Veertigtonners" blijven groot jrobleem in transito verkeer GELD GOED 2890 beleggers smeken om prognoses SaidóaOowumt O Fraaie cijfers Weina voor gang naar beurs Lezersservice KLEURRIJK KEMA _JONOMIE ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 7 R HET EERST IN VEERTIEN JAAR jjitenlanders stoten Nederlandse aandelen af uit op ƒ3,1 miljard. In het derde kwartaaal was daarentegen nog sprake van verkoop van staats obligaties door buitenlanders voor totaal 1,9 mil jard Volgens de bank is het gegroeide interesse vanuit het buitenland waarschijnlijk veroorzaakt door het wegebben van de angst voor een verdere rentestijging. De omslag van afstoten naar aankopen deed zich bijna geheel voor in Groot-Brittannïe. De Neder- landsche Bank schrijft hierover: „Een analyse van de bruto-omzetten in het verkeer met dit land en op de Amsterdamse effectenbeurs doet vermoeden dat de handel in Nederlandse over- heidsobligaties te Londen aan belang inboet on der invloed van de maatregelen die in de loop van het jaar zijn genomen om de positie van Am sterdam als internationaal financieel centrum te versterken." 7ssys TERDAM Buitenlandse beleggers hebben jtean 90 hun belangstelling voor Nederlandse aan- verloren. Voor het eerst in veertien jaar Een er door het buitenland Nederlandse aan- afgestoten. Dat staat te lezen in het verslag het vierde kwartaal van 1990 van De Neder- iche Bank (DNB). fstoting deed zich ook al voor in voorgaande ■talen van 1990 en beliep 2,4 miljard. Als iken wijst DNB op rentefactoren, een kente- in de winst- en afzetverwachtingen van het iS rlandse bedrijfsleven en de gedrukte stem- i op de Amsterdamse effectenbeurs. Afsto- niddi plaats in alle EG-landen en voor het een[ ook in de Verenigde Staten. /aring buitenlandse aankopen van Nederlandse - %eidsobligaties herstelden zich en kwamen Barometer Amerikaanse economie iets omhoog WASHINGTON De barometer van de Amerikaanse economie, is in februari met 1,1 procent geste gen terwijl een stijging van 1,0 pro cent was verwacht. Daarmee is het voor het eerst sinds juni vorig jaar dat de barometer een stijging te zien geeft. In die maand bedroeg de stijging 1,6 procent. De stijging in februari is met name veroorzaakt door de stijging van de aandelen- prijzen als gevolg van de snelle overwinning in de Golfoorlog. Ver der waren van invloed het gestegen vertrouwen van de consumenten, het aantal afgegeven bouwvergun ningen en de hoeveelheid geld in omloop. VW en Skoda tekenen definitief contract PRAAG De Duitse en Tsjechoslowaakse autofabrikanten Volkswagen en Skoda heb ben een definitief contract voor een joint venture getekend. Volgens de voorwaarden van het donderdag getekende contract krijgt Volkswagen eerst 31 procent van de aande len van een joint venture, maar kan het Duitse bedrijf zijn aandeel uitbreiden tot 70 procent in 1995. „Het is een groot succes voor de Tsjechoslowaakse economie", zo zei de Tsjechische premier Petr Pithart op een persconferentie. Volgens Pithart kan de be trokkenheid van Volkswagen bij Skoda an dere westerse bedrijven aanmoedigen in Tsjechoslowakije te investeren. Verwacht wordt dat Volkswagen in het jaar 2.000 on geveer 9 miljard mark (ruim 10 miljard mark) geïnvesteerd zal hebben in het Tsjechoslowaakse bedrijf. Air-Aruba start vluchten op Schiphol ORANJESTAD Vanaf 8 mei zal Air-Aruba in samenwerking met Air-Holland tweemaal per week rechtstreekse vluchten uit voeren tussen Oranjestad en Schiphol. Tegelijkertijd begint een wekelijkse lijndienst tussen Aruba en Keulen, zo heeft heeft Air-Aruba in Oranjestad bekend gemaakt. In de afgelopen zestig jaar is het alleen de KLM ge weest die