1 ll mal Ie „Ik lever mijn baan graag in voor een goed Radio 3" Joni Michell is altijd een idealiste gebleven ■Ëiidóc (SouACWit" groep de kok in ckeuken" AART ZATERDAG 30 MAART 1991 :A'HUI, nissie-1 p vanl :r Mal spra- iet df irope- Mate- leder- reden Douwe Kroeske is er heel dat hij voor de VARA bij mag werken. En dat de al zijn inspanningen blijkt uit de groeiende Toch zegt hij zonder zijn baan bij het popsta- in te leveren, als dit resulteert beter functionerend Radio 3. hebben jongeren immers op! Ondertussen blijft hij in programma's op dinsdag, meter de lucht in' en 'Pop- op muzikale wijze aan de timmeren middels sessies met dat mag worden gehoord, week is een deel van )k terug te vinden op disc Twee meter ses- 1'. Het is de eerste drie cd's die dit jaar moeten en waarvan een deel de opbrengsten is bestemd Artsen zonder Grenzen. JAN DOUWE KROESKE WIL GEEN SCHREEUWER ZIJN HILVERSUM - „Een horizontaal geprogrammeerd Radio 3 zou voor de luisteraar de ideale situatie zijn. Hij heeft niets aan de enorme lap pendekken die de Nederlandse popzender momenteel is met zijn VARA-dinsdag, zijn TROS-don- derdag en Veronica-vrijdag. De zender is een speeltuin aan het worden en dan vooral voor de disc- jockeys die er werken. Ik lever graag mijn baan in als dat Radio 3 ten goede komt", zegt Jan Douwe Kroeske. „Ik vind dat er veel te weinig gebeurt op de radio. Deze zou meer spanning moeten bieden, meer dan tweehonderd- twintig volt. Vooral inhoudelijkNu weet je wat je krijgt voorgeschoteld. En als ik dan lees over zo'n plan van Lex Harding, die via STER-reclame aan dacht wil vragen voor de radio, dan denk ik: ga eerst eens voor betere radio programma's zorgen, breng die kreet 'je bent jong en je wilt wat' eens in praktijk. Als je dat doet, heb je geen reclame no dig, dan komen de luisteraars vanzelf. Nu biedt zo'n omroep niet meer dan op gepoetste lucht. Ik houd niet van schreeuwers, maak gewoon een inhoude lijk sterk programma. En dat kan ook met de 'Top 40'. Ik vind dat zo'n uitzen ding ook absoluut thuishoort op Ra dio 3, maar dan wel één hitlijst op één zender en geen negenendertig van die lijsten. Dat moet afgelopen zijn". „Radio 3 is een jongerenzender en de jeugd wil geïnformeerd worden over wat er muzikaal gaande is. Daarom horen op zo'n zender ook concerten thuis en pro gramma's waarin elpee-muziek aan de bak komt. Dat zijn wezenlijke elemen ten. Het hele muzikale aanbod bestaat niet alleen uit 'Top 40'-plaatjes! Een luisteraar moet zich thuisvoelen". „Wanneer voor een horizontale pro grammering wordt gekozen, is de eindre dacteur van het grootste belang. Dat moet een man zijn van bijna internatio nale allure, echt het geweten van de zen der. Hij moet de belangrijkste elementen in elkaar schuiven. Dus elementen uit de VARA-dinsdag, de VPRO-woensdag en de Veronica-vrijdag, namelijk datgene dat iedereen wil, datgene dat iedereen niet verwacht en datgene dat iedereen dient te horen. Wanneer dat zou gebeu ren, zou Radio 3 prachtige dingen kun nen doen. Op dat moment komt er ook een einde aan dat eindeloze gezever om met het hitdossier door radioland te lo pen. De disc-jockey kan dan laten horen wat hij werkelijk mooi vindt en wat hem echt raakt. En daarmee heb je dan gelijk de concurrenten als Radio 10 en Sky Ra dio de nek omgedraaid. Wat een goede