Politieke leiders Noordierse protestanten zijn oud en moe HERENIGING ULSTER EN IERSE REPUBLIEK STAP DICHTERBIJ Inlevertermijn T-biljet van twee naar drie jaar Medicijnenplan Simons technisch uitvoerbaar Pseudo-koopactie door buitenlandse agenten toegestaan rhizondere voorzieningen* ook in nieuw zorgstelsel p Yuppies worden schlepp BINNENLAND £eicUe(3owuvnt WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGgN' Stasi-chef betrokken bij aanslagen RAF BONN Erich Mielke, de voormalige chef van de veiligheidsdienst van de DDR, ae Stasi, is betrokken geweest bij de aanslag op de Amerikaanse generaal Frederik Kroesen in 1981. De Duitse televisie meldde dat de Stasi terroristen van de Rote Armee Fraktion (RAF) wapentraining en financiële ondersteuning heeft gegeven. De Duitse federale aannklager zei gisteren dat er sterke aanwijzingen zijn dat Mielke, die in voorarrest zit in Berlijn, onder meer hulp heeft gegeven aan leden van de RAF, die in september 1981 in Heidelberg een mislukte moordaanslag pleegden op Frederik Kroesen, de toenmalige bevelhebber van het Amerikaanse leger in West-Duitsland. De poli tie arresteerde gisteren in Berlijn vijf onderge schikten van Mielke, die eveneens aan de aan slag zouden hebben meegewerkt. Suriname: kosten van levensonderhoud drastisch omlaag PARAMARIBO De kosten van levenson derhoud in Suriname worden met 35 tot 50 procent verlaagd. Een maandelijks pakket van meer dan twintig levensmiddelen is tot eind van dit jaar gegarandeerd. Met de verla ging van het prijspeil met 400 gulden wil de regering de koopkracht van de bevolking verhogen. De parallelkoersen op de zwarte markt zijn volgens de vice-president drastisch gedaald. Voor de Nederandse gulden krijgt men nu 7,5 Surinaamse gulden. Politieke lei ders van de in december afgezette regering verwijten vice-president Wijdenbosch schul den te maken die het kabinet dat na de ver kiezingen van 25 mei aantreedt, zal moeten aflossen. Ex-vice-president Henck Arron spreekt van een „tijdbom". Frans Dohmen (81) overleden HEERLEN Op 81-jarige leeftijd is giste ren in Weiten (gemeente Heerlen) de vroe gere voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond Frans Dohmen overleden. Ruim 27 jaar lang van 1944 tot 1972 was hij voorzitter van veruit de grootste mijnwerkersorganisatie in Lim burg. Dohmen gold als een machtig en ge vreesd leider die in 1957 de langzaam-aan- actie uitriep en de regering dwong de ar beidsvoorwaarden van de mijnwerkers drastisch te verbeteren. Deze actie bezorgde hem een conflict met de toenmalige stand sorganisatie de KAB. Als lid van het raad gevend comité voor de EGKS (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) bege leidde Dohmen de mijnsluitingen in Neder land en elders. PTT Telecom moet zendmast afbreken BREDA PTT Telecom moet in Breda binnen tien dagen een 36 meter hoge zendmast afbreken. Dat heeft de Bredase recht bankpresident Mendlik gistermiddag in Breda be slist in een kort geding. Twee mensen uit een Bre dase villawijk hadden de rechtszaak aangespannen met als grootste grief het ontsierde uitzicht. De rechter gaf hen daarin ge lijk. Bovendien vond hij dat er ernstige fouten in de procedure zijn gemaakt. FNV-werknemers zelf in actie UTRECHT De medewerkers van de rechtskundige dienst van de FNV zijn gisteren in actie gekomen uit protest tegen de maatregelen die het federatiebestuur van de vakcen trale heeft afgekondigd om begro tingsproblemen onder de knie te krijgen. Als de FNV-top vandaag niet belooft de maatregelen te ver zachten, laten ook afdelingen op het hoofdkantoor van de FNV van zich horen, aldus bestuurster M. Drijver van de Dienstenbond FNV. De fi nanciële problemen van de vakcen trale zijn grotendeels gevolg van een sterk toegenomen vraag naar de gratis diensten van de rechtskundi ge dienst van de FNV. Tweeduizend keer mtge ijzerdraadje ingesloj In ALMELO Een 33-jarige zwerver is vaf 1988 tot 19 september 1990 in het helL^ tweeduizend woningen binnengeslopen on jje sieraden en autosleutels te ontvreemden' Qe cier van justitie mr. Heus eiste gisteren in f lo drie jaar gevangenisstraf tegen de ma/.'ngt elke honderd woninginbraken