Raad Noordwijk akkoord met Hotel Duna Deli Noordwijk is nog steeds vies Stralingsbron Estec niet gevaarlijk DISCOTHEKEN VERDWIJNEN Tafeltennisvereniging Oegstgeest staat onder curatele van gemeente Éét is er jaar rannend d 4EN OMGEVING £aidóe<3outa/nt WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGINA 17 l van State: Onbehoorlijk jur van gemeente Noordwijk HAAG/NOORD- J. Schipper M^an de gemeente ijk ten onrechte jergunning gekre- >r het vergroten ir-pub Harbour aan de Koningin iina Boulevard 9 idplaats. Dit stelt van State. van State verwijt ieente onbehoorlijk "e, l omdat de afwijzing verzoek van Schip- deugdelijk werd on derbouwd. Volgens de ge meente Noordwiik is er sprake van een bar, zodat het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan. De Raad van State meent echter dat er eerder sprake is van een café-restaurant omdat er maaltijden worden geser veerd die een belangrijk deel van de omzet vertegen woordigen. Volgens de Raad van State had de gemeente Noordwijk de aanvraag van Schipper daarom anders moeten beoordelen. De ge meente had er van moeten uitgaan dat Harbour Lights een café-restaurant is. Valkenburg stelt werkzaamheden aan Voorschoterweg voorlopig uit VALKENBURG De werkzaamheden aan de Voorschoterweg worden uitgesteld tot volgend jaar. Het college van Valkenburg heeft dit besloten omdat de financiële reserves te snel afslanken. Met uitgaven moet pas op de plaats worden gemaakt. Milieu-as pecten en herinrichting van het terrein van gemeentewerken, bij elkaar ruim 80.000 gulden, spelen een rol bij de tegenvallers. De commissie financiën had het er moeilijk mee en men vroeg zich af of sommige plannen nog wel uitstel konden dulden. Vol gens wethouder M. Vos is er geen sprake van een tussentijdse belastingverhoging. Hij reageerde op een vraag van H. Dijkhui zen (CDA). B en W willen de trottoirs van de Katwijkerweg hertegelen en anti-parkeerbanden, kosten 10.000 gulden, aanleg gen. P. Mizee (VVD) zag dit niet zitten en had voor deze uitgave liever parkeerhavens aan de Katwijkerweg. Wethouder Vos wees op het advies van de rijkspolitie, die parkeerbanden advi seert om veiligheidsredenen voor voetgangers. Bovendien heb ben veel automobilisten de brutaliteit om over de trottoirs te rij den. DEN HAAG/NOORD- WIJK De radioactie ve strMingsbron die door ruimtevaartcen trum Estec in Noordwijk wordt gebruikt, is niet gevaarlijk voor de om geving. Ook als zich in cidenten of calamiteiten voordoen, is er geen ge vaar. Tot dit oordeel komt de Raad van State in het geschil tussen C. van der Gugten uit Noordwijk en de minis ter van VROM. De minister heeft Estec ver gunning gegeven voor ge bruik van de ingekapselde radioactieve bron cobalt-60 voor wetenschappelijk on derzoek. Dat onderzoek ge beurt met behulp van een bestralingsapparaat dat in een speciaal gebouw op het complex van Estec aan de Keplerlaan in Noordwijk staat. Het gebouw heeft bijzonder dikke betonnen muren en staat aan de zeezijde van het complex. Volgens Estec is de bescherming zo solide dat de bron een stralingsactiviteit van 60ÜU curie zou mogen hebben. In het gebouw wordt een bron van maxi maal 2000 curie geplaatst. De bron is bedoeld om kosmi sche straling te simuleren. C. van der Gugten, die in de buurt van Estec woont, is bang dat er groot gevaar voor omwonenden en bezoe kers van Space Expo (ruim tevaarttentoonstelling) ont staat als zich problemen met de stralingsbron voordoen. De Raad van State is het niet met hem eens en stelt dat de veiligheidsmaatrege len afdoende zijn. Oranjeverenigingen bijeen in Valkenburg 'VALKENBURG De jaarlijkse bij- eenkomst van de oranjeverenigingen uit de regio Duin- en Bollenstreek wordt op vrijdag 5 april in Valken burg gehouden. Plaats van handeling is het nieuwe gebouw van jeugdsocië- teit De Peuk. De organisatie is in handen van de 60- jarige