Saddam kreeg hulp van wereldwijd netwerk Georgiërs kiezen voor onafhankelijkheid Eigenaardigheden kenmerken de VS 4 AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB L jgUITENLAND CeUWSoivumt DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 5 'ASHINGTON Nu de olfoorlog alles wat in merika gebeurt ook voor ederlanders weer inter- sant heeft gemaakt, zal u met enige regelmaat muit de VS van wat on geschiktere berichten )orzien die op eigen •acht de andere kant in de oceaan niet halen aar die niettemin een zicht geven in de eigen- digheden van dit land. het stadje Salesbury, in de lat Maryland, heeft pastoor ren Perdue zijn drive-in- «rk geopend. Waar eerst het mdoek hing van een verla- n drive-in-bioscoop, staat nu jt altaar. De kerkgangers innen de preek en de mis- ;sten horen via hun autora- i. „Het traditionele kerkbe- lek liep sterk terug. Nu ko- pn er weer meer mensen. Ze pnen een sigaret opsteken l hoeven niet steeds stil te >n", zegt de pastoor. Op Goe- Vrijdag had Oren Perdue jn passiespel georganiseerd farnaar 300 auto's kwamen ken. „Heer vergeef het hen, jnt ze weten niet wat ze ten", klonk het daar in Sa- jbury op het gewijde par ierterrein. t baas van restaurant The )d Robin (de Rode Rood- irst) in Seattle heeft de obers ^ry Haryford en Danita tch op staande voet ontsla- n. De twee waren zo gegre- •n door de Amerikaanse ge- ndheidsrage dat ze weiger- n een gaste, de 31-jarige wgzwangere Leslie Clubb, i haar diner een glas wijn te henken. „Weet u wel dat als drinkt, uw baby ook inkt?", aldus de twee uitslo- die Leslie bovendien de riftelijke waarschuwing lie- n lezen die het hoofd van de Hnerikaanse nationale ge- ^ïdheidsdienst op elke alco- llhoudende fles in de VS [eft geschreven, pslie, die haar hele zwanger- 'oniten naa maar nu, nu ze ai week geleden was uitge- Id, wel een slokje aandurfde de veronderstelling dat haar Dlwassen baby' daar geen 'rsenbeschadiging van zou ilopen, maakte een scène die I nog nadavert in heel de Is een drankschenker net medeverantwoordelijk voor jboorte-defecten als voor lrkeersongelukken-onder-in- ped?, zo luidt het 'issue'. Gemiddeld gaan meer dure dan goedkope restaurants op de fles. Zulks niet alleen om dat er minder rijke Newyor- kers zijn dan in de tomeloze jaren tachtig, maar ook omdat het ineens onder de 'nouveau riches' van New York niet meer 'done' is om je welstand nadrukkelijk te etaleren. Nu duizenden 'get rich quick'- Wall Street-miljonairs door de investeringsfirma's zijn ontsla gen en hun hypotheken niet meer kunnen betalen, vinden de resterende rijkaards het 'embarrassing' om in crisistijd in een pak van 2000 dollar ganzelever te eten met bron water uit een designer-fles. „Je gaat ook niet met je Rolls Royce door de Bronx rijden", zegt effectenhandelaar Peter O'Hara. Een echte ouderwetse US-suc- cesstory is wel de mountain bi- kes-industrie. Die rare fietsen met te dikke banden en van de ruimtevaart afkomstige materialen zijn een onverval ste Amerikaanse vinding. Twee van de drie fietsen die in de VS worden verkocht zijn inmiddels elk-terrein-twee- wielers en volgens de Ameri kaanse gezamenlijke fietspro- ducenten beslaat de mountain bike in Europa al vijftig pro cent van de handel. „Alles waar een Amerikaanse vlag op wappert, is tegenwoordig in het buitenland een succes", zo overdrijft Zapata Espinosa, hoofdredacteur van 'Mountain Bike Action', het pr-effect van de Golfoorlog. De Amerikaanse mountain bi kes worden overigens door gaans in Taiwan vervaardigd. King fri ip de fles New York wordt hevig aan :essie geleden. De stad heeft nog maar tienduizendvier- nderdeenenveertig restau- dat is twaalf procent inder dan de elfduizendze- nhonderdzevenentachtig gelegenheden waaruit in 18 nog kon worden gekozen. ,i Peng: problemen