1 mal Ie Fides Pacta rekent op jeugdopleiding Paas A-toernooi Unicum met „een aardig deelnemersveld" Middeldorp: coureur met toekomst „Mijn aanpak is heel individueel geworden" 'ÊeidócSouttuit' AAR! ZATERDAG 30 MAART 1991 FOTO: HENK SNATERSE Middeldorp uil Rijnsaterwoude samen met Michael Bleekemolen in de Formule Renault waarmee ze deel gaan nemen aan het van de Benelux. FOTO: PR JT IN FORMULE RENAULT uyk *WOUDE - Oscar uit Rijnsaterwoude is tussen de auto's. Zijn houdt zich dagelijks bezig de verkoop van bolides van makelij en de liefde voor de is hem met de paplepel talent ontwikkelde hij in de kartwe- en maandag debuteert de 21-jarige ouwen itudent autotechniek op Zandvoort in jde Formule-klasse. „Het is allemaal snel jegaan. Maar ik heb de ambitie om ver e komen in de racewereld". De naam lat Va )scar Middeldorp is binnen de racerij i zijn ;een onbekende meer. De coureur uit breidii lijnsaterwoude maakte al jonge leeftijd en ov naam in de kartwereld. Veel nationale de Va aces schreef hij op zijn naam en bracht bouwt iet in 1987 zelfs tot Europees Kampioen Zuid n de 135 cc-klasse. Een jaar later debu gs w eerde Middeldorp op Zandvoort met Sche een Renault 5 GT Turbo. Zijn progressie gew vond in 1990 zijn voorlopige bekroning geen een fraaie derde plaats tijdens het Ne derlands Kampioenschap Formule Ford 1600. De Formule Renault Klasse is Neder land een nieuw onderdeel van het race seizoen. Deze klasse is voor talentvolle coureurs een van de beste alternatieven om de top te bereiken. Een groot aantal vooraanstaande formulerijders zijn daar om overgestapt naar de Formule Re nault. Oscar Middeldorp staat daarom Tweede Paasdag op Zandvoort voor een zwaar debuut. Middeldorp is deson danks vol vertrouwen: „Het zal niet meevallen om op Zandvoort direct goed te presteren. Maar ik heb veel vertrou wen in het materiaal van ons team. Daarbij krijg ik veel adviezen van mijn teamgenoot Michael Bleekemolen, een ervaren man in de racerij. Ik reken dan ook op een redelijke klassering". Opmerkelijk Oscar Middeldorp zal de steun van rou tinier Michael Bleekemolen dit seizoen hard nodig hebben. Middeldorp: „Ik krijg dit seizoen voor het eerst te maken met verstelbare vleugels en het rijden rij den op profielloze banden. Bleekemolen kan me daar veel nuttige dingen over vertellen". De terugkeer van Michael Bleekemolen naar de formuleracerij is opmerkelijk te noemen. Precies vijftien jaar nadat hij zijn eerste titel behaalde, hij werd in 1976 Nederlands kampioen Formule Ford 1600. keert de voormalige Formule 1 coureur terug in de nauwe cockpit van een open racewagen. „Ik heb niet lang na hoeven te denken toen ik het aanbod kreeg van het Samson Ra cing Team. Het formulerijden geeft mij nog altijd veel voldoening en daarbij kan ik mijn ervaring overdragen aan Os car Middeldorp". Het team van Middeldorp en Bleekemo len staat voor een lang en slopend sei zoen. De start is op Zandvoort en 20 ok tober wordt in Barcelona het racejaar af gesloten. Middeldorp: „We richten ons op drie kampioenschappen, het Europee- se, Duitse en het de Benelux-titel. Het wordt niet gemakkelijk maar ik ga met veel vertrouwen maadag in Zandvoort van start". LEIDEN - „We hebben een aardig deelnemersveld. Er zijn toernooien met een hoger prijzengeld die het met minder moeten doen". Har Meijer, voorzitter van Unicum, maar nu sprekend als „toernooi- baas" van het tweede Paas A-toer- nooi dat zijn club in de week van 1 tot 7 april houdt, is redelijk tevre den met de bezetting van zijn twee- sterrentoeraooi. Meijer en wed strijdleidster Lies Klumper hadden natuurlijk liever gezien dat Al-spe lers en speelsters zich in rijen van vier voor de Unicum-poort hadden opgesteld. Maar de realiteit van dit moment wil nu eenmaal dat je het als toernooi-organisator in Neder land voornamelijk van de tweede (lees A2) garnituur moet hebben. Hoewel, Unicum hoopte toch stilletjes op meer. Meijer: „Zo vlak voor de start van de hoofdklasse-competitie ga je er een beetje van uit dat Unicum door een aantal van die spelers en speelsters als een goede voorbereiding wordt gezien". In de praktijk bleek dus van niet. Het door sponsor Noorlander aangeleverde prijzengeld van 8000 gulden (5000 voor de heren, het restant voor de