Oranjevereniging Wilhelmina uit Valkenburg. De jubileumcommis sie heeft een programma samenge steld dat bestaat uit videoprestaties van de VLOK, de Vereniging Oud- Valkenburg en van het J^Sarine Vlieg kamp Valkenburg Daarnaast kunnen de verenigingen allerlei oranje-activi teiten met elkaar bespreken. naar gewond jjaijontale botsing AAN DEN RIJN ihr.jarige Alphenaar is gis- ''^net borstletsel overge- ujiaar het AZL nadat hij auto frontaal op-een wagen was gebotst, dnajito, bestuuI"d door een Alphenaar, blokkeer- C. e rijbaan. De man was irk. Jdoor nOg onbekende üJ in de slip geraakt. ier rijdt iii'jrde aan Heijï Een 64-jarige I- 1|otenaar en een 65-jari- "ginaar zijn gistermiddag 0 Rondingen aan het ge- römheup naar het Diaco- nrt.;uis overgebracht. De l raakten gewond toen rschotenaar met hoge 0 'U1 met zijn fiets inreed D. ^eidenaar, die in Leiden nst.j vroeg aan een plaats- julet Ka |n^ak in snackbar r.'C)WIJKERHOUT rk- snackbar in Noordwij- zijn in de nacht van >.30tg op dinsdag 1400 gul een pak koffie gesto- Ge"e inbrekers kwamen een raam aan de ,ap;tjde open te wrikken. JSt. >i9nielingen '«"ÏN AAN DEN RIJN Ij bouwterrein nmaker in Alphen aan n is in het afgelopen ide voor ruim zeven gulden aan vernielin- gericht. Vernield wer en ruiten, twee tussen- een liftdeur, metsel- ijf cv-units en wandte- NOORDWIJK „Voor onze fractie is het hoofd zaak om mee te gaan in de procedure die ertoe leidt dat de twee grootste disco theken in Noordwijk, die elke zaterdagavond zo'n 2200 bezoekers trekken, zullen verdwijnen". Dat zei A. Prins (PvdA) giste ren tijdens de gemeente raadsvergadering van Noordwijk over het voor stel bij het provinciaal be stuur een verklaring van geen bezwaar aan te vra gen voor de bouw van het vijfsterrenhotel Grand Hotel Duna Deli. Het hotel, een project van De Raad BV uit Katwijk, moet verrijzen aan het Picképlein, maar voldoet niet aan de normen van het geldende be stemmingsplan. Op die plek is nu nog discotheek Duna Deli gevestigd, de grootste bar-dancing van Noordwijk. In het kader van de bestrij ding van de overlast veroor zaakt door discogangers past het de gemeente goed dat disco Duna Deli plaatsmaakt voor een chique hotel. Bo vendien zal in dat geval nog een tweede disco het veld ruimen. Op de plek waar nu Club 71 is gevestigd, aan de Nieuwe Zeeweg, wil de bouwondernemer apparte menten voor ouderen reali- Koehandel Dat beide plannen aan el kaar zijn gekoppeld, de sloop van Club 71 is pas te ver wachten als het hotel mag worden gebouwd, stond de VVD niet aan. J. Smit had het in dat verband over koe handel waarbij de schijnwer pers op de zoethoudertjes, de tot verdwijnen gedoemde disco's waren gericht in plaats van op het ingediende bouwplan. C. Verweij (Groen Links) wenste niet lichtvaardig heen te stappen over de stroom bezwaarschiften die bij de gemeente zijn inge diend. „Ik heb ze allemaal gelezen. Er zijn zeer goede argumenten bij. Ik vraag me dus wel af waar het college nu eigenlijk aan durft te be ginnen", aldus Verweij. Vol gens hem kan kennelijk alles maar in Noordwijk, „als je maar met een grote zak geld komt". 'Geheimkenners' krijgen oorkonde Ruim tachtig kinderen uit Noordwijkerhout hebben zich gister middag kunnen vergapen aan de capriolen van een clown en een goochelaar die een show ten beste gaven in de bibliotheek aan de Herenweg in het bollendorp. De kinderen waren naar de bi bliotheek gekomen omdat daar de afsluiting plaatsvond van een schoolproject over geheimen. De meeste kinderen kregen giste ren een oorkonde uitgereikt omdat ze vijf werken over geheimen hadden gelezen. De heer De Feij van de rijkspolitie (foto) reikte de oorkondes uit, waar de kinderen zelf hun vingerafdruk op mochten zetten. Hij vertelde een boeiend verhaal over het re cherchewerk, met veel inbrekers en politioneel speurwerk. De kinderen maken nu deel uit van het geheim lezersgenootschap. De kleurplaatwedstrijd werd gisteren gewonnen door Silke Behr- mann en Jurriën des Bouvries. Zij kregen een geheimschriftpen. Niemand raadde de inhoud van de kluis, maar Wouter Verhey- den wist zo origineel in bijna onleesbaar geheimschrift te ver woorden waarom de inhoud geheim moest blijven dat het hem toch de inhoud opleverde, namelijk een fototoestelletje. