ministerie probeert Toxopeus weg te (turen van eiland Huren en forfait gekoppeld INNENLAND choonmaakbedri jf t^at kinderen werken RECHT De Industrie- en Voedingsbond V beschuldigt het filiaal van schoonmaakbedrijf in Boxmeer ervan, regelmatig 's avonds laat Heren jonger dan vijftien jaar te laten schoon den. De bond dreigt met acties als de situatie snel verandert. Bij GOM werken 10.000 men- Volgens vakbondsbestuurder A. van Damme vermeende kinderarbeid in strijd met de ar- volgens welke kinderen van vijftien jaar dictpn onder bepaalde voorwaarden licht werk mo et vei verrichten. Een woordvoerder op het hoofd- >aarnr00r van *-*OM in Rotterdam ontkende gister- (dag de aantijgingen, maar liet gisteravond we- lt; Pyïdat er bij het filiaal in Boxmeer „maximaal kendien" kinderen van vijftien jaar werkten, „die Fraas door het computersysteem waren geglipt". rede#iddels zou de fout gisteren zijn hersteld. e So\ enh4N WOLKERS OP DE BRES VOOR ACTIE mg van M. ippew^y Kind ongedeerd na overrijden hoofd HEERHUGO WAARD Een driejarige peuter heeft in het paasweekeinde een ern stig ongeval achter de ouderlijke woning aan de Drecht in Heerhugowaard overleefd. Het meisje raakte al spelend met haar hoofd onder het wiel van een achteruit rijdende aanhangwagen. De aanhangwagen was gela den met zand en woog volgens een schatting van de politie minstens vijfhonderd kilo. In het Medisch Centrum Alkmaar werd vast gesteld dat de peuter slechts geringe ver wondingen had opgelopen en maar korte tijd ter observatie hoefde te blijven. Volgens de politie is de verklaring van de wonderlij ke gebeurtenis, dat het hoofd van het kind bij de overrijding in een zachte ondergrond is gedrukt. ingK t onP^ heb! :nschoten/eems- .ven Opsporings- Kurfbtenaren van het mi- rak.iterie van landbouw Dberen vandaag om het htpaar Toxopeus van bezette eiland Rottu- ft of00g te kriisen- zich lissePmorgen vroeg zijn ze naar Waddeneiland gevaren. en boord van hun schip be- len Cden zich ook mensen van i voi ministerie van verkeer en ferstaat. Volgens beide de- e yjtementen is de bezettings- had> van Hendrik en Janny jcopeus in strijd met de wet. "pfdingenieur-directeur van directie Gro- gemlgen, A. R. van Bennekom, 2idsp dat de twee op het eiland ooi611 zonder toestemming. y schrijver-beeldhouwer Jan ilkers, die twintig jaar gele- e coi een week op Rottumer- varfet verbleef, heeft gisteren steun toegezegd aan het tpaar Toxopeus. Wolkers dt dat intellectuelen en ïstenaars het initiatief eten nemen tot een actie j het echtpaar te steunen. Dttumeroog en Rottumer plaat moeten behouden blij ven. Wat Hendrik Toxopeus en zijn vrouw doen, vind ik indrukwekkend. Ze nemen het samen op voor beide ei landjes. We moeten een comité vormen om die mensen te steunen", aldus Wolkers. De schrijver-beeldhouwer heeft als voorbeeld duizend gulden ter beschikking gesteld. Vol gens hem kost het 250.000 gul den per jaar om de eilanden te behouden. „Het zijn zeer bij zondere eilanden, door Neder land op de zee veroverd". Gedeputeerde Johan Remkes van Groningen heeft zich in middels uitgesproken voor een voortzetting van het onder houd. Hij is blij met de actie van de familie Toxopeus, om dat „het altijd plezierig is te ontdekken dat burgers de denkbeelden van de politici ondersteunen". Ook de ge meente Hefshuizen wil de ei landen in stand houden. Vrijdag bezette het echtpaar het eiland, omdat Rijkswater staat en het ministerie van landbouw zowel Rottumeroog als Rottumerplaat terug willen geven aan de natuur. Onder houd wordt zinloos geacht, omdat vooral Rottumeroog op korte termijn toch zal verdwij nen. Hooguit blijft er een zandplaat in zee van over. Het eiland kalft namelijk aan de westkant af en aan de oost kant kan het niet aangroeien vanwege de sterke getijden in de Eemsmonding. Hendrik Toxopeus is een zoon van Jan Toxopeus, de strand voogd, die tot 1965 met zijn ge zin op het eiland woonde. Na zijn pensionering werd die taak overgenomen door Bareld Klamer uit Rasquert. Hij heeft de leiding over het onderhoud van beide eilanden. Ook Kla mer is van mening dat stopzet ting hiervan desastreus is. Met het