V Slapeloze nachten Larry van Wieren Stephen Roche in grote vorm Shorttrackers nemen revanche an den Berk zet achtervolging in [aren tellen niet oor Bleekemolen Sport" Heid&z Gomant DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 15 pnieuw wereldrecord Mark Tewskbury EFFIELD De Canadees servTk Tewksbury ontwikkelt .467.1 steeds meer tot de Sergej )-2-2>bka van de zwemsport. 123{imaal gebruik makend van nieuwe - versoepelde - -26. jslagregels legde de num- 2A7& twee van de wereldkam- 13. enschappen bij de wereld- lerwedstrijden in Sheffield 3 n®S00 meter af in 52,58 secon- t was alweer het vijfde we- flrecord op de korte baan in 5-39 i weken tijd van de 23-jarige 'emmer. De student politie wetenschappen verbeterde zijn eigen record, dat dateerde van twee weken geleden in Bonn, met 0,13 seconden. Naast het officiële wereldre cord van Tewksbury werden in Sheffield nog twee in-offi- ciële wereldrecords geboek staafd. De Duitse kampioen Nils Rudolph won de 50 meter vlinderslag in 24,05 seconden en was daarmee 0,02 seconden sneller dan de snelste tot dus verre, de Canadees Marcel Gery. Rudolphs landgenote Marion Zoller verbeterde op de zelden gezwommen 100 me ter wisselslag met 1.02,75 de beste wereldprestatie van Mil dred Muis met 0,05 seconden. Ingrid Baars èindigde met 1.02,77 als vijfde op de 100 me ter vlinderslag, Ellen Elzer- man deelde op de 50 meter rugslag die positie met de Ca nadese Barnes en Linda Moes werd met 1.11,64 zesde op de 100 meter schoolslag. Bij de achtlanden-jeugdwed- strijd in Rome eindigde de Ne derlandse ploeg als laatste. De enige individuele overwinnin gen waren voor Kirsten Vlieg- huis en Mary Peters. Vlieghuis zegevierde op de 400 meter vrije slag in 4.20,80 en de 800 meter in 9.01,19. Mary Peter won de 100 meter schoolslag in 1.13,84. Open Ronde EG gaat niet door BOLLENE De Ronde van de EG, een etappekoers voor professionals en amateurs gaat dit jaar niet door. De Tour feminin blijft op de ka lender staan voor 1991. Dit heeft Jean Marie Leblanc, wedstrijd-directeur van de Société du Tour de France za terdag voor de start van het Internationale Wegcriterium in Bollene verklaard. De or ganisatie wil de formule her zien. „Daaraan gaan we wer ken", vertelde Leblanc. „De huidige vorm is niet de juiste. Hoe en waar we precies ver anderen gaan we bekijken". SEOUL Op de wereldtitelstrijd short track voor landenploegen in Seoul telde voor de Nederlandse ploeg maar een ding: wraak nemen in de koppelkoers. In Australië had het kwartet vorige week op de individuele WK het olym pisch startrecht verspeeld door een on benullige diskwalificatie. In Seoul volgde de revanche. Het viertal Suyten, Hoogeveen, Veldhoven en Otter was op de 5000 meter zondag alle landen te snel af. Het kwartet eindigde in 7 mi nuten en 28,68 seconden. Ruim voor de concurrentie. Wereldkampioen Australië werd tweede op ruim anderhalve secon de (7.30,23), Japan derde, Italië vierde, Zuid-Korea vijfde en Canada zesde. In punten viel de waardering tegen, om dat Nederland in een zwakkere heat was ingedeeld. Daardoor eindigde de man- nenploeg op de tegenvallende zesde plaats. De vrouwen verrasten met de bronzen medaille. Het gevolg van een slimme zet. Monique Velzeboer werd in de zwakke groep geplaatst en won prompt drie series, goed voor 45 punten. De diskwalificatie voor de koppelkoers in Albertville zit de Nederlandse ploeg