Overheid eed lange jd niets" Rol Boertien in belasting affaire: onwil of onvermogen Radar Schiphol laat het afweten p< INENLAND EcidócSoundid ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 3 vaarlijke lucifers verdwijnen van de markt TERDAM Doosjes jrs van het merk Py- pl.de zijn niet helemaal i. De Nederlandse n n, fers Handelmaat- e jai 'pij roept consumen- ,ip de doosjes in alumi- ifolie te wikkelen en te gooien. De han- gr oaatschappij vindt de ^'-?he lucifers „ge- en zal ze na der- Jjaar niet langer meer 'open. st tans dat er werkelijk iets ur j irt, is maar heel klein", zegt commercieel directeur F. van Assendelft, „maar je kunt het risico gewoon niet lopen". Van een partij van ongeveer honderdduizend gezinsverpak kingen lucifers is de kop niet goed op het houtje gelijmd. „Daardoor zitten er losse stuk jes kopstof in het doosje die in aanraking kunnen komen met het strijkvlak. Er bestaat dan een geringe kans dat het pakje ontvlamt en dat risico willen wij niet lopen", aldus Van. As sendelft. De detail- en groot handel zijn inmiddels aange schreven met het verzoek de dozen Pyramide-lucifers uit de handel te nemen. En hoogst waarschijnlijk zien we ze nooit meer terug. „We importeren' dit produkt al dertig jaar zon der problemen. Maar na deze ervaring denken we niet dat we Pyramide nog langer op de markt zullen brengen. Te ge vaarlijk", meent Van Assen delft. Wanneer de handel maatschappij geen Pyramide meer verkoopt, vervalt twintig procent van de omzet. Het be drijf denkt dit gat te dichten door een stijgende verkoop van de duurdere Zweedse Zwaluw lucifers. De campagne voor Zwaluw ligt al klaar. „Puur toeval", zegt Van As sendelft. „Die campagne had den wij sowiezo gevoerd". SCHIPHOL Een kapotte radar op luchtha ven Schiphol heeft gisteren enige overlast ver oorzaakt. De radar, belangrijk voor binnenko mende en vertrekkende vliegtuigen, liet het in de namiddag gedeeltelijk afweten. Binnenko mende vliegtuigen werden bijtijds gewaar schuwd dat er vertragingen zouden kunnen ontstaan. Volgens een woordvoerder van Schip hol viel dat achteraf mee omdat het manke ment ontstond nadat de grote middagdrukte voorbij was. Bovendien konden twee reserve- radars de kapotte radar grotendeels vervangen. De woordvoerder verwachtte dat de radar van morgen vroeg zou zijn hersteld. Kinderen Tsjernobyl dupe van chaos Rainbow AMSTERDAM De fondswerving voor de Stichting Kinderen van Tsjernobyl blijkt ernstige schade te ondervinden van de problemen die zich afspelen rond de in opspraak geraakte stich ting Rainbow van ex- EO-directeur L. Doren bos. Als gevolg daarvan dreigt het project om ook dit jaar weer 250 kinde ren uit Tsjernobyl naar Nederland te halen op de tocht te raken. De Stich ting Kinderen van Tsjer nobyl en Tineke de Nooij maakten dit gisteren be kend. De Stichting Kinderen van Tsjernobyl zamelt net als de Stichting Rain bow geld in om kinderen uit het door een kernex plosie getroffen gebied rond Tsjernobyl voor een vakantie naar Nederland te halen. De afgelopen weken zijn Rainbow en Dorenbos ernstig in op spraak geraakt na be schuldigingen over fi nancieel wanbeheer en een dreigend faillisse ment. De twee stichtingen heb ben niets met elkaar te maken, maar dreigen door de publiciteit rond Dorenbos met elkaar verward te worden. Ti neke, presentatrice bij RTL4, zei gisteren dat de actie op dit moment bijna 75 procent minder heeft opgebracht dan vorig jaar. „De kinderen drei gen de dupe te worden van deze verwarring. Vorig jaar kwamen de bijdragen na twee weken actie met tienduizenden guldens tegelijk binnen. Nu hebben we na twee weken nog geen 20.000 De Stichting