m Ambities van Foreholte spreken mij bijzonder aan Quick Boys en Katwijk naderen beslissende fase Op jacht naar de zwaarste buit 'finale JAN ALMA OPVOLGER KECSKEMETHY £cldóc0oincmt ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 2 VOORHOUT - Jan Alma (56) wordt met ingang van het volgende seizoen de opvolger van" Jan Kecs- kemethy bij de zaalhandbalsters van Noorlander/Foreholte uit Voorhout. Daarmee sluit de club een bijzonder turbulente periode af waarin de voortdurende conflicten tussen de Tsjechische oefenmeester en de Voorhoutse selectie de spor tieve ambities in de weg stonden. Foreholte-manager An Plug is dan ook blij met de komst van Alma. „We willen het volgend seizoen met een schone lei beginnen. De ambities van Foreholte zijn nog altijd om de top van de eredivi sie te bereiken en met een ervaren man als Jan Alma denken we daar binnen af zienbare tijd in te kunnen slagen". De Voorhoutse handbalclub begon met dezelfde instelling aan dit seizoen maar moest al snel de doelstellingen bijstellen. De controverse tussen Kecskemethy en de speelsters werd steeds duidelijker en een uitbarsting kon niet uitblijven. Plug-- Kecskemethy was technisch en tactisch een coach van grote klasse maar in de omgang met de selectie was het een ramp. Hij was in Tsjecholowakije waar schijnlijk een volgzamere instelling ge wend. Maar in Nederland laten de speel sters zich niet alles zeggen. In het belang van de club hebben we toen ingegrepen en Kecskemethy op non-actief gezet". De emotionele oefenmeester aanvaardde grommend zijn ontslag - hij kon het al leen niet nalaten in de landelijke pers vernietigend uit te halen naar zijn speel sters - en onder leiding van de speelsters Nicoletta Boriceneau en Mirjam Collart maakt men nu het seizoen af. Succesvol In de zoektocht naar een nieuwe techni sche man in Voorhout stuitte de beleids- dragers van Foreholte al snel op de naam Jan Hermes. De huidige oefen meester van het Haagse Hermes staat bekend als een zeer succesvol coach. Met de dames van Hellas werd hij drie keer landskampioen en als bondscoach van de nationale damesploeg kwalifi ceerde hij zich voor de Wereldkampi oenschappen. Bij de heren van Hermes bleek zijn aanpak niet minder aan te slaan. Vorig jaar veroverde hij met Her mes de nationale beker en bereikte een vierde plaats in de competitie. Dit sei zoen is Hermes opnieuw doorgedrongen tot de kwartfinales. De kampioenspoule van de nacompetitie werd net gemist. Deze niet geringe erelijst wekte de be langstelling van Foreholte. „Alma was direct onze eerste keus en wij zijn dan ook bijzonder blij dat alles nu in kannen en kruiken is. Zijn gedreven aanpak past prima bij de huidige selectie. Jan Alma behoort tot het selecte groepje toptrai- ners en zo'n man hebben we in Voor hout nodig". Perfectionist De belangrijkste reden voor de succes volle oefenmeester om van club te ver anderen is dat hij zelf vindt weer aan nieuwe uitdaging toe te zijn. „Ik heb twee jaar met plezier nij Hermes ge werkt", aldus de 56-jarige Alma. „ik heb er ontzettend veel tijd en energie in ge stoken, maar ik denk dat het maximale tussen de groep en mij bereikt is. Ik ben altijd een perfectionist geweest en dus blijf ik streven naar het hoogste. Op het moment dat ik ervaar dat er uit een ploeg niet meer te halen is, vind ik dat je als trainer moet stoppen. Dat tijdstip is bij Hermes nu gekomen". De ambities van Foreholte en de kracht van de huidige selectie vormden voor de Haagse oefenmeester de belangrijkste re denen om het contract met de Voor houtse club te tekenen. Alma: „Ik heb een prachtig aanbod van Foreholte ge kregen. Het bestuur heeft mij de toe komstplannen geschetst en die klonken zeer ambitieus. Ik denk dat ik met de huidige selectie en wat gerichte verster kingen het nodige in Voorhout kan be reiken. Het biedt voor mij volop per spectieven, omdat de financiële moge lijkheden bij Foreholte veel ruimer zijn dan bij Hellas". Jan Alma: „Ik denk met Foreholte het Edwin Otte en Gert Aandewiel vieren een feestje op Nieuwe Zuid. Het streven van de Katwijkers is om dit aan het eind van het seizoen nog eens stevig te herhalen. FOTO: HENK SNATERSE KATWIJK - De voetballiefhebbers uit Katwijk en omgeving krijgen vanmiddag een boeiend program ma (Katwijk - Noordwijk en Rijns- burgse Boys - Quick Boys) voorge schoteld. Deze beladen derby's vor men de inleiding voor de ontkkno- ping van de stnjd om het kampi oenschap in de eerste klasse A. Met nog negen wedstrijden voor de boeg - allen Katwijk loopt nog een wedstrijd achter lijkt de strijd om de titel zich toe te spitsen tussen plaatsgenoten Quick Boys en