i Parijse voorstad verrijst athedraal van de toekomst duinrell Waarom zou je thuisblijven? CetdócSowumt 5 resident Albanië Jil brede regering AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Spoedberaad Mandela en Buthelezi Passtoors wil terug Alleen verliezers in strijd tussen Jeltsin en Gorbatsjov 2e PAASDAG GEOPEND 3-GOEDE REDENEN OM EENS MET PASEN RUSWUK TE BEZOEKEN. ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 5 Levenslang voor twee 'engelen des doods' WENEN De vier verpleegsters van een Weens ziekenhuis die „uit medelijden" tien tallen patiënten om het leven hebben ge bracht, zijn gisteren veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van vijftien jaar tot le venslang. De leden van de jury verklaarden de hoofdverdachte, de 32-jarige Waltraud Wagner, schuldig aan vijftienvoudige moord, zeventien pogingen tot moord en twee geval len van opzettelijke geweldpleging. Net als de 29-jarige Irene Leidolf, die werd veroordeeld voor vijfvoudige moord en twee pogingen tot moord, kreeg zij levenslang. De verdediging had, net als de aangeklaagden zelf, de dodin gen als „humane stervensbegeleiding" geka rakteriseerd. Serviërs nemen park Plitvice in BELGRADO Serviërs uit de Joegoslavische re publiek Kroatië hebben gisteren het beroemde na tionale park Plitvice inge nomen. Het merengebied met tientallen watervallen is een van de belangrijkste toeristische attracties in Joegoslavië. Jaarlijks trekt het park ook duizenden Nederlanders. Serviërs in het zuiden van Kroatië verklaarden zich vorige maand autonoom omdat ze niet wensen te wonen in een republiek die zich wil afscheiden van Joegosla vië. Craxi mogelijk opvolger Andreotti ROME De Italiaansé premier Giulio Andreotti heeft gisteren zijn ontslag'in gediend. Hiermee is na 20 maanden een einde gekomen aan de 49e naoorlogse Italiaanse regering. De vijf coalitiepart ners ruziën al maanden over het enor me begrotingstekort, de aanpak van de maffia en hervormingen van het poli tieke bestel. Mogelijk wordt Bettino Craxi, de leider van de socialisten, door president Cossiga gevraagd een nieuwe regering te vormen. De socialisten wil len onder meer het Italiaanse president schap hervormen naar Franse stijl, waarbij Craxi in hun ogen een goede kandidaat zou zijn. De functie die Cossi ga nu uitoefent is voornamelijk symbo lisch. Aanslag snoepkraam uit wraak voor IRA-moord weduwe CRAIGAVON De Ulster Volunteer Force, een protestantse para-militaire beweging, heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de aanslag op een kruidenierswagen in Craigavon. Bij de aanslag kwamen drie mensen om. De verboden groepering zei in een tele foontje dat de aanslag gepleegd is om Margaret Cooke te wreken. Cooke werd op 21 maart door het Ierse Republikein se Leger doodgeschoten. In 1987 was haar man al door de katholieke terreur beweging vermoord. De anonieme bel ler zei dat de kruidenierswagen in Crai gavon eigendom was van een „bekende moordenaar". ry^ De maquette "~een banketbakkers- ie: een schuin afge- taart, versierd met gelatine en ge el met groene kaar- en taart voor God in zin, want over vier toet volgens dit mo- toekomstige kathe- van Evry oprijzen, Jvan de zogeheten tie steden' in de Pa- T\ van de eerste Franse raai sinds die van Gap ine, honderd jaar gele- ordt voor een groot deel ncierd uit particuliere en een aanzienlijke ibsidie. Na enige maan- itel vanwege financiële anisatorische onzeker- izal Mgr. Guy Herbulot, van Evry-Corbeil, op l de eerste steen ze de futuristische 'ka- van de Wederopstan- bisschopsstad van zonder hoofdkerk iaarmee