Kinderen van Tsjernobyl werd in 1990 opgericht en heeft vorig jaar 210 kinderen en 40 begeleiders uit de regio Tsjernobyl naar Nederland over laten ko men. De stichting legt er de nadruk op dat zij niet te maken heeft met de Rainbow, dat zij zelfstan dig functioneert en on dersteunt wordt door Tinke de Nooij, RTL4 en vele vooraanstaande Ne derlanders. DERLANDER ZAT ZES JAAR IN DENCEL SRI LANKA tie IIPHOL Hij is sterk nagerd, zijn baard is nsec "tig centimeter ge bi üd en het zitten op stoel gaat nog wat njilijk. Zes jaar lang :ht Steef van der Hulst door op de stenen >r van de dodencel van Lanka, in afwachting zijn executie wegens antjgssmokkel. Deze week d hij onverwacht vrij- itsl aten. Erg veel wilde hij zijn aankomst op dailjphol niet kwijt, „maar iaat kan u wel zeggen dat rtelen op het dagelijks van Sri Lanka t!". Van der Hulst zich werke- schuldig heeft gemaakt smokkel van heroïne laat het midden. „Er heeft de elopen jaren al genoeg over de krant gestaan", viel zijn Corrie hem in de rede. zij als Steef zelf hebben ontkend iets met smok- wa|Ti'an verdovende middelen VI doen te hebben. Over het gro I van zijn reis naar Sri Lanka, zes jaar geleden, wil hij echter niets kwijt. Feit is wel dat Van der Hulst op die negende april op het vliegveld van Colombo werd aangehouden met 263 gram heroïne in zijn koffer. Op het bezit van twee of meer gram staat in Sri Lanka al levens lang of de doodstraf. Feit is ook dat Van der Hulst in 1982, hij was toen nog hotelhouder, van een gast welwillend een koffer in ontvangst had geno men waar toevallig een grote hoeveelheid heroïne in zat. „Mijn man heeft niets met drugssmokkel te maken, maar alles wat Steef aanpakt bevat heroïne", verklaarde zijn vrouw Corrie zes jaar geleden tegenover de pers. Ambassade Het ministerie van buitenland se zaken heeft voor hem niets gedaan, vertelde een teleurge stelde en sterk vermoeide Van der Hulst. „In mijn gevangenis zaten veertig buitenlanders vast voor drugszaken. Ik heb ze allemaal zien vertrekken, maar mijn eigen ambassade deed niets. Ik heb achttien maanden moeten wachten op mijn proces". De vrijgelaten Steef van der Hulst in een onderonsje met zijn echtgenote bij aankomst op Schiphol. foto: Stephen evenhuis De vermeende terughoudend heid van de Nederlandse am bassade duurde volgens Van der Hulst voort tot een half jaar geleden. Toen werd de nieuwe „crew" van de ambas sade actief voor hem. Door toedoen van Amnesty Interna tional, zijn advocate mr. M.H.J. van der Horst en de stichting Epafras van dominee Spoor werd hij vrij plotseling vrijgelaten. Over de rechtsgang in Sri Lanka is Van der Hulst niet te spreken. „Een jongen bij ons in de cel werd aangehouden met 12 kilo heroïne. Tijdens de rechtszitting bleken er nog maar negen kilo over. De rest heeft de politie gepikt en ver handeld. Agenten op Sri Lan ka rijden niet voor niets in zulke grote auto's", aldus Van der Hulst. In zijn dodencel verbleef de Nederlander met zeven tot ne gen andere gevangenen. Kle ding mocht hij niet aan, hij droeg alleen een onderbroek. Stoelen waren er niet, Van der Hulst heeft zes jaar op een ste nen vloer gezeten. Het eten bestond volgens hem uit „af val". „In het vliegtuig terug at ik voor het eerst weer een stukkie vlees. Heerlijk, als een geschenk uit de hemel", aldus Van der Hulst, die nog gehuld was in de kleding van de am bassade-secretaris. „Ik heb op een gegeven mo ment aan de rechter gevraagd me alsjeblieft op te laten han gen. De omstandigheden wa ren niet langer uit te houden. De mensen om je heen zijn niet eens als beesten; beesten zijn tenminste nog eerlijk". Van der Hulst zegt dat marte len aan de orde van de dag is in Sri Lanka. Niemand durft er echter over te vertellen. „In 1983 is er grote demonstratie geweest. 