Rehhagel, van sprong een schilder, een man. Sedert 1963 met Beate, sedert 17 van een zoon, Jens, van kunst en toneel, gelmatig naar musea en ter en vertoont zich een in de week in zijn Knigge in het hart van men. „Knigge is hét café de Werder-supporter. kom ik er elke week. doe ik uit principe niet, min als roken, maar ik graag contact houden me achterban". Bandenfabrikanten, zo le ren de economische be richten, concurreren el kaar zowat dood door de scherpst mogelijke prijzen te calculeren. De enige manier om zich te onder scheiden lijkt wel het steeds nieuwe en betere bandentypen introduce ren, waarbij dan echter de ontwikkelingskosten moeilijk door te bereke nen zijn. Alleen met werkelijk originele invallen kan men proberen de concurrentie af te troeven. Waarbij, dat mag niet onver meld blijven, de automobilist er wel bij vaart doordat de bandentechnologie zodoende snel voortschrijdt. Zo heeft Continental een nieu we brede band ontwikkeld die speciaal tegemoet komt aan het bezwaar dat brede banden op natte weg minder gunstig zijn. Een bredere band moet immers meer water kunnen afvoeren, of anders gaat-ie drijven (aquaplaning). De op lossing van Conti lijkt geniaal in zijn eenvoud. Normaal voert een band water af naar twee kanten, de beide zijkan ten. Die liggen bij een brede band verder uiteen, dus gaat de waterafvoer langzamer. Conti gaf de nieuwe AquaCon- tact echter een diepe afvoer- goot in het midden mee, als derde uitgang voor het water. Het spektaculair ogende pro fiel met veel rubber op de weg zal de sportieve rijder ook no- geens aanspreken. Spanningscontrole Dunlop bedacht een andere originele vondst die de veilig heid dient, te weten een rela tief goedkoop systeem om de bandenspanning continu te be waken. Zulke systemen zijn er al, maar werken dan met een eigen elektronica-circuit dat daadwerkelijk de spanning van de banden tijdens het rij den meet. Zoiets is niet een voudig en dus prijzig, reden waarom deze op zich erg nutti ge systemen nog geen door braak beleefden. Dunlop be dacht een indirecte, goedkope re meetmethode. Een zachte band zakt meer in, de afstand tussen wielas en wegdek wordt minder, dus moet het wiel bij een bepaalde snelheid wat sneller draaien. Dat wiel- toerental wordt al gemeten door een ABS-remsysteem. Dunlop maakt van zo'n be staand meetsysteem gebruik, er hoeft alleen een extra reke neenheid aan gekoppeld te worden, die vaststelt of de verhouding tussen autosnel heid en wieltoerentallen ver andert. Bij tests, zo zegt men, blijkt op deze wijze inderdaad een spanningsverlies van 0,2 bar op één band afzonderlijk al te registreren. Dunlop probeert dit controle systeem nu in samenwerking met auto- en ABS-fabrikanten snel marktrijp te maken. Over de waarde van zo'n bewa kingssysteem, mits niet te duur, is iedereen het eens. De praktijk leert dat verkeerde (meestal te lage) bandenspan ning zeer veel voorkomt. Het is onduidelijk of het Dunlop- systeem dat meet. Maar in elk geval is dit bewakingssysteem heel waardevol bij lekrijden. Klapbanden komen uiterst zel den nog voor, meestal loopt een lekke band langzaam leeg. Daar merk je weinig van zo lang je rechtuit rijdt en de band nog niet leeg is maar je merkt het des te meer als je moet remmen of een bocht maakt, en dan is het te laat. De nieuwe band: Continental AquaContact. Autodealers en -impor teurs zien graag dat hun produkten origineel blij ven. Het argument is: dan bent u zeker van dezelfde kwaliteit en rij-eigen- schappen als wanneer u de auto nieuw had. Dat is althans het voordeel van de klant. Ten minste zo belangrijk is dat het auto bedrijf een belangrijk deel van zijn verdiensten moet halen uit de werkplaats. In de strijd tegen snelservi- ce-inrichtingen, die de auto mobilist onmiddellijk helpen aan een stel banden of een nieuwe uitlaat, introduceer den eerder Opel en Volkswa gen met enige tam-tam een snelservice-programma bij (een deel van) hun dealernet. Nissan volgde per 1 januari dit voorbeeld met 'NQQS'; Nissan Quality Quick Servi ce. Reparaties die minder dan drie kwartier duren kunnen bij Nissan-dealers met het NQQS-vignet zonder spraak meteen worden uitgei voerd. Daaronder vallei vooral standaard-ingrepeijo uit het onderhoudsprc gramma, zoals vervanged van banden, remblokkenl uitlaat of schokdempers Maar ook een kleine serviced beurt waarbij geen bijzondeL re gebreken verholpen hoej, ven worden. Men zal niet c' illusie hebben hiermee KwikFit- en Carex-centra oi. slag brodeloos te makeiL maar het is zeker een welko| me uitbreiding van de ser ce. En vooral bij zoiets