hoog. Heel hoog. Vooral omdat er grote medaillekansen liggen. „Eigenlijk heb ben we bij de mannen alleen op dat on derdeel medaillekansen", aldus bonds coach Jan de Vries. „De KNSB laat het er nog niet bij zitten. In Seoul bracht bondsdirecteur Osinga de lobby op gang het aantal deelnemers in Albertville te verhogen van negen (acht geplaatste landen plus Frankrijk) naar twaalf. Het verkooppraatje: leuker en attractiever voor het publiek. Weer zege Kankkunen in Safari Rallye NAIROBI Voor de tweede keer in zijn loopbaan heeft de Fin Juha Kankkunen de Safari Rallye gewonnen. Kankkunen, in een Lancia, stond de op de voorlaatste dag genomen voorsprong niet meer af. De Zweed Mikael Ericsson eindigde als tweede, de Argentijn Jorge Recalde werd derde. Kankkunen, nu 32, was in 1985 de jongste winnaar van een WK-rallye. „De Safari is iets bijzonders. De wedstrijd kent een on voorspelbaar verloop, in feite wordt de race pas in Nairobi beslist". Hitte, stof, regen en mist hinderden ook dit jaar het deelnemers veld. Wereldkampioen Carlos Sainz was een van de coureurs die als gevolg daarvan met motorpech de strijd moest staken. De Span jaard zegevierde eerder dit seizoen in Monte Carlo en Portugal. [onsterrally an Parijs sckar Kaap de st oede Hoop V 1RIJS De dagen van de pretmruchte monsterrally Pa- bel|-Daker lijken geteld. Al- tie ins in de huidige opzet, >da int organisator Gilbert Sabi- uidqontvouwde zaterdag in een preerview in het Franse sport te did l'Equipe nieuwe plannen, cuni vader van de in 1986 met s gij helicopter verongelukte n, 2'ierry Sabine is van plan de en jy tussen Parijs en ;Kaap de aagiede Hoop' te houden. Óver i afstand van 12.000 kilome- drie dagen en 3000 kilome- langer dan Parijs-Dakar, ider de naam 'Dakar '92, Pa- Kaap de Goede Hoop' wil ine op 28 december het Meijrtschot voor de nieuwe ï^nstertocht laten klinken. Barcelona of Marseille 0p) irdt, voordat de karavaan ade'r schip naar Afrika reist, de r: bloog gehouden. Via Tripo- le kj Libië, Tchad, Zaïre, Zam- el en Namibia naar Zuid- j-ljrika, waar de deelnemers op 1-1, januari in Kaapstad worden Br®twacht. ont)bine laat het uitvoeren van plan grotendeels afhangen OsiP het democratiseringspro- i teg en de ontwikkelingen rond 'en I afschaffen van de apart- ,2.(jd in Zuid-Afrika. 1(j ]t land heeft van het IOC de Tns gekregen terug te keren Coqi het internationale sport- Olympische Comité ÖJ'" ^ïannesburg afeeloDen week 3. qi LJUBLJANA Sneeuw, regen, een troosteloze stad en een zwaar beveiligd ijs- hockeystadion. Dat is het decor waarin het wereld kampioenschap ijshockey voor B-landen in het Joe goslavische Ljubljana zich afspeelt. Alhoewel de lentezon verwoe de pogingen doet om door de grauwe massa heen te breken, is er voor het Nederlands ijs- hockeyteam en de vijftien meegereisde supporters weinig reden tot optimisme. Na vier wedstrijden staat Oranje op een laatste plaats met 4 doel punten voor en 32 tegen. Met de nederlagen op zich heeft bondscoach Larry van Wieren niet zoveel moeite. Maar het vertoonde spel van de Neder landers tijdens de eerste drie wedstrijden heeft hem slapelo ze nachten bezorgd. „Het liefst had ik zelf de schaatsen ondergebonden en de jongens laten zien hoe het moet", zei de getergde bonds coach na de met 9-1 verloren wedstrijd tegen Frankrijk. Van Wieren was op dat mo ment de wanhoop nabij. „Ik doe er alles voor en dat ver