1' 1 1 ficidócSoivuwfci V\ Samen op Weg op plaatselijk niveau niet koste wat kost pe„r kerk wereld beroepingen Kardinalen vergaderen met paus over groei sekten Duizenden aanhangers bij uitvaartmis mgr. Lefebvre Amerikaanse kerken in actie voor Irak Lemstra nieuwe directeur van inkrimpend Youth for Christ Lot van de Kurden aj Dubbel leed voor de fë leprapatiënt in Ethiopië. (.t. £eidóe@ou/ta/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc6omotit WOENSDAG 3 APRIL 1991 PAGININT Leningrad geeft zwembad terug aan lutheranen LENINGRAD Het stadsbestuur van Leningrad heeft be sloten de plaatselijke St. Petruskerk, die jarenlang als zwem bad is gebruikt, terug te geven aan de Duitse Evangelisch- Lutherse Kerk in de Sovjetunie. De overdracht van het ge bouw dreigt door een kerkscheuring vertraging op te lopen. De onderhandelingen met het stadsbestuur zijn gevoerd door bisschop Joseph Baronas, die zich inmiddels heeft afgeschei den en een eigen lutherse kerk in het leven heeft geroepen. Afgezien van deze problemen zal het nog jaren duren voordat er weer kerkdiensten in het gebouw kunnen worden gehou den. Het ventileren en drogen van het gebouw zal naar schat ting drie jaar duren. Pas daarna kan met de renovatie van het zwaarbeschadigde gebouw uit 1704 worden begonnen. Koreaanse vliegtuigterroriste gedoopt SEOEL De Koreaanse ex-terroriste Hyan Hee Kim heeft zich laten dopen. Kim was in 1987 betrokken bij het plaatsen van een bom in een vliegtuig van de Zuidkoreaanse vliegtuig maatschappij waardoor 115 mensen om het leven kwamen. De terroriste kwam terecht in de cel in Seoel en kwam daar via een bewaker in aanraking met de gevangenispredikant. Deze gaf haar een bijbel en vanaf die tijd is ze betrokken bij een bijbelkring. Kim verklaarde onlangs dat de bijbel haar leven totaal heeft veranderd. Na haar ter dood veroordeling ontving Kim gratie van de Zuid koreaanse president. Hij zei er van overtuigd te zijn dat Kim misbruikt is door de Noordkoreaanse regering. Reizen verruimt, zich afzonderen verinnigt A. de Rycker PIONIER DS. B J. AALBERS: AMERSFOORT 'Posi tief gedogen' in plaats van 'felle afwijzing'. Als de houding van de Gere formeerde Bond zo te ka rakteriseren is, dan is Sa men op Weg-proces van gereformeerden, her vormden en lutheranen al aardig geslaagd. „Meer hoeft niet", zegt Samen op Weg-secretaris ds. B.J. Aalbers. Het kerkelijke herenigings proces hoeft niet koste wat het kost uit te lopen op vere niging van plaatselijke ker ken die mentaal mijlenver van elkaar staan. Als ze el kaar maar erkennen. „Dan is de angel van de verdeeldheid er tenminste uit." De Raad van deputaten Sa men op Weg, die het proces coördineert, ontwikkelt daar om nu naast het reeds be proefde federatie-model, dat inmiddels in ruim 300 ge meenten is toegepast, een 'er- kenningsmodel' voor gemeen ten waar de verhoudingen moeizamer zijn. Ds. Aalbers zal zijn zoveelste geesteskind niet geboren zien worden: met ingang van deze maand nam hij afscheid als secretaris van de r^ad. Volgens de 61-jarige gerefor meerde predikant, sinds 1977 vrijgesteld voor de begelei ding van het Samen op Weg- proces, is de Gereformeerde Bond steeds meer bereid con structief met Samen op Weg om te gaan. Op bestuurlijk ni veau draaien de Bonders sinds enige tijd volledig mee. Bovendien zijn hun 'oppositio nele klanken' op de hervorm de synode veel zwakker dan in het verleden. Ds. Aalbers raakt er steeds meer van overtuigd dat