3500 Mensen hebben gezien dat er 54 mensen zijn doodgeknuppeld. Maar nie mand trekt er zijn mond over Van der Hulst werd na zijn korte persconferentie door zijn vrouw meegenomen naar huis. Gistermiddag zag Van der Hulst zichzelf voor het eerst sinds zes jaar in de spiegel, en hij schrok zich dood, zo ver wilderd en vermagerd zag hij eruit. „Vanmiddag gaat zijn baard eraf, en daarna wordt Steef medisch gekeurd door een arts", aldus zijn vrouw. Wellicht komen zijn ervarin gen ooit nog op papier te staan. „Ik kan in vijf minuten niet vertellen wat ik in zes jaar heb meegemaakt. Maar ik heb al les opgeschreven". JEANNE-PIERRE GEELEN (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 and< bbe' in den Broek afzoekt Teheran HAAG De Europese _jka, bestaande uit de minis- van buitenlandse zaken Nederland, Italië, en Lu- stadjnburg (respectievelijk Van Broek, De Michelis en is) brengt aanstaande k dinsdag een bezoek aan De drie vertegenwoordi- i van de Europese Ge- onschap hebben een onder- e"e id met de Iraanse minister injh buitenlandse zaken Ali bar Velayati. Luxemburg is 1 juli voorzitter van de EG. Bloemen slinger Een verkoper in Lisse plaatst een bloemenslinger op de motorkap van een auto. Gisteren kwam het buitenlandse bezoek aan de bollen- en duinstreek langzaam op gang. Omdat toeristen doorgaans een makkelijk doelwit vormen voor kleine criminelen, is de politie dit weekend extra actief in de kuststrook. Zo worden onder meer hotels en campings bezocht om de gasten op het hart te drukken zorgvuldig om te gaan met hun bezittingen. foto: anp Landelijke Studentenkrant in financiële problemen GRONINGEN De Studen tenkrant, het blad dat in een oplage van 50.000 stuks ver spreid wordt over de Neder landse universiteiten, ver schijnt voorlopig niet. Het blad kampt met tekorten op de ex ploitatie. De krant is in onder handeling met uitgevers en ac quisitiebureaus om een moge lijkheid te vinden de krant nieuw leven in te blazen. De redactie hoopt na de zomer weer aan het werk te gaan. De Studentenkrant verscheen sinds 1985 alleen in Groningen en werd uitgegeven door de Studenten Organisatie Rijks universiteit Groningen. In 1990 werd een stichting opge richt die voor een landelijke verspreiding van het maand blad moest zorgen. De centrale redactie van de krant zetelde in Groningen, correspondenten en medewer kers zorgden voor nieuws uit de overige universiteiten. De kosten van de krant, 12.000 gulden per nummer, moesten uit advertentieinkomsten ko men. „Tot de zomer liepen de inkomsten goed", aldus de woordvoerder. „Daarna ging het dalen. De laatste nummers kregen we slechts tweederde van de benodigde inkomsten binnen. Daardoor was het niet verantwoord om door te ISKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard UltgavarlJ/Wavary Productions (ADVERTENTIE) JEANTIQUE ENGELSE STIJLMEUBELEN 2e PAASDAG meubelshow Engelse handwerkmeubelen. Exclusieve modellen worden u getoond in een stijlvolle entourage. Waddinxveen, Kerkstraat 23 (bij Dorpstraat) JEANTIQUE GOOR WADDINXVEEN CULEMB0RG Kabinet dringt aan op vrije dag op 5 mei DEN HAAG Het kabinet blijft bij zijn mening dat 5 mei niet langs wettelijke weg tot vrije dag gemaakt moet wor den. In een brief aan de Twee de Kamer stelt premier Lub bers nog eens dat dit een dras tische ingreep zou betekenen op het terrein van de arbeids voorwaarden. Wel doet hij in de brief nogmaals een oproep aan de sociale partners om deze nationale feestdag in een vrije dag om te zetten. Maar in de politiek is