|an voor economie geeft egosla vië sprankje hoop Levenslange celstraffen na bloedige gijzeling ipositie Kuwayt I'hevigt protesten Jeltsin eist overwinning op Veelheid van partijen bij verkiezingen Suriname p4NÏ LAND Ccidóc SoiucMit ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 5 ibad in Punjab [jHI Terroristische sikhs in de elstaat Punjab hebben gisteren ervallen en 25 passagiers doodge- gewapende mannen hielden de een weg buiten de stad Kharar De inzittenden kregen opdracht te verlaten, waarna zij werden )aarop werd de bus in brand ge- rder hadden extremistische sikhs ïilieleden van politie-agenten bten. Volgens een woordvoerder een gewapende bende in de nacht rdag op vrijdag huizen in stadje Negen mensen, onder wie drie werden naar buiten gevoerd en Joten. Volgens dorpelingen zeiden |ten dat hun actie een vergelding het ontvoeren door de politie van vermeende sikh-activisten. rsL Carter gaat helpen bij democratisering Liberia ATLANTA De voormalige Ameri kaanse president Jimmy Carter is door Liberiaanse regeringsfunctiona rissen gevraagd mee te helpen bij het oplossen van de burgeroorlog. Met Carter heeft Liberia om de assistentie van het Internationale Onderhande lingsnetwerk (INN) verzocht, dat in het Carter Centrum van de Emory universiteit in Atlanta gehuisvest is. De oud-president zei dat hij bereid is te helpen bij democratische verkie zingen als de grote Liberiaanse fac ties er in slagen een akkoord uit te werken in samenwerking met de Ecowas, de economische organisatie van Westafrikaanse landen die in de burgeroorlog hebben ingegrepen. EMIGRATIE VAN ETIOPISCHE JODEN NAAR ISRAËL HERVAT TEL AVIV Enkele honderden Etiopi- sche joden zijn gisteren in Israël aangeko men na een drie weken durende emigra tiestop, afgekondigd door de regering in Addis Abeba. Ongeveer 220 emigranten, enkelen nog in traditionele kledij, kwamen aan boord van een vliegtuig van El Al uit Rome in Israël aan. Volgende week worden er nog eens 400 verwacht. Leiders van de Etiopische gemeenschap in Israël zeggen dat president Haile Mengistu Mariam op 1 maart plotseling de exodus van zwarte jo den had opgeschort om Israël er toe te be wegen wapens te leveren. Zijn regime staat onder toenemende druk van verschillende guerrillagroeperingen die inmiddels grote delen van Etiopië in handen hebben. Israël ontkent dat Etiopië probeert joden te ruilen voor wapens. Het zou slechts gaan om „pro blemen van tecnische aard". Tiener schendt Stalins neus MOSKOU Een 17-jarige jongen heeft be kend dat hij de neus van het borstbeeld op het graf van Jozef Stalin op het Rode Plein in Moskou heeft afgeslagen. Volgens een Moskouse krant kwam de jongen tot zijn daad uit haat voor Stalin en om de publieke aandacht te vestigen op het feit dat de vroe gere dictator nog steeds bij de muur van het Kremlin begraven ligt. De jongen sprong zondag over de balustrade voor het Lenin- mausoleum toen daar de wisseling van de wacht plaatsvond. Met een metalen voor werp ging hij Stalin te lijf. Hierna gaf hij zich over aan de wachtposten. De scholier wordt van grafschennis beschuldigd en kan hiervoor tot drie jaar cel veroordeeld wor den. Amerikaanse zakenman in Turkije vermoord ISTANBUL Een Amerikaanse za kenman is gisteren in zijn kantoor in Istanbul vermoord door de marxisti sche organisatie Dev Sol. Het slachtoffer is de 52-jarige John Gandy. Hij was een gepensioneerde Amerikaanse militair, die sinds drie jaar in Turkije werkte. Zijn bedrijf levert administratieve en ondersteu nende diensten, zoals schoonmaak diensten, aan Amerikaanse militaire instellingen in Turkije. De moorde naars hebben een verklaring achter gelaten die was ondertekend met Dev Sol, een marxistische organisatie die zich verantwoordelijk heeft ge steld voor een reeks recente aansla gen in Turkije. 