afetaria's moeten nog vennen aan vetarme happen ƒ2,- RETOUR RIJ TWEE ZAKJES. Schadevergoeding na mislukte sterilisatie Asen tot veertien ^aar wegens incest Verblijfsvergunningen makkelijk na te maken Positie Heerma niet in gevaar ifNENLAND PA CfiidóöGounant WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGINA 3 ll overlijdt na letje-balletje Eert 49-jari- bol heeft gisteren op Ütrechtse automarkt eruchte balletje-balle- jpel met de dood en bekopen. Het joffer kreeg een hart- nadat hij 4.000 gul- ibrei edoeld voor de aan- Jvan een auto) bij het fHden spel had verlo hater op de dag over- in een ziekenhuis, politie waarschuwt al geni teëen ^et sPe^ waar- ekerPet handlangers, de jk wordt gewekt dat rinS|el verdiend kan wor- Leeuwarden: liggeld koninklijk jacht LEEUWARDEN - De gemeente Leeuwarden gaat de koninklijke familie havengeld vragen wanneer zij met een schip de provinciehoofd stad bezoekt. Dat heeft de Leeuwarder ge meenteraad met een krappe meerderheid be sloten. Via een motie van PvdA'er J. F. Jans sen werd de vrijstelling voor het Oranjehuis geschrapt uit de havengeldverordening 1991. GPV/RPF/SGP-fractievoorzitter mevrouw W. Visser verwoordde de mening van de tegen stemmers: „Wij willen onze koninklijke fami lie hier graag als onbetaalde gasten ontvan gen". Ze wees op de sterke historische band die Leeuwarden heeft met het Oranjehuis. Haar mening werd gedeeld door de fracties van CDA (inclusief de wethouders) en VVD, door drs. P. D. Bakker van D66 en door de drie PvdA-wethouders. Wetswijziging nodig voor functie Aantjes DEN HAAG De voormalige fractieleider van het CDA mr. Willem Aantjes moet zeker nog twee jaar voorzitter van de Kampeerraad blijven tot dit adviesorgaan is opgegaan in de nieuwe Raad voor de openluchtrecreatie. Dat vindt staatssecre taris Gabor (landbouw, natuurbeheer en visserij), die daarvoor een wijziging van de Kampeerwet bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De huidige Kampeerwet bepaalt dat de voorzitter en de leden van de Kampeerraad voor een periode van vier jaar worden benoemd. Zij kunnen ten hoogste eenmaal worden her benoemd. Aantjes is sinds 1982 voorzitter van de Kampeerraad en had in juli vorig jaar moeten aftreden. Gabor wil daarom met terugwerkende kracht tot juli 1990 de Kampeerwet wijzigen. De reden daarvoor is dat er een wet op de openluchtrecreatie in voorbereiding is, die weer voorziet in de instelling van de Raad voor de openluchtrecreatie. Vooruitlopend op de instelling ervan is reeds in 1986 een voorlopige adviesraad voor de openluchtre creatie ingesteld, waarvan Aantjes ook voorzitter is. Geheim gesprek over over Molukse kwestie DEN HAAG „Praten is beter dan vechten". Met die instelling heeft ds S. Metiary uit Assen, voorzitter van de Mo lukse eenheidsbeweging Badan Persatu- an, vanmiddag een .informeel gesprek' gevoerd met J. Muskita, secretaris van de vice-president van Indonesië en voorma lig generaal van het Indonesische leger. Beiden praten ,op persoonlijke titel' op een geheim gehouden plaats in Den Haag. De uitnodiging van Muskita (die als kapitein van het Indonesische leger de republiek van vrije Zuid-Molukken in 1950 in de kiem heeft gesmoord) heeft de Molukkers in Nederland volledig verrast. Toch heeft ds Metiary de uitnodiging voor een gesprek aangenomen. „Wij zijn allebei Zuidmolukker", reageert hij. „Ik draag niemand een kwaad hart toe." Minder pvc in verpakkingen DEN HAAG Verpakkingen van le vensmiddelen bevatten steeds minder pvc. Dat constateert de Consumenten bond die twee jaar geleden met andere consumenten- en milieuorganisaties een grote actie