ans Kraay en het enge voetbalwereld je voetballerlei Helm nj PORT QeidóaOowiant ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 15 feerlusconi doet Sacchi aanbod jILAAN Silvio Berlusconi heeft Arrigo Sacchi een andere tan aangeboden. Het Italiaanse dagblad Gazetta dello Sport lelde dat Sacchi zowel de functie van algemeen manager als *immentator op één van Berlusconi's televisiestations is aange- tóen. Sacchi zou nog niet gereageerd hebben, fe eigenaar van AC Milan, dat woensdag voor één jaar van Eu- [pees voetbal werd uitgesloten, benadrukte desalnietemin dat I trainer volgens hem geen schuld had aan de neergang van de %eg. „De relatie met Arrigo is nog steeds prima zijn", aldus jrlusconi. „Er zijn absoluut geen problemen. Arrigo zal zijn fotract, dat loopt tot en met volgend seizoen, gewoon afma- Roberto Falcao Falcao blij met weer gelijkspel BUENOS AIRES Voor het eerst sinds zijn aanstelling als bondscoach was Roberto Fal cao tevreden met een gelijk spel. Acht duels werkte het Braziliaanse nationale team af sinds de oud-international in dienst kwam. Niet eenmaal kwam het team tot een over winning, goed voetbal was er ook al niet te zien. Ook na het duel tegen Argentinië eerder deze week wacht Falcao nog op een zege, maar de bonds coach had in ieder geval weer eens een swingend nationaal elftal aan het werk gezien: 3-3. Hughes speler van het jaar LONDEN De En- gelse Associatie van Profvoetballers heeft Mark Hughes geko zen tot voetballer van het jaar. De aanvaller van Wales en Man chester United is de eerste speler, die voor de tweede keer werd uitverkoren. Ook in 1989 was die eer voor Hughes weggelegd. Een andere speler van United, aanvaller Lee Sharpe (19) werd gekozen tot grootste belofte. OLYMPIQUE WIL MET RESERVES NAAR BREST MARSEILLE Olympique Marseille wil op 6 april het tweede team naar de uitwedstrijd tegen Brest sturen. De Bretonse club weiger de in te gaan op een verzoek om de wedstrijd uit te stellen. Marseille komt op 3 april voor de Franse beker uit tegen Dijon en moet ze ven dagen later tegen Spartak Moskou aan treden voor de Europacup. Janoesjevski naar Aldershot MOSKOU Sovjet-international Viktor Ja noesjevski heeft een contract getekend bij de Engelse vierde divisieclub Aldershot. De ver dediger van CSKA Moskou kwam al in no vember vorig jaar tot overeenstemming maar de Engelsen zijn nog tot afgelopen week in de weer geweest een werkvergunning voor hem te krijgen. Hodges zes duels aan de kant LONDEN Glyn Hodges van Sheffield United is door de tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond (FA) voor zes wedstrij den geschorst wegens het geven van een kop stoot aan tegenstander Gordon Armstrong in het degradatieduel te gen Sunderland. Hij kreeg bovendien een boete van 3500 gul den. Zijn club had Hodges eerder beboet met 7000 gulden. TRECHT Stellen dat ans Kraay een contro- ersieel figuur is, staat ge- ant ijk aan het intrappen van I tn enorme open deur. Ti espiegelingen over de 's ins activiteiten tot dus- r roepen al gauw associ- 6i lies op met het bekende oi erhaal van de twaalf am- rel achten en de dertien on- elukken, maar ook aan hoenixen die uit hun as errijzen. Een betere per- inificatie van die type ring zal niet zo gauw bij mand anders worden evonden. ans Kraay weet dat en heeft j ch gedurende lange tijd pu- 311 icitair ietwat schuil gehou- n. Wilde afstand nemen van n laatste actieve rol in de itballerij, bij Feyenoord. aar sinds hij bij Nederlands iinige commerciële omroep, ™TL 4, als commentator actief in wéér een nieuwe gedaan- realiseert hij zich dat een ;tje aan de weg timmeren geen kwaad kan. „Hoewel er een hekel aan heb