verwijderen van de familie Toxopeus is onder an dere John de Boer belast, op sporingsambtenaar van na tuur-, milieu- en faunabeheer van het ministerie van land bouw. De Boer omschrijft de actie van Toxopeus als 'kra ken'; „Het huis waar ze in ver blijven op Rottumeroog is van Rijkswaterstaat. Dat geldt al voor alle behuizingen op Rot tum vanaf 1750. Ze hebben geen ontheffing om daar te verblijven en elke Nederlan der die wettelijk een scheve schaats rijdt, moet worden ceidócoou/umlt woensdag 3 april 1991 pagina 3 etam onderzoekt ipperseczeem fRECHT De bedrijfs- leniging Detam gaat ppers en kapsters die in ziektewet lopen we ns kapperseczeem on twerpen aan een onder- te. aantal ziektedagen door bperseczeem groeide sinds 6 met tienduizend per jaar. Igens de Kappersbond FNV lef kapperspersoneel in 1989 n 50.000 dagen thuis met lotte handen. „Ondanks de ke toename van het aantal ttedagen wegens kapper- zeem, is het totale verzuim- centage gelijk gebleven Idat de gehele bedrijfstak ik is gegroeid. Ten opzichte p 1988 is het aantal werkne- irs in deze branche met on- zeer tien procent toegeno- n", meldt J. Vreuls, mede- •ker van de Detam. jperseczeem is een typische oepsziekte, die al sinds jaar dag bestaat. De handen n veelvuldig in contact water en chemicaliën in warme, broeierige omge- ur psters met dit eczeem die 11 bij de bedrijfsvereniging 'lam melden, krijgen de ko- ade maanden een vragen- in te vullen. „We hopen oende inzicht te krijgen in manier waarop we het pro- ;m te lijf kunnen gaan", al- Vreuls. :der is op initiatief van de 7-bond met de werkge- lorganisatie ANKO overleg ide over de manier waarop ikanten en distributeurs nen bijdragen aan het op en van de eczeemproble- In. Chemicaliën, zoals agres- jve permanentstoffen, zijn p invloed op het ziekte- tld. Fabrikanten kunnen h bijdrage leveren door het eren van milieuvriendelij- en huidvriendelijke pro- Tracé HST getoetst op milieu - effecten (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Vanwege de voorziene complicaties en bezwaren gaat voor het tracégedeelte bij Leider dorp een zogeheten MER- procedure gelden, die meer mogelijkheden biedt tot inspraak en bovendien een nauwkeurige beschrij ving van de milieu-effec ten vereist. Om de bevolking te informe ren belegt het ministerie van verkeer en waterstaat maan dag 15 april een bijeenkomst in sporthal De Does te Leider dorp vanaf 20.00 uur. Begin vorige maand werd reeds duidelijk dat het kabinet er niets voor voelt de hoge snelheidstreinen te laten stop pen in Den Haag omdat dit een te groot tijdsverlies op de route Amsterdam/Parijs tot gevolg zou hebben. Het kabi net moet overigens nog kiezen uit twee varianten voor het tracé ten noorden van Rotter dam, het genoemde tracé B en een tracé A dat Zoetermeer links laat liggen en dwars door het groene hart van de Rand stad loopt. In een toelichting op de nota schrijft minister Maij van Verkeer en Water staat dat tracé-B uit oogpunt van ruimtelijke inpassing de voorkeur verdient. De aanleg van tracé A is daarentegen 200 miljoen gulden goedkoper om dat minder 'kunstwerken' no dig zijn in stedelijk gebied. Zo wordt in tracé-B over Rijpwe- tering een ruim zeven meter meter hoog spoorviaduct ge pland, ook zijn hier dure ge- luidwerende voorzieningen nodig. Een definitieve keuze tussen beide tracés wordt pas gemaakt na afloop van van de advisering, overlegrondes en inspraakprocedures. Het ministerie ziet overigens bij het tracé-B ook nog enkele ruimtelijke winstpunten. Zo geeft de doorsnijding de tot re creatiegebied gepromoveerde voormalige puinstort bii Zoe termeer volgens de ambtena ren aanleidig voor interessante ruimtelijke oplossingen en een versterking van de recreatieve betekenis van deze plek. Het ligt in de bedoeling van het ministerie al in 1995 te be ginnen met de aanleg van de nieuwe HSL-spoorlijnen. In 1998/1999 zouden de eerste supersnelle treinen met een snelheid van circa 300 kilome ter per uur over de nieuwe trajecten kunnen denderen. Stoom- festival Alle denkbare stoom motoren, van een grote stoomwals van de Koninklijke Wegenbouw Stevin tot een kleine