Scepsis begeleidt vanaf het begin opstandingsverhaal kerk wereld Pasen De geheimen van Londens unieke koepelkerk fieidóeSomoT GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc3ou*cmt ZATERDAG 30 MAART 1991 P, j- Twaalf procent lidmaten Hervormde Kerk wil niet in SILA DEN HAAG Van de 2,9 miljoen Ne derlanders die vorig jaar een brief met gegevens over hun inschrijving bij de Nederlandse Hervormde Kerk hebben ontvangen, hebben 350.000 een 'verkla ring van bezwaar' teruggestuurd. Daar mee gaf dus 12 procent te kennen niet als 'hervormd' geregistreerd te willen staan bij de nieuwe Stichting Interker kelijke Ledenadministratie (SILA). SILA gaat een onderzoek instellen naar de herkomst en de aard van de 350.000 verklaringen van bezwaar in de Her vormde Kerk. Gepoogd wordt inzicht te krijgen in mogelijke verschillen tussen stedelijke gebieden en het platteland. Volgens directeur kerkelijke zaken W. Poot van de Stichting Mechanische Re gistratie en Administratie (SMRA) valt het aantal bezwaarden "reuze mee". "We hadden op een hoger percentage gere kend, omdat de Hervormde Kerk een grote 'volkskerk' is. Dan kun je ook meer 'papieren' leden verwachten die niet of nauwelijks meer betrokken zijn bij het kerkelijk leven". De SILA is, na een aantal jaren van voorbereiding, vorig jaar begonnen met het administratief overnemen van de le denbestanden van de aangesloten ker ken. Het gaat om zo'n vijf miljoen na men van acht kerkgenootschappen (de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken in Nederland, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsge zinde Broederschap, de Remonstrantse Broederschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Vrij-Katholieke Kerk en de Broeder schap van Pinkstergemeenten). Begon nen is met de Hervormde Kerk; de gege vens van de andere participanten vol gen. Eerzucht kijkt, als een bergstroom, nimmer om. door Marinus van der Berg Tijdens een late terugreis luisterde ik in de trein via mijn 'oorlogsradiootje' naar Michael Stein in het nos- programma: 'Met het oog op morgen...' Hij was juist teruggekeerd van een bezoek aan Kuwayt-stad, diep geschokt door wat hij gezien had en wat hij had gehoord van de mensen daar. Het was alsof hij uit de hel was teruggekeerd. Teruggekeerd uit de nucleaire winter, waaraan niets geen schoons is te beleven. Toen de oorlog nog in volle gang was, vroeg ik me af of het mogelijk zou zijn om Pasen 1991 te vieren zonder deze cynische oorlog, die zoveel leed bracht en nog brengt, te gedenken. Daarom vroeg ik aan de kaarsenfabriek om voor de Paaskaars, bestemd voor het verpleeghuis, dit jaar een eigentijdse symboliek te maken. Niet een triomferend Lam met een Overwinningsvaandel, maar een andere symboliek. Ik vroeg aan de schilder van de kaarsenfabriek om op de voet een verwoeste stad af te beelden, in het midden, het hart van de kaars, een Vredesduif, symbool ook van de Geest, en daarboven een Roos; symbool van de belangeloze Liefde. De illustratrice Ella van der Most ontwierp een tekening voor de omslag van het liturgieboekje voor de Paasmorgen. Zij tekende op haar wijze de verwoeste stad met de massagraven, de duif en de roos. Ze schreef me hoe de verwoeste stad haar ook deed denken aan het innerlijk leven van mensen die niet meer bij zichzelf kunnen wonen. Zij die in hun intieme persoonlijke leven opgejaagd worden, geen thuis vinden, die meer dood dan leven voelen. Ook ons innerlijk, onze ziel, kan een stad zijn die onbewoonbaar is geworden. Juist wie van binnenuit weet, wat angst is, wat het is om doods benauwd te leven, om vluchteling te zijn, kent ook het verlangen naar de Nieuwe Stad, waar Vrede is, waar Liefde heers, waar leven weer wordt opgebouwd. Mijn bezinning op Pasen 1991 heb ik tot uitdrukking gebracht in het ontwerp voor de Paaskaars j en in deze woorden: PASEN 1991 Uit de mensénstad