r Nederlands parlement kan voorbeeld nemen aan België Politiek Partij Parlement Staatkundig debat uniek9 ook in negatieve zin Wijsneus CcidócSomant ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 7 iel deelnemers aan het ze week gehouden ka- jrdebat over bestuurlij- en staatkundige her- tmingen feliciteerden jhzelf en elkaar met het nieke karakter" van de eenkomst. Uniek was t gebeuren zeker, maar k in negatieve zin, voor- :als men het waarom en ^artoe van de gedach- hwisseling aan een na re beschouwing onder- trpt. de orde was het rapport een commissie die bestaat kamervoorzitter Deetman de fractievoorzitters Brink- p, Wöltgens, Bolkestein, n Mierlo, Beckers en Schut- In- het rapport wordt ge ld dat er een crisis is in de rtrouwensrelatie tussen kie- s en gekozenen en dat daar j aan gedaan moet worden. kwam het illustere gezel jap bij deze stelling? Stond een volksmenigte voor de Irten van het Binnenhof, jop woedende toon verbete gen eiste, zoals in de DDR, echoslowakije en Hongarije gebeurd? Nee, integendeel, jende zelfs D66-woordvoer- j Wolffensperger, represen- iit van een partij die al 25 r lang beweert dat er iets (damenteel mis is met onze ckehocratie- Vanwaar dan toch die opwinding in politiek li Haag? (lffensperger had een origi- antwoord. Volgens hem is en jit het ontbréken van volks- fi Belgen dan toch an- •s dan Nederlanders? en vraag kwam bij mij op un ik las dat in België is leeriloten een commissie in stellen die de werking eni de abortuswetgeving et evalueren. Evenals Nederland zijn in Bel- jaren van discussie en itieke strijd voorafge- in aan de totostandko- van een wet waar_ ')r abortus provocatus egefd gelegaliseerd. jaaji vers in het geheugen ligt i Ini tijdelijk terugtreden van ling Boudewijn, toen hij verantwoordelijkheid ten-)r een dergelijke wet kon ivaarden. In Nederland 'am de legalisering bijna n jaar eerder tot stand dan p [België, maar van een evalu- e van de werking van de 't is tot nu geen sprake. Enig jcht in de werking van de f kan worden ontleend aan l jaarverslag van de genees- hdig inspecteur van de jksgezondheid, dat met en- je jaren vertraging pleegt te [schijnen. Zo'n jaarverslag fat echter hoofdzakelijk cij- matige informatie. Een re- ie met de doelstellingen van Wet Afbreking Zwanger- lap is niet aanwezig. De in- 'cteur heeft dan ook voorge- Id te stoppen met deze af- tderlijke verslaggeving. De [gische commissie darente- i zal eens per twee jaar ver- g moeten uitbrengen over toepassing. Zij kan desge- Vist ook aanbevelingen doen aïef fié de Cocq pleitte in zijn tv- umn van 19 maart jl. onder kop Naïef voor het ophef- t van de omroeporganisaties lat de NOS alle geld en ta- it zou hebben om betere tv- ♦ggramma's te gaan maken, j haalde als voorbeeld de IC aan. Enige jaren terug hervond de BBC veel kri- k wegens vlakke program ming. Door de concurrentie it een zogenaamd onafhan- lijke Anglia TV is er een 'uwe wind gaan waaien bij BBC. In Frankrijk en Bel- I is er een soort Staatsom- }p. De berichten erover zijn it gunstig. Kleine landen als ïgië en Nederland hebben leraard ook een kleiner bud- Maar dat „eenheidsworst" )S beter dan omroeporgani- ies zou zijn? Grote organisa- 5 neigen altijd tot een soort btenarij. Bij multinationals rdt dan ook gezegd: 'small leautiful', dus splits de zaak en zorg voor wat interne hcurrentie. Ik vind het naïef h René de Cocq om een su- r-NOS te verkiezen boven iroepverenigingen met le- n-luisteraars. Cappendijk, AASSLUIS. hristelijke partij CDA-top heeft zich bera- n over de jongste verkie- Igsuitslag. Resultaat: „CDA 1 nadrukkelijker christelijke ttij zijn" - aldus de krant n 13 maart jl. Daar zal me- geen zich oprecht over ver- ugen. Niet in de laatste