Kerken pleiten voor handhaving zondagsrust ficidócSomcM'" CeidócSouoont „In huwelijk bouw je muur om je heen" kerk wereld beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZeidóïQowvant DONDERDAG 28 MAART 1991 PAC PI Tsjechoslowaakse bisschop aan de kant gezet schop Vilem Stonawski en zijn plaatsvervanger Karei Wojnar aan de kant gezet. Tijdens een bijzondere synodevergadering werden zij beschuldigd van samenwerking met de voormalige communistische overheid. De twee geestelijken zijn volgens de synode mede-verantwoordelijk voor „de misvorming van het kerkelijk leven in Tsjechoslowakije en voor de atheïstische in vloed van de staat op de kerk". Bovendien zouden zij hun ambt misbruikt hebben „voor materiële voordelen". Stonawski heeft op verzoek van de communistische autoriteiten disciplinaire maatregelen genomen tegen predikanten en theologie-studen- ten, schreven predikanten en andere kerkelijke medewerkers begin dit jaar. Voormalige dictator Noriega kan nog niet worden gedoopt MIAMI De Panamese ex-dictator Manuel Noriega, sinds vo rig jaar een 'wedergeboren christen', kan voorlopig niet wor den gedoopt. De gevangenis van Miami beschikt namelijk niet over een doopvont. Dat deelde Stephen Pontesso, directeur van de gevangenis in Miami, mee. Noriega wordt vastgehouden in afwachting van een rechtszaak in verband met de handel in verdovende middelen. De gevangenisdirecteur weigert Noriega om veiligheidsredenen naar een kerk te laten gaan. Baptisten- voorgangers dringen er bij de betrokken autoriteiten op aan hem de kans te geven zich te laten dopen. De toetreding van Noriega tot hun kerk heeft bij Amerikaanse baptisten tot ver schillende reacties geleid. Veel kerkleden zijn blij dat een zon daar berouw toont. Rooms- katholiek tijdschrift voor geneeskunde en ethiek NIJMEGEN Rooms-katho- lieke medische organisaties hebben besloten een 'Tijd schrift voor geneeskunde en ethiek' uit te geven. Het kwartaalblad wil een forum zijn voor mensen die vanuit een christelijke mens- en maatschappijvisie nadenken over de menswaardigheid van de gezondheidszorg. De redactie schrijft in het eer ste nummer dat zij een eigen bijdrage wil leveren aan de medisch-ethische reflectie binnen de christelijke geloofs gemeenschap. Tegelijk wil zij deelnemen aan het maat schappelijk debat over de vraag hoe humaniteit kan worden bevorderd. Gastschrijver minister Hirsch Ballin (justitie) schrijft dat door de snelle medisch-tech- nische ontwikkelingen de be hoefte aan ethische reflectie in de gezondheidszorg zich steeds duidelijker aftekent. „Wij zijn onderhand beland in een situatie waarin ons han delen de maat van het mense lijke lijkt c.q dreigt te overstij gen. Een voortdurende ethi sche bezinning hierop zal ons ervoor kunnen behoeden té ver binnen te dringen in de geheimen van het menselijk leven." Het tijdschrift wordt uitgege ven onder auspiciën van een stichting, waarin de medische afdeling van het rk Thijmge- nootschap, de Katholieke Vereniging van Ziekenhuisin richtingen en de katholieke sector van de Vereniging van Geestelijk Verzorgers in Zie kenhuizen deelnemen. Nederlandss Hervormde Kerk Beroepen te Rotterdam-Zuid J. ter Steege te Steenwijk; te Zaandam tot predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijke verzorging Hervormd CentrumXpart-time) en te vens benoemd als bijstand in het pastoraat te Zaandam(part-time) mevr. C.H.D. Frijlink, kand. te Uit hoorn, die dit beroep en deze be noeming heeft aangenomen. Be noemd tot bijstand in het pastoraat te Bolsward (part-time) H.R. Dijkstra, a.s. emeritus predikant te Makkum, die deze benoeming heeft aangeno men. Beroepen te Baambrugge M. Oostenbrink, kand. te Utrecht. Aan genomen het beroep door de Gene rale Synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden(geeste- lijk verzorger voor de gevangenis Es- serheem te Veenhuizen) L. Neljmeij- er, kand. te Buurse. Gereformeerde Kerken Beroepen te Slootdorp(part-time) drs. F.F. Omta te Sexbierum. AMERSFOORT De Nederlandse kerken vin den dat de zondag een rustdag moet blijven. „Dit grote goed mogen we ons niet stukje bij beetje laten ontnemen, voor welk mo tief van winst en gemak dan ook", zo staat te lezen in 'Werken op zondag, een brief over de zondag- sarbeid' van de Raad van Kerken in Nederland. „De vrije zondag, een rustdag, is voor de hele samenleving een weldaad. De mens is er niet voor de produktie, maar de produktie is er voor de mens", aldus de brief naar aanleiding van vragen van werknemers over de toename van zondagsarbeid. Kerken hebben de taak om deze ge dachte in de samenleving le vend te houden en te beplei ten bij politici en onderne mers. De Raad ziet hier overigens ook een taak weggelegd voor maatschappelijke organisaties. Samen met deze organisaties kunnen de kerken ertoe bij dragen dat het produktiepro- ces zodanig ingericht wordt, dat de zondag niet aangetast hoeft te worden. „Rusten vraagt rust om je heen en dus het zoveel moge lijk terugdringen van de com mercie. Reclame op radio en tv is daar een stukje van", al dus de brief. Door een ge meenschappelijke vrije dag „kunnen mensen van allerlei levensovertuigingen samen een teken stellen dat er gren zen zijn aan de overheersing door economie en techniek." Verwijzend naar de lange tra ditie die bepalend is geweest voor de Nederlandse cultuur, pleit de brief voor de zondag als rustdag. „Waarom de zon dag? Minstens kan men zeg gen: waarom de zondag niet?" De keus voor elke andere dag zou „alleen maar kunstmatig" zijn. Als kerken opkomen voor de zondagsrust dan is dat niet al leen omdat zij de mogelijkhe den van kerkdienst en kerk bezoek veilig willen stellen, maar vooral omdat zij van mening zijn dat de vrije zon dag voor de hele samenleving een weldaad is. De kerken re aliseren zich echter dat de zondag niet voor iedereen die meerwaarde heeft die hij voor christenen heeft. De kerken oordelen overigens verschillend over de zondags rust. „Binnen de kerken le ven opvattingen van stringen te zondagsheiliging tot minder strikte opvattingen. Ook theo logisch variëren de inzichten. De vraag wat er wel of niet 'mag' op zondag heeft in (pro testants-) christelijke kring heel wat mensen beroofd van hun plezier in deze dag van vrijheid." Primair is de zon dag een feestdag, een dag van gedenken en verwachten. Tegelijk vindt de Raad het van wezenlijk belang dat jo den, moslims, hindoes en an deren meer dan tot nu toe ge legenheid krijgen voor het vieren van hun religieuze feesten. Moslims zouden een of twee dagen betaald verlof moeten krijgen voor het of ferfeest. Hindoes zouden voor het Holi- en Divali-feest een vrije dag moeten krijgen. Lijden in deze tijd Hun lijden vergeleken ze met dat van Christus. Het werd hen aangedaan door besluiten van de president. Het opschrift bo ven op het kruis verwijst naar een presidentieel decreet dat illegaal wonen in de hoofdstad verbiedt. foto: ap ALMELO Binnen het wereldje van gescheiden mensen wordt quasi-vro- lijk gedaan, weet Henk Klomp (38). In hun hart zijn de meesten echter droevig gestemd. Ieder een wil weer een relatie