n ZeidócQowumt Leiden valt af in race om stadsdistributiecentrum „Het verschil tussen doof en doofstom is essentieel" STAD OMGEVING/RTV erste paal geslagen voor bedrijvencentrum WEEK EINDE Persoonlijk cadeau ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA 13 1IDEN Wethouder van econo- iche zaken J. Walenkamp heeft rmiddag de eerste paal gesla- van het bedrijvencentrum Lam- ichans aan de Veilingweg. Het iouw vormt het nieuwe onderko oi van Van der Greft televisie 'vice, nu nog gevestigd aan de jrrit Doustraat en kost ongeveer ie miljoen gulden. c kan met recht zeggen dat dit mijn .-ste paal is", aldus Walenkamp, ant ik heb dit nog niet eerder ge- Leiden hecht naast nieuwe werk gelegenheid, zoals bij JVC, veel waarde aan behoud van bestaande werkgele genheid. Met de bouw van nieuwe be drijfsruimten, zoals hier, zetten we een stap in de goede richting". De uitvoering van van het totale bedrij vencentrum is in handen van bouwbe drijf De Raad. Het bouwwerk is ont worpen door Splinter Architekten uit Den Haag. Het buro ontwierp een rechthoekig gebouw van 65 bij 26 meter opgetrokken uit 'silver metalic'. „Het wordt een high-tech, strak en snel ge bouw", legt Splinter uit. De architect, in januari winnaar van een prijsvraag on der Leidse ontwerpers, zegt geïnspi reerd te zijn door de scheepsvaart. De oplevering van het gebouw moet op 1 september plaatsvinden. Volgens een woordvoerder van De Raad zijn er serieuze contacten met een tweede gegadigde voor een onderdeel van het bedrijvencentrum. Dit onder deel, de tweede fase van het project, is ook ontworpen door Splinter. Het moet een driehoekig bouwwerk van twee verdiepingen worden. Het pand zal aan zienlijk groter worden dan het eerste. De lengte zal 106 meter gaan bedragen. Volgens plan zou dit gedeelte van het project nog voor het einde van dit jaar gereed moeten zijn. India-cyclus in De Invalshoek LEIDEN De Wereldwinkel, politiek info centrum De In valshoek en de India Werk groep Leiden houden een the ma-cyclus over India. Op 10 april verzorgt Gerard Oonk de tweede lezing in die cyclus over „Ontwikkelingshulp aan India, aan wie?". De lezing be gint om 20.00 uur in De In valshoek aan de Koppenhink- steeg 2. De volgende lezing in de cyclus is op 17 april over „Vrouwen en vrouwenbewe ging in India". De lezingen be ginnen steeds om 20.00 uur in De Invalshoek aan de Kop- penhinksteeg 2. imwonenden: Duiventillen wikstaarthoek hoog" IN HAAG/LEIDEN n de vergunningen die gemeente Leiden heeft amsa rleend voor een extra uw op twee wonin- aan de Kwikstaart- de wel of niet in over- istemming met het gei lde bestemmingsplan? ele omwonenden heb- deze vraag gisteren irgelegd aan de afde- rechtspraak van de id van State in Den bewoners van de panden ■ikstaarthoek 8 en 20 in iden hebben van het ge- intebestuur toestemming regen om hun huizen te irzien van een derde woon- Volgens de omwonenden irdt de toegestane bouw- igte hierdoor met enkele en jcimeters overschreden. Een ling die werd tegengespro- door gemeente-ambtenaar Schram. Zij stelde dat de ^ggestane 8,5 meter wordt ^Higehouden. ^■ogaard en de anderen vin- de toegestane bouwlagen |^Bafwijkend van de rest van I woonbuurt: kubusachtige ingen in twee lagen, opge- ken uit beton. „Het zijn duiventillen", luidde de ek. Ook tegen het uiterlijk de bouwlagen richten de 'aren zich. farnemend voorzitter E.W. Kruijff van de afdeling goefchtspraak doet maandag uit- ';hfck WETHOUDER J. WALENKAMP REAGEERT LACONIEK LEIDEN Het Ministe rie van Verkeer en Wa terstaat heeft voor Maas tricht gekozen als vesti gingsplaats voor een ex perimenteel stadsdistri butiecentrum (SDC). De reactie van J. Walen kamp, wethouder van economische zaken was vrij laconiek omdat het haalbaarheidsonderzoek van Coopers Lybrand uitwees dat een SDC ook voor de andere gegadig den - naast Leiden wa ren dat Groningen en Arnhem - haalbaar