Brussel verplettert zijn eigen achterland i Gerrit van der Valk 'een echte frontsoldaat' Finale EaidóaQowtcmt EUROPESE HOOFDSTAD GROEIT ALLES EN IEDEREEN OMVER BRUSSEL - Het kan gewoon niet op in de vele tientallen gemeenten rond de Belgische hoofdstad Brus sel. Er wordt daar in onbekommer de mate gebouwd. Tevreden burge meesters zien hun ambtsgebied razendsnel groeien. De vele nieuwkomers die zich in hun ge meenten vestigen zijn zeer welvarend, betalen hoge prijzen voor de bouwgron den, zetten daar prachtige en goed on derhouden stulpen op en leveren zo hun bijdrage aan een welvaart die van menig kommervol gehucht een fraai forensen dorp heeft gemaakt. Overal rinkelen de kassa's. En overal in de tientallen ge meenten rond de hoofdstad groeien de bomen tot in de hemel. Bron van die welvaart is Brussel zelf, de Europese hoofdstad in wording die doende is totaal uit zijn voegen te groei en, die bedrijven en kantoren aantrekt in een tempo dat voor onmogelijk werd ge houden. Goedbetaalde buitenlanders, eurocraten, lobbyisten, consultants en zakenlieden stromen met tienduizenden toe. Omdat die zich toch maar liever niet in de stad zelf neerlaten - die druk, verstopt, smerig, duur en onoverzichte lijk is - trekken ze naar het aanpalende platteland en vooral naar dat deel buiten Brussel dat als Vlaams-Brabant wordt aangeduid. In die dorpen beginnen de oorspronke lijke inwoners zich echter steeds meer vragen te stellen. Want de Brusselse trek naar het platteland heeft tal van nare bijverschijnselen. Het sociale leven van menig dorp staat op het spel of is, in een enkele geval, al volledig ten prooi geval len aan de groeistuipen van de stad. Tal van minder draagkrachtige inwoners van die dop)en dreigen uit hun eigen woon omgeving verdreven te worden door grootscheepse grondspeculatie en uit de hand gelopen huizenprijzen. De plaatselijke overheden hebben de on gebreidelde groei al lang niet meer in de hand. Sterker nog: ze zijn niet meer baas in eigen huis, moeten toezien hoe kapi taalkrachtige vreemdelingen hun dorpen overstromen en hoe een rampspoedige ruimtelijke ontwikkeling de laatste res tanten van de dorpse beslotenheid van de kaart veegt. In de coulissen staan de projectontwikkelaars, de makelaars, de huisjesmelkers en de aannemers. Omdat het in België aan de meest elementaire ruimtelijke regelgeving ontbreekt, heb ben die vrij spel. „De Vlaamse autoriteiten noch de ge meentebestuurders zelf hebben enig zicht op de ruimtelijke ordening. Ze modderen maar wat aan in een complete chaos. Veel gemeenten hebben geen idee van wat er zich binnen hun eigen gren zen afspeelt", zegt Guido Tastenhoye, een Vlaams journalist die - na een diep gaand onderzoek - een boek over deze materie heeft gepubliceerd onder de veelzeggende titel 'Vlaams Brabant in de wurggreep van Europa'. Zijn oordeel is verre van mild. Hij wijst in dat verband op de totale onbestuur baarheid van de provincie Brabant, een staatkundig wangedrocht in het gefedera liseerde België dat zich ver rond Brussel uitstrekt. „Brabant is totaal onbestuur baar. Pas nog is men in de provicieraad gewoon met elkaar op de vuist gegaan", zegt hij. In zijn boek heeft Tastenhoye de ramp spoed in het gebied rond Brussel zorg vuldig in kaart gebracht. Voor het juiste onderscheid: Brussel zelf telt negentien gemeenten met in totaal 970.000 inwo ners. Daaromheen liggen ongeveer veer tig gemeenten, waarvan zesentwintig