Sovjetunie ijn van voorbijgaande aard ÏI* North Dakota is de 48e Ameri kaanse staat (van de vijftig) die besloten heeft Washing- tons aanbeveling op te volgen een nationale vrije dag in te stellen ter herdenking van ds. Martin Luther King. Alleen New Hampshire en Arizona hebben 't nog niet gedaan. Arizona weigert omdat men daar de zwarte gelijke-rech- ten-voorvechter King niet zo'n groots en historisch figuur vindt als elders. Die 'racisti sche' houding gaat Arizona veel geld kosten, want de Amerikaanse Football (ge helmd rugby) League (de KNVB van de VS) wil voor straf de competitiefinale, de Super Bowl, in 1993 niet in het eerder aangewezen stadion van Arizona's hoofdstad Phoe nix laten spelen. De Arizoniërs voelen zich ge sterkt door recente verhalen dat ds. King in de laatste jaren van zijn leven een buitenech telijke verhouding had en door de ontdekking dat de zwarte leider plagiaat heeft gepleegd in zijn doctorale scriptie (1955) over de Duitse theoloog Paul Tillich. Die ontdekking is ge daan door de historicus Clay- borne Carson, die door wedu we Coretta King was aange steld om alle geschriften van haar in 1968 vermoorde man te catalogiseren. CKING De Chinese emier Li Peng heeft de oblemen in de Sovjetu- e aangeduid als ,,van lorbijgaande aard" en zegd te hopen dat er oedig weer een „situatie in stabiliteit" in het land ontstaan. Peng ontmoette gisteren de vjetminister van buiten- idse zaken Alexander Bess- rtnych in de Chinese ofdstad Peking. Volgens Li ng biedt economische sa- nwerking tussen de twee mmunistische staten „grote >gelijkheden". opmerkingen van de Chi- se regeringsleider worden Dr politieke waarnemers (nterpreteerd als een beves- ing van de verbeterde rela- tussen China en de Sovjetu- i. De twee landen toonden h gedurende tientallen ja- bittere ideologische vijan- maar met het bezoek in 1989 van Sovjetpresident chail Gorbatsjov aan Peking klaarde de lucht op. Vorige maand bood China de Sovjetunie zelfs een lening aan van een miljard Zwitserse francs (ongeveer 1,38 miljard gulden) voor voedsel en ande re benodigdheden. „Het is geen groot bedrag. Maar het is een uiting van vriendschap van het Chinese volk aan het Sovjetvolk", zei Li Peng giste ren. De Chinese premier her innerde eraan dat de Sovjetu nie China na de communisti sche machtsovername in 1949 diverse leningen had ver strekt. Behalve met Li Peng sprak Bessmertnych ook met de Chi nese minister van buitenland se zaken Qian Qichen om het voor mei aan Moskou geplan de bezoek van Jiang Zemin, leider van de Chinese Com-' munistische Partij; voor te be reiden. Het laatste bezoek van een Chinese communistische partijleider aan Moskou da teert uit 1957 toen Mao Zedong naar de Sovjet-hoofdstad reis de. Spoedig daarna verkilde de relatie tussen de twee commu nistische staten. Media loven opheffen Warschau Pact MOSKOU In de Sovjetmedia is de officiële opheffing van het Warschau Pact gisteren geprezen als een be langrijke stap naar een duurzame vrede in de wereld. Volgens een commentaar van staatspersbureau TASS is het nu aan de NAVO om dat- voorbeeld te volgen en voortaan ook' politici en diplomaten in plaats van generaals over de vrede en veiligheid in Europa te laten waken. In de nacht van zondag op maandag werd de militaire structuur van het War schau Pact officieel ontbonden. De politieke structuur blijft voorlopig nog gehandhaafd, maar erg veel ge loofwaardigheid hoeft daar niet meer aan te worden gehecht. Afghaans verzet verovert Khost ISLAMABAD Het Af- ghaanse moslimverzet heeft gisteren de stad Khost aan de grens met Pakistan veroverd. Aan de inname van de stad ging een hevige strijd met het regeringsleger vooraf. De re bellen hebben zich in onder grondse bunkers teruggetrok ken, omdat zij vrezen dat de