met in die jonge journalisten te •aten", zegt de inmiddels 54- rige voetbalkenner. „Met be- C aaide mensen praat ik über- aupt niet meer en met ande en nooit over zaken uit het erleden". li: is )ud< la tij el' nl aa k e bekenden lilfcet is drie dagen na het ma- ten van de afspraak voor het eerste-interview-sinds-tijden' met Hans Kraay. Hij heeft aanvankelijk toegestemd en we spreken af later plaats, tijd <p. definitieve datum vast te jen. De volgende dag belt zegt toe, maar sluit het ge- irekje af met vraag „Waar lan we het eigenlijk over ebben7". Het antwoord, dat et gesprek zal gaan over zijn uidige werkzaamheden, stelt em kennelijk gerust", Hoog Catharijne, het uit jjn krachten gegroeide win- iltjescomplex bij het Centraal ation in zijn geboorteplaats Itrecht, treffen we elkaar. Als 3*e] ide bekenden bijna, hoewel rs e contacten door de jaren me een oppervlakkig waren en in de tijd dat hij voetbaltrai- er was bij een club in de uurt van 's verslaggevers roonplaats eens sprake was an een botsinkje. Zo'n voor al, dat de bevestiging vormde an die kant van Kraay's le en als oefenmeester, waarin uj nogal eens gebukt ging on er stress. Druk, die hem ver- cheidene keren noopte zich an een aangegane contractue- e verplichting te onttrekken. IVaarbij het zelfs regelmatig ebeurde dat zijn ploeg zich in iet veld inspande voor de pr unten en hij door de catacom- ^iien van het stadion ijsbeerde imdat hij de spanning fysiek liet aankon. Inder persoon )e Hans Kraay, die we deze niddag ontmoeten, is een heel ndere persoon. Ontspannen, erieus en bij tijd en wijle hu- noristisch. En zichtbaar aan- 1CC enaam verrast als er plots- ra laps een dame op hem afstapt 0pim een handtekening te vra- te jen. „U neemt me toch niet de JU naling", is zijn reactie, die er tee] ip duidt dat hij niet elke dag ltre ien dergelijk verzoek krijgt, naar hij is ook beducht voor :en 'Poets-grap'. Die ook een ndere dame kennelijk niet in net hem uithaalt als ze zich 3r(j 'erderop verheft, bij ons tafel- ,rol je stilhoudt, maar haar identi- eit verder niet bekend wil naken. ,,Ik heb ze niet ge tocht om zich zo te gedragen", ;rapt Kraay. let zijn aardige voorvallen, Vljdie aangeven dat Hans Kraay iog niet is vergeten. En dat treelt hem, dat wil hij best 6 oegeven. „Ieder mens heeft «n zekere mate van ijdel- stelt hij. „En ik ben in opzicht natuurlijk geen litzondering. Hoewel dat er liet toe leidt dat ik zo nodig in le publiciteit moet of vaker M net mijn hoofd op het televi- e' liescherm. Je moet je zwakke >unten kennen. Ik ben al be- cend genoeg. En voor meer 'erschijningen op de buis heb niet het geschikte fysiek. Ivo Laat mij nou maar lekker le lommentaar geven bij voetbal- Ie 1 WedstrijdenDaar beleef ik al "'e jenoeg voldoening aan". •o nnjW aarheid fans Kraay lijkt de waarheid j-O niets dan de waarheid te preken. Maar hij doet meer dan dat, hoewel hij door de af spraak vooraf over onder- werp-beperking pas na het sluiten van het aantekenblok een paar erg aardige feitjes geeft over zijn belevenissen bijvoorbeeld ooit bij Feye noord. De voormalige voetbal trainer windt er namelijk geen doekjes om dat hij het wereld je, waarin hij ook nu nog door zijn huidige televisie-werk zaamheden moet vertoeven niet zijn meest favoriete en tourage is. Waarvan hij tijdens buitenlandse trips bijvoorbeeld regelmatig blijk geeft door zich somtijds aan het pers-ge- woel te onttrekken. Hij heeft echter te lang een actieve rol gespeeld in de voetballerij, het sfeertje leren kennen derhalve om toch niet bij tijd en wijle ook kwink te slaan en voor een snelle analyse tussendoor en achteraf bij een wedstrijd is hij ook niet te beroerd. „Het