Brandstichter actief in Leidse binnenstad Paastoeristen naar Artistieke Handen Gevaarlijke situaties )ij surfclub Ter Aar BOUWPLANNEN? Paasdrukte zonder problemen verwerkt EIDEN OMGEVING CeidAcSoutant DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 9 rakers nemen even intrek l kantoor Van Gend en Loos SIDEN Krakers hebben het afgelopen •ekeinde tijdelijk hun intrek genomen in een ntoortje van het voormalige Van Gend en ios-complex aan de Haagweg. Het gaat daar om een 33-jarige man, een 23-jarige man en a 21-jarige vrouw. Hun aanwezigheid werd itermorgen rond elf uur door de politie ge- hstateerd. Het pand is eigendom van de Dorwegen en een deel daarvan is in gebruik kennel voor de spoorwegpolitie. Na afloop [am een van de agenten met zijn hond niets- rmoedend terug van de wedstrijd FC Den lag - PSV. „Hij had toen niet zoveel overre- ïgskracht nodig om de mensen te laten ver- ikken". Het voormalige Van Gend en Loos- rein is sinds het afgelopen najaar ook in ge- Uik als overslagstation voor huisvuil. Dat irdt sinds de sluiting van de vuilverbranding r trein naar Drenthe afgevoerd. Nachtwerk aan station Leiden LEIDEN De aanpassing van het station Leiden, in verband met de aanleg van twee extra sporen op de lijn Den Haag-Schiphol, is begonnen. De werkzaamheden zullen deels 's nachts plaatsvinden, omdat het doorgaand treinverkeer niet kan worden onderbroken. Om ruimte te maken voor de extra sporen zullen ondermeer de perrons verschoven moeten worden. Ook zal een nieuwe personentunnel worden aangelegd. De nachtelijke werkzaamheden be ginnen vannacht aan de zijde van het Terweepark. De omwonenden zijn in een rondschrijven voor eventuele ge- luidoverlast gewaarschuwd. Naar verwachting zal het nachtwerk twee tot drie maanden in beslag nemen. Kind (3) eet medicijnen uit afvalbak LEIDEN Een 3-jarig kind is gistermiddag naar het AZL gebracht nadat zij bij de afvalbak gevon den medicijnen had ge slikt. De spullen waren achtergelaten door een oud-bewoner van de Smelekkenhorst. Hij was verhuisd en had diverse spullen, waaronder de medicijnen, bij het afval gezet. Het kind werd ziek, moest overgeven en is daarop overgebracht naar het AZL. Inbrekers actief in Leidse regio WOUBRUGGE/WASSENAAR/VOORSCHOTEN Inbrekers zijn dit weekeinde actief geweest in de Leidse regio. Onbekenden hebben zondagavond een videorecorder, een geldbedrag en bankpasjes gestolen uit een huis aan de G. Swarthlaan in Woubrugge. De daders kwamen binnen door een ruit aan de tuinzijde te vernielen. Op de camping van attractiepark Duin- rell in Wassenaar in de nacht van zaterdag op zondag uit twee voortenten van caravans vier kostbare moun tainbikes, ATB's, gestolen. De waarde van de speciale terreinfietsen wordt geraamd op enkele duizenden guldens. Aan de tenten is voor een nog onbekend be drag schade toegebracht. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Uit een woning aan de Louise de Colignylaan in Voorschoten zijn tussen zaterdagmiddag half een en zondagavond half elf radio-apparatuur, een videore corder en 42 cd's gestolen. De inbreker kwam binnen door de keukendeur open te breken. Vandalen zetten Lisse op stelten LISSE In Lisse heeft het straatmeubilair het in het Paasweekeindé zwaar te ver duren gehad. Een vlaggemast op het Vierkant werd afgebro ken, bloembakken in het cen trum. moesten het twee keer achtereen ontgelden en sneu velden en een zitbank op de Heereweg werd vernield door een plank weg te nemen. Ook bij drie auto's die stonden ge parkeerd in het Nassaupark werden vernielingen aange richt. Daar werden de buiten spiegels afgetrapt. Inbraak