naie Nationaal Park de Biesboseh is geen grap fi „Het is frustrerend; we weten precies waar de vervuiling vandaan komt maar er gebeurt niets" ■CcidócSoinatit- ZATERDAG 30 MAART 1991 Eén ding is zeker: de Biesboseh is een afwisselend natuurgebied. Het Nationaal Park in oprichting kent ongerepte natuur en een overschot aan al te luidruchtige recreanten, bevers met en zonder zendertjes in de buik, aalscholvers die te weinig eieren leggen, fitte roofvogels, zwaar zieke paling, frisse lucht en de giftigste watertxpdem van Nederland. Met de afsluiting van het Haringvliet, nu twintig jaar geleden, verdwenen eb en vloed uit de delta. Zware metalen, giftige pcb's en massa's watersporters kwamen ervoor in de plaats. Dat uitgerekend het toneel van dat leed de status 'Nationaal Park' moet krijgen, heeft voor de milieubeweging veel weg van een goede grap. De plannenmakers gaan er intussen stilletjes van uit dat het er in de nabije toekomst alleen maar beter op kan worden. WERKENDAM - 's Zomers is het en vrolijke boel in de Biesboseh. De pampers drijven om je boot", een woordvoerder van de pro- incie Noord-Brabant cynisch ge waarschuwd. Wie op zoek is naar erademing, moet er in het vroege iijaar op bezoek gaan, voor het iet de rust gedaan is. irk Feij, boswachter in de Biesboseh, jodst zijn stalen motorvlet behoedzaam oor de kreken en wijst op een kaalge- naagde boomtak: bevers! „Het bever- >roject verloopt niet zo voorspoedig als we willen", erkent hij. Om de gangen ran de bevers te kunnen volgen, zijn in le buikholte van enkele exemplaren zen- ertjes „met de afmeting van een klein Jakje sigaretten" ingeplant. „Op die ma- lier zijn er nog vier te vinden, want bij- de andere zijn de batterijtjes uitge werkt", zegt Feij, terwijl hij de ontvan ger aanzet, waarmee de bevers getra- jceerd kunnen worden. I/a totaal zijn sinds 1988 eenendertig be vers uit Oost-Europa in de Biesboseh jsgelaten. Want het natuurgebied moet ijker worden dan ooit tevoren. Het is ier slot van rekening niet voor niets een Nationaal Park in oprichting. De pa ringsdrift van de bevers heeft lange tijd te wensen overgelaten. Kwam het door de vervuiling van het water? Die kans was niet bijster groot, want de Elbe, waar veel van de dieren vandaan ko men, is zo mogelijk nog smeriger. Of touden ze in de war zijn van de zender- jes. Vorig jaar juni werden tot opluch- ing van Feij en de biologen van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer de eer- te jongen geboren. Dat is hoopgevend, maar verder blijft het kwakkelen. Tien van de eenendertig uitgezette bevers zijn inmiddels overle den aan 'natuurlijke ziekten'. „Je vraagt je toch af of het iets met de vervuiling te maken kan hebben. In de droge gebie den van de Biesboseh is cadmium aan getroffen. En het is nou juist boom schors waar de bevers dol op zijn. Je weet gewoon niet zeker of er inderdaad geen verband bestaat", sombert de man van Staatsbosbeheer. Afwijkingen Na afsluiting van het Haringvliet ver dwenen de getijdebewegingen. De zware metalen en giftige stoffen die de Rijn en de Maas met zich mee voerden zijn sinds 1970 bezonken in het stilstaande water van het natuurgebied. De Bies boseh schoot omhoog op de ranglijst en heeft momenteel de meest vervuilde wa terbodem van Nederland. De provincie Noord-Brabant raadt recreanten in het gebied af te water te gaan. „Dat advies wordt niet opgevolgd. Iedereen zwemt en doet. Men trekt zich niets aan van de aromatische koolwaterstoffen en al dat andere ongerief', bekent woordvoerder H. van Loon van de provincie. Waarom ook niet? De zangvogels fluiten om het hardst, het groen ritselt in de wind, het zit er vol vis, er vliegen havi ken, buizerds, en torenvalken in het rond en ook aan reeën bestaat in de Biesboseh geen