en wenst niet de zeurpiet uit te hangen. Dus dan doe je je best en heeft ie dereen een masker op van „ik ben er wel maar niet zelf." Sinds 4 jaar is hij gescheiden. Hij is nu zover vanuit een dal weer omhoog gekomen dat hij vrijelijk over z'n ervaringen kan praten, ervaringen die voor een niet onbelangrijk deel door z'n geloof beïnvloed zijn. De belangrijkste les die hij ge trokken heet: Ieder mens heeft de ander nodig, in wat voor relatie dan ook. Dat be paalt z'n gezondheid in zowel geestelijk als lichamelijk op zicht. Sta zoveel mogelijk voor - de ander open, schuif vooroordelen opzij en kiik of je wat voor elkaar kunt bete kenen. Klomp: „Mensen bouwen mu ren om zich heen, duwen emoties weg en willen als al leenstaande niets van de stilte weten. Maar je kunt, zo heb ik ervaren, niet om de stilte heenlopen, je zult er door heen moeten. Als je als al leenstaande de stilte vindt, dan vind je God in je zelf of wat voor naam je die her scheppende kracht ook wilt geven." Toen hij nog gehuwd was, woonden ze in een dorp waar Klomp volop meedraaide in het verenigingsleven en in de parochie waar hij lector en or ganist was. Voor de buiten wacht, zo vertelt hij, leek alles bij hem thuis te gaan zoals het hoort, maar dat was slechts de buitenkant. „Toen ik na rijp beraad m'n gezin verliet, rea geerde de buitenwacht vol on begrip. Je verliest je beste vrienden, je bent voor ie om geving de grote boosdoener. Alsof m'n vrouw en ik niet geheel uit elkaar gegroeid wa ren, wij zelf en onze kinderen daar niet onder leden." Nog durft hij vanwege de mo gelijke gevolgen voor z'n kin deren in hun geboortedorp niet met z'n volle naam in de krant. Reden waarom in dit verhaal zijn naam is veran derd. De afgelopen periode heeft hij ondervonden hoe goed het is als mensen over eikaars erva ringen rond scheiden en gelo ven praten. Henk Klomp: „Maar al te gauw zoek je in het begin namelijk de schuld bij je zelf en denk je dat al leen jou dit is overkomen. Je wordt bang, bang om stil te zijn, bang om te luisteren om dat daar juist een veroorde ling in schuil zou kunnen gaan en ook bang om niet meer begrepen te worden door r.~,isen in je omgeving waarvan je meende dat ze je door dik en dun zouden steu nen. Je merkt echter dat ze zonder te zeggen waarom weg blijven. En als je hen dan toch opzoekt, is het maar al te vaak dat je jezelf een indrin ger in hun 'veilige' leventje voelt." Hij rept van een periode van alleen zijn, met allerlei ver schijnselen zoals hoofdpijn, spanningen, rug- en maag klachten. Volgens hem puur psychisch van aard; immers, mensen die scheiden voelen zich maar al te vaak schuldig, zowel tegenover hun omge ving als God. Het christelijke credo luidt immers: „Dat wat God verbonden heeft, mag de mens niet verbreken." Kerke lijk gehuwden deden immers een belofte aan God elkaar te steunen naar eer en geweten. In de naam van God en zijn kerk werden ze verbonden, werden hen kinderen gegund om hen te laten opgroeien in een harmonieus gezinsleven, zoals het zo mooi heet. „Maar o wee," zegt Henk Klomp, „als dat voor jou niet haalbaar blijkt. Zonder zich af te vragen wat de mogelijke oorzaak zou kunnen zijn, komt de buitenwacht dan met allerlei veroordelingen. Schei den is immers zonde en daar mee is voor hen de kous af." Waar Henk Klomp voor pleit is dat er in de maatschappij, en in ieder geval binnen een instituut als de kerk met ge noeg aanspraken op het ver beteren van intermenselijke verhoudingen, meer begrip komt voor de andere en an- derssoortige in z'n algemeen