geregelde, rechtstreek se diensten onderhield tussen Amsterdam en Aruba. Air-Aruba heeft voor 17-daagse retourreizen tussen Aruba en Amsterdam in troductie-tarieven aangeboden, die beduidend lager liggen dan die van de KLM. Overschot lopende rekening Japan 26 procent toegenomen TOKYO Het overschot op de lopen de rekening van Japan is in februari met 26,4 procent toegenomen tot 6,09 miljard dollar. Een jaar geleden was het saldo 4,82 miljard dollar positief. De sterke stijging werd vooral veroor zaakt door toeneming van de export, zo heeft het Japanse ministerie van fi nanciën gisteren bekendgemaakt. Het saldo van de lopende rekening van de betalingsbalans geeft het ver schil weer tussen in- en uitvoer van goederen en diensten, inclusief de overboeking van rente, dividend en winst. Het overschot op de handelsba lans nam toe van 5,35 miljard dollar tot 6,89 miljard dollar, een toeneming met 44 procent. USSEL Zwitserland [t keihard weigeren Europese veertigtons rhtwagens op zijn ïdgebied toe te laten. Zwitserse verkeersmi- A er Adolf Ogi deelde de !_^rverkeersministers week in Brussel mee ze er niet op behoeven ekenen dat het Zwit- e volk ooit een wets- iging zal goedkeuren zulke zware vrachtwa- toe te laten. [witserland mogen, een en- uitzondering daargelaten, vrachtwagens rijden die wegen dan 28 ton. Dat kent, zo zei minister Hanja gen, dat van de tien ipese vrachtwagens die of van Italië rijden er K«|its één door Zwitserland Negen moeten er omrij- via Oostenrijk of Frank- Dat kost meer brandstof I Bij lijtage. maar het betekent een zwaardere belasting voor het milieu in Frankrijk en Oostenrijk. Oostenrijk stelt zich bij de on derhandelingen met de EG over een transito-akkoord wat soepeler op. Ook dat land heeft, evenals Zwitserland, veel last van het milieuvervui lende vrachtverkeer uit de EG-landen. Maar de Oosten rijkse verkeersminister Rudolf Streicher heeft daar een voor lopige oplossing voor bedacht. Punten Hij wil alle EG-landen een aantal punten toekennen. Die moeten verdeeld worden over de vervoerders in die landen. Wagens die vuil zijn, dat wil zeggen die veel stikstofoxide uitstoten, verspelen per rit door Oostenrijk meer punten dan schonere vrachtwagens. Op die manier wil hij de lucht vervuiling tegengaan Mevrouw Maij-Weggen ziet wel wat in het voorstel van de Oosten rij kei*. Ik heb daar geen probleem mee, zo zei ze, want wij hebben al anderhalf jaar een stimuleringsregeling om vrachtwagens schoner en stil ler te maken. De meeste Ne derlandse vrachtwagens vol doen al aan de eis die Oosten rijk stelt. Minister Maij-Weg- gen vindt het wel irritant dat Oostenrijk er bij blijft dat vrachtwagens 's nachts en op zondagen niet over de Oosten rijkse wegen mogen rijden. Dat schaadt vooral het vervoer van Nederlandse bloemen en van groenten en fruit. Indruk De Zwitserse en de Oostenrijk se minister die, als uitzonde ring op de regel, deze week bij een deel van het EG-ministers- beraad in Brussel aanwezig waren maakten daar toch wel indruk met hun verhaal. Strei- eher legde er de nadruk op dat de Alpenlanden nu eenmaal een beperkte ecologische capa citeit hebben, die het onmoge lijk maakt een verdere ontwik keling van het transitverkeer toe te staan. Maar beide minis ters gaven ook duidelijk aan dat ze niet bij de pakken blij ven neerzitten. Zwitserland bijvoorbeeld is bezig met gi gantische investeringen. Dat land gaat zeventien miljard dollar uitgeven aan twee nieu we treintunnels en de verbete ring van het spoorwegnet. We bouwen in Zwitserland maar eigenlijk investeren we voor Europa, zo zei minister Ogi. Duidelijk is dat zowel Zwitser land als Oostenrijk