zul Jij oprijzen Vrede zal je naam zijn. Uit de verwoesting zul Jij oprijzen Liefde zal je naam zijn. Als de opkomende j ochtendzon zul Jij oprijzen. Licht zal je naam zijn. Je handen zullen getekend I zijn. Getekend door het bloed j van onschuldigen. j Je voeten zullen getekend i zijn. Getekend door het geweld j tegen weerlozen. i Je hart zal getekend zijn. Geraakt door zoveel lijden van mensen. Je zult ons voorgaan naar de nieuwe stad, zonder angst, zonder vrees, j de dood voorbij. Soms is ze duidelijk aanwezig, soms wordt er niet zo veel over gehoord, maar helemaal weg is ze nooit: de discussie of Jezus nu wel of niet écht, dat wil zeggen: lichamelijk, is op gestaan uit de doden. Natuur lijk, de kerk zegt het al vanaf haar ontstaan: 'de Heer is waarlijk opgestaan', maar vanaf de Paasmorgen klinkt die iiitspraak in de oren van velen ongeloofwaardig. De vrouwen die het goede nieuws kwamen vertellen, werden niet geloofd en het feit van het lege graf werd verklaard door lijkroof te sug gereren. Tot op de dag van vandaag en misschien wel juist op de dag van vandaag is er veel scepsis rondom alles wat met Pasen te maken heeft. Maar hét is de vraag of alle elementen van die scepsis wel zo van zelfsprekend zijn. Het Paasverhaal is niet alleen een ongelooflijk verhaal, maar de berichten over wat er op de Paasmorgen is ge beurd, verschillen in de vier evangeliën ook nogal. En dat is niet een bijdrage tot de be trouwbaarheid ervan, zo lijkt het. Zijn bijvoorbeeld de vrouwen nu wel of niet het lege graf ingegaan? In het Jo- hannes-evangelie staat dat Maria van Magdalena weg vluchtte, maar in de andere evangeliën gaan de vrouwen juist het graf in. Opmerkelijk is ook dat de apostel Paulus in zijn brieven niet rept van het lege graf, maar de kruisdood van Jezus direct koppelt aan zijn opstanding. Kennelijk heeft dat lege graf voor hem geen 'bewijskracht'. Als dat zo is, dan vormt alleen de verschijning van Jezus aan bijvoorbeeld de vrouwen en aan de leerlingen het 'bewijs' van de opstanding. Maar in de verhalen daarover gebeuren wel zeer merkwaardige din gen: enerzijds is Jezus een mens van vlees en bloed, die gewoon mee eet en anderzijds is Hij een soort geestesver- schijning; geen muur kan Hem immers tegenhouden. Wat er staat over de ontmoe ting van de Heer en de Em maüsgangers maakt het ons ook niet echt gemakkelijk om het allemaal te geloven, plot seling is Hij immers verdwe nen, zonder ook maar een spoor achter te laten. Het is dan ook niet verwon derlijk dat de neiging bestaat de verhalen over de opstan ding te zien als legenden, ont staan om kracht bij te zetten Boeken over de Verrijzenis In het derde deel van 'De Messiaanse Weg' geeft dr. C.J. den Heyer een indringend en helder overzicht van de ontwikke ling van het denken over wie Christus is in de vroeg-christelij- ke gemeente. Allerlei aspecten rondom de belijdenis 'de Heer is opgestaan' komen hierin ook aan de orde. Daarmee is het am bitieuze tekst-critische project over de joodse Messias-verwach- ting afgerond. Uitgave Kok, prijs 49,50. In het boek 'Het is de Heer! de opstanding voorstelbaar', gaat dr. A. Vos Jac. Zn. in op wijsgerig-theologische aspecten van de opstandingsdiscussie en komt hij tot opmerkelijke conclusies omtrent de werkelijkheidsaanspraak dat het opstandingverhaal 'echt gebeurd' is. Uitgave Kok, prijs 25, Van de natuurkundige prof. dr. ir. A. van den Beukei (Delft) verscheen een intens geschreven boek over de vaak moeilijk gedachte relaties tussen God en natuurkunde: 'De dingen heb ben hun geheim'. De eenzijdigheden van het wetenschappelijk denken en zijn enorme pretenties worden in heldere lijnen ge tekend. De auteur geeft tenslotte ook inzicht in hoe zijns in ziens die relatie tussen (natuur)wetenschappen en geloof wat ontspannener kan zijn. Uitgave Ten Have, prijs 24,90. De Christus-figuur