in garagebedrijf LEIDEN Bij garage Janson aan het Levendaal is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De dieven kwamen binnen door een deur te vernielen. Ze braken vervolgens de kas en een sigarettenautomaat open. Er verdween een onbekend bedrag aan contanten. Autokrakers in Leiderdorp hanteren nieuwe werkwijze LEIDERDORP Autokrakers hebben sinds twee we ken in Leiderdorp een nieuwe methode om de radio's uit de interieurs te stelen. Met een Stanley-mesje wordt de rubberen omlijsting van een ruit doorgesneden waarna de ruit zonder enig gerucht kan worden uitgenomen. Twee inwoners van Leiderdorp werden afgelopen week einde het slachtoffer van de nieuwe aanpak. Een auto in Loevestein een auto in Koningshof werden zo ontdaan van hun radio. WONINGCOMPLEX ONTRUIMD AAN OUDE SINGEL EIDEN Bewoners van f Oude Singel zijn zon- igmorgen vroeg opge- hrikt door twee branden e kort na elkaar zijn ingestoken. Door de gro- rookontwikkeling brak [der bewoners van een pningcomplex aan de ude Singel 176 paniek L De bewoners zijn door brandweer naar buiten [haald. Iedereen bleef [gedeerd. Wel kwam in kat om. iilgens politie en brandweer lat wel vast dat beide bran- in zijn aangestoken. De poli- zegt inmiddels een spoor te |bben dat mogelijk naar de der kan leiden. Het gaat om jt kenteken van een auto die irt voor de branden in de iurt is gezien. brand aan de Oude Singel 6 was de tweede in zeer kor- tijd. Ze werd rond kwart tor zeven ontdekt. Het gaat brbij om een gerestaureerd ind dat is opgedeeld in ver- billende woningen. Het vuur ak uit in de centrale gang, aar een stapel oude kranten g opgeslagen. Vanuit die sta ll sloeg de brand over naar i meterkast. Daardoor kwam ;t gebouw zonder elektrici- |t te zitten. Ook was het niet mogelijk te telefoneren, [woners werden door de po- ie gewaarschuwd. Door de lorme rookontwikkeling kon p man die op de tweede eta ge woonde het pand niet zelf naar het balkon en is daar meer verlaten. Hij vluchtte door de brandweer vanaf ge haald. De man slaagde er niet meer in om een kat van zijn afwezige buren - waar hij voor zorgde - te redden. Het dier is door verstikking omgekomen. In de woningen op de eerste etage waren een vrouw met haar zoon aanwezig en een echtpaar met twee kinderen. Zij zijn wel via de gang door de brandweer naar buiten ge haald. Vanwege de rookontwikkeling werd aanvankelijk groot alarm geslagen door de politie. Maar achteraf bleek het met de brand nog mee te vallen. Het vuur in de meterkast kon binnen tien minuten worden geblust. De brandweer schat de schade niettemin op ettelij ke tienduizenden guldens. Er moet in het gebouw onder an dere nieuwe bedrading wor den aangebracht. Eerder was om tien voor half zeven brand uitgebroken in een schuur bij het pand Oude Singel 222. De schuur brandde uit. Vermoed wordt dat dit vuur door dezelfde persoon is aangestoken. Dezelfde nacht werd in de Haarlemmerstraat een Vliko- bak aangestoken. In de Slaaghwijk, bij de Arendshorst werd eveneens een container aangestoken. Volgens de brandweer is het echter niet waarschijnlijk dat deze bran den iets te maken hebben met die aan de Oude Singel. Op maandagochtend werd rond tien voor vijf ook brand ont dekt in een container aan de Haarlemmerweg. Deze brand jes konden snel worden ge blust. ER AAR Om gevaarlijke uaties in het vervolg te orkomen, moet de gemeente [r Aar doorgaan met de erkzaamheden bij de surf- ub aan de Geerweg in Ter ar. Daarvoor pleit secretaris n de surfclub A. Otto. „Gis- ren was het voor veel surfers n ideale surfdag met wind- [acht vier a vijf", aldus Otto. ()aarom