gebrek. Veel kan er toch niet aan de hand zijn? Maar twee jaar geleden liet Rijkswaterstaat een onder zoekje uitvoeren. De resultaten waren ronduit alarmerend. Voor de aalschol vers bijvoorbeeld hoeft het al niet meer. De beesten blijken er weinig voor te voelen zich in het gebied voort te plan ten. Een beetje aalscholver legt 2,5 eie ren per nest, de exemplaren in de Bies boseh blijven steken op gemiddeld 0,6 eieren. In de schonere delen van Neder land komt zo'n zestig procent van de ei eren uit. Bij de aalscholvers in de Bies boseh ligt dat percentage slechts rond de twintig. Met name de giftige pcb's hopen zich op in het vetweefsel van de vogels. De aal scholvers krijgen behoorlijke porties pcb's binnen. Het begint al bij muggelar- ven, die volgens onderzoekers inmiddels zijn voorzien van lastige afwijkingen aan de kop. De muggen worden verorberd door kleine vissen, die op hun beurt door grotere broers worden verschalkt. Die zwemmende pcb's zijn ten slotte weer een prooi voor de aalscholver, die aan het eind staat van de voedselketen. Het is dat we geen aalscholvers eten, maar het nuttigen van paling uit de Bies boseh wordt in elk geval afgeraden. Terwijl de oren van zijn hond Tarzan op het voordek wapperen in de krachtige noordoosten wind, vaart Feij zijn schip een kommetje in, waar juist ae eerste plezierjachtjes de ankers hebben laten zakken. „Dat vat daar op de kant ge bruiken ze om paling in te roken. Ze zeggen dat als je er maar genoeg van eet, je vanzelf immuun wordt voor de scha delijke effecten. De paling wordt gevan gen met fuiken, wat verboden is. Moei lijk te bewijzen ook, want ze zeggen dat de paling met de hengel is gevangen. Ik accepteer het maar. Er zijn ergere din gen". Zang en dans Die ergere dingen komen rond Pinkste ren: de massa waterrecreanten. Nog even en het is gedaan met de rust in de Bies boseh. Van de ene op de andere dag is het volgens Feij een compleet circus. „Dat is een schok, die met name voor de broedvogels hard aankomt. Als je ge noegen neemt met een reiger, een eend en een meerkoet, is dat geen probleem. Maar als je bijvoorbeeld een ijsvogel wilt zien, moet je die wel een rustig plek je geven om te broeden". De ellende is dat de recreanten geduren de de weekeinden dag en nacht in de Biesboseh blijven, om het gebied door deweeks vrijwel uitgestorven achter te laten. Het is het een of het ander. Feij is wel eens jaloers op collega-boswachters in gebieden waar alle dagjesmensen te gen vijven hun biezen moeten pakken. In de Biesboseh hoeft dat niet, zodat met name tegen het vallen van de avond activiteiten worden ontplooid waar Feij nogal wat moeite mee heeft. O zeker, er zijn watersporters die voor de rust ko men, maar een aanzienlijk deel van de recreanten heeft het daar kennelijk niet op begrepen, ,,'s Nachts wordt keihard muziek gespeeld rond de kampvuren. De groepen jongelui zetten speakerboxen op de kant met draadjes naar de boot voor de stroomvoorziening. Vijftien kratten bier eromheen en dan is het zang en dans". En natuurlijk wordt er nogal wat vuil achtergelaten. Onlangs maakten de watersportverenigingen en de jagers Het Recreatieschap Nationaal Park de Biesboseh ziet toe op de ontwikkeling van het Brabantse deel van het natuur gebied. De club waar gemeenten, de pro vincie en het hoogheemraadschap zitting in hebben, heeft als fraai omschreven doel 'de ontwikkeling van de recreatieve mactie te organiseren. Er werd een klein binnenvaartschip aan afval bij elkaar ge sprokkeld. Frietkar Drimmelen heeft de grootste jachthaven van de binnenwateren van West-Europa, wat een enorme druk legt op de Bies boseh. De provincie wil nu het polderge bied de Aakvlaai tot een soort Biesboseh ontwikkelen om het eigenlijke natuurge bied te ontlasten. De