dames) en het spelen in eigen land, wogen voor de nationale (sub)toppers duidelijk minder zwaar dan (bijvoorbeeld) de Franse Sa- tellite-toernooien in Lille en Nice. Een keuze die Har Meijer hen niet kwalijk neemt. „Ik kan me best voorstellen dat Frankrijk, zeker in dit jaargetijde, wat meer trekt dan Leiden. Of het verstandig is, is een tweede, maar dat zijn mijn za ken niet. Wat ik wel weet, is dat deze ontwikkeling uiteindelijk de doodsteek betekent voor Nederlandse toernooien. Neem dit toernooi. Unicum wil het ten nis in Leiden en omgeving propageren door het brengen van toptennis. Dat wordt op deze manier wel erg moeilijk gemaakt". Als zich voor dinsdagavond 2 april geen „kanjer" meldt die in aanmerking komt voor een wild cart, begint Giorgiu Cosac (de Roemeen die dit seizoen voor Dek ker in actie komt) als favoriet aan het toernooi. Michiel Zegveld en Robert Jan Bierens volgen als twee en drie op de voorlopige plaatsingslijst, terwijl Cosacs nieuwe teamgenoot, Koudekerker Mi chael van den Berg, vooralsnog als num mer vier staat genoteerd. Van de zes be- Bionda Zonderop: wild cart. schikbare wild-carts voor het hoofdtoer nooi, zijn er inmiddels overigens twee vergeven. Het wekt geen verbazing dat Martijn Krans en Wouter van der Heyde (beiden Unicum één) die kaarten reeds in ontvangst mochten nemen. Van de vier entree-biljetten voor het kwalifica tietoernooi, dat maandag 1 april om 14.00 uur van start gaat (de laatste ronde gaat elke dag om 20.00 uur de baan op), is er pas één weg. Robert Jan Hartwijk, ook Unicum, is de gelukkige. Het zestien deelneemsters tellende da- mesveld - bij de heren gaan 32 man van start in het hoofdtoernooi - kent in Eva Haslinghuis de enige A1-speelster. Zij voert de plaatsingslijst dan ook aan. Mi- moushka Kion, Joke Ritman en Ma- rouschka van Dijk volgen voorlopig op de plaatsen twee tot en met vier. Bionda Zonderop is inmiddels in het bezit van een wild-cart. Unicum-ploeggenote Mir jam Siemerink is daarvoor een serieuze kandidate. Kampioen... Onder redactie van Kees van Kesteren Kampioen Kampioen worden is moelijk. Kampioen le am kijven is veel moeilijker. Rijnsburgse olkim ^oys ^eefi dat dit seizoen ondervonden. taal i Vanf de start van het voetbaljaar is de 1 Bn Kurver-brigade geen schim meer van de ploeg die vorig jaar de titel greep. In het prestige-gevecni met Quick Boys werd dat nog een pijnlijk duidelijk. De geel- Fm zwarten speelden fantasieloos en zonder bezieling en waren een gemakkelijke prooi voor de aartsrivaal uit Katwijk. Daarmee omzeilden de blauwwitten een lastig obstakel op weg naar de al jaren zo fel begeerde titel. Zou het dit Jaar dan eindelijk lukken op Nieuw Zuid? Gezien de instelling en kwaliteiten van de kust bewoners lijkt alleen een enorme inzin king de droom nog te kunnen verstoren. De concurrentie, inmiddels teruggebracht tot Katwijk en IJsselmeervogels. probeert bij monde van Hans van der Zee: ..Quick Boys krijgt ieder jaar een inzinking", nog wat onrust te stoken. Maar de ma nier waarop de ploeg van Arjen van de Werf afrekende met Rijnsburgse Boys een duidelijke indicatie dat op Mid del mors een belangrijke stap richting de titel werd gezet. Blessuretijd De blessuretijd wordt de laatste tijd een factor die een steeds grotere rol gaat spe len in de uiteindelijke einduitslag van een wedstrijd. Noordwijk zag in drie wedstrijden (Bennekom, Urk en Katwijk) de volle winst in deze extra tijd te niet gaan terwijl Quick Boys in Bennekom drie doelpunten produceerde in de door de scheidsrechter toegevoegde minuten en daarmee de overwinningnaar zich toe trok. Blessuretijd kan dus positief en ne gatief uitpakken. De willekeur waarmee de arbiter deze regel toepast is echter iets om over na te denken. De optelsom van tijdrekken en blessurebehandelingen ge beurt vaak met de „natte vinger" en roept soms hevige twijfel op over de kwa liteit van het uurwerk van de man in het zwart. Het zou gezien de ontwikkelingen van de laatste weken te overwegen zijn om de tijd tijdens voetbalwedstrijden eens centraal te regelen via een objectieve tijdwaarnemer. Net zoals bij veel zaal sporten gebruikelijk is. Scheuren Het basketbal in de Leidse regio maakt een moeilijke periode door. Leiden, Lei derdorp en BVO vechten