Illegaal zijn mag niet meer fïnali Oost Afkopen Chaos Tienduizenden Turken en Marokkanen wacht uitzetting uit Nederland Identificatieplicht Straffen Clementie "CeidócGouAcmt" DEN HAAG - De vreemdelingen politie is opgelucht. Jarenlang heeft ze in het verdomhoekje gezeten. De samenleving haalde haar neus op voor de 'klopjacht' van politie mensen op 'arme buitenlanders'. Nu het probleem van de illegale vreemdelingen in Nederland uit de klauwen is gelopen, mag zij schaamteloos haar werk gaan doen. „Eindelijk erkenning", verzucht hoofd inspecteur E. Grootaarts, chef van de Vreemdelingendienst Den Haag. „Wij hebben heel behoedzaam moeten opere ren omdat het politiebeleid van vreem delingendiensten gewoonweg niet werd aanvaard. We kregen kritiek van al die mensen die illegalen verwarren met asielzoekers, en steun van glibberige, bij na racistische groeperingen". De afgelo pen tien jaar heeft Grootaarts het aantal illegale vreemdelingen in zijn stad zien verdubbelen tot tien- vijftienduizend. Hij weet waar ze wonen of werken, maar laat de grootste groep met rust. Noodge dwongen. „Ik moet er niet aan denken dat in bepaalde woningen in de Schil derswijk brand uitbreekt; daar wonen vier a vijf mensen op een kamertje met een deeltijdbed. Waarom we niets doen? We hebben geen mensen om te controle ren, om systematisch het pensionbe stand af te gaan. Want je kunt er niet en kelen uithalen en de rest ongemoeid la ten. Bovendien willen we back-up van de gemeente, die de panden moet slui ten". europa Maatschappelijke onwil, te weinig man kracht en een tegenstrijdig opererende overheid maakten het de afgelopen jaren mogelijk dat de stroom illegale vreemde lingen in Nederland groeide tot zestig tot honderdduizend mensen. „En als we niets doen, denk ik dat de populatie de komende vijf k tien jaar opnieuw zal verdubbelen. Het verdrag van Schengen en het wegvallen van de grenzen verge makkelijken de migratie. Bovendien denk ik dat we naast de traditionele stroom Mediterranen een tweede trek vanuit Oost-Europa zullen krijgen", voorspelt Grootaarts. Maar zover wil de overheid het niet laten komen. Vorig jaar maart werd een commissie ingesteld die maatregelen moest bedenken om het probleem in te dammen: het ingedutte vreemdelingentoezicht moest worden ge activeerd en het onterechte gebruik van collectieve voorzieningen tegengegaan. Deze week bracht de commissie onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris van justitie mr. Zeevalking advies uit. De commissie stelt een pakket van maatregelen voor dat orde moet schep pen in de chaos van illegalen in Neder land: strengere straffen, meer controles, maar vooral meer samenwerking tussen politie, gemeente en sociale diensten. „Met een rijbewijs en een fiscaal num mer kun je alles krijgen in Nederland", zegt Syam verlegen lachend. Hij is 22 jaar en één van de vele duizenden illega len die in de tuinbouw werken. Ruim drie jaar geleden is hij naar Nederland gekomen. Via familie in Den Haag vond hij direct werk in de kassen van het Westland. Zwart werk, totdat hij een fis caalnummer kreeg en zijn werkgever hem kon verzekeren. „Eerst ben ik naar het gemeentehuis gegaan om me te laten inschrijven in het bevolkingsregister. Toen heb ik het adres van mijn familie opgegeven. Met een uittreksel uit het be volkingsregister ben ik toen naar het be lastingkantoor gegaan waar ik een fis caalnummer heb gekregen. Nee, ik heb daar verder niets voor hoeven laten zien. In Nederland vraagt niemand wat. Ze willen alleen altijd je rijbewijs zien". En dat heeft Syam. Twee jaar geleden gehaald in Nederland. Inmiddels woont hij niet meer bij zijn familie maar in een huurwoning van de gemeente. Door zich eenvoudigweg te laten inschrijven in het bevolkingsregister van de gemeente kon hij zich als woningzoekende laten in schrijven. Vorig jaar kreeg hij een wo ning toegewezen èn huursubsidie, want Syam verdient niet veel. Hij is getrouwd en vader van een kind, waarvoor hij moeiteloos kinderbijslag heeft aange vraagd en gekregen. Even leek uitgere kend de Turkse overheid roet in het eten te gooien. De moeder van Syam, die in Turkije woont, had voor haar zoon een oproep ontvangen voor militaire dienst. „Maar ik ga niet terug. Ik heb mijn dienstplicht bij de Turkse overheid kun nen afkopen voor elfduizend gulden". In hoog tempo sorteert Syam tomaten. Hij heeft nog nooit gehoord van de commis sie Zeevalking en het interesseert hem ook niet. Sinds kort hoeft hij niet langer bevreesd te zijn voor uitzetting uit Ne derland. „Ik heb een verblijfsvergunning gekocht". Gekocht? „Ja, voor