in ons lanLj de man zonder vaste woon- of verblijr ee' er één voor zijn rekening. Zeer veel nf hebben hun deur niet op het nachtslot dat de zwerver „van brievenbus tot brievSgtte door het hele land aan zijn gigantische insluipingen kwam. Autosleuteltjes die hl, trof paste hij op alle auto's in de straat. AlP, aan cheques bedroeg zijn buit twee ton. 1? aanhouding reed de man in een gestolen 1 des van 78 duizend gulden rond. De rech doet dinsdag 2 april uitspraak. Roger Simons) LONDEN De roerende eensgezindheid tussen Groot-Brittanniës Conser vatieve regeringspartij en de Labour-oppositie wat betreft het probleem Noord-Ierland kwam gis termiddag opnieuw tot ui ting in het Lagerhuis van Westminster. Minister van Noordierse aangelegenhe den Peter Brooke had de onderhandelingen toege licht die hij tot stand heeft gebracht, niet alleen tus sen de politieke partijen van Noord-Ierland onder ling maar ook tussen het Britse deel van Ierland en de Ierse Republiek. De socialisten wensten hem van harte geluk met dit schit terende resultaat van zijn nij vere pogingen in Noord-Ier- land een betekenisvolle door braak te verwezenlijken. Brooke's voorbereidende be sprekingen hebben 14 maan den geduurd. Dat hij vertegen woordigers van Ulsters prote stantse politieke meerderheid, onder wie de beruchte domi nee Ian Paisley, en leiders van de katholieke minderheid, die gematigd nationalistisch ge zind zijn, bij elkaar heeft we ten te brengen voor gezamen lijke gesprekken, is een op merkelijke prestatie. Brooke zei in het Lagerhuis dat deze confidentiële onder handelingen, onder zijn voor zitterschap, onmiddellijk zou den aanvangen. Het streefdoel is een nieuwe vorm van be perkt zelfbestuur voor Ulster. Daarvoor zullen in de herft verkiezingen worden uitge schreven. Zodra het Stormont het ei gen parlement van Noord-Ier- land opnieuw gevuld is, plegen vertegenwoordigers van het Britse deel van Ier land overleg met afgevaardig den van de Ierse Republiek. De derde ronde van de onder handelingen zal bestaan uit ge- dachtenwisselingen tussen Londen en Dublin. Alle be sprekingen blijven vertrouwe lijk. Minister Brooke zal zelf beslis sen wanneer de tweede en de derde fase van het overleg kan beginnen. Het resultaat van de onderhandelingen zal pas door de minister openbaar worden gemaakt wanneer hij het ogenblik daarvoor geschikt acht. Peter Brooke verwacht dus dat ze zeer delicaat zullen zijn en dat hij doorlopend erg diplomatiek zal moeten optre den om ze niet in de war te brengen. Sinn Fein De militante Sinn Fein-partij, die door Groot-Brittannië wordt beschouwd als de poli tieke arm van de IRA, krijgt geen invitatie om mee te on derhandelen over de toekomst van Noord-Ierland. De Noord ierse protestanten noch de ge matigde katholieke nationalis ten willen praten met verte genwoordigers van Sinn Fein zolang de IRA pogingen doet om de Noordierse kwestie op te lossen door middel van ge weld. Minister Brooke is optimistisch gestemd, vooral omdat de Noordierse protestanten ermee instemmen dat na verloop van tijd de Ierse Republiek ook in het gesprek zal worden ge bracht. Hij benadrukte in het Lagerhuis nogmaals, dat Noord-Ierland bij Groot-Brit- tannië blijft zolang de meer derheid van de Noordieren dit wenst. Samen met Noord-Ier- land vormt Groot-Brittannië het Verenigd Koninkrijk. Maar Peter Brooke accepteert het feit, dat Brits Noord-Ier land geografisch een onver vreemdbaar onderdeel is van het Ierse rijk. Londen zou Noord-Ierland met veel plezier afstaan aan de Ierse republiek, als de prote stantse meerderheid van dit wingewest een dergelijke overgave accepteerde zonder verzet aan te tekenen. Voorlo pig is dit nog niet het geval. Maar de politieke leiders van de Noordierse protestanten zijn oud en moe geworden. De economie van de Ierse Re publiek draait stukken beter dan die van de Britten. Het so ciaal-economische nadeel van een eventuele Ierse eenma king begint dus, wat de Noord ieren betreft, fors af te zwak ken. Ook de oude religieuze vooroordelen verdwijnen langzaam maar zeker aan weerszijden van de grens tus sen noord en zuid. Wanneer dan in 1992 de Europese gren zen hun