Nieuwe Fiat Croma luxueuzer Centraal bij Blaupunkt: RDS-radio's en Key Card-beveiliging Vooruitkijken met Volkswagen Seat Toledo: 'een nieuw tijdperk' AUTO EfiidócSouocmt ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA ;p( BETERE STIJL, GROTER SUCCES? Autogebru toegenome i,..T DEN HAAG Het aai^ per auto afgelegde li meters in Nederland i rig jaar met twee mil toegenomen tot 76,1 jard. Dat blijkt uit cijfers vai I Centraal Bureau voor S^Hf tiek (CBS). Het gemi aantal kilometers dat weiP^' egd door personen, daalde in 1990 naar 16.08C zit echter is toegenomen, i het totaal aantal verreden lometers vorig jaar met t miljard. Ook het toegeno:n zakelijk verkeer is vei 3" woordelijk voor de stijj van het aantal autokilome! 1311 Per personenauto nam aantal voor zakelijke doeliucl£ den verreden kilometers e van 2600 naar 2790 kilomeiee Dat betekent een stijging 7,3 procent, hoger dan in topjaar 1984. Chrysler - topman wil Japan terugdringe^ op de automarkt Chrysler-topman Lee Iacc heeft president Bush gevra om het Japanse aandeel op 1 Amerikaanse automarkt te erï te dringen. Van elke 100 aunal in de VS zijn er momenteel |P Japans. Als er geen maatre en len worden genomen zal aandeel weldra stijgen tot procent, verwacht Iaca 'nc „Met Chrysler is het dan daan, terwijl ook voor Ford General Motors grote prol 'e men dreigen", schrijft hij een brief aan Bush. Mazda werkt? v it aan auto me zonnecellen Het Japanse autoconcern M ne da werkt samen met het el li tronicabedrijf Sanyo aan ontwikkeling van een auto een deel van zijn energie trekt uit op het dak geplaa k zonnecellen. Een woordv(f,j der van Mazda verklaarde het de bedoeling is dat de ve len voldoende stroom leverei om de taak van dynamo accu over te nemen, wann de auto stilstaat. Bij zeer nig weer wordt de energie de cellen gebruikt om de i op te laden. Het zit Fiat al jaren niet mee bij het uitbrengen van modellen in een hoge prijsklasse. Te veel wordt '.'het merk kennelijk in 'Verband gebracht met succesvolle massaproduk- ten, waardoor de merk naam niet de status uit straalt welke verlangd wordt van een duurdere auto. De Croma, sinds 1986 Fiat's topmodel, mag evenwel zeker geen verkeerd ontwerp heten. Hij is verwant met een Lancia Thema, Alfa 164 en Saab 9000, bepaald niet de minst succes volle typen in de prijsklasse vanaf zo'n vijftig mille. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat al die modellen uit een gezamenlijk gemaakt ba sisontwerp zouden voortko men. Verhoogd aanzien Toch boekte de Croma, als goedkoopste en meest nuchte re van het genoemde viertal, minder succes dan de andere drie. Hij miste uitstraling, aan trekkelijke aankleding van binnen en van buiten. Fiat probeert nu vooral die uitstra ling te verbeteren. De Croma debuteerde op de AutoRAI in Amsterdam met een nieuwe, rondere neus die aansluit bij het 'familiegezicht' dat de Uno, Tipo en Tempra hebben. De achterkant werd opgesierd met een paneel dat de achter lichten verbindt. De bumpers werden sierlijker, vooral door de afwerking in carrosseriek- leur. Er kwam een geheel nieuw dashboard ter vervan ging van het goedkoop aan doende oude exemplaar. Niet ten laatste werd de uitrusting nogeens uitgebreid, al volgt Op de onlangs in de Amster damse RAI gehouden Auto vak-beurs gaf men aan dat au toradio's niet alleen nog steeds het meest gewilde auto-acces soire zijn, maar ook dat men steeds duurder apparaten kiest. Dat hangt dan mede sa men met de opkomst van CD- spelers en radio's met Radio Data System ontvangst. Blaupunkt is het daar kenne lijk volledig mee eens, deze Bosch-dochter brengt weer nieuwe radio/cassettespelers met RDS en aansluitmogelijk- heid voor een (multi-) CD- speler. Als extra attractie bie den ze bovendien KeyCard- diefstalbeveiliging, onlangs voor het eerst door Blaupunkt toegepast. De audio-elektronica staat voor niets. Dat zien we weer eens in de nieuwe combinaties. Echt nuttig is vooral RDS, sinds kort in Nederland in werking op de FM-band. Het betekent automatische om schakeling naar de radio als er verkeersmeldingen zijn, en zendernaam plus programma- soort op het radiodisplay in plaats van een nietszeggend golflengte-getal. Ook automa tisch volgen van een gekozen zender langs verschillende FM-frekwenties door het land (zonder die vooraf te moeten inprogrammeren) is zo moge lijk. Met de belofte voor nog veel meer, al weet niemand te zeggen wanneer. De nieuwe Blaupunkt Köln RCM 401 heeft nog meer truuks te bie den. In negen stappen kan de geluidssterkte van verkeers meldingen die tijdens casset- te/CD-spelen of gedempte ra- dioweergave (mute) doorko men worden ingesteld, zodat die mededelingen altijd goed verstaanbaar doorkomen. En er is een in zes stappen instel bare loudness-regeling (extra versterking van hoge en lage tonen bij laag geluidsvolume). Nog een leuke service: na 50 uur spelen waarschuwt de cas settespeler dat hij schoonge maakt wil worden (koppen en bandgeleiding). Verder be schikt het apparaat natuurlijk over hoge specificaties, zoals Dolby B en C ruisonderdruk- king voor het cassettedeel en een versterker van 2x26 of 4x7 Watt. Ook een mooie elektronica- vinding is de KeyCard beveili ging. Een plastic credit-card met ingebouwd geheugen en multifunktionele mogelijkhe den. Handiger dan een code die ingetoetst moet worden, want die vergeet u wellicht. De code staat nu op de Key- Cards, u krijgt er twee. Een als reserve, maar tevens met de mogelijkheid van persoonlijke programmering voor twee auto-gebruikers. De card slaat de ingeprogrammeerde voor keuzezenders op, en de specia le instelmogelijKheden van de zojuist beschreven Köln-radio: geluidssterkte van verkeers meldingen, loudness-instelling en ook nog de gewenste kleur van het display (rood of groen). Beide meegeleverde kaarten kunnen verschillend geprogrammeerd worden. Be halve de Köln (1659 gulden) hebben ook de Montreal CR 40 en de eveneens nieuwe (wat eenvoudiger) RDS-apparaten Heidelberg RCM 40 en Mon- treux RCR 30 (929 gulden) nu zo'n KeyCard. Makkelijker meenemen dat een afneembaar frontpaneel, stelt Blaupunkt terecht. Niettemin biedt de Köln ook nog (als enige van de genoem de apparaten) een standaard anti-diefstalslede om het hele apparaat mee te kunnen ne men. Want misschien laat de dief zich niet afschrikken door het uit de radio hangende kaartje dat om de juiste Key Card vraagt. In het radio-ge heugen wordt overigens ook nog uw auto-kenteken opge slagen, zodat een teruggevon den gestolen radio meteen weer tot de rechtmatige eige naar is terug te herleiden. 7 Fiat daarmee eerder de con currentie dan een nieuw voor beeld te stellen. Natuurlijk bleef de basisvorm van de carrosserie behouden, het is nog te vroeg voor een echt nieuw model. Fiat geeft eerlijk toe dat de op het oog gladdere neus geen noemens waardig verminderde lucht- weerstand oplevert. Terwijl die toch vrij ingrijpend gewij zigd is: de motorkap ligt nu tussen de voorspatborden, in plaats van er overheen, dus alle plaatwerk vooraan is nieuw. Sterk punt van het Croma-model blijft een ruim interieur, bijpassende koffer bak en de praktische mogelijk heden van een vijfde deur plus variabele bagageruimte. De auto blijft uiterlijk wat kaal aandoen, maar ziet er wel de gelijk beter verzorgd uit nu. Het vernieuwde interieur wordt nog altijd overheerst FOTO: PR door veel plastic delen, maar ook die zien er