>e krimpende glorie in de Golf victorie Jacht op Iraakse eigendommen YS: top hangt af van naleving CFE-verdrag ■ag^NLAND ftzidóc Commit WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGINA 5 mlgering Italië 0jjnvermijdelijk j- In Italië lijkt de val van de IS, v?van premier Andreotti on- s Jijk nadat de Socialistische 0Ij de Christen-democraten de "groepering in de vijf-partij- n in|, gisteravond haar steun aan Via]inet introk. Vice-premier Andreotti dat zijn partij nT een regeringscr^sis de en^" t ttf *s om en institu- bheldering" te verkrijgen. In u jstte vorige week een politie ke h ^os nadat president Cossiga Air leden van de nu ont^on- rfale vrijmetselaarsloge P-2, le Tde ontdekking destijds de n jj de regering veroorzaakte, rec en" had genoemd. Cadeau voor Walesa De Poolse president Lech Walesa neemt samen met zijn vrouw Danuta in New York bloemen en een traditionele Poolse bijl in ontvangst. Het presidents echtpaar, op reis door de VS om investeerders voor Polen te interesseren, bracht gisteren een bezoek aan de Poolse gemeenschap in New York. foto: afp Nederland waarschuwt EG voor verzwakking NAVO LUXEMBURG Nederland en Groot-Brittan- nië hebben de andere EG-landen gisteren ge waarschuwd geen nieuw defensiebeleid te lan ceren dat het NAVO-bondgenootschap met de VS zou kunnen verzwakken. De waarschuwing is vooral bedoeld voor Frankrijk en Duitsland, die een sterke defensietak willen als onderdeel van een Europese politieke unie. De EG-ministers van buitenlandse zaken wa ren op verzoek van Nederland informeel bijeen in het Luxemburgse Senningen. Minister Van den Broek bood het standpunt van Nederland in een rapport aan de EG-partners aan. Neder land is bang dat de EG. overhaast zal reageren na de ervaringen tijdens de Golfcrisis, toen bleek dat de buitenlandse politiek en het defen siebeleid van de twaalf lidstaten lang niet op een lijn zitten. Frankrijk en Duitsland willen dat het handels blok de Westeuropese Unie (WEU), een defen siepact van negen landen, gebruikt om de bui tenlandse politiek en het veiligheidsbeleid te coördineren. Spanje, België, Luxemburg en Ita lië gaan daarin mee. Nederland en Groot-Brit- tannië zijn eveneens voorstander van verster king van de WEU, maar vrezen dat er een Eu ropees eiland binnen de NAVO zal ontstaan. Een Nederlandse functionaris zei dat de Euro pese veiligheid zonder de VS niet gegarandeerd kan worden. Nederland heeft soms het gevoel dat Frankrijk en Duitsland menen dat de Ame rikaanse aanwezigheid in Europa een aflopende zaak is, aldus de functionaris. Leon Brittan, vice-voorzitter van de Europese Commissie, pleitte gisteren in Brussel voor een Europese Defensiegemeenschap die aangevuld moet kunnen worden met landen buiten de EG. Als het op defensie en veiligheid aankomt moet Europa voorzichtig zijn, maar ook crea tief, aldus Brittan. [NGTON Naar- weken sedert de l§log verstrijken, het formaat van geallieerde zijde le militaire presta- jgaat nu bijna geen ^Aorbij of er komen ■Het werkelijke ver- Hn de strijd tegen leger nieuwe vrij die nopen lativering van de waarin met name chcrjenigde Staten zich EVEf gebaad. 4 ivii*d van een naêenoeg AlVIj uitgevoerd geallieerd jn tegen een vervaarlij- kse vijand is intussen door allerlei infor- wat de Amerika- missers en vooral mis- gen hebben begaan. U komt die informatie er dat een veel te grote rde strijdmacht op niet iciënte wijze een veel kleiner en zwakker dan ge dacht Iraaks leger te lijf is ge gaan en dat de Amerikaanse oorlogsdoelen maar voor een gering deel zijn gerealiseerd. „Onthutsend", noemen som mige militaire deskundigen in de VS het nu officiële Penta- gon-gegeven dat liefst zeventig procent van alle bommen die op Irak en Kuwayt zijn ge gooid het doel heeft gemist. In de meest intensieve bombarde mentscampagne uit de geschie denis is 88.500 ton explosief materiaal uitgestort, waarvan slechts 26.000 ton op de be stemde plek is neergekomen. Zelfs