de 'volle breedte van de Her vormde Kerk' bij het Samen op Weg-proces betrokken moet worden. „Als wij het ge duldige beleid van de afgelo pen jaren voortzetten, zie ik dat ook wel gebeuren". Bon ders, gewone hervormden en gereformeerden kunnen er alleen maar beter van wor den, meent hij. De Bonders kunnen niet zon der de .vitaliteit van de gere formeerden en de gerefor meerden hebben de Bond no dig „om bij de belijdenis te blijven, om niet al te snel te veranderen". De Bonders zul len wel hun best moeten doen om „het aardigste wat zij in huis hebben" met anderen te delen. „Ze hebben heel mooie schatten in huis, maar die zijn nu nauwelijks te zien". Bevindelijk Wat dat betreft is Aalbers blij met zijn opvolger, de her vormde synodevoorzitter ds. B. Wallet. Deze predikant 'met bevindelijke trekken' heeft door zijn huidige functie goede contacten met de rech terflank in de Hervormde Kerk. Bovendien komt zijn bestuurlijke ervaring goed van pas, nu Samen op Weg in de fase is aangekomen waarin organisatorische en bestuurlij ke knopen moeten worden doorgehakt. Voorop staat het wegwerken van tal van kerkordelijke knelpunten. „Dat lijkt papie ren achtergrondwerk, maar het is heel essentieel voor de gemeenten die nu in het fede ratie-model samenwerken." Ook moeten de grenzen van de hervormde en gerefor meerde classes gelijk worden getrokken en zal het landelij ke bestuurlijke niveau moeten worden versterkt. Als op kerkordelijk gebied de knopen zijn doorgehakt, „is de klus in principe geklaard", zegt ds. Aalbers. Hoe moeilijk dit bij de Samen op Weg-part- ners ligt, bleek vorig jaar fe bruari toen de hervormde en gereformeerde afgevaardig den het tijdens hun gezamen lijke synode absoluut niet eens konden worden over de kerkorde van de toekomstige kerk. De gereformeerden stemden toen en bloc tegen een voor stel van de Raad van deputa ten Samen op Weg om de her vormde kerkorde van 1951 als beginpunt en hoofdlijn te ne men. Een half jaar later, na dat een commissie ad hoe de crisis had bezworen, stemden ze echter alsnog in met dit voorstel. Aalbers is in die tijd zijn vertrouwen in de gerefor meerde bestuurders volledig kwijtgeraakt. „Breek me de bek niet open", zegt hij. „Het was te kinder achtig, te onvolwassen. Nee, ik ben niet erg onder de in druk van het bestuurlijk ni veau van de gereformeer den." „Synoden zijn te veel in de ban van de kleinigheden en de ergernissen", aldus de predikant. Veel meer plezier heeft hij beleefd aan de plaatselijke hervormd-gereformeerde oe cumene. „Mateloos genoten heb ik van de verschillen in het hervormde en het gere formeerde kerkgevoel. Dat er in een klein land als Neder land zoveel variatie in ge loofsbeleving bestaat, is onge looflijk interessant." Deze „uiterst boeiende toeris tische kant" van zijn werk, relativeerde keer op keer „de loodzware problematiek" die hij op landelijk niveau tegen kwam. Het meest vermoeiend vond hij de jarenlange discus sies over het verschil in be voegdheden van de synodebe- sturen. „Jaar in, jaar uit had den ze het erover, maar ze de den er niks aan". Aalbers is sinds zijn gymnasi umtijd geboeid door het idee van hereniging van gerefor meerden en hervormden. Hij had een leraar die voortdu rend de Afscheiding (1834) en de Doleantie (1886) verdedig de, en een andere die steevast het hervormde standpunt ver kondigde. „Vanaf dat moment heb ik als gereformeerde jon gen geprobeerd om de her vormde manier van denken erbij te