Terzet tegen ilan jachthaven lijnsatcrwoude 3)e ScicbeLe GouAaiit Werknemers Verto leggen werk neer onderzoek voor werknemers in Geneeskundig bollenteelt bepleit [DEN OMGEVING Qeidc&Qowuvnt ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 21 ra heeft zeer esvol kwartaal IBURG Het eerste van 1991 is voor inveiling Flora bijzon- iccesvol verlopen. Ten n de eerste drie len van 1990 steeg de met 23 procent tot ruim liljoen gulden. De prijs ing bleef de hele periode ook in februari waarin iaal gesproken de de bloe rijzen onder druk komen ian. Volgens Flora ont- >lt de vraag naar sierge- n zich goed. De vraag is nieuw en is afkomstig uit vroegere Oost-Duitsland mindere mate, uit ande- steuropese landen. Burgemeester opent clubgebouw Noorden NOORDEN Burgemeester W. de Vrey-Vrin- ger van Nieuwkoop heelt gisteravond op sport park De Koet het verbouwde clubhuis van ten nisvereniging Noorden geopend. Het gebouw is door leden zelf onder handen genomen. Zij zijn nog niet klaar want ook de aanleg van een ter ras bij het clubhuis staat nog op het program- Inbrekers stelen geld HOOGMADE Uit hotel Rijnland aan de Kerkstraat in Hoogmade is vrijdagochtend vroeg geld gestolen. De dieven kwamen binnen door aan de achterzijde een klapraam open te breken. Diverse kasten zijn opengebroken. Hoeveel geld is verdwenen is niet bekend. Lokaal alarmnummer vervalt KATWIJK Het lokale alarmnum mer van de Katwijk- se brandweer (22221) vervalt per 1 juni. Reden hiervoor is dat het 06-11 alarm nummer voor poli tie, brandweer en ambulance voldoen de is ingeburgerd. Wie bij brand op 06- 11 geen gehoor krijgt, kan bellen met 071-212121. I. Huson voorzitter van CDA-afdeling Rijneveld RIJNEVELD I. Huson-Ridderbos, oud- raadslid van Koudekerk, is gekozen tot voor zitter van de nieuwe CDA-afdeling Rijne veld. Zij volgt J. Rietveld uit Hazerswoude op die in het nieuwe bestuur terugkeert als secretaris. Rietveld was voorzitter van de af deling Hazerswoude en voorzitter van de af deling Rijneveld in oprichting. De afdeling is ontstaan door samenvoeging van Hazerswou de, Benthuizen en Koudekerk. F. Uljee uit Hazerswoude is vice-voorzitter. Het bestuur bestaat verder uit: W. Hollander (penning meester-Benthuizen), L. Koot (tweede pen ningmeester-Koudekerk), M. van Zwieten (tweede penningmeester-Hazerswoude), M. Pos (tweede secretaris-Benthuizen), R. van Dorp-Kok en R. Fraanje uit Hazerswoude namens het CDJA. Werkgroep beheert cadeau- lijstje nieuw gemeentehuis ALKEMADE De Stichting Belangenbehar tiging Alkemade (Stibela) heeft een nieuwe werkgroep in het leven geroepen. Deze groep heeft het beheer over het gemeentelijk cadeau lijstje. Stibela verwacht namelijk dat veel be drijven, verenigingen en particulieren een ca deau willen geven ter gelegenheid van de offi ciële opening van het nieuwe gemeentehuis op 19 april. De werkgroep laat iedereen vrij om de keuze van zijn of haar geschenk zelf te be palen. Zij wil alleen voorkomen dat het ge meentebestuur dubbele exemplaren of minder bruikbare geschenken krijgt aangeboden. Ook kunnen de leden in overleg met de architect van het gemeentehuis adviseren over de groot te of de kleurstelling van een cadeau. De leden van de werkgroep zijn J. Hartog-van Grieken (01712-8250), L. Krijger (01713-12681) en J. Kret ('s avonds: 01713-12839). Rechtswinkel bekijkt woonruimteverordening LEIDEN De Leidse rechtswinkel heeft in de afgelopen twee jaar de woonruimteverordeningen van zeventien ge meenten in de Leidse regio onder de loep genomen en stuit te daarbij op teleurstellende resultaten. De verordeningen werden getoetst aan de Woonruimtewet, de Woonruimtebe schikking en de jurisprudentie van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. De verordeningen van Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Voorhout werden aanvankelijk als slecht betiteld. Na de toetsing werden wijzigingsvoorstel len en punten van kritiek aan de gemeenten gezonden. In november vorig jaar bleek dat die aanpak zijn vruchten had afgeworpen. Het predicaat slecht werd niet meer uitgedeeld. De gewijzigde woonruimteverordening