gelijk gesteld andere. In Evry, de bij- ig jaar geleden gestich- nouvelle', komt de lidden in het centrum, aloude Franse traditie it de 'mairie', het ge- fhuis. lö'geen terug meer. De kal zal er komen. De rkzaamheden begin- november en de inwij- van de nieuwe kathe- zal plaatshebben op andag 1995", glundert Alain Bobière, door de srt« 0p aangesteld als project- ilbu j^er. Van de benodigde miljoen gulden (een deel van de aannemers Deo) voor -onds is bijna de helft be- 1 1- iaar. Op een steenworp an 1 d van de kanselarij isd (1984) en het drie jaar geleden geopende klooster van het Kruis, en schuin tegenover een moskee in aanbouw, ligt de kale vlakte voor de ronde, 35 meter hoge kathedraal. Huis van de mens De eenentwintigste eeuw zal religieus zijn of zal niet zijn, zo zei de Franse schrijver André Malraux. Pater Bobière her kent die gedachte in Evry. „Toen de stad dertig jaar gele den op papier werd gezet dachten de stedenplanners dat het winkelcentrum het stads hart zou worden. In de loop der jaren heeft men echter ontdekt dat dat niet zo is. Commercie en parkeerplaat sen zijn niet de ziel van een stad. Mensen passeren op die plaatsen, maar ze blijven er niet staan. De bewoners heb ben herkenningspunten met meer diepgang nodig: een ge meentehuis, een kathedraal, een muziekschool. Wanneer het stadshart van Evry ook zijn woonwijken heeft, zal het sociale contact aanmerkelijk verbeteren en zullen de inwo ners zich meer verbonden voe len met hun stad. Ik denk ze ker dat er daarbij behoefte aan een religieuze herbeleving be staat". In de opvattingen van de Zwitserse architect Mario Bot- ta (in 1989 onderscheiden met de Nederlandse 'Baksteen Prijs') is de kathedraal van de eenentwintigste eeuw niettemin 'het huis van de mens'. Een buitengewone gele genheid voor de nieuwe hou ding van de mens, aldus de ar chitect bij de toelichting van zijn project. Botta's gecompliceerde, 'post- antieke', schepping wordt ge kenmerkt door twee ineenge schoven en schuin afgesneden cylinders. Een driehoekig ko peren dak met ingelegde gla zen afdekkingen moeten voor een 'subtiele' lichtval in het schip zorgen. Op de schuine bovenrand van de kathedraal wordt een enkele rij bomen geplant, een groene 'kroon', geïnspireerd op Christus' door nenkroon. Tussen de binnenste en de bui tenste cylinder heeft de archi tect ruimte gelaten voor trap pen, rondgangen en voor een Museum van Gewijde Kunst. Het laatste op initiatief van de Franse cultuurminister Jack Lang die, na een gesprek met Johannes Paulus II, het idee kreeg niet Parijs, maar juist een van de (volgens sommi gen) 'Godverlaten' voorsteden uit te rusten met een religieus kunstcentrum. Door dit mu seum in de kathedraal van Evry te huisvesten eerbiedigde de socialistische minister de voor geestverwanten zo 'heili ge' scheiding tussen staat en kerk (1905). Indirect steunde hij zo een volledig kerkelijke onderneming. „De minister heeft zeven miljoen francs toe gezegd. Maar we zijn er nog niet helemaal uit wie het mu seum moet gaan beheren als alles klaar is. Voor het bisdom is dat onbetaalbaar", aldus pa ter Bobière. In de buitenwand, boven de abside, zorgen drie gebogen openingen voor de lichtval in het museum. Een vierde ope ning daarboven bevat de klok- ketoren. De kathedraal biedt plaats aan bijna duizend men- Zichtbaar Volgens pater Bobière heeft Botta de filosofie achter het godshuis beter begrepen dan een aantal Franse collega's, wier projecten uitgingen van een gedeeltelijk ingegraven kerk. „Wij wilden juist zicht baar zijn. De aankleding van de kathedraal moest simpele