waren er bij het ter- li n waar de surfclub in de pkomst zijn onderkomen zal !ren, zo'n tien surfers aan- izig om te gaan surfen. Maar ordat de gemeente de werk zaamheden aan het surfpara- dijs al drie weken stil heeft liggen, kon daar dus geen sur fer terecht om hun zeil op te tuigen". Gevaarlijke situaties ontstonden er volgens Otto, toen het optuigen op de par keerplaats langs de weg ge beurde. Eenmaal werd een surfer gedupeerd, toen zijn nieuwe surfzeil van 1000 gul den op het fietspad met een fietser in aanraking kwam. „De fietser kwam gelukkig met de schrik vrij, maar de in het zeil zat een flinke scheur", vertelt Otto. afé-eigenaar slaat bezoeker SSE Een 47-jarige inwoner van Lisse heeft zich onder dok sbehandeling moeten laten stellen nadat hij van een café-ei- naar in Lisse rake klappen had gekregen. De man ging ver- al halen omdat hij vond dat zijn vrouw, die in het café werkt, r loon niet op tijd kreeg uitbetaald. Volgens de café-eigenaar s er sprake van een andere toedracht. alkendief loopt tegen de lamp SSE Een 29-jarige Voorhouter heeft proces-verbaal gekre- n voor het stelen van zes balken die in Lisse klaar lagen voor optrekken van een schuurdak. De Voorhouter had al eerder langstelling getoond voor aankoop van de balken, maar de ssese eigenaar weigerde omdat hij ze zelf nodig had. Zaterdag eken de balken plotseling verdwenen. Omdat de Lisser het nteken van de Voorhouter had genoteerd konden de balken rden opgespoord. De balken waren inmiddels verwerkt in schuur op het erf van de Voorhouter. uxpositie toerden n museum [olkenkunde EIDEN „Koerden van pst Turkije, mensen in een laalstroom". Dat is de titel kn een expositie die tot half ei te zien is in het rijksmu- um voor Volkenkunde. De «toonstelling bestaat uit een ntal foto's van de Ameri- kanse fotografe Adrienne prman. De toeveoeging pensen in de maalstroom" pat op de turbulente ontwik klingen in de regio. De koer- kn wonen ir^Koerdistan, een [bied wat zich uitstrekt over k grenzen van Turkijë, Syrië, an, Irak en de Sovjet Unie. Ij beschouwen zichzelf als de ptammelingen van de Meden pt antieke volk bekend van pt spreekwoord over Meden k Perzen. De tentoonstelling kat over de Koerden in Anat- Uë waar zij in de bergen zich bornamelijk met de land ouw bezig houden. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk SC HU Cd. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. wa ni f\cr±_ nasi rtvcu Leidenaar zwaar gewond na ernstige mishandeling LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is gisteravond op de Bees tenmarkt zwaar mishandeld door een 26-jarige Rijnsburger. De Rijnsburger mengde zich in een ruzie, die de Leidenaar met en 31-jarige Rotterdammer had. A-sociaal rijgedrag vormde de aan leiding. Dat ontaarde aanvankelijk in een meningsverschil tus sen de twee. Maar toen de Rijnsburger zich met het geschil ging bemoeien liep het uit de hand. De Leidenaar werd geslagen en geschopt, zelfs toen hij op de grond lag. Als gevolg daarvan werd hij met een gebroken neus en een paar losse tanden naar het AZL overgebracht. Tegen de Rotterdammer is proces-verbaal opgemaakt, de Rijnsburger zit nog steeds vast. LEIDEN Ruim 4.000 mensen wisten gisteren de weg te vinden naar de amateur-kunstmanifesta tie Artistieke Handen in de Pieterskerk. Onder hen ook veel buitenlandse toeristen, vertelt organisa tor Anneke Klaassen. Duitsers, Fransen, Engel sen en Italianen kwamen een kijkje nemen bij de 200 amateurkunstenaars die zich in de Pieterskerk hadden verzameld. Net als de andere bezoekers kochten ook zij menig kunst voorwerp in de Pieterskerk. Anneke