'DODE' EGYPTISCHE SOLDAAT KOMT THUIS CAIRO De Egyptische soldaat Yasser Ahmed die had gevochten in de oorlog te gen Irak, is twintig dagen nadat hij officieel dood was verklaard weer thuisgekomen. Een inwoner van het plaatsje Arab Darwich in de provincie Sharkiya dacht een geest te zien toen hij zijn dood gewaande 21-jarige dorpsgenoot tegenkwam. Zijn nog diepbe droefde moeder herkende hem eerst niet en sloeg de deur in zijn gezicht dicht omdat ze dacht dat er een grap werd uitgehaald. Ah- meds vader viel flauw toen hij zijn zoon zag. Het dorp, dat al een straat naar zijn gesneu velde martelaar had vernoemd, haalde de soldaat als een held binnen. Ahmeds ouders mochten het smartegeld van 5.000 Egypti sche ponden (bijna 2800 gulden) houden dat de staat aan hen had uitgekeerd wegens het verlies van hun zoon. fajj /e/jJ ,DO Na een ?e/d politieke crisis lig optimisme in eJJvië, nadat de di- iders zich bogen unfi plan voor een r4meenschappelijke markt. Daar- flfiou elke deelrepu- sfavln grote mate van zelfbestuur genie- i werd besproken in het collectieve <en Schap van Joegosla- rzüjin de vertegenwoor- ;an Servië en zijn m «ten weer hun zetel r/mngenomen. Aan het joe^aar de crisis werd ke, besproken waaraan het land uiteen dreigt te vallen, namen ook premier Ante Markovic en ambtenaren deel die het plan hebben opgezet. Het tien punten tellende voor stel, uiteengezet in een presi dentiële verklaring die door het persbureau Tanjug werd gepubliceerd, biedt een blauw druk voor het vrije verkeer van handel en arbeid tussen de republieken, voor als zij be sluiten hun banden met de huidige federatie losser te ma ken of geheel te verbreken. Het plan voorziet in één enke le munt die is gekoppeld aan de Ecu van de Europese Ge meenschap, in een centrale bank en afschaffing van alle douanetarieven tussen de re publieken. De Joegoslavische deelrepublieken, waarvan er vele etnische en politieke riva len zijn, hebben sterk verschil lende ideeën over de toekomst van het land. Het nog door communisten bestuurde Servië wil een krachtig centraal bewind maar Kroatië en Slo venië willen voor hun repu blieken meer zelfbestuur of willen soevereine staten wor den binnen een los staatsver band. Beide republieken heb ben gedreigd met afscheiding als niet aan hun wensen wordt tegemoet gekomen. De absurde voorbeelden als gevolg van de economische oorlog liggen voor het opra pen: Sloveense en Kroatische produkten worden in Servië zwaar belast en eigenaars van villa's aan de Kroatische kust die in Servië wonen, betalen torenhoge belastingen. „Het grootste economische belang voor een Joegoslavische ge meenschap is het waarborgen van een gemeenschappelijke markt en opneming in het Eu ropese integratieproces", stond in de verklaring van het col lectieve presidentschap. „De gemeenschappelijke markt zo als beoogd moet vrije bewe ging van goederen, diensten, arbeid en kapitaal waarbor gen". De Joegoslavische ge meenschap regelt ook het ver voer en de communicatie, de energievoorziening en de landbouw, het bank- en doua newezen. De leiders van de re publieken beginnen naar ver wachting binnenkort bespre kingen. Van de meeste republieken en hun leiders waren nog geen reacties bekend, maar de Kroatische leider Stipe Mesic uitte optimisme dat binnen Joegoslavië de geschillen kun nen worden bijgelegd. „Ik ben optimistischer dan vorige week omdat er eindelijk rede lijk lijkt te worden gesproken over de toekomst", zei hij in een telefonisch gesprek. „De enige factoren die het land nog verenigen zijn rede nen van puur economisch be lang en eigenbelang. Als we Joegoslavië willen redden, moeten we die belangen vast stellen en erover praten", zei Mesic, die in mei als voorzitter van het roterende president schap, staatshoofd van Joego slavië wordt. he -m 4^T-STAD De 'ane in Kuwayt heeft nog niet eerder de protesten laten