gezien daor de Italiaanse kunstenaar Anto- nella da Messina tijdens zijn kruisiging. foto: ap aan een geloof dat de dood van Jezus niet kon verdragen. Gespreksonderwerp Toch dreigt op dit punt het gevaar het Paasevangelie te 'gemakkelijk' te lezen. Wie zich ten aanzien van het Paasevangelie bijvoorbeeld niet realiseert dat de afstand in tijd en denkwijze enorm groot is, glijdt vrijwel zeker uit. Zo kan allicht worden verge ten dat de mogelijkheid en verwachting van de opstan ding uit de doden een theolo gisch gespreksonderwerp was in Jezus' dagen. Een van de controversen tussen de fari- zeeën en de Sadduceeën ging precies over dit punt. Dat die opstanding een betrekkelijk jong element is in het joden dom blijkt onder meer uit de afwezigheid van gedachten erover in bijvoorbeeld de To- rah, maar dat neemt niet weg dat die gedachten als zodanig onderwerp waren van serieu ze debatten. Met andere woorden, de vrouwen en de leerlingen zeiden met hun: 'Wij hebben de Heer gezien' niet iets wat voor iedereen be lachelijk was. Er is nog een ander element dat de moderne lezer zich moet bedenken: niet zonder reden wordt in het Nieuwe Testament herhaaldelijk het begrip 'getuige' gebruikt. Het zijn niet alleen de vrouwen en leerlingen die Hem hebben gezien, maar ook worden de namen genoemd van anderen die zeggen: Hij was het! Pau lus somt ze op in zijn brief aan de Corinthiërs en ge bruikt die getuigenissen ook als argument om zijn verhaal over de opstanding zo 'sterk' mogelijk te maken. Dat is wel nodig ook, want de belangen die bij hem op het spel staan, zijn fundamenteel: het chris telijk geloof staat of valt met het feit van de opstanding. De neiging bestaat wellicht om te veronderstellen dat het bij de genoemde getuigen maar gaat om geloofsfanatici. Maar wie dat doet, neemt toch wel een grote beslissing. Want waarom zouden we Paulus op dit punt niet serieus nemen? Wat zijn de argumenten om de intellectuele apostel op dit punt onbetrouwbaar te ach ten? En bovendien, waarom zouden we dan getuigenissen in allerlei antieke teksten wel serieus nemen? Het zonder meer 'afdoen' van het de getuigen van de op standing is te gemakkelijk. Ook bij 'ongeloof' op dit punt kan om redelijke argumenten worden gevraagd! De moderne mens die het Paasverhaal wel serieus wil nemen, stuit op veel proble men. Enkele zijn al genoemd: maken de verschillen in de evangeliën het verhaal niet ongeloofwaardig? Theologen die-er hun vak van maken 'historisch-kritisch' naar de bijbel te kijken, zeg gen dat de mondelinge bron nen waarover de bijbelschrij vers beschikten, nogal divers waren. Bovendien maken ze aannemelijk dat de tijdstippen waarop apostelen en evange listen hun verhalen schreven, nogal verschillen. Deze feiten hoeven niemand te verontrusten: het gaat in het Paasevangelie niet om het keurig op een rijtje zetten van gebeurtenissen, maar om een verhaal met een boodschap. Mensen die iets hebben mee gemaakt vertellen van wat hun is overkomen. De een legt daarbij de nadruk op dit aspect en de ander op dat. En wat er dan gebeurt, kan iede re politieagent vertellen: de beschrijvingen van wat men sen hebben gezien verschillen nogal. Getuigen van een on geluk bijvoorbeeld hebben ie der een eigen verhaal en soms zijn die verhalen zelfs tegen strijdig. Maar hun beschrij ving gaat inmiddels wel over de harde realiteit: het slacht offer ligt op straat! Kennelijk kan verschillend tegen de werkelijkheid worden aange keken, zonder dat de waar heid per se geweld wordt aan- Er valt trouwens nog wel wat meer te zeggen over de kijk op de werkelijkheid. In onze cultuur overheerst nog steeds het natuurwetenschappelijk denken. Wat meetbaar is, ver ifieerbaar of binnen logische schema's past, dat geldt. Alles waarvoor geen theorie is, kan niet worden 'bewezen' en is in het gunstigste geval 'onschul dig naïef' en in