beukenhof staat er >p zijn paasbest bij Gemeentehuis van Sassenheim in een vriendelijke omgeving loop Villa Panama Sassenheim onzeker Afvalstoffenheffing in Lisse niet omhoog GI-IDENS OMGEVING CcidócSouomtt DONDERDAG 28 MAART 1991 PAGINA 11 3 n dernemers op strand mogen terrassen vergroten d )RDWIJK De ondernemers vai iet Noordwijkse strand hebben onmiddellijke ingang toestem- gekregen om hun terrassen r te maken. Het vergroten van feviljoenterrassen van 130 naar vierkante meter is een van de rdelen van de opzet van de idexploitatie 1992. De gemeente nt de strand verpachting dan i van de Stichting Zeebad. ■no jens wethouder P. Barnhoorn toerisme kwam de stichting on- ersjHd lg< 5 OEMENTENTOONSTELLING VANDAAG GEOPEND ih'tSE ft vandaag de poorten A^Jir het publiek geopend. ntrjNationale Bloementen- ïstelling krijgt onmid "jk te maken met een 'eekeinde. Verwacht dt dat vele tienduizen- bezoekers tijdens de sdagen naar Lisse ko Zij kunnen er hun ophalen want een :G1J zienlijk deel van de zes ETRi joen bloembollen staat Ei'ln .-We staan er dit m r rond de opening let- t op ons Paasbest aldus Keukenhofdi- teur Henk Koster. luurlijk zijn we met volop i zo vroeg in het seizoen blij. Dat neemt niet weg we ondanks dat toch altijd ip bloei in Keukenhof heb- want we beschikken im- s over kassen en paviljoens rin het van begin- tot slui- sdatum één grote bloemen- om Bartens (PvdA) vond het niet erg handig nu al op het verzoek van Zeebad in te gaan. Dat verzwakt al leen maar de onderhandelingsposi tie van de gemeente voor 1992. De paviljoenhouders moeten fors gaan- betalen voor een plekje op het strand. „Als gemeente moet je daar wat tegenover kunnen stielen. Door nu al toestemming te geven voor grotere terrassen verschiet je al een groot deel van je kruit". A. Ouwe hand (GL) was bang dat de strSn- dexploitatie weer op een hellend vlak zou belanden. Niet ieder met de vraag nu al tor een strandtenthouder zal volgens hem oting over te mogen gaan om in de positie verkeren een vergro- betere exploitatie van de ting te kunnen toepassen. „Op deze idpaviljoens te kunnen bewerk- manier creëren we weer uitzonde- jen. Alleen Groen Links en de ringsposities op het strand en daar A bleken tegen. C. Voorham- wilden we nu juist zo graag van af". Akkoord over bouw in Gat van Palace NOORDWIJK De Noordwijkse ge meenteraad is akkoord gegaan met het voeren van een artikel 19 procedure om de bouw van het Sea Palace Residence, een plan van North Side Investments uit Lisse, mogelijk te maken. Alleen de frac tie van Groen Links stemde tegen deze invulling van het Gat van Palace. Het bouwplan omvat behalve een par keerkelder voor 45 auto's, winkel- en ho- recavoorzieningen en appartementen. Volgens Groen Links zullen Noord wijkers zich de dure appartementen niet kunnen veroorloven. Dat de woonruimten wel worden afgetrokken van de toewijziging aan woningen die Norodwijk mag bouwen is voor deze partij het struikelblok. „Ons is wel te verstaan gegeven dat „alles sal regkome", maar dat is voorlopig toch nog maar de vraag", aldus C. Verweij. Bovendien maakte hij zich zorgen over de parkeervoorzieningen. De projectontwik kelaar bouwt weliswaar een parkeerkel der maar met te weinig capaciteit. Voor het tekort aan parkeerplaatsen moet aan de gemeente een afkoopsom worden be taald. Het parkeerfonds is volgens Groen Links echter vrijwel leeg omdat eerdere schuldenaren nooit betaalden. Volgens wethouder V. Salman (CDA) zal er alles aan worden gedaan om het verlies aan woningen voor de eigen Noordwijkse be volking gecompenseerd te krijgen. Ook de parkeergelden zullen worden geïnd, want de projectontwikkelaar moet betalen voordat hij een bouwvergunning krijgt. Noordwijk subsidieert aanschaf