leidwGowumtj? h Campus voor afgestudeerden in panden achter Langebrug STAD OMGEVING/KUNST/RTV uschauffeur rijdt in op fietser [ieuwe ontslagprocedure tegen adjunct-directeur Leidse Schouwburg UW HUWELIJKSDAG... EEN HEERLIJKE DAG!!! Persoonlijk cadeau Ccidóc Gouoont VRIJDAG 29 MAART 1991 PAGINA 11 den DEN Een 44-jarige chauffeur uit Sassen- n is gistermiddag aan- ouden nadat hij tot e keer toe met zijn I-bus was ingereden een 22-jarige Leidse De fietser werd indelijk wel geraakt de lijnbus, maar >f toch ongedeerd. jens passagiers had de iffeur de rit vanuit Sassen- i al in een agressieve rij- afgelegd. Mopperend en Idend op mede-weggebrui kers reed hij de bus naar het Leidse station, waarhij ruzie maakte met een overstekende voetganger. Rond vijf uur kwam de bus aan op de Steen straat. Daar ergerde de chauf feur zich aan de fietser die voor zijn voertuig wilde over steken. Dat was voor hem re den om op dat moment naar voren te rijden en de doorgang tussen zijn bus en een voor hem wachtende bus te slech ten. Dat leidde tot een discus sie die van de kant van de chauffeur uitmondde in een scheldpartij. De overgebleven passagiers stapten uit omdat ze niet meer met de man wilden meerijden. Toen de fietser op zijn voer tuig stapte en wegreed, rea geerde de chauffeur direct. Hij reed er achter aan en naast de fietser aangekomen, opende hij de deuren van de bus. Daarmee raakte hij de onfor tuinlijke Leidenaar die ten val kwam. De man bleef onge deerd en heeft aangifte gedaan van mishandeling. De chauffeur meldde zich kor te tijd later bij de politie om zijn verhaal te doen. Volgens een politiewoordvoerder maakte hij een overspannen indruk. Eerste bekeuring voor trainen pit-bulls LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is gisteren be keurd toen hij 's morgens zijn twee pit-bullterriërs zonder muilkorf uitliet en trainde bij de kinder boerderij in de Merenwijk. Het was de eerste keer dat in Leiden iemand daarvoor is bekeurd. Sinds kort is in de algemene plaatselijke verordening (APV) een bepaling opgenomen dat gevaarlijke honden zoals pit-bulls alleen gemuilkorfd mogen worden uitgelaten. De man gaf toe dat hij de honden trainde door ze in stokken te laten bijten en ze daaraan te laten hangen. Een van de honden zou bovendien een kip in de kinderboerderij hebben gebeten. Volgens po litiewoordvoerder H. Langendoen kostte het nog enige moeite om de man ervan te overtuigen dat hij in overtreding was. Bij herhaling is het moge lijk dat de betrokken honden in beslag worden ge- Subsidie voor stichting Tegen Seksueel Geweld 'LEIDEN Om te voorkomen dat de coördinatrices van het Samenwerkingsverband tegen Seksueel Geweld ontslagen worden krijgt deze stichting een eenmalige subsidie. Zo krijgt het samenwerkingsverband een bijdrage van 29.500 gulden om de tekorten in de exploitatiekosten voor dit jaar op te vangen. Oorzaken hiervan zijn de achterblij vende inkomsten ten opzichte van de uitgaven en de be perkte inbreng van de regiogemeenten. Daarnaast is er nog een achterstand in het afdragen van de pensioenpremie door het samenwerkingsverband. Ook voor dat bedrag van 22.000 gulden stelt de gemeente zich nu ga rant. Desondanks is de stichting nog steeds niet uit de problemen. Het ontslag voor de coördinatrices dreigt nog steeds als er geen andere financieringsmiddelen worden gevonden. Ge volg daarvan is dat preventieprojekten of de hulpverlening aan daders vertraging ondergaat. Mislukte overval op Rabo-bank Zeemanlaan LEIDEN Een nog onbekende man heeft