Zilveren Molen loop staat in het teken van marathons Degradatie Philidor lijkt onafwendbaar IN EN OM DE KAS Witlof kan minder bitter, radijs minder scherp Disney-anima tie in cartoon -stijl Weer minder kropsla; groei bij zware sla FILM SPORT foktóeCou/iant LEIDEN Na het verlies tegen Groningen is degra datie van Philidor 1 uit de hoofdklasse van de KNSB-competitie vrijwel zeker. Met nog twee ron den te gaan hebben de Leidse schakers een ach terstand van vier match- punten in te halen. In de eerste klasse verloor LSG 1 met 6V2SV2 van HWP uit Zaandam. In de tweede klasse B stelde LSG 2 zich veilig door middel van een 3V4-4V4 overwinning op Bloemendaal. Philidor 2 Sreep hier zijn laatste kans om ègradatie te ontlopen door met 6-2 van het Amsterdamse WGM 2 te winnen. In de der de klasse C heeft DZP uit Lis- se de kop genomen door met QArVA van US uit Amsterdam te winnen. LSG 3 is hier na een 5-3 verlies in Uithoorn te gen De Amstel nog niet zeker. In de derde klasse D heeft Voorschoten met een 3V&-3V& tussenstand tegen De Ooievaar 2 uit Den Haag een goede kans van de laatste plaats af te ko men. Deze wordt dan overge nomen door LSG 4, dat met 4,/2-3'/2 van Volmac Rotterdam 3 verloor. Philidor 1 kan alleen nog de gradatie ontlopen als de vol gende twee wedstrijden ge wonnen worden en De Vari ant uit Breda, waar al tegen gespeeld is, tweemaal verliest. In de wedstrijd tegen Gronin gen verongelukte Nico Kuyf al in de opening. De Graaf kreeg in een voordelige stelling en wanhoopsaanval over zich heen, waar hij verkeerd op re ageerde met verlies tot gevolg. Vervolgens ging ook De Greef ten onder. Teamleider Vergeer verbood hierop zijn spelers re mise aan te nemen, met tijde lijk goed gevolg. Hallebeek won met een diepberekende combinatie en de voor Hans Kuyf invallende De Niet be vestigde zijn reputatie als tijd noodspeler. Oei probeerde het lange tijd, maar kwam toch niet verder dan remise. Aan het eerste bord dacht Gelpke de aanval van internationaal meester Brenninkmeier op te kunnen vangen, maar na een fout kwam hij toch in een ver loren stelling. Ook Stehouwer kwam niet verder dan remise. Met een 3-5 achterstand moest Van Maaren gaan complice ren, maar zijn dameoffer bleek uiteindelijk verliezend. Bak ker stond zes uur lang slecht, maar de afgebroken stelling bleek net remise. LSG 1 was al veilig en leende daarom wat spelers uit aan la gere teams. Clemens, Sikkel en Van der Pol wonnen op re gelmatige wijze. Heemskerk had een licht voordeel, maar liet dat verzanden in remise. Konings zag geen gevaar in het aannemen van een pionof fer, maar dat bleek ten on rechte te zijn. Invaller Ter- meulen offerde iets te licht vaardig en de jeugdige Nieuw- straten hield het lang vol, maar kwam nog ervaring te kort. Ook Tholenaar en Van der Steen verloren. Bij Van Moorsel bleef het lang ondui delijk, maar vlak voor de tweede tijdcontrole ging het toch nog mis. LSG 2 heeft nu zeven match- punten en kan vrijwel zeker niet meer degraderen. Een snel verlies van Sibbing werd gecompenseerd door Roozen- daal. Vervolgens verloor Bak ker en ook Westra Hoekzema had moeten verliezen, maar zijn tegnstander vercombi- neerde zich. Stelling en Van Ketel wonnen op normale wij ze. Wubben liet zich in een re delijke stelling truccen en 'Duindam stond lang moeilijk, maar wist toch remise te hou den. Philidor 2, dat elk sei zoen in de laatste ronden Hou- dini-achtige toeren uithaalt om aan degradatie te ontkomen, lijkt dit nog niet verleerd te hebben. Het team staat twee punten achter op Utrecht 3 en drie op Tal 2, waar de volgen de ronde tegen gespeeld wordt. Ze weten nu in ieder geval WGM 2 onder zich. Smit en Carolien Slingerland speel den snel remise en Vriend kreeg drie stukoffers te ver werken, wat de tegenstander echter niet meer dan eeuwig schaak opleverde. Van Of we gen won een vlotte aanval- spartij. De Heer, topscorer van het al gepromoveerde derde, stond niet goed maar won