I Veiligheidsraad vormt het decor voor schandelijk verraad Kurden Moderne technologie dreigt ontembaar paard te worden OPINIE C^idócSomxmt ZATERDAG 6 APRIL 1991 PAGINA Wat er nu gaande is in Irak vertoont sterke gelij kenis met wat er in 1956 in Hongarije is gebeurd. In beide gevallen moedig de het Westen, onder aan voering van Amerika, de mensen aan op te staan te gen hun onderdrukkers en bleef toen langs de zij lijn staan terwijl de onder drukkers hen verpletter den. In beide gevallen werd het to neel van de Verenigde Naties Sebruikt om het verraad wat ecorum te verlenen. In 1956 sprak de Sovjetunie in de Vei ligheidsraad een veto uit over een door Amerika gesteund resolutievoorstel waarin de te rugtrekking van de Sovjetunie uit Hongarije werd geëist. De regering Eisenhower beweer de toen dat zij had geprobeerd Hongarije te helpen en dat de Verenigde Naties het, „ver lamd door het Sovjet-veto", hadden laten afweten. Over Irak bestaat er overeen stemming in de Veiligheids raad, maar het is overeenstem ming om Saddam door te laten gaan met het verpletteren van alle rebellerende krachten in zijn land. In resolutie 687, woensdag door de Veilgheids- raad aangenomen, worden de Kurden zelfs niet genoemd. Hun laatste bolwerken vielen op het moment dat de resolutie werd aangenomen. De resolutie moet er voor zor gen dat Irak geen beschikking meer krijgt over „wapens voor massavernietiging", maar Sad dam kan de Kurden met con ventionele wapens vernietigen en doet dat ook. Het verraad van de rebellen tegenover de tiran in Baghdad is nog schan delijker dan het verraad van de Hongaren. De retoriek van de regering Eisenhower over het „terugduwen van het IJze ren Gordijn" was roekeloos en onverantwoordelijk. Dat er geen vervolg kwam op de re toriek was begrijpelijk, aange zien dat heel goed tot een Der de Wereldoorlog had kunnen leiden. Verslagen tiran In het geval van Irak bestaat dat gevaar niet. De tiran die de Kurden verplettert is een verslagen tiran. Hij is alleen in staat hen te verpletteren om dat hij de stilzwijgende toe stemming heeft van degenen die hem hebben verslagen. Er wordt beweerd dat het poli tiek en/of militair onmogelijk was de Kurden en shi'iten te helpen. Maar het was niet on mogelijk: de geallieerden heb ben eenvoudigweg besloten het niet te doen. Militair ge zien hadden de geallieerden, met hun totale beheersing van het Iraakse luchtruim, Saddam Husayns strijdkrachten kun nen bevelen weg te blijven of zich terug te trekken uit de opstandige gebieden. Saddam was niet in de positie een der gelijk bevel te negeren. Politiek gezien had de Veilig heidsraad vrije verkiezingen kunnen verordenen door heel Irak, onder supervisie van de Verenigde Naties, en Saddam kunnen verbieden zich daar mee te bemoeien. Het argu ment luidt dat iets van dien aard „interventie in Iraks bin nenlandse aangelegenheden" zou betekenen en daarom on denkbaar is. Maar het is eigen lijk juist heel denkbaar: het gebeurde ook na de nederlaag van de Duitse en Japanse ti rannieën aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en dat werkte heel behoorlijk. Een democratisch Irak - de eerste democratie in de Arabi sche wereld - behoorde na Saddams nederlaag tot de mo gelijkheden. De geallieerden en de Verenigde Naties gaven er de voorkeur aan Saddam te handhaven. Sterk Irak Het geallieerde denken dat de vernietiging van de Kurdische en shi'itische rebellen tot ge volg heeft gehad, is hetzelfde denken dat heeft geleid tot de invasie van Kuwayt. Dat is de doctrine, zeer geliefd bij de Amerikaanse en Britse minis teries van buitenlandse zaken, dat een sterk Irak in de belan gen van het Westen is. En dus cultiveerde en bewapende het Westen Saddam en moedigde het hem aan te geloven dat hij