heid. Dan gaat het niet alleen om de gescheiden man of vrouw; ook om andere alleen staanden zoals mensen die geen dak boven hun hoofd hebben, jongeren die zich van de maatschappij afgekeerd hebben en in drugsproblemen zijn geraakt, ouderen die zich in alcoholdampen hullen om zo te vergeten en ouderen die ziek worden van verdriet om dat de ander hen door de dood is weggenomen. Een andere conclusie die na vier jaar scheiding bij Klomp komt boven drijven is dat veel alleenstaanden hun le ven anders zijn gaan zien en ervaren. „Ze worden minder materialistisch en krijgen meer oog voor liefde en warmte om hen heen, leren beter te denken. In hun hu welijkse situatie, zo heb ik ook zelf gemerkt, was je toch meer gericht op het hebben van dingen, was er, wellicht onbewust, sprake van een ze kere pronkzucht tegenover de omgeving. Dat heb ik nu een stuk minder. Tuurlijk is het makkelijk dat je middelen hebt, maar het is voor mij niet langer de basis van m'n be-* staan." Platteland Alleen zijn, zo weet hij stellig, komt overal voor. „Niet al leen in de steden, ook in de dorpen, op het platteland. Vanuit een huwelijkse situatie ga je daar vaak aan voorbij, om maar niet met problemen geconfronteerd te worden. Dat tast immers de veiligheid en zekerheid van je eigen be staan maar aan. Punt is dat je als echtpaar niet zo gauw iets te maken wilt hebben met an dermans problemen. Iedereen bouwt een muur om zich heen, in feite doe je oogklep pen op. Als je als echtparen bij elkaar over de vloer komt, praat je toch een stuk gemak kelijker over allerlei zaken. Als er dan opeens een alleen staande komt, gaat het al gauw over de specifieke pro blemen die deze ondervindt en is het evenwicht in de ge sprekken zoek, het zijn geen onderwerpen meer die je ge meenschappelijk hebt en de belangstelling daalt." Klomp wil het huwelijk niet als samenlevingsvorm van zich afschuiven. Maar echte lieden zouden volgens hem er voor moeten waken al te veel van hun persoonlijkheid in te leveren. Dat is hem in ieder .geval zuur bekomen, zo con stateert hij achteraf. „Koste wat kost wil je als man en vrouw vaak bij elkaar blijven, hetzij vanwege de kinderen, om de zaak of gewoon vanwe ge het (kerkelijk) fatsoen. Door die beklemming kom je gewoon niet tot je recht. Het huwelijk biedt aan de ene kant dan wel een gevoel van geborgenheid en veiligheid, maar aan de andere kant stomp je als individu toch vaak af omdat je elkaar geen pijn wilt doen. Nu zeg ik: doe dat toch maar eens, voor je zelf opkomen; dan loop ie wellicht ook eens tegen de muur op, maar het werkt in een relatie wel verhelderend. Blijf je profileren als persoon. Laat je scherpe kantjes er niet te gauw van afslijten, blijf je zelf. Van daaruit kun je weer toekomen aan de ander. Dan verloopt de ontmoeting met die ander ook makkelijker. Ik voel me zelf nu een stuk op gewekter, vrolijker, maar niet zonder serieuze ondertoon." THEO KRABBE Men kent een mens nooit, maar soms voelt men niet meer dat men hem niet kent. Aartsbisschop Miloslav Vlk foto: ap Paus accepteert ontslag aartsbisschop Tomasek VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft het aftreden aan vaard van de 91-jarige aartsbisschop van Praag, kardinaal Frantisek Tma- sek. Dat heeft het Vati- caan gisteren laten we ten. Tomasek had om ontheffing uit zijn functie gevraagd van wege zijn hoge leeftijd. De paus heeft bisschop Miloslav Vlk, van het bisdom Ceske Budejovice, benoemd tot op volger van Tomasek. Vlk is een van de tien rooms- katholieke priesters die vorig jaar, toen