is", zegt Kraay na voor hem ongewoon lang nadenken, „het is ondanks alle leuke din gen die er ook aan zijn ver bonden een eng wereldje. Er is sprake van kinnesinne en als ik ergens niet tegen kan is het dat wel. Staat er bijvoorbeeld tien keer iets positiefs in de krant. Komt iemand met een enkel negatief stukje naar je toe en vraagt: heb je dat gele zen?" „Het probleem van de journa listiek is dat er te vaak sprake is van vriendjespolitiek. Daar heb ik nooit aan meegewerkt. Ik heb wat dat betreft m'n ei gen p.r altijd slecht verzorgd. Dat bellen met bekende jour nalisten en ze dan onder de roos bepaalde informatie door spelen, daar heb ik nooit wat voor gevoeld. Heb ik dan ook nooit gedaan. Ik houd niet zo van die verplichte nummers, het geforceerde aardig zijn te gen mensen die je helemaal niet aardig vind. Denk je ove rigens dat Hiddink wordt ge beld door Fenerbahce? Ga nou toch. Dat hele Europese voet- balgebeuren is in handen van tien of vijftien mensen". Zelfbescherming Hans Kraay heeft zich vanaf zijn entree in de voetbalwe reld, in het jaar van de Zeeuw se watersnood (1953) altijd staande kunnen houden. „Ik heb bij alles wat ik in al die ja ren ook aan verkeerde dingen heb gedaan altijd gewerkt vanuit de intentie het voetbal en personen niet te beschadi gen. Als je dat korisekwent doet, blijkt toch dat de mensen niet gek zijn. Daarom wil ik ook als ik een interview geef moeite doen om vragen serieus en goed te beantwoorden. De laatste jaren heb ik dus weinig vraaggesprekken gehad. Uit een soort zelfbescherming". Niet in de laatste plaats dank zij zijn prima babbel, die overi gens de basis vormt voor het adviesbureau dat hij al sinds jaar en dag runt en waaruit hij zegt voor zestig a zeventig pro cent zijn inkomsten te puren, kon Hans Kraay zich na elke tegenslag weer nieuw presen teren. Deze ochtend nog was hij gastspreker bij de een of andere tennis-bijeenkomst. „Maar daar moet je voor op passen", zegt hij enigszins iro nisch „Ik behartig mijn eigen zaken ook in dat opzicht slecht. Als je zoiets voor bijna niets doet is dat binnen de kortste keren overal bekend en word je overal gevraagd. En ik heb nog meer te doen. Zoals binnenkort aan de slag gaan voor De Graafschap. Ik ga sponsors wervmi voor die club. Voor Vlissingen, in welk verband mijn naam ook werd genoemd, heb ik niet meer ge daan dan een lezing houden voor een groep zakenlieden. Toen ik hoorde wat ik daar al lemaal moest gaan doen dacht ik: dat wordt me te veel, daar begin ik niet aan". Typerend Die laatste uitspraak mag ook een beetje typerend worden genoemd voor de manier waarop Hans Kraay doorgaans zijn werkzaamheden aanvat. Met een minimale voorberei ding een zo goed mogelijke prestatie leveren, dat lijkt zijn motto. Die, zo zegt hij, niet het gevolg is van gemakzucht maar vooral van ervaring en kennis. „Ik loop tenslotte al een tijd mee", vertelt hij. „Ik denk altijd: ik kom er wel uit. Desondanks bereid ik me op mijn manier zo goed mogelijk voor. Ik ga komende zondag (31 maart) naar Barcelona-At- letico Madrid. Maar ik geef niet eerder commentaar dan dat ik wel de opstellingen van het afgelopen weekeinde en de rugnummers heb". Wat dat laatste betreft deed Hans Kraay vórige week in Marseille nog een vervelende ervaring op. „Ik had helemaal niets toen die uitzending be gon, geen opstellingen, geen rugnummers, geen wisselspe lers niets. Dat was toch wel spannend. Dat betekende even goed opletten toen de opstel lingen in beeld werden ge bracht. Voor de rest ging het allemaal wel goed". Tot de laatste paar minuten, toen het duel tussen Olympi que en AC Milan werd ge staakt. De kale man, die de