„Ze vergroten mij om mijn partij te kunnen kleineren" 'finale ,,Ikpraat op een vriendelijke toon, maar ik zeg dodelijke dingen ,,Mijn fatsoen is mij aangeboren HANS VAN MIERLO EN HET SUCCES VAN D66 ,,Als je ruzie wilt, schuim op de bek, moet je bij de WD zijn of bij Groen Links" ■Eeidóc Qowuvnt1 ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 29 DEN HAAG - Hans van Mierlo: „Het is een gezelschapsspel gewor den het succes van D66 te verklei nen door mijn aandeel daarin te vergroten. Waarom? Omdat D66 zegt dat er wat mis is met het poli tieke bestel, dat er veranderingen moeten komen... De andere partij en willen dat eigenlijk niet. Bij al die partijen halen wij mensen weg: veertig procent bij de PvdA, twin tig bij het CDA, vijftien bij de VVD en vijf bij Groen Links". ,isd„Dat betekent dus dat D66 een bedrei- n q ging is en dat die moet worden uitge- jjJschakeld. Wij stellen ons op tegenover p Jde drie andere grote partijen en dus kun- s nen die drie zich ook gezamenlijk opstel- (dien tegenover ons. Ze hebben een ge- la^meenschappelijk belang. Daarom komen allemaal met dezelfde verwijten: D66 niet duidelijk, D66 heeft geen ideolo- D66 heeft alleen een goede verkoper en dat is Van Mierlo. Met dat laatste be- j doelen ze dat je mensen, net als in de re- djclame, de grootste vuiligheid kunt aan- vj praten. Als je verkooptechniek maar tsv(goed is. Toch trapt de kiezer daar niet I in. Die gaat nog steeds z'n eigen weg. Hij miweet misschien niet helemaal zeker of J D66 gëiyjc heeft maar stemt toch op el I ons"- Gij „Zeker, er zijn overeenkomsten met de ,rec periode van /art' Terlouw. Maar er is ook jen een groot verschil. Sinds 1985 hebben n 21 we zeven ys.rkie^ingen achter elkaar ge- ebblwonnen: gemeenteraad, provinciale sta- lagten, Tweede'Kamer, het Europees Parle ment, en toen begon de serie weer op nieuw. Tien jaar geleden, in de tijd van jjTerlóuw, had D66 een heel magere on- pel€derbouw. Toen kreeg de partij in één klap zeventien zetels in de Tweede Ka mer. Daarmee werd de piramide op z'n kop gezet. Nu hebben we een echte pira mide, met een zware basis in de raden en staten. Ook die mensen bepalen het .beeld van D66. In 1981 bestond de par tij alleen uit Jan Terlouw en de fractie. Nu is D66 niet alleen Hans van Mierlo. De mensen ervaren het misschien wel zo, omdat ik het meest in de publiciteit kom". „Maar de mensen ervaren in hun eigen kring ook de inwerking van de plaatselij ke Dóó'ers. Alleen, dat heeft per defini tie een wat kleinschaliger karakter. Bij verkiezingen gelden alleen de grootscha liger signalen. En die worden geacht van mij te komen. Dat is ook goed. Je bent politiek leider of je bent het niet. Ik in carneer de boodschap van D66. Let wel: de boodschap, niet de partij. Al dat op hemelen van mijn persoon door andere politici en door de media getuigt van een buitengewone minachting voor de kiezer. Alsof die zich voortdurend op het verkeerde been laat zetten, door trucs of door populaire jongens die het leuk weten te vertellen. Dat is absoluut jniet waar". goejcei 2 galm dt lmi i di( Fatsoenlijk Wij zouden een intens keurige, fatsoen lijke partij zijn geworden, bijna christe lijk? Dat zegt Terlouw? Misschien dat Parijs toch een beetje te ver van Den Haag af ligt. Ik heb geen zin om verder op de uitspraken van Terlouw in te aan". Ik praat op een vriendelijke toon, ja, maar ik zeg dodelijke dingen, althans zo komt het soms over. Dus het is niet waar dat D66 zo fatsoenlijk is geworden. *k ben niet tegen 'fatsoen' maar het is ;t|geen woord dat in mijn hoofd rondsuist. ijMijn