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Naam Landzicht terug in Lisse LISSE De 34 huizen die woningbouwvereniging Volksbelang bouwt op het achterterrein van het ver zorgingshuis Berkhout in Lisse krijgen gezamenlijk de naam Landzicht. Daar mee keert een oude naam terug. Landzicht was ooit de naam van een land goed dat lag op de plaats van de nieuwbouw van hotel De Duif. Later kwa men daar huizen. Toen die verpauperden werd het wijkje in de volks mond „Rottenest" ge noemd. Het vroegere Rottenest ver dween, De Duif breidde uit en nu keert ook de naam Land zicht terug. Voor de bereikbaarheid van de huizen achter Berkhout wordt een nieuwe weg aange legd. De nieuwbouw bestaat uit een blok van vijftien wo ningen in drie woonlagen en een blok van negentien wo ningen in twee lagen. Centraal tusssen de twee blokken komt de entree met lift. De nieuwe woningen worden verbonden met verzorgings huis Berkhout door middel van een overdekte loopbrug. De aangrenzende bebouwing van Eikenhorst wordt door niet-overdekte loopbruggen bereikbaar. Via de galerijen van Volksbelang kan men dan naar Berkhout. In overleg met de besturen van de verzor gingstehuizen ontstaat zo de mogelijkheid om verzorging en wonen dicht bij elkaar te brengen. In de woningen zelf wordt daartoe ook een aantal voorzieningen voor ouderen aangebracht. Ook is het moge lijk aan te sluiten op de inter com en de alarminstallatie van Berkhout. De eerste paal voor de huizen wordt nog voor de bouwvakantie geslagen. De oplevering is in februari of maart 1992. Bermbrandje in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Twee 11-jarige jongens uit Noordwijk hebben gistermid dag rond kwart over vier een bermbrand aan de Gooweg in Noordwijkerhout veroorzaakt. Het tweetal had een aansteker gevonden die ze wilden uit proberen. Vier bomen en 40 vierkante meter gras vatten vlam. De brand is door de brandweer van Noordwijker hout geblust. NOORDWIJK Noordwijk is vies. De toegangsroutes rich ting zee zijn bezaaid met plas tic en ander afval dat zich op hoopt tussen de struiken en de bermen. Het komend Paas weekeinde, als duizenden be zoekers worden verwacht, presenteert de badplaats zich bepaald niet op zijn Paasbest. Dat is de mening van E. Ho- gervorst, gemeenteraadslid >r de VVD. Rondtoerend door het dorp had hij gecon stateerd dat er op diverse plaatsen, met name rond het Vuurtorenplein sprake is van slechte bestrating, daar waar troittoirs en rijbanen door werkzaamheden onlangs open hebben gelegen. „Op verschil lende plekken ontbreken zelfs stenen. Dat vind ik zeer ge vaarlijk", aldus de VVD'er. Voorts meldde hij veel zando- verlast op de trappen tussen Vuurtorenplein en Boulevard. Op de Boulevard is volgens hem sprake van een honde- poepprobleem. Verder zijn zijn de braakliggende bouwterrei nen, zoals het terrein naast disco Boule Seven, hem door nen in het oog. „Of er nu noorden-, westen-, zuiden-, of helemaal geen wind is, het stuift hier altijd, zo wist hij. „En dit is nog maar een kleine greep uit het omvangrijke klachtenpakket", aldus Hoger- vorst in de rondvraag van de gemeenteraad van gister avond. Wethouder J Willms (CDA) hoorde de klachtenlijst be droefd aan. „Nog kort geleden hebben we het hele dorp van voor tot achter tijdens een ex tra schoonmaakbeurt grondig onder handen genomen. Het is zeer teleurstellend te horen dat het nu alweer zo erg is. Daar valt niet tegen te wer ken. Er zullen andere