ook. Van Loon won eenvoudig en teamcaptain Rommets speelde remise. Doordat koploper Fischer Z verloor staat DZP nu, met evenveel matchpunten maar met vijf bordpunten meer als De Amstel, op de eerste plaats in 3 C. Fischer Z en Amstel veen 3 zijn echter met een matchpunt minder ook nog concurrenten voor promotie. De Lissenaren moeten nog te gen De Amstel en Amstelveen. Aanvankelijk leek het nog niet zo eenvoudig te gaan: Bakker en Van der Aardweg stonden slecht. Beiden wonnen echter, evenals Godijn, Van Hal, Van Dijk en Kamps. Lemmers speelde remise. LSG 3 is nog in degradatiegevaar, aangezien ook de slechtste nummer acht van de derde klasse degradeert. Tegen De Amstel won alleen Lind. Thie- le, Landsbergen, Van den Boogaardt en Manniën speel den remise. Voorschoten heeft een goede kans op de overwin ning als Fritschy zijn eindspel van drie pionnen tegen een to ren weet te winnen. Het zag er lang slecht uit, omdat zowel Bongers als Fritschy verloren stonden. Bongers wist remise te maken, evenals Huizer, Houweling, De Boer en Wie bes. Both won. Ondanks de aangetrokken versterkingen kon LSG 4 het toch niet bol werken. De Vries, Van Duy- venbode en Otten wonnen; Passenier speelde remise. LEIDEN Veel van de deelnemers die morgen om 14.00 uur in Rijpwete- ring starten voor de Zil veren Molen loop testen zich om (niet veel) later in een marathon hun hoofd doel voor dit jaar te berei ken. Niet alleen de West- land en Rotterdam, maar vooral de 3M Leiden ma rathon lijkt een logisch vervolg op wat vroeger de voorjaarsklassieker was. Het meedoen van regiona le toppers is zoals gebrui kelijk in een wedstrijd zönder startgeld een onze kere zaak. De Zilveren Molen loop kent dit jaar een bijzonder groot aantal inschrijvingen. De twintig kilometer lange strijd door de polders van Alkemade vormt voor de deelnemers een ideale voorbereiding op de Leiden Marathon. Daarmee zal voor het eerst in de bijna 30 jarige geschiedenis van het loopevenement het aandeel van de prestatielopers aanzien lijk groter zijn dan dat van de wedstrijdlopers. Voor de wedstrijdlopers staat veel minder de Leidse mara thon centraal omdat die mid den in het zomerse baansei- zoen gepland staat. Jaap Dui venvoorden en Kees van Klink zijn wat dat betreft uit stekende voorbeelden. Beide staan al jaren aan de top bin nen de regio op de langere looopnummers. Duivenvoor den heeft al een aantal mara thons op zijn conto en heeft dit jaar gekozen voor „Rotter dam". Van Klink heeft de ma- een keuze gemaakt. Hij start in de Westland marathon sa men met onder andere zijn clubmaats Ge van Veen en Luuk Steenbergen. „We doen wel mee aan de Zilveren Mo len, want per slot van reke ning organiseert Bataven het evenement en komen we alle maal uit deze buurt dus heb je een soort verplichting om hier te lopen. Dat doen we graag. Maar we weten nog niet of we zullen finishen". Beste troef van Bataven in het grote herenveld zal dan nu Ben Kerkvliet worden. In een uitstekende vorm de laatste maanden en wonend langs de route. Theo van der Veer en Jan Dirk Hazeleger zullen hem op staan wachten terwijl Huub Pragt en Joke Kleyweg nog niet zeker wist of hij naar Rijpwetering zou komen. Hoe de beslissing van het duo Kleyweg-Pragt ook zal zijn, de laatste drie vier kilometer van deze Zilveren Molen zullen rig iaar. De renovatie van de Leidse weg richting Oud Ade heeft niet alleen voor een mooi vlak wegdek gezorgd, maar belangrijker is dat de veiligheid van de atleten sterk verbeterd is door het fietspad langs de laatste kilometers van de Zilveren Molenloop. GERT VELTHUIZEN Fiets - toertochten De Lionsclub Leiden-Noord- wijk organiseert tweede paas dag fietstochten voor het vluchtelingenwerk in Mexico. Gereden kan worden over een afstand van vijftien of dertig kilometer. Gestart wordt tussen 10.00 en 14.00 uur vanaf wiel rijdersvereniging Swift aan de Van der Made weg. Deelname kost ƒ2,50 voor kinderen en vijf gulden voor