er meer malen op aangedrongen de vijfde mei tot een nationale vrije'feestdag te maken. Vorig jaar september ging het kabi net ertoe over de vijfde mei aan te wijzen als nationale feestdag, echter zonder daar aan een wettelijke consequen tie te verbinden. Dat stand punt blijft gehandhaafd, zo ■blijkt uit de brief van Lubbers. De premier wijst er echter op dat sinds 1982, toen de vijfde mei door de regering werd aangewezen als de dag „waar op jaarlijks de bevrijding van het Koninkrijk in 1945 van de Duitse en Japanse bezetter wordt herdacht en gevierd", de rijksoverheid het voortouw heeft genomen om deze dag zoveel mogelijk een vrije dag te doen zijn. Het voorbeeld werd gevolgd door een groot deel van de lagere overheden en een beperkt deel van de ge subsidieerde en gepremieëerde sector. Het bedrijfsleven bleef echter vasthouden aan de oude afspraak dat de vijfde mei al leen in lustrumjaren tot vrije dag verklaard kon worden. Cao Inmiddels is hier enige veran dering in gekomen en is in een aanzienlijk aantal cao's de be paling opgenomen dat als de vijfde mei tot nationale feest dag zou worden uitgeroepen, het een vrije dag wordt. Daar door zal op de komende vijfde mei in totaal 35 tot 40 procent van de werkende bevolking vrijaf hebben, zo berekende Lubbers in zijn brief. De premier schrijft voorts dat het op zich denkbaar zou zijn geweest om in de winkelslui tingswet een bepaling op te nemen dat de vijfde mei, evenals Koninginnedag, een dag is waarop de winkels ge sloten moeten zijn. „De rege ring heeft echter niet het voornemen om hiertoe een voorstel in te dienen gezien de algemene discussie over slui tingstijden", aldus Lubbers. MINISTERIE STELT ONDERZOEK IN MIDDELBURG Lag aan het handelen van de Zeeuwse commissaris van de koningin bij de beslis singen in de geruchtma kende belastingaffaire on wil of onvermogen ten grondslag? Was het een gebrek aan daadkracht en moed of speelde loyaliteit ten opzichte van voorma lige en zittende gedepu teerden hem parten? De huidige fractievoorzitters in de Zeeuwse Staten kunnen slechts gissen, want slechts een enkeling kent de persoon Boertien goed. „Vormelijk, af standelijk en gesloten", zo kenschetsen de meesten van hen de commissaris van de ko ningin in Zeeland. Na ruim vijfentwintig jaar po litiek op Europees, landelijk en provinciaal niveau, krap anderhalf jaar voor zijn pen sionering stelt het ministerie van binnenlandse zaken een onderzoek in naar zijn rol in de omstreden zaak. Boertien is door de Staten in verband met de belastingaffaire ernstig plichtsverzuim en gebrek aan alertheid aangewreven. Maar maatregelen als tegen vier gedeputeerden, die na een motie van wantrouwen het veld moesten ruimen, liggen in het geval van een commis saris van de koningin niet in de macht van de Staten. Navorderingen De aanklacht tegen het Zeeuwse college uit de periode 1984-1985 was het feit dat be lastingnavorderingen van (oud)-gedeputeerden en ad- vies- en proceskosten voor re kening van de provincie wa ren genomen. De beslissing is, zo stelt een speciaal hiervoor in het leven geroepen commis sie, bovendien ondemocratisch genomen. „Boertien benadert moeilijke kwesties niet al te hard", con stateert onafhankelijk staten lid C. van Waterschoot. „Hij beslist niet meteen. In een aantal zaken kan dat mis schien voordeel opleveren. Maar zijn afwachtende hou ding is hem nu opgebroken." Boertien was ten tijde van de besluitvorming in het college, rond 1985, met ziekteverlof in verband met een hartinfarct. „Toen hij terug kwam had hij moeten constateren dat een aantal zaken verkeerd was ge lopen. Maar op zo'n moment heeft hij daarvoor niet