egen de regering, s een verbod op e bijeenkomsten ïlden zich bijna demonstrerende oslims op een veld ^iurt van het rege- inti. eerste keer sinds de j Al-Sabah in 1962 aan n kwam eiste een in- linkse en nationalis- j^oepering het vertrek pnprins Saad al-Ab- yJ-Sabah. Volgens een diplomaat is zo'n de- ie nog niet eerder in Kuwayt. „Het is je^er het aantal alswel veiwat ze zeggen", aldus maat. Tijdens de de- yoeie, die was georgani seer het Sociale Solida nite, eiste men dat de •ne; zich moet inzetten sflvrijlating van de Ku- ^srijgsgevangenen. Het 'left veel macht bin- iuwaytse sunni-mos- mschap. Het wil in >ndl islamitische Wet l Machtige sjeiks en bekritiseerden de „de schandelijke er,)aamteloze manier" waarop het land geregeerd wordt. Tijdens een persconferentie na afloop van de demonstratie zei sjeik Jasem al-Mohalhel, een invloedrijke sunni-moslim, dat kroonprins en premier Saad een regering moet benoemen die opgebouwd is uit nieuwe functionarissen. Saad ontbond eerder deze week zijn regering na kritiek uit de bevolking. Al-Mohalhel zei vooral te den ken aan het verdwijnen van „degenen die verantwoordelijk zijn voor de invasie en huidige toestand", een verwijzing naar de machtige ministers van de fensie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken. Hij eiste tevens een datum voor verkie zingen. Het Kuwaytse Democratische Forum, een groep van linkse politici en nationalisten, bracht een verklaring uit waarin voor de eerste keer op geroepen werd de posten van kroonprins en premier te scheiden. Volgens de groep moet serieus overwogen wor den een premier aan te wijzen die niet tot de familie Al-Sa- bah' behoort. De leider van het Democratische Forum, Abdul lah al-Nebari, liet weten een brede regering te wensen waarin „alle levensvatbare po litieke krachten uit het land" vertegenwoordigd zijn. Hij wil ook de terugkeer van het par lement, dat in 1935 naar huis werd gestuurd door de emir. ga- Moskou is bereid tot onderhandelen met Litouwen VILNIUS Moskou heeft Litouwen aangeboden on derhandelingen te begin nen over onafhankelijk heid van de Baltische deelrepubliek. Audrius Azubalis, woordvoerder van het Litouwse parle ment, heeft dit gisteren bevestigd. Vitali Dogosjijev, vice-presi dent van de Sovjetunie, heeft de Litouwse president Vytau- tas Landsbergis per telegram voorgesteld volgende week de onderhandelingen te starten. „De Litouwse leiding staat sceptisch tegenover het voor stel", aldus Azubalis. De Li touwse woordvoerder liet we ten dat Vilnius pas wil onder handelen als Moskou aan en kele voorwaarden voldoet. Zo moeten de Sovjetmilitairen de door hen bezette gebouwen in de Litouwse hoofdstad ontrui men. Verder staat het optre den van de „zwarte baretten" van de Sovjetgetrouwe OMON-politie besprekingen in de weg. Leden van de OMON openden donderdag het vuur op een bus met zes Litouwse grenswachten. Daarbij raakten vier Litouwers gewond. Richard Nixon, de voormalige president van de Verenigde Sta ten, heeft de lachers op zijn hand tijdens een bezoek aan een economisch instituut in Moskou. Nixon pleitte gisteren onder meer voor de onafhankelijkheid van de Baltische republieken. FOTO: AP Gewillig poseerden de twee Duitse criminelen tijdens het gijzelingsdrama voor de camera's van journalisten. FOTO: EPA ESSEN Twee Duitse misdadigers, die in augus tus 1988 werden gegrepen na een bloedige gijzelings actie in Duitsland en Ne derland, zijn gisteren door de rechtbank van Essen tot levenslange gevange nisstraffen veroordeeld. Hans-Jürgen Rösner en Dieter Degowski (beiden 35) hielden destijds miljoenen mensen aan het televisiescherm gekluis terd tijdens de 54 uur durende gijzeling. Achtervolgd door de politie gaven ze zelfs in een drukke winkelstraat vanuit een auto tv-interviews, waar bij Degowski ondertussen een pistool tegen het hoofd