maatre gelen moeten worden geno men". Welke maatregelen dat zullen worden kon de wethou der nog niet aangeven. OEGSTGEEST Tafel tennisvereniging Oegst geest is door de gemeente onder curatele gesteld. Er is een begroting opgesteld waaraan de vereniging zich moet houden. Ook wordt bekeken of de ta- feltennishal door anderen kan worden gebruikt. „Ik heb nog niet eerder mee gemaakt dat in feite de raad de inkomsten en uitgaven van een vereniging vaststelt, het is een fenomeenaldus wethou der J van der Reijden in een vergadering van de commissie financiën. „Een raad die zo veel inzicht krijgt in het doen en laten van de vereniging kan zich best een beetje in spannen door mee te helpen aan het voortbestaan". Naar aanleiding van vragen van commissieleden deelde Van der Reijden mee dat men niet bevreesd hoeft te zijn voor precedentwerking omdat het een bijzonder geval be treft. „Wij zullen er geen ge woonte van maken en ik acht de thans voorgestelde garantie beter dan het aangaan van een renteloze lening". De commis sieleden stelden zich kritisch op en enkelen denken er nog over na De liberalen gingen reeds akkoord. Aangezien het CDA zo goed als zeker achter het B en W-voorstel staat, lijkt het voortbestaan van TTV ge waarborgd. De bouw van een eigen tafel- tennishal in het begin van de jaren tachtig deed de vereni ging financieel de das om. De aannemer ging failliet en daarmee begonnen de zorgen. De vereniging bleek steeds minder in staat aan de finan ciële verplichtingen te vol doen. mede omdat vorig jaar het contract met de sponser BC Lifters afliep en dit niet werd verlengd Dank zij een financiële kwijting van de Ra bobank kan men de schuld met een bedrag van een ton afkopen. Dit bedrag wil de TTV lenen bij de bank Neder landse Gemeenten en tevens heeft het bestuur de gemeente verzocht garant te willen staan voor de aflossing daarvan. eMd|T GASTGEZINNEN i:'A3er ooi 19}HOUT „Het is jaijjke ervaring. Je be- 23 zo veel voor die ,rt"ren en geeft alleen 'aeien aandacht", zegt posten, schaduwhulp Hoé Stichting Europa ^jrhulp. De stichting jasitrt iedere zomerva- H minder bedeelde dsjen uit Nederland iez.jliggende landen een JJsn'akantie te bezorgen. dejhting Europa Kinder- k: \leen vrijwilligersorgani- ieder jaar ongeveer ideren onderbrengt bij innen tijdens de zomer- :n. De kinderen die dukantie doorbrengen in d®:blland zijn afkomstig t-Duitsland, Frankrijk, id en Nederland. Hun Buil varieert van zes tot O-Cjaar. H tomen de kinderen uit ezinnen, wonen zij in [terbuurt of in een veel i huis. Zij komen veel inheid, aandacht en tekort, missen een jzinsleven en komen problemen waarmee ouders kampen vaak ui een vakantie toe. Bo- n hebben ze, als ze het jkind zijn, vaak de pech pltijd moeten opdraaien verzórging van de an- inderen. ie kinderen spant de n in 1960 door enkele idamse gezinnen opge- brganisatie, zich in. De fcn, maar ook de gast- ►n, worden wel geselec- Elk normaal functione- jezin komt in aanmer- s gastgezin. Ook alleen- vrouwen kunnen men. Na aanmelding f bezoek van een SEK- lerker, kunnen vragen k gesteld en wensen I bekendgemaakt, bij- eld over leeftijd en ge- ivan hun komende lo- De stichting stelt het op Is een van de gezinsle- I taal spreekt van hun lis enige waarborg voor ede vakantie wordt een hmde verklaring om- jet gedrag gevraagd, die Sommige gastgezinnen vinden dat de kinderen zoveel aan dacht vragen. „Op het formu lier van het kind kan bijvoor beeld ingevuld staan dat het houdt van kleuren. Het lijkt een rustig kind. Maar als het hier aankomt en een schom mel ziet wil het natuurlijk al leen nog schommelen. En je moet een boel weten. Moham medaanse jongens zijn opge voed met het idee dat zij veel meer zijn dan meisjes. Als zij in een gastgezin met een doch ter komen, worden zij als gelij ke behandeld. Zo kan je laten zien dat het ook anders