van de veelgeroemde 'slimme bommen', die door la ser naar hun bestemming wor den geleid, was volgens de laatste gegevens niet meer dan zestig tot tachtig procent raak. Overschat Dezer dagen werd voorts be kend dat niet, zoals eerder ge zegd, 580 Iraakse tanks uit het 'theater' in Kuwayt en zuide lijk Irak zijn ontsnapt, maar 703. De helft van die tanks be staat uit Russische T-72's, het meest geavanceerde wapen van de Iraakse landmacht. Het aantal Iraakse pantservoertui gen dat heeft kunnen ontko men aan de geallieerde inslui ting bedraagt zelfs 1430, dat is precies de helft van alle zoge heten APC's die Saddams le ger in en bij Kuwayt had inge zet. Eerder had generaal Schwarzkopf verklaard dat slechts een derde van Iraks pantserwagens was ontsnapt. Een gegeven dat zo mogelijk nog meer afdoet aan de glans van de geallieerde overwin ning, wil dat er nooit meer dan 350.000 Iraakse soldaten in het Kuwaytse theater aanwe zig zijn geweest. Het Pentagon noemde tiidens de oorlog voortdurend het aantal van 540.000 Iraakse troepen. De door de VS geleide geallieerde troepenmacht bedroeg bij het begin van de grondoorlog meer dan 700.000. De enorme misrekening in de schatting van de vijandelijke manschapssterkte komt voor rekening van de Amerikaanse militaire en civiele inlichtin gendiensten, die in de Golfoor log nog veel meer blunders hebben begaan. Zij hebben de complexiteit van de Iraakse mijnenvelden zwaar over schat, evenals de problemen die de Iraakse verdedigingsob stakels als tankgrachten, zand- wallen en prikkeldraadver sperringen voor de geallieerde aanvallers teweeg zouden brengen. Afhankelijkheid In feite zijn de Amerikaanse commandanten tijdens de grondoorlog voortdurend ver rast door het gebrek aan Iraaks verzet en door het vij andelijk onvermogen om effi ciënt gebruik te maken van hun veelal moderne artillerie. Ook de afwezigheid aan Iraak se kant van chemische wapens was een volslagen verrassing. „Het feit dat dit allemaal enor me meevallers waren, die voor algehele opluchting zorgden, neemt niet weg dat er een zeer povere prestatie is geleverd door de inlichtingendiensten en dat zulks op zichzelf uiterst verontrustend is", aldus mili tair analyst Frank Finnigan in Washington. Ook de veelge hoorde conclusie dat de Golf oorlog een 'triomf van de Iraakse soldaten gaven zich tijdens de Golfoorlog vaak zonder al te veel tegenstand over. Volgens de jongste gegevens waren nooit meer dan 350.000 Iraakse soldaten in 'het Kuwaytse theater' aanwezig. foto: ap Amerikaanse technologie' be tekende, heeft inmiddels flin ke averij opgelopen. Naar nu blijkt heeft het Pentagon tij dens de oorlog dertig keer een beroep moeten doen op buiten landse regeringen en bedrij ven om met spoed hoogtechno logische onderdelen en gespe cialiseerd personeel te leveren voor het in functie houden van Amerikaanse wapensyste men. Nuchterder Golfoorlog een klinkklare mi litaire overwinning voor de geallieerden is geworden en dat de bevrijding van Kuwayt, het eerste oorlogsdoel, vlot en ten koste van maar weinig ge allieerde doden is bereikt. Maar de mate van vernietiging die in Irak is aangericht en het aantal slachtoffers dat aan Iraakse kant is gevallen, had den veel geringer kunnen zijn als efficiënter was gebombar deerd en als de vijand op zijn ware sterkte was ingeschat. Voeg daarbij het feit dat Sad dam Husayn vooralsnog niet, in tegenstelling tot Amerika's bedoeling, van de macht is verdreven, dat er een burger oorlog met onvoorspelbare ge volgen voor de hele regio woedt in Irak, dat de VS zich nu genoodzaakt zien ook op de grond aanwezig te blijven in de Golf en dat er geen enkel uitzicht is gekomen op een al gehele vredesregeling voor het Midden-Oosten, en de roem die in de eerste nadagen van de Golfoorlog afstraalde op de VS, is tot de proporties van een nuchterder werkelijkheid teruggebracht. .jislag op Shell- itoor in Istanbul 'CIA VAN WALL STREET' HEEFT