►100 in Levendige handel verblij fsvergunningen 6 janning loopt in Moskou 2 3 7 13 14 15 17 Gezond advies BERICHT ADVERTEERDERS ZATERDAG 30 MAART DINSDAG 2 APRIL VANDAAG 14 Dagen Gratis CcidócSouaont fcidóe <3owvamt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fiï Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Woensdag 27 maart 1991 82ste jaargang no. 24991 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND In de nacht en ochtend enkele wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. In de loop van de dag flinke perioden met zon. Minimumtemperatuur on geveer 2 graden. Hier en daar vorst aan de grond. Middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Overwegend matige wind, uit noordoost tot noord. a C °Ae t/hl dreigt met extra oging bustarieven AG Minister Maij (verkeer en it) heeft het stads- en streekver- reigd de prijzen van buskaartjes net 10 tot 12 procent te verhogen, (bedrijven er niet op eigen kracht te bezuinigen. Het dreigement inister komt neer op een verdub- n de al aangekondigde tariefsver- De NS zouden buiten schot blij- Burgemeester Goekoop uit kritiek op gemeenteraad LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gisteren felle kritiek geuit op het optreden van de gemeenteraad. Ook de commissie van de rekeningen, die de financiële orga nisatie van de gemeente Leiden heeft doorgelicht, moest het ontgelden. De burgemeester uitte zijn kritiek tijdens de gemeenteraad die gisteren het rapport van de commis sie van de rekeningen besprak. Het rapport leidde tot het aftreden van wethouder P. Bordewijk. Goekoop hekelde de manier waarop de commissie waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd onder voorzitterschap van P. Langen- berg (D66) stug volhield geen oordelen te hebben uitge sproken, maar slechts bevindingen te hebben gemeld. „Ik ben zo vrij veel zinnen in het rapport niet als bevindin gen te beschouwen maar als kwalificaties. Het oordeel had door de raad moeten worden vastgesteld". Pag. 13: Rapport financiën mikpunt van kritiek Dorstig kalf Een kalf bijt op de tralies van een vrachtwagen die vaststaat aan de Italiaans- Joegoslavische grens bij Triest. Duizenden chauf feurs kunnen met hun la ding niet doorrijden als ge volg van een staking van douanepersoneel. Veel vrachtauto's vervoeren vee. Volgens de Italiaanse dierenbescherming zijn in de opstopping al zeker 200 schapen, 10 koeien en 40 paarden omgekomen door verstikking, honger of dorst. FOTO: AP Politie deelt 43 bekeuringen uit LEIDEN Tijdens een ver keerscontrole op verschillende plaatsen in de stad heeft de Leid- se politie gisteren tussen half acht en vier uur 43 bekeuringen uitgeschreven. Motoragenten voerden in samenwerking met onderhoudsmonteurs met name controles uit op technische gebre ken bij auto's, brommers en aan hangwagens. In totaal werden tien bromfietsers, 27 automobilis ten en zes bestuurders van aan hangwagens in het bonnenboekje genoteerd. Vier auto's werden di rect in beslag genomen. Een van de wagens had zelf geen remmen meer. De bestuurder gebruikte daarom maar zijn handrem. lingsgezinden verzamelden zich gisteren in Moskou om betuigen aan een demonstratie morgen, die evenwel autoriteiten is verboden. foto: epa PLEIN AFGEZET !§OU De Sovjet- Éfjeiten zijn gisteren len betonnen barri- op te richten rond de Plein in Moskou drie weken du- verbod op het hou- In bijeenkomsten in pfdstad kracht bij te ^atregel leek evenwel nelijk de vastbesloten- in de oppositie te ver- het verbod te negeren gen massaal de straat tan. De anti-communis- coalitie Democratisch veroordeelde het de in Sovjetpresident Gor- om het ministerie van andse zaken recht- controle te geven ;t hoofdstedelijke poli- 5 en tot 15 april samen- gen in Moskou te ver- ij; Joeri Afanasjev, een pstaand hervormer en Democratisch Rusland, zei dat het decreet neerkomt op „een feitelijke staat van be leg". Het verbod op demonstraties is morgen ook van kracht tijdens de cruciale zitting van het par lement van de Russische Fede ratie, tijdens welke voorzitter Boris Jeltsin naar verwachting zal worden geconfronteerd met een motie van wantrou wen. Democratisch Rusland zei echter te verwachten dat morgen minstens een half mil joen mensen aan een betoging zullen meedoen. De organisa tie had al een vergunning voor de betoging van de gemeente raad van Moskou, maar die is door het demonstratieverbod nietig verklaard. Volgens Michael Schneider, een leider van Democratisch Rusland, en een van de orga nisatoren van de demonstratie, gaan de voorbereidingen ge woon door. De demonstranten zullen het aftreden van presi dent Gorbatsjov eisen. Pagina 5: Mijnstakingen gaan door ^Dneels- rtentie •en Haag windeieren JïAAG De nieuwe Iwijze van adverteren 'ie sector milieu van de ^Stadsbeheer van de ge- Den Haag geen win- i gelegd. Ook 'de afde- Jodem en water van Éheer is hoopvol ge- paginagrote adverten- sierd met een kikker, Ier meer deze krant Ie dienst zaterdag welke leskundigen de ooie- 1 Den Haag terug wil- •engen. Er waren acht ■es. Tot nu toe hebben afdeling milieuvergun- ruim dertig mensen ge- rd. Volgens een woord- r is dat drie m^al zoveel de conventionele adver- Bij de afdeling bodem er kwamen tien telefo- reacties binnen. „Maar kken niet op schoolver- op ervaren men- ildus de heer Van der tgenfoto ct klaar 1SSEN Een geheel proces voor de verwer- an röntgenfoto's maakt ïelle diagnose mogelijk, ts kan de foto's vrijwel na de opname bekijken, dat de patiënt lang op ;lag moet wachten, is ;e voorbij, aldus direc- Bartels van Polaroid land Het volgens hem tionaire" ontwikke- 'oces waarmee de trans platen in ongeveer ne- seconden geproduceerd worden, werd door iderneming in Amerika d. Het gaat een hand apparaat dat naast het 'an de patiënt gereden /orden. Het systeem is iurder dan de tot nu toe kte methode. PAPIEREN EENVOUDIG TE VERVALSEN DEN HAAG In Ne derland zijn honderden valse verblijfsvergun ningen in omloop. Ze worden verkocht voor duizenden guldens en vinden vooral aftrek bij illegaal in Neder land verblijvende Ma rokkanen. Dat blijkt uit een inventa risatie van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) bij de vier grote poli tiekorpsen van Nederland; Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Vol gens de vreemdelingen dienst van de politie in Den Haag is de verblijfs vergunning gemakkelijk na te maken. Hoofdinspec teur E. Grootaarts: „Wij worden regelmatig gecon fronteerd met valse vesti gingsvergunningen. Ze zijn beter als het origineel. Maar dat is ook niet moei lijk. Het papier is van een voudige aard". De valse verblijfsvergun ningen blijken vooral te worden gekocht door ille gale Marokkanen. Zij beta len volgens Grootaarts drie- tot meer dan tiendui zend gulden voor het pa pier. Zaterdag verklaarde een illegale vreemdeling tegenover deze krant dat hij voor tienduizend gulden een vergunning had ge kocht van een Turkse ad vocaat, of althans een man die zich voor advocaat uit gaf. De jongeman verblijft al ruim drie jaar illegaal in Nederland. Hij heeft in middels een gezin gesticht, woont in een huurwoning van de gemeente, werkt al jaren in de tuinbouw, is verzekerd en betaalt belas ting. Maar alle sociale ze kerheden werden onder mijnd door zijn illegaliteit. Die laatste onzekerheid denkt hij te hebben wegge nomen door een verblijfs vergunning te kopen. Pagina 3: Verblijfsver gunningen makkelijk na te maken Pakistaanse kapers gedood SINGAPORE De kaping van een Singaporees vliegtuig is afgelopen nacht na negen uur door een commandogroep van de politie met geweld be ëindigd. De vier Pakistaanse kapers zijn doodgeschoten. Na urenlang vruchteloos on derhandelen stelden de kapers een ultimatum, waarbij zij dreigden een begin te maken met het doden van hun gijze laars. Op dat moment besloot de Singaporese regering tot een gewapend ingrijpen. De 118 passagiers en elf beman ningsleden van het toestel van Singapore Airlines bleven on gedeerd. De kapers hadden de vrijlating geëist van een aantal gevangenen in Pakistan, onder wie de van corruptie verdach te echtgenoot van oud-premier Benazir Bhutto. De regering in Islamabad weigerde in te gaan op de eisen van de kapers. Woordvoerders van de Paki staanse Volkspartij, de partij van mevrouw Bhutto, hebben zich van de kaping gedistan tieerd. Bussen glijden weg De hevige regenval in Brazilië blijft zijn tol eisen. Nadat het verkeer al eerder veel hinder van het noodweer had onder vonden, moesten negen stadsbussen in Sao Paulo het gisteren ontgelden toen de heuvel waarop zij stonden geparkeerd, instortte. De heuvel was als gevolg van het overvloedige water ernstig verzakt. Het was voor de der de keer in twee weken dat zware stortbuien de stad teisterden. foto: ap Treinverkeer Alphen-Leiden vier uur gestremd LEIDEN Een werktrein van de Nederlandse Spoorwegen is vanochtend rond kwart over vier ter hoogte van Hazerswoude ontspoord op het baanvak Leiden en Alphen aan den Rijn. Daardoor was treinverkeer tussen die twee plaatsen tot vanmor gen half negen onmogelijk. Tussen het station Leiden en Lam menschans werd een pendeldienst onderhouden. Vanaf het Lammenschans werde de reizigers per bus verder vervoerd naar Alphen aan den Rijn. Het spoor is beschadigd toen de werktrein, een enkel rijtuig, uit de rails liep. Een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen kon nog niets zeggen over de omvang van de schade of de oorzaak van het ongeluk. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De stremming was vanochtend om vijf 'over half negen opgeheven. Op zoek naar sluitende oplossing Amerikanen zijn in Kuwayt bezig met het opmeten van de diame ter van een spuitende oliebron. Dit lastige karwei is nodig om een afsluitklep te kunnen ontwerpen, zodat de bron weer in ge bruik kan worden genomen. foto: ap Wilde achtervolging door Haarlemmermeer BUITENKAAG/OUDE WETERING Na een wilde achtervol ging heeft de politie van Haarlemmermeer de afgelopen nacht een 40-jarige man uit Oude Wetering en een echtpaar uit Roe- lofarendsveen aangehouden. De politie zag de 40-jarige man uit Oude Wetering op de Hillegommerdijk in Lisserbroek slinge rend rijden met een snelheid van 140 kilometer per uur. Hij stopte toen de politie ter hoogte van het Turfspoor een stopteken gaf. De Oude Weteringer bleek zo dronken te zijn dat het blazen hem niet lukte. Toen de politie aankondigde dat de auto moest blijven staan, nam een medepassagier, een man uit Roelof- arendsveen, het stuur over en ging er vandoor. Na een achter volging stopte De Veender in de Kerkstraat in Oude Wetering. Hij gedroeg zich volgens de politie recalcitrant en weigerde de blaasproef. Ook zijn vrouw, een 38-jarige Veense, begon te schel den en te slaan. Het echtpaar is nog ingesloten. voor onze In verband met Pasen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze editie van geldt als uiterste inleveringstijdstip vrijdag 29 maart 10.00 uur. Voor onze editie van geldt als uiterste inleveringstijdstip vrijdag 29 maart 12.00 uur. Snipperdagen verrassen Onderwijs DEN HAAG De onderwijs wereld is volledig verrast door een experiment dat staatsse cretaris Van Rooy (Economi sche Zaken) heeft aangekon digd om scholieren jaarlijks twee snipperdagen te geven. Volgens Van Rooy begint het experiment in het schooljaar 1992-1993, maar staatsecretaris Wallage (Onderwijs) wist van ochtend nog van niets. Volgens Van Rooy kunnen op een aantal scholen de ouders hun kind op zelf gekozen tijd stippen twee dagen vrijaf laten nemen. De overheid wil op deze manier de spreiding van de vakanties bevorderen. Een advies daarover zal de commissie vakantiespreiding van de Voorlopige Adviesraad Openlucht Recreatie deze zo mer uitbrengen. In die com missie is ook het ministerie van onderwijs en wetenschap pen vertegenwoordigd, maar bij het ministerie verklaarde men vanochtend niet van het aangekondigde experiment op de hoogte te zijn. Staatssecretaris Van Rooy hecht veel waarde aan de spreiding, die niet alleen goed heeft in verband met verkeer soverlast en het milieu. Wat de bewindsvrouwe betreft wor den de vakanties in de kust provincies voortaan beter af gestemd op die van de Duitse toeristen en worden de vakan ties niet meer automatisch vastgesteld aan de hand van christelijke feestdagen. 20 PAGINA'S Bisschop Gijsen wil tot zijn 75ste aanblijven Cafetaria's moeten nog wennen aan vetarme happen De krimpende m glorie van de K Golfvictorie V Fokker wijzigt topstructuur Ron Berteling rekent op revanche van ijshockeyteam Boete voor Leidse caféhouder wegens beledigen parkeer- controleur AZC wil derde zwembad in Alphen Leiderdorp geeft dierenarts ontheffing Raad Noordwijk akkoord met hotel Duna Deli GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 4/5 ECONOMIE 6 SPORT 7 KUNST/RTV9 CONSUMENTENINFORMATIE 11 LEIDEN/REGIO 13/14/15/17 DIENSTVERLENING 14 KERKDIENSTEN16 RTV-PROGRAMMA'S 19 WEER/PUZZEL/MENU19 VOETBAL OP TV België Nederlands 2, 20.00 uur: België-Wales. Duitsland 2, 20.10 uur: Dultsland-Sovjetunie. BBC 1, 20.55 uur: Enge- land-lerland (1e helft). BBC 2, 22.00 uur: Voetbal: Engeland-lerland (2e helft). Met blote voeten lopen door een schoenwinkel. Zo voelen sommige vaderlandse patatbakkers het idee aan om hun klanten voortaan vetvrije produkten aan te bieden. Toch kwamen ze gisteren tot de conclusie dat ze de lopende campagne 'Let op vet' toch niet als geen bedreiging moesten zien. Het is gewoon bruin brood aanbieden in plaats van wit, vragen of men saus wil of niet, rauwkost opnemen in het assortiment en halfvolle melk en karnemelk schenken in plaats van volle. Düs wat het beste is voor de cliënten. Op totaal een ander niveau lijkt sprekend het op het gezonde advies voortaan de Leidse Courant te gaan lezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) C kwartaal f. 78,60 I Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq OF BEL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan e worden geweigerd. I n proefabonnement lDj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1