„De dood is in de pot" Lentegevoel bezorgt menigeen de kriebels „De mens werkt eigenlijk net als de natuur. In de winter is al les in de natuur dor en grauw, in het voorjaar komt de klem- terug en begint alles opnieuw. Volgens mij gaat het bij men sen precies hetzelfde. Bij mij is dat in ieder geval wel zo. In het voorjaar begin ik aan nieuwe dingen; ik ga aan het werk in de tuin en trek de natuur weer in. Voor een weerman is de lente een tijd van vooruitkijken; wat zou de zomer ons gaan bren gen?" (Het voorjaarsgevoel van Jan Pelleboer, weerman). ZATERDAG 30 MAART PROF. OERLEMANS EN DE PARLEMENTAIRE DEMOCRATIE DEN HAAG - Door ons politieke bestel almaar af te zetten tegen Oosteuropese dictaturen of zelfs tegen de terreur van de nazi's, hebben we de ogen gesloten voor het falen van onze eigen parlemen taire democratie. Intussen is er onder het mom van volksvertegenwoordiging wel een kleine kliek ontstaan van elkaar de bal toespelende politici; Nederland mag een democratie heten, in feite is het een „een-partijstaat". Deze aanklacht van prof. J.W. Oerle- mans, hoogleraar nieuwe geschiedenis aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit, riep verleden jaar in NRC/Handels- blad een lange reeks geleerde reacties op. Blijkbaar had hij een gevoelige snaar ge raakt. Blijkbaar was er inderdaad iets aan de hand. En zie, wat gebeurde er direct bij het aantreden van het kabinet-Lub- bers/Kok? Op initiatief van D66-voor- man Van Mierlo werd een commissie ge vormd die het (dis)functioneren van de politiek zou onderzoeken en voorstellen zou doen om de band tussen kiezer en tekozene c.q. burger en overheid te ver eteren. Koren op de molen van Oerle- mans, zeg dat wel. Maar nu, een week na het kamerdebat over het rapport van de commissie-Deetman, waarin heel voor zichtig enkele staatkundige hervormin gen werden voorgesteld, overheerst bij Oerlemans de teleurstelling. Hij vond het maar een povere vertoning, waarbij de hoofdzaak zorgvuldig werd ontweken. Armoedig Dat het parlement de hand in eigen boe zem heeft willen steken acht Oerlemans op zichzelf lofwaardig, maar daar houdt zijn waardering ook wel mee op. Aan het debat maakt hij weinig woorden vuil; wat had dat nog kunnen betekenen nu het rapport dat ter bespreking stond al zo weinig voorstelde? „Er staat wel een he leboel in, maar ik vind het een armoedig stuk. Wat ontbreekt is een probleemstel ling. Waarom moet er iets veranderen? Dreigt er een opstand of zo? Men consta teert een crisis in de relatie tussen bur gers en overheid, maar waardoor, van waar? Daar lezen we niets over. Ik had ook verwacht dat men een vergelijking zou maken met de situatie in het buiten land - maar nee. Elke vorm van reflectie ontbreekt, daardoor is het zo'n ongeïn spireerd stuk geworden". „Er wordt ook helemaal niet verwezen naar publikaties, naar literatuur over de rol van de politiek in Nederland. De uni versiteiten staan er bol van, de weten schappelijke bureaus van de partijen la ten van alles en nog wat verschijnen, maar je vindt er niets van terug. Dat is tekenend voor de kloof tussen politici en burgers, in dit geval de wetenschappelij ke burgers. Er is een heel arsenaal aan kennis en wat doet men ermee? Niks. Helemaal niks. Men heeft de pretentie het allemaal zelf wel op te kunnen los sen, anderen heeft men niet nodig. Voor afgaand aan het debat hebben twintig hoogleraren een brief aan de Kamer ge stuurd om aan te dringen op een serieuze behandeling van het rapport van de com missie-Deetman; geen van de kamerle den heeft er op gereageerd, niemand heeft er in het debat naar verwezen". Halszaken Het negeren van fundamentele vragen (wat willen we? waarom willen we aat? wat schort eraan? hoe komt dat?), bete kent volgens Oerlemans niet alleen dat het rapport als intellectuele oefening te kortschiet. Het voldoet ook in praktische zin allerminst. „De halszaken ontbreken, die worden gewoon niet aangesneden. Zoals bijvoorbeeld de griezelige verbon denheid van politieke partijen met het machtscentrum. Vroeger kenden we het systeem van dualisme: het parlement controleerde de regering. Dat is helemaal niet meer aan de orde. Regeren, dat doen kamerleden, ministers en ambtenaren sa men. Er is sprake van een politiek kartel. De Tweede Kamer is een volgzame kolos en