in Vlaams Brabant (met 460.000 inwo ners). De Brusselse uittocht heeft in de hoofd stedelijke rand tot een gigantische bouw activiteit geleid. Gevolg: enorme prijs stijgingen. In het arrondissement Halle- Vilvoorde - op de zuidwestllank van Brussel - stegen de woningprijzen in vier jaar tijd met 41 procent. De grond prijzen verdubbelden of verdrievoudig den zelfs. Het bouwen als zodanig werd evefieens fors duurder. Om onverklaar bare redenen kosten de diensten van een metselaar, een loodgieter of een timmer man in de buurt van Brussel twintig pro cent meer dan in de rest van België. Met de huurprijzen is het niet anders. Voor een luxe-appartement telt men al snel 2500 gulden per maand neer. Een vrijstaand huis met een beetje groen er omheen doet moeiteloos 5500 gulden per maand. Voor een enkeling mag die ontwikkeling zeer lucratief zijn, voor de oorspronkelij ke bewoners van de dorpen is het een verschrikking. Jongehuwden kunnen zich nauwelijks meer in hun eigen woon plaats vestigen. In Overijse moesten af gelopen jaar zestig van de vijfentachtig jonge paren uitwijken naar kilometers verderop gelegen dorpen. Op die manier worden tal van dorpen van hun eigen bewoners en hun eigen sfeer beroofd. Intussen voelt het dertig kilometer van Brussel gelegen Leuven de hete adem van de snel expanderende hoofdstad in zijn nek. In Leuven zijn de huurprijzen in vijf jaar tijd met 115 en de grondprij zen met vijftig procent gestegen. In Brussel zelf is een derde van de be volking niet-Belgisch. Er wonen 140 na tionaliteiten. Toch is tussen 1961 en 1988 de Belgische bevolking van de stad met vijfentwintig procent afgenomen, terwijl het aantal vreemdelingen over dezelfde periode van 68.989 tot 254.409 steeg. Het zijn niet alleen de uitlaatgassen, het lawaai en de verkeerschaos die de vreemdelingen vervolgens weer het plat teland opjagen. Het zijn ook de prijzen. Voor een beetje woning moet in Brussel al snel 600.000 gulden worden betaald. In de Brusselse gemeente Elsene stegen de prijzen voor 'herenhuizen' in 1989 <i| iet met tachtig procent. Gaat het om echte vrijstaande woning of een met meer dan drie slaapkamers, da I een prijs van een miljoen gulden nieti normaal meer. Een stuk bouwgrond duizend vierkante meter kost in Brusselse 500.000 gulden. De specu tiert dan ook welig in de hoofdstad. 1 wijken worden gesloopt om er lucrati bouwprojecten op te zetten die vooi autochtone bevolking onbetaalbaar z Wie deze op handen zijnde catrastro! x het Brusselse buitengebied door Vlaamse en dus politieke bril wil bi ken - iets dat Guido Tastenhoye nalaat te doen - doet nog enkele am ontdekkingen. De Vlaamse bevolkin i j, daarmee ook de Nederlandse taal den uit de Groene Gordel rond Bn verdreven. In Vlaams Brabant het zich al 160.000 vreemdelingen (op bevolking van nog geen half milji 2' neergelaten, van wie er 120.000 Frao lig zijn. Ongeveer zeventien procent de bevolking is niet meer Vlaams, echte buitenlanders slokken wel de 1 bare ruimte op, maar sturen hun kil 'f ren naar eigen scholen, blijven zo 'g mogelijk hun eigen taal spreken of ken, vanwege het meer internatio karakter ervan, gebruik van het Frai Volgens Tastenhoye ontbreekt het de stuurders op alle niveaus aan polit moed om het probleem grondig aa pakken. De speculant en de huisjes ker hebben daarom vrij spel. De bui landers die op Brussel afkomen hoe zich, financieel gedekt als ze zijn hun bedrijven, regeringen