compostvaten NOORDWIJK De bewoners van Noordwijk zullen binnen kort op goedkope wijze in het bezit kunnen komen van een compostvat. De gemeente gaat de aanschaf van de vaten subsi diëren met 87 gulden. De aanschafprijs van een VAM-compost- vat komt daarmee voor de Noordwijkse bevolking op 50 gulden. Slechts de VVD bleek tegen het plan. De liberalen vinden com- posteren van groente-, fruit- en tuinafval een te lastig en lang durig procédé. De vaten zijn volgens J. Smit ook wel erg snel vol. Hij had in een commissievergadering al gevraagd naar re sultaten van composteren in andere gemeenten. Wethouder V. Salman (CDA) kwam met een rapport van de provincie Gelder land op de proppen. In die provincie had onderzoek uitgewezen dat minder dan 10 procent van de compostvatgebruikers het re sultaat niet bevredigend had gevonden. „Het rapport is twee jaar oud en zegt mij dus niets", zo constateerde Smit. „De discussie over dit onderwerp is pas na '89 goed op gang gekomen". De overige partijen hadden niets dan lovende woorden over het ini tiatief. Groen Links vond zelfs dat de gemeente de aanschafprijs van een compostvat nog aantrekkelijker zou moeten maken. 25 gulden per vat vond C. Verweij, in navolging van omliggende gemeenten, een zeer gangbaar bedrag. Keukenhof zee is. Maar dat heb je in de hand. Het .buitengebeuren' niet en dus ben ik blij dat de lente zo duidelijk in de lucht zit". De directeur stelt dat Keuken hof een nieuw seizoen ook he lemaal nieuw begint. „Zoals altijd. Je kunt nooit zeggen. Ik heb Keukenhof gezien. Wel: Ik heb één Keukenhof gezien, want het park is qua architec tuur en invulling elk jaar an ders. Nieuwer. En nieuws heb ben we ook ten aanzien van de modeltuinen die nu veranderd zijn in thematuinen. Verder wordt er nog meer gedaan aan het verstrekken van service en informatie aan de bezoe kers en is er een en ander tot stand gekomen om de kinde ren, die we in steeds grotere getale onder onze bezoekers hebben, bezig te houden. Ove rigens zonder pretpark-neigin gen te krijgen". Leveranciers Wat de buiten-inzendingen be treft zijn er geen nieuwe in zenders in het 28 hectare grote park van de partij. „We heb ben onze eigen Hof-leveran ciers die al jarenlang inzender zijn en de wederzijdse samen werking bevalt prima. Zo goed zelfs, dat we maar heel zelden iemand hebben die afhaakt en als dat zo is dan is dat in ieder geval niet omdat de deelname aan Keukenhof niet zou beval len. Er staat bovendien onmid dellijk een andere inzender klaar om de plaats over te ne men". De kracht van Keukenhof is volgens Koster vooral het sa mengaan van een uitgekiende publiekstentoonstelling en een perfecte vaktentoonstelling. „In de hof en een gedeelte van de kassen kan het publiek naar hartelust ontdekken welk plekje men thuis zelf zou wil len maken en zelfs de soortna men opschrijven om in de planttijd die bepaalde bollen te kopen. En onze binnenten- toonstellingen zijn pure vak aangelegenheden. Daar wordt het beste van het beste door de vakmensen aangedragen en mede dankzij de hooggewaar- Keukenhof staat een druk weekeinde, te wachten. foto: anp deerde keuringen van de Vas te Keurings Commissie (VKC) is er een competitie gaande om de hoogste eer en dus komt al leen het allerbeste (en nieuw ste) naar deze exposities. En de consument kan daar dus ook naar komen kijken. Die werpt als het ware een blik in de toe komst, want veel van de soor ten die op zo'n binnententoon- stelling worden geshowd zijn nog niet op de markt". Parades Deze binnententoonstellingen (Parades noemt Keukenhof ze) worden van begin tot einde gehouden. Met de nodige va riatie natuurlijk. Zo is er de parade van de amaryllis, free- sia en hyacinth in de periode van 28 maart tot en met 