wacht ik ook van mijn spelers. Na het debacle tegen Italië (13-0) hebben we met de ploeg gesproken. Vierentwintig uur later tegen Noorwegen speel den we een redelijk goede wedstrijd. Maar opnieuw geen doelpunten. Tegen Frankrijk ging het weer mis. Alle aan- wijzigingen werden genegeerd. Er was totaal geen discipline. Daar heb ik enorm veel moei te mee", aldus de ontgoochelde Van Wieren. Al zijn frustraties legde de bondscoach de volgende mor gen op tafel. „Ik heb de groep vertelt wat ik van hen dacht en heb een aantal spelers voor de groep persoonlijk aange sproken. Ik heb hen op de man af gevraagd of het 'soms aan de begeleiding lag. Dat was niet zo. Dus hebben we het probleem bij de groep ge legd. Er zijn toen wat harde noten gekraakt. Gelukkig heb ben de spelers tegen Oosten rijk bewezen dat ze het kun nen. Daar ben ik blij mee. He laas verloren we opnieuw. Een overwinning was verdiend ge weest". „We speelden die eerste drie wedstrijden zonder enig zelf vertrouwen. Het liep gewoon niet", vertelt Risto Mollen. De 27-jarige aanvaller van Geleen weet ook niet waar die slechte start van Oranje aan te wijten is. „Niets lukte er. Zo slecht zijn we toch ook weer niet, al wijzen de uitslagen anders uit. Maar ik ben ervan overtuigd, dat nog niet alles verloren is. De ploeg is toch nog optimis tisch". Grauw Dat optimisme was begin deze week overigens bij de suppor ters ver te zoeken. Sommigen zijn na drie dagen al weer naar huis afgereisd. „Slecht weer, een grauwe stad waar niets te beleven is en overal militairen. Het 'ijshockey' moet het dan voor ons goed maken", vertelt Leen Korver. De 53-jarige Scheveninger volgt het Nederlands team al zo'n tien jaar. Maar voor het eerst heeft hij het niet naar zijn zin. „Ik had gehoopt op leuke wedstrijden van Neder land en daarnaast nog wat van de omgeving te genieten. Maar het is allebei niet veel. Ljublja na heb je in een dag wel ge zien en het spel van 'onze' jon gens lijkt nergens op. We wor den gewoon vernederd. Als ik dan zie dat de spelers op het ijs uitgelachen worden en niets doen, vind ik dat triest. Waar zijn de ijshockeyers van vroe ger gebleven? Gelukkiè geeft de laatste wedstrijd weer wat hoop. Anders had ook ik sterk overwogen om mijn koffers te pakken en de WK te laten voor wat het is". THEO HEESEN De Oosten rijker Linder (links) maakt het de Nederlander De Vries lastig. FOTO: EPA Sport op tv 9 n foutje va Gert Jan van Doorn kostte hem uiteindelijk de overwinning. FOTO: ANF ILDHOVEN John van uw)n Berk heeft bij de tweede 'ani5dstrijd van de strijd om de itionale titel motorcross in de ekvjOcc klasse in Veldhoven de |'JkJh ter volging op Gert Jan van irn ingezet. In de tweede ^nche maakte de coureur uit hei^s eèn deel van zijn achter- jwtnd in het klassement goed. jan Doorn blijft leider na vier ?®3anches. In de eerste rond- ufijng was hij ook zondag de ru*rkste. Slechts Van Wessel, jet direct behorend tot de fa vorieten bleef in zijn buurt. Strijbos kwam bij de start ten val en verloor te veel. Van den Berk had een zwakke ope ning. In de tweede manche herstel de Van den Berk zich. Strijbos volgde in eerste instantie goed, maar een hernieuwde val maakte hem kansloos. Van den Berk en Van Doorn raak ten daardoor in een boeiend tweegevecht met wisselende kansen. Een fout kostte Van Doorn uiteindelijk de zege. Hij moest daardoor zelfs de twee de plaats nog afstaan aan Strij bos. Pedro Tragter reed bekeken in de 125cc klasse en won bei de manches. In de tweede rit kreeg hij aanvankelijk goede tegenstand van Van Drunen. De coureur uit Eindhoven kreeg echter te maken met pech en haakte af. In de 500cc klasse gingen de eerste plaatsen naar respectie velijk Martens en Hulsen, die het strijdtoneel beheersten. L^NDVOORT De ja- n fcn lijken niet mee te tel- [Jlfn. Het tegendeel blijkt raar. Michel Bleekemo- en demonstreert het elan }can een debutant. 