volwassenen. In formatie bij de Lions Club, tel: 071-173650 of 123859. Lentespeurtocht Het Nationaal Natuurhistorisch Museum organiseert in de paas vakantie van dinsdag tot zater dag een speurtocht voor kinde ren. De speurtocht is gericht op jonge planten en dieren uit het verre verleden. Daarnaast zijn tot en met 28 april nog veertien andere speurtochten uitgezet. De beschrijvingen van de speur tochten kosten vijftig cent. Het museum is doordeweeks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdagen en tijdens feestdagen is het gesloten. DUCKTALES METROPOLE 4 en CINEAC: 'Duckta- Wanneer je net van de Dis- ney-studios een voortreffelijk getekende 'The litle mermaid' achter de rug hebt, is het even slikken bij 'Ducktales, de film'. Het 'hoe' van lange animatie films is behalve een zaak van talent een kwestie van geld. 'Full animation', soepel bewe gende figuren, kost kapitalen. Met wat minder tekeningen van een beweging en met hulp van de computer kan het ook, en goedkoper. Het resultaat - als in 'Ducktales' dus - is al leen schokkeriger, 'cartoon'- achtiger. Daar een hele film naar kijken is bepaald ver moeiend. 'Ducktales, de film' is een pro ductie van de Franse tak van de Disney-familie, onder het nieuwe label 'Disney Movie- toons'. De bedoeling is onder die noemer niet de mooie, ro mantische sprookjesfilms van Disney uit te brengen, maar meer strip- (cartoon)achtige films: meer slapstick, meer verbale humor. In 'Ducktales' lukt dat maar héél af en toe, helaas. De film borduurt door op de Disney- tv-serie met in de hoofdrollen niet Donald maar Oom Dago- bert Duck (Scrooge McDuck in het Engels) en de neefjes eikt Kwik, Kwak en Kwek. Drerpl maal mogen ze op jacht nadoet de schat van Collie Baba, vinden de wonderlamp een enorme geest die zich r bene tegen hen keert. Niet t origineel dus. Zoals de hj luile ïen ird I et ■o ers c film eigenlijk: alsof je het al] maal al eens gehoord en zien hebt. Dat geldt ook vo de Nederlandse nasynchroi leest satie onder leiding van Arno nder Gelderman. Sacco van d uurli Made is Dagobert zoals tv-versie. Verder zijn het we i de Rudi Falkenhagens, de P dos 1 ter Aryansen en de Paul v; ehik Gorkums. Hebben we in N liver derland dan echt zo wein laar stemmen? penj BERT JANSM en door Bert Jansma Jan Brokkens 'De Provincie wordt speelfilm Regisseur Jan Bosdriesz is eerder deze maand begonnen cie'. Bosdriesz was de 'vaste' editor van Paul Verhoeven en maakte veel documentaires voor de NOS-tv, vaak in sa menwerking met Gerard Soe- teman. Het script van zijn eer ste grote speelfilm is geschre ven door Hugo Heinen en wijkt - volgens producent Frans Rasker - nogal af van het boek: „Te zijner tijd kan daar een interessante discussie over ontstaan" vindt Rasker. Geen ruzie in elk geval, want schrijver Brokken is er van op de hoogte en vindt dat het filmscript het gegeven van zijn boek goed weergeeft. 'De pro vincie' is het verhaal van drie jongens en een meisje, vrien den die samen opgroeien en op elkaar verliefd worden, „een verhaal over liefde, jaloezie. maar vooral over spijt" mei t Rasker. De hoofdrollen wt incP( den gespeeld door Tom Ho man, Pierre Bokma, G Schol ten van Aschat, Tam 'c"a van den Dop, Peter Oosthtx en Gerard Thoolem. Fra j Rasker: „'De Provincie' Nederland tonen zoals Zweden kennen uit de fili "yu( van Bergman en Italië uit van de Taviani-broers". Provincie'gaat in het najaar première. Zwarte Robin gezocht voor Batman 2 Voor de tweede Batman-fili (de eerste was hier weliswa aaf' zeer onsuccesvol, maar haak iee in Amerika record-recetU wordt een zwarte acteur i zocht voor de rol vam J hulpje van Batman, 'Boy Wo| der' Robin. Annette BeniAr,. speelt de rol van Cat Wonimn Michelle Pfeiffer en Julia j berts waren in de race die rol, maar vielen af. lerli loei* oor en. laar uch' ing al 1 oor iteld ■fCoi h bit LAND EN TUINBOUW Het aanbod van kropsla onder glas is weer kleiner dan vorig jaar. Daarmee zet zich een