krijgen." Sindsdien heeft hij voor zijn eigen gevoel altijd gepionierd. Hij werd de eerste predikant in Bant (Noordoostpolder), kreeg in Enschede als eerste te maken met een grote nieuwbouwwijk, werd de eer ste voorganger in Dronten en stond in Geldrop aan de wieg van de eerste hervormd-gere formeerde federatie van Ne derland. Daarna werd hij de eerste secretaris voor Samen op Weg. Toen hij in 1977 daaraan be- Ds. B.J. Aalbers gon, was het voor hem theorie dat kerkelijke herenigings processen veel tijd vergen. Toch vond hij het een „ont hutsende ervaring" om in de praktijk te ontdekken dat Sa men op Weg niet in een paar jaar voor elkaar was. Hij waagt zich nu niet meer aan al te concrete voorspellingen, al moeten voor de eeuwwisse ling de kerkordelijke barriè res wel genomen zijn. Sinds de 'staat van hereni- FOTO: ARTHUR BASTIAANSE ging', die de kerken in 1986 afkondigden, is de vrijblij vendheid eraf. De grote „ont- kramping" zal echter pas ko men als de kerken het eens zijn over hun spelregels, hun gezamenlijke eigen manieren. Daarna is de oprichting van de nieuwe Samen op Weg kerk een fluitje van een cent. Haar naam: de Verenigde Ne derlandse Hervormde Gere formeerde Kerk. BERT VAN DER KRUK Russische kerk gaat antisemitisme bestrijden JERUZALEM De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk be geeft zich in de strijd te gen het antisemitisme in de Sovjetunie. Ook zal de kerk een speciale functio naris benoemen voor de betrekkingen met Israël. Dit heeft patriarch Aleksej II in een gesprek met de Israëli sche president Chaim Herzog gezegd. Het is voor het eerst sinds de oprichting van de joodse staat in 1948 dat het hoofd van de Russisch-Ortho doxe Kerk een bezoek aan Is raël brengt. orthi eerst in haar geschiedenis de dialoog met het jodendom zal aangaan. De eerste ontmoe ting zal eind 1991 in Genève of op Kreta plaatshebben. President Herzog deed na af loop van het gesprek een op roep aan andere kerkelijke leiders om eveneens een be zoek aan Jeruzalem en zijn heilige plaatsen te brengen. Zijn appèl wordt in verband gebracht met de wens van de paus om naar Jeruzalem te reizen, als de tijd er rijp voor Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Asperen (toez.) C. J. Mantel te Lopikerkapel; voor Bode graven J. Westland te Kampen; voor Berkel en Rodenrijs (toez.) C.CIulstra te Ternaard; voor Capelle aan den IJssel A. F. Troost te Ermelo; voor Rijsoord J. ter Steege te Steenwijk. Gereformeerde Kerken Aangenomen de benoeming tot mis sionair toeruster van de particuliere synode van Gelderland drs. M. A Noorloos te Lelystad; de benoeming tot geestelijk verzorger van het VU- ziekenhuis te Amsterdam drs. J. J. A. Doolaard, geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Amstelveen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Hasselt (2e pred.pl.) H. Veldman te Den Ham. Bedankt voor Zwolle-Centrum J. F. de Haan te Arnhem. Beroepbaarstel ling E. C. Luth, Bentlsmaheerd 93, 9736 EE Groningen, tel. 050-413478. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Aarlanderveen J. W. Schoonderwoerd te Soest. VATICAANSTAD 'Het probleem van de agressiviteit van de sekten' en de bescher ming van het menselijk leven en zijn de hoofdonderwerpen van de driedaagse bijeen komst van het college van kardinalen die donderdag in het Vaticaan begint. Het is de vierde keer dat paus Johan nes Paulus II de kardinalen bijeen heeft geroepen. De 140 kardinalen zullen niet alleen abortus en euthanasie bespreken, maar ook oorlog en vrede en de bescherming van het milieu. De aantrek kingskracht van de sekten is vooral in Latijns-Amerika zeer groot, maar ook in Euro pa vinden de sekten zoveel gehoor dat het Vaticaan het Het is te verwachten dat de paus de kardinalen, die vol gens het kerkelijk wetboek moeten uitmunten in wijs oor deel bij het behandelen van zaken, ook over andere on derwerpen wil raadplegen. Volgens het goed ingelichte katholieke weekblad 'II Saba- to' wil de paus de encycliek over de moraal ter discussie stellen. Volgens ingewijden was het ontwerp van deze en cycliek afgelopen zomer al in grote lijnen gereed. De Curie zou edhter opdracht hebben gekregen de tekst nog eens te bezien. Als het weekblad gelijk heeft, wil de paus kennelijk rugdek king van de kardinalen krij gen. Maar misschien vraagt de paus zich af, of hij op dit moment met zo'n encycliek moet komen. De kardinalen kunnen hem immers advise ren niet tot publikatie ervan over te gaan. De kist met het stoffelijk overschot werd voor het begin van de dienst naar de tent gedragen waar de eucharistie werd gevierd FOTO: AP ECONE Ongeveer 12.000 mensen hebben dinsdag in het Zwitserse dorp Ecöne de uitvaart mis voor de geëxcommu niceerde aartsbisschop Marcel Lefebvre bijge woond. Lefebvre, die in 1988 uit de Rooms-Katho- lieke Kerk werd gezet, overleed 25 maart in een ziekenhuis in Martigny. De mis volgens de ritus die voor het Tweede Vaticaans Concilie gangbaar was, had in een tent plaats en duurde vier uren. De opvolger van mgr. Lefeb vre als hoofd van de priester broederschap, abt Franz Schmidberger, riep dè gelovi gen op het levenswerk van mgr. Lefebvre „moedig en vol vertrouwen" voort te zetten. De eer van de Rooms-Katho- lieke Kerk moet worden ge red en haar „authentiek gist van de heiligheid" moet wor den beschermd tegen alle mo dernistische neigingen, aldus abt Schmidberger. Hij riep Rome op 'het verder- flijke oecumenisme"' op te ge ven. Abt Schmidberger had weinig waardering voor de reactie van het Vaticaan op de dood van mgr. Lefebvre, dat het altijd heeft gehoopt op een teken van berouw van de zijde van Lefebvre. „Berouw is ongepast", meende abt Schmidberger. Mgr. Lefebvre heeft veel goeds voor de kerk gedaan. „Wilt U daarvoor uw broeder stenigen", vroeg de abt zich af. NEW YORK/DEN HAAG De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) is een om vangrijke actie voor hulp aan Irak begonnen. Het land heeft dringend behoefte aan medi cijnen en vaccins, aldus de grootste oecumenische organi satie in de Verenigde Staten. De NCC hoopt dat de ruim dertig lidkerken elk een mil joen dollar bijdragen. Met het bedrag wil de raad ook ruim 100.000 uit Kuwayt gevluchte Egyptenaren en Palestijnen steunen alsmede de inwoners van de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Symbool van de actie is een olijftak, bedoeld als teken van nieuw leven na de verwoes ting van de aarde. De Raad zinspeelt hiermee op een re cent rapport van de Verenig de Naties waarin de Ameri kaanse bombardementen op Irak „letterlijk apocalyptisch" worden genoemd. Secretaris Gabriël Habib van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) heeft de Amerikaanse kerken be dankt voor de voortdurende protesten tegen de oorlog. Te gelijk riep hij hen op te strij den voor „een spoedig einde aan de sancties tegen de men sen in Irak". Een Amerikaanse interkerke lijke organisatie heeft onlangs gemerkt