begon tegen deze kunststof. Pvc belast het milieu zowel bij het ma ken ervan als bij de afvalverwerking. In juni 1989 testte de bond het verpak kingsmateriaal van 130 voedingsmidde len. In 91 procent van gevallen werd toen pvc aangetroffen. Bij een recent onderzoek van 285 produkten bleek dat percentage te zijn gedaald tot 22. „Een hele stap vooruit", vindt de bond. Van de 73 onderzochte produkten blijkt 42 procent nog de voor het milieu schade lijke metalen te bevatten. Portret Ferdi E. ten onrechte in Panorama HAARLEM Het weekblad Pano rama had de portretfoto's van Fer di E., ontvoerder en moordenaar van Gerrit-Jan Heijn, niet mogen publiceren. Ferdi E. daagde de uit geverij van het weekblad voor de rechtbank wegens publikaties van zijn portret in 1989. Ook eiste hij een schadevergoeding, die hem nu is toegewezen. Over de hoogte van dat bedrag wordt nog een aparte procedure gevolgd, zo heeft de Haarlemse rechtbank gisteren in een schriftelijke bodemprocedure bepaald. De eis dat de uitgeverij Spaarnestad nu nooit meer een por tret van E. mag publiceren, werd door de rechtbank verworpen. fcRGANG OP GEZONDE SNACK NIET ZONDER PROBLEMEN onei a i at^ van ider Inspelen op vetarme trend van laag zou er toe kun- bijdragen het negatie- csovjmago van de Neder- ten Ise cafetaria's te ver- (ren. Met die stelling en tenteerde Horeca Ne- deiand zich gisteren in ezerlte, waar Johan van vi Weerd als voorzitter de sectie IJsfrica om- vanidig uitlegde dat de laa jaar durende en vijf joen kostende campag- er 'Let op vet' geen be maar een uitda- *s voor vaderland- is iatatbakkers. mé( kalaalte bleek, dat Van der het pleit nog lang niet nbt^nnen heeft. „Want", zo j een cafetaria-houder eer- roe, „je verkoopt toch veel ,r wïzonds in een cafetaria", wil 'helf^ enbi Deze ondernemer vatte het be toog van Van der Weerd op als het propageren van op blote voeten lopen door een schoen winkel. Tot dat een collega er tussen kwam met: „Ik heb net een hartinfarct gehad. Je weet pas waar je over praat als ie zoiets zelf hebt meegemaakt' Ook Van der Weerd legde een verband tussen de toenemende kans op hart- en vaatziekten en een overvloedige vetcon- sumptie. Dus geen gefrituurde fricadel met mayonaise, ket chup en uitjes, maar grillen, koken en /of stomen, was de boodschap. „En bruin brood in plaats van wit, vragen of men saus wil, rauwkost opnemen in het assortiment en halfvolle melk en karnemelk schenken in plaats van volle melk", vul de Jan Schuring uit Berkel en Rodenijs aan. Schuring runt dan ook één van de 67 'Kwali- taria's' in plaats van een regu lier cafetaria van patat mèt, kroketten en vette loempia's. Maar ondanks dat hij vetarme, lichtere kost op de menukaart heeft staan, is er nog altijd ruimte voor de snack-oude stijl. Want de klai Schuring koning. Speelautomaten Vorig jaar waren er 7600 cafe taria's in Nederland. Het jaar daarvoor waren dat er nog 'maar' 6.800. Er gingen 1100 zaken failliet of de eigenaar hield er mee op en er kwamen 1900 nieuwe vestigingen bij. Reden voor Van der Weerd op te merken, dat de gemiddelde cafetaria-houder niet louter een goudmijn in handen heeft. „Het gemiddelde inkomen van een cafetaria-houder bedraagt 40.000 gulden", liet hij weten. En op de plaatselijke situatie ingaand: „Wanneer de speel automaten de deur uit moeten, betekent dat een koude sane ring voor veertig procent van de bedrijven". Aan de kant signaleerde hij een tendens, waarbij slecht lo pende cafetaria's worden over genomen door eigenaars van gokautomaten, waarbij patat en kroketten slechts 'nebenbei' worden verkocht. Alles draait in dat type zaken om de op