elementen bevatten, de ele menten van de schepping. Wa ter, lucht, aarde en vuur zijn aanwezig, waarbij het laatste wordt gesymboliseerd door de 800.000 bakstenen die speciaal voor deze kathedraal worden gefabriceerd. Al die elementen zijn geïntegreerd tot één ge dachte, namelijk dat de mens en heel de schepping is gered door Jezus. De kathedraal zal daarom ook 'kathedraal van de Wederopstanding' heten". Ondanks dat hij uit een protes tants land komt, begreep Botta de boodschap. „Maar hij is ka tholiek, hij komt uit het Itali aanse gedeelte", laat Père Bo bière desgevraagd weten. Het geloof van de bouwmees ter speelde volgens hem geen rol. „De moskee hiernaast die groter wordt dan de kathe draal, is ontworpen door een architect uit Toulouse, een praktizerend katholiek". Het huis van Allah kende overi gens niet de budgettaire be slommeringen van de kathe draal. Het vrome Saudiarabië legde probleemloos enige olie dollars opzij. „Onze islamiti sche vrienden zullen daarom eerder klaar zijn dan wij. Maar er is geen concurrentie. We onderhouden zeer goede be trekkingen met de religieuze verantwoordelijken. We zullen eikaars godshuizen zeker be zoeken", verzekert pater Bo bière met een glimlach. Net als in de rest van Frankrijk is de islam in het departement Es- sonne de tweede godsdienst. Beter besteden De financiering van de kathe draal van Evry komt, behou dens de bijdrage van het cul tuurministerie en subsidies van regionale overheden, voor rekening van de gelovigen. Sommige katholieken in het departement hebben vraagte kens gezet achter het 'prestige project' en zelfs een vergelij king gemaakt met de omstre den basiliek van Yamoussouk ro in Ivoorkust. Maquette van de nieuw te bouwen kathedraal waarvan de eerste steen morgen, op Paaszondag, zal worden gelegd. Op de schuine bovenrand komen bomen te staan. FOTO: AP Pater Bobière verwijst naar het antwoord dat de bisschop. „Dit is een gemeenschappelijk project, niet ergens in de woes tijn, maar midden in een nieu we stad. Niet een van onze fondsen zal lijden onder het project. Het bisdom laat elk jaar een technische school bou wen en geeft veel uit voor het onderwijs aan probleemjonge ren. De armenhulp gaat ge woon door. Maar kan de kerk niet een gebrek aan verant woordelijkheid worden verwe ten, wanneer ze de puur reli gieuze roeping wordt verwaar loosd. Dertig jaar geleden was Evry een dorp met 3500 inwo ners. Nu wonen hier 75.000 mensen. Dat schept verant woordelijkheden. Als we wachten totdat iedereen op aarde te eten heeft zullen we nooit een kathedraal bouwen". Vooral op de ondernemers on der de gelovigen heeft pater Bobière zijn hoop gevestigd. Een mecenaat van grote on dernemers wordt voorgezeten door de directeur van het luxe Cartier. In een schrijven aan 1500 collega-ondernemers her innert Cartier-president-direc- teur Dominique Perrin eraan dat de kathedralen van de ze ventiende en achttiende eeuw werden bekostigd door 'gelovi gen, prinsen en koningen, bankiers en notabelen'. De on dernemingen die deelnemen aan de bouw van het erfgoed van de twintigste eeuw schrij ven hun naam in de eenen twintigste eeuw, betoogt Per rin. Volgens pater Bobière be staat er veel animo onder de industrieëlen. „Veel materia len worden ons kostenloos ge leverd of gratis getranspor teerd. Anders zou de kathe draal veel duurder ziin dan twintig miljoen". Maar het zijn de 80.000 particuliere giften die de 'bouwpater' het meest raken. Aanstaande bruidspa ren die als huwelijkscadeau een bijdrage aan het bouw fonds vragen of een bijdrage van zeven gulden uit de spaar