fatsoen is mij aangeboren". .,0p de avond van de statenverkiezingen was ik zeker niet emotioneel. Ik had maar één gedachte: hoe haal ik de vol- cjgende camera? Je doet zo'n hele avond niet anders dan commentaar geven. Het rare is trouwens dat overwinningen mij minder beroeren dan de dingen die eronder zitten. Ik word er wel vrolijk van, maar niet uitgelaten. Nederlagen zijn veel indringender. Dan ontmoet je jezelf. Bij overwinningen niet. Dan ga je lezelf te buiten. Hein Donner heeft mij dat geleerd: winnen is niks, verliezen is galles". .Natuurlijk hoop ik dat D66 in dit de- ennium zal bereiken wat in de jaren lestig en zeventig niet is gelukt. Mis schien zijn we wel wat te vroeg begon nen met te vertellen wat er aan de hand is in politiek Nederland: ont-ideologise- ring, individualisering, het verhaal over l< het milieu en de veranderingen in het a electoraat waardoor de politiek steeds i< minder past als deksel op de samenle- Hans van Mierlo kan het altijd zo mooi zeggen. „Winnen is niks, verliezen is alles". Schuilt daarin ook niet meteen zijn tragiek? „Multatuli verpakte zijn scherpe aanklacht tegen de regering in prachti ge woorden, zodat niemand de boodschap opving". De jonge hond die 25 jaar geleden het regentendom te lijf ging, voert nu, met een flink buikje, milde oppositie. Hij is tevreden dat de Tweede Kamer eindeüjk debatteert over staatkundige vernieuwin gen, al die jaren zijn paradepaardje. Hij ziet nieuwe kansen om weer in een kabinet te komen, met of zonder het CDA. Ondertussen groeit de aanhang gestaag - omgerekend leverden de recente staten verkiezingen 24 kamerzetels op - en neemt de kri tiek van andere partijen toe: D66 wordt slapende rijk en het succes is alleen te danken aan de uitstra ling van Hans van Mierlo. Hèt bewijs, vindt hij, dat D66 een echte politieke partij is geworden; zodra ze bang voor je worden tel je mee. Hieronder probeert hij het allemaal uit te leggen. Ononderbroken. Om dat hij het zo mooi kan zeggen. heel snel bij. Nu pas gaan andere partij en een beetje het licht zien". „Ik word daar wel een beetje moe van, hoor. Al dat soort vragen. Waarom vraagt nooit iemand naar het welslagen van het socialisme, van het liberalisme of zelfs van Onze Lieve Heer in de poli tiek?! Nee, het gaat altijd om Van Mier lo. Die partij van hem is 25 jaar oud en heeft nog steeds niks bereikt hè...! Dat soort verhalen". „Bovendien zijn ze niet waar. We kun nen toch vaststellen dat er bijvoorbeeld in het CDA echt iets aan het Veranderen is. Er wordt in die fractie nu over de ge kozen burgemeester en het referendum gesproken. Die twee zaken zullen wel af geschoten worden, maar over de geko zen kabinetsformateur zal serieus wor den nagedacht. Dat heeft CDA-woord voerder Mateman zelf gezegd. Het is raar dat zo iets zo weinig aandacht heeft gekregen". „Terwijl het toch uiterst belangrijk is dat de kiezer nu eindelijk 'ns iets over de kabinetsformatie te zeggen krijgt. De for mateur dient door de kiezer aangewezen te worden, niet door het staatshoofd. Welnu, eindelijk vindt het CDA het goed dat daar op gestudeerd gaat wor den. En terecht. Je moet eens kijken wat er in de provincie is gebeurd, terwijl wij met de commissie-Deetman in de Ka mer zaten". „Nee, ik bedoel niet dat D66 overal uit de colleges van gedeputeerde staten wordt gehouden. Dat vind ik stom, on juist en vervelend, vooral voor de Dóó'ers ter plaatse. Maar veel interes santer is de redenering die de andere partijen daarbij hanteren. Daar kan ik maar geen genoeg van krijgen. Staten verkiezingen zijn er om de