3 r0|e 41-jarige autocoureur ver- *JEtheen gisteren weer eens op B«tet circuit van Zandvoort, jo'faar hij in 1977 voor het laatst tl^n compleet seizoen afwerk- t. Veertien jaar later keerde vrlij er na enkele incidentele Inlbtredens terug, waar met de jjpternationale Paasraces het leuwe racejaar werd geo- (end. L»e Noordhollander behaalde °wee vijfde plaatsen. In de Re- lult-Clio race, gewonnen >r Marcel van Vliet, en de i) [ormule-Renault, winnaar Os- Middeldorp. De veteraan lakte in beide klassen de eer plaats kwijt. Door een fout en mechanische pech. 'ij de Clio door een schuiver de Tarzanbocht, in de For mule Renault omdat simpel weg de. motor niet optimaal functioneerde waardoor hij het tempo niet kon bijbenen. „Anders hadden ze mij niet zo gemakkelijk kunnen passe ren", riep hij strijdvaardig als een jongeling. Beide klassen zijn nieuw in het programma van Zand voort, waar de ouverture van het seizoen zaterdag werd overschaduwd door de dood van de Duitser Oliver Hei- mann (22). De Formule Renault werd en wordt beschouwd als de moge lijke opstap naar de Formule 1. Met Alain Prost en Jean Alesi als voorbeeld. Zij zijn de uitzonderingen. Vijftienhon derd coureurs namen de afge lopen jaren deel aan de onge veer 400 wedstrijden, slechts een enkeling lukte de intrede in de hoogste afdeling van de autosport. Michel Bleekemolen ook. Hij werd in 1979 tweede in het Europees kampioenschap, ach ter Alain Prost. De Fransman Duitse coureur verongelukt ZANDVOORT De Duitse autocoureur Oliver Heimann is zaterdag tijdens de kwalifi catietrainingen op het circuit van Zandvoort dusdanig ge wond dat hij enkele uren later in het St. Elizabeth-ziekenhuis in Haarlem overleed. De 22-ja- rige Duitser botste zaterdag morgen met zijn Formule Ford met hoge snelheid op het stil staande voertuig van de Hage naar Yok Sing Huang (23). Huang was de controle over zijn bolide kwijt is inmiddels al drie keer we reldkampioen Formule 1 met 44 Grand Prix-zeges. Bleeke molen kwam niet verder dan een mislukte poging, die hem veel ellende en geld kostte. Sinds 1984 tobde de nauwelijks als een veertiger ogende heer van stand in de autosport. Hij hoopt dat de zeven magere ja ren achter hem liggen en be gint aan zijn tweede jeugd. Het resulteerde een week geleden in een derde plaats in Duits land. Gisteren moest hij met een vijfde genoegen nemen op het door hem zo verfoeide cir cuit van Zéndvoort. FAVORIETEN KLAAR VOOR 'VLAANDEREN' AVIGNON Voor de tweede maal in zes jaar heeft Stephen Roche zon dag het Criterium Inter national gewonnen. De Ier behaalde daarmee zijn tweede succes in iets meer dan een week. Vorige week zegevierde Roche in de Catalaanse week. Roche legde de basis voor zijn overwinning in de deze twee daagse wedstrijd zondagmor gen in een bergrit over 98,5 ki lometer, waarin hij als derde eindigde achter de Fransen Charly Mottet en Gérard Rué. De Ier sloeg in de