lats degenen die zich in ge iten bezwaard voelen door rechteloosheid waaraan on- boren kinderen in Neder- id zijn overgeleverd. Zal het )A nu eindelijk eens con- eet werk gaan maken van de scherming van ongeboren nderen? Het CDA weet toch imers allang dat, ondanks de et afbreking zwangerschap, ortus provocatus in Neder- Hd volledig vrij is? massa's bij politieke gebeurte nissen het bewijs dat de pro blemen groot zijn. „Straks komt er helemaal niemand meer stemmen! De burger ver liest in toenemende mate zijn belangstelling voor het open baar bestuur!", riep hij op dra matische toon. PvdA-woordvoerder Stoffelen zag nog een andere reden voor de Grote Stilte rond de poli tiek. De mensen-in-het-land zouden zich walgend van de politiek hebben afgekeerd. „We kennen toch allemaal op merkingen als: Ach, meneer, politiek is toch niks dan vui ligheid? Als er verkiezingen zijn, ja, dan komen ze bij je aan de deur en dan beloven ze van alles. Maar daarna hebben ze lak aan ons soort mensen. Dan spelen ze mekaar de bal toe en helpen ze mekaar op het kussen. Ze zijn alleen maar geïnteresseerd in onze stem en niet in onze mening". Mateman De CDA'er Mateman was de enige die niet zijn gevoel maar de feiten had geraadpleegd. Want wat is het geval? Er zijn weinig andere landen in de wereld waar de burgers zoveel tot wetswijziging of tot betere begeleiding en opvang van vrouwen in een noodsituatie. Niet nieuw De gedachte aan een evaluatie van de Nederlandse abortus wetgeving is niet nieuw. Op voorstel van de jongerenorga nisatie van het CDA is in het verkiezingsprogram van deze partij zo'n evaluatie bepleit. Maar verzoeken van de kleine christelijke fracties in de Tweede Kamer om ertoe over te gaan, zijn tot nu toe door de regering van de hand gewe zen. En als de inspectie haar zin krijgt, zal binnenkort in het geheel niet meer over de werking van de wet gesproken worden. Dat perspectief was voor de GP V-fractie niet aanvaard baar. Daarom heeft zijzelf een nota gepubliceerd die bedoeld is als een bijdrage aan een eva luatie van de Wet Afbreking Zwangerschap. Deze nota kan tegelijk met de nog te bespre ken jaarverslagen van de in spectie over 1987 en 1988 in de Tweede Kamer aan de orde komen. Misschien rijst de vraag waar om zoveel ophef gemaakt wordt over een wet die al tien jaar bestaat. Daar zijn verschil lende redenen voor. De eerste heeft te maken met de kwali teit van onze wetgeving. Die is in onze tijd aan veel kritiek onderhevig. Het rapport van de commissie-Deetman, dat deze week in de kamer is be sproken, komt er eerlijk voor uit. Het noemt systematische wetsevaluatie als één van de instrumenten om de kwaliteit Ik vrees, dat de CDA-top het bij vrome wensen zal moeten laten. Ter verklaring het vol gende. Het bestuur van de Ju ristenvereniging Pro Vita heeft zich begin dit jaar tot premier Lubbers gewend o.m. met de vraag, of en in hoever re hij bereid was zich in te zet ten voor de verbetering van de rechtsbescherming van de on geboren kinderen. Die vraag werd uitdrukkelijk aan de heer Lubbers voorgelegd in diens hoedanigheid van chris- teliik-democratisch regerings leider. Antwoord van de heer Lubbers: uw brief heb ik ter behandeling doorgezonden naar minister D'Ancona. Con clusie: voorzover het aan de heer Lubbers ligt, blijft abor tus vrij. En omdat premier Lubbers en zijn ministers nu eenmaal de macht in handen hebben, zal dat zeker in deze kabinetsperiode zo blijven. Dat wil dus zeggen: de abortuskli nieken kunnen ongestoord doorgaan met hun huivering wekkend bedrijf en de Staat der Nederlanden blijft ermee doorgaan om met vele miljoe nen guldens voor de financie ring daarvan te zorgen. Zal de CDA-top nu aan de heer Lub bers durven/willen