luchtmacht zal worden inge schakeld en bombardementen zal gaan uitvoeren. VN-seceta- ris-generaal Perez de Cuellar heeft gisteren zijn grote zorg geuit over de voortgaande strijd in Afghanistan en de zware gevechten die zich rond Khost hebben afgespeeld. Casinoboten terug op de Mississippi BETTENDORF Onder de begelei dende klanken van een stoompijporgel en na een afwezigheid van bijna 100 jaar maakten gisteren drie casinosche pen hun opwachting op de Mississippi. De Amerikaanse deelstaat Iowa maakte met een wet de terugkeer van de drij vende speelhallen mogelijk. De autori teiten hopen via de boten extra inkom sten binnen te krijgen. Waarnemers verwachten dat andere staten in het Midden-Westen het voorbeeld van Iowa zullen volgen. Tot voor kort kon den liefhebbers van de eenarmige bandiet, blackjack en roulette alleen in de deelstaten Nevada (Las Vegas) en New Jersey (Atlantic City) terecht. BURGERS MEERDERHEID IN REGERING MALI BAMAKO Burgers en militairen in Mali zijn het er over eens geworden sa men een nieuwe regering te vormen. Het leger, dat verleden week een eind maakte aan het bewind van Moussa Traoré, heeft beloofd voor de jaarwisse ling terug te keren naar de kazernes. Voormalige oppositiepartijen en het le ger zullen een 'overgangscomité voor de redding van het volk' vormen, waarin burgers de meerderheid krijgen. Van de 25 zetels gaan er 15 naar politici en tien naar legerofficieren. Ook de Toearegs, die naar een onafhankelijk Noord-Mali streven, krijgen twee zetels. Het over gangscomité staat onder leiding van lui tenant-kolonel Amadou Touré, die nu aan het hoofd staat van de militaire raad die de macht overnam van Traoré. Weer doden bij geweld Zuid-Afrika JOHANNESBURG In de township Alexandra in Johannesburg en de provincie Natal in Zuid-Afrika zijn gisteren en zondag 14 doden gevallen nadat de zwarte leiders Nelson Man dela van het ANC en Inkatha-"oor- man Mangosuthu Buthelezi zaterdag bijeenkwamen om te praten over be ëindiging van het geweld tussen hun aanhangers. In Alexandra werden gis teren drie doden gevonden en bij Un- komaas en Greytown in Natal even eens drie. In de oostelijke provincie waren zondag al acht lijken aangetrof fen. De politierapporten gaven geen bijzonderheden over de achtergron den van het geweld waarvan zij het slachtoffer waren geworden. WASHINGTON De Iraakse leider Saddam Husayn heeft gebruik ge maakt van een wereld wijd netwerk van agenten en ondernemingen om buiten het VN-embargo om wapens en geld zijn land in te krijgen. Dit staat in een gisteren gepu bliceerd rapport van het Amerikaanse ministerie van financiën. Het rapport noemt 52 bedrijven in ze ventien landen vermeld, evenals 37 Iraakse agen ten en 160 vrachtschepen. Voor zover bekend zitten er geen Nederlandse be drijven bij. De ondernemingen en de agenten hangt de blokkering van hun tegoeden boven het hoofd. Slechts twee van de vermelde bedrijven zijn in de Verenigde Staten gevestigd. De helft van de bedrijven staat geregistreerd in Groot-Brittan- nië. Met genoemde bedrijven en personen mag geen handel meer worden gedreven. Over treding levert een boete op van een miljoen dollar of een gevangenisstraf van maximaal twaalf jaar. Al eerder zijn er berichten verschenen dat Saddam Hu sayn enkele miljarden dollars heeft weten te bemachtigen uit de olie-uitvoer van zijn land. Ook accepteerde hij maar al te graag smeergeld. Volgens het Amerikaanse tv- station ABC heeft de voorma lige Iraakse minister van plan ning, Jawad Hashim, gezegd dat de Iraakse leider in zijn paleis ongeveer vier miljard dollar heeft liggen. Saddam Husayn zou de beschikking hebben over in totaal dertig miljard dollar. Fronten Nog geen vijf weken na het einde van de Golfoorlog lijkt de Iraakse president er toch in te slagen