compressor, het is er allemaal op het vijfde stoomfestival in Raalte. Naast de echte exemplaren zijn er vele miniatuur stoomwerkjes te zien en ondanks de zware bewolking en straffe wind vonden vele duizenden toeschouwers hun weg naar de lustrum tentoon stelling. FOTO; HUUB VAN SABBEN Meer thuiszitters in tehuizen voor gezinsvervangening UTRECHT Het aantal „thuiszitters" in gezinsver vangende tehuizen voor mensen met een verstan delijke handicap is de laatste jaren sterk geste gen. Dat is een probleem, omdat de tehuizen daar helemaal niet op zijn be-, rekend. Volgens de landelijke vereni ging Fiad-Wdt vinstellingen voor dienstverlening aan ver standelijk gehandicapten) moet er extra geld komen om deze thuiszitters overdag bezig te houden. De Fiad-Wdt pre senteerde vandaag een rapport aan het ministerie van WVC. Thuiszitters zijn mensen die geen werk hebben op een soci ale werkplaats, in het vrije be drijf of op het dagverblijf. In 1985 waren er in Nederland nog maar duizend thuiszitters maar nu zijn dat er al 1.750. Ook zijn er nog eens negen honderd mensen die enkele dagen per week thuiszitten. De Fiad-Wdt wijt het stijgende aantal thuiszitters aan de toe nemende druk op de sociale werkvoorziening, waardoor er geen plaats is, maar waardoor ook iemand die niet erg pro- duktief is, er het eerste weer uit moet. Tegenwoordig zijn er ook veel jonge thuiszitters, die na hun school niet aan de bak komen: één op de zes bewo ners tot dertig jaar heeft geen volledige dagbesteding. De bedoeling van een gezins vervangend tehuis is dat de bewoners in principe overdag weg zijn. Maar door het stij gende aantal thuiszitters moet het personeel die mensen overdag ook activiteiten bie den en daar is eigenlijk geen tijd en helemaal geen geld voor. Voor die activiteiten (bij voorbeeld een soos) krijgt het tehuis ongeveer 1.250 gulden per jaar per thuiszitter. De Fiad-Wdt wil hiervoor nu 10.000 gulden krijgen om daar mee extra personeel aan te kunnen trekken. STAATSSECRETARIS HEERMA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huur verhogingen waartoe het kabinet heeft besloten en de extra lasten voor huis eigenaren worden naad loos aan elkaar gekoppeld. Als de lasten voor huisei genaren omhoog gaan, dan volgen de huren. An dersom geldt hetzelfde: wordt het huurwaardefor fait (het bedrag dat huis eigenaren bij hun belast baar inkomen moeten op tellen) niet verhoogd, dan gaat ook de huurstijging niet door. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting doet het me chanisme van deze nieuwe 'koppelingswet' uit de doeken in een schrijven aan de Raad van State. In die brief herhaalt Heerma dat het de bedoeling is de huren vanaf 1 juli jaarlijks met 5,5 procent te laten stij gen, een maatregel die het ka binet eerder nam in het kader van de 'tussenbalans'. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de korting op de huursubsidies voor alleen staanden en beiaarden, zoals die in de tussenbalans is aan gekondigd, niet doorgaat. PvdA-kamerlid De Jong gaf vanochtend voor de VARA-ra- dio te kennen dat zijns inziens „niet verder gehakt mag wor den" in de portemonnee van deze groepen. Als de korting op de huursubsidie niet van de baan gaat, aldus De Jong, zal de de PvdA de aangekondigde huurverhoging van 5,5 procent trachten te torpederen. De Vereniging Eigen Huis heeft uit een enquête onder haar 300.000 leden geconclu deerd dat huiseigenaren die vorig jaar meer zijn gaan ver dienen dit jaar een naheffing van de belasting zullen krijgen die kan oplopen tot 1000 gul den. Huiseigenaren die in een hogere belastingschijf terecht zijn gekomen hebben meestal nog niet het volle pond aan belasting afgedragen over hun dertiende maand en vakantie toeslag. Huurders die niet au tomatisch een A^-biljet ontvan- fen worden van deze nahef- ing gevrijwaard, stelt de vere niging. 