zich letterlijk moord zou kun nen permitteren. In Kuwayt ontdekte hij uitein delijk dat dat niet zo was, maar toch kan hij nu zijn Iraakse onderdanen behande len zoals hij wil, met stilzwij gende toestemming van het Westen en de Verenigde Na ties. De secretaris-generaal van de VN, senor Pérez de Cuéllar, heeft zelfs beweerd dat de geallieerden zich schul dig hebben gemaakt aan te véél inmenging in de binnen landse aangelegendheden van Irak. De algemeen aanvaarde doc trine - hoewel het er één is die zelden expliciet geformu leerd wordt - is, dat tenzij de militaire leider van Irak de vrije hand heeft om Iraks „minderheden" te verplette ren (die in werkelijkheid een meerderheid vormen), Irak uit elkaar zal vallen. Dit zou de machtsbalans in het gebied op een onwenselijke manier ver anderen, vooral doordat Iran zijn macht zou kunnen uitbrei den. De westerse autoriteiten die dit standpunt innemen zouden graag zien dat het Iraakse le ger zichzelf een andere leider geeft dan Saddam, al is het maar vqor de schijn. Maar als het dan per se Saddam moet zijn, dan is het beter dat hij de rebellen verplettert dan dat Irak de kans loopt uiteen te vallen. Of/of-optie Realpolitik blijkt vaak dwaas te zijn wanneer het, zoals in dit geval, werkelijk weerzin wekkende proporties aaneemt. De 'of/of'-optie die wordt ge poneerd - óf de vrije hand voor Saddam Husayn óf het uiteenvallen van Irak - is be drieglijk beperkend. Indien de geallieerden Saddam hadden tegengehouden, hetgeen ze hadden kunnen en moeten doen, zouden ze in de positie zijn geweest aan te dringen op het behoud van de territoriale integriteit van Irak onder een post-Saddam regering. Het Kurdische volk en de shi'iten zouden - eenmaal afhankelijk van geallieerde protectie - niet in de positie zijn om af scheiding te eisen tegen de wil van de geallieerden. In ieder geval is er geen se rieuze reden om te veronder stellen dat deze groepen uit zijn op afscheiding, als het al ternatief een redelijke graad van plaatselijk zelfbestuur is plus een evenredig zeggen schap in nationale aangelegen heden. Maar ik vrees dat de school van Realpolitiek van de buitenlandse ministeries, die heeft geleid tot de vernietiging van de Kurdische en shi'iti sche rebellen, inderdaad de voorkeur geeft aan het idee van een militaire sterke man die 'minderheden' onderwerpt, boven meer beschaafde rege lingen die Irak zouden kun nen 'verzwakken'. De logica waardoor Saddam het nu weer voor het zeggen heeft zou Hitier aan de macht gelaten hebben aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, omwille vap 'een sterk Duits land' en de machtsbalans. En er was toen inderdaad een dergelijke denkwijze. Het ver schil is dat die deze keer de overhand heeft gekregen. aanricht onder de Irakezen terwijl de zegevierende geal lieerden toekijken, moet voor veel Amerikanen ontzettend weerzinwekkend zijn. Het Amerikaanse publiek neemt een veel moreler standpunt in ten opzichte van het buiten lands beleid dan de Europese democratieën. Het zal niet ge makkelijk zijn aan een pu bliek, dat de manier waarop Saddam Kuwayt behandelde moreel gezien verwerpelijk vond, uit te leggen waarom de manier waarop hij de Kurden behandelt wél acceptabel zou zijn. De massale exodus van Kur den uit Irak getuigt ervan dat Saddam de vijand van dat volk is. Het was een misdaad tegen de mensheid om hem op de Kurden los te laten. De Kurdische vluchtelingen zijn een levende getuigenis tegen het beleid van de regering- Bush. Dit zal een smet op Bush' grote overwinning wer pen. Dergelijke overwegingen leiden soms tot abrupte be leidswijzigingen, die lijnrecht staan tegenover het advies van de diplomatieke verkopers van de Realpolitik. Ik hoop dat dit zo zal blijken te zijn in dit geval - en Bush' verwijzing naar een 'nieuwe blik' op Irak deze week kan een toespeling zijn dat er een radicale verandering op stapel staat. Maar die zal te laat zijn om de honderdduizenden, mis schien miljoenen, Iraakse bur gers te redden die al het Weerzinwekkend President Bush zou mogelijk terug kunnen keren tot het eerdere beleid dat de val van Saddam tot doel had. Het schouwspel van de verslagen tiran, die een volkerenmoord (De auteur is oud-diplomaat en commentator van The Times in Londen.) De tiran die de Kurden verplet tert is een verslagen tiran. Hij is alleen in staat hen te ver pletteren omdat hij de stilzwij gende toestemming heeft van degenen die hem hebben ver- De biotechnologie is een van de terreinen waarop de overheid haar taak schromelijk verwaarloost. Bij het naderende defini tieve einde van de snelle kweekreactor in Kalkar is het verleidelijk om „zie je wel!" te roepen. Daar is ook wel enige reden voor, want ik heb binnen en buiten de Tweede Kamer al vele jaren voorspeld dat deze reactor zo veel en zulke ernstige bezwaren in de maatschappij opriep, dat hij nooit in werking zou worden gesteld. Het is verheugend dat nu tot dit laatste is besloten, want het gaat om een uiterst gecompli ceerde machine waarvan de veiligheid problematisch is ge bleven, ondanks of dank zij de voortdurende verbe teringen die in het beveili gingssysteem zijn aangebracht. De problemen die samenhan gen met geavanceerde tech niek zijn niet te onderschatten. Zeker, nieuwe technologische vindingen hebben zonder eni ge twijfel ons leven vergemak kelijkt en ons een wijder blik veld gegeven. De televisie, de auto, de telefoon, wie zou ze willen missen? Zonder de technologische vooruitgang uit het verleden zouden wij nog als jagers en verzamelaars te voet proberen te overleven, en slechts weinigen zouden daarin slagen. Het le ven zou bepaald geen plezier zijn, maar een dagelijkse „struggle for life" met weinig winnaars en veel verliezers. Plaag en zegen Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Sommige vin dingen, zoals de snelle kweek reactor, zijn eerder een plaag dan een zegen. Andere zijn zo wel plaag als zegen. Ik hoef maar op de auto te wijzen. Weer andere zijn technisch een groot succes maar com mercieel een flop, zoals de me gabyte-chip van Philips. Niet zonder zorg moet ik vast stellen dat wij (burgers, politi ci) vrijwel geen greep hebben op de technologie. Wie een nieuw pad wil bewandelen kan dit zonder meer doen. Niemand kan hem of haar stoppen. Wij beoordelen alleen het eindresultaat en moeten dan bijna altijd met spijt con stateren dat de ingezette ont wikkeling niet meer te stuiten is. Er zijn immers economische belangen in het geding, ande ren doen het ook en je mag de vrijheid van onderzoek niet aantasten. Wij kennen de ar gumenten allemaal en zij zijn nog waar ook. Maar als wii het hierbij laten, wordt de techno logie een niet te temmen paard dat ons meeneemt naar land- streken waar wij beslist niet heen willen. Er zal dus moeten worden ge kozen tussen wat wél en wat niet toelaatbaar is, en wel in een zo vroeg mogelijk stadium, waarin een ontwikkeling nog kan worden gestopt. De poli tiek heeft hierin een duidelij ke taak en even duidelijk is dat deze taak op dit moment schromelijk wordt verwaar loosd. Biotechnologie De gang van zaken met be trekking tot de biotechnologie (het manipuleren van planten en dieren) illustreert dat maar al te duidelijk. Vanuit vele hoeken en posities van de s menleving wordt ernstig waarschuwd tegen de mogt ke gevaren van de biotech: logie. In het overleg tussenj) Tweede Kamer en de windslieden van Landboif Natuurbeheer en Visserij i middels gebleken dat een te meerderheid deze gevarl ook ziet. Men wil dat er voorzichtigheid