8 april. Van 28 maart tot en met 15 april wordt ook de orchi- deeënparade gehouden. Ver volgens is er van 10 tot en met 22 april de tulpen-en irissen- parade, die wordt opgevolgd door de narcissenparade van 17 april tot en met 1 mei. Van 24 april tot en met 1 mei vindt een primeur plaats. Dan wordt namelijk de rozenparadc ge houden. Vervolgens is er van 3 tot en met 13 mei de alstroe- meria-bouvardiaparade, van 9 tot en met 20 mei de grootste overdekte lelietentoonstelling ter wereld, de lelieparade, en tenslotte van 15 tot en met 20 mei de parade van de bijzon dere bolgewassen. En daarmee is de hele .Keu kenhofperiode' bedekt, want op 20 mei is het gedaan met het seizoen. Naar verwachting zullen dan zo'n achthonderd duizend mensen uit binnen-en buitenland met de enorme voorjaarstuin hebben kennis gemaakt. Plan voor komst 300 asielzoekers naar Leimuiden LEIMUIDEN Een project ontwikkelaar wil bij het kloos ter in Leimuiden 300 asielzoe kers onderbrengen. Bij de ge meente Jacobswoude en het ministerie van WVC is een bouwplan ingediend. Dat be vestigen burgemeester D. Brou wer de Koning van Jacobswou- de en woordvoerder J. Baneke van het ministerie van WVC. ..Maar over de opvang van de asielzoekers is het laatste woord nog niet gezegd", aldus de burgemeester. Het verbaast hem dat hij de plannen via die projectontwikkelaar heeft moeten horen. Al eerder hoor de hij iets via het geruchtencir cuit. „Echter, door het ministe rie zijn wij niet benaderd". Ba neke vindt het niet vreemd dat het ministerie nog geen contact heeft opgenomen met Jacobs- woude. Baneke: „Wij werden benaderd door de projectont wikkelaar met dat plan. In eer ste instantie zeiden wij nee. Hij heeft vorige week toch dat plan bij ons gedeponeerd. Wij zullen dat wel gaan bekijken en even tueel gesprekken gaan voeren met de gemeente. Maar om te zeggen dat er daadwerkelijk asielzoekers komen, daar is het nog veel te vroeg voor". Brou wer de Koning heeft zijn twij fels over de opvang van 300 vluchtelingen bij het klooster. „Zelfs honderd op die locatie is al veel". Ook het feit dat Ja- cobswoude een gemeente is in opbouw, in verband met de ge meentelijke herindeling, vindt hij een reden te meer om de komst van asielzoekers af te wijzen. „Al begrijp ik heel goed dat het hele vluchtelingen vraagstuk onder immense druk is komen te staan", aldus de burgemeester. „Het is nog niet definitief of de asielzoekers ko men", reageert eigenaar van het klooster, G. Teerenstra, van het bouwbedrijf Teerenstra BV uit Heiloo. „Er gaan geruchten dat er onderzoek gaande is. In ieder geval is het klooster niet geschikt voor huisvesting. Als wij worden benaderd, zullen we het afstaan van het klooster in overweging nemen". Hij vertelt dat zijn architect nog steeds bezig is met het ontwerp van drie villa's die op de plaats van het klooster moeten ko men. Wanneer het klooster kan worden gesloopt, wist hij nog :h< LIEUFEDERATIE: eii wSjConsument in beter snij- men kopen' 'oer rif.' irvolg van voorpagina) .LEGOM Zolang er nog milieuvriendelijke teelt- loden worden toegepast, t Hans Muilerman van de dhollandse Milieufederatie j®® consument aan geen bol- men te kopen, maar snii- men. Als het dan toch bol- moeten zijn, dan liever tul- dan hyacinten, adviseert lerman. 