'Eigen Huis' spreekt dan ook van een 'ongelijke be handeling' en eist dat het ka binet de zaak rechttrekt. Fundering houdt inbrekers tegen ZWOLLE Door het graven van een tunnel is in de nacht van maandag op dinsdag ge probeerd in te breken bij het gebouw van de NMB in Zwol le. Het bleef bij een poging, omdat de inbrekers er niet in slaagden door de sterke funde ring van de bank heen te ko- De tunnel, gegraven vanaf een parkeerterrein, werd gisteren ontdekt door medewerkers van de bank. De daders zijn nog niet achter haald. Raad: leger moet homo-vriendelijker (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse krijgsmacht moet veel homo- vriendelijker worden. Zo zou in personeelsadvertenties kun nen worden aangegeven dat de seksu ele voorkeur van ae kandidaten geen enkele belemmering vormt. Deze aan beveling doet de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) vandaag in een advies aan minister Ter Beek van defensie. De raad heeft drie iaar op de homo- problematiek gestudeerd en conclu deert nu dat een steviger homo-beleid het imago, werkklimaat en maat schappelijke aanvaarding van het le ger positief kan beïnvloeden. De ma cho-cultuur die nu nog aan de krijgs macht kleeft, moet doorbroken wor den, zo vindt de raad. Om het leger toegankelijker te maken voor homo's en lesbiënnes zouden hoge officieren zich in het openbaar positief moeten uitspreken over het homo-beleid, meent de raad. Ook moet Defensie uitstralen dat van de intergratie van homo's en lesbiënnes een emancipatoir effect heeft. Het lei dinggevend personeel zou desnoods via aparte trainingsdagen vertrouwd moeten worden gemaakt met het homo-beleid. Verdachte Rhedense incestzaak vrij ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft vanmorgen een 45-jarige inwoner van Velp, dip ervan verdacht werd betrokken te zijn ge weest bij de jarenlange verkrachting van zijn vier nichtjes, vrijgesproken. De man is inmid dels vrijgelaten, zo heeft de persofficier beves tigd. De rechtbank had, aldus president mr. H. Collewijn, grote twijfels over de schuld van de man. De Velpenaar heft zijn aandeel in de zaak steeds ontkend. De drie broers van de man ziten nog wel vast, evenals de moeder van de slachtoffers. Tegen de nu vrijgesproken 45- jarige Velpenaar was drie jaar geëist. Tegen zijn broers zijn straffen van tien en veertien jaar geëist en tegen de moeder een gevangenis straf van elf jaar. Een blik op Rottumeroog aangepakt. Zo eenvoudig is dat". Geen Don Quichotte Hendrik Toxopeus voelt zich echter absoluut geen Don Qui chotte, die verbeten vecht voor een verloren zaak. Inte gendeel: volgens hem is het nog lang niet zeker dat Rottu merplaat en Rottumeroog door het rijk worden opgegeven en aan de natuur overgelaten. En ook is het volgens hem onjuist dat wanneer er, zoals hij hoopt, besloten wordt om de eilanden te blijven onderhou den, Rottumeroog alsnog ge doemd is te verdwijnen en uit eindelijk in de Eems ten onder te gaan. „Het is wel juist dat het eiland de afgelopen honderd jaar steeds meer in oostelijke rich ting is opgeschoven. Als die ontwikkeling door zou gaan, zou dat in theorie het einde voor Rottumeroog kunnen be tekenen. Maar we hebben te genwoordig de beschikking over middelen die ze honderd jaar geleden niet hadden", stelt hij vast. Tijdens zijn verblijf op het eiland sinds vrijdagmorgen heeft hij bovendien een op merkelijke ontwikkeling ge constateerd. „Het gaat bete met het eiland dan ik had ver wacht. Het eiland groeit name lijk aan in zuid-oostelijke rich ting, dus naar de Groningse kust in plaats van de Eems in. Wanneer we dit eiland blijven onderhouden kan het nog honderden jaren blijven be staan. Je moet een wandelend eiland gewoon bij de hand ne men en begeleiden", zo meent hij. FOTO: JAN HEUFF Hendrik Toxopeus werd z man en reisde als machinist de wereld over. Maar de eilanden lieten hem niet los. „Ik ben verliefd op de Waddenzee. En af en toe kwam ik dus nog wel eens op Rottumeroog". Hij zag het eiland steeds kleiner wor den. „De nieuwe voogd heeft echt z'n best gedaan. Maar de plannen werden gemaakt door mensen vanachter hun bu reaus. En dat is toch wat an ders dan wanneer een strand voogd er woont en het eiland en de stromingen door en door (ADVERTENTIE) modieus jack Tiet verrassende details 125r stonewashed RMZ0/VI /MOET IE STEED5 gOOPSCHAPPEM V00£ PE F POERl y I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3