zeggen, dat het daar nu maar eens mee uit moet zijn? Eerlijk gezegd zie ik dat nog niet gebeuren. Maar hoe het CDA zich dèn krachtiger wil gaan profileren op het gebied van de abortus provocatus, is een vraag waar op men het antwoord van het CD A-bestuur met grote be langstelling tegemoet kan zien. Enkel met het uiten van zeer algemeen geformuleerde voor nemens komt men er niet. Dr. Th.A.M. van der Horst, DEN HAAG. Democraten '66 Tijdens de Tweede Wereldoor log 'verbroederden' zich politi ci van diverse pluimage tijdens hun gevangenschap te Sint Michielsgestel. Zij leerden el kaar persoonlijk kennen en wederzijds waarderen. De ge vertrouwen in de politiek heb ben. Eind 1989 bleek uit een enquête van de Europese Commissie dat bijna drie kwart van de ondervraagden tevreden of zelfs zeer tevreden was over het reilen en zeilen van de vaderlandse politiek. Ruim negentig procent vond dat zijn of haar stem wel dege lijk telde. In 1971 was dat nog maar 77 procent. Het gaat dus, zo redeneerde Mateman, in dit opzicht niet slechter maar juist beter met ons land. Waren alle andere deelnemers aan het debat dan gek gewor den? Konden ze hun tijd niet beter besteden dan aan een rapport dat uitgaat van een onzinnige bewering? Tja... De kamervergadering werd in eerste instantie gehouden om dat CDA en PvdA een schuld meenden te hebben aan Hans van Mierlo. Toen eind 1989 het centrum-linkse kabinet-Lub- bers/Kok werd geformeerd, mocht D66, hoewel het de eni ge echte centrum-linkse partij is, niet meedoen. Vooral het CDA voelde er niets voor naast de PvdA ook nog eens aan D66 regeermacht af te staan. Sommige CDA'ers vin den het zelfs al erg genoeg dat van onze wetgeving te verbe teren. Het gaat daarbij volgens de commissie niet alleen om knelpunten die zich bij de uit voering van een bepaalde wet in de praktijk hebben voorge daan, maar ook om de vraag of een wet beantwoordt aan het doel waarvoor ze geschreven is en om de effecten van een wet in de samenleving. De commissie stelt dan ook voor vangenschap maakte hen van partijgenoten tot landgenoten. Bij de naoorlogse heroprich ting van de politieke partijen speelde dit woord 'landgeno ten' een belangrijke rol. De RKSP ging zich op het gehele volk richten en ging zich Ka tholieke Volkspartij noemen. De SDAP ging zich richten op de arbeidende mens en ging zich Partij van de Arbeid noe men. De liberalen richtten zich tot alle Nederlanders die de vrijheid en de democratie lief hadden en noemden zich VVD. In het begin van de jaren zes tig werd onder invloed van het pastorale denken van de kerken (onder meer door Vati- canum II) de westerse wereld dus ook Nederland overspoeld met woorden als 'radicale vernieuwingen', mensenrechten, democratie en vrede. Deze woorden kregen nu hun weerslag in de poli tiek. In 1957 ontstond de 'Paci fistisch Socialistische Partij' (PSP), voorstandster van een pacifistische politiek. Onder de leden van de KVP ontstond de groep 'Christen-radicalen'. In 1966 ontstond 'Democraten '66', die de democratische ge dachte in samenleving en poli tiek sterk wilde beklemtonen, en in 1980 ontstond op grond van de oecumenische gedachte het CDA of wel 'Christen De mocratisch Appel'. Dit demo cratiseren heeft ook geleid tot de zogenaamde spijkerbroe ken-cultuur en tot het jij-en en jou-en. Mede gelet op de natuurlijke geaardheid van de Nederlan der heeft het woord democra tie op de mensen een grote aantrekkingskracht. Dit is on langs gebleken bij de Provinci ale Statenverkiezingen (op 4 maart jl.), toen de partij van D66 als de grote overwinnaar uit de bus kwam. Het 'demo cratiseren' zit de mensen in het bloed en hangt overal in de lucht. President George Bush is vol van democratise ren van