SUCCES Bij een kantoor van de oliemaatschappij Shell in lingkse stad Istanbul en een vestiging van een Amerikaanse Beh Izmir zijn enkele bommen ontploft, zo heeft het Turkse vandaag gemeld. Een extreem linkse groepering, het aar Volksbevrijdingsfront THKP-C, heeft zich verantwoor- noojesteld voor de aanslagen. weiAslagen richtten slechts geringe schade aan en in Izmir ninsl1 voorbijganger lichte verwondingen op door rondvlie- icije is de laatste tijd een reeks aanslagen gepleegd op wes- Delen, als protest tegen de Golfoorlog. Voor de meeste van Pislagen stelde het linkse organisatie Dev-Sol zich verant- -|Üjk. Deze groepering eiste ook de veantwoordelijkheid r de moord op een Amerikaanse zakenman die enkele da- eden in Istanbul werd NEW YORK Toen de financiële leiders van Irak hoorden dat Jules Kroll hun gangen liet nagaan, moeten ze wel een paar schietgebedjes hebben ge preveld. Hun ergste ang sten werden afgelopen weekende bewaarheid; Kroll Associates, een te rughoudende particuliere inlichtingendienst met als basis New York, maakte bekend dat de dienst gro te geheime Iraakse eigen dommen op het spoor is gekomen, waaronder een persoonlijk fortuin van vele miljarden dollars van president Saddam Hu sayn. „Dit is niet het einde", aldus Joe Rosetti, die als directeur van de dienst aan het hoofd staat van het onderzoek. „We onderzoeken in feite het land... We trekken onder meer be paalde bankrekeningen in be paalde landen na. We jagen op de activa die onder beheer staan van Saddam Husayn en zijn familieleden". Alleen al het noemen van de naam Kroll Associates, een in ternationale firma van detecti ves onder aanvoering van de gewezen Newyorkse openbare aanklager Jules Kroll, is ge noeg om de eetlust te beder ven van alle louche figuren in de financiële wereld. „Het zijn net warmte-zoekende raket ten", aldus een voormalig on derzoeksobject van Kroll. „Wanneer ze je eenmaal op het spoor zijn, laten ze je niet meer los". Krolls firma, ook bekend als de CIA van Wall Street, is een bonte groep accountants, ex- medewerkers van inlichtin gendiensten en speciale SAS- elite-eenheden, privé-detecti- ves, openbare aanklagers, aca demici, terrorisme-experts, journalisten en computerspeci alisten. Zij gaan prat op zowel hun electronische expertise als hun wijdvertakte netwerk van persoonlijke contacten op het kruispunt van financiën, ge heime diensten en de handha ving van de wet. Kroll Londen wordt geleid door voormalig officier van de gardetroepen Patrick Grayson. Een groot deel van het onder zoek naar de financiële trans acties van Irak werd uitge voerd vanuit zijn burelen in Curzon Street. Volgens Rosetti was het Irak- onderzoek een van de moei lijkste die Kroll Associates heeft uitgevoerd omdat de dienst werd geconfronteerd met een operatie die werd ge leid door een regering bewa pend met de macht van haar centrale bank. Hoewel Krolls bevindingen gewoonlijk ge heim blijven, waren de Ku waytse klanten van de dienst en de Amerikaanse regering van mening dat publiciteit in dit geval nuttig zou zijn. Van daar dat Kroll afgelopen zon dag verscheen bij de televisie zender CBS. De onderzoekers werden ge durende het hele onderzoek, dat hen door heel Europa voerde en naar Panama, waar zij een Iraaks mantelbedrijf vonden met de naam Montana Management, geschaduwd door Iraakse agenten. Gezette advocaat Kroll, een gezette advocaat die graag staande aan een lesse naar werkt, vertelde dat zijn operatie een maffia-achtige zwendel met geheime investe ringen en afgedwongen pro tectiegeld van buurlanden had ondekt die vanuit Baghdad werd geleid. Zijn firma heeft voor bijna een miljard dollar geheime Iraakse aandelen in Europese bedrijven nagetrok ken die aan de sancties van de Verenigde Naties ontsnapt wa ren. Via mantelbedrijven in Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bezit Irak onder meer acht procent in Hachette. Het Franse bedrijf is onder meer eigenaar