pot van een klein meisje. Vol gens pater Bobière ontwikkelt zich een internationale solida riteit rond het project. Onder de vele cheques uit het buiten land is ook een anonieme Amerikaanse gift van 9000 dollar. Het Franse publiek wordt mo menteel aangespoord 'mee te bouwen'. In de Parijs metro hingen daarvoor, gratis aange boden, affiches met de levens grote vraag „Wie kan er nog een kathedraal bouwen?". Pa ter Bobière sluit niet uit in de toekomst een televisie-inzame ling op touw te zetten. „Maar dan moet er eerst wat staan, de mensen willen graag wat zien". BOB VAN HUËT g .NA Ramiz Alia, ipz ommunistische presi- van Albanië, heeft :en gezegd dat zijn het beste af zou zijn een brede politieke Neitie, ongeacht de uit- van de verkiezingen morgen worden ge en. lia na de verkiezingen hl ijft als president wilde hij zeggen. „Dat hangt niet nij af...Ik ben geen dicta- zei Alia. Hij voegde er an toe dat hij van beroep t v. ;us is en dat vak tot zijn oen zal blijven uitoefe- De primitieve communi- in Albanië maakt het bij iet mogelijk de verkie- Bn uitslag te voorspellen. Als e immunisten, verenigd in uma u-tij van de Arbeid, mor- erliezen, zal Alia naar ei- [en doen wat een se- partij in zo'n geval doet: „M de uitspraak van het volk ac cepteren. In tegenstelling tot leiders van de Democratische Partij zei Alia niet dat de ver kiezingen bij voorbaat gewon nen zijn. Hij benadrukte dat de verkiezingen vrij en democra tisch zullen zijn, ondanks be zwaren van de oppositie dat de communisten de media domi neren en een laatste verkie zingsbijeenkomst van de de mocraten in Tirana verboden hebben. Niettemin verzamel den zich gisteravond 50.000 aanhangers van de democra ten in het centrum van de hoofdstad op het zogenaamde Plein van de Democratie. Zij hoorden hun leiders zeggen dat de democraten nooit een coalitie met de communisten zullen aangaan. In schril con trast met de manifestatie van de democraten stond de bij eenkomst van de communisten in het Congrespaleis elders in Tirana. Slechts 3.500 genodig den luisterden daar naar een toespraak van Alia. (ADVERTENTIE) Want waar vind je zoveel bruisende attrak- ties in één park, zoals de spetterende Aqua Shute en het 3-D filmtheater en nog véél meer. En... de jarige heeft gratis entree! (Legitimatie nodig!) Bovendien is er het tro pische Tikibad met de langste overdekte waterglijbanen ter wereld. daar kikker je ven op Duinrell, 2242 JP Wassenaar Attraktiepark: 01751 - 14765. NS-dagtocht 31. Camping: 01751 - 14004. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD '1 Brokken ijs en wolken sneeuw vliegen de mannen om tjol' ren. De „Fortuna" vernielt alles, wat op haar weg komt, ;ei de weg, die het schip aflegt, is slechts kort. Met een dreu- a: e slag, die de hoge ijsbergen rondom honderdvoudig weer- ,Nu ®n, stort de driemaster in de diepte neer en er blijft van het geen spaan meer over. Met ingehouden adem slaan de ANlPen op de ijsberg het schouwspel gade. Dan krijgen ze hur bezinning terug. „Dat scheelde niet veel, Rob", zegt Diaz, „maar we hebben de kist in ieder geval. Alleen, hoe krijgen we dat zwa re ding nu naar beneden?" Maar Rob hoort niet, wat Diaz zegt. „Luister!" zegt hij, „horen jullie dat lawaai?" Ja, de mannen kij ken verbaasd op: overal kraakt en knalt het nu rondom hen. „De gletscher is in beweging!" roept Rob uit; „dat heeft de „Fortuna" gedaan. Het ijs gaat scheuren. We moeten ons haasten!" JOHANNESBURG Nelson Mandela en Man- gosuthu Buthelezi, leiden de figuren binnen twee ri valiserende zwarte politie ke groeperingen in Zuid- Afrika (ANC