Oltmans houdt Oranje gretig Bulgaarse sport worstelt met economische hervormingen CeidócSouoant Strijd om damtitel weer open Brede zeiltop in Europese klasse Frankrijk na zege in kwartfinale Davisbeker De Bruin aan top wereldranglijst Weer grote zege voor roeiclub RIC ;m SPORT DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 17 DRACHTEN Titelverdedi ger Rob Clerc is in de achtste ronde van het Nederlands damkampioenschap in Drach ten weer naast koploper Hen drik van der Zee gekomen. De Fries kwam afgelopen weekeinde twee keer niet ver der dan remise, terwijl Clerc gisteren op tweede Paasdag een fortuinlijke klokzege te gen Hoopman boekte. Zoeter- meerder Arjan van Leeuwen bezet na acht ronden een ge deelde zevende plaats met Van der Wal en Scholma. Van Leeuwen ontfutselde in tijd noodfase handig Van der Zee een punt. Tegen Scholma speelde Van Leeuwen weder om remise. Aan de opmars van oud-we reldkampioen Jannes van der Wal kwam na de winst op Dollekamp al weer spoedig een einde. Na zeven ronden rukte de Groninger op naar de derde plaats, maar Amster dammer Hein Meijer gooide roet in het eten. Meijer won op de klok waardoor hij wèl de derde plaats voor zich opeiste. Toch leek Van der Wal een le tijdverdeling te hebben, want na dertig zetten had hij ruim vijftien minuten minder gebruikt dan zijn tegenstan der. De strijd op het centrum had een klassiek-achtig karak ter. In de slotfase had de Gro ninger echter toch weer veel meer tijd nodig. Meijer pro beerde Van der Wal nog een punt toe te spelen door hem na 42 zetten remise aan te bieden, maar dat weigerde de Gronin ger. Hij meende de volle winst te kunnen halen. Met de vlag op vallen werden de laatste zetten gedaan, maar nadat Van der Wal zijn vijftig- I ste zet had uitgevoerd viel zijn vlag voordat hij zijn klok had j ingedrukt. Even ontstond er een discussie tussen arbiter Wim Meijer en Hein Meijer, i die driftig zijn notatie bijwerk- I te om aan te tonen dat zijn te- !genstander geen vijftig zetten had gehaald. Tot die conclusie kwam de Sneker arbiter ook, zodat Van der Wal zijn derde t (klok)nederlaag incasseerde. Titelverdediger Rob Clerc had 1 na zijn remise tegen Van der i Tak ook tegen Hoopman niet i directe winstkansen. In een 1 poging tot winst te komen ging i Hoopman op de vijftigste zet 1 door zijn klok. Clerc won zo- i doende gemakkelijk. Arturo Barrios snoept Jos Hermens record af LA FLECHE Arturo Barrios is zaterdagavond in La Fleche twee wereldrecords hardlopen rijker geworden. De Mexicaan met 27.08,23 reeds wereld recordhouder op de 10.000 meter, verbeterde in het Franse plaatsje voor 6000 toeschouwers de wereld records op de 20 kilometer en het uur tot respectie velijk 56 minuten en 54,03 seconden en 21.101 me ter. Na vijftien jaar viel dus het wereld uurrecord, dat Jos Hermens op 1 mei 1976 op Papendal op 20,944 kilometer had gebracht. Hermens, manager van de 27-jarige Mexicaan, was er al lang van overtuigd dat Barrios een geslaagde greep naar zijn wereldrecord zou kunnen doen. „Hij heeft 27.08,03 op de tien kilometer gelopen. Een tijd, waarvan ik vroeger alleen maar heb durven dromen. Barrios gaat mijn record verpletteren", had Hermens in ja nuari, toen hij de recordpoging van Barrios aan kondigde, voorspeld. MEDEMBLIK De Ne derlandse zeiltop is het breedst in de Europe-klas- se bij de vrouwen. Tijdens internationale wedstrijden op het IJsselmeer voor Medemblik eindigden vijf Nederlandse deelneem sters afgelopen weekeinde bij de eerste zeven. De hoofdprijs was voor Hen- ny Vegter. eerst opgenomen in het Olym pisch programma. In