Opmars democratie in Afrika lijkt niet te stuiten i Belgische crimineel bekent lidmaatschap Bende van Nijvel Militaire regering Thailan gaat seksindustrie intomen BINNENLAND/BUITENLAND £etdóc Gouoant VRIJDAG 29 MAART/1991 PA( 3U Paastoeristen Op de diverse stations in Nederland dienden de eerste paastoeristen zich gisteren al aan. Onder hen veel 'rugzakkers', voornamelijk op zoek zijn naar goedkoop onderdak. Hier een beeld van het CS in Amsterdam. Vrouwen vechten voor rechten Andes-Indianen LIMA Indiaanse vrouwen uit zeven Latijnsameri- kaanse landen hebben zich verenigd in hun afkeer tegen de festiviteiten rond vijf eeuwen Colombus. In 1492 zette de Italiaanse ontdekkingsreiziger, in Santo Domingo, voor het eerst voet op Zuidamerikaanse bodem. „Het is voor ons de herinnering aan vijf eeu wen verzet", zei Ana Llao Llao, de voorzitter van de bijeenkomst. De Indiaanse vrouwen zijn in de Peru aanse hoofdstad Lima drie dagen bijeen geweest. Er is een permanente commissie opgericht die zich sterk maakt voor de rechten van de Andes-Indianen. In 1993 treffen de vrouwen elkaar in Guatemala-Stad opnieuw. Volgens Llao Llao gelden landsgrenzen niet als het gaat om het leed dat Indiaanse vrouwen in het verleden is aangedaan. „We moeten grenzen daarom negeren. Als heden ten dage Indianen in Peru of Ecuador land wordt afgepakt, wordt het ons allemaal ontstolen". 'Geen arbeidsplicht bijstandsmoeders' DEN HAAG Bijstandsmoeders en partners van mensen met een bijstandsuitkering mogen niet worden verplicht om betaald werk te zoe ken. Dat stelt de Commissie Sociale Voorzienin gen van de Sociaal-Economische Raad (SER) in een derde, afrondend advies over het wetsvoor stel tot herinrichting van de bijstandswet. Staats secretaris Ter Veld van sociale zaken vindt dat bijstandsmoeders met kinderen boven de twaalf jaar wel door de sociale dienst kunnen worden verplicht passend werk te aanvaarden. Hetzelfde gaat op voor de partner van iemand met een bij standsuitkering. De commissie vindt wel dat de gemeente de ouders erop kan wijzen dat zij de rol van verzorgende ouder beter kunnen om draaien, indien de verzorgende ouder betere kansen op werk heeft. LPG-prijs omD1 ill< ROTTERDAM AutogasDAI wordt maandag 5 cent per lit se fi koper, zo hebben marktleidei mee en de organisatie van vrije bi bom handelaren Novok bekend] won Aan de meeste pompen komt firm daardoor op 57,9 cent per 1 stall prijsdaling is het gevolg van afnemende vraag naar LPG de winter een einde is geko ten een aantal Europese landei antv LPG ook als stookbrandstof ze h Eind januari moest voor een sch<* togas nog bijna drie kwartjes gedo betaald. De verwachting is Prei prijs de komende weken no^ van zal dalen. Buiten de wintert bom is 45 tot 50 cent een gangba leve prijs voor LPG. „Nieuwe president Benin te ziek voor beëdiging" COTONOU Nicéphore So- glo de onlangs gekozen pre sident van de Westafrikaanse staat Benin zou te ziek zijn om maandag te worden beë digd. De 56-jarige politicus is gisteren voor een medische be handeling naar Frankrijk ver trokken. Dit hebben familiele den van Soglo en Radio Fran ce-International gemeld. Soglo lijdt al drie weken aan typhus en heeft last van ischias. Zijn woordvoerder meldde dat So glo maandag voldoende her steld zijn om de beëdiging bij te wonen. President Mathieu Kérékou heeft zijn opvolger nog niet met de zege gefelici teerd. Bovendien heeft hij na gelaten zijn aanhangers te ge lasten de jacht op zuiderlingen in het noorden van Benin te stoppen. Terwijl het zuiden massaal op Soglo stemde, won Kerékou de meeste stemmen in het noorden van het land. Duizenden Beniners die in het noorden van het land leven, maar uit het zuiden afkomstig zijn, zijn op de vlucht geslagen. Voedselhulp aan Afrika schiet ernstig te kort NAIROBI De tot nu toe ge leverde hulp aan de