tegen degrada tie. Het basketbal-bolwerk Leiden ver toont steeds meer scheuren. De verwach ting dat er binnen afzienbare tijd weer een ploeg op eredivisie-niveau zalacteren lijkt op dagdromerij. Het huidige peil van de clubs mist daarvoor de kwalitei ten. Een bundeling van sportieve en fi nanciële krachten lijkt de enige oplossing om een verder verval een halt toe te roe pen. De huidige klassering van de clubs uit de Leidse regio maakt deze discussie weer erg actueel. AVANTI-TRAINER NIELS ALBERS: HAZERSWOUDE - Het aantal bezoekers dat afgelopen weekeinde de moeite nam om de derby Avan- ti - Scylla te bezoeken is illustratief te noemen voor de teloorgang van het Hazerswoudse tafeltennisbol- werk. De grote problemen (geen sponsor, ach terstallige betalingen aan spelers en steeds groter wordende ergernis bij de achterban) lijken het laatste beetje en thousiasme bij de aanhang te ondermij nen. De positie van Avanti-trainer Niels Albers valt dan ook niet te benijden. De Brabander blijft zich echter zeer correct opstellen. Albers: „Als een trainer in een dergelijke benarde sitiuatie in paniek raakt, komt er bij voorbaat niets meer van terecht. We willen er het beste van maken". Door de inspanningen van Al bers - hij leverde een deel van zijn sala ris in - heeft Avanti zijn sterkste spelers weten over te halen het 'zinkende schip' nog niet te verlaten. Uitstraling In de sterkste samenstelling liet Avanti geen spaan heel van het Leidse Scylla en heeft nu de koppositie van de eredivisie in handen. „De goede prestaties verras sen mij niet. De huidige selectie bestaat uit louter topspelers en kan alleen nog maar groeien. Er moet toch een sponsor te vinden zijn die dat proces wil onder steunen. Als het zo doorgaat spelen alle toptafeltennissers binnenkort in het bui tenland. De internationals zijn boven dien nauwelijks bij hun eigen club te be wonderen, waardoor de uitstraling van de club verloren gaat". Het prijskaartje dat aan de sterke kampioensploeg, die in mei aan de play-offs begint, hangt is 35.000 gulden. Maar voorlopig is er nog geen uitzicht op een geldschieter in Ha- zerswoude. De leden van het stichtings bestuur Topsport Hazerswoude (Walter Jansen, Aartjan van der Poel en Nico Stolwijk) weigeren na de golf van nega tieve publiciteit commentaar te geven op de huidige ontwikkelingen. Niels Albers is mild in zijn oordeel over de beleids- dragers van Avanti. „Ze hebben grote verdiensten voor de club gehad maar misschien zijn ze te ambitieus en te goedgelovig geweest". Aanpak De voorbereiding op de strijd om de landstitel is voorlopig de eerste zorg van Niels Albers. Daarbij gaat het mentale aspect een belangrijke rol spelen. Het trainen op techniek en spelsystemen is van secundair belang geworden. De spe lers hebben andere dingen aan hun hoofd. Albers: „Mijn aanpak is indivi dueel geworden. Florea wordt er alleen maar beter van als Avanti wint en bo venaan blijft staan. Dan valt hij op en is zijn kans op sportieve promotie veel groter. Het zelfde verhaal geldt voor Trinko Keen. Ik heb hem geadviseerd om niet te gaan zitten balen. Zolang hij blijft spelen voor Avanti is er hoop op een club- of privé sponsor. Casper Mol motiveer ik door te praten over het we reldkampioenschap in Japan. Daar wil hij graag aan meedoen. Maar dat kan al leen als hij bij Avanti blijft presteren. Door deze aanpak probeer ik de spelers scherp te houden. Maar het is wel fruste- rend dat je dat moet doen door met een andere club te schermen. Voorlopig pro beer ik bij de spelers de fatsoensnormen hoog te houden. Zij moeten loyaal blij ven met de club en niet afgeschilderd worden als geldwolven". 