tiendui zend gulden van een advocaat in Hilver sum. Eigenlijk vroeg-ie vijftienduizend, maar wij hebben afgedongen tot tien". Door inschrijving in het bevolkingsregis ter gaan alle deuren van sociale voorzie ningen in Nederland open. Wie bij de afdeling Burgerzaken binnenloopt en een woonadres opgeeft, wordt erkend als in woner van die gemeente. Of het adres klopt, wordt niet gecontroleerd. „De be volkingsregisters zijn enorm vervuild", weet Grootaarts. „In Amsterdam heeft men een adres aangetroffen waarop vol gens het bestand dertienhonderd mensen wonen". Jarenlang heeft de overheid de aanwe. *heid van illegale vreemdelingen oogluikend toegestaan. Werkgevers en illegalen maakten dankbaar gebruik van de situatie. In de kassen, confectie-ateliers en keukens van louche tenten en vermaarde restaurants werken nu tienduizenden illegale vreemdelingen. Niet zelden worden zij uitgebuit door werkgevers en huisbazen. Maar de overheid maakt veel goed. Door gebrek aan controle en •toezicht woont een onbekend aantal illegalen in gemeentewoningen, ontvangen zij huursubsidie, kinderbijslag en soms ook een uitkering. „We hebben na uitzetting van een illegaal wel eens 12.000 gulden moeten nasturen: kinderbijslag dat de man nog te goed had". De commissie Zeevalking vindt dat het nu maar eens afgelopen moet zijn. Een intensieve samenwerking tussen ge meente, sociale dienst en de vreemdelin gendienst moet een einde maken aan de chaos. In de ogen van de commissie Zeevalking zouden de instanties gege vens moeten uitwisselen via de zoge noemde Gemeentelijke Basis Admini stratie (GBA), de moderne opvolger van het oudbakken bevolkingsregister. „De vreemdelingendienst moet verplicht worden gesteld aan de gemeente te mel den wat de status van een vreemdeling is. De verblijfstitel, legaal of illegaal, moet als basisgegeven worden opgeno men in de GBA. Uitkeringsinstanties moeten toegang krijgen tot de GBA om na te gaan of iemand wel of niet in aan merking komt voor een uitkering", legt Zeevalking uit. In het najaar worden ae eerste gemeenten op de GBA aangeslo ten. Maar dat betekent niet dat er on middellijk gegevens worden uitgewis seld. Pas eind '93 zullen alle gemeenten zijn aangesloten bij de GBA. „We zullen eerst gaan schaduw draaien naast het ge wone bevolkingsregister. In het systeem is een voorziening opgenomen voor het invoeren van een verblijfstitel, maar het is nog niet duidelijk wie die informatie mag afnemen. Daarover zal nog wel een discussie losbarsten", voorspelt een woordvoerster van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Maar met een centrale registratie alleen is het probleem van illegalen niet opge lost. Wie zich immers niet in het bevol kingsregister laat inschrijven, bestaat volgens de GBA niet. Een scherpere con trole is dan ook de tweede pijler waarop ZATERDAG 23 MAART 1991 het advies van de commissie Zeevalking rust. „De politie besteedt veel te veel tijd aan de instroom van vreemdelingen. Wjj willen de politie van die taak ont heffen zodat ze meer aandacht kan be steden aan toezicht. Al die administra tieve rompslomp is geen taak van de po litie. Wie dat wel moet doen, weet ik niet. Gemeenten of immigratiediensten of zo", aldus Zeevalking. Een beperkte-identificatieplicht moet het de politie mogelijk maken iedere Neder lander aan te houden en te vragen naar een legitimatiebewijs. Wie geen bewijs bij zich heeft, wordt in de gelegenheid gesteld het thuis (onder begeleiding) te halen. Een toonplicht dus, en geen draagplicht zoals in België. „Maar in de praktijk denk ik dat de meeste Nederlan der in de toekomst een bewijs op zak zullen hebben. Gewoon omdat het prak tischer is. Als je het niet bij je hebt be zorg je jezelf alleen maar overlast omdat je enkele uren kunt worden vastgehou den of een paar keer op het bureau moet langskomen", aldus Zeevalking. Het Nederlands Centrum voor Buiten landers (NCB) heeft weinig verwachtin gen van de toonplicht voor alle Neder landers. „Vreemdelingen hebben in Ne derland al jaren een identificatieplicht zonder dat die de problemen rond de aanwezigheid van illegale vreemdelingen heeft opgelost". Grootaarts erkent dat de politie ae bestaande legitimatieplicht al niet kan handhaven (,je kunt elf jaar zonder rijbewijs rijden voordat je wordt betrapt"), laat staan een algemene iden tificatieplicht. Veel effectiever dan een identificatie plicht is volgens het NCB de opsporing en bestraffing van werkgevers die illega len in dienst hebben. En dat denkt de commissie Zeevalking ook. In haar rap port schrijft de commissie dat de politie vooral aandacht moet