Afrikaan se hongersnoodgebieden, on der meer in Sudan en Etiopië, is volstrekt ontoereikend. „Slechts massale actie in de aankomende maanden kan nog voorkomen dat zich een ramp voltrekt", aldus de We reldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, in een gisteren verschenen rap port. De graanleveranties aan Su dan, waar circa acht miljoen mensen met de hongersdood worden bedreigd, zijn blijven steken op 65.000 ton terwijl op 400.000 ton was gerekend en er ten minste een miljoen ton graan nodig is. In Etiopië zijn de kwalijke gevolgen van de droogte van de noordelijke en oostelijke provincies, nu ook in het zuiden te merken. De FAO constateert dat de voedselhul pleveranties ver achter blijven bij het strikt noodzakelijke. In Etiopië is nog niet eens 100.000 van de beloofde 520.000 ton graan gearriveerd. In het rap port van de FAO wordt opge merkt dat naast Sudan en Etiopië ook in Angola, Liberia, Mocambique en Somalia hon gersnood dreigt. „De voedsel hulp moet worden uitgebreid en zo spoedig mogelijk naar de bedreigde gebieden worden gebracht", aldus FAO-voorzit- ter Edouard Saouma. Natuurvriendelijke creditcard WNF AMSTERDAM Het Wereld- natuurfonds Nederland (WNF) en het bedrijf Visa Card Servi ces gaan samen een natuur vriendelijke creditcard op de markt brengen, zo hebben bei de partijen gisteren in Amster dam bekendgemaakt. Een deel van de omzet van de nieuwe creditcard, Pandacard geheten, komt ten goede aan het WNF. Daarnaast zijn houders van de Pandacard automatisch dona teur van het WNF. Volgens een woordvoerder van het WNF is het de eerste keer dat een dergelijke creditcard in Nederland op de markt wordt gebracht. In landen als de VS en Groot-Brittannië is geble ken dat de card zeer succesvol kan zijn. SUSKE EN WISKE ABIDJAN De twee jaar geleden in Afrika ontsta ne beweging voor demo cratie heeft haar tot op heden grootste overwin ningen geboekt met de verkiezingsnederlaag van de militaire dictator van Benin en het door massale protesten afgedwongen "vertrek van de alleen heerser van Mali. Het zwarte continent heeft een lange weg afgelegd sinds vorig jaar, toen de regeringskrant van Gabon nog verkondigde dat de wind van verandering die door Oost-Europa waaide, de kokospalmen van Afrika niet beroeren zou. Voordat de democratiserings beweging op gang kwam had niet meer dan een handjevol van de 50 Afrikaanse regerin- fen enige oppositie toegelaten, 'hans hebben 16 regeringen schoorvoetend toegestemd in de oprichting van oppositie partijen of toegezegd democra tie te zullen invoeren. Andere Afrikaanse leiders, ge confronteerd met dezelfde rel len en stakingen die hebben geleid tot de val van Mathieu Kerekou van Benin en Moussa Traore van Mali, hebben deze ontwikkeling met angst en be ven gevolgd. Sommigen heb ben zelfs actief geprobeerd de gang van zaken te beïnvloe den. Benin In Benin werd Kerekou deze maand de eerste Afrikaanse president die door verkiezin gen uit de macht werd gezet. Nicephore Soglo, premier van de interim-regering die de voormalige marxistische leider van Benin onder druk van aanhoudende rellen en stakin gen had moeten aanstellen, won 68 procent van de stem men. Verschillende Afrikaanse re geringen zouden Kerekou geld hebben gestuurd om te voor komen dat hij zou vallen, en daarmee een voor hen gevaar lijk precedent scheppen. De val van Kerekou werd voorbereid door kiezers in Sao Tome en Principe en Kaap verdië, twee vroegere Portu gese koloniën voor de kust van West-Afrika, die bij ver kiezingen eerder dit jaar hun een-partijregeringen naar huis zonden. Behalve de ommekeer in Oost- Europa zijn voor de Afrikaan se landen de hervormingen van belang die momenteel worden doorgevoerd in Zuid- Afrika. „Als de 'Grote Satan' Zuid-Afrika zijn oppositie le galiseert en zijn ergste vijan den op vrije voeten stelt, dan