De CDA-raadsfractie is geen erlengstuk van het college" Van der Plas onderscheiden EUWE FRACTIELEIDSTER WINNIE RUSMAN „Viering 125 jaar badplaats gericht op eigen bevolking 3)e x^idódte (Bow^a/rit Stroomstoring legt heel Katwijk lam EN OMGEVING ËekbeComci/nt ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 17 hure over oorlogsmonument Katwijkse basisscholen WIJK Burgemeester G. van rans' van Katwijk reikt volgende maandagochtend de eerste exem- uit van de nieuwe brochure over hiedenis van het algemene oor- onument in Katwijk. De brochure temd voor de oudste leerlingen de basisschool. De overhandiging plaats in de Boorsmaschool, die r samen met de Molenhofschool rlogsmonument adopteert, rochure, die is opgesteld door de ng voorlichting van de gemeente Katwijkse basisonderwijs, wordt omende weken in de groepen 7 en de basisscholen behandeld als bereiding op de Dodenherdenking mei. S ASSENHEIM K ATWIJK G. van der Plas uit Katwijk is gister middag onderscheiden met de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van der Plas kreeg de versierselen uitge reikt in het gebouw van de FOC- WA in Sassenheim door Katwijks burgemeester G. van Montfrans. Van der Plas neemt op 1 mei na veertig jaar dienst afscheid van Stichting Adviesbureau Carrosse- riebedrijf (SAC), een dochteronder neming van de FOCWA in Sassen heim. De Katwijker begon in 1951 als bedrijfseconomisch en admini stratief medewerker bij de FOC WA, de Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosse- riebedrijf. In 1962 werd de SAC op gericht, die de administratieve, be drijfseconomische en fiscale belan gen van de bij de FOCWA aange sloten ondernemingen behartigt. Van der Plas vervulde bij de SAC de functie van directeur. In 1970 werd hij tevens secretaris financië le en bedrijfseconomische aangele genheden van de FOCWA. Naast zijn werk was Van der Plas van 1969 tot 1981 ouderling en scriba van de Nederlandse Hervormde Gemeente in Katwijk aan Zee. Sinds 1980 bespeelt hij bovendien het orgel en sinds begin dit jaar is hij kerkvoogd. Van der Plas maak te verder vijf jaar deel uit van het bestuur van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening Duinstreek. Vraag naar warme maaltijden voor ouderen blijft toenemen OEGSTGEEST De vraag naar bezorg de warme maaltijden blijft toenemen in Oegstgeest. In 1989 steeg de vraag met 200 procent en vorig jaar met 30 procent. To taal werden in 1990 6774 maaltijden bij ouderen thuisbezorgd, zo meldt het jaar verslag 1990 van de Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest. Er zijn ook veel ouderen die samen de maaltijd gebruiken tijdens een open tafel in het dienstencentrum aan de Oegstgees- ter Lijtweg. Gemiddeld zijn het dagelijks zo'n 25 tot 30 personen. Vorig jaar werden op deze wijze 4430 maaltijden geserveerd. ,,De dagelijkse organisatie vergt steeds meer tijd, hetgeen een verhoogde druk veroorzaakt ten opzichte van de overige vormen van dienstverlening. Met name het werven van vrijwilligers die de maal tijden aan huis bezorgen en het uitzoeken van de juiste diëten zijn tijdsintensieve be zigheden", aldus het jaarverslag. Van de belbus, die in 1990 in gebruik werd genomen en bestemd is voor het vervoer van senioren naar het station in Leiden of de ziekenhuizen wordt veelvul dig gebruik gemaakt. Maar om het gehele project kostendekkend te kunnen maken zal het aantal gebruikers nog sterk moeten toenemen. Aan het begin van dit jaar waren er in Oegstgeest 2557 personen 65 jaar en ouder, ruim 13.8 procent van het totale inwoner tal. Van het aantal vrijwilligers bij de SWOO, 284, bestond in 1990 dertig pro cent uit 65-plussers. Het werk van de SWOO werd in het afgelopen verslagjaar door de gemeente Oegstgeest gesubsi dieerd met een bedrag van 424.605 gulden. Ziekenfondsgrens niet bepalend voor toewijzing huurhuis NIEUWKOOP De ziekenfondsgrens wordt in Nieuwkoop niet bepalend voor de toewijzing van een huurwoning. Burgemeester en wethouders hebben deze bepaling geschrapt uit het ontwerp van de nieu we woonruimteverordening. In een commissieverga dering bleek dat de meerderheid van de politici tegen het hanteren van de ziekenfondsgrens is. Ook komen woonboten