'olitiek voor de vuist weg w CcidócSomxmt Wetenschappelijke wirwar van tips tegen hartziekten Binnenland VRIIDAG 29 MAART 1991 PAGINA 7 AÊ*$£Êé 't;UTRECHT Eskimo's n ïten veel vis en ze krijgen g,lelden hartinfarcten. De ie conclusie begin jaren r- tachtig lag voor de hand: i Vis is goed. Nee: vis is juist Iiiet goed, stelt een Maas- trichtse biochemicus begin ij i 1987. Een promovenda twee jaar later: vis eten heeft géén effect op hart- 1 en vaatziekten. Vis heeft k 'i Wel een gunstig effect, It i blijkt uit Rotterdams on- e Öerzoek medio 1989. ir n Met grote regelmaat verschij- n Hen wetenschappelijke publi- lS S katies over hart- en vaatziek- ten die elkaar even zo vaak te- n j genspreken. Wat is nu goed ij I Voor het hart? Wel koffie, geen koffie; wel twee borrels, een alcohol of juist een injec- e lie met pure alcohol; zout, no- 1 ten, stresshormoon, aspirine, e knoflook, olijfolie, lange vlieg- 01 leizen... Wetenschappers ko- r Uien er niet uit. In elk geval i lijken ze het onderling zelden n ééns. Een mens met zorg voor 'i lijn hart zou er hoge bloed- 1 druk van krijgen. Gisteren meldde het Voe dingsinstituut van TNO in Zeist dat twee tot vier glazen drank per dag „duidelijk posi tieve effecten heeft" en de kans op hart- en vaatziekten verkleint. „Vier glazen? Dat lijkt me aan de hoge kant", aldus een woordvoerder van het Am sterdamse Jellinek-centrum (kliniek voor alcohol- en drugsverslaving) desgevraagd. Hulpverleners in de versla vingszorg hanteren de - overi gens niet zaligmakende - norm dat drie tot vier glazen per dag „in principe" schade aan het lichaam kunnen ople veren. Drie voor vrouwen (omdat die minder lichaams vocht hebben) en vier voor mannen. Cholesterol De TNO-bevinding komt wel overeen met wat de Maas trichtse epidemioloog P. Knip- schild in 1982 stelde. Die becij ferde toen zelfs dat elk jaar twee- tot vierduizend hartin farcten te wijten zijn aan het niét drinken van alcohol. Hoe wel andere wetenschappers vier borrels weer gevaarlijk vinden. Een Amerikaanse on derzoeker uit La Jolla meende vorig jaar dat de kans op hart ziekten stijgt vanaf drie glaas jes. Hij houdt het bij één tot twee alcoholische consumpties. In 1984 toonden Amerikaanse onderzoekers voor het eerst met zekerheid aan dat een hoog cholesterolgehalte in het bloed de kans op een hartin farct vergroot. Andere (ook Amerikaanse) wetenschappers noemden die waarschuwing twee jaar geleden nog „mislei ding van het publiek" en za gen dat de Amerikanen er zelfs ongezonder door gingen eten. Zout. Ook zo'n onderwerp. Het verband tussen keukenzout en hoge bloeddruk staat al jaren vast. De industrie zoekt moge lijkheden om het zoutgehalte in produkten omlaag te bren gen. Opschudding veroorzaak te dan ook de Universiteit van Oregon die in 1984 meende dat zout toch „minder belangrijk" is voor hoge bloeddruk. TNO- Voeding vreesde vorig jaar overigens voor voedselbederf bij verlaging van het zoutge halte. Over aspirientjes om het bloed te verdunnen en zo de kans op een infarct te verklei nen staat in elk geval vast dat daar inmiddels een welhaast bloeddrukverhogende lijst van publikaties van bestaat. Koffie Koffie zorgt ook al voor twij fels: twee kopjes verhoogt de bloeddruk met 10 tot 20 pro cent, meldde een Nijmeegse promovendus in 1986. De afde ling epidemiologie van de Rot terdamse Erasmusuniversiteit vorig jaar: koffie houdt geen verband met hart- en vaat ziekten. Zelfs niet bij vier kop pen of meer. Tenminste: gewo ne filterkoffie. Gekookte kof fie kan het cholesterol weer wel omhoog brengen, publi ceerde de Landbouwuniversi teit in Wageningen twee jaar geleden. Voor dat Nijmeegse onderzoek dronken 45 vrijwilligers twaalf weken lang elke dag vijf kop pen koffie. Mensen over de hele wereld hebben op ver zoek van de wetenschap in de loop der jaren overigens van alles geconsumeerd. In 1989 speelden 55 vooraanstaande trombose-deskundigen zelf voor proefkonijn: ze vlogen vanaf Schiphol naar Tokio om te kijken of lange vliegreizen bloedstolsel in de aderen van de benen veroorzaken (trom bose). Een Britse arts had dat namelijk kort daarvoor gecon stateerd. De 55 artsen hadden geen stolsels en de Britse con clusie werd van tafel geveegd. Een Japans team ontdekte twee jaar geleden dat het eten van appels te hoge bloeddruk omlaag brengt. En het nutti gen van noten beschermt mo gelijk tegen hartziekten, bleek tegelijkertijd uit Amerikaans onderzoek onder 34.000 Ze vende Dag Adventisten. Voor zover bekend staan deze con clusies nog overeind. En on langs besloot een internatio naal congres in Berlijn dat zo langzamerhand wel vaststaat dat knoflook de bloeddruk omlaag brengt. Het blijft een moeilijke mate rie voor degene die z'n best wil doen zijn hart gezond te houden, en ook voor hartpa tiënten. Die kregen overigens in 1977 een hart onder de riem van de Utrechtse cardioloog prof.dr. F. Meijler die toen stelde dat hartpatiënten die kunnen vrijen, ook weer aan het werk kunnen. WENDY KIND Eten van vis goed voor het hart? Wetenschappelijke studies spreken elkaar tegen. FOTO: ANP PREKEN ZONDER PAPIER KAN KAMERDEBATTEN VERLEVENDIGEN (EN HAAG „Mijnheer voorzitter! Mijn fractie heeft eh geen moeienis, sorry, ik be- 1 dus: geen moeite met ingevoerde par- in ingediende wets- lorstel". Als de Tweede iamer zou besluiten om ij bepaalde debatten het oorlezen van speeches te erbieden, krijgen de po- fj itieke cabaretiers gratis ieuwe munitie aange- eikt. Kamerleden die D erplicht uit het hoofd ns loeten spreken! Velen ien het al voor zich. Dat ordt hakkelen geblazen, lachen natuurlijk. En hluilen ook. all giet zijn vooral buitenstaan- vo ers die er zo over denken. De ,ron teest betrokkenen zijn een rno ndere mening toegedaan. Na- d uurlijk heeft niet ieder ka nerlid de gave om recht voor 'n raap een vrijwel vlekke- X)S betoog te houden en be- vj chikt lang niet iedereen over N iverse retorische registers die ein laar believen kunnen worden pengetrokken. Maar dat spre- SM ien zonder papier per defini- ie tot gênante vertoningen zal eiden, daarvan is men niet vertuigd. Het aantal kromme insconstructies en hakkelend litgesproken meningen weliswaar wat groeien, maar an het Binnenhof wil men .at graag voor lief nemen. ,raf^ant daar is iedereen het er loeiend over eens dat spreken oor de vuist weg de debatten fvendiger, spannender en dus ok aantrekkelijker zal ma- in. laar laten we niet te vroeg uichen, want zo ver is het nog ang niet. Sterker nog: het ide al van een 'voorleesverbod' loor alle kamerdebatten zal ltijd een mooie maar niet te droom blijven. De ümmissie van fractieleiders ie onder aanvoering van ka- r.inervoorzitter Deetman ons 'wa taatsbestel onder de loep nam, leeft aangaande de spreekcul- ïur in het parlement maar en heel klein eitje gelegd. Zij £telde voor om alléén in be- lalde commissievergaderin- gen de kamerleden te ver- llichten uit het hoofd te pra- en. 0 Commissies tit vergt enige uitleg. Grof weg kent de Tweede Kamer Irie soorten vergaderingen. Jen eerste de zogeheten 'ple- haire debatten' in de grote vergaderzaal. In principe zou- len daarbij alle kamerleden lanwezig moeten zijn, maar lat komt hoogst zelden voor. Sen belangrijke oorzaak daar- ran is dat er tijdens die plenai- e debatten elders in het ge- nog tal van andere bij lenkomsten worden gehou- len, en wel in commissiever- >and. )e Kamer is opgedeeld in cir- :a dertig commissies die elk ien onderdeel van het over- leidsbeleid bestrijken: de landbouwdeskundigen uit de racties vormen de commissie- andbouw, de juridische spe- lialisten de commissie voor ustitie, enzovoorts. Deze com- nissies voeren geregeld over- eg met de betrokken bewinds lieden. Dat kan op tweeërlei Wijze: in een vijf a tien uur du rende 'uitgebreide commissie- Vergadering', in de wandeling UCV genoemd (vaak slaapver wekkende vertoningen), óf in 'een 'mondeling overleg' waar bij doorgaans één overzichte lijk onderwerpje bij de kop vordt gepakt dat in pakweg wee uur van alle kanten wordt belicht. Wat de commissie-Deetman nu wil is dat in zo'n mondeling j»verleg, zo'n mini-debatje dus, de kamerleden niet meer van