kan. Moslem-kinderen mogen niets geven of aanpakken met hun linkerhand, want die is onrein. Het is een rijke ervaring, maar je moet het wel even weten". De kinderen uit Nederland zijn anders dan de buitenland se kinderen, vertelt Rea. De Amsterdamse kinderen zijn vaak probleemkinderen die op speciale scholen zitten. Zij hebben extra aandacht nodig. Als deze kinderen drie weken op vakantie gaan, geeft dat de familieleden even een rustpe riode. „Als gastgezin besef je niet hoeveel je voor zo'n kind betekent. Je gezin is een rust punt". DANNY NOORDERMEER tegen betaling verkrijgbaar is bij de burgerlijke stand, of re ferenties van bijvoorbeeld de huisarts of een schoolhoofd. Zo weet de stichting waar de kin deren terecht komen. De gastouders krijgen maar beperkte achtergrondinforma tie over het kind om de per soonlijke levenssfeer te be schermen. Die gaat over hob bies, lievelingseten, of het kind kan zwemmen, waar het allergisch voor is, maar ook over mogelijke moeilijkheden die de gastouders kunnen ver wachten, zoals de angst om al leen te slapen omdat het kind thuis samen met broertjes of zusjes in een bed slaapt. Noodkreet Rea en Ronald Joosten uit Sas- senheim zijn vanaf 1982 bij SEK betrokken. Rea las in de krant een noodkreet voor gast ouders. Zij was net gestopt met werken en zag er wel wat in aan dit initiatief mee te doen. De familie Joosten vroeg om twee Franse meisjes. Het is niet gebruikelijk dat er direct twee kinderen worden toege wezen. Rea: „Wij hadden toen nog geen eigen kinderen. We dachten dat het voor de meis jes zelf plezieriger was als zij wat aanspraak hadden van een leeftijdgenootje. Tegelij kertijd hoefden zij dan niet de hele dag naar miin stuntelige Frans te luisteren Dit vond SEK een goed onder bouwd argument zodat Joosten de meisjes kreeg toegewezen. De Franse meisjes zijn een aantal maal achtereen bij het gezin Joosten op vakantie ge weest. De SEK vond Rea en Ronald zo enthousiast tijdens hun gastoudergesprek, dat zij werden gevraagd vaste mede werkers te worden. Rea wilde graag deelnemen. Ronald zag er op dat moment vanaf in verband met zijn studie. Rea werd een hulp bij de vluchte lingenkinderen uit Duitsland. Zij gaat mee als de kinderen worden opgehaald en terugge bracht. Ze bezoekt in het voor jaar nieuwe gastouders. Eind mei, begin juni is er een gast ouderavond zodat er kennis kan worden gemaakt met de gene die verantwoordelijk is voor kinderen uit het gekozen land. Ronald is inmiddels hoofd geworden van het trans port van de Engelse kinderen. Spannend Rea en Ronald hebben inmid dels twee kinderen eigen kin deren, Dennis van vijf en Mi chelle van twee. „Het is ieder jaar weer spannend", vertelt Rea. „Het is afwachten hoe het kind zal functioneren in het gezin. Je weet niet of het zal klikken. Het kan voorkomen dat het niet zo goed loopt. Je kunt de kinderen niet herop voeden. Er is wel eens een jon getje geweest die niet meer bij zijn gastgezin wilde blijven. De vrouw van het gezin belde huilend op dat zij het ook niet meer wist. Dat is voor beide kanten een hele nare situatie. De jongen is eerst even bij ons geweest. Daarna kon hij naar een gezin in Leiderdorp. Hij is daar nog een aantal keren op vakantie geweest". Doorprikken Er komt veel bij kijken als je een kind in huis neemt. Rea, die de nodige ervaring heeft, vertelt dat je soms door het ge drag van de kinderen heen moet prikken. „Je moet vaak strak optreden en niet alleen lief. Je moet geen overdreven dingen doen. In de tuin spelen kennen zij vaak niet eens. Ook het geven van nieuwe kleren moet binnen de perken blij ven. Soms arriveren ze hier in vodden. Maar als je ze hele maal in het nieuw naar huis stuurt, valt het daar weer uit de toon". Rea Joosten: „Als gastgezin besef je niet hoeveel je voor zo'n kind betekent".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17