„Ik ben als acteur nog niet veel soeps" Passiemuziek uit de baroktijd bij NCR V Nieuwe zenderindeling dupeert minderheden S Radio en televisie in S „kletsica-periode" Charles de Wolff tussen traditie en authenticiteit Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Gi [UNST/RTV CeidaeSowvcmt VRIJDAG 29 MAART 1991 PAGINA 15 its van tembrandt het televisie-program- i 'Tussen kunst en [jtsch' van de AVRO rordt op 1 april (Neder- ind2, 19.20 uur) deze 1633 daterende ets Rembrandt getoond, ets werd ontdekt tij lens de opnamen voor programma in de roeker Veiling. De waar- e wordt geschat op on- eveer achtduizend gul- FOTO: ANP Joe Jackson op Pinkpop LANDGRAAF Het programma van Pinkpop is rond. Nederlands oudste openluchtfestival contracteerde dit jaar tien groepen en artiesten. Zij spelen pinkstermaandag 20 mei op het terrein van de Draf- en Renbaan Limburg in de gemeente Landgraaf in de buurt van Heerlen. Het zijn The Tragically Hip, Tröckener Kecks, Primus, An emotional Fish, Luka Bloom, Joe Jackson, Living Co lour, Lenny Kravitz en Happy Mon days. Jan Douwe Kroeske praat tussen 10.30 en 23.00 uur de verschillende op tredens aan elkaar. Na afloop zullen extra treinen worden ingezet richting Zwolle, Utrecht, Rot terdam, Roermond, Maastricht en Sit- tard. SGP-jeugd vraagt aandacht voor kunst bij eigen achterban DEN HAAG De SGP-jongeren- organisatie organiseert in april een symposium en een expositie over beeldende kunst. Volgens de organi satoren is in de gelederen van de Staatkundig Gereformeerde Partij tot nu toe weinig aandacht en waar dering geweest voor kunst. Om meer begrip en kennis bij de ortho dox gereformeerde achterban te kweken zijn twintig kunstenaars uitgenodigd om te exposeren. De kunstenaars hebben een christe lijke levensovertuiging. De culturele bijeenkomst die in Rotterdam wordt gehouden heeft als thema: „Christe lijke kunst?!". 'Zeg 'ns Aaa' op Duitse televisie AMSTERDAM De succesvolle Nederlandse tele visie-serie 'Zeg 'ns Aaa', is vanaf 12 april ook in Duitsland te zien. De Duitse omroep ARD zendt dan 27 weken lang 'Sag mal Aah' uit, die is opge nomen met een complete Duitse bezetting. Het is voor het eerst dat de serie op deze wijze aan het buitenland is verkocht. Tot nu toe was Zeg 'ns Aaa al te zien in onder meer België, Griekenland, Au stralië en Spanje, maar daar wordt de serie veelal nagesynchroniseerd. De Duitse versie wordt in München geproduceerd door Bavaria Film GmbH. De Duitsers krijgen dezelfde afleveringen te zien als de Nederlandse kijker de afgelopen 11 jaar. Mien Dobbelsteen heet in de Duitse versie Maria Doberstein en wordt gespeeld door Veronika No- wag. In Nederland zijn inmiddels 176 afleveringen van Zeg 'ns Aaa uitgezonden. De Vara brengt de serie ook het komende seizoen weer op de buis. Kirov Ballet komt naar Amsterdam AMSTERDAM Het Muziektheater in Am sterdam heeft het we reldberoemde Kirov Bal let uit Leningrad weten te contracteren voor het seizoen 1991/1992. Het Russische gezelschap zal twee klassieke balletten dansen 'Het Zwanen- meer' en 'Le Corsaire'. De voorstellingen zijn op 6, 8, 9 en 11 mei 1992. Het is voor eerst in twin tig jaar dat het Kirov Ballet weer in Nederland is te zien. JULIEN CROISET: DEN HAAG Julien Croiset, de 25-jarige zoon van de artistiek directeur van het Nationale To neel, was het liefst prof voetballer geworden. Dat zat er echter niet in, daarom is hij aan het to neel gegaan. Toch ligt zijn hart nog steeds op de groene mat. En in zijn ogen is voetballen bij AC Milan „het mooiste wat er is". Als hij nu een aan bieding kreeg om bij deze club te voetballen, zou hij direct toehappen. Niet dat hij ook maar een moment gelooft dat dit nog ooit zal gebeuren. Het is overigens louter toeval dat wij met hem praten in de directiekamer van vader Hans Croiset. Die is even niet bezet en we hebben een plek je nodig om rustig met elkaar te kunnen converseren. Van een toekomstige troonopvol ging is absoluut geen sprake. Julien staat in 'Ivanov' van Anton Tsjechov, dat