dat is ook niet verwonderlijk als je ziet hoe de selectie binnen politieke par tijen plaatsheeft: via het instrument van de volgzaamheid". „Verleden week sprak ik op een bijeen komst van de liberale jongerenorganisa tie JOVD en daar hoorde ik ook weer dat je een politieke loopbaan wel kunt vergeten als je kritisch bent, als je niet slaafs de partijleiding volgt. Dat vonden die jongelui heel erg. Zo raken de actief- sten nu al gefrustreerd. Wat is dat eigen lijk voor een selectie? Neem nu het bedrijfsleven: mensen die daar de top be reiken zijn niet zelden zeer eigengereide figuren. En dat is dan nog het bedrijfs leven, daar ligt het niet zo principieel als in de politiek. Politici worden gekozen om de burgerlijke vrijheden en rechten te behartigen en het bestuur te controleren. Dan ga je toch niet op zoek naar mensen die nu juist uitblinken in volgzaamheid en gehoorzaamheid?". Kliek „Over de politieke partijen staat niets in het rapport, terwijl daaruit toch zowel de hoge ambtenaren als de politici gerecru- teerd worden. Wat zijn dat eigenlijk voor mensen? Wat is hun democratische ba sis? Die is heel smal. Slechts vier procent van de Nederlanders is lid van een par tij, niet meer dan tien procent van hen bezoekt de partijvergaderingen waar on der meer bepaald wordt welke partijle den vpor welke functies in aanmerking komen. Dat betekent dat een minuscule minderheid van ongeveer 0,4 procent van de kiezers de personele bezetting van de overheid bepaalt. Daarom is hier vol gens mij sprake van een oligarchie: de macht is in handen van een kleine kliek van bevoorrechte personen". Oerlemans meent dat de Hollandse oli garchie mede in stand wordt gehouden door het ontbreken van oppositie. „Daarom zit aan het Binnenhof de dood in de pot". Bij het woord oppositie denkt de hoogleraar aan 'effectieve tegenstand' en dus niet aan Groen Links. „Groen Links is een opbergplaats voor gefru streerde PSP'ers en communisten die met hun ziel geen raad weten". Ook de parlementaire pers slaagt er volgens hem niet in een 'fundamenteel-kritische' rol te vervullen. „Die geeft op z'n Zoete-Lieve- Gerritjes door wat er te horen valt en daarmee heb je het wel gehad". Onvrede Een ander gegeven dat Oerlemans steekt is dat de commissie-Deetman in haar hoofdstuk over de wetshandhaving „vol slagen vergeten is vanuit de burger te denken". En dat terwijl de vertrouwens crisis tussen burger en bestuur nu juist voor een groot deel te wijten is aan de onvrede van de bevolking over de ram melende regels van de overheid. „Onverschilligheid en verzet is het ge volg", aldus Oerlemans. Het eerste con stateert hij aan de hand van de lage op- „De burgers liggen eigenlijk bedekt een deken van bestuurlijke stopverf, nog aan het uitdrogen is ook. FOTO: STEPHEN centralisatie en afslanking van de heid) doet Oerlemans af als grapjes, allemaal trucjes'. „In het nieuwe kiessysteem dat de mer voor ogen staat mag je voor het lement iemand uit je eigen regio omdat je die beter zou kennen. Maar is toch helemaal niet zo? Ik ken de delijke politici beter dan de regionale dat de overheid kleiner moet worden, aantal departementen verminderd, horen we al jaren. Het is ook een idee, maar ik geloof er niks van da iets van terecht komt". Spreekt Oerlemans smalend over de i tici, tijdens het debat met de commissie» Deetman was hijzelf het voorwerp van spot. Met name CDA-woordvoerder Ma- teman hoonde de Rotterdamse hoogle raar omdat die veronderstelt dat er spra ke is van wijdverbreide onvrede met de politiek. Uit een enquête van de Europe se Commissie is gebleken, aldus Mate- man, dat negentig procent van de Neder landse kiezers er juist uitermate tevreden over is. Oerlemans lacht schamper. „Ik kan me niet voorstellen dat daar iets van waar is. Dit soort vluchtige onderzoekjes die half Europa bestrijken kan niet deu gen. Ik zou dat wel eens door een gere nommeerd onderzoeksbureau uitgezocht willen zien. In ben ervan overtuigd dat als je die zogenaamd tevredenen waarom ze niet naar de stembus gaan, zij hoogst ontevreden blijken". Wat de kiezers ook parten speelt is vol gens Oerlemans dat er zo weinig te kie zen valt. De ideologische strijdpunten van weleer zijn vervaagd, alle grote paj tijen streven wel zo ongeveer hetzelfc na, het politieke debat gaat