van Sassenheim werd zelfs goed genoemd. Matig zijn de verordeningen van Katwijk, Leiderdorp, Lisse, Noord wijk, Oegstgeest, Rijns- burg, Voorschoten en Leiderdorp. Als aanvaardbaar werden genoemd: Alkemade, Hazerswoude, Leiden, Noordwijker- hout, Valkenburg, Voorhout, Warmond en Wassenaar. (IHTHAVENEIGENAAR IN BEROEP BIJ DE KROON Eerste parade in Keukenhof geopend D.J. van Geest, voorzitter van de bloembollen- kwekersvereniging Floralia, heeft gisteren in Keukenhof in Lisse de Amaryllis-, Freesia- en Hyacintenparade geopend. Van Geest reikte te vens de prijzen uit voor de beste inzendingen. Beste produkten waren een hyacint van de ver eniging De Hyacint uit Hillegom en een freesia van Wulfinghoff Freesia B.V. uit Rijswijk. Zij be haalden met 9.30 de hoogste score en ontvin gen daarvoor een gouden medaille. Gouden medailles waren er ook voor een amaryllis van Bloembollenkwekersvereniging Floralia uit 's Gravenzande, een hyacint van broeiproevenbe- drijf Hoek uit 't Veld, een freesia van Penning Freesia uit Honselersdijk, een hyacint van C. Zonneveld uit Voorhout en een freesia van Van Staveren uit Aalsmeer. De parade, een binnen- tentoonstelling, is nog tot en met 8 april te zien. Daarna volgen nog zeven parades. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDERDORP Circa 50 van de 150 werkne mers bij Verto in Leider dorp hebben gisteroch tend het werk spontaan neergelegd. Volgens de Industriebond FNV, die zich inmiddels ach ter de actievoerders heeft ge schaard, wilde de directie van de staalkabelfabriek vrijdag vooruitlopend op een reorga nisatie alvast een machine verhuizen naar de Verto-vesti- ging in Dongen terwijl de on derhandelingen daarover met vakbonden en ondernemings raad nog in volle gang zijn. De Verto-directie wil wegens de efficiency een deel van de pro- duktie overhevelen van Lei derdorp naar Dongen. ,,De verontwaardiging onder het personeel is begrijpelijkerwijs groot. Dit is geen manier van doen", aldus bestuurster M. Geverink van de Industrie bond FNV. Geverink ver wacht overigens dat de werk nemers in de loop van de mid dag weer aan de slag gaan in afwachting van een gesprek dat de bonden begin volgende week met de directie hebben. De vakbonden willen dan van Verto de garantie dat er in Leiderdorp „geen machine de poort uit gaat" voordat het overleg over de reorganisatie plannen is afgerond. Als die garantie er niet komt dreigen er nieuwe acties, zo waar schuwde de vakbondsbestuur ster. Verto-topman H.A.J. Drenth deelde mee dat er volgens hem sprake is van een betreurens waardig misverstand. Hij be aamde dat de directie een ma chine uit Leiderdorp wilde overhevelen naar de fabriek in Dongen. Maar volgens Drenth heeft die verhuizing helemaal niets te maken met voorgenomen reorganisatie. De machine moet naar Don gen verkassen om daar een andere verouderde machine te vervangen. Volgens Drenth gaat dat niet ten koste van de produktie in Leiderdorp omdat het reste rende machinepark in Leider dorp groot genoeg is om de productiecapaciteit op peil te houden. „Zolang we in overleg zijn over de reorganisatie blijft de produktie in Leiderdorp op' hetzelfde peil en verandert er niets", zo verzekerde Drenth. iscotheek Starlight in Alphen hoeft voorlopig niet te sluiten ■PHEN AAN DEN RIJN scotheek Starlight aan de ns Hendrikstraat blijft k orlopig open. B en W van ihen hebben deze week be ien dat, voordat zij over- n tot sluiting door middel i bestuursdwang, eerst alle idische procedures moeten rden doorlopen. Hiermee de gemeente voorkomen dat haar een grote schadeclaim staat te wachten. B en W ver wachten dat die procedure aanzienlijke tijd zal vergen. Het is zelfs mogelijk dat pas over één of anderhalf jaar een definitieve uitspraak wordt verwacht. Eerder kondigde het college aan dat al per 1 mei de disco dicht moest. De eigenaar had tegenover het college ver klaard dat hij vrijwillig de dis co op korte termijn zou sluiten. De gemeente gaf toen aan dat zij wilde onderhandelen over de aankoop van het pand te gen een redelijke prijs met een toeslag als tegemoetkoming in de kosten