de oplos sing voor het probleem in het gecombineerde vervoer zien, dwz. vrachtwagens op de trein willen zetten. Ook Oos tenrijk is bezig met grote in vesteringen, bijvoorbeeld met de bouw van een twaalf km lange tunnel rond Innsbruck. Oplossing Op de wat langere termijn is er dus wel degelijk een oplossing in zicht. Het probleem is dat de moeilijkheden in de periode tussen nu en vijf a tien jaar uit de weg geruimd moeten wor den. Beide landen.' zo verze kerden hun ministers willen met de Gemeenschap een overeenkomst over het transi- toverkeer voor de naaste toe komst bereiken. Maar hoe zo'n oplossing er uit moet zien is nog met erg duidelijk. Volgens minister Maij- Weggen per brief verzekerd dat dit soort situaties aan de Italiaans- Oostenrijkse grens snel zal verbeteren. FOTO: AP EG-transportcommissaris Ka- rel van Miert moet zo'n oplos sing er toch op korte termijn komen. We hebben nog maar een week of zes de tijd, zo zei hij. Van Miert doelt daarmee op de onderhandelingen over een 'grote Europese Eeonmi- sche Ruimte' (EER), die de Ge meenschap voert met de lan den van de Europese Vrijhan delsassociatie (EVA). Die on derhandelingen moeten eind mei rond zijn. Maar voor het EER-akkoord gesloten wordt, wil men met Oostenrijk en Zwitserland overeenstemming over het transitoverkeer door de Alpen bereiken. Met een ander transitoland, Joegosla vië. heeft de Gemeenschap wel een overeenkomst bereikt. Dat land zegt onder meer dat het EG-verkeer door dat land jaar lijks met vijf pet. mag toene men. Probleem Hoe die vijf procent over de twaalf EG-landen verdeeld moet worden, is nog een pro bleem. Mevrouw Maij-Weggen heeft voorgesteld om elk EG- land er vijf procent bij te ge ven. Landen die deze verrui ming niet volledig zullen ge bruiken (zoals, naar het ernaar uitziet Denemarken en Ier land) zouden hun 'overschot' moeten afstaan aan Grieken land dat vergunningen om door Joegoslavië naar de rest van de EG te rijden broodno dig heeft. EG-commissaris Van Miert heeft minister Maij-Weggen inmiddels per brief verzekerd, dat de situatie aan de Italiaans- Oostenrijkse grens snel zal ver beteren. Op aandringen van de EG-commissie hebben de Itali aanse douanediensten van het Italiaanse ministerie van fi nanciën opdracht gekregen om 24 uur per dag op plaatsen in het binnenland goederen in te klaren. Die inklaring vindt plaats op voorlegging van do cumenten en de goederen wor den met gecontroleerd. Vol gens Van Miert zal dat de situ atie aan de grens -waar wacht tijden tot tien uur zijn ont staan- dan ook snel verbeteren. Sportwagen Clark Cable geëxposeerd Deze fraaie in 1936 gefabriceerde open sportauto van het merk Duesenbeg JN Bohman and Schwartz is één van de pronkstukken op de oldtimer veiling en expositie, die op dit moment in het Japanse Makuhari wordt gehouden. De glanzende automobiel werd destijds speciaal gemaakt voor de acteur Clark Cable. Op de expoisitie zijn verder nog 45 oldtimers en 90 andere bijzondere auto's te bewonderen, waaronder een Ferrari 250 Le Mans, die op 31 maart 'onder de hamer' gaat. FOTO: EPA HENGELO Aan de vooravond van de intro ductie op de parallel- markt van de Amsterdam se effectenbeurs heeft Weina (kunststoffen en technische handel) uitste kende jaarcijfers gepre senteerd. De netto-winst nam met 58 procent toe tot 5 miljoen gulden, bij een omzet van 87,3 mil joen (plus 74 procent). Algemeen-directeur Henk Kroes verwacht dit jaar een gelijk resultaat te kunnen behalen ondanks onzekerhe den over de economie. Wei na heeft echter ook veel werk in de milieusector, waar de investeringen toch wel zullen doorgaan. Zo is het Twentse bedrijf al be trokken bij de bouw van vuilverbrandingsinstallaties. Introductie Weina (476 werknemers), dat rechtstreeks afstamt van de uit 1877 daterende Spinnerij Tubantia (voorheen B.W.