het ergste ge val gevaarlijk. Wat er met zo'n verengde blik op de werkelijkheid ver loren gaat is aanzienlijk. Want hoe kun je met zulke oogkleppen op nog liefde zien, hoop, of vertrouwen? En kun je dan nog wel overweg met zoiets 'vaags' als het geloof? De opstanding kan in zo'n kli maat in ieder geval onmoge lijk bestaan; de mogelijkheid om te verifiëren ontbreekt immers en er is geen theorie om de opstanding te verkla- De tegen-beweging tegen de hele leugen van de halve waarheid die positivistische wetenschappen over de wer kelijkheid vertellen, wordt met de dag groter. Steeds va ker blijkt er meer te zijn tus sen hemel en aarde dan we denken; de werkelijkheid laat zich niet vangen in het wel- les-nietes spel van de eenzijdi ge wetenschap. Dat klimaat maakt het gemakkelijker om mensen die verhalen van de levende Heer, serieus te ne men, er kan theoretisch in ie der geval meer begrip voor komen. Maar met dit alles is de grond onder de scepsis ten aanzien van de opstanding van Jezus niet weggezakt. Want al is de menselijke blik op de werke lijkheid nog zo ruim, de op standing uit de doden past daar niet zo maar in. De her rezen Jezus was en is een in breuk in de dagelijkse orde; een onmogelijke gebeurtenis. Toch is Hij waarlijk opge staan, zeggen vele getuigen, die Hem hebben ontmoet. De werkelijkheid van God is gro ter dan hun en ons bevat tingsvermogen; de getuigen konden hun oren en ogen eerst niet geloven toen ze Hem ontmoetten. De vraag naar de kale feiten van die ontmoeting kan niet zo maar worden beantwoord; feiten zijn immers niet los verkrijgbaar. Ze komen aan het licht via de beleving van mensen die Hem hebben ge zien en via dp getuigenissen van die ontmoeting kan de opstanding ook in onze bele ving een feit worden. LÜTSEN KOOISTRA LONDEN Zijn foto staat in alle schoolboeken Engels. Elke toerist die de Britse hoofdstad be zoekt, beschouwt hem als een 'must'. Londen zien en de imposante angli caanse St.-Paul's-kathe- draal missen, is volgens Engelse spelregels een doodzonde. Tot 12 mei bestaat zelfs de mogelijkheid om ook enkele geheimen van deze koepel kerk te doorgronden. In de Royal Academy of Arts, op Londens Piccadilly, loopt sinds kort een tentoonstelling, getiteld "Sir Christopher Wren and the Making of St Paul's" (Sir Christopher Wren en de bouw van St.-Pauls). Ze is gewijd aan historische en bouwkundige aspecten van de St.-Paulskathedraal. Alle rechtgeaarde Britten be schouwen Sir Christopher Wren (1632-1723) als een van hun beste architecten. De St.- Pauls ontwerpen en bouwen was voor Wren geen gemak kelijke klus; hij wijdde er veertig jaar van zijn leven aan. Dat deze reusachtige op dracht hem werd gegeven, dankte de architect in de eer ste plaats aan de Grote Brand van Londen. Het niets ont ziende vuur had in 1666 niet alleen de oorspronkelijke St- Paulskathedraal, die op de zelfde plek stond, maar bo vendien het grootste deel van de toenmalige City verwoest. Wrens eerste bouwtekeningen vielen niet in de smaak van de'anglicaanse geestelijkheid. Zij; vonden zijn ideeën te Het interieur van de St. Paul's kathedraal. foto: pr rooms en te continentaal. De tentoonstelling in de Royal Academy begint met deze eer ste schetsen. Wren wilde een kathedraal bouwen in de vorm van een Grieks kruis met armen van precies dezelf de lengte. Had de geestelijk heid van Engelands gerefor meerde kerk zijn plannen niet afgewezen dan zou Londen vandaag een kathedraal heb ben gehad die veel mooier was dan het bouwwerk dat de Britten tegenwoordig zo ge weldig vinden. De anglicanen waren van me ning dat het een tempel moest worden in de vorm van het traditionele Latijnse kruis, met een lange middenbeuk en kortere dwarsschepen. Zij vonden dat hij niet mocht lij ken op de Romeinse St.-Pie- ter. Christopher Wren was nooit in Italië geweest, wel in Parijs, waar koepelkerken erg in de mode waren. Parijse voorbeelden brachten hem la ter op het idee de nieuwe St.