betekenis verliezen, zal allicht de vraag rijzen of het nog zin heeft Noord-Ier land als een aparte (Britse) eenheid te beschouwen op een eilandje dat integraal 'het groene Erin' wordt genoemd. Hoewel minister Brooke dit nog niet hardop zegt, lijkt hij toch te verwachten dat de twee 'Ierlanden' vroeg of laat zullen worden herenigd. Scheepsmodel In het Amsterdams Historisch Museum staat sinds gisteren een scheepsmodel van de laatste Bu- cintoro, een pronkgalei van de doge van Venetië uit 1729. Een medewerker van het museum in specteert het zojuist aangekomen model. Het is twee en een halve meter lang en gaat deel uitma ken van de tentoonstelling 'De gouden schemer van Venetië' die van morgen af in het Historisch Museum te zien is. FOTO: ANP DEN HAAG Het teruggavebiljet (T-biljet) voor de loon- en inkomstenbelasting mag vanaf 1 januari dit jaar drie jaar na het jaar waarop het betrekking heeft worden ingeleverd. Tot dusver was dat twee jaar. Het T-biljet over 1988 moet worden ingele verd voor 1 januari 1992, over 1989 voor 1 januari 1993 en over 1990 voor 1 januari 1994. De belastingbetaler krijgt alleen maar zijn geld terug als hij over 1988 of 1989 meer dan 200 gulden aan inkomstenbelasting te veel heeft betaald. Voor de sociale premies gaat het om 139 gulden over 1988 en 140 gulden over 1989. Voor 1990 gelden andere drempels. De belastingdienst geeft over 1990 voor inkomstenbelasting en premies volksverze keringen geld terug als er 304 gulden of meer te veel is ingehou den (jonger dan 65 jaar) of 203 gulden (op 1 januari 1990 65 jaar of ouder). Delft Instruments verscherpt controle export DELFT Delft Instruments stelt een onderzoek in naar de le vering van nachtzichtapparatuur aan Irak en zal om herhaling te voorkomen de interne procedures voor produktie en export verscherpen. De door VS getroffen strafmaatregelen, nadat de levering aan Irak bekend werd, heeft het bedrijf in problemen gebracht. De vakbonden hebben gisteren verder van de directie van het bedrijf vernomen dat zij in overleg zal treden met de Nederlandse-en Amerikaanse overheid over een oplossing voor de strafmaatregelen, aldus een woordvoerder van de Industrie bond FNV. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het plan van staatssecretaris Simons (volks gezondheid) om op 1 juli voor ziekenfondsverzekerden een nieuw medicijnenvergoedings systeem te introduceren is technisch uitvoerbaar. Er moeten echter wel enkele wij zigingen in worden aange bracht omdat anders bepaalde groepen patiënten worden ge dupeerd, zo heeft een commis sie van de Ziekenfondsraad gisteren in een advies aan Si mons laten weten Het medicijnenplan, dat de naam GVS (geneesmiddelen vergoedingssysteem) krijgt, houdt in dat alle medicijnen in onderling vervangbare groe pen worden ingedeeld. Voor elke groep wordt een bedrag vastgesteld dat het zieken fonds maximaal vergoedt. Als dat bedrag in een bepaalde groep bijvoorbeeld 25 gulden per doosje is, moet de verze kerde voor een geneesmiddel van 28 gulden uit eigen zak drie gulden bijbetalen. De adviescommissie heeft voor het ontwerpplan van de staats secretaris een aantal verbete ringen voorgesteld. Zo .vindt zij dat insulinepreparaten (voor patiënten met suiker ziekte) niet aan een vergoe dingslimiet moeten worden gebonden. Ook moet Simons tegemoet komen aan de be zwaren van epilepsiepatiënten tegen het systeem. Niet alle medicijnen tegen epilepsie zijn onderling vervangbaar. Het gevaar bestaat dat veel patiën ten heel slecht reageren op het gebruik van een goedkoper middel. Daardoor zouden zelfs levensbedreigende situaties kunnen ontstaan. Epileptici die momenteel zijn aangewe zen op dure medicijen zouden deze dan ook gewoon moeten kunnen blijven gebruiken zon der bijbetaling. De commissie constateert dat voor cara-patiënten (met aan doeningen van de luchtwe gen), hartpatiënten, reumapa tiënten en mensen met hoge bloeddruk zoveel vergelijkba re medicijnen beschikbaar zijn (ook in de goedkope klassen), dat voor daze groepen geen uitzonderingsbepalingen be hoeven te worden opgesteld. Er moet volgens de commissie nog wel een oplossing worden gevonden voor het probleem rond de doseringen. Bij de in deling van de medicijngroepen dient rekening gehouden te worden met verschillen in hoge en lage dosering (bijvoor beeld tabletten met 5 mg vali um en 10 mg valium) en met de hoeveelheid medicijnen per verpakking. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN de ualerpul is ingestort11 £n we moeten mor beneden om de rest van het opge- 'r mynps tot ont- i-" 'r brengen. rerud naar de mun ir is een a, Heio dan langs de schachten af te dalen l (c) Standaard UltQaverlJ/Wavery Productions. AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam acht het openbaar minis terie, in tegenstelling tot de rechtbank, wel ontvan kelijk in een cocaïnezaak tegen vier Colombianen en twee Chilenen. De rechtbank oordeelde een jaar geleden dat in de zaak, een transactie van ruim 5 kilo cocaïne, „in strijd met de be ginselen van een behoorlijke procesorde" was gehandeld. Dit vanwege de inzet van pseudokopers, onder meer af komstig van de Amerikaanse DEA (Drugs Enforcement Agency) en de Amerikaanse en Britse politie. Het hof oor deelt nu, in tegenstelling tot het rechtscollege in eerste aan leg, dat met het inzetten van dit opsporingsmiddel geen gro ve inbreuk is gemaakt op de Nederlandse soevereiniteit. Tegen de mannen is in eerste instantie in totaal 36 jaar ge vangenisstraf geëist. Zij wer den echter na de beslissing van de rechtbank op vrije voe ten gesteld. De zaak is nu door het hof terugverwezen naar de rechtbank in Amsterdam. Staatssecretaris Simons, ook nog uitvergroot op een scherm, bij de opening van een speciale wa ling voor doven bij het psychiatrisch ziekenhuis van de Robert Fleury Stichting in Leidscher>eni Naast hem een doventolk. 0 FOTO: STEPHEN EVE! PSYCHIATRISCHE HULP VOOR DOVEN IN LEIDSCHENDAMu,,, n te "Tl 1 kse v mis LEIDSCHENDAM Ook in het nieuwe zorgstelsel is plaats voor bijzondere voorzieningen voor rela tief kleine groepen, zo verklaarde staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gisteren in Leidschendam bij de opening van een speciale afdeling voor do ven (de eerste in Neder land) bij het psychiatrisch ziekenhuis van de Robert Fleury Stichting. Hij ging daarbij in op de be zorgdheid van voorzitter L. de Graaf van de Ziekenfondsraad over het terugtreden van de landelijke overheid in het nieuwe systeem. Hulpaanbie ders en verzekeraars krijgen een grotere rol toebedeeld. De Graaf vreest dat de verzeke raars dan maar moeilijk te porren zullen zijn voor het fi nancieren van betrekkelijk dure voorzieningen voor klei ne doelgroepen. Volgens Simons staat bestuur lijke vernieuwing niet zonder meer gelijk met een massief terugtredende overheid. Als blijkt dat verzekeraars en aan bieders van/zorg hun verant woordelijkheid niet goed kun nen dragen, zal overheidsstu- ring en -ingrijpen noodzake- Het aantal doven dat jaa psychiatrische hulp i heeft wordt geschat op QJ; 1000. Het Nationaal Zif huisinstituut (NZI) heel 1988 gepleit voor een sp&. j. ke afdeling voor dove kLlv1 ren. Die wordt nu voorn in Curium in Oegstgeestl volwassenen adviseerdeffiU] NZI twee a drie afdelingkse psychiatrische centra. Bek Izi de eerste in Leidschereau denkt het daarbij ook aai Vo voorziening in het noojestt De Fleury Stichting werLja. men met de Leidse uniu J teit en met het doveninsiL Effatha in Voorburg. j^g -oele >laf lijk NEW YORK Het is een nachtmerrie voor elke verkoper van luxe pro- dukten, maar er is niets meer aan te doen: het tijd perk van de koopkrachti ge yuppies, de young ur ban professionals, is in de Verenigde Staten defini tief voorbij. Zij die een neusje hebben voor de tijdgeest, zoals de advocate en schrijfster van het Yuppie Handboek, Marissa Piesman, zagen het al aankomen en we ten het nu zeker. Er is al een naam voor de opvolger van de yuppie: de schleppy. De schleppy, zo legt Piesman uit, is iemand met een rustig le venstempo, „die met minder hoge verwachtingen leeft en beperkingen aanvaardt". Tot die beperkingen behoort ook een verminderde koopzucht. „Net zoals we niet de hele dag stoned konden zitten luisteren naar muziek, kunnen we ook niet de hele dag de deur uit gaan om geld uit te geven", zegt Piesman. Ouder