niet meer voor in de nieuwe verordening. Wel gehandhaafd is het voorstel dat woningen van 165.000 gulden en minder eerst voor een periode van acht weken moeten worden aangeboden aan personen die zijn aangewezen op de Nieuwkoopse woning markt. Voor de verdeling van huurwoningen wordt een puntensysteem ingevoerd. Nu geldt nog dat dege ne die het langst staat ingeschreven het eerst voor een huis in aanmerking komt. De woningen worden, als de nieuwe verordening van kracht is, verdeeld op ba sis van urgentie. De commissie welzijn spreekt woens dag 10 april over de voorstellen van B en W. *en ORDWIJKERHOUT- ZILK Haar vader im van de Hillegomse kovenbrug waar in ver verleden de schei- werden verbrand. Zij- werd geboren aan de ;erduinweg met vanuit achterraam uitzicht de Zilker bollenvel- Zo'n drie jaar gele- verhuisde Winnie iman naar Zeeburg in jrdwijkerhout en sinds maand is zij de nieu- fractievoorzitster van (rootste partij in de ge- ■nteraad: het CDA. arom koos zij voor het |A? man: „Dan moet ik even tijdje terugdenken. Vroe- al was ik op ledenvergade- en in de Duinpan omdat de partij was die mij het it aansprak. Ik zat op col- Leeuwenhorst. Daarna ik een tijdje niet zo poli- bezig geweest toen ik in en studeerde en er een itje bij had. Ik had het te Ik was bestuurslid van lierenbescherming en heb een tijdje gecombineerd de dierenopvang aan de eweg in Noord wijk. Via willigerswerk raakte ik er betrokken bij de politiek. Ie tijd dat Jan Lut weg trad ik op als plaats ver- ;end fractievoorzitster", maand geleden vertrok Lut om gezondheidsrede- uit de politiek en geruis- nam de nog maar net 30- Rusman zijn plaats in. eerste ervaringen? Rus- len 1: ..Best moeilijk. Je springt ten rijdende trein, zoals ze noemen. Veel onderwer- hebben al lang hun eigen orie en dan is het moeilijk draad op te pikken. Er een verkiezingspro- nma en een collegepro- nma en daarin is de CDA- al vastgelegd. Maar ik zat in de CDA-commissie die voorbereidde." Echt eigen beleid kan Rusman nu zeker nog niet maken. Toch zijn er wel enkele onder werpen die haar aandacht hebben. Een daarvan is het milieu, een gevoelig punt in de wetenschap dat veel vaste CDA-kiezers uit de agrarische sector komen. Rusman: „Ze begrijpen zelf ook dat er wat moet gaan gebeuren en dat een goed milieu belangrijk is voor de toekomst. Ik heb de indruk dat de agrariërs zelf ook proberen om tot oplossin gen te komen zoals een ver mindering van het 'gebruik van bestrijdingsmiddelen. Een ander punt naast dat milieu is de betrokkenheid van de bur ger met de politiek. Die zou den we als fractie graag wat willen vergroten. Je moet als fractie open staan voor gelui den uit de burgerij. We zitten, denk ik, op het goede spoor met de hoorzittingen die zijn gehouden voor speelvoorzie- ningen en voor het fietspad langs de Delfweg". Verlengstuk Het CDA bezet acht van de ze- Winnie Rusman zit sinds een paar maanden als fractie voorzitster aan het stuur van de CDA- raadsfractie van Noordwijker- hout en De Zilk. „Maar de bestuurlijke trein rijdt al veel langer. Het valt niet altijd mee om de draad op te pikken". FOTO: HENK V.D. ENDE ventien beschikbare zetels in de gemeenteraad en levert bo vendien twee wethouders, C. van Duin en C. van der Klaauw. De fractie zelf heeft in korte tijd maar liefst vijf nieuwe, en daarmee nog oner varen, gezichten gekregen in de raad. Is de CDA-fractie daarmee eigenlijk niet een soort verlengstuk geworden van de wethouders en maken daardoor Van Duin en Van der Klaauw niet eigenlijk de dienst uit in het CDA? Rus man: „Raadsleden hebben een eigen verantwoordelijkheid. Meestal zijn we eensgezind. De wethouders vormen een deel van de fractie en het- zijn goe de wethouders. Maar ik kan me voorstellen dat zich situa ties voordoen waarbij de raadsfractie anders denkt. Ik noem een voorbeeld: de tarie ven van het zwembad De Schelft willen wij nog niet verhogen omdat we dat na vier maanden te snel vonden. Er zijn best wel discussies in de fractie. Maar onze verte genwoordigers in het college hebben natuurlijk een speci fieke inbreng en ze hebben veel informatie tot hun be schikking". Eigen inbreng In het verleden ging de CDA- fractie veelal de