van een aantal van de meest winstge vende tijdschriften in Ameri ka. Het Iraakse concern heeft tij dens de jaren tachtig volgens Kroll onder meer 10 miljard dollar - of vijf procent van Iraks olie-inkomsten - over geheveld ten gunste van Sad dam Husayn en zijn familie. Iedere keer dat Irak zaken doet met Japan gaat 2,5 pro cent van de inkomsten naar een Japanse bankrekening van Saddam, zo ontdekte Kroll. Tijdens de bezetting van Kuwayt heeft Irak voor drie honderd miljoen dollar aan luxewagens gestolen van Ku- wayti's. Kroll Associates maakte naam in de jaren tachtig tijdens de overname-oorlogen die de za kenwereld domineerden. Kroll spitte de geheimen op van de grote concerns en was zo van grote invloed. Een van de successen van Kroll Associ ates was het opsporen van de miljarden dollars die de over leden Ferdinand Marcos, ex- president van de Filipijnen, over de hele wereld had ver borgen. Agenten van Kroll Associates werken nu ook aan de vrijla ting van Terry Waite en de andere gijzelaars in Libanon. CHARLES BREMNER (c) The Timp« Mijnstakingen gaan door MOSKOU Stakingslei ders in het Oekraïense Donbass hebben zich tij dens de debatten in het nationale parlement in Moskou niet onder de in druk getoond van het de monstratieverbod. „Wij gaan hoe dan ook door met staken", verklaarde een woordvoerder. Naarmate hoogovens en energiebedrij ven verder in de problemen komen door de mijnwerkers stakingen, neemt het politieke paniekvoetbal in Moskou toe. In reusachtig tempo volgen smeekbeden, bevelen en be schuldigingen elkaar op. Eerst verzocht premier Pavlov de mijnwerkers om alsjeblieft weer aan het werk te gaan en weigerde met hen te praten voor ze aan het werk gingen. Maar niemand ging aan het werk. Vervolgens wilde Pavlov wel praten, maar alleen over de economische eisen, zoals 150 procent loonsverhoging en be tere woon- en werkomstandig heden. Het aftreden van presi dent Gorbatsjov en andere po litieke eisen, zoals ontbinding van het nationale parlement, weigerde Pavlov te bespreken. De stakers beschuldigen het Kremlin van onverschillig heid. Het Kremlin beschuldigt de stakers ervan op een hon gersnood aan te sturen, want" geen kolen betekent geen staalproduktie en geen staal betekent geen landbouwma chines en geen tractoren bete kent geen oogst. Uit het parlementsbesluit bleek gisteren niet met welke middelen de overheid nale ving gaat afdwingen als de mijnwerkers niet luisteren. Gorbatsjov ondervindt op nieuw grote druk van rechtse zijde. Zo heeft de conservatie ve parlementaire fractie 'So- joez' (Unie) gedreigd aan te sturen op een buitengewone zitting van het Congres van Volksafgevaardigden, het uit gebreide parlement van de Sovjetunie. De conservatieven nemen het Gorbatsjov kwalijk dat hij geen gebruik maakt van zijn speciale volmachten als president om de crisis te bestrijden. Hardhandig ingrijpen Na herhaaldelijke steunbetui gingen aan de stakers, heeft Boris Jeltsin, de president van de Sovjetrepubliek Rusland, voor elkaar gekregen dat mijnwerkers in de Noordrussi- sche autonome republiek Komi weer kolen leveren aan een naburige staalfabriek. Premier Silajev van Rusland kwam gisteren in Moskou met een nieuw economisch hervor mingsprogramma op de prop pen en zei dat dit programma gedoemd is te mislukken als de mijnwerkers niet snel aan het werk gaan. Bij wijze van lekkermakertje hield Silajev de mijnwerkers voor dat de grootste mijn van de Sovjetu nie, Raspadskaja in Siberië, in april al een particuliere onder neming kan zijn die draait in een heuse markteconomie. De conservatieven willen een hardhandig overheidsingrij pen, de liberalen vrezen het. In Moskou vragen velen zich af waarom in de nacht van za terdag op zondag een hele ko- lonne pantserwagens de hoofdstad is binnengereden. 