Tsjechosolowakije de in 1949 afgebroken betrek kingen met het Vaticaan her stelde, tot bisschop werden benoemd. Tomasek, die onlangs ver klaarde een leeftijd van 91 „niet normaal" te vinden voor welke activiteiten dan ook, heeft veel steun gegeven aan Charta 77 en andere mensen rechtengroepen die de afgelo pen twintig jaar verzet heb ben geboden aan de commu nistische machthebbers. Vier maanden voordat de „fluwe len revolutie" een einde maakte aan het communis tisch bewind woonden dui zenden mensen in de Praagse St. Vituskathedraal een mis bij ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag. Tomasek werd in 1949 bis schop. Aan het begin van de jaren vijftig werd hij het slachtoffer van een anti-gods- dienstcampagne en zat hij en kele jaren gevangen. Hij werd in 1977 tot kardinaal verhe ven en kort daarop tot aarts bisschop van Praag benoemd. Het Vatikaan zei dat Vlk, die met studenten en intellectue len heeft gewerkt, net als veel andere priesters door de com munisten gedwongen is ge weest handarbeid te verrich ten. Tomasek is trots op zijn rol bij de geweldloze revolutie van november 1989. Samen met Vaclav Havel en Alexander Dubcek inspireerde hij de Tsjechoslowaken om met hun geweldloze strijd voor hervor mingen in hun land door te gaan. In een verklaring maakte hij duidelijk, dat de katholieke kerk geheel aan de zijde van het volk „in zijn huidige strijd" stond. De dag na de val van het communis tische bewind ging Tomasek voor in een door duizenden bezochte mis. Ook was hij de hoofdcelebrant in de mis waarmee Havel zijn benoe ming tot president vierde. Nog voor het einde van 1989 kwamen er nieuwe bisschop pen in Tsjechoslowakije. De communistische regering had jaren verhinderd dat er nieu we bisschoppen werden be noemd, wat ertoe leidde dat in november 1989 zeven van de dertien bisdommen onbe zet waren. Tomasek kreeg pas in 1988 na langdurig overleg tussen de regering en het Va ticaan assistentie van twee hulpbisschoppen. Nu alle bis dommen weer bezet zijn, achtte hij de tijd gekomen zijn functie neer te leggen. Moderamen past bescheidend u t'6» - Na een boycot van jaren hebben leden van het mode van de Nederlandse Hervormde Kerk deze week e f sprek gehad met de Zuidafrikaanse ambassadeur in land, A. Nothnagel. Het initiatief daartoe was van de uitgegaan. Niet onbegrijpelijk want Zuid-Afrika heeft lang bij dat het imago van dat land bij de stamverwan derlandse protestanten wordt verbeterd. Het gesprek ging niet over koetjes of kalQes. Intege o°r de ambassadeur werd regelrecht de les gelezen. De reg re8' De Klerk werd opgeroepen openlijk schuld te belijdei het moreel verwerpelijke beleid van apartheid. Ook vraagd om intensieve opvoeding van de blanke gemeei teneinde die te genezen van de ziekte die racisme het Er mag geen misverstand over bestaan dat de kerkel recht hebben, nee, zelfs de plicht dat te vragen. Het ge\ apartheidsbeleid in Zuid-Afrika was te verderfelijk oi nu met de mantel der liefde te bedekken. De vraag is of het verstandig is juist nu te kiezen voor een opstellii polariserend werkt, hoe principieel juist die ook is. blanke Zuidafrikanen moeten nog steeds 'bekeerd' wi Dat behoort nu voorrang te krijgen. Schuld belijden dan vanzelf wel. ;ev rEi Het moderamen zou zich ook moeten realiseren dat geven van macht, die bovendien lange tijd door een cl lijk getinte ideologie werd gerechtvaardigd, uiterst mc is. Hoe moeilijk dat is blijkt bijvoorbeeld wel uit de gan zaken bij het Samen-op-weg-proces tussen de voorna protestantse