gis teravond de Rabo-bank op de hoek van de Zeemanlaan en Lammenschansweg overval len. Toen het personeel wegdook achter de ba lie en alarm sloeg, vertrok hij onverrichter zake. De gemaskerde man van naar schatting 25 jaar oud, stapte kort voor half acht de bank binnen. Hij trok een pistool waarvan niet duidelijk is of dat echt was en eiste geld. Het balieperso- neel, dat overigens achter kogelvrij glas werkt, dook direct op de grond en slaagde erin alarm te slaan. De man vluchtte, terwijl de politie zeer snel daarna ter plaatse was. De omgeving is uitgekamd, maar de overvaller werd niet aangetroffen. Op het moment van de overval was er behalve het personeel één klant in het bankfiliaal. slaa; PROJECTONTWIKKELAAR ONDERZOEKT IDEE VAN GOEKOOP LEIDEN De Amster damse projectontwikke- ir P. Logchies hoopt in iptember te kunnen be nen met de heront- kkeling van de pan- ten van Groen/SMD aan in achter de Langebrug. d volgende maand ipt hij een keuze ge laakt te hebben uit ee voorlopige ideeën, het eerste is sprake in winkels, al of niet in ige-vorm, met daar- iven woningen. Het eede idee is opgewor- n door burgemeester Goekoop en behelst de inleg van een soort mpus voor afgestu- leerden van de Leidse iniversiteit. het druk- en uitgeverscon cern Groen/SMD liet in sep tember 1989 weten definitief Jiit de binnenstad te willen [verdwijnen. Het Leidse par- Ikeerregime, de daarmee sa menhangende irritatie en ruimtegebrek in het alge been, noopten het bedrijf om naar een nieuwe locatie uit te zien. Het van oudsher Leidse bedrijf - sinds 1862 - besloot vorig jaar dat naar de Roose veltstraat zou worden ver huisd. Een vier miljoen gul den kostend en 3500 vierkan te meter groot gebouw word daar neergezet. Van gemeen tezijde werd positief gerea geerd op dit besluit van Groen/SMD: „Ik ben blij dat de Groen-groep voor Leiden behouden blijft", liet H. Amptmeijer van de direc tie economische zaken weten. Restricties Beperkingen voor de heront wikkeling van de panden aan en achter de Langebrug bleken voor diverse project ontwikkelaars tot nu toe een stuikelblok. De gemeente had geen geld om de panden te verwerven en zelf te ontwik kelen. Externe financiers dus projectontwikkelaars) waren wel te vinden maar vonden restricties van ge meente en bestemmingsplan nen op hun weg. Wilde idee ën zoals de aanleg van een „tropische zwemparadijs" werden bij de gemeente ho nend weggewoven maar het creatiefste idee wat G. Schramma namens de ge meente daar tegenover mocht stellen was niets sim peler dan woningbouw. Ontwikkelaars als het Rot terdamse Korswagen en het Amsterdamse Amstelkern lieten daarom uiteindelijk de beurt aan Logchies Vastgoed BV eveneens uit de hoofd stad. Directeur Logchies denkt wel met de gemeente tot een voor beide partijen bevredigende overeenkomst te kunnen komen: „Toen de gemeente zei dat ze het liefst woningen gebouwd zagen worden heb ik geantwoord dat ik aan dit project mis schien niet eens zoveel hoef te verdienen maar dat ik ze ker niet van plan ben eraan te verliezen", declasseert hij de wens van de gemeente. Vervuiling Toch is hij zeker niet van plan om gemeente of de om wonenden tegen zich in het harnas te jagen. Hij denkt niet eens aan hoogbouw, ho reca of aantasting van de mo numentale gevels: „Ik wil als het project eenmaal af is wel nog door Leiden kunnen lo pen zonder dat ik m'n gezicht hoef te bedekken van, pas op, anders herkennen ze me", al dus Logchies. Naast de geschetste beperkin gen steekt er voor Logchies nog een addertje onder