Milanese spelers buiten de lij nen dirigeerde, de sindsdien beroemde en beruchte mana ger Galliani, kwam daarbij uitgebreid in beeld. Zonder dat RTL-commentator Hans Kraay de kwade genius bij naam kon noemen. „Dat haalt je de koekkoek", reageert Kraay nu nog met enige stem verheffing. Wie kende die man wel? Ik in elk geval niet Als ik commentaar bij een voetbalwedstrijd ga geven ver diep ik me niet in de namen van de voorzitter en de secre taris van de deelnemende clubs. Wie wel? Het is toch be lachelijk te veronderstellen dat ik die man zou moeten kennen? Kijk, op de perstribu ne zit zeker één verslaggever, die die man wel kent en dan kent iedereen hem. Zo makke lijk is dat. Ik zit ergens in een hokje, alleen. Dan heb je die mogelijkheid tot ruggespraak niet. Bovendien ben ik natuur lijk ook nog eens een keer live bezig. Wel voor 2,2 miljoen mensen; toch niet slecht hè. Het is ook wel heel wat anders dan achteraf het commentaar inspreken. Overigens als ik één man heb zien veranderen is het die Sacchi wel. In Tokyo een blozende, vrolijke man met een vierkante kop. Nu ie mand met holle ogen, ingeval len wangen; een doodshoofd. Zijn dagen zijn geteld". Stokpaardje Hans Kraay is op zijn stok paardje beland. Na zijn uitval tegen al of niet vermeende cri tici, die hem gebrek aan fei tenkennis voor de voeten wer pen, licht hij zijn eigen aanpak wat nader toe en komt en pas sant op collega-commentato ren. „Ik ben niet bang om me kwetsbaar op te stellen", gaat hij verder. „Daardoor heb ik er geen moeite mee om tijdens die reportage van Olympique- Milan toe te geven dat ik de reglementen niet ken aan gaande gestaakte wedstrijden. Ik geef commentaar vanuit m'n hart. Een sporthart. Als voetballiefhebber. Dat moet je wel doen in dit werk. Ik moet ook kunnen improviseren. Als ik dat niet kan, kan ik 't wel vergeten. Je moet het niet te ingewikkeld maken. Je moet niet de indruk wekken dat je uitverkoren bent. Sommigen doen dat, helaas. Er zijn colle ga's, die dat sporthart niet hebben. Die zitten er puur met het oogmerk om te scoren. Na men? Ik spreek niet over col lega's. Ik wil alleen de positie ve gevallen noemen. Een Koos Postema, een Aad van den Heuvel. Dat zijn vakmensen, die zich elke week kunnen la ten zien zonder dat de kijker denkt: heb je hem ook weer. Ja ook Mart Smeets. Een sportkenner, hoewel hij dat liever niet laat blijken. Als hij te veel toont heel veel van sport te weten voelt hij zich te veel lid van het klootjesvolk; tenminste ik denk dat het zo zit. Ik zit er voor de huiska mer en zeg dingen die andere mensen thuis ook kunnen zeg gen. Ik werk voor de grootste gemene deler. Niet voor de journalisten of de high society in de voetbalwereld. Ik kijk en luister goed naar de topmen sen Die hebben niet veel no dig. Blijven ook het langst be- Barend/Van Dorp De kwetsbare positie, die Hans Kraay, prefereert in te nemen is overigens slechts een rela tief begrip. Wanneer we te spreken komen over collega commentatoren en (voetbal- )journalisten komt het thema al gauw op zijn eigen collega's bij RTL 4, Frits Barend en Henk van Dorp. Dit duo pre senteert een vaak spraakma kend programma op donder dagavond, maar dan wel vaak volgens een aanpak die Kraay zegt op zich niet zo te ambië ren. „Ik vind dat de intervie wer zich bescheiden moet op stellen, niet moet proberen grappig te zijn; dat is wat mij betreft het basisprincipe. Het gaat om degene met wie je praat, die moet een verhaal vertellen. Ik heb zo die ge sprekken met Wim van Hane- gem gevoerd. Ik stelde de vra gen, hij gaf de antwoorden. Je moest met hem niet vantevo- ren allerlei afspraken maken, zeggen dit en dat ga ik je voor