allicht hoog waardiger uit dan voorheen. Aandrijflijn Veel technische opwaardering had de Croma eigenlijk niet nodig. Belangrijke ingrepen Het vernieuwde interieur wordt nog altijd overheerst door veel plastic delen, maar ook die zia allicht hoogwaardiger uit dan voorheen. FOTO als de overstap van drie- naar vierversnellings automaat (op de 2.0 i.e., nu ook voor de 2.5 Turbo D leverbaar) en de ver vanging van de 2,5 liter diesel zonder turbo door de 1.9 Turbo D.i.d waren in 1989 reeds ge daan. Daarna kreeg tevens de bestaande 2,5 turbodiesel meer vermogen om voldoende af stand tot de Turbo D.i.cL te be waren. Toch lagen er nog mo gelijkheden. De benzinemoto ren hebben nu trillingsdem- pende balansassen, eerst voor behouden aan de (overigens gelijke) voor Lancia bestemde De Turbo D.i.d. was op zich al bijzonder door zijn directe die selinjectie, waarmee hij niet alleen zeer zuinig is, maar ook aanzienlijk pittiger prestaties levert dan de 2,5 liter diesel, die na het verschijnen van de D.i.d. verdween. Hij wordt nu nog uitzonderlijker met een variabele turbo-installatie, nog op geen andere produktiewa- gen toegepast. Verstelbare ge- leideschoepen in de turbocom pressor zorgen voor een gelei delijker en efficiënter opbouw van de inlaatdruk, waarbij de motor ook iets meer vermogen en koppel levert. Een hoger aanzien voor de Croma kan ook ontstaan door de zeer verzorgde uitrusting. Het basismodel 2.0 i.e. (85 kW/115 pk benzinemotor) heeft al elektrisch bediende ramen voorin, centrale deur vergrendeling, stuurbekrachti ging en Solextra-beglazing. Dat is een nieuw soort getint glas, dat zeer effectief zonne warmte buiten het interieur houdt. Alle andere modellen hebben ten minste SX-uitrus- ting, met ook achterin elek trisch bediende ramen, elek trisch bediende en verwarmde spiegels, hoofdsteunen en zon- gordijntjes achterin, een ther- mostatisch geregelde automati sche verwarming en nog zo het een en ander. De topversie Turbo i.e. heeft zelfs standaard leren bekleding. De prijzen bleven daarbij toch TR gematigd: het basismodel m an: nog geen duizend gul?rsl duurder, de meeste an jk modellen gingen circa t en mille omhoog, alleen de Ti eSp ani «lil moet zeven mille meer kosten (het leer is dus bep niet gratis). Met een prijs van 40.950 gulden tot 61 ies gulden blijft de Croma oi erh de ruime luxe-auto's rel, ach goedkoop. Met automaat komt deze hoe ma op 58.600 gulden. Hij I err veel ruimte en uitrusting, ,n stekende prestaties en we, ging, maar toch nog steeds 1 dat gevoel van hoge V' Dan mag een auto niet melen, of bonken op ongi wegdek. De prijs is wel zenden guldens lager dai de meest voor de hand ligj 1 de concurrenten. Maar !n moet merkbaar uit de lei of uit de breedte komen: d der concurrenten bieden a' steeds een stap hoger afi pj kingsniveau. PETER FOK1 De derde mei 1991 zal een gedenkwaardige dag voor ons worden, zegt Seat. Op de auto show van Barcelona onthult men dan de Toledo, waarmee het merk zijn entree maakt in de hogere middenklasse. Daar mee hoopt men heel wat nieu we klanten te winnen, en niet alleen mensen die uit hun Seat Ibiza gegroeid zijn. Veeleer kan een totaal nieuw publiek aangesproken worden. Met de Toledo presenteert Sëat zijn eerste auto die onder het bewind van Volkswagen ontwikkeld werd. Dat zal ze ker merkbaar zijn, al mag je niet spreken van een als Seat vermomde VW Jetta of zoiets. Maar het kwaliteits-imago van Seat kon weieens drastisch omhooggebracht worden als gevolg van de VW-bemoeienis met dit model. Wat is de Toledo dan wel? We hebben nog weinig gegevens. Het is een vierdeurs sedan van 4,32 meter lang, vijf centime ter langer dan de vierdeurs Malaga en toch wel precies