programmering natuurlijk danig in de weg zit, zijn al die verschillende om roep vlaggetjes. Daar lopen de onderhan delingen steeds weer op stuk. Maar dan denk ik: waar doen we het eigenlijk voor? Doen we het voor die vlaggetjes of voor de luisteraars? Ik ben al stiekem aan het werk gegaan met die horizontale programmering. Zo laat Bas Westerweel tegenwoordig op maandag in 'Rock City| een nummer horen uit de sessie die wij een dag later in 'Poppodium' hebben en verwijst ook Hubert van Hoof in zijn zondagavondprogramma 'Op slag van maandag' naar die sessie". Co-produceren „We co-produceren ook vaak. Zo werk ten de VARA en Veronica nog onlangs samen in een sessie met de Schotse groep The Silencers. Het is toch onzin die jongens twee keer uit te melken. Echt, de wil om samen te werken is er bij de programmamakers wel, het is vaak de leiding die het blokkeert. Maar laten we met z'n allen niet vergeten dat we ook nog een educatieve waarde heb ben op Radio 3. We mogen mensen best opvoeden, al is dat een heel zwaar woord voor gewoon goede muziek laten horen En dat is eigenlijk alles wat ik wil". vervolgens mijn technicus Barry Kamer net zolang totdat het perfect Idinkt. Die man kan zelfs van tapijt een instrument maken. Vlak voor de opname zegt hij te gen Martin van de platenmaatschappij: 'Jij blijft hier, als ik straks dit gebaar maak (knipoog) dan duw je gewoon deze mondharmonica in mijn mond, want die moet ik dan bespelen'. Ik bedoel maar, hoe maak je een taart. Dave Ste wart weet precies hoe. En als toevallig de meloen onbreekt, dat gebruikt hij bos bessen". Papa vertelt „Het lijkt misschien een beetje op papa vertelt, maar er zijn zoveel sessies die ik mijn hele leven nooit meer vergeet. Neem Raymond van 't Groenewoud. Die Belgische zanger heeft ooit het num» mer 'Gelukkig zijn' opgenomen. Dat vond ik zo mooi. Maar het was onvind baar, zelfs in de phonotheek van het NOB. Komt Raymond langs, dus zeg ik tegen hem, zou je 'Gelukkig zijn' voor mij kunnen spelen. Hij zegt: 'Dat heb ik in jaren al niet meer gedaan'. Ik zeg: ken je de tekst nog. Hij: 'Jawel hoor. Wacht maar, het komt wel goed'. Raymond heeft even zitten oefenen en speelt het vervolgens rechtsreeks in mijn uitzen ding. Misschien technisch niet helemaal perfect, maar zó mooi. Ik zit met een brok in mijn keel van hier tot ginder. Begint hij het outro te spelen en zegt te gen mij: kom er maar over heen Jan, dit is het uitro Nou ja, op zo'n moment denk ik, maar ik kan helemaal niet, mijn stem zit vast. Op de band hoor je hem steeds het outro spelen en zeggen: 'kom maar Jan', maar er komt niks, gewoon omdat de emotie het mij verbood". „Er zijn zulke prachtige verhalen bij. Neem The Golden Earnng. Twee weken van te voren sturen ze hun manager Rob Gerritsen en een roadie om te kijken hoe het technisch gaat gebeuren. Ik denk: wauw, die pakken het professioneel aan. Maar wat heet, voor de sessie begint, blijkt dat ze hun halve studio hebben uitgekleed. Alleen George Kooymans heeft een akoestische gitaar bij zich. Ik denk: die heeft het begrepen. Maar het eindresultaat was zó mooi". „Soms hebben ze al die apparatuur hele maal niet nodig. Een Wendy MaHarry of Oleta Adams gaan gewoon achter de piano zitten en spelen. Oleta deed bij voorbeeld 'Rhythm Of Life'. Zó indruk wekkend. Mijn technicus zat met dikke tranen in zijn ogen achter het mengpa neel en riep op een gegeven moment: 'Het kan niet wat dit mens allemaal doet. Dit is onmogelijk'. En dan komt ze even later met sterretjes in haar ogen uit die ruimte en vraagt: what's next Van zo iemand ga je toch houden". 