voelen de tweederangs-dicta tors elders zich plotseling heel alleen", schreef de Franse krant Liberation. Premier Soglo van Benin schrijft het succes van de de mocratiseringsbeweging toe aan „een nieuwe generatie van goed opgeleide en ervaren Afrikanen met sterke overtui gingen wat betreft de toe komst van hun volk, alsmede een strakke houding ten aan zien van economische kwesties en de verheffing van het openbare leven". Aanvankelijk leken de Afri kaanse leiders de opstandig heid die na het ineenstorten van de communistische regi mes van Oost-Europa de kop opstak aardig te kunnen be heersen. Net als in Europa werd de rebellie mede gevoed door economische malaise ten gevolge van corruptie en ideo logische starheid. De al dertig jaar regerende president Felix Houphouet-Boigny van Ivoor kust, de eerste die zich ge dwongen zag oppositie toe te laten en presidentsverkiezin gen uit te schrijven, werd in november herkozen. Om het lot een handje te hel pen had hij wel een aantal maatregelen genomen: een korte campagneperiode, waar door de oppositie bijna geen tijd had zich te organiseren; de verplichting voor kandidaten om hoge waarborgsommen te storten; het verstoren van ver kiezingsbijeenkomsten van de oppositie en het beperken van hun toegang tot de media. Vol gens de oppositie is er boven dien met de uitslagen ge knoeid. Houphouet-Boigny, die al ver in de tachtig is en van alle Afrikaanse leiders het langst regeert, probeert zich tegen woordig boven de partijen te verheffen. Hij heeft een pre mier benoemd die heeft be loofd een einde te zullen ma ken aan de corruptie die onder Houphouet-Boigny welig heeft getierd. Gabon Andere leiders hebben vertra- gingstaktieken te baat geno men, met wisselend succes. President Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust zag zich als eerste gedwongen oppositie toe te laten en presidentsverkiezingen uit te schrijven. foto: epa President Omar Bongo van Gabon klampt zich vast aan zijn titel, maar heeft nauwe lijks meer iets te zeggen sinds hij in oktober bij de eerste meer-partijenverkiezingen in 22 jaar zijn meerderheid in het parlement bijna kwijtraakte. De president van Congo, Denis Sassou-Nguesso, eveneens on der druk om zijn land te de mocratiseren, zag zijn unieke aanbod voor een televisiedebat met de oppositie woensdag op een akelige manier in zijn na deel verkeren. Tijdens de roe rige uitzending werd Sassou- Nguesso er door oppositieleden van beschuldigd miljoenen dollars uit de staatskas te heb ben gestolen en tevoren op de hoogte te zijn geweest van plannen van terroristen om in 1989 een Frans verkeersvlieg tuig op te blazen. Het meest dramatische moment van de uitzending kwam toen de magistraat Jacques Okoko de president ervan beschuldigde hem de mond te hebben wil len snoeren toen hij informatie over het proces tegen de moor denaars van de vroeget dent Marien Ngouabi ten wilde brengen. Zaïre Zaire's president Mol Seko zag zich in jani dwongen oppositieleii vragen samen met h KU interim-regering te om democratie in te Elf maanden daarvo Mobutu, onder dm Sat- maandenlange stakin ge ongekende aandrang v op terse zijde, beloofd Z doe democratische leest U schoeien. lest Nadat het Westen d ger. kaanse dictators tijd Koude Oorlog jarenlai ben volgestopt, eist het voering van democrats vrije markt en respect mensenrechten alvorei maar te overwegen geven. Bovendien heb eigen belangen voorrai Het Amerikaanse heeft bijvoorbeeld de Zaïre gekort, ondank1 verzet van president de in Zaïre gestation» golese rebellen steunt.] aan Kenya werd vori pas hervat nadat het had toegestemd hondi deserteerde Libische toe te laten die dooi kaanse militairen ii waren getraind staatsgreep tegen de leider Moammar Gad ficieel heette het dat zijn aanzien op het geb de mensenrechten had terd, terwijl Kenyase