- Paulskathedraal van Londen uit te rusten met een reusach tige koepel. Dit zou de eerste koepelkerk zijn van Londen. In 1673 liet Wren een bruin houten schaalmodel maken van zijn eerste (het Griekse) ontwerp van de nieuwe St.- Pauls. Het duurde een vol jaar om deze fraaie maquette te bouwen, afgewerkt tot in de kleinste details. Dit kostte in Wrens tijd ongeveer 600 pond, wat toen neerkwam op de prijs van een volwassen he renhuis met drie etages in het centrum van Londen. De reusachtige maquette die nu ruim 300 jaar oud is en een waarde heeft van wel 20 mil joen pond, vormt het klapstuk van de St.Paulstentoonstelling in Londen. Tot kortgeleden werd dit schaalmodel be waard in de crypte van de ka thedraal. Weinig bezoekers kwamen het daar bekijken. In de Royal Academy komt dit unieke voorbeeld van zeven- tiende-eeuws vakwerk echter veel beter tot zijn recht. Het is bijna 5,5 meter lang en van binnen verlicht. Je kunt er helemaal rond lopen; het is gemaakt van eike- en linde hout en biedt telkens weer nieuwe verrassingen. Wren werd door de angli caanse geestelijke overheid gedwongen zijn oorspronkelij ke ideeën grondig te herzien. Hij voldeed aan hun wensen, maar behield de reusachtige koepel. Terwijl zijn meester werk werd gebouwd, omring de hij zijn tekeningen met volstrekte geheimhouding om te beletten dat zijn opdracht gevers hem nogmaals zouden dwarsbomen. De constructie van de koepel ging hij geregeld inspecteren. Met dit doel liet Wren zich in een grote korf ophijsen tot in de nok van de kathedraal in aanbouw. Zijn meesterwerk werd voltooid in 1710. Meer dan tweehonderd jaar lang bleef de St.-Paulskathedraal onbeschadigd, tot hij tijdens de tweede wereldoorlog zwaar geteisterd werd door Duitse brandbommen en ra ketten. In de jaren vijftig werden op Paternoster Square naast de kathedraal diverse betonnen monsters opgericht die er he lemaal niet bij passen. De aanblik van het geheel lijkt nergens meer op. Onder het impuls van de Britse kroon prins Charles zullen in de toe komst pogingen worden ge daan om Paternoster Square een aanschijn te geven dat niet langer stoort. Met dat doel wordt door een consortium van Londense ar chitecten en aannemers ge werkt aan nieuwe bouwteke ningen. Maar net zoals die van Christopher Wren, toen hij zijn kathedraal bouwde, blijven zij verborgen onder een dekmantel van geheim houding. Het Britse publiek krijgt niet de kans om zich al een oordeel te vormen van wat het zou kunnen worden. ROGER SIMONS 1.1 Doorbraak in Noord-Ierlsd De leiders van de twee Unionistische partijen in land hebben deze week voor het eerst sinds vele jar stemd met een Brits voorstel om over de politieke t 'F van Ulster te gaan praten. Een kleine doorbraak, v'f zijn steeds de (protestantse) unionisten geweest die den zo'n gesprek aan te gaan. Zij wilden niet pratein, gematigde, overwegend katholieke Sociaal-Demo; Arbeiders Partij en zeker niet met de Ierse rege vindt dat Ulster met de rest van het eiland herenigdai worden. o De Unionisten staan officieel nog steeds op het st u dat er in Noord-Ierland een meerderheidsbestuur nir men, hetgeen er op neer komt dat zij de dienst zulle; ken omdat zij nu eenmaal de meerderheid vormen. het ook voor hen duidelijk dat Noord-Ierland door meer dan twintig jaar durende burgeroorlog in eei li belabberde situatie is komen te verkeren. De welva schillen met de Ierse republiek worden steeds grotei tig jaar direct Brits bestuur heeft dat niet kunnen ve ren. Noord-Ierland wordt in extreme mate geteiste drugsmisdaad en door de activiteiten van de IRA meer mensen gaan op in een grijs circuit en hebben wet en overheid. Iedereen wordt uiteindelijk geconfr met de gevolgen van de verloedering. Het is dus duidelijk dat er iets moet gebeuren. Dai leen