is. Kan Maastricht nu ver der bogen op de steun van het rijk, volgens Wa lenkamp is het in Leiden nu de beurt aan de poli tiek. Een voorlichter van het de partement bevestigde gister middag de keuze voor Maas tricht, maar onthield zich verder angstvallig van enig commentaar omdat minister H. Maij-Weggen nog haar goedkeuring moest verlenen. Het plan voorziet in de bouw van een groot distributiecen trum aan de rand van Maas tricht, dat er voor moet zor gen dat de verkeersdrukte in de binnenstad afneemt, de milieuverontreiniging min der wordt en daarmee de leefbaarheid van het cen trum toeneemt. Het ministe rie gaat nu voor Maastricht een businessplan opstellen. In een gesprek met vertegen woordigers van Coopers Lybrand en het ministerie kreeg Walenkamp vorige week al te horen dat de keu ze niet op ziin stad was geval len. Naar de redenen daar van kan hij slechts raden, omdat een onderzoeksrapport pas half april wordt vrijgege ven. Mogelijk heeft het te maken met de beschikbare grond. Leiden had het oog la ten vallen op het HCG-ter- rein en Roomburg. Toen uit eindelijk de criteria bekend werden bleek alleen de laat ste locatie groot genoeg. Het geld dat de gemeenten in het project wilden steken, speel de volgens de wethouder geen rol. „Bij mijn weten wa ren er geen grote verschillen. Ik denk dat de keuze is ge vallen op de plaats die het snelste de boel kan realise ren". „Belangrijkste conclusie is echter dat een SDC in het rapport voor elk van de vier gemeenten als haalbaar is be schreven". Een kans die Lei den in de ogen van de en thousiaste wethouder niet mag laten liggen. Het woord is nu echter aan de politiek en het bedrijfsleven. „Ik zal zo snel mogelijk in het colle ge met een voorstel komen om verder te gaan". Met wethouder T. van Rij wil Walenkamp op zoek gaan naar een geschikte locatie, waarna de „gemeente voor gegadigden als makelaar kan gaan spelen". Het is niet de bedoeling dat de gemeente ook de exploitatie van het centrum gaat voeren. Dat hoeft geen probleem te zijn, want tijdens het onderzoek had zich al een drietal bedrij ven in Leiden aangemeld om een dergelijk centrum op te zetten. Welke wilde de wet houder niet zeggen. Tijdens gesprekken bleek dat het midden- en kleinbedrijf, dat met name van deze voor ziening moet gaan profiteren, wel positief tegenover het idee staat. „Zii hebben er al tijd voordeel bij. Zij krijgen meer vloeroppervlak omdat de opslag van goederen el ders plaatsvindt. Enige voor waarde is dat het voor de be drijven niet te duur wordt", aldus Walenkamp. Volgens Coopers Lybrand is het plan echter financieel en commercieel haalbaar. „We zijn een geluksvogel, omdat we bij de studie be trokken zijn. Daarnaast krij gen we zitting in een lande lijke werkgroep", toont Wa lenkamp zich ondanks de ne gatieve uitkomst tevreden. Leiden blijft dus ook in de toekomst niet van de nodige kennis verstoken. ONS BEGINSEL GETROUW VIERT GOUDEN JUBILEUM Tine Vreeswijk en haar broer Abraham Verbiest geven het in gebaren aan: Ons Beginsel Getrouw bestaat vijftig jaar. foto: wim van noort LEIDEN „In Leiden is een vereeniging voor doofstommen opgericht", meldden de kranten van 21 april 1941. Een kwart eeuw later heette het dat „een vereniging voor do ven" een jubileum te vie ren had. „Een essentieel verschil", aldus Abraham Verbiest, erelid van de Leidse Christelijke Do- venvereniging Ons Begin sel Getrouw. De vereni ging viert vandaag haar gouden jubileum. De ontvangst in de bovenwo ning aan de Zaanstraat is bui tengewoon hartelijk. Het huis hangt vol lampen. Niet van wege het licht, maar om de be woners te waarschuwen. Eén lampje voor de telefoon, één voor de deurbel en dat in alle kamers van het huis. De typi sche huiskamer van een dove of, zoals hier het geval is, een doof echtpaar; Koos Vreeswijk en Tine Vreeswijk-Verbiest. Besef Abraham Verbiest, Tine's eveneens dove