kort daarvoor betoge democratie hadden schoten ter verdedig! het een-partijregime i sident Daniel arap Mo De nieuw-bevrijde Al hebben weinig om hu malige kolonisatoren voor te zijn. „Wie zij plotseling gewetens t« kelen? Wij beschóir als onze folteraar maakten zij slaven toen steunden zij de die ons onderworpen zei de roomskatholiel bissschop van Benin, de Souza, hoofd van die toezicht houdt op tieke omwenteling in h MICHELLE Gifgasprofessor dient ontslag in BRUSSEL De bekende Bel- gische gifgasexpert Aubin Heyndrickx heeft „om per soonlijke redenen" zijn ontslag ingediend bij de universiteit van Gent, waar hij werkt als hoogleraar in de toxicologie. Hij wil volgens de universiteit vervroegd met pensioen. Waarom Heyndrickx opstapt liet de universiteit in het mid den. Onlangs werd de weten schapper veroordeeld tot 3,5 maand gevangenisstraf voor waardelijk mede omdat hij een studente, met wie hij een rela tie onderhield, had 'gematst'. Zonder dat ze ooit examen had gedaan kreeg ze een getuig schrift van hem. De Gentse hoogleraar staat bekend van wege zijn onderzoek dat hij op het gebied van chemische en bacteriologische oorlogvoering heeft verricht. In 1984, ten tij de van de „eerste" Golfoorlog, was hij in Iran en ontdekte dat het Iraakse leger er strijdgas sen, waaronder mosterdgas, had gebruikt. Heyndrickx keerde twee weken geleden nog terug uit Kuwayt waar hij ontdekte dat het Saudische le ger over waardeloze gasma- kers beschikt, omdat de filters geen enkele chemische stof hebben tegengehouden. Geen oefeningen Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie (rechts) ziet definitief af van militaire oefenin gen in de Zuidwest-Drentse natuurgebieden Holtingerveld en Ooster-en Westerveld. Voorzitter Teun Knevel van het Platform Leefmilieu Havelte-Steenwijk bood de bewindsman gisteren in Den Haag een petitie en een maandje paaseieren aan. foto: anp BANGKOK De nieuwe mi litaire regering van Thailand is van plan de seks-industrie van het land, die een miljoen vrouwelijke en mannelijke prostitués werk biedt, in te to- De inkrimping, die onder meer een ontmoedigingsbeleid omvat wat betreft het sekstoe risme voor buitenlanders, kan belangrijke economische con sequenties hebben. Het toeris me, de belangrijkste bron voor buitenlandse valuta, zal dit jaar meer dan zes en een half miljard gulden in het laatje brengen. Volgens minister Me- chai Viravaidya, wiens naam door zijn succesvolle family planning-programma tien jaar geleden in ieder huishouden bekend is, is het intomen van de seks-industrie een van de sociale veranderingen die de nieuwe regering op het pro gramma heeft staan. De cam pagne zal zich voornamelijk concentreren op voorlichting en overredende publiciteit, maar mogelijk zullen ook ver anderingen in de wet worden doorgevoerd. De regering zal proberen banen te scheppen voor vrouwen die anders mis schien de prostitutie ingaan. Het nieuwe beleid lijkt wat succes op te leveren. Afgelo pen weekeinde kwamen 8000 zeemannen uit de Perzische Golf met verlof in Pattaya, het oord aan zee ten zuiden van Bangkok dat door de vele bars, massagesalons en travestieten shows de bijnaam 'Sin City' heeft gekregen, stad van de zonde. Zij werden echter niet opgewacht door de duizenden animeermeisjes die normaal naar Pattaya stromen wanneer de vloot binnenloopt. In plaats daarvan stonden op het strand veel echtgenotes en kinderen van de zeelui, van wie een aantal helemaal vanuit Ameri ka was gekomen. Van tijd tot tijd is Pattaya het toneel geweest van gevechten tussen de „dienstmeisjes", zoals ze officieel worden genoemd in Thailand, en feministes en medewerkers van aids-organi- saties. Dit jaar zagen echter veel van de meisjes zich ge noodzaakt elders naar werk uit te zien. Als gevolg van de Golfoorlog, de terroristische dreiging, de vervuiling