Klaassen: „Er is heel veel verkocht. Voortdurend zag ik mensen met pakjes on der hun arm weglopen. En de buitenlanders hebben we zo ook eens iets anders van ons land kunnen laten zien". Anneke Klaassen begon in 1982 met de organisatie van Artistieke Handen. De beurs wordt inmiddels in acht steden gehouden. Het aantal van 4.000 bezoekers van gisteren was meer dan gemiddeld, maar ook weer niet extreem hoog. Anneke Klaassen: „Meestal trekken we tussen de drie- en vijfduizend bezoekers. Ik ben hier heel tevreden mee. Het is heel goed gegaan". Leiden hoort tot de steden waar Artistieke Handen al sinds het eerste uur wordt ge houden. Het was gisteren de negende keer dat de manifes tatie de Sleutelstad aandeed en daarmee heeft de manifestatie inmiddels een vaste kern van bezoekers en deelnemers. Zij verkochten zeer uiteenlopende voortbrengselen van hun hob by's. Naast Hindelooper schil derwerk, poppen, allerlei soor ten keramiek, beeldjes, vazen en andere voorwerpen, siera den, naaldkunst, schilderijen en houtsnijwerk. Een groot aantal deelnemers komt uit de regio, maar er is zoals Anneke Klaassen aan geeft ook een groep hobbyis ten die in de loop van het jaar verscheidene keren afreizen naar verschillende steden om hun nijverheidsprodukten aan de man te brengen. Bij een korte rondgang over de beurs valt dan ook op dat menige deelnemer een uitgesproken zuidelijke, noordelijke of oos telijk tongval heeft. Verslaafd Toch zegt Anneke Klaassen ervoor te waken dat het uit sluitend echte liefhebbers zijn die op Artistieke Handen hun produkten aanbieden. „Daar om is het ook niet haalbaar om zo'n beurs twee dagen te hou den. Iets waar veel bezoekers op aandringen. Als deelnemers de helft van hun tafel verko pen, zeggen ze af. Ze willen het liefst een volle tafel laten zien. En als ze veel verkocht hebben, zie je ze vaak ook een tijd niet meer terug. Ze moeten het immers allemaal naast hun werk doen. En som migen hebben er enorm veel voor over om dat te kunnen Veel kunstvoorwerpen verwis selden in de Pieterskerk van eigenaar, foto: wim van noort doen. Ze steken er al hun vrije tijd in, zijn er verslaafd aan". Klaassen zegt dat Artistieke Handen in de loop der jaren een zodanige reputatie heeft opgebouwd dat ze streng kan selecteren onder de mensen die zich aanmelden om mee te doen. „Het is niet zo dat ie mand waarvan de familie zegt dat ze zo mooi kan borduren, ook gelijk mee kan doen. Het moet dan toch echt wel om naaldkunst gaan. Een ander voorbeeld is het keramiek. Gietwerk, bijvoorbeeld van gips, is uitgesloten. Als je een maal een vorm hebt kun je die steeds opnieuw gebruiken. Dat is de bedoeling niet. Onze kracht is dat hier 200 mensen staan met mooie dingen, die daar allemaal met veel liefde aan hebben gewerkt. Vaak doen ze daar maar moeilijk af stand van. Ze zullen ook niet zo maar in één keer hun spul len aan een winkel verkopen of opdrachten aannemen. Ze willen hun werkstukken ver kopen aan mensen die ze ook mooi vinden". Drukke paaskermis De paaskermis bij de Groenoordhallen is de afgelopen dagen goed bezocht. Vooral gisteren was het druk op de kermis. Dat leidde overigens niet tot verkeersopstoppingen op de Willem de Zwijgerlaan. Het was volgens de Leidse politie ook niet nodig om bijzondere maatregelen te nemen. foto: wim van noort Ruiten ingegooid NOORDWIJKERHOUT Bij scholengemeenschap Leeuwen horst aan de Langelaan in Noordwijkerhout zijn afgelopen weekeinde zes ruiten gesneuveld. Onbekenden gebruikten trot toirtegels om ze in te gooien. De schade bedraagt 1.200 gulden. Auto brandt uit NOORDWIJKERHOUT Een Peugeot