de landen van het Midden Oosten en Nederland een partij in Nederland nooit alléén kan regeren. Toen Van Mierlo zich vervol gens bij het grote publiek be klaagde over de manier waar op hij behandeld was, dachten CDA en PvdA er goed aan te doen een hartewens van 'mis ter D66' in te willigen. De fractievoorzitters Brinkman en Wöltgens toonden zich be reid te gaan bekijken in hoe verre ons politieke stelsel aan restauratie toe is. En zo werd eind 1989 de commissie-Deet man geformeerd, tot grote vreugde van Van Mierlo uiter aard, die zich handenwrijvend opmaakte om een aantal dof geworden hervormingsvoor stellen uit de D66-kast weer eens op te poetsen. Na ruim een jaar van vergade ren had de commissie-Deet man zo'n honderd punten be dacht, die wellicht nader on derzoek vergden: de gekozen minister-president, de gekozen burgemeester, een nieuw kies systeem, het referendum, reor ganisatie van de ministeries, overheveling van rijkstaken naar gemeenten en provincies, enzovoorts. De voltallige Tweede Kamer moest maar in principe altijd tot systemati sche wetsevaluatie over te gaan. Daarvoor bestaat ook een belangrijk inhoudelijk ar gument. Twee doelstellingen De Wet Afbreking Zwanger schap draagt een compromis karakter. De wet noemt dan ook twee doelstellingen, n.l. de ijvert al jaren voor het demo cratiseren van de landen van Latijns-Amerika en Zuid-Afri- ka. Het 'democratiseren' van de politiek in Nederland mag echter in ons land de staats vorm niet aantasten en daar heeft het alle schijn van. In 1990 verscheen een rapport van D66, waarin de Tweede Kamer werd verzocht om de kwestie van het benoemen door de Kroon van burge meester, commissaris van de koningin en minister-presi dent te doen vervangen door het kiezen van deze ambtsdra gers door de Tweede Kamer, daar dit democratischer is, want de Kamer vertegenwoor digt het volk. Dat de kamer voorzitter Deetman het voor zitterschap heeft willen aan zeggen welke dingen wel en welke niet voor nadere studie in aanmerking kwamen. Zoals na de geschetste voorge schiedenis te verwachten was, viel de oogst van twee dagen vergaderen nogal tegen. Het idee om een nationaal referen dum mogelijk te maken werd door CDA, VVD en de kleine christelijke partijen (tezamen een meerderheid) definitief naar de prullenmand verwe zen. De mogelijkheid om pre miers, burgemeesters en com missarissen der koningin de mocratisch te laten kiezen werd nog wel opengehouden, maar de eerder genoemde fracties lieten op niet mis te verstane wijze blijken dat ze daar eigenlijk geen barst voor voelen. Het enige belangrijke staat kundige hervormingsvoorstel dat nog overeind staat is de in voering van een nieuw kies systeem voor de Tweede Ka mer, gemodelleerd naar Duits voorbeeld. In de Bondsrepu bliek brengen de burgers bij algemene verkiezingen twee stemmen uit: één op een 'na tionale' lijst en één op een kandidaat uit het eigen dis trict. Beide stemmen behoeven Li vjsaJïKTil Ml J CDA lftai FOTO: DIJKSTRA rechtsbescherming van onge boren menselijk leven en het recht van de vrouw op hulp bij ongewenste zwangerschap. De vraag die na zes jaar praktijk gesteld moet worden is wat er van deze doelstellingen terecht is gekomen. Het is voor ons nooit een vraag geweest of de wet aan beide doelstellingen tegelijk vaarden van een kamercom missie om dit voorstel van D66 te bespreken is in feite onjuist, daar een kamervoorzitter neu traal behoort te zijn. Het be grip 'democratie', wat een ster ke invloed heeft gehad op de 'Herziene Grondwet-1983' van de christen-radicaal mr. Cals, wil nu de betekenis van de Kroon in onze samenleving nog verder verkleinen door aan de Kroon benoemings rechten te ontnemen, naar Zweeds model. Het begrip 'de