en inste gen, niets van de hoge prijzen trekken. Euro-ambtenaren vallen bo* dien onder een alleszins aanlokkelijk lastingregime. Onder die omstanai] den is de Groene Gordel rond BrU niet bij machte aan de wurggreep van zich uit zijn voegen groeiende Europ hoofdstad te ontsnappen. JO WIJN ALMELO - Dik Trom heeft hij ge lezen, maar daar is het dan ook bij gebleven. De enige keer dat hij een bioscoop bezocht viel hij in slaap. Gerrit van der Valk is een doener. Hoewel, als het zonnetje schijnt wil hij nog wel eens filosoferen. Waar over? Domme vraag. Over de toe komst van het concern natuurlijk. De grondlegger van al die restau rants, motels, hotels en recreatie- complexen blijft een frontsoldaat. Altijd aan het wroeten in de voor ste linies. En die liggen nu in het noorden van het land, want dat moet nog worden ontzet. Noord-Nederland is voor hem het 'Oost- Duitsland van Nederland'. Als het even kan moet de toekan om de dertig kilo meter zijn vleugels kunnen uitslaan. De bontgevederde vogel breidt zijn territori um gestaag uit langs 's Heren rijkswe gen. Waarom geen valk overigens? Het is wel eens geprobeerd, maar een zitten de valk oogt niet. En een valk die de vleugels spreidt lijkt wel erg veel op de adelaar die een hakenkruis tussen zijn poten heeft. Het bleef dus de toekan, het beeldmerk van Avifauna in Alphen aan de Rijn. Ja, ook Van der Valk. Het was nog in de jaren vijftig: Gerrit en Toos van der Valk bestudeerden de menu kaart in Avifauna. Het oog viel op de toekan. Liefde op het eerste gezicht. De 'valkenjacht' gaat onverminderd door. Vijftig vestigingen vormen de spil van het concern, die in het buitenland meegerekend. België heeft zeven vesti- fingen, in Frankrijk is de tweede in aan- ouw evenals in Duitsland, Spanje en Curaao hebben er elk een. Twintig mil joen klanten per jaar, een omzet van driehonderd miljoen gulden. De dynas tie groeit mee. Als alle 'valken' (zoals Gerrit van der Valk zijn familieleden consequent bejegent) worden meegeteld, hebben zo'n driehonderd Valken hun plekje in de stamboom verworven. Kort maar krachtig, alsof hij toetjes serveert: „Mijn generatie maakt 85 valken. En die generatie maakt weer tweehonderd val ken". Er zijn maar weinig zaadjes die geen wortel schieten. De grond naast auto snelwegen blijkt vruchtbaarder dan me nig bioloog vermoedt. Geen 'valk' die niet een van de radertjes vormt rond spil Gerrit van der Valk. Vader Marti- nus - hij 'maakte' elf kinderen - zette de eerste stap, zijn kinderen volgden in zijn voetspoor. Gerrit zelf 'maakte' nog eens zeven kinderen; twee dochters en vijf zoons, allen werkzaam onder de vleugels van de toekan. Zestig Scheid je er nu mee uit, vroegen de mensen hem al toen hij zestig jaar was geworden. Het antwoord: „Ik wil er best mee uitscheiden, maar ik weet alleen niet met wat". Twee jaar later: „Mijn le ven is één grote vakantie. Nou ja, in de vakantie kun je ook wel eens in een kwal trappen. De narigheid blijft in het le ven". „Ik kan het bedrijf niet in de steek laten. Óf dat arrogantie is? Ik denk het niet. Kijk, ik haal niet meer alles wat ik nog wil doen. Ik denk altijd dertig jaar voor uit, dus dat haal ik niet meer. Maar ik ben nog steeds bezig in de grondtroepen; praat met gemeenten over grond en zo. Ben puur een frontsoldaat. En als ik klaar ben, kijk ik naar de achterban. Of ik niet te veel rommel heb achtergela ten". „Dienstbaar zijn voor