wanneer de unionisten bereid zijn om tot een v< machtsdeling te komen. Komende maand zal blijken verre zij daar werkelijk toe bereid zijn. De eerste, I stap is samenwerking met de katholieken. Als dat lu i ook ruimte voor contacten met de nu zo door hen se republiek. ra k ten lat' Buitenproportionele actie SlNDS jaar en dag ageren milieuorganisaties tegen vuiling die gepaard gaat met het kweken van bloenlfl Ze staan daarin niet alleen, ook de bloembollenseel rt vindt dat er alles aan gedaan moet worden om de blei weer 'van alle smetten vrij' te maken. Vele miljoenen heeft ze bijvoorbeeld uitgetrokken voor onderzoek na^i der ziektegevoelige rassen, waardoor het gebruik van dingsmiddelen effectief kan worden verminderd. HEEL begrijpelijk is daarom dat de bloembollenset schokt gereageerd heeft op het voornemen van de Z landse Milieufederatie om in het buitenland een ant g< mecampagne voor Nederlandse bloembollen te gaan d Dag- en weekbladen in de VS, Japan, Italië, Duitslat Frankrijk worden de komende maanden bestookt kelen van de federatie waarin wordt uiteengezet daljj derland het telen van bloembollen met een overmaat tk; strijdingsmiddelen geschiedt. Daarbij wordt er onder meer aan herinnerd dat landers tijdens de Tweede Wereldoorlog bloembollt om te overleven. Consumenten wordt aangeraden onder geen enkele omstandigheid aan te beginnen, bollen destijds van de samenstelling waren als tegen; zouden er geen Nederlanders zijn geweest om 'deze na te vertellen", zo stellen de actievoerders vast. Op zich is het een goede zaak dat de milieufederati derlandse bloembollentelers nogmaals wil doordrinj de ernst van de problematiek. Maar de manier wa thans dreigt te gebeuren is buiten elke proportie. W al is het probleem van de milieuverontreiniging grof' staat zij in geen verhouding tot de schade die de ai" een voor ons land belangrijke bedrijfstak kan aam - Een bedrijfstak bovendien die er hard aan werkt de i reiniging terug te dringen, maar ook geen ijzer metV. kan breken. Voorburg dwars Voorburg is niet bepaald inschikkelijk wat betrl stuurlijke samenwerking in de Haagse regio. Na ja; geharrewar over de Verlengde Landscheidingsweg en valoven op Ypenburg, heeft het stadsdorp (mindt 40.000 inwoners) er een ander, nieuw lastposten-item oprichting van het Stadsgewest Haaglanden. CDA, V Groen Links, een meerderheid in Voorburg, zijn daar TERWIJL de meeste gemeenteraden in de regio met vormen overlegplatform met verregaande bevoi den al hebben ingestemd, ziet Voorburg een derj coöperatie niet zitten. Gevreesd wordt voor het verlii autonomie. „We gooien ons dorp niet in de uitverkoop deze week een van de vele emotionele uitlatingen. Op zich is het niet zo verwonderlijk dat een zelfstandi meente na pakweg anderhalve eeuw wat moeite heeft i nog niet nader vastgestelde taken te delegeren. VandT emotionele toonzetting in de debatten, maar die hebbeiQi van doen met de reële problemen waar dit gebied am den mee geconfronteerd wordt: een tekort aan locaties ÏZ bedrijfsterreinen en verzorgingshuizen, personeelstek in de gezondheidszorg, de hoge werkloosheid en de hiat het terrein van openbaar vervoer. Het is jammer en bovendien weer erg tijdrovend dat Voorburg alleen op gen belangen let en niet over grenzen van het stad nb kijkt. OPMERKELIJK in de Voorburgse discussie is ook d;en nota bene burgemeester Eenhoorn was die onlangs zijn liefde voor een samengaan bepleitte met Rijswijk en/of schendam. Logisch dat nu juist hij degene is die moeite met zijn raad. Hopelijk is Eenhoorn de komende tijd ii Voorburg te bewegen tot bestuurlijke samenwerking. £cidóc6ou4a/nt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00' Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling- per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs wil: 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2