gedachte is dat als ergens mooie voorzieningen zijn, men er vanzelf naartoe trekt. „De mensen zitten het liefst boven op elkaar", weet woord voerder H. van Loon van de provincie. „Plaats in de Aak vlaai een bord dat er gerecreëerd kan worden, maak aanleg steigers, speelvoorzieningen en afvalbak ken en de mensen zullen komen. Zeker als je er ook nog een frietkar neerzet". Boswachter Feij vindt dat de Aakvlaai er moet komen, maar hij betwijfelt of het helpt. mogelijkheden te behartigen, het natuur schoon te beschermen en het landschap pelijke karakter te bewaren'. „De centrale vraag van het recreatie schap is altijd geweest hoe de recreatieve functies versterkt kunnen worden ten gunste van de middenstand", geeft Van Loon toe. „Dat is geleidelijk meer aan het veranderen. De natuur van de Bies boseh is belangrijker aan het worden, met name het laatste jaar". Avondje uit Intussen is het Nationaal Park de Bies boseh nog steeds in oprichting, al vier jaar lang. De status Nationaal Park ver schaft het gebied straks een aantal zeker heden. Allereerst verplicht het rijk zich er het nodige geld in te steken. Boven dien biedt het predikaat de mogelijkheid paal en perk te stellen aan niet gewenste ontwikkelingen in het gebied. Dat het zo lang duurt voordat het Nationaal Park een feit is, komt doordat er veel belang hebbenden in het spel zijn die alle in goed overleg tevreden gesteld moeten worden. Het ligt allemaal wat gecompli ceerd in de Biesboseh. Het in '85 ingestelde Overlegorgaan Na tionaal Park in oprichting de Biesljosch heeft tot taak een beheers- en inrich tingsplan op te stellen. Pas als het plan is goedgekeurd, kunnen de woorden 'in op richting' geschrapt worden. Op het pro vinciehuis wordt gegokt op 1992. Voor de Biesboseh breken spannende tijden aan, want het ontwerpplan gaat volgende maand 'de inspraak in'. Vast staat dat meer kreken afgesloten worden voor het publiek. „Het accent komt te liggen op de natuurontwikkeling. Met name aan de randen zijn er mogelijkheden voor natuurontwikkeling. De watersporter heeft er moeite mee en dat kan ik me ei genlijk wel voorstellen ook. De recrean ten worden steeds meer teruggedrongen in hun mogelijkheden. De bootbezitters nemen in aantal toe en het gebied wordt steeds kleiner. Ook de grote rondvaart boten voor bruiloften en partijen - mensen gebruiken de Biesboseh als decor voor een gezellig avondje uit - worden alleen nog toegelaten op plaatsen waar het geen kwaad kan. Het beleid is er verder op gericht de woonboten weg te krijgen", licht een ambtenaar van de provincie toe. Volgens Feij is dat laatste een vrij sympathieke regeling. „De bezit ters van de arken krijgen een redelijke prijs. Dat kost de gemeenschapo wat geld, maar dat moet nou eenmaal als we met z'n allen besluiten de natuur te be schermen". Grote schoonmaak De oplossing voor de verontreiniging van de waterbodem lijkt simpel: graaf de boel af en verwijder het vervuilde slib uit het natuurgebied. In een van de bu reaus van het Zuidhollandse provincie huis in Den Haag moet nog ergens een Dirk Feij: „Meerkoeten en eenden zijn geen problem. Maar als als je bijvoorbeeld een ijsvogel wilt zien, moet je die natuurlijk wel een rustig plekje geven om te broeden". FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS De waterbodem van de Biesboseh is schoonmaak- operatie kost grofweg 300 miljoen gulden. rapportje liggen. Daarin staat dat de gro te schoonmaak van de waterbodem een slordige driehonderd miljoen gulden kost. En als het geld al op tafel komt, is nog onduidelijk waar de miljoenen kubieke meters gifgrond naartoe moeten. Mo menteel is er het plan om de chemisch verontreinigde baggerspecie te storten in een sleuf in het Hollands Diep. Het slib wordt onder water gezet en