'MIJN ORGANEN SCHIJNEN DELICATESSE VOOR BACTERIËN' Lichamelijk is ze een wrak. „Ik zal maar niet opsommen welke ziektes ik sinds 1970 heb gehad. Je zou het niet willen horen". Geestelijk daarentegen is ze een ijzersterke vrouw en met haar geheugen is niets mis. Ze is in staat de teksten van haar meeste liedjes uit het hoofd op te lepelen. En dan hebben we het toch over een indrukwekkende hoeveelheid. Want Joni Mitchell heeft sinds de jaren zestig zoveel teksten aan de muze ontworsteld dat er zeker een flink boekwerk mee te vullen is. De van oorsprong Canadese zangeres/ schrijfster heeft net haar zestiende al bum afgeleverd. In haar nieuwste liedjes vertelt de blonde zangeres meeslepende verhalen over haar jeugd en over de ob stakels die ze op haar levenspad is tegen gekomen. Ze doet dat op een filosofische manier die bewijst dat ze inzicht heeft in haar leven. De laatste jaren heeft Joni Mitchell nog al wat gezworven. Uiteindelijk vestigde ze zich in het Amerikaanse Los Angeles. „In mijn hart ben ik een zigeuner. Ik zal mij nooit ergens helemaal thuisvoelen. Om de twee jaar ga ik terug naar Alberta in Canada, naar het stadje MacLeod waar ik ben geboren. De laatste keer heb ik mijn echtgenoot Larry Klein meege nomen. We hebben tientallen foto's ge maakt. Veel van de mensen met wie ik ben opgegroeid wonen er nog steeds: de jongens met wie ik danste, de meisjes met wie ik speelde. Nee, ze behandelen mij niet anders omdat ik een ster ben ge worden. Integendeel, voor hen ben ik nog steeds goeie ouwe Roberta Joan", zegt ze in een exclusief vraaggesprek. „Op mijn nieuwe plaat heb ik een liedje gezet over Cherokee Louise, een jeugd vriendin van mij. Ik was tien jaar toen ik met haar bevriend raakte. Soms trok ken we samen de natuur in om tekenin gen te maken. Toen we dertien waren ging het mis met Louise. Ze werd mis handeld door haar grootvader die bij haar ouders inwoonde. Niemand kwam voor Louise op en ze sloeg aan het zwer ven. Later werd ze gearresteerd en in een opvoedingsgesticht gestopt. Ik weet niet hoe het verder met haar is gegaan. We hebben elkaar uit het oog verloren". Idealisme Joni Mitchell werd in de jaren zestig door de hippie-beweging op handen ge dragen. Terugkijkend op die periode zegt ze: „De vrijheid waar hippies van toen naar zochten is een vorm van idealisme waar je alleen maar met weemoed aan kunt terugdenken. Het grootste gedeelte van de hippiebeweging is ten onder ge gaan aan verdovende middelen, maar er zijn genoeg plezierige herinneringen aan die tijd. we gaven op een bepaalde ma nier uiting aan de Amerikaanse Droom. Ik heb het hoogtepunt van de hippiecul tuur meegemaakt en daar ben ik blij om. Hij is misschien het best te vergelijken met de tijd van Adam en Eva voor de zondeval: Ik heb mij toen echt heel even mens gevoeld. Dat blijf ik mij altijd her inneren. Ik denk niet dat er nog een ge neratie komt die zo'n cultuur zal mee maken. Het zal slechts een nabootsing zijn van wat het ooit was. Ik hoop dat de jeugd ooit weer eens in de ban komt van de idealen die wij