en Inkatha), ontmoeten elkaar vandaag in een hernieuwde poging om het geweld tussen hun aanhangers te stoppen. Mandela en Buthelezi ont moetten elkaar eind januari voor het eerst sinds het uitbre ken van de vijandelijkheden vorig jaar augustus in de voor steden van Johannesburg. Sinds augustus zijn zeker 1200 personen bij de botsingen om het leven gekomen. Gisteren werden weer zeven mensen gedood bij gewelddadigheden in het woonoord Ndaleni in de Zuidafrikaanse provincie Na- tal. In het woonoord Alexan dra in Johannesburg werden de ontzielde lichamen gevon den van twee mensen. BRUSSEL Twee jaar na haar vrijlating uit een Zuida frikaanse gevangenis heeft de Nederlands-Belgische Hélène Passtoors een uitnodiging op zak van een Zuidafrikaanse universiteit. Of Passtoors, doc tor in de Afrikaanse taalkun de, volgende week kan terug keren naar Zuid-Afrika, hangt ervan af of ze een „tijdelijke vrijstelling van strafvervol ging" krijgt. Passtoors werd in 1986 in Zuid-Afrika veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf voor hulp aan het Afri kaans Nationaal Congres (ANC), maar in 1989 ver vroegd vrijgelaten in het ka der van een Belgisch-Zuidafri kaans akkoord, met de voor waarde dat ze geen voet meer in Zuid-Afrika zou zetten. MOSKOU Leider Boris Jeltsin van Rusland noemde de eerste zittings dag van het Russische Congres van Volksafge vaardigden „een overwin ning op straat èn in het parlement". Koud waren de woorden uit zijn mond of hij beet in het stof. De conservatieven in zijn par lement, die hem een dag eerder nog steunden en aan een zege op Gorbatsjov hiel pen door diens demonstratie verbod in Moskou onwettig te verklaren, weigerden het nieuw in te stellen Russische presidentschap als discussie punt op de agenda te plaatsen. Nu is de ramp voor Jeltsin nog wel te overzien, gelet op het feit dat de witharige Siberi sche reus in zijn ruim vijfjari ge strijd tegen Gorbatsjov enorme ervaring heeft opge daan in het overeind krabbe len. Bovendien is het in de di verse parlementen die de Sov jetunie rijk is heel gewoon dat agendapunten tijdens een zit ting meerdere keren opduiken en het uiteindelijk nog halen ook. Daarvoor is een achter deurtje opengelaten, want een discussie over het Russische referendum heeft de agenda wel gehaald. Bij dit referen dum sprak ruim 70 procent van de Russische bevolking zich uit voor rechtstreekse presidentsverkiezingen in hun republiek. In hoeverre Jeltsin mag spre ken van een overwinning op Gorbatsjov is ook nog maar de vraag. De troepen in Moskou mogen dan weg zijn, maar het demonstratieverbod is niet in getrokken. Tien tegen een dat die troepen weer opduiken, als de democraten voor 15 april nog een demonstratie in het centrum van Moskou organise ren. (ADVERTENTIE) pt JUM IMM»'* «««Ét Ift* "Fl Op maandag 1 april, 2e paasdag, zijn onderstaande 3 bedrijven speciaal voor u geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Onder het genot van een hapje en een drankje, kunt u zich dan uitgebreid laten informeren over: exclusieve open haarden, alle soorten waterbedden en keukens, waar zelfs keukenlease tot de mogelijkheden behoort. BUSINESSPARK flfïpniEHW Richting Rotterdam afslag Delft Noord R .vi|K-Zuid Nootdorp i ZUIDFLANK llaÉÉrnflHM Richting De*n Haag atslag Nootdorp VEGHEL I.XKLUSIEVE OPEN HAARDEN Tevens presentatie De Specialist, met 6 maanden proeftijd Ifahii KEUKENS VOOR DOORDENKERS Patrijsweg 28 Rijswijk 070-395.11.65/395.11.99 Patrijsweg 34 Rijswijk 070-398.72.73 Patrijsweg 54 Rijswijk 070-390.77.66

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5