anderen, dat is al tijd mijn hobby geweest. Dienstbaar voor mijn familie, voor mijn eigen club. Als ik er drie maanden tussenuit wil, kan dat natuurlijk. Maar ik trek de va kantie onmiddellijk in als het erg druk wordt. De verloven worden ingetrokken. Zo heet dat bij ons. Om zo te werken is mij niet geleerd. Dat gebeurt gewoon. Mijn broers en zussen zijn precies zo mijn kinderen ook. Zij zetten zich alle maal in voor anderen. Dan gaat het van zelf goed. Als ik de bergen in trek, neem ik altijd een zendinstallatie mee. Houd altijd contact". Gerrit van der Valk had eerder in het ge sprek al de finesses van een 'valkentrai ning' uiteengezet. Een verplicht nummer voor iedereen die een baan krijgt bij het concern. Voor de geïnteresseerden: „De valkentraining begint met jezelf weg te cijferen. Jij bent er niet meer. Jij bent er slechts voor degene die je nodig heeft. Als het toevallig jouw taak is om suiker zakjes weg te brengen, dan breng je die. Al ben je directeur. Het is gewoon een dienend beroep. Als je zeven dagen in de week vierentwintig uur nodig bent, dan moet je er ook vierentwintig uur zijn. Okee, zoveel werk je niet, maar de in stelling moet wel zo zijn". Ontvoering Als de ontvoering van zijn vrouw ter sprake komt, gooit Gerrit van der Valk in zijn opwinding een glas water over ta fel. Het is ruim acht jaar geleden. Zijn echtgenote kwam pas vrij nadat een los geld van dertien miljoen gulden was be taald. Anderhalf miljoen gulden is terug gevonden, de rest bleef onvindbaar. Korte, raffelige zinnen, wriemelend aan suikerzakjes. Stuitend vindt hij het dat de ontvoerders binnenkort weer vrijko men na een leventje in luxe gevangenis sen. Spreekt over de kringloop van boe ven, advocaten en rechters. Een schan dalige zaak is het dat het losgeld niet bo ven water hoeft te komen van justitie. De boef, die straks vrijkomt, denkt: dat geld is voor mij; ik heb ervoor gezeten. 'Duizenden bewijzen' hebben de 'valken' dat de hoofddader nog altijd op vrije voeten is. Hij is de dans ontsprongen. Hij regelt financieel de zaakjes voor de 'boeven' die de gevangenis mogen verla ten. Advocaten strijken enorme bedra gen op die zij krijgen toegestopt omdat zij het spel hebben meegespeeld. Politie en justitie kunnen geen goed doen in de ogen van Van der Valk. Al die verhalen over zwartwerkers bij zijn imperium hangen hem de keel uit. „Als ik hoor dat bij een van onze vestigingen een overval heeft plaatsgevonden, weet ik niet wat voor een overval. Een over val van justitie, politie of van boeven?". Een paar jaar geleden kreeg het motel Wassenaar bezoek van politie, justitie en de FIOD. De boel werd afgezet door 125 man politie. Paspoorten en werkvergun ningen moesten worden getoond. Alle werknemers werden in een hoek gedre ven. Maar andere overvallen gebeuren ook. „Zo eens per jaar wordt wel eens een kas overvallen". - Ontvoering, overval - hoe reageert u? „Dan ga je stram staan. Sterk worden. Kom op joh, het leven gaat verder. Doorgaan. Wij gaan ons dan sterker ma ken. Als wij sterker worden, dan wordt de familie hechter en beter. Stukken be ter". - U kent geen angst? „Nee, geen angst en geen schrik. Angst past nergens bij. En zeker niet bij voor uitgang. Wij kunnen angst niet rijmen. Het bordje angst gebruiken wij niet. Kennen wij ook niet". - Maar u voelt toch wel angst Gerrit van der Valk die, als het even kan, wil dat de toekan om de dertig kilometer zijn vleugels