& H. ter Kuile), introduceert de aandelen op 31 mei op de pa- rallelmarkt. Daardoor kun nen de aandelen, die nog voor een groot deel (dertig a zestig procent) in handen zijn van de familie Ter Kuile, ge makkelijker verhandeld worden. Ook de Algemene Bank Nederland heeft, via een participatiemaatschappij, een fors belang. Bovendien krijgt Weina door de beur sintroductie de kans grote overnemingen te financieren door de uitgifte van nieuwe aandelen. Concrete plannen daarvoor bestaan echter nog niet. Het uit Enschede stammende bedrijf zal zijn hoofdzetel binnenkort verplaatsen van Hengelo naar nieuwbouw in Oldenzaal. Daar is ook de grootste fabriek, Plasticon met 110 werknemers, geves tigd. Eerste stappen van Wavin op Poolse markt ZWOLLE De Zwolse kunst- stoffenproducent Wavin heeft zijn expansieprogramma in Oost-Europa verdere invulling gegegeven door een 'aanzienlij ke' deelneming te verwerven in de buizenaetiviteiten van het Poolse bedrijf Metalplast-Buk. Dat heeft de onderneming meegedeeld. Begin februari nam Wavin de buizenactivitei ten over van Orbitaplast in de voormalige DDR. Het Deense Ontwikkelingsfonds voor Mid den- en Oost-Europa neemt ook deel in het aandelenkapi taal van Metalplast. Samen met dat fonds bezit Wavin nu 51 procent van de Poolse onderne ming die met een personeelsbe stand van 380 mensen vooral kunststofleidingssystemen pro duceert. Wavin ziet in de deel neming goede mogelijkheden om op de Poolse markt moder ne gas-, drinkwater- en riool- leidingen aan te leggen. Ook de Poolse uitvoer van leidingssys temen naar Scandinavië en an dere Europese landen waren voor Wavin van belang. Bij het Zwolse bedrijf was niemand voor verder commentaar be reikbaar. tatie >e Amerikaanse dollar is op e weg omhoog de 1,91 gul- d en gepasseerd. Deze ontwik- eling. die anderhalve 'I* v iaand geleden veel vingers ,s"e aar de voorhoofden zou o" ebben gebracht, is niet zo- eer te danken aan de kracht an de dollar als wel aan de wakke positie van de )Mark, die wordt geplaagd es« oor de politieke en economi- et :he problemen die Duitsland int< nds de eenwording plagen, n de vroegere DDR worden e, eel slecht geleide onderne- fiscn ungen weggevaagd, terwijl j uv e werkloosheid met de dag in i roter en alarmerender oarli fordt. Dat zijn beslist geen voo ntwikkelingen die de inter- rsali ationale valutahandelaren f 4 anspreken en dus ligt de >esl( ^ark thans zwak in de qeilarkt loordat de gulden aan de u >Mark is gekoppeld, ver- u >ont ook de guldenkoers pakl lutsen. Het valt dan ook te jinn egrijpen dat het Nederland- blij s bedrijfsleven geplaagd [ordt door de onzekerheid ie het gevolg is van de ono- erzichtelijke situatie in de fje ternationale valutahandel. nen 'e duurdere dollar is uiter- 70) lrd Soed voor de Neder- ndse exportpositie, maar de ül ivolgen van de zwakke into Mark, die zich ook manifes- :edi ren in een achteruitgang iete an de Duitse betalingsba len ns, stemmen allesbehalve r. elukkig. citol ia vcenario's 'tie Hie zijn oor te luisteren legt e' 1 |j Nederlandse topfunctiona- it h< ssen - en dat is in dit pers- ctie Jnferentieseizoen geen al te )82)astige opgaaf - wordt niet eel wijzer. Dat wil ik echter >ch niet begrijpen, omdat t le topfunctionarissen gede- illeerde scenario's voor alle IC/ Mogelijke en onmogelijke ntwikkelingen in de natio- ale en internationale econo- mie onder handbereik moeten hebben. Het moet toch mogelijk zijn aan de hand van die scenario's een heldere toekorristprognose