broer, verdui delijkt: „In de beginjaren van onze vereniging was het nog heel gewoon te spreken over doofstommen, terwijl veel do ven heel behoorlijk konden spreken". Na 25 jaar was dat besef, getuige de krantekop pen, al wat verder doorge drongen. Maar ook vandaag de dag, nadat nog eens 25 jaar is verstreken, bestaat het mis verstand nog steeds. Nog altijd zijn er veel mensen die zich niet realiseren dat doof zijn niet per definitie hoeft te bete kenen dat men ook niet kan spreken. Abraham Verbiest en Tine Vrees wijk-Verbiest zijn beiden vanaf het begin, nu vijftig jaar geleden, lid van Ons Beginsel Getrouw. Samen met nog zo'n zeventig andere leden en oud leden, vieren zij vandaag het gouden jubileum De vereniging werd opgericht om doven uit hun isolement te halen. Onderlinge sociale kon takten dienden te voorkomen dat men vereenzaamde. Hoe geïsoleerd een dove zich moet voelen, ervaar je pas goed, wanneer je als eriige horende tussen een groep doven ver zeild raakt. Vrijwel geruisloos communicerend met mond- en handbewegingen vinden le vendige discussies plaats, die het begrip van een doorsnee horende volledig te boven Doven komen tegenwoordig beter voor zichzelf op dan vroeger. Gniffelend illustreert Verbiest deze stelling met een voorbeeld. „In 1941 werd de heer Harteveld, een horende, tot secretaris van onze vereni ging gekozen Tijdens die bij eenkomst vertelde hij een bij belverhaal van bijna een uur. Na afloop vroeg hij of we het begrepen hadden. Niet dus, want hij sprak erg binnens monds. Maar niemand durfde dat te bekennen, omdat we toen nog erg tegen horenden^ opkeken. Dat zou tegenwoor-' dig echt niet meer gebeuren." Een bijbelverhaal van een uur is er overigens ook niet meer bij. De vereniging voert nog steeds het woord christelijk met ere in haar vaandel, maar men beperkt zich hede ten dage tot een korte meditatie van een kwartier tijdens de maandelijkse, bijeenkomsten. Tine Vreeswijk: „Het is alle maal niet meer zo streng. De bijeenkomsten zijn ook veel le vendiger geworden. Zo gaan we ieder jaar een dagje uit. Dit jaar gaan we wat langer weg. Drie dagen naar Luxemburg, je viert immers niet ieder jaar een gouden jubileum". RENS KOLDENHOF let bijdragen van: Rudolf Kleijn en Joep van Zeijl. Trein (1) apilDe hoge snelheidstrein komt. Het lijkt nog maar kort gele den dat her en der steeds meer druk werd uitgeoefend om dat waar te maken. De Train Grande Vitesse was dè oplossing voor een groot aantal vervoersproblemen. De groei van het vliegverkeer dat steeds meer geluidoverlast verontreiniging veroor zaakt zou ermee kunnen wor den beperkt. Evenals het ge bruik van de auto over lange re afstanden. nu de trein er echt aan lijkt te komen dreigt wat eens een oplossing was voor alle vervoerskwalen zich te ont poppen als een regelrechte ramp voor het gebied tussen Den Haag en Schiphol. Er dreigt een niets ontziend vijf tig meter breed bulldozer- spoor te worden getrokken dwars door het groene hart en dwars door de bebouwing van Leiderdorp. Monumenten worden verslonden, woonwij ken vernietigd. In combinatie met een bredere A4 zou daar zelfs een enkele honderden meters brede strook van kaal- door de gemeente worden getrokken. Elders (Nieuwe Wetering) wordt een dorp in- gekneld tussen snelweg en spoordijk om als alle plannen doorgaan een stille dood te sterven. Zonder een hoge snelheidslijn moeten in de Randstad uit ruimtelijk oogpunt al onmoge lijke zaken met elkaar wor den verenigd. Er moeten 800.000 huizen bijkomen, de verstopping van de wegen moet worden opgelost, bedrij ven moeten meer ruimte krij gen en last but not least moet het Groene Hart ook nog groen blijven. Een spoordijk van 50 meter breed en zeven meter hoog met daar omheen een geluidszone komt daar nu nog eens bij. Een dijk die al leen maar geleidelijke boch ten kan maken en waarvoor alles wat soms al eeuwen ge leden op