trend door, die al enkele jaren be staat. Niet alleen is de vraag verminderd, maar de teelt past ook niet meer in het teeltschema van de glasgroentetelers. Vol gens het Produktschap voor Groenten en Fruit ligt de ijsbergs la beter in de markt. Vooral uit Spanje wordt in de winter maanden veel ijsbergsla geïmporteerd. Verder verschuift de teelt steeds meer van lichte naar zware sla. Nadat de Belgen .hier succes mee boekten werd ook in Nederland zware sla aan gevoerd. Verwacht wordt, dat de markt voor dit produkt nog voldoende groeimogelijkheden heeft. De gemiddelde prijs van kropsla ligt vanaf 1 januari op 66 cent per krop, wat twee cent minder is dan vorig jaar. In 1989 wed in de eerste drie maan den maar vijftig cent per krop betaald. Geurige paasboeketten Zoals rood de kleur is die bij het Kerstfeest hoort, horen de geeltinten bij Pasen. De bloemenkwekers hebben ervoor ge zorgd dat die deze week weer overheersen. Narcissen zijn vol gens onze zuiderburen de echte paasbloemen. Echte voorjaar- bloemen misstaan naturlijk helemaal niet in een geurig paas- boeket. Want behalve narcissen kun je ook tulpen, huyacint en allium erin verwerken. Of zoals op de foto met freesia's, dille en anjers. OVER SMAAK VAN GROENTEN EN FRUIT VALT TE TWISTEN Over smaak valt zo lijkt het alleen te twis ten als het gaat over groenten en fruit. Wat de een immers lekker vindt, kan de ander niet zien of luchten. Maar waar onze voorkeur ook naar uit gaat, we eten met zijn al len toch onze dagelijkse portie verse groente. Om dat het gezond is en om dat het ons smaakt. „De consument eet graag groente en fruit, omdat hij dat lekker vindt", veronderstelt de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland mr. A. Kroon dan ook terecht. En het ligt voor de hand dat hij dat graag zo wil houden. Van daar dat volgens hem onder zoek naar smaakbepalende stoffen in bijvoorbeeld to maat, paprika, witlof, peen, radijs en fruit in bestaande onderzoekprogramma's een vaste plaats dient te krijgen. Want of het nu een reactie is op de kritiek die de smaak van tomaten vorig jaar nogal ondervond of op de argwaan die hier en daar bestaat ten aanzien van de moderne teelt methoden, het Centraal Bu reau is plotseling tot de ont dekking gekomen dat er ei genlijk door 'het vak' wel veel aandacht aan van alles en nog wat maar bitter weinig aan de smaak van groenten en fruit wordt besteed. En wie kan daar nu beter een boekje over open doen dan ir. A.A.M. Sweep, sinds jaar en dag de man die bij het CBT nauwgezet waakt over de kwaliteit van de produkten die op de veilingen worden aangeboden. Hij vindt dat het kwaliteitsbeleid „gezien de maatschappelijk ontwikkelin gen en de wensen van handel en consument", zoals hij dat zelf zegt borg staat voor ge zondheid en milieu en daarom permanent moet worden aan gepast. Dus moet dat ook ge beuren met de onderzoeks programma's ten aanzien van de verkregen kennis over de smaak, ook al kost dat geld. De voorzitter had het in zijn jaarrede deze week in dit op zicht over „snelle objectieve toetsingsmethoden, die nogal zware financiële verplichtin gen met zich meebrengen". Als radijs wat te scherp van smaak wordt gevonden dan is daar door veredeling Iets aan te doen. FOTO: L.N. KRUL Dat zoiets belangrijk is blijkt joen consumenten. Allemaal wel uit het feit dat de voe- met een eigen smaak. Omdat dingstuinbouw te maken hun aantal ook nog eens heeft met elke dag weer een groeit als kool is het in de eer- vraag naar groenten en fruit ste plaats zaak dat er veel en van niet minder dan 250 mil- gevarieerde, verse produkten op de markt verschijnen. Welnu, daaraan ontbreekt niet. Immers er verschijnen vandaag de dag niet minder dan honderd verschillende soorten tuinbouwprodukten met grote regelmaat voor de veilingklokken. De helft meer dan twintig jaar geleden. Evenwicht Gezorgd moet alleen wel wor den dat er in al die verschil lende produkten de nodige vi taminen, mineralen