mocratiseren' kan Nederland tot een republiek maken. Het predikaat 'Koninklijk' kon weieens aan een zijden draadje komen te hangen. Dr. W. J. A. Visser, DEN HAAG. niet naar dezelfde partij te gaan. Men kan bijvoorbeeld de sociaal-democraten een 'natio nale' stem geven omdat men vindt dat die in het parlement sterk vertegenwoordigd moeten zijn en het tweede hokje rood maken bij een in de regio populaire liberale politi cus, van wie men zeker weet dat hij de belangen van de streek goed zal behartigen. Voor elk district stellen alle partijen elk slechts één kandi daat. Wie de meeste stemmen behaalt, wordt de vertegen woordiger van dat district in het parlement. Door een der gelijk systeem ook in Neder land in te voeren (waarbij het aantal kamerzetels iets meer zal bedragen dan de huidige 150) kan de band tussen kiezer en gekozene worden verste vigd en worden de namens de districten uitkomende kamer kandidaten gedwongen een persoonlijke verkiezingsstrijd te voeren. Dat verlevendigt de politiek en geeft de mensen de mogelijkheid 'hun' kamerlid ter verantwoording te roepen. Nadelen van dit systeem zijn overigens dat het regionalisme in de Tweede Kamer nog meer toeneemt, dat er minder recht zou kunnen doen. Het GPV heeft indertijd tegen het wetsvoorstel gestemd omdat het geen bescherming bood aan het ongeboren kind. An derzijds stemden de linkse fracties in de kamer tegen om dat zij vreesden dat aan het recht van de vrouw tekort ge daan zou worden. Maar de kri tiek van beide kanten kon niet verhinderen dat een wet tot stand kwam waarin beide doelstellingen voorop stonden. Nu wordt steeds openlijker er kend dat de wet niets in de weg legt aan de vrouw die om een abortus verzoekt. Over be scherming die de wet aan het ongeboren kind moet bieden horen we minder. Zelfs het Haagse gerechtshof heeft uit gesproken dat gerede twijfel gerechtvaardigd is of aan de bedoeling van de wetgever in de praktijk voldoende recht wordt gedaan. Als de kaarten zo liggen is wetsevaluatie dringend nodig. Regering en Tweede Kamer kunnen er toch niet in berus ten dat een wet wel pretenties heeft en dus verwachtingen wekt, terwijl van allerlei kan ten geconstateerd wordt dat ze niet waar gemaakt worden. Dat zou het vertrouwen in de overheid ernstig ondermijnen. Geen argumenten De feiten die we in onze nota hebben vermeld zijn niet nieuw. Toch is tot nu toe niet gebleken van een bereidheid tot evaluatie van de wet. Waarom niet? Argumenten hiervoor zijn nauwelijks ge noemd. Mijn indruk is dat veel politici Scharrelen 'Scharrelen natuurlijk', zo heet de campagne van de Dierenbe scherming, met als doel de consument meer naar schar- relprodukten te doen vragen. Nou zijn er scharrelprodukten en scharrelprodukten. Wan neer de kip het hare heeft af geleverd, kan ze rustig verder scharrelen; bij 't scharrelvar ken ligt dat aanmerkelijk an ders. Alle lof voor het streven van de Dierenbescherming hoor, daar niet van; maar is het niet haar opzet om elke vorm van dierenmishandeling te bestrijden? En is dierenmis handeling niet 'het zonder re delijk doel een dier pijn of let- vrouwen gekozen zullen wor den en dat de kleine partijen stemmen zullen verliezen. Maar het zou niet eerlijk zijn dit artikel af te sluiten zonder het over de voorstellen voor bestuurlijke vernieuwing te hebben. Daarover bestond wel overeenstemming, kamer breed zelfs. De overheid en haar ambtenarenapparaat zul len nu eindelijk eens beter moeten gaan functioneren. Minder log en minder verko kerd. Hoopgevend is dan ook dat men serieus gaat studeren op de mogelijkheid naar En gels voorbeeld een 'civil servi ce' op te richten: een groep van topambtenaren die rou leert over de diverse departe menten, zodat er veel