machtsver houdingen in het provinciale bestuur vast te stellen, nietwaar? Maar wat ge beurt er? Politiek Den Haag is in rep en roer. In de provincie daarentegen heerst een serene rust. Wat zeggen ze daar? Ge deputeerde staten afhankelijk maken van de verkiezingen? Ben je mal! De verkiezingen gingen toch niet over de PvdA in Utrecht of in Flevoland of in... Nog één stap verder en ook de provinci ale staten worden niet meer gewijzigd. Als ik Wim Kok of Ruud Lubbers was, zou ik er wakker van liggen dat PvdA- 'ers en CDA'ers in de provincie er zulke opvattingen op na houden". Smalend „Wim Mateman kan wel zeggen dat de mensen best tevreden zijn over ons poli tieke bestel, maar ik heb in de afgelopen vijf en twintig jaar nog nooit meege maakt dat de mensen zo smalend over de politiek praten en over alles wat er in Den Haag gebeurt. Vergelijk dat eens met twintig a vijf en twintig jaar gele den. Toen waren de mensen kwaad, be trokken... Ze gingen de straat op, ze ge loofden in partijen, ze richtten partijen op, omdat ze dachten dat een nieuwe partij elan zou krijgen onder de burgerij. Ik vraag me af of de oprichting van een nieuwe partij vandaag nog voor enige opwinding zou zorgen". „Eric Jürgens van de PvdA stelt voor de opkomstplicht maar weer in te voeren. Ik zie het nut daar niet van. Je maakt de eetlust van mensen niet groter door ze te dwingen naar een buffet te gaan met ge rechten die ze niet lusten. Laat staan dat je het electoraat naar de stembus zou kunnen jagen. En wat zou er moeten ge beuren als de mensen toch niet gaan stemmen? Krijgen ze dan een berisping van bovenmeester Lubbers of van de rechter? Nee, dat zijn lapmiddelen. Je moet zorgen dat de mensen een beetje het gevoel hebben dat het in de politiek over hün zaken gaat. Van wie is de rege ring, het kabinet nu? Van geen hond! Het is alleen van zichzelf! Dat is een heel groot verschil met twintig jaar gele den, toen de regenten er voor uitkwa men dat ze regenten waren. De nieuwste vorm yan regentendom is dat de politiek totaal anoniem wordt, waardoor niet meer duidelijk is wie waarvoor verant woordelijk is". Bezadigd „D66 bezadigd geworden? Dat zeggen jullie. Ik zeg het niet. De kamerleden van D66 werken hard, ze zeggen en den ken wat ze vinden. Alleen, ze lopen niet met spandoeken de straat op en roepen niet dat het grootste onrecht ter wereld aan het geschieden is. Nee, D66 doet het anders. D66 gooit alles overhoop. Het gevolg? De Kamer zit twee dagen te ver gaderen over staatkundige vernieuwing. Dat komt door ons! Wat wil men nog meer?" „Moeten we vinniger worden, zoals sommigen zeggen? Wat is dat? Ruzie in de tent, gebalde vuisten, schuim op de bek? Nee, als je daar behoefte aan hebt, moet je bij de VVD en misschien ook bij Groen Links zijn. Die voeren opposi tie op klassiek Angelsaksische manier. Ze doen net alsof zij het alternatief zijn voor het kabinet. Terwijl regeren in ons land altijd een kwestie blijft van com- D66-aanvoerder Hans van Mierlo. FOTO: MILAN KONVALINKA promissen sluiten. Macht moet in ons land altijd gedeeld worden met het CDA! Ja, de WD zou die macht ook kunnen delen met de PvdA en D66. Maar tot nu toe gedraagt die partij zich als een hond die wacht tot het CDA hem een korst brood toewerpt". „Begrijp me goed, ik zou dolgraag eens een kabinet zonder CDA zien. Ik heb niets tegen het CDA zelf, maar ik vind het onzuiver dat in ons land één partij vanzelfsprekend aan de macht is. In de Sovjetunie wordt dit principe nota bene afgeschaft... In Nederland zou alles een beetje beter worden vanaf het moment dat