wordt tracht. Kamer en regering z het er ook over eens dat er e wet op de Biotechnologie mo| komen. Maar tegelijkert subsidieert het ministerie v Economische Zaken de oit wikkeling van de biotechnolfo gie en probeert zij Amerika, se biotechnologiebedriiv over te halen zich in ons I te vestigen. Waarschijnlijk zal h duren voor de bedoelde wet werking treedt dat de i mische belangen al zo gro zijn geworden dat geen wet meer kan keren. Politiek J kiezen. Waarom doen we dan niet? DICK TOMMiJ (De auteur is lid van de de Kamer voor D66) BRIEVEN VAN LEZERS Van den Broek „We moeten de oppositie in Irak steunen en proberen Sad dam Husayn ten val te bren gen". Dappere woorden van onze minister van buitenland se zaken na terugkeer uit Iran. Van den Broek, die samen met de hele Nederlandse regering achter Amerika aanliep voor en tijdens de Golfoorlog, kan $at natuurlijk gemakkelijk zeggen. Het bedrijfsleven dat straks weer gewoon 'zaken' met Saddam gaat doen, zal de opmerking van Van den Broek niet in dank afnemen. B. Kloosterboer, SCHEVENINGEN. Kurden Anderhalf miljoen Kurden op de vlucht, chaos in Kuwayt door corrupte macht, Irak platgebombardeerd, de geal lieerden hebben de oorlog ge wonnen. Het is Voor het overgrote deel van de mensheid amper te vatten dat Amerika zo trots is op wat men bereikt heeft. Schwarzkopf en Powell mogen dan voorop lopen straks bij de ticker tape parade, voor mij moesten zij zich diep schamen dat het met de Kurden, die vochten voor hun vrijheid, zo is afgelopen. M. Spekenbrink, DEN HAAG. Huiseigenaren Met grote ergernis heb ik uw artikel gelezen over de voor deliger uitzijnde huiseigenaar ten opzichte van de huurder waar het gaat om de woonlas ten. Geheel wordt hierin voor bijgegaan aan het feit dat de woningeigenaar sedert 1962, toen de onroerend-goedbelas- ting nog personele belasting heette, op gelegaliseerde wijze door de overheid bestolen wordt. Betaalde men in 1962 circa 40 gulden per jaar, anno 1991 is dit 992 gulden per jaar oftewel 2500 procent meer. De laatste verhoging in 1991 be draagt in één keer 25 procent. Men beroept zich op de geste gen huiswaarde alsof een wo ning nu 25 keer zoveel zou op brengen. Dus een woning van 40.000 gulden in 1962 zou nu een miljoen waard zijn! Dat verschil kun je toch niet ope ten. Ten tweede is er een in flatie van X procent per jaar en dat loopt op. Men verduis tert gewoon het feit dat de huizen door de inflatie meer, theoretisch dan, waard zijn. W.J. Scheelings, DEN HAAG. Goede zaak In de krant van donderdag 28 maart staat een artikel over de Guardian Angels. De overheid is er niet zo blij mee, want nu komt de onvrede van de be volking over de veiligheid en het onvermogen van de rege ring om hier wat aan te doen naar boven. Vreemd genoeg heb ook ik een stuk hout in m'n auto liggen en onlangs kwam ik iemand tegen die een groot mes bij zich had. Voor pitbulls, zei hij. Later hoorde ik dat het meer om die twee benige pitbulls ging, dat ge vaarlijke soort. Op de radio hoorde ik een dag eerder een minister praten die vertelde dat de burgers zelf wel voor elkaar opkomenDe man gelooft nog in Roodkapje, rus tig verder laten slapen. Deze brief zou ik niet geschreven hebben, als ik onder aan die zelfde pagina niet een stukje zag staan over de beveiliging van de Maastunnel door werk lozen. Dus tóch burgerwacht! Of zijn het werkloze politiea genten? Ik lees uw krant om dat het een krant is die geen sensatie geeft, maar naar mijn mening wel een reëel verslag van de gebeurtenissen. En in die krant lees ik toch herhaal delijk van mensen die zonder reden aangevallen worden, be roofd, aangerand, gemoles teerd enzovoort, 't Wilde Wes ten is dichterbij dan u denkt. Daarom nu een woordje tot de waarschijnlijk alweer vertrok