en aids bleven veel toeristen weg. Volgens Mechai is het risme niet het voorn probleem. „Waar we hi staan is de traditie va deelbezoek door Thaist sen en de gemak toegang tot de comro L seks. Wanneer een jon de westerse wereld zijn afspraakje maakt, be jongens in Thailand eei tituée". Mechai zou alle bordei aantal maanden willen en pas onder strenge supervisie en andere co toestemming willen weer open te gaan. Pro is verboden volgens de wet, maar op naleving' wet wordt nauwelijks zien en de straffen zijn chertje. Mechai zegt dat de pros en hun klanten HIV ve den, het aids-virus. Hij dat 300.000 inwoners Thailand geïnfecteerd het virus. Volgens de gezondheidsorganisatie er in 1995 mogelijk ani miljoen Thaise virusd zijn. NEIL K (c)H DE MYSTERIEUZE MIJN (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Voor België be gon gisteren het verhaal van de gevreesde en beruchte Ben de van Nijvel opnieuw. Dat gebeurde toen een brief be kend werd die Philippe (John ny) De Staerke, een zeer zwa re crimineel die een gevange nisstraf van 20 jaar uitzit in de gevangenis van St. Gilles, aan het weekblad Panorama schreef. In uiterst gebrekkig Frans schrijft De Staerke aan drie overvallen van de Bende van Nijvel te hebben deelge nomen: die in Overijsse, Ei- genbrakel en Aalst. Bij die overvallen - die in 1985 De Staerke schrijft dat hij niet de aanvoerder was van de groep die de overvallen pleeg de en dat hij de acties ook niet uitvoerde voor het geld. Hij suggereert in zijn brief wel dat „ideologische overwegingen" bij hem voorop stonden en „het respect voor zekere per sonen". In zijn brief schrijft hij bovendien dat de overvallen van de Bende van Nijvel wer den uitgevoerd op instigatie van onder meer de Belgische Rijkswacht die op die manier een sfeer van angst probeerde op te roepen om aldus meer personeel en uitrusting te krij gen. De Staerke schrijft bo vendien dat dezelfde lieden die achter de Bende van Nijvel zaten, ook te maken hadden met de destijds in België zeer beruchte terreurorganisatie CCC, die verantwoordelijk was voor tal van bomaansla gen. De vraag is overigens of de brief van De Staerke, die in België grote beroering heeft gewekt, erg betrouwbaar is en de justitiële autoriteiten tot nieuwe actie zal aanzetten. De Staerke is een man met een zeer crimineel verleden die vier jaar geleden in de gevan genis verdween voor tal van misdadige activiteiten die hij met een naar hem genoemde bende had gepleegd. Ooit heeft hij van zichzelf gezegd: „Ik ben 28 jaar en ik heb 28 lijken op mijn geweten". De Staerke is door de Belgi sche onderzoeksinstanties ove rigens vaker in verband ge bracht met de Bende van Nij vel, maar een sluitend bewijs voor zijn betrokkenheid is nooit ter tafel gelegd. Bij een van de overvallen van de Ben de in 1983 meende een van de getuigen De Staerke zelfs her kend te hebben. De Bende van Nijvel was in het midden van de jaren tach tig actief en was berucht van wege een aantal overvallen op supermarkten. Ze dankt haar naam aan een overval op de Colruyt-supermarkt in Nijvel die op 17 septemer 1983 plaats vond en waarbij drie doden en twee gewonden vielen. Geen visumpli Nederland-Po DEN HAAG De i licht tussen de zogen chengenlanden (Nedi n België, Luxemburg, Frai Duitsland, Italië) en wordt met ingang van f afgeschaft. De ministeri vandaag akkoord gegaa r de voorgenomen onde ning van deze overeen Afschaffing van de plicht geldt voor een 1 van maximaal drie mai Voor een langer bezoek wel een visum vereist, voorkomen dat er een l ontstaat van econö vluchtelingen vanuit Po E de Schengenlanden, woi len onder meer verplicb sen die langer dan de to f1 ne termijn in een vi Schengenlanden verl bl ook als zij niet de nationaliteit hebben - een eenvoudige procedu bi rug te nemen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4