de kracht of de moed", oordeelt Van Waterschoot. Ook naar buiten toe mag Boer tien van de fractievoorzitters meer van zich laten horen. „Ik heb al die jaren weieens ver langend uitgekeken naar ac ties als van Wiegel of Vonhoff richting Den Haag", geeft VVD-fractievoorzitter J.I. Hennekeij aan. „Dat heb ik bij Boertien gemist. Als je wilt lobbyen, dan ben je mede af hankelijk van de publiciteit, dat kan een pressiemiddel zijn." En D66-fractievoorzitter A.J. Dijkwel stelt: „Hij mist initiatief, is niet het boegbeeld van de provincie." Eerlijk W. Don, in februari door de motie van wantrouwen „weg gestemd" als gedeputeerde, zegt over Boertien: „Het is een man die zich moeilijk geeft, maar hij is eerlijk." Ook in de provinciale belastingzaak heeft de Zeeuwse commissaris volgens Don naar eer en ge weten gehandeld. Hij wijst er nogmaals op dat gedeputeer den al jaren dezelfde declara tiemethode toepasten. De be lastingdienst merkte de ver goedingen plotseling als bo venmatig aan met als gevolg de navorderingen. „Boertien heeft achter de rechtszekerheid van de gede puteerden gestaan", zegt Don. De Zeeuwse commissaris van de koningin heeft volgens hem foto: anp zeker ook achter de schermen gewerkt. „Een politicus moet scoren, een commissaris van de koningin is geen politicus en moet zich ook niet zo profi leren" zegt Don over het ge mis aan publiciteit rond Boer tien. Hij wijst, evenals overigens een aantal fractievoorzitters, op de verdiensten van Boer tien als voorzitter van de Roosevelt Foundation. De Stichting onderscheidt jaarlijks mensen die zich hebben inge zet voor vrijheid van gods dienst en meningsuiting. ARP De nu 63-jarige Boertien. doc tor in de rechtsgeleerdheid, kwam na een bestuursfunctie bij het Nederlands Instituut van Accountants (NIVA) en een periode als bedrijfsjurist bij Philips, in 1965 in de Twee de Kamer voor de Anti-Revo lutionaire Partij. Voor die tijd had hij zich als opgewerkt tot voorzitter van de Arjos, de jongerenbeweging van de ARP. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, tot 1971, was hij tevens lid van het Eu ropees Parlement. Hij was hier voorzitter van de Juridische Commissie en vice-voorzitter van de Christen Democrati sche fractie. Van 1971 tot 1973 was Boertien minister zonder portefeuille, belast met ont wikkelingssamenwerking, in het kabinet Biesheuvel. De ervaringen van oud-minis ter Biesheuvel met betrekking tot de persoon Boertien blijken lijnrecht te staan tegenover die van de Zeeuwse fractievoorzit ters. „In zijn fractie was hij hartelijk en open", vertelt Biesheuvel. „Er viel goed met Hem samen te w.erken." De oud-minister roemt zijn toen malige collega vooral om zijn contacten met het buitenland. „Hij heeft met name een pri ma relatie bewerkstelligd met Indonesië en daar ook een uit stekende naam opgebouwd." Benoeming De Zeeuwse politiek zat ech ter, na het vertrek in 1974 van commissaris der koningin mr. J. van Aartsen, niet te wach ten op iemand met goede con tacten in het buitenland. De confessionele partijen in Zee land hadden gerekend op be noeming van de ARP-er R. Zijlstra. Deze voorzitter van de n- en Tuin- r bij Zeeland passen. Ook Van Waterschoot, zo'n twintig jaar statenlid voor de PPR, herinnert zich dat de aanstelling van Boertien des tijds in Zeeland niet bepaald met feestvreugde is ontvan gen. „Wij hadden heel duide lijk aangedragen een commis saris van progressieve signa tuur te willen. We hadden toen in Zeeland al een verstar de, erg traditionele bestuurs cultuur. De huidige commissa ris heeft daar nauwelijks ver andering in gebracht."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3