afgedekt. „Het wachten is op de uitkomst van de milieu-effect rapportage die moet uitwij zen of die optie door de beugel kan; we hebben er betrekkelijk weinig ervaring mee", luidt het in het Brabantse provin ciehuis. Het verplaatsen van de proble men lijkt al met al dé oplossing te zijn voor gezondmaking van de Biesboseh. Provinciewoordvoerder Van Loon: „De provincie vindt bestuurlijk gezien dat het eigenlijk geen oplossing is. Je moet er later gemakkelijk bij kunnen. Opslaan op land, waar ook het risico van uitspoe ling niet bestaat, zou het beste zijn. Maar we hebben daarvoor op land geen mogelijkheden". In het beheersplan staat ook een andere optie vermeld: niets doen. Hoe vreemd het ook klinkt, als het aan Feij ligt, draait het daar op uit. „Althans voorlo pig. Eerst moeten we de techniek verbe teren. Als je al die miljoenen kubieke meters slib verplaatst, woel je enorm veel op. Het risico bestaat ook dat er verzakkingen optreden. Je vernielt een hoop. Twintig jaar na het afsluiten van het Haringvliet hebben we net een lich telijk evenwichtige situatie. Laten we er niet in gaan roeren, maar eerst even af wachten. Het is bovendien dweilen met de kraan open, want de Maas is nog lang niet schoon. Dat is frustrerend. We we ten precies waar de ergste vervuiling vandaan komt - een paar fabrieken in België - maar er gebeurt niets. Ik zou willen dat er wat meer op de Belgen ge scholden wordt. Van de huidige situatie word ik bepaald niet vrolijk", zegt Feij. Tijdbom De milieubeweging zit niet alleen als het om de verontreiniging gaat met het zweet in de handen. Nationaal Park of niet, de discussie of er een vierde spaar bekken moet komen is actueler dan ooit. Ook daar moet het beheersplan zich over uitlaten. „De vraag is of je midden in een uitermate belangrijk natuurgebied nog een spaarbekken voor de drinkwa- tei^oorziening moet aanleggen. De ver wachting is dat Gedeputeerde Staten de minister binnenkort toch adviseren dat het voor de waterdistributie noodzake lijk is. Dat besluit zal een dezer dagen vallen. Brabant put momenteel uit het grondwater. Maar VROM heeft dat aan gemerkt als een 'strategische voorraad', waardoor we moeten kiezen voor het oppervlaktewater. Het spaarbekken is waarschijnlijk nodig met het oog op de toekomst. Heel Rotterdam en een deel van Brabant zijn afhankelijk van het wa ter uit het gebied", laat provinciewoord voerder Van Loon weten. Het beheersplan, zoals dat binnenkort wordt gepresenteerd, is voor Feij goed te leven. Alleen het spaarbekken zint hem niet. Maar er zal nog heel wat water door de Biesboseh stromen voordat het voorontwerp in een definitief beheers en inrichtingsplan is omgetoverd. Er staan vele belangen op het spel. „De wa tersport temmen en niet te veel compro missen", vindt Feij. Sommige milieube wegingen vinden het een goede grap om een van de zwaarst vervuilde gebieden van Nederland de status Nationaal Park te geven, maar Feij blijft optimistisch. „Ik kan ook zoveel móóie dingen opnoe men. Het is een uniek natuurgebied. Als je er geen nationaal park van maakt, staan straks bij wijze van spreken de projectontwikkelaars voor de deur. Je bent verlost van de dreiging van mensen die aan de randen van het gebied gaan knabbelen om het commercieel uit te buiten. Als je straks alleen maar wijst naar de grens is het al afgelopen. Daar valt niet meer aan te tornen, hoop ik tenminste. De kogel moet eindelijk eens door de kerk. Ja, er is zeker hoop voor de Bicsbosch. Het vuil is de grote donke re wolk die erboven blijft hangen. De vervuiling van de waterbodem is een tijdbom onder de Biesboseh. Je weet niet of de bom afgaat. En als de bom af gaat weet je niet wanneer dat zal gebeu ren". WIM BUNSCHOTEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27