Volgens de 39-jarige Piesman is de verdwijning van de yup pie een voor de hand liggend gevolg van het ouder worden. De verandering begon volgens haar doordat yuppies een in ventaris begonnen op te ma ken van hun leven en het vol gende aantroffen: food proces sors, pastamachines, een espresso-capuchino-apparaat, draadloze telefoons, een fax, luchtverversingsapparatuur, computers, fitness-toestellen, massagetafels en afstandbedie ning, niet alleen voor de tele visie, maar ook voor de video recorder, de compactdiscspe ler, de stereo-ontvanger en de deur van de garage. Hij of zij heeft er tien jaar voor nodig gehad, maar uiteindelijk ont- te koop' waarheid schuilt. „Ze waren op zoek naar betekenis in hun leven en vonden dat niet in de warenhuizen", aldus Karen Meredith, oprichtster van de Amerikaanse Vereni ging van Boomers, een organi satie voor mensen, die ter we reld kwamen in de geboorte golf tussen 1946 en 1960. De yuppie begon het dichter bij huis te zoeken, bij de eigen haard. De lust tot kopen is hem of haar vergaan, zo heb ben de trend-deskundigen vastgesteld. „De meesten hebben zo veel gekocht", zegt Meredith, „maar hoeveel videorecorders en tv's heb je eigenlijk no- djg?" Simplisme Het wordt het nieuwe simplis me, het grote terugschroeven of „Amerika's verzadiging met excessen" genoemd. Anderen schrijven de verandering toe aan de recessie. Uit harde cij fers van het ministerie van handel blijkt dat de kooplust in de gehele VS is teruggelo pen. Mensen die tot voor kort al leenstaand waren, met weinig economische verantwoorde lijkheden, zijn nu getrouwd, hebben kinderen en hebben voor het eerst een hypotheek afgesloten. Juist op het mo ment dat ze voor hoge finan ciële verplichtingen komen te staan is er een recessie in de economie. Dat heeft hun koop gedrag veranderd. Sparen is het nieuwe adagium. Dat is te merken in de detailhandel; yuppies hebben eenvoudig de middelen niet meer om te ko pen wat ze willen. De yuppies zijn op zoek naar koopjes. „Ze kopen nog wel een goed pak, dat lang mee gaat, maar sokken en onder goed betrekken ze tegenwoor dig van de goedkoopste kle dingmagazijnen. Ze willen er goed uitzien en tegelijkertijd bezuinigen waar dat kan", zegt Meredith. Lilian Maresch, mede-oprichtster van de Ge neration Insights, een advies bureau dat zich gespecialiseerd heeft op het gedrag van de ba byboom-generatie, is het er mee eens: Goedkoop is chic, tegenwoordig. Waarde Hoe reageert het advertentie bedrijf op de terugvallende verkopen in de jaren negentig, en het verdwijnen van de C pie? De reclamebureau» Madison Avenue in New f gaan de nadruk leggen waarden en inhoud in pl van ijdelheid en schoon) J „Het sleutelwoord in de i mewereld is nu: waarde'f dus Jon Berry, die scH voor het reclameblad Mq Week. „In plaats v« het gevoel te geven dat ze L de aanschaf van een prof iemand worden die hetl maakt heeft, mikt de reel nu op het gevoel dat zei slimme koper zijn", zei T Faith Popcorn, voorzitster! BrainReserve, een organil die trends in het oog houel marketing adviezen geeftl het aldus samen: consumer willen 'minder opwindinl meer kwaliteit'. „BMW T voorbeeld, is zijn beeld ming aan het verandeil zegt ze, „deze auto wordt; verkocht als een sterkef krachtige machine, en nier zeer als statussymbool". Een andere marketing-a" seur, John Lister, zegt TO yuppies klassieke produl willen die zij associëren |nt" kwaliteit. Lister heeft een I. orie dat de smaak van hetl'st< bliek samenhangt met wifP® in het Witte Huis zit. Toen- D nald Reagan president w®* hadden de Amerikanen l"ei langstelling voor produl die rijkdom en welvarend!» i uitstraalden. „In die tijd k^y je in elk marketing-ver! het woord upscale (voor hnr re kringen) tegen" aldus ter. De behoefte aan luxd^ uiterlijke rijkdom waren j reactie op de voorafgaand) ren van bezuiniging. Ini dels hebben de Amerik; genoeg gekregen van len voor rijkdom als Ivan sky en Donald Trump, stemming in het tijdperk president Bush is er een „nieuw conservatisme", mensen zijn weer op zoek het klassieke", zegt ListerJ hebben behoefte aan heid". PATRICIA CALHOUN J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4