geen en kele klasse heeft Nederland zoveel kanshebbers op de ene, beschikbare plaats. Vegter, Van Leeuwen en Beemster verwierven reeds de zoge naamde A-status. De laatste twee werden bij het NOC kan didaat gesteld na hun zesde en tiende plaats tijdens het we reldkampioenschap van janua ri dit jaar in Brazilië. Vegter, een 33-jarige secreta resse uit Rotterdam, werd daar 22e. In Medemblik was ze de beste, met overwinningen in de eerste en derde race. Zilla Fokke diende zich aan als vierde kandidate, met haar vierde plaats in het veld van 64 vrouwen. In de komende twaalf maanden dient bonds coach Jeroen Pels na nog vier wedstrijden, waaronder het Europees kampioenschap van augustus dit jaar in Workum, een keuze uit het viertal te maken. De 203 deelnemers zeilden gedurende drie dagen vier in plaats van zes wedstrij den. Afgelopen zondag en gis teren werd door de combinatie van harde wind en lage tem peratuur slechts één race ge varen. Mike McCallum behoudt titel MONACO De Jamaicaan Mike McCallum heeft giste ren de wereldtitel boksen in het middengewicht (WBA- versie) behouden. In een gevecht over twaalf ronden won hij in Monaco op pun ten van uitdager Patrizio Sumbu Kalambay; een uit Zaïre afkomstige Italiaan. De uitspraak van de jury was verdeeld. Twee leden gaven de overwinning aan McCallum met respectieve lijk één punt en twee pun ten; de derde zag Kalambay winnaar met een verschil van een punt. Tonnie Dirks rap PADERBORN Tonnie Dirks heeft afgelo pen zaterdag in de Paasloop van Paderborn over 25 kilometer een knappe overwinning be- haald. De vijfvoudige Nederlandse veldloop- kampioen legde de afstand af in 1 uur 15 mi nuten en 22 seconden. Hij evenaarde met die tijd het parkoersrecord, dat de Tsjechoslowaak Jan Uvizil vorig jaar vestigde. De overwinning in de wedstrijd bij de vrouwen ging naar de i Duitse Ursula Starke in 1.31.25. Zij had bijna drie minuten voorsprong op landgenote Maria Pautmeier. In het kader van de Paderborner Osterlauf werd ook een wedstrijd over tien ki-11 lometer gehouden. Bij de mannen ging de overwinning, evenals vorig jaar, naar Jan Hu- ruk. De Pool, een week tevoren tweede in de CPC-loop in Den Haag, zorgde met 28 minuten en 48 seconden voor een nieuw parkoersre cord. Bij de vrouwen was de Duitse Kerstin Pressler in 32.53 de snelste. MÜNCHEN De Neder landse hockeyvrouwen zijn door de wereldtitel, die vorig jaar onverwacht in Sydney werd behaald, niet verwend geraakt. Bondscoach Roelant Olt mans deed in München zijn belofte gestand om ie dere prijs zo mogelijk mee te pakken. Hij liet zien de selectie gretig te hebben gehouden. Oranje, dat be gin mei in Brussel favoriet is voor het Europees kam pioenschap, verspeelde in het Zuidduitse vierlan- dentoernooi geen punt. Nederland had na de overwin ningen op Engeland (4-1) en Spanje (3-0) al aan een gelijk spel voldoende, maar in de fi nale liet Oranje tegen Duits land er geen gras over groeien. Het gastland werd in een hoogstaand duel met 2-1 ver- Wietske de Ruiter, met zes treffers topscoorster van het evenement, had al na twee mi nuten succes na een pass van aanvoerster Carina Benninga. Franziska Hentschel hield via de strafcorner de Duitse hoop op een goed resultaat over eind. Benninga bepaalde in de slotfase echter anders. In het hart van de defensie be proefde Oltmans in de wed strijden tegen Spanje en Duits land de combinatie Annemie- ke Fokke-Florentine Steen- berghe. Lisanne Lejeune, de vaste 'laatste man', kwam al leen tegen Engeland in actie. Daarna nam Fokke haar posi tie over en trad Steenberghe, bij haar vereniging