papier mogen spreken. Meer clan dat heeft het voorstel niet Jan-Kees Wiebenga van de VVD vindt dat een spiekbriefje toegestaan moet blijven. om het lijf. Uitbreiding van het voorleesverbod tot de 'zware' commissievergaderin gen (de UCV's) zit er de eerst komende jaren niet in en de kans dat vrijuit speechen ooit in plenaire debatten verplicht zal worden is nul komma nul. Dat wil men elkaar in geen geval aandoen. Als het over ingewikkelde zaken gaat, kun je eenvoudigweg niet zonder een uitgetikte of uitgeschreven redevoering, luidt de opvatting van de overgrote meerderheid der parlementariërs. Spiekbriefje Het kan natuurlijk wél. Ver schillende beroemde kamerle den uit het verleden hebben dat bewezen. De voormalige CPN-leider Marcus Bakker placht het spreekgestoelte al tijd te beklimmen met niets anders bij zich dan een klein blocnotevelletje waarop enkele trefwoorden waren gekrab beld. Het vroegere ARP-ka- merlid Maarten Schakel ging zelfs met blote handen een de bat in. Hij schreef z'n speech tevoren wel helemaal op maar leerde die dan van A tot Z uit z'n hoofd. Ook in de huidige Kamer zitten enkele personen die vaak louter gewapend met een vel papier met hoofdpun ten de katheder bestijgen en dan grotendeels improviserend hun bijdrage aan het debat le veren. Enkele voorbeelden: Gerrit-Jan Wolffensperger (D66), Henk Vos (PvdA), Wim Mateman (CDA) en Hans Dijkstal (VVD). Zij spiegelen zich aan het traditionele ge bruik in het Britse parlement om zo min mogelijk van pa pier te lezen en zoveel moge lijk uit het hart te spreken. Ondanks de beperkte reik wijdte van het voorstel om een voorleesverbod aan het Bin nenhof in te voeren is kamer voorzitter Deetman toch tevre den. „Geen enkele fractie heeft er vorige week in het FOTO: DIJKSTRA debat over de staatkundige vernieuwingen negatief op ge reageerd en daar ben ik erg blij mee", zegt hij opgewekt. „De enige die een beetje sput terde was Jan-Kees Wiebenga van de VVD. Hij vond dat een spiekbriefje toegestaan moet blijven en dat tijdens zo'n mondeling overleg niet alleen de kamerleden maar ook de bewindslieden niet meer let terlijk hun verhaal mogen voorlezen. Ik vond dat terech te opmerkingen. Geen pro bleem. En het aardige is dat de ministers Dales en Hirsch Bal- lin, die bij het debat aanwezig waren, heftig zaten te knikken toen Wiebenga het over de te genprestatie van de bewinds lieden had. Ze waren het er dus mee eens. Ik neem aan dat ze deze kwestie nu ook in het kabinet aan de orde zullen stellen". De kamervoorzitter verzet zich tegen de stelling dat de binnenkort in te voeren 'spreekregel' maar een heel kleine stap is. „Dat is helemaal niet zo. Vergis u niet: er wordt tientallen malen per week een mondeling overleg gehouden! Dat is meer dan het aantal ple naire debatten en UCV's dat wekelijks op de agenda staat. Ik denk dat de meeste com missievergaderingen nu weer levendig en boeiend worden. Let maar op! Nee hoor, ik ben absoluut niet bang voor gehak kel en gestuntel. Er zal wel eens een kromme zin uit een mond rollen, maar over het al gemeen vind ik dat het met de spreekvaardigheid van onze kamerleden wel meevalt. Trouwens, iemand die niet goed uit z'n woorden kan ko men, kan het toch nooit tot ka merlid schoppen?". Ondeugend Deetman sluit niet uit dat, als het op stapel staande experi ment lukt, het voorleesverbod 'ergens in de toekomst' voor alle commissievergaderingen gaat gelden, dus ook voor de langdurige UCV-bijeenkom- sten. Zal dat voor kamerleden en stenografen niet een stuk moeilijker worden? Deetman schiet in de lach. „Mag ik eens een ondeugende opmerking maken? Volgens mij wordt het alleen voor de parlementaire journalisten moeilijker. Die zijn eraan gewend geraakt dat ze voor allerlei vergaderingen tevoren de speeches van de kamerleden op papier uitge reikt krijgen. Ze hoeven dan niet per se zo'n hele vergade ring bij te wonen. Maar als ze niet meer in alle gevallen zo'n speech kunnen bemachtigen, zijn ze wel gedwongen bepaal de debatten van begin tot eind te volgen. Ik weet niet of alle