'Op doorreis', was de verkla ring van generaal Smirnov, de militaire bevelhebber van Moskou. Daar zijn nu de be tonnen barricaden rond het Rode Plein bijgekomen. zegt roverleg in Mali Tenant-kolonel Hamadoun Touman Touré, de nieuwe sterke een I Ma,i en ho°fd van de Nationale Raad van Verzoening, hetl'steren een ontmoeting gehad met andere groeperingen t wi(IPen bij de recente staatsgreep tegen president Moussa Toen! De Raad, opgericht door de strijdkrachten, heeft de nt vfet buiten werking gesteld en de eenheidspartij van Mali nen Iden. foto: afp WASHINGTON De Verenigde Staten zijn pas bereid tot een top met de Sovjetunie als Moskou zich houdt aan het verdrag ter beperking van conventionele wapens in Europa (CFE), dat in november in Parijs is ondertekend, heeft Witte-Huiswoordvoer der Fitzwater gisteren verklaard. President Bush liet maandag de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Sovjetpresident Gor batsjov een brief over deze zaak overhandigen. Volgens Fitzwa ter verlangt Bush dat Moskou het CFE-verdrag juist interpre teert. De VS vinden dat Moskou het verdrag op twee punten schendt. In de eerste plaats hebben de Sovjets drie gronddivisies overgeheveld naar de marine waardoor Moskou wil voorkomen dat deze worden ontmanteld. In de tweede plaats acht Washing ton de overplaatsing van tanks vanuit het Europese deel van de Sovjetunie naar het gebied ten oosten van de Oeral in strijd met het verdrag. Avonturen van kapitein rob ;-verl HET MEXICAANSE AFGODSBEELD Eerbiedig het hoofd ontblotend staan de mannen en- lenblikken bij de stoffelijke resten der overledenen. Maar ieven zij niet in de kajuit. „We moeten naar beneden", )b; „ik beschik over geen enkel gegeven, wéér het afgods- sen ijzich precies moet bevinden, maar we zullen het wel vin- Gewapend met sterke electrische lantaarns dalen de man de ruimen af. Rob verstuikt bijna zijn enkel, wanneer een 'nder zijn gewicht het opeens begeeft. Een scherpe lucht van salpeter komt hen tegemoet: de lading, die Southampton nooit bereikt heeft! En eindelijk, na lang zoeken, vinden zij in het achterruim een grote kist. „Daar moet het beeld In verborgen zijn", zegt Diaz opgewonden en nerveus begint hij al de planken met zijn houweel los te breken. De anderen helpen hem. Het werk is in een oogwenk gebeurd. Het licht van zes lantaarns valt in de kist en ja... ja, daar ligt de god der Azteken in al zijn glorie, teruggevonden na zoveel jaren. Zeker 12 doden bij geweld Zuid-Afrika JOHANNESBURG Twaalf zwarten zijn doodgeschoten en zeker dertien gewond geraakt toen onbekenden de afgelopen nacht het vuur openden op mensen die in een tent bijeen waren in het woonoord Alexandra bij Johannesburg. Vermoedelijk is de aanslag het werk van de Inkatha-bewe- ging. De afgelopen tijd hebben zich in Alexandra, dat als een van de weinige zwarte woon oorden direct grenst aan een woonwijk voor blanken, hefti ge gevechten voorgedaan tus sen aanhangers van het ANC van Nelson Mandela en de In- katha-partij van Zulu-leider Buthelezi. De zwarten waren de afgelopen nacht bijeen voor een traditionele nachtwake voor een student die eerder bij vechtpartijen in Alexandra was gedood. De student was lid van een aan het ANC ge- liëerde studentenorganisatie. Castro's tegenstander na 22 jaar vrij HAVANA In Cuba is een van de langst opgesloten poli tieke gevangenen, Ernesto Diaz Rodriguez, op vrije voeten ge steld. De vrijlating gebeurde niet uit politieke overwegingen maar om gezondheidsredenen. Diaz, die ruim vijftig jaar is, verliet de gevangenis nadat hij 22 van zijn 40 jaar celstraf erop had zitten. In 1968 werd hij ge arresteerd op beschuldiging van betrokkenheid bii een staatsgreep tegen de Cubaanse regering. Diaz lijdt aan hoge bloeddruk en heeft een ontste king aan de Drostaatklier. Sneeuwstorm in Peking Een Chinees vecht zich door een onverwachte sneeuwstorm op zijn fiets langs de Verboden Stad in Peking. De Chinezen vrezen dat het ongewoon koude weer voor de tijd van het jaar duidt op een ophanden zijnde aardbeving. foto: afp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5