kan uitslaan. FOTO: ANP (Stilte) „Jaaa, dat is wat anders. Dat is wat anders. Maar naar buiten mag ik het niet laten merken". - Bent u zich na de ontvoering niet an ders gaan gedragen? „Ja, een beetje wel. De auto gaat steeds op slot. Wanneer ik bij een stoplicht sta, kunnen zij er niet zomaar in. En ik rijd niet meer met dezelfde auto's. Veel maatregelen heb ik wel genomen. Niet zozeer voor mijzelf, als wel voor mijn bedrijf'. Gerrit van der Valk en zijn vrouw wo nen nu al jaren in Zwitserland, maar een cordon van lijfwachten is aan hem niet besteed. „Wat komt, dat komt. Het los geld van dertien miljoen gulden was een klap voor de bedrijfsvoering. Met al die rente is het bedrag misschien wel opgelo pen tot dertig miljoen gulden". En dan een overheid die alle vestigingen op al lerlei manier bleef lastigvallen. „Toen hebben wij gezegd: jongens, met tien, vijftien zaken redden wij het niet. Wij moeten uitbreiden". - Zonder die ontvoering zou de expansie drang veel minder zijn geweest? „Juist. Het is allemaal versneld door die ontvoeringszaak. Juist om geen angst te tonen. Wij wilden het publiek laten zien dat Van der Valk niet failliet gaat. Als familie bleven wij liever dicht bij elkaar. Limburg is al gauw ver weg, het Noor den ook. En het buitenland. Maar je hebt tegenwoordig een goede fax. En wij hebben een paar vliegtuigjes voor de mensen die aan het front zitten. Als het moet, zijn wij zo bij elkaar. Ja, wij han gen erg aan elkaar". Inferno Een overbodige opmerking. Een middag in Almelo, een desert storm in het klein. Alles wat kan bouwvakkeren legt de laat ste hand aan het nieuwe theater van Al melo. Een waar inferno, waaraan tiental len telgen van de familie hun steentje bijdragen. Van der Valk kocht de schouwburg van de gemeente Almelo. Een prestigieus hotel en congrescentrum zijn nog in aanbouw. Voordat die avond de première plaatsvindt, moet in elk ge val de begane grond onberispelijk zijn. Een mooie klus voor de familie. Zo ge beurt het altijd wanneer een nieuw com plex wordt geopend: alle familieleden trekken een eindsprint. Het is een soort van een werk-reünie. Gerrit van der Valk draagt een blauwe zegelring; een kleinood dat elke manne lijke telg krijgt wanneer hij 21 jaar wordt. Wij praten in het restaurantge deelte. Het kabaal dreunt door. Het ge roffel van de stukadoors tart de zenu wen, de intercom overtreft alle normen van geluidshinder. De verwarming giert naar dertig graden. Het ene na het ande re familielid wipt even aan bij het tafel tje. Een omhelzing zus, een zoentje zo. Gerrit van der Valk kent ze allemaal. Kleinzoon Willempie krijgt een aai over de bol. 'Valkentrainingen' blijken effi ciënt. Als de storm is uitgewoed kan de loper worden uitgelegd. De plantsoen- bakken buiten, die een paar uur geleden nog in de steigers stonden, blijken ge vuld met coniferen. Sauna's, fitnessruimten, zwembaden, sportcomplexen en nu ook al theaters - zelf zal Gerrit van der Valk geen voor stelling bezoeken, maar de mensen die een aantal dagen moeten doorbrengen op congressen moet vertier worden ge boden. Familieleden kunnen overko men; het complex dat Van der Valk aan het schouwburgplein in Almelo Iaat ver rijzen biedt alle vermaak van de wereld. Een beetje Nederlander volgt tegenwoor dig een managementtraining. Al die mensen vinden in Almelo alles wat hun hartje begeert. Van der Valk is niet gek. Plannen genoeg. Hij wil een landelijk net