middaguren defintief toe in, een tijdrit in Avignon. De wedstrijd over 12,5 kilometer leverde een overwinning op voor de Rus Ekimov uit de ploeg van Post, op wie Roche overigens maar twee seconden behoefde toe te geven. Roche bleef de Zwitser Mauri en Erik Breukink één seconde voor. De Nederlander eindigde in het eindklasse ment op de vijfde plaats met 59 seconden achterstand op Roche. De favorieten voor de Ronde van Vlaanderen hebben zich in het Paasweekeinde niet verstopt op de Belgische kas seienstroken. De een-dagswed strijden, in de regio waar zon dag ook de tweede wereldbe kerwedstrijd wordt gehouden, gaven de kanshebbers de gele genheid de conditie te testen. Olaf Ludwig in de E3-prijs en Edwig van Hooydonck in de Brabantse Pijl waren in Pajot- tenland de sterksten. Een week voor de Ronde van Vlaanderen zocht een groot gedeelte van het beroepspelo ton de Belgische wegen op. Om te wennen aan de kassei enstroken, een indruk te krij gen van de slopende hellingen en eikaars krachten af te tas ten. Met meestal vooraan staande winnaars. Indrukwekkend De E3-prijs en de Brabantse Pijl vormden geen uitzonde ring. De eerste koers leverde een indrukwekkende winst op voor de Duitser Ludwig, die net voor de streep in Harelbe- ke achter de weggesprongen Phil Anderson aan ging en de Australiër met een krachtige spurt voorbijstreefde. De voor malige Oostduitser kent dit seizoen een mindere aanloop. Vorig jaar vergaarde hij in fe bruari en maart al een impo sante erelijst. De overwinning in Harelbeke was zaterdag pas zijn tweede in 1991. Door een lange rustpe riode in de winter had de sprinter van Post de afgelopen weken nog niet de vereiste scherpte. De E3-prijs gaf hem echter het gevoel juist op tijd in vorm te zijn. Eric Vande- raerden, winnaar van Dwars door België, was opnieuw voorin te vinden. Zijn smijt werk in de eindsprint kostte hem echter de vierde plaats. De Belg werd wegens hinde ren van zijn landgenoot Re- dant uit de uitslag geschrapt. Een dag later volgde de Bra bantse Pijl, met andere kop stukken aan het front. Dirk de Wolf en Edwig van Hooy donck trokken de meeste aan dacht. De Wolf trainde zich in de winter helemaal suf. Hij vrat kilometers naar het voor beeld van Adri van der Poel. De nummer twee van het we reldkampioenschap in Utsuno- miya beschikt over oerkrach ten, maar springt er te waak slordig mee. Ploegleider Roger de Vlae- minck deed de afgelopen da gen vergeefse pogingen zijn pupil in te tomen. De Wolf weigerde echter zich te ver schuilen. „Ik zal wel weer op mijn kop krijgen voor mijn rij den, maar iedereen weet on dertussen dat ik in vorm ben. Als ik goed ben, val ik aan. Ik wil graag winnen". De Wolf ging er op de wegen rond Alsemberg weer vol in, met aan de wiel zijn landge noot De Keulenaer en de Ne derlander Wijnands. Van Hooydonck speelde het slim mer. Pas in de voorlaatste plaatselijke ronde reed hij naar de vluchters, nam de plaats van De Keulenaer in en liet op de laatste klim naar de finish De Wolf eenvoudig ach ter zich. Voor de tweede keer won hij de Brabantse Pijl. In zijn debuutjaar 1987 was hij eveneens de sterkste. Met de overwinningen van Vanderaerden en Van Hooy donck ligt de druk bij de Ron de van Vlaanderen weer op de schouders van de renners van Raas. „De mannen die in vorm moeten zijn, zijn dat ook", keek Van Hooydonck vooruit. „Maar er zijn zoveel concur renten. Een voorspelling heeft geen zin". Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. België Nederlands 1, 22.50 uur Wiel rennen. Duitsland 1, 23.00 uur. Bundesliga- voetbal. BBC 1, 21.30 uur Sportquiz. Eurosport, 18.00 uur Sport. Super Channel, 20.55 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 uur Sport. Sportnet, 08.00 uur Sport. Tijdens de Brabantse Pijl gaat op de kasseien van de Alsemberg de Belg Dirk de Wolf nog op kop. Hij wordt gevolgd door de latere winnaar Etienne van Hooydonck, met in zijn wiel Ad Wijnants. foto: anp DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt, mor gen aanvang 14.30 uur) luiden: le koers: 1. Evert Vryenesse, 2. Eve ry Rotary, 3. Forint Fighter (3-5-6). 2e koers: 1. Nearlymissedya, 2. Shera, 3 Miss So What (4-1-6) 3e koers: 1 Exciting Crown, 2. Elvia Rita Star, 3. Early Ricardo (1-11-8). 4e koers: 1. Spinneyover, 2. Ton Ton Nesquick, 3. Watto (1-2-4). 5e koers: 1 Flora W, 2 Excellent V. 3 Enfant Terrible (3-6-2). 6e koers: 1. Fahrith Dear, 2. Falco Judson, 3. Everglad (7-1-10). 7e koers: 1. Watermill Hill, 2. Water- mill Olymp, 3. Agile (3-4-1). 8e koers: 1. Dignity Hanover, 2. Do- naldnora, 3. Wise Impulse (3-1-4). 9e koers: 1. Barry Rijnstroom. 2. Bet- sie B, 3. Damiaannora (6-3-4). 10e koers: 1 Naochar, 2. Bel Admi ral, 3. Market Kimberly (5-8-6). lie koers: 1 David Morgan, 2. Du ke's Diamond, 3. Chris Wielinga (2-1- Engels leent de macht van Koerts HOOGEVEEN De komst van de nationale selectie van Piet Kuys in de klassiekers heeft het beeld niet veranderd. Gastrennersvereniging Koga van Egbert Koersen behield de macht. Ook in de Ronde van Drente. De eerste prijs was zaterdag echter niet, zoals bijna ge bruikelijk dit voorseizoen, voor Jans Koerts, maar voor zijn ploegmakker Arno En gels, die in de sprint de na- tionalen Patrick Rasch en Erik Dekker, ook vorig jaar derde, met een wieltje ver sloeg. „Er is met de komst van de nationale selectie dus weinig veranderd", constateerde de 21-jarige Drentse winnaar, „wij hebben weer gewon nen". „Wij" was dus weer de ploeg, die de maand maart naar zijn hand heeft gezet, die de topcompetitie met een straatlengte voorsprong aan voert, die de nummers één (Koerts) en twee (Engels) van het individuele klasse ment levert. De Boswachterij Odoorn, die het belangrijkste deel van de 32 km kasseien in de ronde levert, vloerde op de koppig ste keien van Nederland een aantal favorieten. Ottevan- ger, Mulders, Naberman en ook Koerts, die twee keer uit het zadel moest met pech. Koerts was de enige die zich niet gewonnen gaf. „Met twintig procent zeer moeilij ke wegen in het parkoers stelde bondscoach Kuys, „wordt de wedstrijd natuur lijk een loterij. Maar je ziet de besten toch voorin en om dat Koerts op dit moment zo goed is, zie je hem ondanks zijn pech toch weer bij de eersten". Net niet helemaal bij de' voorsten, daarvoor waren zes vluchters, die half-koers ont- Marcel Vegt, Johan Melsen, Allard Engels en Bart Vos kamp kenden een grootste winst van 2 minuut 30, op de streep in Hoogeveen had al leen de leeggereden Melsen niets meer van die winst over. De aanvallen van Rasch en Dekker, Voskamp en Engels hadden hem gebroken. En gels was tenslotte het slimst en het sterkst en schudde de ergernis over het missen van de slag van vorige week in de Baronie met een machtige sprint van zich af.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15