minder kans is op een Haagse 'stam menstrijd'. En ten slotte is er het voorne men van de Tweede Kamer om het spreken van papier te verbieden. Voorlopig gaat het alleen nog om commissiever gaderingen, maar wie weet komt er ook ooit een verbod voor de plenaire bijeenkom sten. Wat zou het mooi zijn als de afgevaardigden hun eigen woorden moeten gebruiken en zich niet meer mogen verlaten op de speeches die hun mede werkers voor hen geschreven hebben. Misschien worden de vergaderingen van de Tweede Kamer dan toch nog eens leuk om bij te wonen, zoals Wilbert Willems van Groen Links, te recht, verzuchtte. RIK IN 'T HOUT (De auteur is chef van de par lementaire redactie van onze krant) er het liefst het zwijgen toe doen. De strijd rond de legali sering van abortus provocatus is gestreden. Van een hervat ting van de discussie is niets te verwachten. Mocht dit de oorzaak van het stilzwijgen zijn, dan zou ik onze Belgische collega's ten voorbeeld willen stellen. De strijd is daar niet minder hevig geweest, maar dat vormde geen reden om na de laatste stemming opgelucht adem te halen en de boeken te sluiten. De overheid dient haar wet ten, ook als zij berusten op een politiek compromis, serieus te nemen. Dat is zij aan de ge loofwaardigheid van haar ambt verplicht. De overheid heeft het als haar taak gezien ook bescherming te bieden aan een ongeboren menselijk leven. Het moet haar dan een zorg zijn als openlijk geconstateerd wordt dat van een dergelijke be scherming in de praktijk wei nig of geen sprake is. Dat gold al in 1981 toen de wet tot stand kwam. Dat geldt nog meer in 1991, nu de ontwikkelingen in de medische wetenschap en technologie niet hebben stil gestaan en waardoor steeds vaker abortus kan worden toe gepast, zonder dat de wet erop van toepassing is. Het zal niet eenvoudig zijn om uit een evaluatie politieke con clusies te trekken. Maar een overheid die uit vrees daar voor er het zwijgen toe doet is óók verantwoordelijk. GERT SCHUTTE (De heer G.J.Schutte is lid van de Tweede Kamer voor het GPV) sel toebrengen'? Kan het ver der redelijk genoemd worden als een dier dodelijk letsel toe gebracht wordt teneinde het als voedsel te gebruiken, zo lang er nog vruchten aan bo men en planten groeien alsme de koren op het land? N. Pleumekers, DEN HAAG Grof We zijn heel wat gewend, maar dat dr. A.J.M. v.d. Hoo- gen in de krant van 13 maart jl. een priester een „sacramen tenboer" noemt slaat toch wel alles. Dat is een belediging voor het ambt en heiligschen nis ten aanzien van de Heer, die zich zelf gaf onder de ge daanten van brood en wijn aan de willekeur van ons. mensen, zoals weer eens blijkt. Die zich zelf als de vergevende Verlosser gaf in de biecht; door het zenden van de Heili ge Geest in het vormsel; en als Metgezel naar de eeuwigheid bij het heilig Oliesel. Is er iets zinvollers te bedenken in het leven van iedere mens? Is er een heiliger ambt dan dat van de priester? Wie nu de kerk wil „dwingen" mensen aan te nemen die niet met haar wer ken, maar haar tegenwerken, wil hetzelfde als de kerk eens te gronde richten. Of de kerk zelf uitschakelen. H. Rutges, DEN HAAG. Aanbidden Bij het mooie artikel over de Amerikaanse zusters Claris sen, eerder deze week in de krant op de tweede pagina, stond een lelijke fout in het fo tobijschrift: Maria wordt in de Rooms-Katholieke Kerk niet aanbeden, maar vereerd. Al leen God wordt aanbeden. Het zou goed zijn als dat misver stand nu eindelijk eens uit de wereld zou kunnen worden geholpen. A. Rietbroek, DEN HAAG. Het was op een sombere donderdagmiddag in 1966 dat een arme kappersvrouw een doekje om haar hoofd bond, haar fiets uit het schuurtje wurmde en zich krom gebogen over het stuur een weg baande naar