0 n het eind van de Tweede it li eldoorlog aten hongerende urgi erlanders bloembollen en esti -leefden zo de hongerwin- fliNti Moderne consumenten 3r(e( t echter worden aangera- voc onder geen enkele om- 630 digheid bloembollen op menu te zetten. Als de Ne- g3 indse bloembol in 1945 al van dezelfde sa- ïstelling was geweest als a nwoordig waren er geen erlanders geweest om uit n ervaring deze anekdote te vertellen", aldus de mi- /ooiffederatie. Hans Muilerman de milieufederatie zegt in ,e tact te willen treden met :abi ^r'e belangrijkste bloem- geiijl enexporteurs in Neder- Hobaho, CNB en Cebeco lelsraad. Doel is de expor- over te halen een milieu- 'Jndelijke produktielijn op jll8 etten. „Ze zouden afspra- kunnen maken met telers milieuvriendelijker tmethode. Daarbij zou dan ad niet eens in de twee, eens in de vijf jaar ten worden ontsmet. En aantal preventieve bespui- jjj èn zou kunnen worden te- 10-17 [edrongen van tien naar of drie", aldus Muiler- 9 de milieufederatie de Ne- andse bloembollentelers ust wil maken van de hui- milieuproblematiek, dan daarvoor heel wat minder delijke en desastreuze t pa municatiemiddelen be- |k. kbaar, die bovendien veel effect hebben", zo luidt oordeel van het Milieu- form Bloembollensector. >-U idel '■«Iff Leerlingen KTS sporten voor oerwoud Ruim 600 leerlingen van de KTS in Voorhout hebben zich gisteren in ideaal weer uitgeput in een triathlon op het schoolterrein. De leerlingen zwommen, fietsten en liepen ruim 9000 gulden bijeen voor de actie „Drempels weg in het oer woud". Het geld dat de Voorhoutse leerlingen bij elkaar sportten wordt gebruikt voor het aan leggen van kleine vliegveldjes en de aanschaf van vliegtuigen waarmee medicijnen en andere hulpgoederen naar anders onbereikbare oorden in het oerwoud kunnen worden overgebracht. De actie gaat uit van het Nationaal Revalidatie- fonds dat voor deze gelegenheid als goed doel de Mission Aviation Fellowship vorstelde aan de KTS. De leerlingen zorgden zelf voor sponsors die werden gevonden bij het plaatselijke bedrijfsleven, familie en vrienden. Elke klas was in drie groepen verdeeld, die zich ieder met een van de takken van de triathlon bezighielden. De sportmanifestatie duurde van 's morgens negen uur tot vroeg in de middag. Overigens was al een bedrag van 9000 gulden bijeengebracht met andere activiteiten in de af gelopen maanden, zoals de verkoop van zelfge maakte kerstkaarten en houten kerstkerkjes en een culinaire happening. In totaal heeft de actie derhalve 18.000 gulden opgeleverd, foto: henk van den ende SASSENHEIM Nieuwe aanplant van forse bomen, waterpartijen zonder stil staand en stinkend water en een 'verluchtigd' kunstwerk zijn de hoofd bestanddelen van het in richtingsplan voor de di recte omgeving van het nieuwe gemeentehuis aan de Wilhelminalaan in Sas senheim. Voetpaden met straatverlichting in het voormalige parkje en struikgewas rondom het bijgebouw en een naastge legen parkerteerrein moeten het gemeentehuis 'toegangsvriendelijk' ma ken. Die plannen legde wethouder A Wagemakers van ruimtelij ke ordening gisteravond voor aan een vijftigtal Sassenhei- mers die naar de hoorzitting over de inrichtingsplannen naar het huidige gemeentehuis waren gekomen. Volgens Wa gemakers en de betrokken ambtenaren een fraaie en functionele inrichting, maar de bewoners van de Konings- buurt die al eerder fel protes teerden tegen de bouw van het gemeentehuis lieten gisteren opnieuw bezwaren horen. Die richtten zich vooral op de „te schaarse beplanting aan de zij de van het Koningshuys en de Constantijnlaan, waardoor we tegen een oninteressante, blin de muur opkijken", verwoord de W. Beerens het standpunt van de buurt. Wethouder Wagemakers zei te zullen bekijken of er meer bo men kunnen worden aange plant en zich ook te buigen over de andere opmerkingen van Beerens. Wagemakers voelt echter niets voor diens voorstel om het dwarspad tus sen he*t nieuwe gemeentehuis en het huidige voetpad langs het Koningshuys uit de plan nen te schrappen. Dat zou vol gens Beerens voorkomen dat veel mensen in de Willibror- duslaan hun auto parkeren om vervolgens via het nieuw aan gelegde bruggetje over de sloot het park in te