over de de tails van de uitvoering, meer niet. „Daar door ontstaat er zo'n groezelig beeld: elke partij hanteert een mengeling van begin-! selen. Zelf zitten ze daarover ook met de handen in het haar. Er heerst een alge meen gebrek aan richting". Wel ziet Oer lemans 'een begin van neo-liberalisme doorbreken' en wat hem betreft kan dal ook een begin zijn van een oplossing voor de crisis van de politiek. Hij denkt daarbij niet aan een terugkeer naar het harteloze liberalisme van ae vorige eeuw, maar aan een correctie van de te ver doorgeschoten verzorgingsmaatschappij, met behoud van het goede. „Uitgangs punt moeten de burgerlijke vri" zijn. Dat betekent dat de overheid rugtocht moet aanvaarden. En dan zal ze krachtig moeten worden teruggefloten, want het is naïef te denken dat ze uil zichzelf haar macht prijsgeeft". STEVO AKKERMAN flankeerd door allerhande porseleinen snuisterijen in de vensterbanken. „Ik ben een echte doe-het-zelver gewor den", zegt een andere stacaravan-fan. „Als het een beetje weer is, ben ik hier te vinden. Nu, zo in het begin van het sei zoen, geef ik alles een nieuw verfje. Kunnen we er in de zomer weer van ge niéten". Met een glimmende elektrische schroevendraaier gaat hij een verzakt hekje te lijf. Even later, trots: „Kijk, een zandbak voor de kleinkinderen geknut seld. Je hebt geen kind meer aan ze". Zo leuk, familie! Rond de caravans zijn kleine tuintjes aangelegd. Voordat de Pasen aanbreekt willen de meeste mensen hun stukje grond piekfijn in orde hebben, vertelt P. Baars van camping Duinhorst. Heus niet alleen de vakantiegangers, zo merken de tuincentra. „Als de zon gaat schijnen wordt het een gekkenhuis", zegt A. van der Meer van centrum Hanenburg. Met name violen en dubbele madeliefjes kunnen zich verheugen in een grote po pulariteit. De leden van de volkstuindersvereniging Loolaan werken zich ervoor in het zweet. „Niet alleen als de zon schijnt hoor", zegt een van hen. „Dit is de maand dat je de sporen van de winter uitwist. De tuin moet paasklaar, hè. Erg gezellig hoor, zo met z'n allen. En lekker buiten". De meesten van hen wonen in een flat in de buurt. „Soms is het 's zo mers daar te warm en slapen we zelfs in de tuintjes. Maar die moeten dan wel helemaal klaar zijn natuurlijk, het liefst met de Pasen al". Toch hangt er een donkere wolk boven dit lentetafereel. De volkstuintjes moeten binnenkort plaats maken voor gebouwen. Her en der staan borden met protesterende teksten tegen dit onbarm hartige gemeentelijke plan. „Sommigen zitten hier al meer dan twintig jaar", nog aan het uitdrogen is ook. In het hele zooitje zit niet de minste beweging, alles is verstopt. Neem nu dat onderzoek naar de subsidies op de verschillende departe menten, dat is één grote rotzooi, daar kan niets uit voortkomen. En de burger wordt bedolven onder een wirwar van bepalingen, waardoor hij ook zijn mon digheid verliest: hij kan het niet behap pen en dus ook niet beoordelen. Dat is een aantasting van zijn rechten. Het meest herkenbaar is dat bij de belastin gen, waar de pietepeuterigheid van af straalt, maar het geldt ook op andere punten. De OV-jaarkaart, die de studen ten belet hun inkomen vrij te besteden. De APK-keuring, die zo weinig effect heeft. De snelheidsbeperking op onze au towegen, terwijl die nu juist het veiligst zijn. Dat ze zich niet intensiever richten op de 80-kilometerwegen is toch een be lediging voor het intellect van de bur ger?". Het was te vermijden geweest, vindt Oerlemans, dat de commissie- Deetman zoveel steken heeft laten val len. „Als de fractievoorzitters maar niet de pretentie hadden gehad de zaak zelf wel aan te kunnen. Ze hadden opdracht moeten geven aan deskundigen om een rapport te schrijven dat aan alle proble men recht doet. Overal halen ze deskun digen bij, maar nu het eindelijk om iets heel groots en belangrijks gaat, is er opeens geen specialist meer te vinden. Dat is dom. Het rapport had gewoon door heel andere mensen gemaakt moeten worden". De uitkomst van het debat over de staat kundige vernieuwing (onderzoek naar een nieuw kiesstelsel, verdergaande de- NEDERLAND ONTWAAKT UIT DE WINTERSLAAP zegt een wat oudere man. „Ikzelf ben met de vut, wilde juist wat meer m'n tuintje genieten, en dan dit". Schuitje „Wij zitten letterlijk in het