brengst van de fruit- en ande re automaten. Van der Weerd erkende dat daarbij vaak lou che figuren in het spel zijn, waarbij de gehele bedrijfstak een slecht imago krijgt. Hij ad viseerde de cafetaria-houder minder reclame te maken voor sigaretten „waar we per slot van rekening niets aan verdie nen". Hij wekte de patatbak kers op veel meer werk te ma ken van vetarme en gezondere snacks. Ook de presentatie van deze artikelen moet beter. In meer dan één opzicht zit er een luchtje aan de vaderlandse snacks. Dat is het feit dat de voorgebakken frites die de ca fetaria-houder inkoopt, veelal voorgebakken zijn in dierlijk vet. Dat betekent dat het aan het begin van de rit al mis is. Van der Weerd gaf zijn toe hoorders de raad van de fabri kant te eisen bekend te maken waarin frites en andere snacks voorgebakken zijn. Duidelijk werd dat de snackfabrikanten er een broertje dood aan heb ben op deze wijze opening van zaken te geven. Aan de andere kant schort het vaak aan wa renkennis bij de cafetaria-hou der. Van der Weerd: „Een bouwvakker heeft meer ge leerd dan de gemiddelde cafe taria-houder". De zaal knorde instemmend, hoewel men aan de andere kant wees op het feit, dat praktisch iedereen in ons land een snackpaleis kan beginnen. Uit de verhalen bleek dat er nogal wat kaf on der dat nieuwe, opschietende koren zit. Niet te keren Hoewel de gemiddelde cafeta ria-eigenaar zeker niet staat te trappelen om in te haken op de trend vetarm eten, is vol gens Van der Weerd en Schu ring de ontwikkeling niet te keren. De anti-alcoholcampag- Het steeds populairder wordende 'broodje gezond'. Toch zal het nogal wat inspanning vergen ook de cafetaria-houders ervan te overtuigen dat de toekomst in vetarme snacks ligt. FOTO: FRANK JANSEN ne werd als voorbeeld aange haald, evenals een onderzoek waaruit zou zijn gebleken dat de helft van de cafetaria-be zoekers een minder vette hap wil dan doorgaans over de toonbank wordt geschoven. Dat is onder meer het geval bij ouderen, die overigens steeds minder een cafetaria bezoe ken. Misschien dat dat ook komt door het feit dat het werd gistermiddag toegege ven nogal wat etenswaren verkocht worden die lang niet allemaal 'kosjer' zijn. Er zijn kroketten in omloop met een vetgehalte van 21 procent, ter wijl de landelijk aanvaarde norm op acht procent ligt. Een loempia uit de frituur bezit in eens vijftig procent vet, terwijl een exemplaar uit de hete luchtoven slechts zeven pro cent vet bevat. En zo gaat het verder. Geen wonder dat de gemiddelde Nederlander dage lijks 105 gram vet naar binnen werkt, terwijl 75 gram meer dan voldoende is. Het zal nog al wat inspanning vergen om ook de cafetaria-houders er van te overtuigen dat de toe komst in vetarme snacks ligt. De convectomaat versus de koekepan, de magnetron ver sus de hete frituur. KLAAS GOÏNGA rIEM Vanwege jarenlange incest, vernedering en ter- tegen vier minderjarige nichtjes, heeft officier van justitie Jde Arnhemse rechtbank, mr. J. Denie, gisteren gevangenis- tffen geëist, variërend van drie tot en met veertien jaar tegen I" broers. 