leggen. Gewoon zo'n gesprek beginnen en niets voorberei den, dan was hij op z'n best. Van Hanegem is een 'naturel' figuur, een bizarre man, die soms de meest vreemde wen dingen aan zo'n gesprek kan geven. Dat was mooi, vond het publiek ook. Helaas doen we dat niet zo veel meer. De tijd ontbreekt, voor hem en mij. Barend en Van Dorp passen een andere aanpak toe. Het is niet de mijne, maar als de om roep er geen problemen mee heeft, vind ik het prima". Nadat Kraay even is wegge weest voor een foto-sessie is het eerste wat hij vraagt „Wat heb ik gezegd over Barend en Van Dorp?. Wanneer boven staande citaten worden opgele peld is hij tevreden. „Ik wil geen moeilijkheden met die jongens. In het verleden is er wel eens wat voorgevallen, niaar nü we bij dezelfde om roep zitten wil ik geen nieuwe problemen. Zij doen hun werk op hun manier, ik het mijne volgens mijn aanpak. Ik zou nu, denk ik, overigens best met ze kunnen samenwerken; in één programma zelfs". Het is toch een beetje opval lend dat Hans Kraay, die zich als persoonlijkheid toch door de jaren heen danig heeft ge profileerd en gehandhaafd, toch beducht is voor een nieu we confrontatie met het hier en daar kennelijk gevreesde televisie-duo. „Het probleem ligt hierin dat je in zo'n kran ten-interview bepaalde dingen zegt als losse opmerking of in een bepaalde context en een zekere saillante uitspraak er wordt uitgelicht, in een kop boven het verhaal wordt gezet en veel te veel accent krijgt. Dat is ook de reden waarom ik me de laatste jaren maar een beetje gedekt heb gehouden voor interviews. Ik had al vol doende in de publiciteit ge- Geen feestneus De meeste activiteiten van Hans Kraay, waarover hij on gevraagd verder trouwens niet uitweidt, spelen zich tegen woordig af buiten de media- schijnwerpers. „Ik ben het meest voor bedrijven bezig", zegt hij, daarmee een link leg gend met zijn vroegere collega Barry Hughes. Die zich inmid dels ook uit de voetballerij heeft teruggetrokken, maar er via zijkanalen toch weer in be landde. Er is een verschil: Hughes bespeelde het bedrijfs leven en dook tevens in de amusements-sector op met het zingen van carnavalshits. En daar zit een kamerbreed tapijt- verschil met Kraay, die niet zo'n feestneus is. De tegen woordig in Beusichem wonen de oud-trainer van DFC, Elinkwijk, Go Ahead, Ajax, AZ, Oakland Stompers, FC Den Haag, PSV en Feyenoord die acht interlands („Of negen; vroeger werd een invalbeurt niet als zodanig meegeteld", aldus Kraay) speelde namens DOS en Feyenoord, is tamelijk serieus. Hetgeen ook uit zijn pennevruchten blijkt. Vroeger al schreef hij columns voor pe riodieken als NRC Handels blad, de Volkskrant, het Alge meen Dagblad en Voetbal In ternational. „Ging meestal over technisch/tactische za ken; niet de moeilijkste vorm dus", aldus Kraay. Op dit mo ment loopt een serie in laatst genoemd voetbalmagazine. „Toch het meest toonaange vende voetbalblad van Neder land", stelt Kraay. „Ik heb in een vroegere, wat minder voorspoedige periode eens een aantal verhandelingen op pa- Hans Kraay: „De interviewer is niet belangrijk. Degene die het verhaal vertelt moet op de voorgrond staan. FOTO: STEPHEN EVENHUIS pier gezet. Ik raakte een tijdje geleden met Johan Derksen in gesprek en die produktie kwam toen ter sprake. Het re sultaat was dat ik nu een aan tal artikelen publiceer over tal van uiteenlopende onderwer pen. Voor wie? De trainer, de speler of de lezer? Nederland heeft veel voetbalfreaks. Die lezen dat. Journalisten ook. Waar moeten die anders hun informatie vandaan halen? Ha ha". Puurste vorm Vanuit ook zijn achtergrond als scribent heeft Hans Kraay een oordeel over andere