morgen onder de regie van de Belgi sche regisseur Luk Perceval bij het Nationale Toneel in première gaat. Hij levert als de accijnsbeambte Kosych slechts een bescheiden bijdra ge aan de voorstelling. Het is voor de jonge Croiset zijn derde 'openbare' optreden, sinds hij v rig jaar de Ant werpse toneelschool diploma loos de rug toekeerde. Hij kreeg daar les van Luk en die heeft hem gevraagd voor Ivanov. Het stuk wordt voor een deel bezet door Vlaamse acteurs. De zachte en de har de g-gebruikers (de Hollan ders) staan gebroedelijk sa men op de planken. En dat geeft de toch al kleurrijke voorstelling een extra kleur tje. Na Ivanov gaat Julien naar het Theater van het Oosten, waar "zijn moeder Agaath Witteman de artistie ke scepter zwaait. In volgorde van opkomst is de jonge acteur al de derde Croiset die aan het toneel ging. Grootvader Max was de eerste en vader Hans deelt de tweede plaats met oom Jules. Julien kreeg weliswaar het toneel al met de paplepel in gegeven, maar in hoeverre zijn ouders invloed hebben gehad bij zijn uiteindelijke keuze, weet hij niet. „Er werd thuis veel over the ater gepraat. We gingen ook altijd naar de premières. Maar toen ik tien, twaalf jaar oud was, was ik niet zo geïn teresseerd in Shakespeare en Tsjechov en hun collega's. Die zeiden me niet zoveel. Dat is pas later gekomen. Ik voetbalde liever. Ik speelde bij de plaatselijke club van Vreeland, daar woonden we. Ik deed het echt niet onaar dig, kon een behoorlijk balle tje trappen. Maar toen ik werd ingedeeld bij de 17-jari- gen, ging fysieke kracht veel meer meetellen. Toen viel ik weg. Ik was wel elke dag op het voetbalveld. Ik vond voetballen heerlijk en dat vind ik nu nog, al doe ik het _Jra?d niet zoveel meer". Blind Julien vindt het nog steeds spijtig dat hij vorige week de Europa-Cupwedstrijd AC Mi lan-Marseille op televisie heeft gemist, omdat hij moest spelen (try-out). „Dat vond ik natuurlijk ook heel erg span nend. Maar het mooiste zou zijn geweest als die wedstrijd was begonnen na afloop van de voorstelling". De toneel speler dagdroomt nog even verder over een aanbieding van AC Milan. „Ik zou dan tot mijn drieëndertigste kun nen voetballen en na afloop acteur worden". Dan relati veert hij manhaftig: „Och, ik heb nooit echt geprobeerd om profvoetballer te wor- Julien ging op zijn achttiende naar de toneelschool in Maas tricht. De mensen in zijn om geving hadden hem dat aan geraden. Het was geen echte bewuste keuze van een be vlogen acteur in wording. Maar hij wilde het wel eens proberen, want hij had op de middelbare school ontdekt dat op het toneel staan best leuk was. Hij deed daar veel aan theater, vooral aan caba ret. „Maar ik ging blind naar Maastricht, had geen idee wat me te wachten stond. Bij de eerste les zei de leraar: trek maar een jasje aan en speel een rol. Ik wist niet wat ik doen moest, ik vond het doodeng. We moesten elke dag improviseren. Ik dacht: is dat nou toneel? Het ging gewoon niet. Na een jaar kreeg ik te horen: je bent nog te jong, kom over een paar jaar nog maar eens terug". Antwerpen Julien liet zich hierdoor niet uit het veld slaan. Hij stapte naar de Haagse Comedie en kreeg een klein rolletje. En van het een kwam het ander, hij kreeg meer aanbiedinkjes voor rolletjes van tien, twin tig of soms wel dertig zinnen. Zo speelde hij behalve bij de Haagse Comedie ook bij to neelgroep De Appel en Glo be. „Ik heb dat twee jaar ge daan. Het verdiende aardig en het was ook wel een mooie tijd. Maar ik leerde er niets van, ik ging niet echt vooruit. Ik wilde echt iets kunnen en daarvoor moet je toch naar de toneelschool. Toen raadde Maijon Brands- ma me aan om het eens in Antwerpen te proberen". Na twee jaar hield de jonge Croiset ook de Belgische to neelschool voor gezien. „We waren nog maar met vier man over. Het was helemaal niet gezellig meer. En onze spelleraar vonden we zo stom, dat we hem wegstuur den. Met die man viel niet te werken. Toen kregen we voor straf geen spelles meer. We liepen maar een beetje rond op