MOP mid denveldster, geïnspireerd op als voorstopster. Door de afwe zigheid van Lejeune werd de aandacht bij de strafcorner en kele keren met succes verlegd naar de afschuifvariant op De Kampong Na de Europese beker voor landskampioenen bij de vrouwen voortdurend en bij de mannen incidenteel kreeg de Europa Cup voor be kerwinnaars voor het eerst een plaatsje in Nederland. De hockeyers van Kampong wa ren er in Terrassa verantwoor delijk voor. De Utrechters wonnen in de finale met 2-1 van de Engelse vertegenwoor diger Havant HC. Internatio- nfd Jacques Brinkman, tevens uitgeroepen tot beste speler van het toernooi, opende na 25 minuten de score. Zijn broer Richard verhoogde in de twee de helft de voorsprong. De late Engelse tegentreffer had slechts statistische waarde. De vrouwen van Kampong, Havant HC. FOTO: EPA vijfde in de vorige competitie maar de enige Nederlandse ge gadigde, slaagden in Frankfurt niet in de opzet het seizoen met Pinksteren een vervolg te geven. In de finale van het Duitse kwalificatietoernooi voor de eindstrijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars verloor Kampong met 2-3 van het Russische Rythm Grodno. De Utrechtste ploeg kon tot rust bij blijven: 2-2. Grodno komt daardoor op 18 mei in Wasse naar in actie tegen het Engelse Sutton Coldfield, dat het pa rallel-toernooi in Amiens won door een duidelijke zege op Randalstown (Ier): 3-0. RENNES Frankrijk heeft zich na een zege van 5-0 op Israël verzekerd van een plaats in de kwartfinales van het ten nistoernooi om de Davis beker. Ook Amerika bereikte na een magere winst van 3-2 op Mexi co de laatste acht. Duitsland en Joegoslavië betraden na over winningen op respectievelijk Argentinië en Tsjechoslowa- kije de halve finales. Na de overwinningen van Henri Leconte en Guy Forget in het enkelspel tegen respec tievelijk Mansdorf en Bloom bleken dezelfde spelers afgelo- pen zaterdag ook in het dub belspel succesvol. De Fransen zegevierden in drie sets: 7-5 6- 4 6-3 en wonnen uiteindelijk met 5-0. Frankrijk speelt in de kwartfinales begin mei te Ni- mes tegen Australië. Amerika bereikte de kwartfi nale, waarin het uitkomt tegen Spanje, na een nipte overwin ning van 3-2 tegen Mexico. In de ijle lucht op 2300 meter raakte niet alleen Amerika's succesvolste tennisser van de laatste weken Jim Courier geen bal. Ook de overige te amleden hadden ue grootste moeite zich aan de omstandig- v heden aan te passen. Twee van de drie Amerikaanse winst partijen gingen .over de volle vijf sets. Weinig heel Duitsland liet weinig heel van Argentinië (5-0) en rukte op naar de halve finale. Alleen in het dubbelspel (Jelen/Stich) moesten de Duitsers zich flink inspannen. De geïnspireerde Michael Stich en de gedegen Boris Becker waren een klasse te sterk voor hun individuele tegenstanders. Opvallend was de inbreng van de Becker- clan: Niki Pilic, tegenwoordig privé coach, zette even zijn pet van bondscoach op en privé- manager Ion Tiriac baatte het gebeuren in de Deutschland- halle financieel uit: één mil joen mark winst bij een omzet van 4,5 miljoen mark. Joegoslavië plaatste zich ook bij de laatste vier. In Praag vierden Goran Ivanisevic en de teruggeroepen Slobodan Zi- vojinovic het eerste Daviscup- succes tegen Tsjechoslowakije in 45 jaar. Na de 1-1 van afge lopen vrijdag werden de vol gende drie partijen door de Joegslaviërs gewonnen. Ivani sevic zorgde zondag met 6-3 3- 6 7-6 (7-4) 3-6 6-4 tegen Karei Novacek voor de beslissende 3-1 voorsprong. Joegoslavië wacht nu op de winnaar van de wedstrijd tussen Frankrijk ën Australië. Duitsland