de dr. Willem Dreesschool in Gouderak. De regen sloeg in haar gezicht en mengde zich met de tranen uil haar ogen. De meester had haar gisteren gezegd eens te komen praten over haar jongen en de hele nacht had ze liggen denken. Wat zou er toch kunnen zijn? Ze was er niet uit gekomen. Haar jongen had goede cijfers voor alle vakken. Een negen voor vlijt, zei ze in zichzelf en sloeg linksaf de Troelstralaan in. Een acht-en-een-half voor rekenen. Een negen min voor taal. En thuis altijd even behulpzaam, 'sAvonds veegde hij de haren van de klanten van de vloer, 's ochtends legde hij het scheergerij voor zijn vader klaar. Als hij 's middags van school kwam, was zijn eerste vraag altijd of hij nog iets doen kon. Ze ging rechtsai de Suurhoffstraat in en zuchtte. De meester had bezorgd geklonken, erg bezorgd. De kappersvrouw stapte van haar fiets midden in een plas veegde haar gezicht al en ging de school binnen. Het rook er naar natte winterjassen. Aan het einde van de gang stond meester Jager al te wachten. Hij legde een hand op haar arm en leidde haar zijn lokaal binnen. Ze voelde meteen dat er iets heel ergs aan de hand was. „Het gaat niet goed met uw zoon", zei meester Jager. Hij bleef lang stil en staarde uit het raam. De kappersvrouw voelde medelijden met hem. „Zegt u het maar, meester", zei ze zacht. „Het is niet dat hij niet leren kan", zei de meester. „Nee", antwoordde de kappersvrou w. „Of dat hij ondeugend is". „Nee". De meester zweeg. Hij keek naar één van de voorste bankjes. Het stoeltje stond er loodrecht onder. Het inktpotje was dicht, het tafelblad glom. Het was het enige glimmende tafelblad in de hele klas. „Uw zoon", begon de meester en zijn stem sloeg over, „uw zoon is gewoon niet normaal". „Maar meester!" riep de kappersvrouw. „Hij is een plaag voor de klas, ik kan het niet anders zeggen. Hij geeft antwoord op alle vragen, mevrouw. Constant houdt hij zijn vinger omhoog, ik kan geen zin beginnen of hij maakt hem af. Of het nu over vaderlandse geschiedenis of over aardrijkskunde gaat, altijd weet hij het beter. Ik kan er niet meer tegen en de klas ook niet". „Maar..." „Mevrouw, 's ochtends komt hij als eerste binnen en dan vraagt hij me wat we de kinderen vandaag eens zullen leren! 's Middags blijft hij rondhangen tot iedereen weg is en dan zegt hij dat ik weliswaar groot gelijk heb door te stellen dat Willem van Oranje door Balthazar Gerards werd vermoord, maar dat ik de les wat levendiger had mogen presenteren! Mevrouw, die wijsneus begint me op mijn zenuwen te werken. Hij heeft dit jaar al acht spreekbeurten gehouden. Over huisdieren, over ruimtevaart, over Suriname, over het Midden- Oosten, over het nut van geld, waarover eigenlijk niet?" „Och meester!" „Ja, en zijn klasgenootjes worden ook stapelgek van hem, mevrouw. Ze voelen zich door hem bedreigd en laten hem links liggen. Dat doet me pijn mevrouw, ook voor hemzelf. U zou hem eens moeten zien in het speelkwartier, helemaal in zijn eentje". „Maar meester, wat kunnen we doen?" Het lijkt me het beste, mevrouw, dat we hem een tijdje op één van de achterste bankjes laten zitten en verplichten zijn mond te houden. En ik zou zeggent: waarom doet u hem niet op één of andere sport, dan kan hij daar zijn energie een beetje kwijt. Wat dacht u van elke ochtend tien kilometer zwemmen?" „En als dat nou niet helpt, meester?" „Het spijt me, mevrouw Melkert, maar dan zit er niets anders op dan dat we Ad van school af sturen T. RU BB ELS Anti-abortusdemonstratie op het Binnenhof 7~F"KT \T A "KT T. pyplPQ Brieven graag kort en duidelijk geschreven 'JxlUi V HjIN VXXIN J_j1_jZjLjJxO ne redactie behoudt zich het recht voor ine De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7