die stond geparkeerd in de Zeestraat in Noordwijkerhout is gisteravond laat volledig uitgebrand. De brandweer heeft de brandende resten gedoofd. De oorzaak is niet bekend. Woonwagenbewoners breken straat op LEIDEN Bewoners van het woonwagencentrum in de Ste venshof hebben vrijdagmiddag rond kwart voor zes de Zuster Reichertstraat opgebroken. Ze ergeren zich al geruime tijd aan de hoge snelheid waarmee automobilisten langs hun woningen razen. Eerder legden ze zelf al drempels aan die vervolgens door de gemeente zijn verwijderd. Vrijdag ondernamen ze een nieu we actie. Volgens politiewoordvoerder H. Langendoen was het tijdstip daarbij zorgvuldig gekozen: „Op een moment dat er in elk geval niemand meer van de afdeling bestratingen van de ge meente aan het werk was". Voorlopig zijn vrijdagavond hekken bij de Zuster Reichertstraat geplaatst. De gemeente heeft de situ atie vandaag opnieuw bekeken. FILES VOOR MEUBELPLEIN LEIDERDORP (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/REGIO Het Meubelplein Leiderdorp is gisteren massaal bezocht. Op de Persant Snoepweg in Leiderdorp stond van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags een onafgebroken file auto's. In de wijde omgeving van het Meubelplein waren alle parkeerplaatsen be zet. Met dranghekken werd het verkeer door de politie rond het Meubel plein geleid. De drukte bij het Meubelplein was echter een uitzondering. Over het algemeen is de toe ristische drukte gedurende het paasweekeinde in de Leidse regio probleemloos verwerkt. De toeristen konden goed wor den ondergebracht en de VVV's hoefden niet zoals vo rig jaar een beroep te doen op hotels ver buiten de provincie. Toen werden Duitsers die de Zuidhollandse kust wilden aandoen ondergebracht in Amersfoort en Zeeland, zo vertelt een woordvoerder van de VVV-Katwijk. Een van de grootste trekkers was de Keukenhof met 60.000 bezoekers. De VVV in Lisse kon de toeristen niettemin nog goed onderbrengen. Op vrij dag en zaterdag waren er zelfs nog bedden vrij, zo vertelt een woordvoerster. De VVV's in Noordwijk, Katwijk en Leiden moesten wel een beroep doen op hotels in de regio, maar wisten uiteindelijk iedereen binnen redelijke afstand onder te brengen. De grootste afstan den die moesten worden over brugd waren vanuit Katwijk naar Alphen aan den Rijn en Rijnsaterwoude. Ook de kantoren van de VVV's werden niet over spoeld. In Leiden, Lisse en Katwijk was het een regelma tig komen en gaan van toeris ten. „Maar het was beslist niet zo dat het de hele tijd vol stond", aldus de woordvoerster Dat de drukte zo goed kon worden verwerkt schrijft de Leidse VVV toe aan het feit dat Pasen dit jaar vroeg valt, waardoor het aan de kust nog niet zo warm was. „De meeste mensen hadden daarom vante- voren gereserveerd. Er waren maar weinig mensen die zon der te reserveren zijn geko- In Noordwijk was met Pasen het nieuwe Promendadehotel geopend, hetgeen mogelijk ook gescheeld heeft bij de opvang van toeristen. In die plaats trok de Noordwijk Space Expo vooral op tweede paasdag erg veel bezoekers. Dé politie heeft nauwelijks ex tra werk gehad door de druk te. In Noordwijk kwam gedu rende het paasweekeinde geen enkele aangifte binnen van diefstal of autokraken. Vol gens de politie is niet duidelijk of de inzet van het nieuwe „PRIMA"-team (project inten sivering misdaad aanpak) voor de Duin- en Bollenstreek daarop van invloed is geweest. Dat team heeft wel enkele fietsendieven en vandalen op heterdaad betrapt en aange houden. De Leidse politie be leefde vooral rustige paasda gen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9