9-jarige moeder (zuster van de vier broers) van de vier Isjes, die volgens de officier van justitie de verkrachtingen ar ceerde, hoorde elf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Te- haar vijftigjarige aanstaande echtgenoot eiste mr. Denie een -angenisstraf van twee en een half jaar. De moeder, die voor •echtbank zei dat haar dochters liegen, is in het verleden eni- ^ijd uit de ouderlijke macht ontzet. Zelf zou zij in haar jeugd I zijn verwaarloosd door haar eigen moeder. Deze 67-jarige ■i van de meisjes behoort tot de acht verdachten die in deze ik nog voor de rechtbank moeten verschijnen. Twee meisies i als gevolg van de jarenlange terreur en incest, op de psychi sche afdeling van een ziekenhuis opgenomen. (ADVERTENTIE) HET VOORDEEL VAN DE TWIJFEL: m¥B\ (via bank ot giro) Bij aankoop van één zakje Graino's en één zakje Petato's krijgt u nu f 2,- retour op uw bank- of girorekening. Stuur de volledig ingevulde bon samen met twee streepjes codes voor 13 april naar: Smiths Food Group B.V., Antwoordnummer 10035, 4870 VB Etten-Leur. Postzegel niet nodig. I Naam Adres: L~l Postcode:- Woonpla; -J J^Bank- of Gironummer:S3j SMITHS GRAINO'S EN PETATO'S. DE ENE IS NOG LEKKERDER DAN DE ANDERE. Onder schot Tijdens een cursus 'preventietraining overvallen' houdt de ene collega de andere onder schot. Gis teravond volgden negen werknemers van het groothandelsbedrijf Ven Int. Versmarkt uit Diemen de drie uur durende cursus in 'wat men moet doen bij een overval'. De docenten zijn afkomstig uit politiekringen. Aanleiding voor de cursus is de toename van het aantal bedreigingen van onder andere winkeliers en pompbedienden. FOTO: ANP AMSTERDAM Een vrouw die ondanks sterili satie toch zwanger is ge worden kijgt van verzeke ringsmaatschappij Cen traal Beheer in Apeldoorn een schadevergoeding van 75.000 gulden. Met die be slissing heeft Centraal Be heer aansprakelijkheid er kend voor de materiële schade die het gevolg is van een medische fout. Volgens mr. D. Pessers van het Clara Wichmann Instituut (een instelling die juridische bijstand verleent aan vrou wen) is de beslissing van de verzekeraar een doorbraak. „Er is geen enkel inzicht in het aantal schadeclaims dat jaarlijks bij verzekeringsmaat schappijen wordt ingediend en gehonoreerd. Men is zeer te rughoudend met informatie daarover uit angst voor een precedentwerking". Met deze stap heeft Centraal Beheer het kort geding voorkomen dat de vrouw aanhangig had ge maakt. Op dit moment lopen er nog twee procedures inzake mis lukte sterilisaties. In beide ge vallen betreft het vorderingen tot vergoeding van immaterië le schade. Dergelijke vorderin gen zijn, aldus mr. Pessers, nog niet eerder toegekend in Ne derland. Het Wichmann Instituut zegt zich ervan bewust te zijn dat proefprocessen die tot doel hebben immaterieële schade vergoed te krijgen, de indruk kunnen wekken dat kinderen als een schadepost gekwalifi ceerd kunnen worden. „Dat zou uit moreel oogpunt een verwerpelijke ontwikkeling zijn. We moeten geen toestan den krijgen zoals in de Vere nigde Staten en ook België waar gigantische schadever goedingen worden toegekend voor het kleinste lichamelijk leed. De proefprocessen heb ben in eerste instantie een sig nalerende en symbolische be tekenis. Daar moet je een geld bedrag aan koppelen, omdat je anders niet naar de rechter kunt stappen wegens gebrek aan belang". &SPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON Ziekteverzuim boven de negen procent AMSTERDAM Het ziekte verzuim in ons land is vorig jaar verder gestegen en boven de negen procent uitgekomen. Het verzuimpercentage lag in 1990 op 9,1, tegen 8,8 in 1989. Dat blijkt uit vanmorgen ge publiceerde gegevens van het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden (Nia). De stijging in 1990 komt vooral voor rekening van de dienst verlening. In deze sector steeg het ver zuim van 8,5 naar 9,1 procent. In de nijverheid is het ver zuimpercentage gelijk geble ven (9,2). (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De hande laars in valse verblijfsvr- gunningen moeten vol gens hoofinspecteur Grootaarts van de CRI ge zocht worden in kringen