lopen op weg naar het gemeentehuis. Volgens Wagemakers en chef Diekhuis van openbare wer ken maakt dat niets uit. „De mensen kiezen de kortste weg en dan ligt er binnen de kort ste keren een zandspoor dat je later toch moet verharden. Dan kun je het beter meteen doen". De opmerking dat het dwarspad het door de gemeen te gesuggeerde speelveld voor de jeugd tot minimale afmetin gen zou beperken, deelde Wa gemakers ook niet. Evenmin als een andere buurtbewoner die erkende dat een partijtje voetbal zo vlakbij de ramen van het gemeentehuis ook niet erg aantrekkelijk is. Stank De angst van de buurtbewo ners dat de stankoverlast en de botulisme vorig jaar zich komende zomer zullen herha len, is volgens Diekhuis onge grond. Die stank was het ge volg van het stilstaande water. „Maar daaraan is vorig jaar november een einde gemaakt door de aanleg van een duiker naar de Charbonvijver. Het water zal regelmatig worden ververst". Parkeren De parkeerruimte rond het ge meentehuis wordt geconcen treerd op het plein van de voormalige Annaschool aan de Wilhelminalaan en het oude trapveldje aan de Charbon- laan. Op de laatste plek komen 50 parkeerplaatsen. Wethou der Wagemakers verwacht niet dat er in omliggende stra ten veel overlast zal ontstaan. „Sassenheimers die in het ge meentehuis moeten zijn, ko men vooral lopend of met de fiets. Mensen van buiten vol gen de borden die aangeven waar de parkeerterreinen zijn". Wagemakers zegde wel toe een mogelijk parkeerverbod op de hoek van de Charbon- laan en de Willibrorduslaan te zullen overwegen. Een van de omwonenden drong daarop aan omdat op die plaats voor en na schooltijd veel moeders in de auto op hun kinderen wachten die uit basisschool De Overplaats komen. „Ze rennen zonder uit te kijken tussen de wachtende auto's de straat op. Levensgevaarlijk", aldus de buurtbewoonster. Het voorterrein bij het ge meentehuis wordt definitief niet gebruikt voor de kermis of de markt. Volgens Wage makers is het terrein te klein voor de kermis en moet daar voor in overleg met de Oranje vereniging een andere locatie worden gezocht. Met de marktkooplieden wordt nog gepraat over een andere oplos sing. Het gehele terrein rond om het gemeentehuis mag so wieso niet worden bebouwd en krijgt uitsluitend een park functie. LISSE De afvalstoffen heffing wordt in Lisse nog niet verhoogd. De ge meenteraad van Lisse steunde gisteren een voor stel van het CDA om de verhoging uit te stellen. Het CDA vindt dat er geen sprake is van een noodsituatie die verhoging zou rechtvaardigen. Burgemeester G. van der Kroft gaf het CDA de ruimte om de zaak nog verder te be kijken, maar liet tevens mer ken dat het 'college het nodige heeft geleerd van twee jaar met tekorten. „Die lessen wil len we niet nog een keer le ren", aldus de burgemeester. D. Stapel (CDA) sloot overi gens niet uit dat de CDA-frac- tie zich in de april-vergade- ring best achter een tussentijd se lastenverzwaring zal scha ren, maar dat de fractie toch graag eerst zoveel mogelijk de tegenvallers en de ef fecten en mogelijkheden van het rekening-overschot in die besluitvorming wil betrekken. De financiële problemen voor Lisse blijven zich opstapelen. Burgemeester Van der Kroft zei gisteren dat zich nieuwe te genvallers hebben aangemeld. Het Poelhuys kampt met een tekort van een halve ton en voorlopig ziet het er naar uit dat de expolitatie van dit cul tureel centrum de gemeente geld zal blijven kosten. Voorts krijgt Lisse een halve ton min der subsidie van het ministerie van onderwijs. „Bovendien zijn er nog enige andere zaken die de aandacht vragen en geld kosten", aldus de burgemeester die daarbij onder andere wees naar de VVV die een tekort van ton nen heeft. Daarnaast heeft het dorp