komt uit tegen de winnaar van de wedstrijd Ver enigde Staten-Spanje, die van 14 tot en met 16 juni in de Verenigde Staten wordt ge houden. Intussen té er iets meer zicht gekomen op de tegenstanders, die het Nederlands Daviscup- team kan treffen op weg naar promotie. Israel en Mexico voegden zich bij de eerdere verliezers van de eerste ronde: Canada, Nieuw-Zeeland, Italië, Zweden, Oostenrijk en België. Deze acht loten voor de play off ronde van 20 tot en met 22 september tegen de winnaars van de regionale zones. Van De Franse tennissers Henri Leconte en Guy Forget (voorgrond) plaatsten zich door een overwinning van 5-0 tegen Israël voor de kwartfinale van het tennis toernooi om de die landen staan er al twee vast: Brazilië, dat Uruguay met 4-1 versloeg en Cuba, dat Paraguay met 5-0 klopte. Steffi Graf heeft haar eerste toernooizege van het jaar bin nen. De van de top van de we reldranglijst verdreven Duitse versloeg in een de finale van het met 430.000 gulden gedo teerde toernooi in San Antonio de huidige nummer een, Moni ca Seles. De setstanden waren 6-4, 6-3. In de onderlinge duels van beide toppers is Graf nu in vier van de zes ontmoetin gen de sterkste. Sinds 11 no vember 1990 (Worcester, VSt) had Graf geen toernooi meer gewonnen. SNEEK Erik de Bruin is vroeg in vorm. Hij ver beterde gisteren tijdens wedstrijden in Sneek het nationale record discus werpen. De 27-jarige at leet van V&LTC kwam tot een afstand van 68 me ter en 12 centimeter. Dat is 54 centimeter ver der dan zijn oude record dat op 29 juni 1989 in Hel sinki werd gevestigd. Het is de tiende keer, dat de Bruin de nationale topper aanscherpte. In '84 nam hij het record over van Cees Koch, die er 22 jaar eigenaar van was geweest. Met zijn record vestigde De Bruin zich aan de top van de mondiale seizoenranglijst. In Sneek werd niet elke wofp ge meten. Tot de serie behoorde ook worpen van 67,40 meter en 66 meter. „De omstandighe den waren gunstig", relati veerde De Bruin zijn prestatie. „Er stond een vrij harde wind die precies in nde goede rich ting waaide. Zonder die wind waren de afstanden normaal geweest. In de buurt van 65, 66 Voor De Bruin ^ijn record ver beteringen vroeg in het sei zoen normaal. In '84 nam hij het record van Koch over op 23 april. „Mei, juni ben ik nor maal in goede vorm. Begin april eigenlijk nog niet. In Sneek was de echte vorm er ook nog niet. Ik had echt maz zel met de omstandigheden". Hij was in Friesland wel ge brand op een goede prestatie. „Precies een jaar geleden ben ik aan mijn linker knie geope reerd. Dat speelde in mijn ach terhoofd wel mee. Ik wilde la ten zien dat ik weer helemaal terug ben." Dat had hij al in september met de tweede plaats op de Europese titel strijd in Split bewezen. „Dat was een enorme verrassing, zeker, maar niet meer ook". De prestatie in Sneek zal hem in dit seizoen achtervolgen. „Ja, daar ben ik wel bang voor", gaf hij toe. „Het is mis schien niet zo slim geweest zo vroeg al zo ver te werpen. Als ik later 66 meter gooi, wordt onmiddellijk deze 68 meter er bij gehaald. Maar 66 meter bij windstil weer is zeker zo goed als deze 68 meter bij drie me ter meewind". De Bruin heeft van de winter niet stil gezeten. „Ik heb wat technische details veranderd in mijn krachttraining. Verder heb ik mijn normale program ma gevolgd. Gelukkig ten ik weinig geblesseerd geweest. Ik heb goed door kunnen trainen. Vandaar dat het nu al zo lek ker gaat". Zijn programma is gericht op de wereldtitelstrijd in Tokyo, eind augustus. „Vanaf half mei ga ik veel wedstrijden doen. Vooral in juni. Ik denk dat ik de