Kamervoorzitter Deetman: „Ik ben absoluut niet bang voor gehakkel en gestuntel". FOTO: DIJKSTRA Honderd procent woordelijk zijn die notulen niet, want er worden natuurlijk wel eens zinnen uitgesproken die kop noch staart hebben. Daar maakt de stenograaf dan zui ver Nederlands van. Bij een 'kleine commissievergadering' (een mondeling overleg dus) wordt alleen een 'beknopt ver slag' gefabriceerd, een samen vatting van het be- en gespro kene. „Wat mij betreft mogen ze ih alle vergaderingen vrijuit gaan debatteren", zegt Cees van Beurden, directeur van de ste nografische dienst. „Dat levért ons wel meer werk op, maar het werk wordt tegelijk ook een stuk leuker. Er valt dan voor een stenograaf meer eer aan te behalen. Nu horen we in de meeste gevallen de keu rig uitgetypte en voorgedragen zinnetjes van de kamerleden aan en nemen die letterlijk' over. Dat is geen kunst. Alleen bij interrupties en in de twee de termijn van een debat heb ben de sprekers geen tekst voorhanden. Juist dan wordt het voor ons weer een uitda ging om goed te luisteren en er iets moois van te maken". „Helemaal mee eens", beaamt stenograaf Harry Stegeman. „Geef mij maar een flitsend debat waarin iedereen lekker op elkaar reageert en waarin de opvattingen niet zo keurig verpakt worden. Maar ik ben bang dat driekwart van de ka merleden dat niet aan zou kunnen. Helaas zijn Neder landse politici oyer het alge meen niet zo goed gebekt dat ze gemakkelijk a l'improviste hun zegje kunnen doen. Als je op een willekeurig moment een Italiaanse, een Franse of een Britse politicus het woord geeft, praat-ie uit z'n hoofd zo een kwartier vol en nog rede lijk vloeiend ook. Nederlan ders spelen toch het liefst op safe, met een complete tekst voor hun neus". DICK VAN RIETSCHOTEN zal plaatsvinden. „Ik zie het er echt niet van komen hoor. Daar is absoluut geen meer derheid voor te krijgen. In m'n eigen fractie staat er nau welijks iemand te trappelen en bij de andere grote fracties evenmin. Persoonlijk vind ik dat heel jammer. Als het aan lag, zou ieder kamerlid met onmiddellijke ingang het drin gende advies krijgen het let terlijk oplepelen van uitgetikte speeches tot een minimum te beperken". „Ik vind het vreselijk om in een debat iets voor te lezen", zegt Mateman. „Dat stuit me gewoon tegen de borst. Een debat moet een flitsend karak ter hebben. Dat betekent dus onder meer dat je direct op de voorgaande sprekers moet kunnen reageren. Maar dat gebeurt doorgaans niet. De één na de ander leest braaf z'n verhaaltje voor en reageert pas op de overige sprekers in de tweede ronde van het debat, de tweede termijn. Dat doen de meesten dan wel uit hun hoofd, dat moet ik ze nageven, maar op die manier kost het allemaal zoveel tijd. Als je in de eerste ronde al direct een levendige, gedachtenwisseling hebt, kan de tweede termijn heel kort worden gehouden. Een ander voordeel van het improviserend spreken is dat je veel meer geneigd bent om alleen de hoofdpunten aan te snijden. Je houdt je aan de grote lijnen en zakt niet weg in overbodige details. Ook daarin zit tijdwinst". Stenografen In tegenstelling tot wat men zou verwachten is de stenogra fische dienst van de Tweede Kamer een groot voorstander van debatteren voor de vuist weg. De stenografen maken van elk groot debat een woor delijk verslag dat later in ge drukte vorm verschijnt als 'Handelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal'. journalisten daar wel zin in hebben. In het ongunstigste geval zou het ertoe kunnen leiden dat er over het werk van de Kamer minder in de krant komt". CDA-kamerlid Wim Mateman, behorend tot de kleine groep volksvertegenwoordigers die al jarenlang proberen bij alle debatten zoveel mogelijk uit het hoofd te spreken, denkt dat uitbreiding van het voor leesverbod pas op St. Juttemis Voormalig CPN-leider Marcus Bakker placht het spreek gestoelte altijd te beklimmen met niets anders bij zich dan een klein blocnote velletje waarop enkele tref woorden waren gekrabbeld. FOTO: DIJK STRA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7