te maken met aanzienlijk meer kosten voor de afvalstof- fenverwerking en de subsidië ring van oud papier. iSENHEIM Eigenaar ïeuri 'em Bakker van het gelijk- Oo nige automobielbedrijf aan >-15 Hoofdstraat in Sassenheim de sloop van villa Panama rzetten. Op de plaats van i villa moet een nieuw be ll fspand met showroom ko- Daarmee wil hij tege- Kn it komen aan de zware 2 k van fabrikant en impor- Infór om de vestigingen van dealers „steeds groter en )ier te maken", aldus Bak- Sassenheimer zegt vreemd Itekebben opgekeken toen de 0 vl ïeente Sassenheim hem be- J 00 itte dat de villa misschien niet mag worden gesloopt. Bakker zegt in 1988 een sloop vergunning te hebben gekre gen na al jaren met uitbrei dingsplannen op zak te hebben gelopen. Dat hij niet eerder gebruik maakte van de sloop vergunning komt volgens de garagehouder door de tegen vallende marktsituatie in dat jaar. De nieuwbouw vergt een investering van 6,5 ton. Wethouder A. Wagemakers erkende dat de gemeente een vergunning heeft afgegeven, maar wilde niet toezeggen dat de vergunning nog geldt. Vol gens haar zijn de omstandighe den zodanig gewijzigd dat een nieuwe afweging moet worden gemaakt. Wagemakers baseert zich daarbij op de onlangs ge reedgekomen inventarisatie van beeldbepalende panden in Sassenheim. Het pand Hoofd straat 133, de villa Panama waar Bakker momenteel zelf in woont, staat op die lijst. Het naastgelegen pand Hoofdstraat 129, een van de oudste wonin gen in Sassenheim die Bakker eveneens wil aankopen om la ter eventueel te slopen voor bedrijfsruimte, is genomineerd voor de monumentenlijst. tijdens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening niet onwelwillend te staan tegenover de showroom plannen van Bakker. Of de villa na de toezegging in 1988 inderdaad gesloopt mag wor den, lieten ze echter in het midden. Het pand Hoofdstraat 129, dat nu nog eigendom is van Molenaar, mag waar schijnlijk niet worden gesloopt omdat de kans groot is dat de gemeenteraad binnenkort be sluit dat pand definitief op te nemen in de nog vast te stel len gemeentelijke monumen tenlijst. De vereniging Oud Sassen heim staat volledig achter het plaatsen van de woning op de monumentenlijst. Volgens J. van Teijlingen van de vereni ging en mede-opsteller van de inventarisatie, zijn de num mers 129 en 127, zogenaamde twee-onder-een-kap woningen uit het begin van de vorige eeuw, uniek voor Sassenheim. Het garagebedrijf moet vol gens hem niet uitbreiden aan de Hoofdstraat maar verhui zen naar een industrieterrein: „Bakker verstoort het dorps beeld aan de Hoofdstraat". Aan Villa Panama is volgens Van Teijlingen niet veel meer te redden. Wethouders leggen eerste steen De wethouders J. Bedljn (links) en V. Salman hebben gisterfen met het leggen van de eerste steen het startsein gegeven voor de bouw van een ouderenaccommodatie en een complex van 20 woningen voor ouderen aan de St. Jeroens- weg in Noordwijk. Het centrum gaat De Wieken heten. In de wandelgangen wordt het echter De Banaan genoemd. Dit in verband met de half ronde vorm die architect Hans van Egmond het nieuwe gebouw meegaf. De ouderenhuisvesting is jarnelang een spraakmakend onderwerp ge weest in Noordwijk-Binnen. Volgens wethouder Bedijn passeerden talloze plannen en varianten op die plannen de revue. Besluitvorming was dan ook niet eenvoudig. De nauwe betrokken heid van velen vond Bedljn echter een goed te ken. De bouw van de nieuwe accommodatie kan nu de instemming van iedereen dragen. „Die eensgezindheid stemt mij vreugdevol en vormt een prima basis voor de verdere ontwikkelingen van dit specifieke project en het Noordwijkse ouderenwerk in zijn algemeenheid", aldus Be dijn. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11