dat de boycot nog steeds voortduurt. De over heid nam een zending medi cijnen bedoeld voor Irak in beslag. Oud-minister van jus titie Ramsey Clark noemde de Gabriël Habib FOTO: PR inbeslagneming een „barbaar se" daad. "De kerkelijke vredesbewegin gen Pax Christi en IKV heb ben bij de ambassadeur van Kuwayt hun bezorgdheid over het lot van de buitenlan ders in het emiraat kenbaar gemaakt. Zij baseren hun zorg onder meer op een rapport van Amnesty International. In een brief aan de emir van Kuwayt, sjeik Al Sabah, be klemtonen Pax Christi en IKV „dat de honderdduizen den Palestijnen niet ten prooi mogen vallen aan de haat". Zij zijn gealarmeerd door be richten dat de Palestijnen vervangen zullen worden door burgers uit landen die deel uitmaakten van de coali tie tegen Irak. De vredesbewegingen drin gen aan op naleving van de internationale rechtsregels die hiervoor bestaan. Zij pleiten onder meer voor buitenlandse waarnemers bij de processen. DRIEBERGEN De 47-jari- ge stafdocent aan de Refor matorische Bijbelschool in Zeist Auke Lemstra wordt de nieuwe directeur van Youth for Christ Nederland. Lem stra volgt ds. Niek van Exel op, die september vorig jaar de christelijke jongerenorga nisatie inruilde voor het pre dikantschap in Lelystad. Lemstra wordt directeur van een evangelische organisatie die met forse tekorten kampt en bezig is met een forse in krimpingsoperatie. Zo moet het aantal stafmedewerkers worden ingekrompen van 35 naar 26. Lemstra was tot vorig jaar di recteur van de bijbelvertaalor ganisatie Wycliffe in Drieber gen. Daarvoor werkte de gods dienstpedagoog onder andere bij de Navigators. Momenteel is Lemstra. Lemstra treedt per 15 april in dienst bij Youth for Christ als part-timer. Op 1 sep tember zal hij full-time in dienst ziin. De huidige interim-directeur Ron Reinbende (33) vertrekt per 1 mei bij Youth for Christ (YfC). Hij wordt per die datum directeur van de Unie School en Evangelie, die haar kantoor van Amsterdam naar Amers- Boon op. Volgens Reinbende gaat YfC in twee drie jaar de 'cumulatieve tekorten' van de organisatie wegwerken. Over de omvang ervan wil hij zich niet uitlaten. YfC werkt op dit moment met een begroting van 6,5 miljoen. Een kleine tweederde daarvan wordt be taald uit de activiteiten van YfC, eenderde is afkomstig van giften. De giftenstroom is de afgelopen jaren sterk ge daald. Vier jaar geleden werd de jon gerenorganisatie al eens gere organiseerd. Vanaf die tijd zijn veel nieuwe activiteiten opge vat. Volgens Reinbende moeten deze activiteiten blij ven bestaan en geconsolideerd worden. Daabij moeten de kos ten door efficiënte bedrijfsvoe ring zoveel mogelijk beperkt blijven. RECI V bes M in deren ^en. 1 i snel -pv Volj DE door Amerika's president George Bush geproclame^ ver 'nieuwe wereldorde' begint zo langzamerhand een bloedflswet rand te krijgen door het geweld waarmee de Iraakse dict^n or Saddam Husayn tracht een einde te maken aan het ve| veri van de Kurden in het noorden van zijn land. Daarnjj0°r( wordt de onmacht van de nieuwe wereldorde uiterst pijn dat gedemonstreerd in de VN-Veiligheidsraad, uitgerekenefcen" plek waar deze orde gestalte zou moeten krijgen. Een Fr^as d ontwerpresolutie waarin wordt aangedrongen op vredeJidde derhandelingen tussen de Iraakse regering en de verschil) de rebellengroepen krijgt er niet voldoende steun. De Soil unie bijvoorbeeld wil zich niet met interne aangelegenhAJN van Irak bemoeien, maar ook de