soort gelijk opererende 'collega's'. „De puurste vorm van journa listiek is de column. Iets schrijven over een kleinigheid, die misschien niemand is op gevallen en daar zelf je eigen invulling aan geven. Ik lees ze allemaal. Van Blokker, de bes te, onvergelijkbaar, Jan Mul der tot Johan Derksen. Ook Ben de Graaf uiteraard, in de Volkskrant. Zeer interessant. Heeft vaak aardige invalshoe ken en hakt er dan soms ste vig in. Maar kan toch niet ver bloemen dat-ie gewoon van voetbal houdt, het een leuk spelletje vindt. Anders houd je het ook niet zo lang vol". Ondanks zijn schrijvende stra- patsen beschouwt Hans Kraay zich zelf niet als journalist. „Ik heb niet zo die behoefte om elk nieuwsfeitje maar direct openbaar te maken. Al die be richten over die club die be langstelling heeft voor die en die speler. Ach, denk ik dan, ik lees het wel in de krant als het definitief is. Al die rand verschijnselen interesseren me niet. Mijn zoon is anders. Die wil journalist worden. Is daar zeer intensief mnee bezig. Werkt nu voor de AVRO en Langs de Lijn. Heeft ook aar dige ideeën. Bij ons thuis wor den niet zo gauw complimen ten uitgedeeld, maar voor sommige dingen die hij doet kan ik toch al wel veel waar dering hebben. Hij komt er wel". Hans Kraay senior is er al, zij het in een andere hoedanig heid. Zijn vakkennis wordt alom erkend en zijn ervaring als speler en trainer bezorgt hem toch ontegenzeggelijk een voordeel boven en voorsprong op andere commentatoren, die al of niet met een sporthart hun vak uitoefenen. „Ik vind het werken op dit gebied boei end, meer dan ik misschien vaak laat blijken. Maar het moet voor mij niet dagvullend zijn. Ik moet er wat naast doen, anders zou ik nerveus worden. Zou ik het gevoel krijgen dat ik het leven gehad heb", zegt hij. Terugzien „Ik ben kritisch op mezelf", meent Kraay. „Maar mezelf terughoren of -zien is er niet bij. Heb ik nooit gedaan, naar huis racen om mezelf te zien. Ik ken collega's, die dat wel doen. En het zijn niet altijd de jongste, degenen die pas in het vak beginnen. Ik weet zelf wel of het goed is geweest of niet. Hoef ik ook van anderen niet te horen. Als m'n vrouw wat tegen me zegt, dan heb ik daar meer aan". „Het is eigenlijk gek", gaat Kraay ongenood verder, „dat ik altijd wordt geassocieerd met rellen, problemen. Ik ben eigenlijk een harmonieus mens, ik werk het liefst op een plezierige manier met mensen samen. Ik zoek de problemen niet. Thuis heb ik ook nooit Geen grammetje Het gesprek is ten einde, zeker doordat bepaalde zaken uit het verleden onbespreekbaar zijn en hier en daar gedurende ruim twee uur vanwege hun link met het heden slechts zij delings konden worden aange stipt. Op weg naar trein en parkeergarage vertelt Hans Kraay nog dat hij fitheid nog hoog in het vaandel heeft staan, regelmatig aan de con ditie werkt in een krachthonk („Ik ben nog geen grammetje zwaarder dan jaren geleden' en zo af en'toe nog een zaal voetbal wedstrijdje speelt. Nog na het moment van afscheid nemen wendt hij het hoofd nog een keer en bezweert bij na zijn opmerkingen over Ba rend en Van Dorp toch vooral niet geforceerd weer te geven. Nee, had hij al eerder ver klaard, hij hoefde het verhaal voor vóór publicatie niet te le zen. Er bestond nog vertrou wen in bepéalde journalisten. FRANK WERKMAN door Frank Werkman De professionele pedaalridders mogen voorlopig even zonder helm de weg op. Dat was eerder deze week het compromis tussen de internationale organisatie en de slaven van de weg, die eerder hadden geweigerd zich een dergelijk hoofddeksel te laten aanleunen. Het ding zweette onvoldoende uit, was te zwaar en beperkte de bewegingsvrijheid, luidde