discussie in de raad nauwelijks serieus aan. Fractieleden lieten de wethou ders discussiëren met de oppo sitie, maar hadden zelf nauwe lijks een eigen inbreng. Vooral de laatste tijd kwam het CDA niet veel verder dan een: „We blijven bij ons ingenomen standpunt" zonder verder in te gaan op de naar voren ge brachte argumenten Maar Rusman heeft dat in deze eer ste maanden nog niet zo erva ren. „Ik denk dat het heel erg afhangt van de onderwerpen. Als het om principiële zaken gaat, zal je niet zo snel met an dere partijen meegaan. Je hebt ook het collegeprogramma. Natuurlijk kan het zijn dat je bepaalde aspecten over het hoofd ziet. Maar door goede discussies is ook ons partij standpunt tot stand gekomen. En de fractie wil op een ver antwoorde manier het bestuur van Noordwijkerhout gestalte geven. En dat is best een zwa re verantwoordelijkheid. En straks krijgen we nog weer te maken met de tussenbalans. Ik denk dat we als gemeente nog heel wat voor onze kiezen zul len krijgen in de komende pe riode, want de gemeenten zul len door het Rijk aanzienlijk gekort gaan worden. En dan is verantwoord besturen niet ge makkelijk". GERARD DE KLERK Burgemeester J. van der Sluijs, Commissaris van de Koningin S. Patijn en stichtingsvoorzitter W. Rovers heffen het glas 125 jaar badplaats. Op de achtergrond een replica van een oude badkoets. FOTO: HENK VAN DEN ENDE BURGEMEESTER VAN DER SLUIJS TIJDENS OPENING: NOORDWIJK „Hoe- wel de toerist tegenwoor dig de belangrijkste vis is die Noordwijk in zijn net ten tracht te strikken, is de viering 125 jaar bad plaats in belangrijke mate gericht op de eigen bevol king". Dat zei waarne mend burgemeester J. van der Sluijs gisteren tijdens de opening van de festivi teiten rond het lustrum in het Boulevardhotel. De aanwezigheid van de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, ont lokte Van der Sluijs uitspra ken over provinciale beleid sterreinen. „Wij zijn zeer ge diend met een verbetering van het regionaal openbaar ver voer. Wij hebben er belang bij dat het openbaar vervoer weer een volwaardig alternatief wordt bij de keuze van het vervoermiddel voor een dagje uit". Over recente verstedelij- kingsplannen zei de burge meester te beseffen dat wonen een levensbehoefte is. De in ternationale toeristische func tie van de Duin- en Bollen streek moet volgens hem ech ter nadrukkelijk bij de plan vorming worden betrokken. „Het is nog altijd zo dat toeris ten komen voor rijen bollen, niet voor rijtjeshuizen". Bin nen Noordwijk moet volgens Van der Sluijs voldoende aan dacht blijven voor de leefbaar heid in het dorp en voor het behoud van de belangrijke na tuurwaarden. Patijn sprak er zijn vreugde over uit dat Noordwijk niet gekozen heeft een soort Sche- veningen te worden, maar een familiebadplaats met alure wil blijven. „De badplaats is altijd een tikkeltje exclusief geble ven en dat siert Noordwijk". Met de openingshandeling, het ontsteken van een staafje vuurwerk, gaf de commissaris de aanzet voor een feest dat de bloemenbadplaats nog tot eind september in uitbundige greep moet houden. Het wegschui ven van een vouwwand ging gisteren niet zo soepeitjes als was gerepeteerd. Maar de on- hulling van de verrassing daarachter was spectaculair. Het logo van de Stichting 125 jaar Badplaats werd levensecht in beeld gebracht inclusief een nagebouwde badkoets van toen. Ook de badgasten aan weerszijden van de koets ont braken niet. Het waren Lies- beth Caspers, die Noordwijk enkele jaren geleden vertegen woordigde bij de Miss World verkiezingen en John Marijt. Uit handen van W. Rovers, voorzitter van de Stichting 125 jaar Badplaats, ontving Patijn het eerste jubileumboek, sa mengesteld door de Noord- wijkse historicus W. van Hil- ten. Burgemeester Van der Sluijs kreeg de allereerste jubi leumpenning naar ontwerp van Frans van der Veld uit Lisse. In het kader van de ju bileumviering wordt vandaag een muzikale rondwandeling door de badplaats gehouden, aanvang 14.00 uur. Aanslui tend wordt er op het strand ter hoogte van de politiepost een groots dagvuurwerk ontstoken en vindt er op het Gat van Pa lace een ballonnenwedstrijd plaats. Onder redactie van Ton Pieters. len meldde op 1 april 1931 luidde het in de Leidsche ourant van 60 jaar geleden vanuit Rome: „Ook dit jaar illen de Italiaansche Katho- ieke jeugdvereenigingen een niet-rookdag" houden, dit- naal op Goeden Vrijdag. Het- een de leden dien dag anders ouden besteden aan sigaren sigaretten zal worden ge- tort in een bijzonder fonds oor weldadige doeleinden. 