van beëindiging of verplaatsing. Kort daarna liet de raadsman van de disco-exploitant de ge meente weten dat er alleen een basis voor onderhandelen kan zijn als de gemeente be reid is de schade van bedrijfs- verplaatsing of beëindiging te vergoeden. Het zou dan om een bedrag gaan van circa ze ven ton of meer, gebaseerd op de gedane investeringen. Het college meent echter dat de ei genaar bewust een financieel risico heeft genomen door te gaan verbouwen voordat de bouwvergunning was goedge keurd. De Raad van State keurde de vergunning af. Alphen vindt dan ook dat de financiële gevolgên voor reke ning van de exploitant moeten komen. NSATERWOUDE blijven ons verzetten en de uitbreiding van jachthaven en de bouw het sportcomplex", wonenden van jacht en Meerzicht H. Vis- H. Vissers en D. van irik zijn blij met de praak van de Gedepu- de Staten die het in te lijnen eens zijn met bezwaren. Echter, het is nog niet gespeeld, hthaveneigenaar C. Grieken is namelijk ;n het besluit van de yincie in beroep ge- bij de Kroon, im twee jaar geleden kon- de Van Grieken grootse inen aan. De jachthaven ist fors worden uitgebreid, vijftig meter brede klei- in de Braassemermeer est de golfslag breken zodat meer boten de gelegen- n zouden krijgen er hun kers vast te maken. Op het taurant moest een derde be- pïvoning verrijzen en aan iverkant van de Herenweg groot sportcomplex, be nde uit een fitness-cen- n, een squashbaan, een mbad, een sauna, een golf- in, tennisbanen en een bar. ze plannen stuitten op forse [waren van de drie voor- kkers die worden gesteund door een groot aantal dorpsbe woners. Dit laatste bleek uit een handtekeningenactie die zij twee jaar geleden hielden. In totaal wisten ze 174 handte keningen binnen te halen. „De plannen passen niet in het rus tige, landelijke karakter van Rijnsaterwoude", licht Van Mourik toe. „Je zou alleen maar mensen van buiten aan trekken. De bevolking zelf heeft helemaal geen behoefte aan die sporthal". Ook de ver keersdrukte zou toenemen. Vissers heeft berekend dat het aantal autobewegingen over de Herenweg per dag zou toe nemen van 2400 naar bijna 3000. „We hebben Hoofddorp en Alphen al in de buurt. Waarom zou Rijnsaterwoude nu ook moeten gaan verstede lijken?", aldus Vissers. Tekening Ook maakten zij tekeningen waarop de plannen van hun buurman zichtbaar werden. Van Mourik, die architect van beroep is, haalt een tekening tevoorschijn. Het Braassemer meer staat erop temidden van de dorpen Rijnsaterwoude, Woubrugge, Roelofarendsveen en Oude Wetering. Van Mou rik: „Overal zijn de oevers vloeiend van vorm. Opeens doemt dan die harmoniever- storende kleidijk in het meer op". Volgens hem is er hele maal geen behoefte aan de uit breiding van de haven. „Als je naar de jachthavens in Oude Wetering en Woubrugge kijkt, dan is er overal nog ruimte", aldus de bezwaarmaker. De tekeningen, de handteke ningen en een lange brief met bezwaren werden overhandigd aan Gedeputeerde Staten. Sinds enkele maanden zijn zij in het bezit van de uitspraak die de drie hoopvol stemt. Vis sers bladert in zijn papieren. „Over de bouw van een wo ning op het restaurant mag van GS alleen worden gespro ken als kan worden aange toond dat die woning echt noodzakelijk is", merkt hij op. „Net als de gemeente vinden GS dat die behoefte er nu nog niet is. Er zijn immers al twee bedrijfswoningen. Over de sporthal met toebehoren is GS duidelijk: ongewenst en plano logisch onaanvaardbaar. Voor wat betreft de jachthavenuit breiding vindt de provincie dat er door de initiatiefnemer eerst maar eens meer onder zoek moet worden gedaan naar de noodzaak, vorm en grootte en ook de belasting op de plas. Wanneer de kwestie bij de Raad van State gaat dienen, is nog niet bekend. „Daar kan nog wel een half jaar overheen gaan", merkt Visser op. „In ie der geval gaat er een hoorzit ting aan vooraf. En dan zullen wij onze stem weer laten ho- MARIETA KROFT De jachthavenuitbreiding en de bouw van het sportcomplex: het einde van het landelijk karakter van Rijnsaterwoude. TEKENING: PR Onder redactie van Ton Pieters. -estig jaar geleden had