een partij het zich kan permitteren tegen het CDA te zeggen: als je me dat nog één keer flikt, ga ik dat andere kabi net maken. Op dat moment verandert er pas echt iets". „Dat duurt lang, ja. Daar gaan snel vijf en twintig jaar overheen. Maar ik geloof nog wel dat ik het zal meemaken. Hoe wel. Luister eens even hier, jullie vragen me nu een paar voorspellingen tegelijk te doen. Nee, dat doe ik maar liever niet. Wèl wil ik er nog even op wijzen dat PvdA en WD nog altijd doen alsof ook zij samen een meerderheid hebben. Dat is ontzettend om te lachen. Er moet heel wat gebeuren, wil dat weer zo wor den. O, dan moet er nog zoveel gebeu ren". Liberaal „De VVD profileert zich als de enige li berale partij. Dat is baarlijke nonsens. Partijen kunnen zich allang niet meer het alleenrecht op een bepaald aspect van de politiek toeëigenen. Pacifisme, emancipatie, liberalisme, dat kan geen partij meer voor zich alleen opeisen. Ik denk dat er meer liberalisme zit in de banken van de PvdA dan in die van de WD. Nederland is een liberaal land, maar ook een sociaal-democratisch land en ook een confessioneel land. Het ligt er maar aan in welke hoek je gaat staan om het land te bekijken". „Wat bereik je ermee als je, zoals de VVD, zegt: ik ben de enige echte liberaal mèt de kroonkurk? Wie zit daar in gods naam op te wachten? De kiezer denkt dan echt niet: hé, de enige echte, die moet ik hebben! Ik vind het best hoor als de VVD dat denkt. Maar als ze den ken dat ze zich daarmee van ons kunnen onderscheiden... Dan onderscheiden ze zich inderdaad, ja, maar dan wel door het maken van een denkfout". „D66 weigert te kiezen tussen dingen die geen tegenstellingen van elkaar zijn. En onze boodschap kan niet op een span doek, dat is waar. Maar is dat laf? Nee. dat is juist moedig. Het is heel moeilijk een lange boodschap op de kiezers over te brengen. En ik doe niets anders. Als de kiezers dan vertrouwen in mij heb ben, hoef ik me daar niet voor te scha men". „Mensen zeggen vaak dat ik het allemaal zo mooi vertel. Dat heeft de ondertoon: het zal dus wel niet waar zijn, we wor den verneukt. Dat was ook de tragiek van Multatuli. Hij lanceerde de scherpst denkbare aanklacht tegen het Neder landse bewind in Indiê. En wat zei men in ons land? Dat die man dat toch zo prachtig kon zeggen... Vervolgens ging men gewoon over tot de orde van de dag. De aanklacht werd niet gehoord. Dat is heel Nederlands". Onzedelijk „Wat er gebeurt als D66 in het volgende kabinet komt? Als je de verkiezingen wint, zijn je kansen om te gaan regeren eerder kleiner dan groter. Maar oké, la ten we even aannemen dat we de verkie zingen verliezen en dus in de regering komen, zoals het de laatste jaren met de WD en de PvdA is gegaan. Of wij dan staatsrechtelijke vernieuwingen gaan af dwingen? Nee, ik denk dat het onzede lijk is - tegen de parlementaire zeden, dus - een kabinet te vormen op voor waarde dat de andere deelnemers zich binden aan de invoering van de gekozen minister-president. Bovendien lijkt het mij veel belangrijker dat nu de gehele Tweede Kamer zich bezig houdt met staatsr wing". staatsrechtelijke en :h bezig ho bestuurlijke vernieu- „Ik acht de kans niet groot dat het kabi net het eind van de nt haalt. De zaken liggen zo door elkaar, de verhoudingen zijn zo versjteerd en er is zo weinig zicht op verbetering. De beleidsproblemen worden met de dag groter. Maar ja, je weet het nooit, hè. De wonderen zijn- de wereld nog niet uit. Is dat geen mooi slot voor jullie krant?" RIK IN 'T HOUT DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29