te schetsen. Ik heb de laatste weken maar éénmaal zo'n prognose ge hoord, die tot in details de verwachte gang van zaken in het lopende jaar plus 1992 en 1993 beschreef - dat was bij de jonge autobusbouwer Uni ted Bus in Valkenswaard bij Eindhoven. Bij die duidelijke prognose moet rekening zijn gehouden met de mogelijk heid van duurdere grondstof fen en hogere factuurwaar den van onderdelen die af komstig zijn van toeleveran ciers. Bovendien mogen de invloeden van stijgende brandstofkosten op de exploi tatie van de geleverde bussen niet uit het oog worden ver loren. En dan zwijg ik nog maar over de kans van oplo pende loonkosten. Toch was de prognose van United Bus helder en klaar. Moeilijk Moeilijk wordt het geven van een toekomstverwachting door de grote ondernemingen met omvangrijke internatio nale operaties. In vele geval len zijn zij afhankelijk van de gebeurtenissen op de wis selmarkten. Een dure dollar verlicht hun exportinspan ningen, terwijl een zwakke DMark zorgt voor magerder baten uit transacties met in dustriëlen en handelaren in de Bondsrepubliek, van ouds her onze gemakkelijkste en meest logische exportmarkt. Iets van de onzekerheid die het Nederlandse bedrijfs leven teistert, blijkt bij de banken uit grotere dotaties aan de voorzieningen voor algemene bedrijfsrisico's, de zogenaamde VARs. Over de gang van zaken in het lopen de jaar schrijft Banque de Suez Nederland bijvoorbeeld, dat het ook na beëindiging van de Golfoorlog begin 1991 moeilijk is om de invloed van deze oorlog op de toch al kwetsbare westerse economie te schatten. De recessie in de Verenigde Staten van Ameri ka en Engeland, in tegenstel ling tot het groeiscenario in Duitsland, geeft een onduide lijk beeld. „In deze economi sche context achten wij het niet verantwoord als progno se voor 1991 te geven dat het zakenvolume en de resulta ten in dezelfde mate als in de afgelopen periode zullen stij gen", zo meldt deze bank. Mees en Hope Ook het verslag van Bank Mees en Hope bevat een ali nea die tekenend is voor de situatie: „De afnemende be langstelling voor de effecten beurzen had een aanzienlijke stijging van het volume aan cliëntendeposito's tot gevolg. In de voornaamste valuta's werd de markt gekenmerkt door de tegengestelde rente bewegingen van de Ameri kaanse dollar enerzijds en een aantal Europese valuta's rond de Duitse Mark ander zijds. De grote mate van au tomatisering en de daardoor verhoogde efficiency in het Eurodepositobedrijf maakten het mogelijk meer aandacht te besteden aan minder gang bare valuta's". Conclusie uit deze alinea: niet alleen het bedrijfsleven ziet een onze kere toekomst, maar ook de gemiddelde belegger kiest het zekere voor het onzekere. Spaarrekeningen en deposi to's in guldens zijn weliswaar veilig, maar ook fantasieloos. Wie het minutieuze werk van de Newyorkse analisten volgt, beseft al vlug dat de ontwikkelingen razendsnel gaan. Toen het Dow-Jonesin- dexcijfer voor 30 vooraan staande industrieaandelen verleden week na een forse koersval niet meer van zijn plaats kwam en vervolgens op één dag met bijna 50 pun ten steeg, verklaarden deze analisten zonder blikken of blozen dat voor de beleggers het moment was aangebro ken om aandelen te kopen. De koersen daalden niet ver der en dat zagen die analis ten als een positief punt. Zo ver zijn wij hier te lande nog lang niet, behoudens dan die ene optimist die zegt nog dit jaar een stijging van Dow Jo nes van de huidige 2925 tot boven de 4000 te verwachten. Nu moet ik hieraan meteen toevoegen dat prognoses van Wall Street-kwaliteit hier vrijwel onmogelijk zijn, door dat het effectenvak hier te lande