die school. Je krijgt daar trouwens heel weinig les. Je moet alles zelf doen. Dat is ook wel het goede van de school. Maar ik kon er niet tegen. Daarom ben ik er op een gegeven moment mee Julien Croiset: "Ik geloof niet in dat heilige vuur". Heilige vuur Hans Croiset hief niet het foei-vingertje omdat zoonlief zijn school niet afmaakte. „Ik denk dat hij het wel begreep. Maar het was niet zijn affai re, zoiets beslis ik zelf". Ju lien vond onthaal bij het ge zelschap van zijn moeder. Hij speelde mee in 'De Drie Zus ters' en later als invaller in 'Schrijf 't maar in het zand'. „Ik heb daar veel geleerd. En nu ga ik weer een stapje ver der met Ivanov. Ik moet er wel erg hard voor werken. Ik vind mijzelf ook nog niet zoveel soeps als acteur. Maar ik denk wel dat ik het kan leren". Julien beziet zijn vak met een ontwapenende nuchter heid. Hij houdt natuurlijk van theater, maar warmt zich niet genoegzaam aan het, heilige vuur. „Omdat ik daar niet in geloof. Sommige ac teurs hebben het kennelijk nodig om hun vak te mytho logiseren. Ik vind dat onzin. Het is gewoon leuk om te doen. Het verdient aardig. En soms is het ook vreselijk pijn lijk. Maar dat heilige vuur. Als mensen zo gaan praten, haak ik af". Dankzij Luk Perceval speelt Julien even bij het Nationale Toneel. Vader Hans heeft hem niet gevraagd. „Dat zou hij ook nooit doen", veron derstelt zoonlief, „Want in dat opzicht is hij heel streng. Hij heeft iets van: je moet je eigen boontjes maar doppen. En dat is goed. Maar ik zou het op zich helemaal niet erg vinden om hem als directeur boven me te krijgen. Dat vind ik alleen maar gezellig. Hans is mijn vriend. Ik ben trots op hem en op mijn moe der. Ik voel me dan ook altijd heel ongelukkig als er over hen een slechte kritiek ge schreven wordt. Vroeger, toen ik nog niet zoveel om toneel gaf, liep ik op school wel altijd op te scheppen over mijn ouders". Moppen We gaan terug naar 'Ivanov'. Een groepje muzikanten oe fent achter op het toneel, dat gemeubileerd is met rijen rode bioscoopstoelen. Niets wijst erop dat de voorstelling reeds is begonnen. Zelfs niet wanneer die vreemde melo- dica-speler op verhoogde zo len samen met een pianiste een stukje instudeert. Pas la ter blijkt dat de man graaf Sjabelksi (Peter van den Be gin) en de vrouw Anna (Mar leen Stolz) is, de aan tbc lij dende echtgenote van Ivanov (Roelant Radier). Ivanov, die wordt omringd door egoïsti sche mensen, die de dagelijk se sleur ontvluchten in de drank, roddels en banalitei ten, kan niet meer van zijn vrouw houden. Hij ontvlucht haar elke avond, terwijl hij gevangen wordt gehouden door schuldgevoelens. Anna sterft en Sasja (Helen Suy- derhoud), de zoon van Iva- novs vriend, wil haar plaats innemen. Ivanov kan echter niet meer geloven in de lief de en pleegt zelfmoord. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Luk Perceval zet mensen op het toneel, die van zichzelf een karikatuur maken. Men sen die leven in een wereld van verveling en uitzicht loosheid. Maar ook een we reld waarin het racisme, het anti-semitisme welig tiert. Luk vertaalt dit meedogen loos naar deze tijd, door de oude vrouw (gespeeld door de acteur Bart Kiene) schun nige moppen te laten vertel len over Marokkanen en an dere minderheden. Dat is haar manier om met emoties om te gaan. Julien: „Van de ene kant zijn het leuke mop pen. Je lacht erom en denkt dan: mijn hemel waar ben ik nu over aan het lachen. Op die manier word je gecon fronteerd met je eigen voor oordelen, je eigen racistische denkbeelden". AMSTERDAM De Tweede Kamer moet een stokje steken voor de ilannen die in Hilversum •estaan om programma's 5chijvoor allochtonen te ver- plaatsen naar minder inte- JJ ressante tijdstippen in de middag en weekeinden, p Harde garanties via de minister van WVC en een ehne eigen omroep voor min derheden zijn daarbij on ontbeerlijk. Dit schrijft de Omroep Alloch tonen (STOA) in een brandbrief aan de leden van de Tweede Kamer. DL1 Volgens de STOA dreigen de allochtonen door de nieuwe zenderindeling „ongemerkt de dupe" te worden door de verplaatsing van Voor hen bestemde programma's. O] dit moment verzorgt de NOJ ongeveer 105 uur program- „o^ma's voor allochtonen. Dat ;ebeurt bijna dagelijks op Nederland 3 van 18.00 tot 18.30 uur. De omroepen heb ben de tijd tussen 18.00 en 24.00 uur echter aangemerkt als „prime-time", waarin in programma's voor een bre- ^er publiek uitgezonden moeten worden. Dit om de concurrentie met RTL4 goed aan te kunnen. Volgens de STOA leidt dit er toe dat programma's voor doelgroe pen vanaf 1 oktober worden uitgezonden op tijdstippen waarop de doelgroep niet kan worden bereikt. Boven dien wordt de autochtone kijker niet meer geconfron teerd met hetgeen in de al lochtone gemeenschappen leeft. De huidige ontwikke lingen zijn „in strijd" met de taakopdracht van de NOS, aldus de STOA. De stichting vraagt de Kamerleden daar om garanties te bedingen bij de minister van WVC, zodat ook binnen de nieuwe opzet aandacht besteed wordt aan allochtonen. Dat zou kunnen door bij de financiering van de reorganisatie geld expli ciet te bestemmen voor der gelijke programma's. Verder moet de minderhedenpro- grammering zoals die nu ge stalte heeft gekregen bij de NOS, worden ondergebracht bij één zendgemachtigde, een eigen omroep voor minder heden. Hierdoor kan de zendtijd voor minderheden worden losgekoppeld van de NOS en komt de verant woordelijkheid voor de pro gramma's ook daar waar ze hoort, bij de minderheden zelf, aldus de STOA. >erd VELDHOVEN De gezamenlijke Nederlandse omroepen rooi moeten beschikking krijgen over een taaifunctionaris, die kan helpen bij het verbeteren van het taalgebruik op radio en televise. Deze aanbeveling werd gisteren gedaan aan het slot van een symposium over de eigen taal van radio en televisie. Volgens de Belgische hoogleraar Nederlandse taalkunde L. Be- 1* heydt is het taalgebruik bar en boos. Hij meent dat in het alge- meen de taal in de Nederlandse omroep is „geëvolueerd van Ne- erhi derlands naar Neejdulans". Bezuinigingen schadelijk voor het kunstbeleid DEN HAAG Het kunstbe leid wordt grote schade toe gebracht als er wordt bezui nigd op de incidentele subsi dies. Dat schrijft de Raad voor de Kunst in een spoed- brief aan minister D' Ancona van wvc. De raad reageert hiermee op de brief van mi nister Kok (financiën) waar in gesproken wordt over een bezuiniging van 5,2 miljoen gulden op de incidentele sub sidies voor culturele activi teiten. In de kunstwereld wordt verhoudingsgewijs veel met incidentele subsi dies gewerkt en de bezuini- gingsdruk zou dus onevenre dig zwaar uitpakken, aldus de raad. „Het aanbod van ad hoc-projecten raakt dan on der het minimum dat nood zakelijk is om een kunstdis cipline vitaal te houden", al dus de raad. Expositie portretten van directeuren ZEIST Circa 70 portretten van directeuren afkomstig van 17 Nederlandse bedrijven zijn tot en met 5 mei op de exposi tie 'Mijne Heren' in het Slot Zeist te bezichtigen. De exposi tie toont portretten uit het Ne derlandse bedrijfsleven van de 18de eeuw tot heden. De por tretten zijn in opdracht van de bedrijven geschilderd door portretschilders als Jan Veth, Jan Sluijters, Han van Meege ren, Carel Willink, Sierk Schröder, Herman Gordijn en Ans Markus. De catalogus die bij de expositie verschijnt, be vat artikelen over de geschie denis van het portret in het al gemeen en het directieportret in het bijzonder. Passiemuziek uit de baroktijd, NCRV-televisie, Nederland 1, van avond 23.18 uur. HILVERSUM De NCRV- televisie zendt vanavond een programma uit met passiemu ziek van Bach, Handel, Tele- mann en Keiser. In deze uit zending wordt het spoor terug gevolgd naar de plaatsen waar deze componisten zijn geboren of langdurig hebben gewerkt. De componisten komen uit Duitsland, de bakermat van de achttiende eeuwse barokpas- siemuziek. In deze 'gouden eeuw' van de barokmuziek was het in Nederland droevig gesteld met de kerkmuziek. Het calvinisme had op dat ge bied weinig te bieden. De or gels waren verdwenen of in