hun kritiek. Bovendien was het gewoon geen gezicht, zo'n kreng op de kop. Al die Willempies op een fiets, dat vond men maar niets. Voor de officials die het vermaledijde attribuut voorschreven was de veiligheid van de drager de drijfveer voor de introductie. Zo'n functionaris is natuurlijk niet op z'n achterhoofd gevallen en aangezien dat een wielrenner nog wel eens overkomt werd de helm dwingend opgelegd. Dat deze beslissing het profpeloton helemaal veranderde in een potsierlijk circus deerde de notabelen minder. De karavaan was al zó bont uitgedost dat een accentje meer of minder ook niet veel meer zou uitmaken. Maar de regelneven hadden buiten de waard gerekend. De toch reeds als rijdende reclamezuilen volgehangen wielrenners zagen er geen been in de kledij te laten dichtplakken met commerciële boodschappen. t Dat zo'n helm ook nog eens voor dat doeleind zou worden gebruikt ging ze net wat te ver. Ineens kwamen ze met bezwaren op de proppen die niet onredelijk klonken en die ze gestalte gaven in spontahe stakingsacties en demonstratieve bijeenkomsten. Met succes. Dat de coureurs er belachelijk uitzien met zo'n kletskop, daar kan ik inkomen. Dat ze er op den duur een stijve nek van krijgen is ook voorstelbaar. Evenals het manco dat ze vanonder zo'n ding minder uitzicht hebben op het landschappelijk en eventueel vrouwelijk schoon langs de route. Allemaal argumenten die hout lijken te snijden. Maar het zijn toch vooral drogredenen. Want gemakshalve wordt vergeten dat al enige jaren tal van renners zich vrijwillig uitmonsteren met een hoofddeksel, dat verdacht veel leek op de nu verfoeide pothelm. Ooit werd zo'n ding zonder problemen opgezet met het doel de eigen snelheid tot aërodynamische hoogten op te voeren. Toen piepte niemand. Maakte geen sterveling zich druk over het weinig esthetische uiterlijk dat het gevolg was van deze Calimerp- aanpak. Nu krijgt iedereen van hogerhand zo'n supersonisch hoofddeksel aangemeten, zqu dus alleen maar profijt kunnen trekken van de positieve windtunnel-effecten en gaat men ineens op de rem staan- Het maakt een wat goedkope indruk, die weinig professioneel aandoet. Te meer daar het argument dat de renners niet meer herkenbaar zijn door zo'n omgekeerde pot op het hoofd ook wat lachwekkend aandoet. Bij auto- en motorraces zijn de coureurs ook niet meer te herkennen, maar de belangstelling van het publiek is er niet door afgenomen. Aan een startnummer, ook op zo'n helm prima aan te brengen, kan de betrokken rijder worden gereconstrueerd. Mijn ooit eerder opgevoerde collega met een voorliefde voor en inzicht in wielrennen heeft de affaire op de voet gevolgd. Belachelijk, was zijn commentaar. Weliswaar is deze medewerker niet met de helm geboren, maar hij voorziet wel een bepaalde oplossing voor het eventjes in de doofpot gestopte hoofdprobleem. Er komt, zegt hij, binnen de kortste keren een doorzichtig ding op de markt, dat ook enigszins is afgeleid van het nog steeds ih gebruik zijnde leren - riemengeval. Een kopverpakking, die wind- eh zon doorlatend zal zijn en vooral licht in het gebruik. Ook voor reclameboodschappen zal plaats zijn, meent collega. Dit weekeinde zijn er met de E3 Prijs en de Brabantse Pijl weer twee grote wielerkoersen. Even opletten bij de 1 televisiebeelden om te zien wat de heren pedaleurs op het hoofd hebben. Kijken of er nog rouleurs bij zijn die misschien van start zijn gegaan met een houten kop. Jammer dat dezer dagen niet ergens een grote individuele tijdrit op het programma staat. Gegarandeerd dat sommige renners dan uit zich zelf een helm opzetten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15