de re- lactie van de Leidsche Cou rant een open oog ook voor bet kleine bij de nieuwsga- ing. Zoals dit, op 26 maart 1931: „Te Budel (N.B.) vond Ie slager V. op zijn toonbank een enveloppe, die een bedrag van ƒ30 bleek in te houden. Een anoniem schrijven, dat bijgevoegd was, deelde mede, dat dit bedrag diende tot aan zuivering eener vóór dertig jaren gemaakte schuld bij den vader van den slager". Uit Katwijk aan Zee: „Ieder uit Katwijk en de omgeving weet hoe in de maanden Juni- Aug. van hier uit een groot aantal meisjes naar Sassen heim, Lisse en Noordwijk gaat om bollen te pellen. Men weet ook op welke wijze en hoe luidruchtig zulks dik wijls gaat. Deze ergernis ge vende wijze van vervoer leeft de aandacht van over heidspersonen getrokken, die thans maatregelen overwegen om dit op een andere wijze te doen plaats hebben. Men is met de voorbereiding al zoo ver gevorderd, dat verwacht mag worden dat in het a.s. bollenseizoen geen aanstoot meer zal worden gegeven. Zeer waarschijnlijk zal het vervoer voortaan in autobus sen plaats hebben en een en ander zal tevoren goed geor ganiseerd worden. Hulde aan IDs.Kalman, die hieraan de Perste stoot gaf". Ii.Te Baltimore in den staat ■Maryland werd een zekere J'John Karvalski, die terecht stond omdat hij zijn vrouw had geslagen, door den rech- ter veroordeeld tot het ont- f vangen van tien zweepsla gen op den naakten rug, wel ke straf tot groote tevreden^ heid der bevolking werd vol trokken". Uit Nieuwveen: onverwacht bezoek. „Dinsdagmiddag 24 Maart, ongeveer te kwart over vier, landde op een wei land" van de gebr.De Boer al hier, het Fokkerverkeers vliegtuig van de KLM, de PH-ACT. Omtrent de oorzaak der landing deelde de piloot, de heer Van Veeneiidaal, mede, dat een plotseling opge treden dikke mist hem nood zaakte te dalen. Na eenig zoe ken wist hij een geschikt lan dingsterrein te vinden en was daarop zeer vlot neergestre ken. Voorts hoorden wij van den bestuurder, dat het toestel met passagiers en lading van Pa rijs vertrokken was met be stemming naar Amsterdam. De vier passagiers, allen Zwe den, waren meteen per auto van den heer G.Koppenol doorgereisd naar Schiphol. Spoedig waren van de KLM douanen aanwezig, alsmede technisch personeel. De post en lading werden per auto verder verzonden. Het vlieg tuig werd verankerd en zal Woensdag doorvliegen naar Schiphol. Onder het groot aantal toeschouwers waren o.m. tegenwoordig de heer J.W.Gesink, burgemeester, benevens de rijks- en ge- meente-politie". „Mislukte drankbestrij ding" in Zoeterwoude. „Door de Parochieele Jeugdraad was het initiatief genomen tot een drankbestrijdingspropaganda- avond. De secretaris van het Diocesaan Kruisverbond was gekomen om een lezing met lichtbeelden te houden. Wij kunnen van dezen avond niet anders schrijven dan van een geheel mislukte poging. De le den van het Patronaat waren foed opgekomen en ook vele t.Josephgezellen hadden hun drukke werkzaamheden aan het nieuwe gebouw en voor het tooneel onderbroken voor deze bijeenkomst. De inleider begon dan te spre ken over het alcoholisme waarbij statistiek-gegevens op doek werden vertoond. Over de bestrijding zelf werd ech ter geen woord gesproken, zelfs werden de bestaande or ganisaties op dit gebied niet eens genoemd. Na deze onsa menhangende opsommingen van de gevolgen van alcoho lisme, waarvan de gebruikte kostprijzen van artikelen een- ige tientallen van jaren ver ouderd waren, werd de avond volgemaakt met het vertoon- en en vertellen van een sprookje dat met de drankbe strijding in geen enkel ver band stond en dat zoo onbe nullig was als vroeger ver toond in huiselijken kring voor de kinderen beneden acht jaar. De jongens zaten dan ook in verbazing te grinniken over het vertoonde en het is te ver wonderen, dat het nog zoo af liep. Na het „groote neuzen- sprookje", waarmede de inlei der zelf verlegen werd, kwam er nog een onmogelijke ver telling met plaatjes uit de vo rige eeuw die nog moest die nen tot drankbestrijding tenminste aan het slot liet de kastelein een vat jenever lee- gloopen. Het lag niet in de bedoeling van deze