grand prix in Brazilië en Californië ga volgen. Als dat goed gaat, neem ik rust. Kom ik alleen npg in Ztlrich in ac tie. Voor de rest ga ik dan trai nen. Je moet de concurrentie niet al te wijs maken". In Sneek wierp zijn zusje Corrie bij de meisjes B de discus naar 49 meter 74. Daarmee voldeed ze aan de limiet voor de EK junioren. Met de kogel kwam ze tot 16 meter 46. SOFIA Sport, vroeger één van Bulgarije's mach tigste propaganda-wapens, staat voor een enorme fi nanciële crisis nu het land na de afbrokkeling van het communistisch bol werk de weg naar het ka pitalisme is ingeslagen. De gecentraliseerde sportfe deratie beweegt zich thans noodgedwongen als een soort beunhaas op de markt van het ontroerend goed, in de handel en landbouw om de financie ring rond te krijgen van sportactiviteiten, waarin het Oostblokland vroeger tot de top tien van de we reld behoorde. De federatie probeert tevens het budget op te krikken door de voormalige DDR, de bond genoot van oudsher, gerechte lijk te vervolgen voor 700.000 dollar (1.2 miljoen gulden). De Oostduitsers zijn dat bedrag verschuldigd voor het gebruik van Bulgarije's sportcentrum in het hooggebergte, Belme- ken. „De sport in Bulgarije worstelt met de stringente maatregelen van de economische hervor mingen", zegt Georgi Khris- tov, voorzitter van de federa tie. „De sport is sterk betrok ken bij de veranderingen in het sociale leven en wordt vol ledig afhankelijk van eigen fi nanciële middelen". Vele van de 280 sportvereni gingen in het land staan voor een bankroet. CSKA, de eens zo trotse sportvereniging van het leger die voorheen be schikte over een bijna ongeli miteerd budget, is al overge gaan tot het afstoten van 24 takken van sport, waarin het vroeger de dienst in Bulgarije uitmaakte. schatten het aantal op 300, in werkelijkheid is het een veel voud daarvan. Tot de laatste stroom emigranten behoort wereldkampioen gewichthef fen Stefan Botev, die zijn heil zoekt in Australië. Het meren deel van de ervaren coaches en trainers is werkeloos en volgt de exodus. De staat heeft de sport niet langer op het prioriteitenlijstje staan. Vorig jaar gaf het nog 800.000 dollar in harde buiten landse valuta aan de sportfe deratie. In 1991 kwam de sport niet op de rijksbegroting voor. Als resultaat daarvan kon de nationale worstelploeg, toon aangevend in de wereld, de reis- en verblijfkosten naar toernooien in nabijgelegen landen als de Sovjetunie en Hongarije niet betalen. De federatie heeft de vroegere DDR gedreigd met gerechtelij ke stappen indien de open staande rekening van 700.000 dollar niet op korte termijn wordt voldaan. De Oostduitse topsport ging voor de hereni ging met de Bondsrepubliek veelvuldig op hoogtestage in het op 2100 meter gelegen, 25 jaar oude sportcentrum Belme- ken. „De DDR heeft ons in '90 nooit betaald", aldus Khristov. ,.We willen geld zien, al moeten we naar de rechter stappen". Om het budget op peil te bren gen is de federatie de commer ciële markt opgegaan. Het heeft een bod uitgebracht op tien benzinestations. Het heeft twee boerderijen gekocht, die melk, kaas en groenten produ ceren en bezit aandelen in vier internationale organisaties voor toerisme en sport. Het IOC onderkent de ernst van de situatie van de sport in Bulgarije. Het heeft de federa tie een schenking van 100.000 dollar toegezegd. Met dat geld wordt Belmeken gerenoveerd. Het centrum staat daarna open voor atleten uit alle delen van de wereld. Het gebrek aan financiën is zo nijpend dat de hulpmiddelen bij de training sterk verouderd zijn. „We hebben al drie jaar geen