de maat van een VW Jetta. Daar is op zich niks mis mee, een Jetta is een ruime gezinsauto. De Toledo heeft echter een veel progressiever lijn, met zijn uiterst lage grille/ko plamp-partij en een heel korte abhtersteven. Men belooft zes motoren van 50 kW/68 pk tot 98 kW/133 pk. Om er maar 'één slag naar te slaan: zouden 'Hat de 1,9 liter diesel met en zonder turbo uit de Passat zijn, 'plus de benzinemotoren van 1,6 tot en met 2,0 liter uit die zelfde VW-serie? De Toledo komt in elk geval uit in een klasse boven de Ma laga, die dus nog wel even zal blijven. Daaruit valt dan weer fèf te leiden dat de Toledo, wanneer hij in de zomer naar Nederland komt, ergens tussen 26 en 40 mille zal moeten kos ten in zijn diverse uitvoerin gen (vier uitrustingsniveaus, naast de verschillende motor versies). MOTOREN EN MILIEU: Op de AutoRAI in Am sterdam liet Volkswagen de Eco-Golf zien, bedoeld om bijzonder zuinig en schoon te rijden. Een maand later op de auto show van Genève tapte men uit een heel ander vaatje, met een nieuwe zescilindermotor voor de Passat. Wat zal men nog meer bedenken op moto- rengebied? Volkswagen wilde ons wel voorleggen waaraan de moto ren-ontwikkelaars voor de toekomst werken. Een beetje als tegenwicht misschien voor die VR6-motor, nu niet direkt gericht op het verminderen van de milieubelasting door automotoren. Het is wel duidelijk dat niet nog meer kracht en comfort de toekomst-thema's zijn bij de motorontwikkeling, maar eerder lager energieverbruik en minder luchtvervuiling. Men schetste de donkere wol ken die zich boven de auto-in dustrie samenpakken in de vorm van super-strenge uit- laatgaseisen die in de VS op stapel staan. De praktijk leert dat Europa dan later volgt. In Californië, het gebied met de strengste uitlaatgaseisen ter wereld, wil men vanaf het jaar 2000 een percentage 'ZEV's' verplicht stellen. Dat zijn Zero-Emission Vehicles, auto's die helemaal geen vuil uitlaat gas produceren daarbij kan men zich alleen elektrische aandrijving voorstellen. In 2003 zou tien procent van alle nieuw verkochte auto's in Ca lifornië een 'ZEV' moeten zijn. Andere brandstoffen Men heeft de benzine- en die selmotor evenwel nog niet op gegeven. Ook daaraan kan nog het nodige gedaan worden, een van de gereedschappen waarmee men dat doet is de 'doorzichtige motor'. Dat is een aangepast viercilinder produk- tie-motorblok, met zuigers die zijn voorzien van een kwarts glazen bovenkant waar door heen men de verbranding kan bekijken. Zo kan in de prak tijk het effect van verschillen de bougies, kleppen-opstelling of zuigerkop-vormen bestu deerd worden. Deze proefmo- tor is gebruikt, vertelde dr. Emmenthal, om een direkt in gespoten benzinemotor voor het studiemodel VW Futura (in 1989 getoond) te ontwikke len. Dat 1,7 liter aggregaat le vert 60 kW/82 pk en is een procent of twintig zuiniger dan een gewone benzinemotor. Er wordt ook op drastischer maatregelen gestudeerd: ande re soorten brandstof. Echt nieuwe inzichten presenteerde Volkswagen niet, wel gedegen feitenmateriaal. Waar VW niets in ziet is een tweetakt- motor, populair toekomstbeeld in Japan en de V.S. op dit mo ment. Niet schoner of goedko per dan een gewone motor, vindt VW, alleen maar com fortabeler (minder trilling). Alcohol of raapolie Waar VW wel in gelooft zijn de mogelijkheden van elektri sche aandrijving, of alcohol als brandstof. Men ontwikkelde samen met Siemens een brandstofsensor, waarmee het mogelijk wordt auto's op elk willekeurig mengsel van ben zine en alcohol te laten rijden. Waarom niet helemaal op al cohol? Omdat er dan een enorm tankstation-netwerk moet worden opgebouwd. Als dat er niet is koop je geen al cohol-auto, tenzij