het tracé werd ge- Stukje kaas van het land Dit fors uitgevallen stukje kaas uit het vuistje siert sinds kort het weiland langs de A4 bij Hoogmade. Het gaat om een werkstuk van H. Citroen van de kunstenaarsgroep Kunst en Vaarwerk die al eerder naam maakte met het vergroten van gewone voorwerpen. Het is vervaardigd in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau. foto: wim van noort moet wij- Trein (2) De aanleg van de hoge snel heidslijn vergt miljarden. Al leen al de doorsnijding van Leiderdorp is op anderhalf miljard geraamd. Inmiddels lijkt het erop dat er een me chanisme in werking is ge steld dat bijna niet meer valt te keren. Als dit project er niet komt, mist Nederland de aansluiting met Europa, houdt minister Hanja Maij-Weggen de rest van Nederland voor. Die miljardeninvesteringen leveren dan als netto-resul taat op het traject Rotterdam Schiphol een tijdwinst voor de trein op die afhankelijk van de berekeningen tussen de tien en twintig minuten bedraagt. De vraag is of dat het allemaal waard is. Van verschillende kanten, onder andere door de VVD-fractie in de Tweede Kamer is dan ook al gesuggereerd het tracé niet verder dan tot Rotterdam aan te leggen en de snelle trein tot Schiphol over het be staande spoor te laten rijden. De Leiderdorpse wethouder Cock Huigen bracht deze week nog eens in herinnering dat inmiddels ruim een jaar geleden de aanleg van een vuilstort in haar gemeente niet mocht doorgaan. Een van de redenen die daarvoor wer den aangevoerd was de land schappelijke waarde van het Doesgebied. Als minister Maij haar zin krijgt, is dat waarde- volle gebied kennelijk ge spaard omdat het zo geschikt is om er een hoge snelheids lijn aan te leggen. Dumpen (1) Meten met twee maten. Zo zou je de invoering van de mini-containers in Leiderdorp kunnen noemen. In de contai ners moet sinds kort het huis houdelijk afval worden aan geboden aan de reinigings dienst, die het huisvuil ver volgens meeneemt en afvoert voor verwerking. Een inwoner van de Tuin straat kwam er deze week achter dat de reinigingsdienst de nieuwe dienstvoorschriften strikt hanteert en weigert om nog langer huisvuilzakken toch al gemaakt van een niet milieu-onvriendelijk plastic en in handig formaat gefrabi- ceerd voor groot- en kleinver bruikmee te nemen. De Leiderdorper, die woedend is dat hij van de minicontainers gebruik moet maken terwijl hij meer afval produceert dan daarin kan, deponeerde het vuil dat hij niet kwijt kon in de bekende grijze zakken op de stoep van het gemeente huis aan het Statendaalder. En kreeg van de politie een proces-verbaal en een boete van 35 gulden. Razend is de man, die zich in zijn razernij om het halsstar rig optreden van de gemeente gesteund weet door maxi-ac- tievoerster Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leider dorp. Al zijn haar bezwaren van heel andere aard. „Onbe schoft groot", voegde Riet de gemeentemensen toe die ach ter het gekozen minicontai- ner-beleid blijven staan. Dumpen (2) Volgens de bewoner van de Tuinstraat zijn de minicontai ners dus te klein, volgens Riet en een derde Leiderdorper die met de mm/containers in zijn maag zit, zijn ze te groot. Hij kan ze niet kwijt in zijn tuin en voelt zich beroofd van het genot dat hij in voorlig gende jaren wel had van gras en bloemen op de plek waar nu de container staat. Woordvoerster en voorlicht ster Winnie Hartman van de gemeente verzuchtte bij de actie van de Tuinstraatbewo ner dat de gemeente het niet iedere Leiderdorper op dit punt naar de zin kan maken. „Er wordt zo verschillend over gedacht", verklaarde zij eerder deze week. De mini- containers leken een maxima le besparing te kunnen ople veren binnen het raamwerk waarin het gemeentelijk mi lieubeleid zich afspeelt. Maxi maal scoren is echter voor een minimaal aantal Leiderdor pers weggelegd, als we de on tevreden actievoerders mogen