van Marokkanen en cor rupte ambtenaren. „Er is een duidelijke relatie met de georganiseerde mis daad", meent de hoofdin specteur. De papieren zou den vrij makkelijk zijn na te maken. De vreemdelingendiensten pleiten dan ook voor een ver gunning die veel moeilijker is na te maken. Het ministerie van Justitie buigt zich inmid dels over de kwestie. „Er be staan inderdaad mogelijkhe den om te sjoemelen", erkent een woordvoerder. Een specia le projektgroep heeft van het ministerie opdracht gekregen de fraudebestendigheid van de verblijfsvergunningen te ver groten. Hoelang het gaat du ren voordat er een deugdelijk vergunning is, weet het minis terie niet. „De kwestie heeft hoge prioriteit, maar u begrijpt dat zulke zaken niet van van daag op morgen kunnen wor den geregeld". Vorige week heeft de commis sie Zeevalking een rapport uit gebracht voor een beter vreemdelingentoezicht in Ne derland. In het rapport stelt de commissie een reeks van maatregelen voor om paal en perk te stellen aan de groeien de stroom van illegalen in Ne derland. De commissie be spreekt alle haken en ogen aan het vreemdelingenbeleid maar rept met geen woord over valse verblijfsvergunnin gen. Zeevalking: „Vervalsing is criminaliteit en daar hebben wij ons niet mee beziggehou den. Wij vinden dat iedereen moet kunnen aantonen dat hij rechtmatig in Nederland ver blijft. In steekproeven komen de documenten dan vanzelf boven water". Maar omdat voorkomen beter is dan gene zen, juicht Zeevalking een de gelijker document toe. Snel geld lenen wordt moeilijker DEN HAAG Het snel af sluiten van een geldlening is vanaf volgend jaar niet meer mogelijk. In de nieuwe wet consumentenkrediet wordt een bepaling opgenomen Idie zegt dat financiers niet meer mogen stunten met korte ter mijnen waarbinnen een lening kan worden afgesloten. Dit werd gisteren aangekon digd door drs. J. Koopman, di recteur consumenten- en marktbeleid bij het ministerie van Economische Zaken. De bepaling moet zowel de geld schieter als de consument be schermen. De felle concurrentiestrijd in het verstrekken van kredieten leidt tot onbezonnen stappen van geldschieters en consu menten. De Wet op het Consu mentenkrediet moet daar per 1 januari '92 paal en perk aan stellen. Vooruitlopend op die wet heeft de Nederlandse Ver eniging van Financieringsad viseurs (in de wandeling be middelaars) voor haar leden een gedragscode opgesteld die gisteren werd aangeboden. Een vrouw in een rolstoel volgt de discussie over de subsidie voor gehandicapten. FOTO: ANP DEN HAAG Op initiatief van D66 zal de Tweede Kamer na het paasreces een spoedde bat houden over de weigering van het kabinet een kamermo tie uit te voeren over de wo ningaanpassingen voor gehan dicapten. De fractie van Groen Links zal daarbij waarschijnlijk een motie van wantrouwen indie nen tegen staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting). Deze motie zal echter niet op een meerderheid kunnen re kenen. Hooguit krijgt zij de steun van VVD en D66. Vorige week nam de Tweede Kamer een motie aan waarin werd bepleit de subsidie voor het aanpassen van woningen van gehandicapten tot een Be drag van 2000 gulden niet af te schaffen. Vrijdag besloot het kabinet echter deze motie niet uit te voeren. Gistermiddag onderbrak de kamercommissie voor volkshuisvesting het paasreces voor overleg met Heerma over deze kwestie. Tijdens dit beraad bleken CDA, PvdA en GPV bereid te zijn zich neer te leggen bij het kabinetsbesluit, dat overigens in mei een nieuwe subsidiere geling voor gehandicapten in het vooruitzicht stelt. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3