en vezels zitten, waar de consument op zit te wachten. Maar ook dat er vooral geen schadelijke stoffen in voorkomen. Resten van bestrijdingsmiddelen en zware metalen zijn natuurlijk taboe. Maar ook de zogenaam de inhoudsstoffen dus stof fen die er juist wel in thuisho ren moeten in hun juiste evenwicht in de groenten en het fruit voorkomen. De con sument kan er zo volgens ir. Sweep staat op maken dat het Holland Meisje dat de produk ten siert in dit opzicht ook het toonbeeld van zuiverheid is. Verder moet er, wat het ima go van de bedrijfstak betreft, rekening mee worden gehou den dat de teelt en afzet zo weinig mogelijk verontreini ging van lucht, water en grond te weeg brengen. Teel ten onder glas, die van witlof en ook de champignonteelt dragen volgens ir. Sweep wat de teeltzijde betreft daartoe al het meeste in gunstige zin bij. Maar daarmee zijn we er nog niet want aan de afzetkant zijn in het verlengde daarvan meer milieuvriendelijke ver pakkingsmaterialen nodig. Gewerkt wordt aan beter meermalig fust, recyclebaar fust, geen PVC, geen cadmi um in drukinkt en geen hout- conservering. Met een zekere trots weet hij in dit opzicht te melden, dat het Centraal Bu reau in zijn eisen aan dit alles vaak veel verder gaat dan de regelgeving van de overheid voorschrijft. Dat is volgens hem een logisch gevolg van de de maatschappelijke ver antwoordelijkheid die om de hoek komt kijken en dat houdt natuurlijk weer direct verband met de reputatie die de Nederlandse groenten en fruit in de markt heeft hoog te houden. Sweep: „In dat ka der wordt op ruime schaal de gecontroleerde of geïntegreer de teelt van groenten en fruit ontwikkeld. Zodat dit binnen afzienbare tijd het kenmerk van alle Nederlandse groen ten en fruit is". Variatie Om produkten van goede eet- kwaliteit te leveren is het no dig hoogwaardige, verse pro dukten op de markt te hou den, die als dat wordt ge vraagd nu eens sappig dan weer knapperig zijn. smaak moet eigenlijk altijd raak zijn. En als dat volgens de consument toch eens wat minder zou zijn dan moet daar door de veredelaars iets aan worden gedaan. Het is immers mogelijk om radijs, die te scherp is wat minder scherp te maken en witlof die te bitter wordt gevonden een weinig minder bitterheid te geven. Niet alleen wat de smaak betreft ook wat de kleur aangaat kan op die wij ze worden gezorgd voor een grotere variatie. Ook op handelsniveau is het volgens ir. Sweep van belang dat homogene partijen van een bepaald produkt, geken merkt door een goede sorte ring en van de juiste kaliteit, t>ve grootte, rijpheid en kleur De 1 usti miss legi rent Vert UC1 wek een Kj lijk wor twe de 1 ongeacht van welke veiling i pap het produkt komt elke dag weer opnieuw wordt aangebo den. De consument moet niet alleen vandaag maar ook morgen weer op zijn wenken worden bediend. De verpak king speelt daarbij net zo'n belangrijke rol als de houd baarheid van het produkt. Dat is vaak nu al voorzien van een datumcodering, waaruit valt op te maken hoe vers het is. Graag zou ir. Sweep ook zien dat het in de toekomst mogelijk is ook aan te geven tot welke datum het produkt uiterlijk houdbaar is, zoals de consument dat al bij tal van andere produkten ge wend is. Een goede controle is volgens hem van groot belang, waar en wanneer het produkt ook wordt aangevoerd. Dat geldt niet alleen ten aanzien van de kwaliteit en sortering, maar ook voor alles wat te maken heeft met de gezondheid van de consument. Aan diens smaak ook zal ook de tuin bouw steeds moeten blijven voldoen. Al moet men zich bij al die smaakaanpassingen zeker gezien vanuit het be houd van het imago van de tuinbouw wel zekere gren zen stellen. Want al lijken de mogelijkheden daartoe nog zo onbegrensd, niemand heeft er natuurlijk iets aan als de con sument straks tomaten op zijn bord krijgt die naar komko- mers blijken te smaken. AAD VAN HOLSTEIN dan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6