zelfde je", zegt Piet van de Residentie. Hij is één van de ters van de club, die al 38 jaar De meeste leden heten Piet. Of Zegt Piet. Trots opent hij het hek zogenoemde winterhaven aan de riusweg. Ook zij moeten hier wei hebben van de gemeente een ander grond toegewezen gekregen. Kleiner, wel. Het is een drukte van belang in de nw>*" ven. Er liggen zo'n 130 schepen op d k e wal. „Rond deze tijd wordt iederajn I gek", zegt Piet. „Ik ook", voegt hij trouwhartig aan toe. Hij heeft hernia zijn familie is nu met het in de weer. „Vroeger zorgde ik ik voor Pasen in het water lag". Piet is heer en meester van het terreffi a De andere stuurlui groeten hem met peet, vanaf hun boot, of wanneer langsrijden met karretjes volgeladen verfpotten. Er wordt geschuurd, en gebrand dat het een lieve Mooi in de verf en dan op naar de merhaven in Aalsmeer. Na die arbeid is het goed rusten. In de jachthaven van het beduidend rustiger. Hier lijkt te toch voornamelijk in het flaneren bestaan. Rokken klokken en slechts in toom gehouden door een jas op koudere dagen. Niet voor lees je op de abri's: 'Lente is: lOOOx gen hoe mooi ze is komstcijfers bij verkiezingen, het tweede aan de hand van een aantal recente con flicten tussen maatschappelijke organisa ties en overheid. „De directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de overheid van onbetrouwbaar heid beschuldigd. Dat is niet gering hoor, de irritatie moet hoog zijn opgelopen voordat zo'n woord in die kringen gebe zigd wordt. Ik ben bovendien diep onder de indruk van de weigering van de werk gevers om het voorjaarsoverleg in te gaan. Zij voelen zich - en dat is heel fundamenteel - aangetast in hun onder handelingsvrijheid doordat het kabinet met strafpremies dreigt als de lonen te veel stijgen. Hier blijkt dat de overheid zelf de democratische grondrechten niet respecteert". „Nog iets: Lubbers suggereerde nota bene dat de regering maar een graai moest doen in de geldkist van de pensi oenfondsen; maar dat is toch gewoon particulier geld? Een roverhoofdman zou het hem niet verbeteren. Let wel: dit was een officieel voorstel tot fraude op grote schaal. En dan doet diezelfde regering een moreel appèl op de burgers om zich meer bewust te worden van hun plich ten! Zo werkt het dus niet. Maar ook hier geldt: over deze dingen geen woord van de commissie-Deetman. Al die mentale aspecten zijn over het hoofd gezien, het gaat uitsluitend over de politieke organi satie". Stopverf „De burgers liggen eigenlijk bedekt onder een deken van bestuurlijke stopverf, die DEN HAAG - Een nieuwe lente, een nieuw geluid, een nieuwe liefde, een nieuw figuur, een nieuw bêhangetje, verfje, gordijntje: Nederland ontwaakt uit de winterslaap. Een sprankje zonneschijn, een iets aan genamere temperatuur en we- komen in groten getale uit onze holen. Zonnebril len blikken glanzend hooghartig uit over de terrassen, obers vangen grote fooien, heren verheugen zich in de eerste korte rokjes terwijl een mengeling van par fums in een zwoele wolk over de stad trekt. Velen ook ontvluchten dit urbane tafe reel. Lekker naar buiten, op naar de ca ravan om 'de boel in orde te brengen'. „Als het zulk weer is, krijg ik de krie bels", zegt de enthousiaste bewoonster van stacaravan 505 op camping Duin- rell. Energiek trekt ze aan het onkruid tussen het tegelpad dat naar haar buiten verblijfje voert. „Mijn dochter staat hier ook met de kinderen, die is nu net als ik bezig met de grote schoonmaak. Af en toe helpen we elkaar een handje". Over de hele camping weerklinkt geklop, geveeg en gezuig. Duinrell bereidt zich voor op een mooie zomer, vertelt direc teur H. van Zuylen van Nijevelt. De af gelopen dagen heeft de telefoon niet stil gestaan. Nederlanders prefereren steeds meer een vakantie in eigen land. Grote, nieuwe, oogverblindend witte sta caravans, ook wel aangeduid als Duinga- lows, staan her en der over de camping verspreid, te wachten op een vast plaats je. Een aantal forse werklieden sjorren de logge gevaarten op de opleggers. Bin nen afzienbare tijd zullen ze ingeburgerd zijn, niet meer te onderscheiden van hun soortgenoten: vitrage met roesjes, vrolijke planten en bloemen in net iets te felle kleuren die nooit verwelken, ge CcklócSoUACMlt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28