de overhand te krij gen op de groeperingen die proberen hem ten val te bren gen. Het verzet tegen de dicta tor lijkt op alle fronten in te storten. Nadat het Iraakse leger en met name de Republikeinse Garde in het zuiden, op volgens oog getuigen uiterst bloedige wijze, de sji'itische opstand had neer geslagen, bracht het afgelopen weekeinde het regeringsleger de Kurdische opstandelingen in het noorden enkele gevoeli ge slagen toe. Honderdduizenden mensen vluchten naar de bergen nu de Iraakse troepen aan de win nende hand lijken. Nadat eerst de oliestad Kirkuk na felle ge vechten werd prijsgegeven moest hèt verzet zich ook uit de provinciehoofdstad Arbil en uit Dihok terug te trekken. Er zouden zeer veel slachtof fers zijn gevallen. Een Kurdi sche zegsman sprak over tien duizenden doden in en om Kirkuk, een stad met 270.000 inwoners. Als gevolg van de brandende olieputten in Kuwayt valt er op het ogenblik in het Hima- layagebergte in Nepal, Pakis tan en Noord-India zwarte sneeuw. Zwitserse avonturiers werden met helikopters naar hoge en afgelegen berghellin gen gebracht om daar in de ongerepte natuur en witte sneeuw te skiën. Maar spoedig bleek dat hun ski's bleven vastzitten in een zwartige, kle verige substantie van olie, roet en sneeuw. De beeltenis van Saddam Husayn op een muur In de Iraakse stad Arbil is behoorlijk gehavend door kogels uit de geweren van het Kurdische verzet dat de stad had ingenomen. Inmiddels is Arbil weer in handen van Iraakse troepen. foto: afp MOSKOU In de Sovjet republiek Georgië hebben de kiezers de pogingen van president Michail Gorbatsjov om de Sovjetu nie bijeen te houden met overweldigende meerder heid afgewezen en bijna unaniem gestemd voor onafhankelijkheid. De Opperste Sovjet in Moskou gaf gisteren toestemming voor het instellen van de staat van beleg in de Ge orgische regio Zuid-Osse- tië, waar een burgeroorlog gaande is met de moslim bevolking die zich op haar beurt van Georgië wil af scheiden. Volgens de einduitslag van het zondag gehouden referendum stemde 98,9 procent van de kiezers voor afscheiding. Voorzitter Vachtang Chmalad- ze van de verkiezingscommis sie in Georgië verklaarde dat 89,5 procent van de 3,3 miljoen kiesgerechtigden naar de stembus was gegaan. In het referendum werd de Georgiërs gevraagd, of zij het er mee eens zijn „dat de onaf hankelijkheid van Georgië hersteld dient te worden op basis van de onafhankelijk- heidswet van 26 mei 1918". Op die datum aan het einde van de Eerste Wereldoorlog ver klaarde de tussen het Kauka- sus-gebergte en de Zwarte zee gelegen republiek zich onaf hankelijk van het Russische keizerrijk. Zij werd drie jaar later onder dwang opgenomen in de Sovjetunie en in 1924 in gelijfd. Georgie is de vierde republiek die zich uitspreekt voor onaf hankelijkheid. In Litouwen sprak 91 procent zich uit voor onafhankelijkheid, in Letland 74 procent en in Estland 78 procent. Armenië wil in sep tember een referendum over afscheiding houden. Het referendum in Georgië verliep zonder noemenswaar dige incidenten, ondanks de spanningen in Zuid-Ossetië waar etnische onlusten al aan ruim 5P mensen het leven hebben gekost. jféltsin Orthodoxe communisten heb ben gisteren op de vijfde bij eenkomst van het Congres van Volksafgevaardigden van de Russische Federatie voor de tweede keer een poging verij deld van aanhangers van Boris Jeltsin om een speciale wetge vende vergadering bijeen te roepen die zich moet uitspre ken over een gekozen presi dent in de Rusland. Uit een peiling in de hele Sovjetunie blijkt dat leider Boris Jeltsin van de Russische Federatie vijfmaal zoveel steun geniet als president Michael Gorbats jov. Uitzicht Alexander Bessmertnych geniet van het uitzicht vanaf de Chinese Muur. De Hp Sovjetminister van buitenlandse