van kleine helikopterplatforms naast een aantal vestigingen. De zakenwereld die bij Van der Valk vergadert moet bin nen een paar uur naar een vliegveld kunnen worden gebracht. Hoeveel mini- vliegveldjes Van der Valk wil aanleggen, wil hij niet zeggen. Het kunnen er vijf zijn, maar ook vijftig. Mededogen Over het Noorden praat hij vol mededo gen. „De mensen van de PTT worden naar het Noorden gestuurd, maar wij zenden geen Van der Valks mee. Dat kan natuurlijk niet. Het is een achterge steld gebied. Al die wegen zijn aange legd, maar dat is niet voldoende. Wij vechten voor alle Nederlanders met een niet al te grote portemonnee. Het is toch erg voor de noordelingen dat zij elke avond moeten omrijden voor een be zoek aan een Van der Valkrestaurant". „Neem iemand die naar Groningen gaat voor een familiebezoek en de volgende dag ook in het Noorden moet zijn. Die man of vrouw moet naar huis en de vol gende dag weer terugkomen. Ik vind het erg dat die niet in een motel kan over nachten. Jawel, zij kunnen wel ergens anders overnachten, maar dan komen zij erachter dat zij ontiegelijk veel meer moeten betalen. Wij draaien voor tach tig gulden per kamer voor twee perso nen". Er wordt flink aangepakt, daar in "het Noorden. Na Westerbroek (bij Hooge- zand), Spier en Assen volgt dit jaar Zuidbroek, in de gemeente Veendam. Omvangrijke complexen, want Van der Valk wil meer dan alleen maar wegres taurants en motels. In Leeuwarden heeft Van der Valk een stuk grond in optie ge nomen. De Noordoostpolder wordt 'ont- ZATERDAG 30 MAAR: sloten' met een vestiging in Emmd waar Van der Valk ook een muit tionele hal voor popconcerten, ter stellingen en beurzen laat bouwei».— jaar gaan verder de fundamentede F' grond in voor Hengelo, Cuyk egega; tweede vestiging in Duitsland. te k< Bakkeleien met gemeenten gaat Va Dsca Valk goed af. In Voorschoten zijn geen belingen gaande over een uitbreidii lijn Emmeloord gaan de gevechten o\ haar bouw, in Oost-Groningen wilde Va ace: Valk zelfs op drie plaatsen bouw iet i Winschoten, Scheemda en Zuid n d< zouden honderd motelkamers w leert gebouwd. Met de gemeente Sche een zijn de verhoudingen niet gew yon< maar Van der Valk zoekt geen in ei Zegt hij. Steenwijk ketste onlangs „Er zijn wel eens dingen die flauw komen. Van ons ook wel. Maar da het niet in. Het gaat om 'net wel tj niet'. In Steenwijk moest ik vier a I naren overnemen. Ik wilde die m jï wel, maar niet met het salaris dat lp. de gemeente kregen. Het verschil j? de gemeente bijpassen. Ik heb hen ambtenaar gemaakt. Alleen wie go i wil ik hebben. Ik ga geen voetbalco titie aan met opgedrongen spelers!) wie je niets kunt winnen. Wat ma met een ambtenaar die om driei| 's middags zegt dat hij ervandoor Soberheid is troef. Het Van der Vair perium heeft geen eigen public-relai bureau dat fraaie folders verstrel Nuland staat zoiets als een hoofd! tier. Geen reclame op televisie, get clame in de dagbladen. Zelfs het j sen van een personeelsadvertentie na een doodzonde. Kantoren met ren fauteuils blijken onvindbaar. „Ii kantoor moet het niet gezellig zijn. moet je schrijven wat je schrijven en dan verdwijnen". Was getekend rit van der Valk. ED VAN TELLINlp In het volgebouwde Brussel zijn woningen bijkans onbetaalbaar. Uitgeweken wordt naar de dorpen eromheen, die op hun beurt volgebouwd worden en waar de inmiddels ook de pan uit rijzen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30