geloven. De minicontainer is in hun ogen maar goed voor één doel. En dat is om het gemeentelijk plan in te dumpen. Promotie Tilburger A. Menue beleefde Goede Vrijdag als een zwarte dag. De man, die gewapend met een OV-jaarkaart in de trein naar Leiden was afge reisd om daar de speciale bus lijn naar Keukenhof in Lisse te nemen, kreeg tot zijn ver bazing van de chauffeur nul op rekest. De man had dan wel een OV-jaarkaart die recht geeft op gratis reizen met het openbaar vervoer, waaronder ook de NZH-lijnen vallen, maar hoefde niet te rekenen op een gratis tochtje naar Keukenhof. Daarvoor moest hij maar een kaartje kopen. Menue, boos om wat hij kreeg voorgeschoteld, schreef een brief op poten naar de Volks krant, de Telegraaf, de NZH, de Consumentenbond en de Leidse Courant. Want zo kon het niet, mocht het niet, en er moest ruchtbaarheid aan 's mans ongenoegen worden gegeven. De Tilburger zegt woedend te zijn. „In een openbaar ver- voer-minded land als Neder land is dit ongelofelijk", schrijft hij aan deze krant. Ongelofelijk, waar op de ach terkant van de bewuste OV- jaarkaart wordt vermeld dat alleen voor speciale museuml- jnen apart moet worden bijbe taald. „Keukenhof is geen museum. Wat denk je dat er gebeurt als een groot gezin met het openbaar vervoer naar de bloemententoonstel ling denkt te gaan en plotse ling voor ouders en elk kind moet betalen voor de rit met het openbaar vervoer?" De Tilburger weigert met minder genoegen te nemen dan een uitgebreide verkla ring van de Nederlandse Spoorwegen, die met de NZH de regeling heeft getroffen over de betaal-ritten naar Keukenhof. Menue weigert ook genoegen te nemen met een verklaring dat die rege ling aanvaardbaar is. Volgens hem is er sprake van absolute anti-promotie voor het open baar vervoer „waar hem de broek van af zakt". De man moet klaarblijkelijk in de ogen van de NZH eerst maar een lijndienst naar Lisse nemen om daar ter plaatse ge bruik te maken van een ande re busdienst naar de Keuken hof. Waarom kan de seizoen bus vanuit Lisse naar Keu kenhof wel en de seizoenbus van Leiden naar dezelfde Keukenhof niet? Was de OV- jaarkaart niet bedoeld om de studenten uit de auto in de bus en trein te krijgen om het milieu te sparen? De NZH ziet liever een extra bus rijden. Wat milieu? Als er maar ver diend wordt. Automobilist duwt student door ruit LEIDEN Een 28-jarige automobilist uit Leiderdorp heeft gis teravond op het Noordeinde een student eerst een kopstoot ver kocht en later door een ruit van een pizzeria geduwd. Als gevolg daarvan moest de 26-jarige Leidenaar met een wond boven het rechteroog naar het Elizabeth-ziekenhuis worden overgebracht. Aanleiding tot de ruzie vormde het rijgedrag van de Leiderdor per. Hij zou rakelings langs een groep studenten zijn gereden die het zebrapad tussen het Rapenburg en Kort Rapenburg oversta ken. Opmerkingen daarover schoten de automobilist in het ver keerde keelgat, waarop hij de eerste de beste student een kop stoot verkocht. In de schermutselingen die daarop volgden ging ook de ruit eraan. De man ging er vervolgens vandoor, maar kon even later elders in de stad worden aangehouden. Gemeente Zoeterwoude COMMISSIEVERGADERINGEN Op maandag 8 april 1991 komt de commisie algemene zaken en onderwijs ir openbare vergadering bijeen De vergadering begint om 20.00 uur en wordt ge houden in het gemeentehuis, Noordbuurtseweg 27 te Zoeterwoude. Aansluitend om 20 45 uur komt de commissie personele zaken en organisatie ir openbare vergadering bijeen In deze vergadering zal de organisatie-opzet var het gemeentelijk apparaat worden behandeld Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: j 'J4 l/K**n<tayf(ViXinlf**ng6«too( konefnmrot*omtmoDcm~,-'*wd™ge»*yr: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag iN- CeidócSowuvnt i ■mi'iiiri JUULil#

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13