3e H.Vader heeft dit schoone oornemen op bijzondere wij- e gezegend. Met Pinksteren uilen de leden der Italiaan- ehe jeugdvereenigingen in udiëntie door den Paus wor- en ontvangen, waarbij zij en H.Vader een lijst zullen iverhandigen van de namen 'an allen, die aan den „niet- ookdag" zullen hebben deel- enomen". J3e geschiedenis van den be tichten Landru, die een aan- al vrouwen vermoord had en 'un lijk in een oven ver handde, is met de terechtstel- •ng van den moordenaar nog "et beëindigd. Op een spiri- istische séance werd zijn laam weer genoemd en de eest van dezen Blauwbaard an Gambais werd aanlei- ling voor een heftige vecht- artij. Een Spiritisten-veree- iging in Parijs houdt gere- eld haar bijeenkomsten en racht telkenmale in verbin- ig te treden met beroemde beruchte geesten. 'P de laatste vergadering 'erd ook de geest van Land- u opgeroepen, die op tijd ver- cheen en die bijzonder goed eluimd was, zoodat hij zelfs lereid was eenige mededeel den te doen over zijn slacht- ffers. Hij stond echter zoo te legen en zijn mededeelingen waren zoo onbetrouwbaar, dat het wel leek alsof er een be klaagde voor de rechtbank stond. Dat ging volgens het oordeel van een der aanwezi gen toch te ver en met luide stem riep deze, dat de mede deelingen van Landru abso luut onjuist waren, waarna de geest, die blijkbaar een nadere verklaring wilde ontwijken, zich zachtjes uit de voeten maakte. De ontstemming der vergadering keerde zich ech ter niet tegen den „Geest", maar tegen den rustverstoor der in levende lijve, die een flink pak slaag kreeg. Er ontstond een wild gevecht; er werd met tafels en stoelen gesmeten, totdat eindelijk de politie kwam en aan het schandaal een einde maakte Voor het hekje van den poli tierechter zal thans deze spiri tistische séance beëindigd worden". „De hoofdstad van de Cen- traal-Amerikaansche repu bliek Nicaragua, Managua, is nagenoeg geheel in puin ge legd door een hevige aardbe ving, die slechts vier vijf se conden aanhield. In de stad ontstond onder de bevolking een ontzettende paniek en overal zag men de menschen de straat oprennen. Radeloos liepen duizenden vrouwen met haar kinderen op den arm rond, niet wetende waar zich in veiligheid te brengen. De branden breidden zich met groote snelheid vooral naar het westelijk gedeelte van de stad uit. De buizen van de waterleiding zijn gespron gen en de brandweer kon dus niets uitrichten. De nationale garde is gemobiliseerd en tracht de branden te beper ken door de omliggende ge bouwen in de lucht te laten springen. Er is echter niet voldoende dynamiet voorra dig om een groot aantal hui zen in de lucht te laten vlie gen. Het staat echter thans reeds vast, dat het onmogelijk is het vuur meester te worden en dat de vlammen zullen ver nielen wat de aardbeving nog heeft gespaard. De regeering heeft den staat van beleg af gekondigd en de Amerikaan- sche mariniers, die nog steeds in Nicaragua gestationneerd zijn, helpen bij de hulpverlee ning en het herstellen van de orde. Volgens uit Managua ontvangen berichten zijn bii de aardbeving meer dan 1500 personen gedood en vele dui zenden gewond. Men vreest, dat er nagenoeg niets van de stad zal overblijven. De mate- rieele schade wordt op ruim 50 millioen dollar geschat". „Naar de correspondent van den Daily Express meldt, zijn de militaire leden van het Le gioen van Eer, die hun orde- teekenen op het slagveld ont vingen, ten zeerste ontstemd over het feit, dat het kruis van ridder van het Legioen van Eer door de Fransche re geering verleend werd aan Charley Chaplin. Zij hebben hiertegen een officieel protest ingediend bij den groot-kan selier van de orde. De oud-gedienden, aldus de „Action Frangaise", die gede coreerd zijn, zien niet in, waarom het roode ordelint van het Legioen, dat gedrenkt is in het bloed van helden, verleend moet worden