ken Guardian Angels: wezighi D. Jansen 's-GRAVENZANDE. Dood in de pot 'Hoera!' voor prof. J.W. Oerle- mans! Dit vanwege zijn 'ver zuchtingen' over de 'werking' van de parlementaire demo cratie in ons land (werkt die eigenlijk wel?). Zijn opmerkin gen (tegenover Stevo Akker man weergegeven in Finale van zaterdag 30 maart) zijn mij Minister Van den Broek. uit het hart gegrepen. Want als je de dames en heren parle mentariërs een groot aantal ja ren volgt, zinkt je de moed wel in de schoenen. Onmacht! En dat er geen luide protesten zijn geroepen over de zelf toege kende forse verhoging per ja nuari 1991 is mij onbegrijpe lijk. Ook met de heer Oerle- mans' conclusies in de laatste paar alinea's ben ik het eens. Maar wie zal dat krachtig te rugfluiten van de 'overheid' dan wel moeten doen? Dat is me nog niet duidelijk. H.J.M. Buller, DEN HAAG. FOTO: CEES VERKERK Verontrustend Ik ben longpatiënt sinds mijn geboorte en heb de laatste ja ren aan de zuurstof gezeten. Op het laatst zelfs vier liter.... Miin enige redding was een dubbelzijdige longtransplanta tie. Deze is in het St.-Antoni- usziekenhuis in Nieuwegein verricht en heeft mij van een wisse dood gered. De ontwik keling rondom de toewijzing van (onder meer dubbelzijdi ge) longtransplantaties aan Groningen is op z'n minst ver ontrustend. „Vanwege moge lijkheden tot wetenschappelijk onderzoek, aangezien Gronin gen een academisch zieken huis heeft en dus tevens oplei dingsmogelijkheden en boven dien ook de technische voor zieningen heeft", zou de reden voor deze toewijzing zijn. 't St. Antonius, hoewel in naam niet academisch, leidt ook mensen op, neemt bovendien deel aan het onderzoeksteam gevormd samen met de Universiteit van Rotterdam en Leiden en blijkt technisch en kwalitatief uitste kend voorzien te zijn. Verder is de afstand veel te groot (voor velen bijna drie uur), wat de versheid van de longen niet ten goede komt. De op bouw van het program van longtransplantaties is in Nieu wegein reeds voltooid, in Gro ningen nog niet: die heeft een half jaar opstarttijd nodig, wat de doodsteek voor veel patiën ten kan betekenen... Robert Stoelenga, Eerste patiënt dubbele long transplantatie, SOEST. 450 Jaar Jezuïeten 'Hoera!' voor prof. J.W. Oerlemans! Om de naam van volgelingen van Christus waardig te zijn, moesten de Jezuïeten toch hun best doen om Zijn denken en doen tot het hunne te maken. Om naar Zijn voorbeeld dient- baar te zijn. Wat heeft men er dan op tegen dat daaraan hun opvoeding werd aangepast? In elk geval waren de gevolgen dat men toendertijd veilig op AitUgiSS straat kon lopen, zonder bang te zijn voor tasjesroof, zonder bang te zijn dat je fiets ver dween, zonder bang te zijn als je kinderen buiten speelden. Dat is tegenwoordig wel an ders geworden met die slappe opvoeding. Nu moet niets meer, nu mag alles. Terwijl vroeger onderscheid geleerd werd, en klaagt nu de minister dat alle wetten worden over treden. In elk geval hebben de Jezuïeten altijd mensen opge leid tot karakters. Maar sinds roepingen banen werden, is er geen mens meer voor te krij- In uw krant van vrijdag 22 maart stond tot mijn grote te- FOTO: STEPHEN EVENHlf leurstelling dat de door mij 0 maakte 21 meter hoge tulpl de watertoren in Roelof arendsveen is vervaardigd if plexiglas. Aangezien dat merknaam is van een concil rerende acrylaatsoort, hecht eraan u te laten weten dat f Altuglas voor de tulp heb j bruikt. Het nieuwe merk Alt glas is ontstaan na de fusie v drie grote Europese namen 1 de polymethylmethacrylar industrie, namelijk Altr' Casolith en Vedril, tot chem. Voor het overige i dan lof voor het artikel Roelofarendsveen, de Blo« van de Randstad. B. Regoor, ROELOFARENDSVEEN.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10