je ook op benzine kan rijden. Daarnaast start een motor op alcohol moeilijker, het gaat beter als je wat benzine bijmengt. Meer alcohol in de brandstof geeft minder uitlaatgasvervui- ling. Vooral interessant, zei dr. Heinrich erover, is dat alco hol-uitlaatgassen minder dan die van benzinemotoren bij dragen aan de vorming van ozon. In hoge concentraties, zoals in sommige delen van de VS vaak voorkomen, is dat gas schadelijk. Maar maakt men alcohol uit steenkool, dan ontstaat bij pro- duktie en verbranding in de motor samen veel meer kool dioxide (broeikas-effect) dan bij produktie en verbranding van benzine. Alcohol uit aard gas zou juist een kleine reduc tie opleveren. Nog een aardig cijfer: het winnen van alcohol uit suikerbieten kost meer energie dan er later bij het verbranden in de motor weer uit kan komen. Wat dat betreft is raapolie als brandstof-uit-landbouw weer wel gunstig. Gevraagd naar de Elsbett-motor (een zeer zuini ge diesel-achtige motor die loopt op raapolie) was VW evenwel weinig positief: „die motor produceert geen schone uitlaatgassen, en we hebben niet genoeg bouwland om raapolie te kunnen maken. Een belangrijk deel van het wagenpark met deze motor uitrusten is daardoor onmoge lijk". Elektro-auto is duur Praktische problemen beheer sen het gebruik van andere energiebronnen dan aardolie. Veelzeggend is een staatje van volume en massa voor ver schillende energievormen. Willen we dezelfde hoeveel heid energie meenemen als er uit 55 liter benzine komt, dan hebben we een bijna dubbel zo grote en zware tank met alco hol nodig. Willen we waterstof gebruiken (dat zeer schone uit laatgassen oplevert), dan wordt de tank al driemaal zwaarder en vijfmaal groter dan een benzinetank. Nemen we de meest efficiënte nog experimentele natrium- zwavel accu voor elektrische aandrijving, dan moeten we ruim dertigmaal meer massa meeslepen en ruim twintig maal meer ruimte reserveren dan voor een benzinetank. Of dat nog niet erg genoeg is worstelt men verder met de beperkte levensduur van ac cu's in elektro-auto's. Een ge wone loodaccu, het soort dat we allemaal in de auto hebben, houdt het maar 35.000 km vol. Natrium/zwavel accu's, die veel lichter en compacter kun nen zijn, houden het 15.000 km. Duur in aanschaf is een elektro-auto daar bovenop. Dr. Buchheim rekende voor dat hij bij massaproduktie nog zes tot zevenduizend Mark duur der zou uitkomen dan een benzine-auto. „De enige ma nier om elektrisch rijden aan trekkelijk te maken is het ver strekken van overheidssubsi die en andere voordelen aan de koper, zoals het alleenrecht om in de binnenstad te rijden of te mogen parkeren, bijvoor beeld". Ter illustratie: VW verkocht aan enkele instanties een elektrische Jetta City- STROMer, om praktijkerva ring te verzamelen, voor 70.000 Mark per stuk. Dan kunnen we het voorlopig beter houden op de Eco-Golf, een dieselmodel waarin de motor automatisch wordt uit gezet als hij geen werk hoeft te verrichten (en uiteraard ook weer gestart als je verder wilt). Binnenkort moet een proefserie klaar zijn, impor teur Pon hoopt er dan een als demonstratie-auto te kunnen inzetten. De bedoeling is dat het tot (beperkte) serieproduk- tie komt. Men vertelde ons in Duitsland te richten op een meerprijs van 5% voor een Eco-systeem, dat zou neerko men op anderhalf tot twee mille. Wat het oplevert (in stadsverkeer): 22% lager ver bruik, 10 tot 60% beperking van vuil in de uitlaatgassen. Nog geen totaal schone elek tro-auto, wel een betaalbare stap in de goede richting. PETER FOKKER VW Futura met direct ingespoten motor. Jetta Multifuel loopt op alcohol en benzine.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14