aan een clown, die door zijn kun stemakerij millioenen heeft verdiend, en waarom hij op één lijn geplaatst moet wor den met hen die hun bloed voor hun vaderland vergoten hebben". Uit Leiden: „Op de Haarlem merstraat tegenover de Mon- Père-kerk is 4 April een nieu we winkel geopend welke ei genlijk reeds een oude win- Jcel is. De zaak immers van den heer L.Overmeer, die thans in een gloednieuw pand is gehuisvest, bestaat reeds vele jaren en heeft een geves tigde cliëntèle. Maar juist die drukke beklanting maakt het noodzakelijk de winkel uit te breiden en te moderniseeren, en daarom werd het oude huis afgebroken en een nieuw modern gebouw opgetrokken. Van buiten ziet de winkel er thans aantrekkelijk uit met een mooie pui en ruime étala ge. Van binnen is de afwer king even keurig en degelijk: vitrine-kasten aan alle zijden, gevuld met een groote keuze wolgoederen en lingeries, een geriefelijke toonbank enz. Wij vreezen en hopen het te gelijk, dat de toeloop naar de zaak van den heer Overmeer thans zoo groot zal zijn, dat hij binnen enkele jaren een nog Uit de Vragen bus. „Vraag: Als ik geld breng naar de Rijkspostspaarbank, kan dan degene die het in ontvangst neemt, een zeker bedrag in 2 1/2 cts.stukken weigeren? Het is toch ook een Nederlandsche munt. Antwoord: Koperen munt behoeft niet tot elk be drag in betaling te worden ge nomen. De wet verplicht slechts, koperen munten in betaling aan te nemen tot een bedrag van 0,25 (één kwar tje)". TWEEDE STORING IN DRIE DAGEN KATWIJK/RIJNSBURG In heel Katwijk en een deel van de omliggende dorpen is gisterochtend om elf uur de elektriciteit uitgevallen. Een transportkabel van 50.000 volt onder de Petronella van Sak senstraat in Rijnsburg begaf het nadat een aannemer bij een grondboring de kabel had geraakt. De storing was om kwart over twaalf weer ver holpen. Er vielen bij het ongeval geen gewonden. Woordvoerder J. van der Erf van energiebedrijf EWR: „De elektriciteit stroomt de grond in en op dat moment moet je niet in de buurt staan. Maar doordat de beveiliging gelijk in werking trad bestond dat risico maar een tiende van een seconde". De bewuste kabel verzorgt het elektriciteitstransport van Sas senheim naar Rijnsburg en de omliggende plaatsen. Het vol tage van de stroom wordt in Sassenheim omgezet van 150.000 naar 50.000 volt. Door het wegvallen van de span ning werd automatisch alle verdere stroomtoevoer naar de kabel en het ontvangststation in Rijnsburg afgeschakeld. „De beveiligingen hebben dus ge werkt", aldus Van der Erf. Na een half uur wist personeel van het EWR enkele delen van Katwijk weer op het elek triciteitsnet aan te sluiten. Drie kwartier later was op het hele net de spanning weer te rug. Door het wegvallen van de spanning verdween 25.000 megawatt aan elektriciteit in de bodem. Van der Erf spreekt van een zeer vervelende situa tie: „De oorzaak is extern en daar kunnen we niks aan doen". Dat voorkwam niet dat bij het EWR zoveel telefoon tjes binnenkwamen dat daar de telefooncentrale uitviel. Pas nadat de storing was verhol pen konden verontruste bel lers weer te woord worden ge staan. Vooral ketels voor de centrale verwarming en was machines waren door het weg vallen van de stroom uitge schakeld en veel mensen kre gen ze niet meer aan de gang. „Er wordt dan gedrukt op al lerlei knoppen en alle schake laars worden op en neer ge haald, maar vaak wordt verge ten dat de aardlekschakelaar uit staat. Dan moet die wel weer eerst worden ingescha keld", wijst Van der Erf op de gisteren meest gehoorde klacht. Bij veel Katwijkers moest er een installateur aan te pas komen om de cv-ketels weer op gang te krijgen. Woensdag werden Noordwij kerhout en Lisse ook al door een omvangrijke stroomsto ring getroffen. Timmerman krijgt koninklijk brons VOORSCHOTEN J.Th.J. Vogelaar uit Voorschoten is giste ren onderscheiden met de eremedaille in brons in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd in zalencentrum De Werf in Voorschoten uitgereikt door wethouder F. ten Have. Vogelaar nam gisteren afscheid van het bouwbedrijf Niersman waarbij hij 40 jaar als timmerman in dienst is geweest.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17