het gras. De grond onder het ge deelte waar nu nog de druk kerij zit, is na meer dan een eeuw drukarbeid vervuild. De uitkomst van een vorig jaar gehouden bodemonder zoek toonde dat aan. Bij tota le sloop van de drukkerij- ruimte inclusief funderingen, zal de grond moeten worden afgegraven. „Maar als de be- tonvloer blijft liggen dan mag, volgens de geldende mi lieuwetten, de grond onaan getast blijven", aldus Log chies. Met in achtneming van alle beperkingen wil de Amster dammer toch aan een Leids avontuur beginnen. Binnen het kader van „wat mag" be dacht hij een plan voor „hoogwaardige" winkels eventueel met een passage op het binnenterrein wat nu dienstdoet als parkeerplaats. Daarboven wil moeten twee drie lagen woningen ko men. Omdat de Langebrug niet als een echte winkel straat bekend staat, wil hij maatregelen nemen om aan die status wat te doen. Een „zware" en waarschijnlijk zo wel brede als imposante ont sluiting op de Langebrug en een echte publiekstrekker moeten daarvoor zorgen. Burgemeester C. Goekoop deed Logchies persoonlijk een andere idee aan de hand. Op aanraden van de Leidens eerste burger onderzoekt Logchies nu ook de mogelijk heid om een „campus voor alumni" te verwezenlijken. Samenwerking met de Leid se universiteit is hiervoor noodzakelijk. Naar Ameri kaans model maar met Ne derlandse ruimtelijke beper kingen moeten een veertigtal woningen plaats bieden aan afgestudeerden die in Leiden willen blijven. Voorzieningen als een gymzaaltie en studie ruimtes horen daar volgens Logchies bij. Het uitzicht vanaf de stadhuistoren op het gebied tussen Breestraat en Pieterskerk. Aan de Langebrug ligt het „blok" panden waarvoor projectontwikkelaar Logchies twee plannen heeft. FOTO: WIM VAN NOORT Parkeren Bij beide plannen komt het oude binnenstadsprobleem van parkeren om de hoek kijken. Daar kan de Amster damse ontwikkelaar kort over zijn: „Willen parkeren in een binnenstad vind ik so wieso asociaal. Zowel in Lei den als in mijn eigen stad ben ik een voorstander van het autovrij maken van de binnenstad. Het is de taak van de gemeente om aan de randen van het winkelgebied garages en andere voorzie ningen neer te zetten", aldus Logchies die daarmee aan geeft dat voor zijn project het parkeren nauwelijks priori teit heeft. „Ik wil best een paar parkeerdekken onder gronds maken als dat mag. Maar dat is heel duur en daarom waarschijnlijk niet financieel haalbaar". Eind april komt Logchies met een door de Leidse ar chitect Van Swieten gete kend, definitief voorstel. Mocht de gemeente daarmee instemmen en het vervolgens ook in de inspraak niet op bezwaren stuiten dan hoopt Logchies in september, ge lijktijdig met de verhuizing van Groen/SMD naar de Rooseveltstraat, met de he rontwikkeling te kunnen starten. LOMAN LEEFMANS De gemeente iden heeft adjunct-di- teur H. Kagie opnieuw nu per 1 april - gligezegd. De nog lopen- 91 ontslagprocedure bij de 91 btenarenrechter is 9lirmee beëindigd. Aan- 9f ling is volgens de ge- ?§ente dat uit het onder- naar de schouwburg je gegevens boven ;r zijn gekomen die jjj der niet bekend waren. Kagie en zijn advocaat be strijden dat. Ze gaan het ontslag dan ook opnieuw aanvechten. Kagie werd bijna op de kop af een jaar geleden ontslag aan gezegd naar aanleiding van de schouwburgaffaire. Tegen dat ontslag maakte Kagie toen met succes bezwaar. De ambtena renrechter maakte het in af wachting van een bodempro cedure ongedaan. De gemeen te kreeg bovendien veel kri tiek te verduren van de rech ter. Het ontslag zou