kerkgenootschappen waarbij onder meer h zit van kerkelijke goederen een groot struikelblok is ken. Het moderamen past daarom best een wat bescheii opstelling als het over anderen gaat, die nog veel groten teriële belangen moeten opgeven. Europa en de WEU ami Hu zal het zelf nooit openlijk zeggen, maar diep in zijnL" is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Han den Broek waarschijnlijk helemaal niet zo gelukkig me fet derdelen van de nieuwe pro-Europese koers die Groot n z tannië is gaan varen onder het bewind van premier Major. Diens voorgangster, Margaret Thatcher, was gisch voor elk initiatief dat kon leiden tot verderga overdracht van nationale bevoegdheden. Zij moest niets hebben van pogingen van de 'continentale' machteer Frankrijk en Duitsland om Europa op defensiegebied hankelijker te maken van de Verenigde Staten. ONDER John Major lijken de bakens in Londen te wc ïei verzet, zoals deze week bleek tijdens informeel overleg2 de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EC den in Luxemburg. Minister Van den Broek had on^ overleg gevraagd, onder meer om zijn ongerustheid te nen uiten over de Frans-Duitse plannen met de West l pese Unie. Als het aan bondskanselier Kohl en presjtste Mitterrand ligt, wordt deze defensieclub van negen EurfL^1 landen zo'n beetje ingelijfd bij de Europese Gemeensch het Frans-Duitse plan wordt de WEU ondergebracht Europese Raad, die bestaat uit twaalf eerste-ministers Franse president. Tot voor kort kon Nederland zich in zijn verzet ideeën verschuilen achter de brede 'atlantische' Margaret Thatcher. De vrees bestaat immers dat als te dicht naar de EG wordt geschoven, de NAVO buiten komt te staan. Die ontwikkeling draagt weer het geva. zich, dat de medeverantwoordelijkheid van de Veren j*| Staten voor de Europese veiligheid wordt verzwakt. Dat de ogen van Van den Broek onaanvaardbaar, omdat de A rikaanse en Europese veiligheidsbelangen ondanks de minderde dreiging van de Sovjetunie onlosmakelijk meN kaar zijn verbonden. ei De Britse minister van buitenlandse zaken Hurd ging 0| bijeenkomst in Luxemburg nog niet zo ver dat hij het Fr Duitse voorstel volledig omarmde. Maar in de visie vai regering Major moeten de Europese regeringsleiders wel meer dan nu het geval is richting kunnen geven aan het leid van de West Europese Unie. Hierdoor staat Nederl ij momenteel in feite vrijwel alleen in zijn verzet tegen de nadering tussen EG en WEU. Een meerderheid van de lidstaten vindt het uiteindelijke doel de omvorming de EG tot een buitenlands politieke grootmacht belanf ker dan de Nederlandse bezwaren. VOOR Van den Broek kleeft er ook nog een persoonlijk^ sico aan zijn wat geïloseerde positie op het Europese ton tal Van juni tot januari 1992 is Nederland, in de persoon Van den Broek, voorzitter van de EG. In dat halve moeten knopen worden doorgehakt over de Europese P rc* tieke Unie, de gezamenlijke buitenlandse politiek en derl^J ve over het Europees veiligheidsbeleid. Blijft de bewindsn zich afzetten tegen wat de meerderheid van de EG-lan( i wil, dan loopt hij het gevaar dat niet hij, maar premier Li k; bers namens Nederland gedwongen wordt die knopen te hakken. Gezien de enigszins gespannen relatie die de nister van buitenlandse zaken met zijn premier heeft, is een affront dat een overigens zeer bekwame en in Eur alom geachte man als Van den Broek politiek niet over kant kan laten gaan. d Uitgave. Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: per maand 25.70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2