zaken was afgelopen dagen - in China voor een ontmoeting met premier Li Peng. li foto: ap HET MEXICAANSE AFGODSBEELD U862 De Poolwereld, even tevoren nog een doodse vlakte, arop geen enkel geluid de stilte verstoorde, is nu vervuld van i gekraak en geknal alsof een batterij zware artillerie in actie [gekomen. De zware slag, waarmee de „Fortuna" is neerge- Vt, heeft heel de ijsvlakte in beweging gebracht. Van hun hoge st af zien de mannen, dat grillige breukvlakken zich voortplan- i over de ijsvloer beneden hen. Reusachtige ijsbergen in de UFAjiurt kantelen en springen in honderden stukken. De berg, waarop zij zich bevinden, schokt hevig en zakt opeens enkele tientallen meters. Wat kunnen ze doen? Angstig zien ze het schouwspel aan. Hun enige redding is nog de helicopter. Maar waar is het vliegtuig? Diaz ontdekt het... maar het is al te laat: de machine wordt gekraakt door het opdringende ijs. En tegelijker tijd springen er, vlak voor het toestel, twee.... mijnen omhoog. „Die zijn nog van Lupardi", gromt Rob, „het zou me niet verwon deren als het rondom vol met ingevroren mijnen zit." Bomgrap kost luchtreiziger 54.000 gulden TOKYO Een Japanner die in februari voor de grap tegen een stewardess had gezegd dat hij een bom bij zich had, heeft toegezegd 54.000 gulden te betalen aan United Airlines, dat uit voorzorg het toestel met 331 passagiers terug had laten keren naar Tokyo. De terug vlucht kostte volgens de advo caat van United 135.000 gulden aan brandstof en hotelkosten voor de passagiers. De maat schappij ging echter akkoord met het lagere bedrag omdat de 48-jarige Hiromu Kato oprecht spijt had en bovendien geen in komen meer heeft. Kato nam ontslag bij een Japanse bouw- firma om de verantwoording op zich te nemen. Eerdere bomaanslag werk van onbekende bende (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Volgens de politie heeft gisteren een tot nu toe onbekende organisatie, die zich Thomas Münzers Vrije Bende noemt, de verant woordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag afgelopen vrij dag op een regio-kantoor van Treuhand in Oost-Berlijn. Münzer was de leider van boe renopstand in de 16e eeuw en werd door het voormalige communistische regime in de DDR als verzetsheld geëerd. Sinds haar oprichting in de ja ren zestig heeft de links-extre mistische organisatie RAF, voorheen ook wel Baader- Meinhof-groep geheten, ook mensen als bankdirecteur JUr- gen Ponto, werkgeversvoorzit ter Hans Martin Schleyer en Siemens-manager Karl Heinz Beckurts vermoord. De RAF had vroeger in de DDR haar uitvalsbasis. Het Honecker-re- gime bood RAF-leden onder dak, beschermde hen en hielp bij de uitvoering van terreur daden in de Bondsrepubliek. Vlak voor de hereniging van de twee Duitslanden sloeg de RAF nog dodelijk toe door in november 1989 in Frankfurt de gezaghebbende bankier Al fred Herrhausen te vermoor den. Voordat Rohwedder Treuhand leidde, was hij voorzitter van de raad van bestuur van het staalconcern Hösch AG. Eerder had hij als staatssecre taris gewerkt op het ministerie van economische zaken. Roh- wedder, die rechten en econo mie heeft gestudeerd, diende onder de SPD-minister Karl Schiller en de liberale politici Hans Friderichs en Otto Graf von Lambsdorff. Hij was zelf lid van de sociaaldemocrati sche SPD en een hartstochte lijk verzamelaar van boeken. Zijn vrouw Hergard is rechter. Hij laat twee kinderen achter. Wachten Een Egyptisch jongetje doet een dutje boven op de bagage in een vluchtelingenkamp op de grens van Kuwayt en Irak in afwachting van zijn vertrek naar Cairo. De eerste vijfhonderd vluchtelingen, voornamelijk Egyptenaren, zijn getransporteerd naar Kuwayt-Stad om vervolgens af te reizen naar Cairo. foto: ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5