een veel te zware maatregel zijn omdat niet alleen Kagie, maar ook de gemeente zaken te verwijten vielen. Bovendien was volgens de rechter niet bewezen dat Kagie een greep in de kas van de gemeente had gedaan. De gemeente voert nu op nieuw aan dat Kagie zich schuldig heeft gemaakt aan plichtsverzuim. Daarbij wordt genoemd het ten onrechte wij zigingen van de recettestaten, het verantwoorden van de op brengsten van „rij 13" (van deze stoelenrij werd de op brengst door de directie buiten de administratie gehouden), het ten onrechte besteden van geld van rij 13 om wegsleep- kosten voor een impressario te betalen, de aanschaf van een cd-speler en een videorecorder uit de kas van de schouwburg, het veranderen van gegevens van het door Kagie gehouden internationaal volksdansfesti- val en het opnemen van geld van dat festival. Bovendien zou Kagie hebben meegewerkt aan het zwart uitbetalen van onkosten aan zangeres Mariol Flore. Kagie en zijn advocaat M. Vis ser bestrijden dat het hierbij gaat om nieuwe zaken. De meeste van deze zaken zijn ook aan de orde gekomen in de eerdere rechtzaak tegen Kagie. Volgens Visser is er geen goede verklaring voor het beginnen van een nieuwe procedure. „Ook de huidige procedure zou hebben geduurd tot het vonnis tegen mijn cliënt onherroepelijk is. Ik verwacht dan ook dat als we om een voorlopige voorziening vragen, zoals vorig jaar, dat de uitspraak hetzelfde zal zijn. Er zijn voor zover ik kan nagaan geen nieuwe zaken aange voerd". Schouwburgaffaire De nog steeds lopende ontslag zaak tegen Kagie is het gevolg van de schouwburgaffaire. Die begon in het najaar van 1989 nadat was gebleken dat er 132.000 gulden was verdwenen bij de Leidse Schouwburg. Het is nooit duidelijk geworden waar dat geld bleef. Bij het on derzoek dat volgde bleek dat de administratie van de schouwburg een chaos was. Er zouden bovendien diverse on regelmatigheden hebben plaatsgevonden. De verantwoordelijk wethou der F. Kuijers trad als gevolg daarvan vorig jaar af. Direc teur F. Boelen van de schouw burg werd tot een geldboete veroordeeld wegens sjoemelen met declaraties. H. Kagie werd wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij was onder andere beschuldigd van het wijzigen van recettes taten, het zelf tekenen van overwerkdeclaraties en het ten onrechte opnemen van gelden van het internationaal volksdansfestival dat hij begin jaren '80 organiseerde. Enkele van die aanklachten werden ter zitting geschrapt. Kagie ging in hoger beroep. Daar moet nog een uitspraak in worden gedaan. Treinverkeer tussen Leiden en Alphen uitgedund UTRECHT Het treinverkeer tussen Leiden en Alphen aan den Rijn was ook gistermiddag in beide richtingen uitgedund vanwege de defecte wissel. Tussen 16.05 en 18.05 uur vielen vijf spitstreinen tussen Leiden en Alphen uit; tussen Alphen en Lei den reden in die periode vier treinen niet, zo heeft een NS- woordvoerder meegedeeld. De wissel is woensdagochtend defect geraakt bij de ontsporing van een werktrein. Vandaag verwacht NS geen problemen met de treinenloop omdat er vanwege Goede Vrijdag toch al een be perkte dienstregeling geldt. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. I maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: J Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: j M Men aoonoe oonMng bettoni kon ten t*:oei vr een aforwent worom yyrtf I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag ■iiii'iiiiiijii»i'iiiiii»iiiiy.im

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11