hebben gekoes terd". „Ach, ik ben altijd een idealiste geble ven. Ik ben het type dat voor zonne- energie en windmolens is. Maar ik ben daarentegen ook een realiste. De Ameri kaanse samenleving heeft op dit mo ment een gezonde dosis vaderlandsliefde opgedaan en dat doet mij deugd. Ameri ka had dat gewoon nodig. Het zelfver trouwen had na Vietnam een flinke knauw gekregen. Maar ik ben realist ge noeg om te weten dat vaderlandsliefde gemakkelijk kan omslaan in fascisme. En dat is iets waar we voor moeten wa ken. Amerika blaakt momenteel van trots en laat ik dat niet meteen negatief uitleggen. Want er spreekt ook iets uit van hoop op een betere wereld. Ten slot te drijft de hele wereld op hoop. De Amerikaanse soldaten komen op dit mo ment thuis uit de Golf en het is hier overal feest. Het is zuur voor de Viet- nam-veteranen om te zien hoe deze mannen worden ingehaald. Ik voel mij nog steeds verbonden met de jongens die in Vietnam zijn geweest. Ik heb in de jaren zestig en begin jaren zeventig veel voor hen opgetreden. Ik heb nooit pro testliedjes tegen de oorlog gezongen om dat ik de gevoelens kende van de solda ten die naar Vietnam gingen en terug kwamen. Ik vind dat liedje van John Lennon 'Give peace a chance' dan ook veel te naïef. Ik durf geen standpunt over oorlog in te nemen. Daar is het al lemaal veel te gecompliceerd voor". Beeldhouwster Joni Mitchell is behalve zangeres ook beeldhouwster en schilderes. In de weer zijn met verf en penseel is voor haar zelfs belangrijker dan liedjes schrijven. „Ik schilder sinds mijn vroegste jeugd. Voor alle platen die ik in de loop der ja ren heb gemaakt, heb ik de hoes zelf ontworpen. Daarnaast maak ik de video clips voor mijn nummers ook zelf. Ge woon omdat ik graag beeldend bezig wil zijn. Die clips zetten trouwens helemaal geen zoden aan de dijk, want ze worden nooit gedraaid. Ik betaal de opnamekos ten met de verkoop van mijn schilderij en. Toen ik als klein meisje de tekenfilm 'Bambi' van Walt Disney had gezien, deed ik de eerste dagen niets anders dan er thuis schilderijtjes van maken. Ik had toen al een heel sterke expressiedrang. Soms denk ik dat het schilderen een compensatie is voor mijn zwakke fysieke gesteldheid. Ik kreeg als jong meisje po lio en het is een enorme strijd voor mij geweest weer te leren lopen. Maar schil deren en zingen heeft mij daar de moed voor gegeven. Ik putte er de kracht uit om lichamelijke pijn te doorstaan. Het deed mij vergeten dat ik over een kwets baar, kreupel lichaam beschik. De mees te mensen zien het gelukkig niet aan me, maar ik ben lichamelijk nog steeds een wrak. Ergens heb ik ook een verschrik kelijk sterk lichaam, want het staat nog steeds overeind ondanks alle ziektes die het heeft moeten doorstaan. Ik heb drie of vier keer echt voor mijn leven moeten vechten. In de jaren zeventig is het zelfs een paar keer voorgekomen dat ik een jaar lang in bed moest blijven. Op dit moment heb ik weer allerlei aller gieën ontwikkeld. Mijn organen schijnen een delicatesse te zijn voor bacteriën. Als ik met twintig mensen op reis ga, ben ik degene die de plaatselijke infectie oploopt". Haat „Maar genoeg over ziektes. Ik bezocht in New York eens een schilderijenexpositie van een onbekende kunstenaar. Die vrouw was behoorlijk aangeschoten. Ze keek mij aan en zei de hele