van de 18-jarige Silke Bischoff ge drukt hield. Bij hun gijzelingsactie, die volgde op een bankoverval, werden ze niet alleen achter volgd door de politie maar ook door een horde journalisten. Onderweg kaapten ze ver schillende auto's en een bus. Tijdens de gijzeling vermoord de Degowski de 15-jarige Itali aanse buspassagier Emanuele de Giorgi en schoot Rösner Silke Bischoff dood na een vuurgevecht met de politie. Naast Rösner en Degowski werd ook de vriendin van eerstgenoemde, de 36-jarige Marion Löblich, veroordeeld. Zij voegde zich tijdens de ka ping bij het tweetal en werd gisteren veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. MOSKOU Boris Jeltsin heeft gisteren de overwin ning opgeëist in het refe rendum dat afgelopen zondag in de Sovjetunie werd gehouden. Hoewel het referendum „alle re cords voor dubbelzinnig heid brak", vatte hij de uitslag op als een blijk van vertrouwen in hem. De kiezers gaven zondag met overweldigende meerderheid hun steun aan twee kwesties: het voorstel van Jeltsin om de president van de grootste Sovjetrepubliek (Rusland) di rect door het volk te laten kie zen en het voorstel van Sovjet- president Michail Gorbatsjov om de unie voort te zetten. „Wij zien de uitslagen van de Russische en de unie-referen dums als een betuiging van steun aan de Opperste Sovjet en het leiderschap van Rus land", zei Jeltsin voor een groep arbeiders van de Kirov- tractorenfabriek in Leningrad. Zijn voorstel voor de recht streekse presidentsverkiezing kreeg de instemming van 75 procent van de kiezers. Die uitslag moet Jeltsin krachtige munitie verschaffen in het ko mende gevecht met zijn poli tieke tegenstanders. Op een congres van parlementariërs uit de Russische Federatie wil len conservatieve communis ten volgende week een motie van wantrouwen tegen hem indienen. In zijn toespraak voor de ar beiders van de Kirov-fabriek drong Jeltsin opnieuw aan op het aftreden van Gorbatsjov. Hij herhaalde zijn beschuldi ging dat de Sovjetleider de weg van hervormingen heeft verlaten en geen uitgewerkt plan heeft om de economische problemen van het land te overwinnen. Jeltsin haalde uit naar de recent aangekondigde prijsverhogingen en beloofde volgende week aan het Russi sche parlement een eigen plan voor economische hervormin gen voor te leggen. ^TALLEN DODEN BIJ RELLEN IN MALI 1e h ng «O Bij de ernstigste ejfringsrellen in de ge- s van Mali zijn giste- st if-Ie hoofdstad Bamako doden en honderden gevallen. Ordetroe- het bewind van presi- ie/eaeraal Moussa Traoré, jsse zijn alleenheersende ieni 22 aan de macht is, ie\ met zware wapens en d 4 op betogers. •spijisch medisch team van t ponder Grenzen ver- daag naar de Westa- staat om plaatselijke en I helpen bij de verzor- jn j de honderden slacht- najj- offers. Duizenden betogers, voor het merendeel jongeren en studenten, gingen de straat op en eisten hogere studiebeurzen en het instellen van een onaf hankelijke commissie die een onderzoek moet instellen naar de dood van een aantal scholie ren tijdens botsingen afgelopen januari en februari tussen de monstranten en Malinese orde troepen. Terwijl de protestbe weging nog groeide, klonk van uit de menigte betogers steeds meer de roep om een einde aan het regime van de eenheidspar tij van Traoré. Getuigen ver klaarden dat het bij de protes ten in de stoffige Westafrikaan se hoofdstad kwam tot felle bot singen met ordetroepen en dat winkels, bedrijven en rege ringsgebouwen werden geplun derd en in brand gestoken. In een toespraak tot de bevolking kondigde Traoré een nachtelij ke avondklok af die van kracht is tussen 21.00 uur tot 05.00 uur. De president, die vandalen de schuld gaf van het geweld, zei dat alle eisen van de betogers voor een -democratisch systeem met meer partijen zullen wor den besproken tijdens de confe rentie van de regeringspartij, die