een kleine servicebeurt ee( geruststellend idee dat monteur uw type auto d<x en door kent, wat je bij eei 'merkloze' snelservice kunt verwachten. Het trouwens ook een vaak bel wezen gegeven dat een deaL Ier met prettige servicf' eerder klanten vasthoudt dan alleen maar op 'merkenP' trouw' (door speciale kwal teiten van de geboden auto'i dus). Het gaat weer goed met de verkoop van Alfa Ro meo, overal in Europa en ook in ons land. Het is vooral de 164 die de om mekeer teweeg bracht. De vorig jaar gepresenteerde vernieuwde 33 en de 75 verko pen ook wel goed, maar waar schijnlijk vooral omdat de 164 de belangstelling voor het merk Alfa in het algemeen deed herleven. Begin volgend jaar verschijnt een niéuwe 75, zodat Alfa een volgende at tractie zal hebben als de be langstelling voor de 164 over zijn top heen raakt. Pas daarna komt de 33 aan de beurt. Men zal nog zeker een jaar of twee de belangstelling voor de 33 levend moeten houden door interessante versies aan het gamma toe te voegen. Dat doet men op dit moment met de 33 Permanent 4 als nieuw topmodel. Kort beschre ven: een Boxer 16V Quadrifo- glio Verde met nog verder op gewaardeerde uitrusting en permanente vierwielaandrij- ving. Een sportief model, met dank zij aandrijving op alle wielen nog beter weggedrag. Marketing manager Gezi van Alfa Romeo: „Alle sportieve topmodellen zullen bij Alfa voortaan vierwielaandrijving meekrijgen". Het systeem dat men nu inzette is van een be proefde soort: met een zoge naamde viscokoppeling tussen voor- en achteras. Die regelt vanzelf de vermogensverde ling, waarbij men zich een ruimte- en kostenvretend ex tra differentieel kan besparen. Het werd als eerste toegepast door VW voor de Golf Syncro, andere merken namen dat idee over. Het enige verschil tussen dat Syncro-systeem en de Alfa Permanent 4 is een elektromagnetisch bediende koppeling, die de achterwiel aandrijving uitschakelt zodra het standaard ABS-remsys teem in werking komt. De Alfa 33 met de sterkste zes- tienkleps boxermotor (1,7 liter, 97 kW/132 pk) kennen we als een pittige, maar wat rauwe auto. In de Permanent 4 zijn de volgende extra's opgeno men, buiten de vierwielaan drijving: ABS noemden we al, verder zijn er Recaro sport stoelen voorin, lichtmetalen velgen van hetzelfde model als de Alfa 164 Quadrifoglio heeft en een met leer bekleed sport stuur. De sportstoelen bieden uitstekende steun, zoals je van echte Recaro's mag verwach ten. Ze zijn wel volumineuzer dan de standaard stoelen, waardoor de beenruimte ach terin verder afneemt en nogal krap wordt. Wat we in de ge wone 33 Quadrifoglio al mis ten krijgen we in de Perma nent 4 nog steeds niet: een enigszins feestelijk aangekleed dashboard. De vierwielaandrijving mist zijn uitwerking niet. Valt de gewone Quadrifoglio weieens wat moeilijk te beheersen als alle vermogen op de voorwie len wordt losgelaten, bij de Permanent 4 hoef je je wat dat betreft niet in te houden. Hij stuurt uiterst neutraal, waarbij de bekrachtigde besturing al tijd voldoende gevoelig blijft. Het schakelen gaat als voor heen nogal stroef, te meer een nadeel daar het vaak moet ge beuren. Beneden 4000 tpm moet je niet zijn voor goede trekkracht en een snelle reac tie op gasgeven. We reden de Permanent 4 in de omgeving van Wenen, door schilderach tig Oostenrijks bergterrein. Daar moet je voor een krappe bocht ook weieens remmen, en dat viel nogal tegen. Ook na dat de remmen warm gemaakt zijn moet er heel fors getrapt worden om een behoorlijke re actie te krijgen. Het ABS wordt daardoor vrijwel over bodig op droge weg, je moet al heel hard op het pedaal staan om de wielen te blokkeren. De 33 Permanent 4 het nieuwe topmodel van Alfa Romeo. Het comfort in de snelste Alfï 33 is maar beperkt. Het metaliw ge motorgesnerp valt te verged ven, dat hoort nu eenmaal of een Alfa. De ouderdom vaJ het carosserie-ontwerp blijkt uit een niet te verwaarlozen hoeveelheid begeleideni windgeruis. Daarbij komt nod een behoorlijk harde verini die wel op iedere oneffenheil aanspreekt, maar hem bepaal niet helemaal gladstrijkt. D uitrusting is heel redelijk (cenj trale deurvergrendeling, eleïk] trische ramen voorin), maan toch doet de duurste 33 binnen kaal aan door de eenf1 voudige afwerking. Dat pas, slecht bij een prijs die rond 45« j mille zal liggen (levering van-C af mei). Helemaal wanneer daar oottj geen optimaal sportief rijplet zier tegenover staat, waart het schakelen maar eerst vooral het remmen heel watt beter verzorgd had moetent zijn. PETER FOKKEi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20