onbruik geraakt en de kerk zang was in één woord misera bel. In het Lutherse Duitsland waren de kerkregels weer an ders. Muziek was dan meestal wel toegestaan, maar vrouwen mochten niet aan de eredienst deelnemen. De hoge stemmen moesten door knapen gezon gen worden. In de Lijdenstijd was het bovendien niet toege staan dat koperen blaasinstru menten en pauken meespeel den in het orkest. Het werd de kerkcomponisten in die tijd wat dat betreft niet gemakke lijk gemaakt In Hamburg was het bovendien verboden om een Passion in de kerk uit te voeren. Telemann, de compo nist die de meeste passie-mu- ziek op zijn naam heeft staan, moest daarvoor naar het mili taire 'Drilhuis' uitwijken. De componisten die in de uitzen- J.S. Bach is een van de vier componisten, die in de uitzending van de NCRV aan bod komt. FOTO: PR ding aan bod komen, waren soms goede vrienden van el kaar. Maar er bestond ook on derlinge naijver en concurren tie. De stad Halle, in de voor malige Oost-Duitsland was voor alle vier aantrekkelijk. Halle was de bakermat van het piëtisme, van de emotione le vroomheid, die de compo nisten aansprak. De barok- componisten Bach, Handel, Keiser en Telemann hebben dat ieder op hun eigen manier weten te verklanken. De NCRV maakte voor het pro gramma opnamen in Eisenach, Halle, Arnstadt, Teuchern, Leipzig en Hamburg. Aan de uitzending wordt meegewerkt door het Eindhovens Vocaal En semble en het Brabants Muzyk Collegie. Mattheuspassie van Bach, uitge voerd door het Bachkoor Holland, het Haags Matrozenkoor onder lei ding van Sipke de Jong, het Resi dentieorkest, Maria Zedelius (sop raan), Sylvia SchlUter (alt), Peter Bartels (tenor evangelist), Hermann Christian Polster (bas Christus), Ul- rik Cold (bas aria's), Ben de Ligt (viola da gamba) en Hans Broekman (orgel), onder leiding van Charles de Wolft. Gehoord in de Pieterskerk te Leiden op 28 maart. De roemrijke tradities van 'Matthöus'-vertolkingen tot nu toe hebben met elkaar gemeen dat het niet eenvoudig blijkt te zijn om precies duidelijk te maken waardoor ze zich van andere zo gunstig onderschei den. Dat dit ook voor de uit voering van gisteravond onder leiding van Charles de Wolff geldt, kan er op wijzen dat zijn aanpak van Bachs bekendste oratorium op weg is om een begrip te worden. De Wolff lijkt in ieder geval zijn vorm te hebben gevonden. Enerzijds bewust op de traditie leunend, heeft zijn visie anderzijds ook duidelijk de invloed van de nieuwere ontwikkelingen op het gebied van de uitvoerings praktijk van oude muziek on dergaan. Zo heeft het degelijke maar wat brave musiceren van eerdere uitvoeringen plaatsgemaakt voor een veel bewuster gebruik van de mo gelijkheden die de partituur met zijn dubbelkorigheid in koor en orkest biedt. Soms verstilde zeggingskracht, dan weer meeslepende dramatiek zijn het resultaat van deze be nadering; een vruchtbare com binatie van oud en nieuw. Het orkest reageerde meestal, het koor altijd, haarscherp, zuiver en flitsend op De Wolff, die met zijn suggestieve aan wijzingen de grote kwaliteiten van zijn Bachkoor Holland uit stekend naar boven wist te ha len. Ook de heldere compo nent van het Haags Matrozen- koor was bij dit ensemble ge heel op zijn plaats. Tussen de prestaties van de solisten vie len vooral die van de alt Syl via SchlUter op. Met name haar 'Buss und Reu' en 'Erbar- me dich' waren mooi getroffen en pasten prachtig in het ge heel. Aanvankelijk speelden een koutje en nervositeit de sopraan Maria Zedelius parten, maar in 'Aus Liebe will mein Heiland sterben' herstelde zij zich op schitterende wijze. Pe ter Bartels maakte zich met de boeiend vertolkte evangelis tenpartij voor een volgende uitvoering onmisbaar en Ulrik Cold die de basaria's zong en voor de pauze eveneeens met een onwillige keel worstelde, zorgde in 'Komm, süsses Kreutz' en in 'Mache dich, mein Herze, rein' voor bijzon dere muzikale ogenblikken. TOM STRENGERS Er is niets te koop in de wereld, oft komt in de kra nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15