langzamerhand weinig meer voorstelt en de geld middelen dus niet langer rij kelijk vloeien. De kleine in Europees opzicht onbeteke nende Amsterdamse effec tenbeurs ziet steeds meer om zet naar het buitenland ver dwijnen. Een belegger die goed geïnformeerd wil wor den is dus afhankelijk van de adviezen van beleggingsbla den en vaak van zijn eigen „Fingerspitzengefilhl Tenslotte wil ik u een aardig handvat voor al uw besluiten op beleggingsgebied meege ven. Het is van Robeco, het beleggingsfonds dat in 1990 allesbehalve goed heeft ge werkt: „Toch menen wij dat de wereld er beter voor staat dan de beurzen ons doen ge loven". Laten wij Robeco daaraan maar houden! WIM VAN DER MEULEN (ADVERTENTIE) ONTMOETING MET 16-daagse safari- en strandvakantie in Kenia, vertrek zaterdag 1 juni. 'Jambo' (Welkom) m Kema, dat grote, door de evenaar doorsneden land diep in Afnka, kleurrijke smeltkroes van volkeren en cultu ren. Er is nauwelijks een ander land dat zo'n veelvoud aan onvergetelijke indrukken biedt en zoveel ontmoetingen met de cul tuur en - vooral - de natuur van Oost-Afnka. Wij hebben voor u een exclusieve, 16-daag se reis naar dit fascinerende land georgani seerd. 070 - 3 190 882 restaurants, een nachtclub, bars, een prachtig zwembad in een tropische tuin, en ligt direct aan het strand. $11. Op het programma staan: een uitgebreide, 5 dagen durende safari met comfortabele mimbusjes door de beroemdste wildparken ter wereld; een 8-daagse strandvakantie in het luxe 4-sterrenhotel Travelers Beach in Mom basa, aan de kust van de Ind. Oceaan; een verblijf van 2 dagen in de hoofstad Nairobi in het bekende hotel Panafnc; een romantische treinreis dwars door Kenia, van Mombasa naar Nairobi. Tijdens deze safan overnacht u m uiterst gerieflijke, van alle faciliteiten voorziene 'lodges', die middenin de wildparken zijn gelegen en die het volle uitzicht bieden op drinkplaatsen, waar de vele wilde en min der wilde dieren 's avonds regelmatig hun dorst komen lessen. U reist m busjes met speciaal zonnedak, die plaats bieden aan 9 personen, maar waarin u, speciaal voor uw comfort, slechts met 6 personen zult plaatsnemen. De busjes wor den gereden door speciale safanchauffeurs, die een goed geoefend oog hebben voor het opsporen van olifanten, zebra's, giraf fen, buffels, gnoes, impala's, bavianen, struisvogels, jakhalzen en nog veel meer dieren. Want de natuur is ongerept m deze onafzienbare vlakten, zodat u de camera regelmatig in de aanslag kan houden. Ook vormen de parken het jachtterrein .van leeuwen, die zo nu en dan tijdens hun mid dagdutje door de camera kunnen worden betrapt. Na dit natuurgeweld is het goed toeven in het fraaie hotel Travelers Beach in Momba sa, een oude stad waar de culturele con trasten zorgen voor een zeer kleurrijk straatleven. Het hotel heeft verschillende op basis van een 2-persoonskamer. De reis zal doorgang vmden met een mini mum aantal deelnemers van 12. Inclusief: vliegreis per KLM-lijndienst Amsterdam Nairobi v.v. volpension tijdens de safari transport tijdens de safari, met een maxi mum van 6 personen in 9-persoonsbusjes 7 nachten verblijf in hotel Travelers Beach in Mombasa op basis van halfpension 2 nachten verblijf in hotel Panafric in Nairobi met ontbijt treinreis van Mombasa naar Nairobi met diner, ontbijt en slaapaccommodatie voorlichtings- en kennismakingsbijeen - komst in het gebouw van Sijthoff Pers in Rijswijk eigen Sijthoff Pers reisleiding lokale luchthavenbelasting Exclusief: visumkosten Kenia f 50.-) /7TV\ \S$JJ Vraag vnjbüjvend ha uitgebreide programma aan. EÏÏsF^ -S" SIJTHOFF PERS S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7