avond een oprich ting van een drankbestrij- UTRECHT/REGIO Er is behoefte aan een ge richt periodiek genees kundig onderzoek voor werkers in de bollenteelt. Dat staat in het rapport „Bestrijdingsmiddelen- spreekuur" dat is opge steld na een experiment met een bestrijdingsmid delenspreekuur in het Academisch Ziekenhuis Leiden in samenwerking met TNO. Bij een vijfde van de bezoe kers van het spreekuur werd verband aangetoond tussen hun klachten en blootstelling aan bestrijdingsmiddelen. Een kwart van de onderzochte bol- lenwerkers heeft baat gehad bij het spreekuur, dat ruim an derhalf jaar geleden werd in gesteld na klachten van werk nemers in de bollenteelt. Op het spreekuur werden de bezoekers lichamelijk onder zocht maar ook ondervraagd over de arbeidshygiënische si tuatie. De bollenwerkers brachten hun klachten zelf ook al in verband met bestrij dingsmiddelen. Alleen al de Bollenstreek gebruikt per jaar vier miljoen kilo. Voor werk nemers bestaan echter geen keuringen en periodieke on derzoeken. Zij zijn aangewe zen op de huisarts, omdat er ook geen bedrijfsgezondheids zorg is. Die huisartsen weten echter vaak te weinig van de gevolgen van bestrijdingsmid- In het rapport wordt een sys tematische inventarisatie be pleit van gezondheidsklachten en de daarbij betrokken mid delen. Het bestrijdingsmidde lenspreekuur voldoet als aan spreekpunt voor mensen die hun klachten wijten dergelijke middelen, zo meent de weten schapswinkel die het rapport maakte. Maar omdat het aan tal bezoekers niet erg hoog was, is geen inzicht verkregen in aard en omvang van de klachten en mogelijke verban den met bestrijdingsmiddelen. Het is nu aan het Landbouw schap om voor een structurele oplossing te zorgen, aldus de onderzoekers. Bloembakken sieren boulevard Noordwijk NOORDWIJK De ondernemers van de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk zijn het wachten op herinrichting van hun straat beu. Zij hebben daarom bloembakken laten plaatsen op dè boulevard. Een van deze bakken werd gistermiddag over handigd aan wethouder J. Willms van openbare werken. De ko mende maanden wordt tussen ondernemers en gemeente ge praat over de herinrichting. FAW.JAII/DBFRC De bollenpelsters (uit Katwijk) konden er wat van. dingsorganisatie te maken, maar wel om een positieve drankbestrijding te voeren door het alcoholisme met de treurige gevolgen te laten be spreken. Zoo ooit, dan kon van dezen avond over een mislukking gesproken wor den en moeten wij onze groote ontevredenheid te ken nen geven, dat uit het groote centrale kamp van onze roomsche drankbestrijding met zulk een slecht materiaal gevochten wordt tegen den machtigen koning Alcohol". Een advertentie: Boeren meisjesQuitsche dienstbo den bieden zich aan voorzien van prima getuigen, ook eeni- ge welke geneigd zijn prima te melken. Stellungburo San ders, Stationsweg 113, Den Haag". „Prinses Juliana heeft het eere-lidmaatschap van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaataanvaard". „Gisteravond heeft een re chercheur aan het Centraal Station te Amsterdam een 45- jarigen postconducteur gear resteerd, die ervan verdacht wordt op de lijn Amsterdam- Den Helder aan de post toe vertrouwde pakketten te heb ben verduisterd. Bij huiszoe king is een sigarenkistje ge vonden van een soort, dat al leen in het N. van Noord-Hol land voorkomt en waarvan hij de herkomst niet kon ver klaren". Een advertentie: „Kamertje. Te huur gevraagd voor een Juffrouw een kamertje met stookgelegenheid voor ƒ2.50 per week. Adres: Maurits- straat 56, Leiden". Een mop doet de deur dicht vandaag. „Meneer", aldus wendde de eigenaar van het restaurant zich tot een bezoe ker, „Sinds drie dagen obser veer ik u. Gij komt mijn café binnen, gaat aan de leestafel zitten, bestelt een glas water, verdiept u uren achtereen in de kranten en wandelt dan doodgemoedereerd weeg weg". „Maar, waarde heer, la ten wij wel wezen", viel de ander hem in de reden, „hadt u verwacht, dat ik hier zou komen om herrie te schop pen? Daar ben ik absoluut niet voor te vinden!"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21