80 JAAR IN VERTROUWEN BIJEEN LEIDEN - De Leidse korfbalvere niging Fides Pacta viert dit jaar haar tachtigste veijaardag. Een uniek feit waaraan in de maand april de nodige aandacht zal wor den gegeven. Fides Pacta (In vertrouwen bijeen) ken de in deze acht decenia veel ups en downs maar vertoont bepaald geen ou- derdomsverschijnselen. „We zijn een jonge en bruisende club met een actief bestuur en een technische commissie die doelgericht aan het werk is om de spor tieve prestaties van de vereniging te ver beteren", aldus Fides Pacta-voorzitter Peter van der Velden. De oudste korf balclub van Leiden beslaat formeel pas sinds 15 juni 1973, want toen gingen Fluks - opgericht op 5 april 1911 - en Vicus Oriêntis (van 29 maart 1933) een fusie aan. Beide clubs hadden een be hoorlijke staat van dienst. Fluks werd in 1918 -1919 kampioen van Nederland en Vicus Oriêntis speelde in 1971-1972 één maal in de zaalhoofdklasse, om slechts de meest markante prestaties te memo reren. De nieuwe fusieclub was jarenlang de grootste vereniging van Leiden en speel de tussen 1973 en 1986 nog drie seizoe nen op het hoogste niveau in de zaal. Maar in de periode daarna kende de ver eniging een aantal zeer moeilijke jaren. Op dit moment is Fides Pacta een mo dale eersteklasser met 240 leden. Een aantal waarmee zij ruim achterblijft op stadsgenoten Pernix, De Danaiden en Zuiderkwartier. Peter van der Velden heeft daar een logische verklaring voor. „Je ziet vaak dat een fusie eerst een po sitief effect heeft op de prestaties van een club. Vooral als de leden van de oude clubs die fusie goed oppikken. Dat is bij ons ook zeker het geval geweest. Maar na de zeven vette jaren zijn de ze ven magere jaren gekomen. De generatie spelers die Fides Pacta in de hoofdklasse heeft gebracht is eigenlijk wat te vroeg afgehaakt waardoor de doorstroming van talenten achterwege bleef. Verder kregen we te maken met een terugloop van jeugdleden. Maar dat was een ten dens die je in het hele land waar kon ne men". Peter van der Velden, in de glorietijd van Fides Pacta verdienstelijk speaker in de Vijf Meihal, is de eerste voorzitter die leiding geeft aan een bestuur dat niet meer is opgegroeid met Fluks of Vicus Oriêntis, maar louter en alleen met Fi des Pacta. Van der Velden: „Het leden bestand heeft zich momenteel gestabili seerd. We hebben de beschikking over veel jeugdleden en die proberen we op verschillende manieren vast te houden, omdat de verenigingsband nu eenmaal niet zo groot meer is als vroeger en er ook veel meer alternatieven voor de jeugd aanwezig zijn. Fides Pacta heeft er altijd naar gestreefd om zoveel mogelijk nevenactiviteiten te ontwikkelen zoals jeugdkampen en spelmiddagen. Maar we willen de komende jaren het accent bij het korfbal zelf leggen. Als de jeugd bij ons goed en dus met plezier speelt, gaat ze niet zo snel naar andere clubs of naar Sander de Haas (met bal) is een van de jonge spelers van Fides Pacta waar de club de toekomst mee in wil gaan. FOTO: HENK SNATERSE andere sporten, zo simpel ligt dat nu eenmaal. Wij hebben er dit seizoen via een trainers-cursus vijftien jeugdtrainers bijgekregen en die worden nu ingezet om het technisch gehalte van onze jeugdaf deling te verbeteren. Er is daarvoor een nieuw technisch plan opgezet, dat eigen lijk een nieuwe versie is van het trai- ningsboek, dat onze leden Daan Carree en Jan Hensen enige jaren geleden ge maakt heben. Dat was toen een groot succes en wij rekenen er op dat het nieu we plan ook zijn vruchten af gaat wer pen". De resultaten in de afgelopen zaalcom petitie wijzen al in die richting want alle drie de junioren-achttallen van Fides Pacta werden kampioen. De Leidse korf balvereniging lijkt al aardig op weg nieu we successen aan die van het roemrijke verleden toe te voegen. Voorzitter Van der Velden tempert al te optimistiche verwachtingen. „We stellen ons als doel op een zo hoog mogelijk niveau te korf ballen en zonder een brede en kwalitatief sterke onderbouw is dat niet mogelijk. De juniorengroep is zeker in opkomst en de lichting van aspiranten beschikt over veel talent. Voor ons vlaggeschip lijkt een plaats in de overgangsklasse of de hoofdklasse wat te hoog gegrepen, maar we zullen zeker niet verder afzakken. Voorlopig zal Fides Pacta dit iaar naast de sportieve prestaties ook haar aan dacht besteden aan de talrijke activitei ten, die vanwege het tachtigjarig bestaan op stapel zijn gezet. Het feestprogramma vermeldt ondermeer een reünie in het clubhuis aan de Zoeterwoudse Singel in Leiden (5 april). Een dag later is er een receptie met aansluitend een feestavond voor senioren en junioren. Voor de jeugd is er een grote feestdag op 20 april. Een groot toernooi met alle Leidse jeugdploegen aan het begin van het veld- seizoen sluit de festiviteiten af.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31