hebben voor vreemdelingen die overlast bezorgen of op het criminele pad zijn beland en voor mensen die voordeel hebben bij illegali teit: werkgevers, huisvesters en houders. ijsberg Omdat de politie haar handen vol heeft aan het verstrekken van verblijfsvergun ningen, komt zij nu nauwelijks toe aan controle. Van de vijftig politiemensen van de Haagse Vreemdelingendienst zijn er slechts vijftien belast met toezicht en controle. „We controleren zo'n vijf be drijven per week. Een topje van de ijs berg. Aan de controle op de verschaffers van huisvesting komen we absoluut niet toe", verzucht Grootaarts. De hoofdin specteur vermoedt dat alleen al in de tuinbouw een kwart van de werknemers illegaal is. Daarnaast werken er veel ille galen in de horeca, visverwerking en confectie-ateliers. Maar ook de overheid zélf heeft illegalen in dienst. Grootaarts: „Ik maak mee dat de Haagsche Tram weg Maatschappij mensen in dienst heeft die wij zoeken. En wat dacht u van allochtone leerkrachten?" Het scheelde zelfs slechts een haan of de Haagse poli tie zélf had illegale vreemdelingen opge nomen in haar gelederen. „De druk voor de aanname van allochtone politiemen sen is erg groot. Gelukkig hebben wij nog kunnen tegenhouden dat er ook ille galen werden aangenomen". Illegale vreemdelingen werken vaak zwart. Ze drukken de loonkosten voor de werkgever (concurrentievervalsing) en zijn kwetsbaar voor uitbuiting. Zwaardere straffen en een grotere pak kans moeten werkgevers ervan weerhou den illegalen in dienst te nemen. De commissie Zeevalking wil de gevange nisstraf voor werkgevers verhogen tot maximaal een jaar en de geldboete tot vijfduizend gulden. Daarnaast kunnen zij rekeningen verwachten van de belas ting en het ministerie van justitie, dat niet langer van plan is op te draaien voor de kosten van uitzetting. Werkgevers uit de tuinbouw en confec- tie-industrie reageren enigszins ongelo vig op de aangekondigde maatregelen. „Wat is illegaal? Deze mensen hebben weliswaar geen verblijfsvergunning, maar ze betalen gewoon belasting en dragen sociale premies af. Ze zijn hier gewoon komen aanlopen. Of we werk hadden. Nou dat had ik. Via het ar beidsbureau krijg je echt niemand. Die werklozen komen' hier vloekend en tie rend de tuin op en vragen om een hand tekening onder een verklaring die zegt dat ze niet geschikt zijn voor het werk. Wat moet ik met die lui? Als ik normaal personeel zou kunnen krijgen, nam ik heus geen illegalen. Maar die illegalen willen tenminste werken, anders weten ze dat ze terug moeten naar Turkije", zegt een tuinder uit het Westland. Land- en tuinbouworganisaties zeggen niet te weten in welke mate de tuinbouw drijft op illegale werknemers. Grootaarts schat dat een kwart van de werknemers in de kassen illegaal is en vreest dat steeds meer bedrijven zullen gaan drij ven op illegalen als er niet wordt opge In de kassen van het Westland werken duizenden illegale vreemdelingen. treden. „De werkloosheid onder legale allochtonen is op dit moment gigantisch. De illegalen hebben hun werk overgeno men. De illegaliteit is één van de oorza ken van het mislukken van de integratie van allochtonen in onze samenleving'" De commissie Zeevalking is niet blind voor de economische gevolgen van een streng optreden tegen illegale tewerkstel ling. Zij heeft het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) gevraagd een on derzoek in te stellen naar de omvang van de illegale tewerkstelling in Neder land, de gevolgen van het wegvallen van illegalen en de maatregelen die zouden kunnen worden getroffen om het verlies te beperken. Voor hoeveel mensen het rapport Zee-, valking uitzetting uit Nederland bete-l kent, kan nog niemand zeggen. Veelj Turken en Marokkanen die hier al jarenl ongemoeid wonen en welken en een gel zin hebben opgebou_wd, kunnen zich nauwelijks voorstellen dat ze Nederland wellicht moeten verlaten. „Illegaal is il legaal", zegt Zeevalking streng. „Maar als je geen overlast veroorzaakt, strafbare feiten pleegt en geen gebruik maakt van collectieve voorzieningen, ach, dan kom je ook niet zo gauw in aanraking met het operationele toe zicht". Clementie voor de werkende ille gale vreemdeling? „Dat is beleid van justitie. Wij zijn gewoon gevraagd een rapport te maken met de bedoeling de il- lègaliteit tegen te gaan. En wat justitie daarmee doet... Wie weet komt er nog een soort generaal pardon". MONIQUE VAN DE VEN Die illegale buitenlanders willen tenminste werken, anders weten ze dat ze terug moeten naar Turkije". FOTO'S: SACHA PIETERSE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 32