volgende week donderdag begint. PARAMARIBO Zes politie ke partijen en drie partijcom binaties willen aan de Suri naamse verkiezingen van 25 mei meedoen. Ze hebben zich de afgelopen week geregi streerd bij het centraal hoofd stembureau in Paramaribo. De partijen en combinaties ho ren uiterlijk woensdag of hun relevante stukken zijn goedge keurd. Daarna kunnen ze zich definitief voorbereiden op de verkiezingsstrijd. Van de combinatie Nieuw Front voor Democratie en Ontwikkeling die zich kort weg Nieuw Front of NF noemt, maken deel uit de „tra ditionele" partijen MPS, GHP en KJPI waarbij zich de uit de vakbeweging afkomstige SPA heeft gevoegd. Het NF wil van de verkiezingen een „verkapte vorm van een referendum" maken door voorstellen tot wijziging van artikelen in de grondwet aan de kiezers voor te houden. De combinatie Democratisch Alternatief '91 bestaat uit de partijen Alternatief Forum, Pendawalima, Hernieuwde Progressieve partij HPP en Vereniging Broederschap en Eenheid in de Politiek BEP. DA'91 staat een Gemenebest relatie met Nederland voor. Van deze partijencombinatie heeft het Alternatief Forum dat in 1990 werd opgericht geen parlementaire ervaring. De derde combinatie wordt ge vormd door twee partijen van bosnegers, de Algemene Bos neger Ontwikkelings Partij ABOP en de Progressieve Bos neger Partij PBP. Deze combi natie hoopt het merendeel van de tien zetels die het binnen land in de Nationale Assem blee kan bezetten te winnen. Geen van beide partijen in deze combinatie heeft eerder aan verkiezingen deelgeno men. Alle zes partijen die zich apart hebben ingeschreven voor deelname aan de verkiezingen willen zich na 25 mei even tueel aansluiten bij een coali tie. Het zijn de Nationale De mocratische Partij NDP, de Javaanse Partij PPRS, de Volkspartij, De Nationale Unie NU, de Progressieve Suri naamse Volkspartij PSV en de Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie PALU. NDP. PALU, PPRS en PSV namen eerder deel aan verkie zingen. KONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD itigh- Dan beginnen de verkenningstochten naar de „Fortu- z/ePr geen spoor van het schip wordt gevonden. Rob geeft zoeP a' bijna op en hij vreest, dat de Amerikanen en nu wel t/j,van zullen krijgen. Maar de commandant is veel te spor- Rob niet verder te helpen. Ten slotte hebben ze het aan danken, dat zij de plannen van Lupardi in hun bezit heb- Jregen. Dan meldt op zekere dag één der vliegers, dat hij Irande zeilschip heeft gevondenl Ofschoon Rob doodmoe is, gaat hij toch direct met Diaz en vier opvarenden van de „Me tropolis" aan boord van de helicopter, nadat de schepen zo dicht mogelijk naar de plaats zijn opgevaren, waar de „Fortuna" inge vroren zit. Rob kan een kreet van vreugde niet onderdrukken wanneer hij de masten van het schip, dat hij jaren geleden heeft ontdekt, weer ziet. De „Fortuna" ligt bij open water op een reus achtige gletscher. Trots laat de Oostenrijkse boerin Maria Gruber zien waartoe haar ■kippen allemaal in staat zijn. In plaats van een doodgewoon ovaal ei heeft een van haar tweehonderd kippen een langwerpig pro- dukt in de schuur achter gelaten. FOTO: EPA Zweden gezonder na korting ziektegeld STOCKHOLM Het ziekte verzuim onder Zweedse werk nemers is met bijna 20 procent gedaald nadat vanaf 1 maart slechts 75 procent van het loon wordt uitbetaald tijdens de eer ste drie ziektedagen. De veran dering van de ziektewet was de eerste bezuiniging op de Zweedse welvaartsstaat in 40 jaar. Voordien werd het volle dige loon doorbetaald tijdens ziekte. In de huidige regeling wordt 90 procent van het sala ris uitbetaald als de ziekte lan ger dan drie dagen duurt. Uit internationale studies bleek dat de Zweden het vaakst ziek wa ren in West-Europa, gemiddeld 25 dagen per jaar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5