tijd niets an ders dan: 'Ik haat je, want jij bent een zangeres'. Ik begreep wel wat ze bedoel de: een zangeres heeft het voorrecht dat ze rechtstreeks contact heeft met haar publiek. Een schilder werkt vanuit een zeker isolement. Daarom duurt het lan ger voordat hij erkenning krijgt. Denk maar aan jullie eigen Vincent van Gogh. Die vrouw in New York was dus jaloers. Maar ze wist niet dat ik haar begreep omdat ik zelf ook schilder. Een tentoon stelling van mijn schilderwerk reist mo menteel over de wereld. Hij was onder meer in Engeland en Japan te zien. Ik heb gehoord dat er veel belangstelling voor is. Dat doet mij goed, al zit ik er niet om te springen dat het werk wordt verkocht". Joni Mitchell heeft van de hedendaagse pop geen hoge pet op. „Het kan mij nau welijks boeien wat er tegenwoordig wordt uitgebracht. Tekstueel stelt het al lemaal niet veel voor en ik zie ook nog geen nieuwe Jimi Hendrix opstaan. Rap is ook al niets nieuws. Dat is een oude traditie die in de jaren vijftig al werd be oefend. Ik heb alleen bewondering voor Sting en Peter Gabriel, maar dat zijn geen nieuwelingen meer. Ik ben bezig een collectie op te bouwen van platen die mij ooit wat hebben gedaan. En dan gaat het om namen als Bob Dylan, Patsy Cline, Edith Piaf en Marvin Gaye". HARRY DE JONG Joni Mitchell: „Een schilder werkt vanuit een zeker isolement. Daarom duurt het langer voordat hij erkenning krijgt". FOTO: ARIOLA lVERSUM - „Artiesten vinden finterview leuk, maar geven de ie schuitrkeur aan een sessie. En dat is erenigiiniijk ook wel logisch, want re 5e^ac|rin kunnen ze zichzelf het dui- 3f K<xfjkst herkennen. Misschien dat k van |Two meter session' daarom is e Mercjgegroeid tot een instituut, ook eg- maiernationaal. Ik krijg van buiten- ider stjLjse platenmaatschappijen veel iner' Tcties. Soms gaan ze zover dat ze n de bfeen: we komen alleen als we n op een sessie mogen doen", zegt iedere» Douwe Kroeske, wiens eerste h'j fwee meter sessie'-ceedee vorige er™ tek is verschenen. Op de plaat, i'ltijd tf 's samengesteld alsof je naar i radioprogramma luistert, prij- terreu d artiesten als Melissa Etheridge, metrime Church, Oleta Adams, The '"eer its en Tanita Tikaram. den m gekral Veel artiesten zijn waanzinnig te spre- lust M over die sessies. Ik had onlangs r de LE.M. in de studio. In eerste instantie noe id het veel moeite gekost ze te pakken tijgen, maar naderhand waren ze als ingen ikind zo blij. Ik had het kwartet een de edeetje gegeven als persoonlijk ge- ïeren henk, gewoon om te laten blijken dat wordi blij was dat ze er waren en om te la in bot n zien wat we de afgelopen drie jaar Dr nif bben gedaan. Zo van: geniet ervan )0x z« i die sessie komen Peter Buck en Mi- |ael Stipe naar mij toe en zegt Buck te il mij: 'Namens de groep mag ik je lAARieedelen dat er een 'Volume 2' mag LINKj schijnen, maar alleen als er een num- r van R.E.M. op komt te staan. Nou, h reactie vind ik geweldig. Het geeft jn werk zoveel meerwaarde". t ondi 'rf lanusje-van-alles "ijdens een sessie ben ik een manusje- n-alles. Ik haal koffie, maar help ook het geluid bepalen. Het is toch het vin den van de juiste balans tussen de in strumenten. Ik werk daarbij nauw sa men met de technici, roep regelmatig: kan er iets meer galm op de stem of kun je die gitaar iets meer omlijnen. Het is