VS voelen er weinig zich in een nieuw militair avontuur te storten. Presii Bush haalt zijn soldaten het liefst zo snel mogelijk naar HET beginsel van de non-interventie, waarop de VS; Sovjetunie en ook Groot-Brittannië zich ten aanzien van Kurden beroepen, is inderdaad een van de basisbegrippej de leer der internationale betrekkingen. Centraal in de we wereldorde van president Bush stond evenwel het pril pe dat Amerikaanse militairen voortaan onder het baf van de Verenigde Naties moesten kunnen ingrijpen om eind te maken aan zinloos bloedvergieten, waar ook ter reld. De indruk die nu ontstaat is dat de wereldorde Bush alleen daar geldig is, waar Amerikaanse en westj belangen direct in het geding zijn, zoals in Kuwayt. In liggen de kaarten anders. In een vroegtijdig stadium hel de VS immers al laten weten dat Saddam moet verdwijij maar dat Irak als staat niet uit elkaar mag vallen omdatl allemaal nieuwe problemen oplevert. Zo zal de vorming JNS een onafhankelijk Kurdistan in Noord-Irak leiden tot on^VI in Turkije, Iran en Syrië, waar ook grote aantallen Kurkte wonen, die evenzeer worden onderdrukt als die in lrak.»teri Dbei HET wekt geen verbazing dat de (Iraakse) Kurden zicht* tussen ronduit verraden voelen. Het was immers Amerif president George Bush in eigen persoon die hen heeft off roepen in opstand te komen. Het Iraakse volk zou zichi van zijn dictator moeten ontdoen. Maar op het beslissePm^ moment hoeven de Kurden op geen enkele steun van den bc allieerden te rekenen. Het gruwelijke lot van de Kurden <yen maskert zo niet alleen de nieuwe wereldorde als een vo< mii zetting van de aloude machtspolitiek, het haalt nog eens terst glans af van operatie Desert Storm. Eerst bleek dat de V^em nigde Staten de kracht van het Iraakse leger sterk hadr overschat. De enorme legermacht die Saddam Husayn ifyfdi, tegen de Kurden toont aan dat de geallieerde overwinrksw minder verpletterend is geweest dan aanvankelijk gemigen En nu wordt ook duidelijk dat de Amerikaanse beleidstf dc kers geen helder plan hebben gehad voor wat er na de ooij*in J met Irak zou moeten gebeuren. Dat ontslaat echter de Vé^e| nigde Staten noch de overige leden van de geallieerde co[ ef tie tegen Irak van de plicht op te komen voor het lot var^t 1 Kurden, die al zo vaak het kind van de (Iraakse) (af)rel st ning zijn geweest. pP3, si<k j 'S|" J 'an m ;r I e dt Honger, blind en lepra... erger kun je hel nici treffen in Ethiopië. Als leprapatiënt word je daar gedwongen om overal aehteraan in de rij te slaan. Uw hulp is daarom dringend geboden. Voor maar 300 gulden per jaar kunt u ons helpen een leprapatiënt behandeling ie geven. Stort uw bijdrage Stort op giro 50500 op giro 505(H) t.n.v. de Leprabestrijding in Amsterdam. Doe hel nü. [pi Eli sn ppe Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wihautsirnnt 115, I04t ON Amsterdam. Lepra is onze zorg! Bescherm uw natuur Het Zuidhollands Landschap heeft zo|f voor de natuur. Ook in uw omgeving. WiL hebben al 60 gebieden met een opper- f vlakte van 2.500 ha veilig gesteld. Maar moet nog véél werk worden verzet. Worq - begunstiger en help ons. U krijgt er rust lr en groene ruimte voor terug STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur. Nabezorging Telefoon: 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uu: Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling. per maand 25,70 per kwartaal f 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2