trainingsspullen kunnen kopen. Voor medische appara tuur, westerse medicijnen of andere medische hulp hebben we ook geen geld", aldus Khristov. Dat heeft ook zijn voordelen voor een sportnatie die veel vuldig betrokken was bij in ternationale dopingschandalen zoals drie jaar geleden in Olympisch Seoul met zijn gewichtheffers. „Niemand kan ons nog langer beschuldigen van gebruik van doping", grapt Khristov. „We kunnen ons niet eens veroorloven nor male medicijnen te kopen". AMSTERDAM Een week na de Head of the River heeft de Amster damse roeivereniging RIC op de Amstel ook de Hei- neken Vierkamp gewon nen. RIC zegevierde vorig jaar eveneens. Net als een week geleden eindigde Nereus op de tweede plaats. De RIC acht, bestaande uit Ro zenburg, Vervloeg, Termeu- len, Valwaarden, Compagner, Peters, Gerritse, Emke en Achterberg, legde de basis voor de eindzege op de eerste dag. De ploeg won de 2500 me ter in 7.06,9 en de 250 meter en 38,6 seconden. Nereus liet 7.09.8 en 39,4 noteren. De verschillen maakten dat. RIC op de tweede dag met de,. 750 en 5000 meter een veilige marge van achttien seconden had. Nereus kwam op de twee de dag terug, met onvoldoende winst weliswaar voor de eind zege, maar wel voor enig pres- tigeherstel. De Nereus acht is een speciaal project van de roeibond. De coaches Rob Ro berts en Jan Klerks proberen deze acht naar Olympisch ni veau te stuwen voor de perio de na 1992. Toch wordt gepro beerd deze acht dit jaar reeds naar het wereldkampioen schap in Wenen te krijgen. Nereus verloor vorige week technisch gaaf roeiend, met 0*. seconde de Head of the Rivei tegen RIC. Voor de eerste da£ van de Vierkamp werd beslo ten het tempo op te voeren Dat kwam de ploeg, dit keei zonder, de oud-wereldkampi oenen Arisz en Kelderman, oj een zware nederlaag en on overkomelijke achterstand tt j staan. Jan Klerks liet de ploef de tweede dag weer op tech niek roeien. De slagen werdei weer mooi afgemaakt en zo waar werd RIC twee keer ver slagen, op de 750 meter ir 2.07.9 tegen 2.08,4 en op d< 5000 meter in 14.34,0 tegei 14.40,3. RIC pakte de trofee maar Nereus voelde zich d- morele winnaar. Korfballers zoeken vorm TILBURG De nationa le korfballers hebben d-i vorm nog niet gevonden In de laatste oefenwed strijd voor de wereldtitel strijd in België werd O] Tweede Paasdag in Til burg moeizaam gewonnei van de nieuwe hoofdklas1 ser SDO. Pas in de slotfas schoot Oranje met scher (16-8). Bondscoach Crum werd wei rtig wijzer van het duel. H| heeft grote kopzorgen. Het al' standsschot van Heemsker bijvoorbeeld glijdt zelden doe de mand. De speler van Forte, na werd in de pauze gewisselc Daarvoor had hij geteken voor slechts één treffer. D vervanging betekende ee vingerwijzing voor de opste ling van de ploeg in Belgi< Crum heeft vijf gelijkwaardig mannen voor vier posities. I Tilburg koppelde hij in de eet ste helft Van der Zee aa Heemskerk en Wolsink aa Steenbergen. Na de thee we: den de tweetallen Van dt' Zee/Steenbergen en Wolsinl /Mulders het veld ingestuurc' Averechts De wissel van Heemskerk hs aanvankelijk een averechts e i fect. SDO kwam van 7-4 ten tot 7-7. Tot groot plezier va| de 750 fans, die een sensat roken. Pas in de slotfa:, schroefde Oranje het tempo c en werd SDO overspeel Vooral Wolsink en Mulde vonden elkaar blindeling Crum kan nog een paar we<; strijden experimenteren. 1| België begint Nederland m een reeks wedstrijden tegt; ontwikkelingslanden op kor balgebied. Pas op de slotd.-, van het toernooi, in de fina tegen België, moet de ploeg eent staan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17