belangrijk dat je duidelijk bent, maar ik werk al zolang met die mensen samen dat ze precies weten wat ik wil. En als we dan met opnemen beginnen, is het een continu-proces. Dan zeg ik: we heb ben nog een half uur en ik wil vijf num mers opnemen. Op dat moment maakt het mij niets uit wat de manager van de groep zegt en heb ik geen boodschap meer aan het gezeur over de koptele foon. We nemen een nummer op zodat de artiest weet wat er aan de hand is en maken dan de sessie af. Heel strak stu ren dus. De ene keer gaat het bijna auto matisch, zoals bij R.E.M., een volgende keer ben ik kapot. We hadden ooit The Crime City Solution op zondagoch tend in de studio. Dat was een zooitje ongeregeld. Die musici hadden er echt geen zin in. Dan is het eigenlijk ander half uur een gevecht. Maar elke sessie is gewoon keihard werken. Ik gedraag mij als een klein baasje, wil absoluut dat het loopt. Daarom ben ik ook achtennegen tig van de honderd keer aanwezig. Ik wil de technicus over zijn bol kunnen aaien als hij het nodig heeft, zorgen dat de ma nager geen spatjes heeft of juist wel om dat het zo'n type is. Paul Charles, bij voorbeeld, de bijna-echtgenoot van Ta nita Tikaram. Dat zijn mensen die ook in de ruimte bij hun artiest gaan zitten. Maar, ik ben met de kok in de keuken, dat is de groep. Het enige waar ik voor zorg is dat de pannen schoon zijn en dat de eieren niet ontbreken. Ik ben er om een sfeer te creèren waarin de artiest of groep zich thuisvoelt, zodat Paul Brady bijvoorbeeld in zijn eentje in de studio staat te swingen en het allemaal fantas tisch vindt". „Veel moeilijkheden met het verkrijgen van toestemming voor de nummers van deze 'Volume 1' heb ik niet gehad. Rory Block ('Lovin' Whisky') gaf na twee da gen een fax met haar fiat. Michael Penn ('No myth') ging direct akkoord, mede doordat hij de organisatie Artsen Zonder Grenzen kende. Soms is er een paar keer een cassettebandje met verschillende versies heen en weer gestuurd, zoals bij The Nits ('J.O.S. Days') bijvoorbeeld. Bruce Cockburn ('If I Had A Rocket Launcher') zei direct ja. Hij kende de sessie nog, wist dat er heel veel belang stelling voor bestond. Die sessie is na melijk al eens in zijn geheel bij platen maatschappij Indisc op ceedee versche nen. Dat gebeurt trouwens meer. Mo ther's Finest heeft onlangs de b-zijde van Jan Douwe Kroeske: „Er zijn zo vul sessies die ik mijn hele leven nooit meer vergut". FOTO: SACHA PIETERSE een single met een sessie-nummer ge vuld, Wendy Lisa doen dat binnen kort. Jill Sobule heeft er alleen voor de Amerikaanse markt gebruik van ge maakt. Dat is goedhet helpt de naamsbekendheid. Ik krijg eigenlijk nooit negatieve reacties. Het komt wel eens voor dat artiesten wat tegensputte ren. David Knopfler bijvoorbeeld, maar dat is geboren uit onzekerheid". „Soms ben ik er verbaasd over waartoe die artiesten in de studio in staat zijn. Ik had nooit gedacht dat R.E.M. of Luka Bloom zo'n prestatie konden leveren, dat Dave Stewart zo'n vakman is. Ik kan namelijk pas in hun slaapkamer kijken op het moment dat ze voor een sessie komen. En dan blijkt dat Dave Stewart een op en top vakman is. Echt waar. Zijn drummer was de bass-drum verge ten, dus zegt Dave tegen mij: 'JD haal eens een grote soepterrine' en instrueert

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29