Kat wijk. De achterstand van de naaste belagers, DOSK en IJsselmeervogels, op beide koplopers bedraagt inmiddels vijf pun ten en alleen een ernstige vormcrisis lijkt een zegetocht in de kustplaats nog in de weg te staan. Maar dat niets onmogelijk is wordt bijna wekelijks in de sport be wezen. Op Nieuw Zuid blijft men dan ook voorzichtig. Quick Boys-trainer Ar jen van de Werf: „De weg naar de titel is nog lang en in feite is iedere wedstrijd die we nu nog spelen een finale. Er zijn absoluut geen gemakkelijke tegenstan ders. Vorige week zijn in Bennekom nog op wonderbaarlijke wijze aan puntver lies ontsnapt. Daarom ga ik dit stadium me nog met wagen aan voorspellingen. We leven van wedstrijd tot wedstrijd. En de wedstrijd van vanmiddag tegen Rijnsburgse Boys is daar slechts één van. Uiteindelijk vallen er maar twee punten mee te verdienen". Ondanks de relativerende woorden van Arjen van de Werf blijft de confrontatie tussen de Katwijkers en Rijnsburgers een bijzondere. De sentimenten blijven een grote rol spelen. „We zijn daarom ondanks onze slechte prestaties van de afgelopen weken zeker niet kansloos", aldus een optmistische Ron Carli. „Maar onze instelling zal wel iets beter moeten zijn dan tegen ARC. In die wed strijd klikte het totaal niet. Niemand wilde voor elkaar, werken en dat is het logisch dat we zo'n afstraffing kregen. Maar tegen Quick Boys is iedereen ho pelijk weer scherp en dan zal blijken dat Rijnsburgse Boys een moeilijk te klop pen tegenstander is". Wisselvallig De enige die Quick Boys nog serieus kan bedreigen is plaatsgenoot Katwijk. Een ontwikkeling die de gespreksstof tijdens verjaardagen in de kustplaats de komen de twee maanden zeker zal beheersen. De directe confrontatie tussen beide ti- telpretendenten staat gepland op 6 april. Maar voor vanmiddag staat het duel te- tig \Y\ gen Noordwijk op de rol. De achtersta» van de ploeg van John Eelman bedrag zes punten en dat lijkt gezien het wissj>X vallige presteren van de rood witten qS™ veel. Amateur-international Leona^c' van Utrecht erkent dat. „De kans op e«de kampioenschap van Noordwijk is \»nei erg klein geworden. We hebben de kg'eri sen op een hogere klassering zelf lat)mt liggen. Al moet ik wel zeggen dat we <?e jaar niet erg fortuinlijk zijn gewest Vooral in de duels tegen de op papiS^ minder sterke tegenstanders hebben i^n veel punten verloren. Maar willen we ido kleine kans op de titel behouden d)c'3 moeten we we vanmiddag winnen vi Pn Katwijk. En dat is gezien het krachtsvi 8°' schil zeker niet onmogelijk". ,n- Op sportpark De Krom reageert mj we vrij rustig op de hoge klassering v Dc Katwijk. „Het is allemaal heel snel j gaan", aldus assistent-trajiier Kees Gu »z „Ons uitgangspunt was 'de goede pres Pe ties van vorig seizoep te continue^ ee' Maar nu we de titel kurirfèn pakken ziwe len we dat zeker niet laten:: We hebbic een hele homogene ploeg die-bij vlag zeer goed kan voetballen. Ik ben dit zoen nog geen ploeg tegen gekomen <|"IC echt beter speelde dan Katwijk. De hJc mende maanden zal blijken of de spekdei de druk aankunnen. Tegen Noordwi dat in feite niet veel te verliezen he< kunnen we laten zien dat we de favoi tenrol aankunnen" Onder redactie van Kees van Resteren Angst Het monsterverbond tussen de clubs uit de Bollenstreek (Katwijk, Noordwijk, Rijnsburgse Boys en Quick Boys) om de aanvangstijden van de streekderby's aan elkaar aan te passen is gestrand op een veto van de spelersgroep van Quick Boys. De wetenschap dat het resultaat van con current Katwijk hel verloop van de wed strijd tegen Rijnsburgse Boys negatief kunnen beïnvloeden vormde het voor naamste argument van de Katwijkse spe lers. Het bestuur van de blauwwitten schaarde zich achter dit initiatief en tor pedeerde het leuke plannetje. En dat is jammer voor de vele voetballiefhebbers in de Leidse regio. Want twee toppers op één dag is iets waar de echte fanaat van droomt. Het getuigt ook niet van véél zelfvertrouwen op Nieuw Zuid. De angst om net als vorig seizoen in het zicht van de haven te stranden is waarschijnlijk in Katwijk nog altijd zeer groot. Lente Het beeld van kleumende toeschouwers op de tribune'lijkt voorlopig weer voorbij. Het afgelopen weekeinde was het al rede lijk aangenaam langs de lijn. En nu de lente is aangebroken gaan de sportlief hebbers weer mooie tijden tegemoet. De hockeysters van LHMC namen al voor schot op de komende periode. De kantine werd verlaten en genoten buiten van de milde temperatuur. Wij van Hutspo(r)t hopen dat er nog veel van dergelijke da gen mogen volgen. Unicum Peter Bos van SJZ behoort tot een lang zaam uitstervend ras. Afgelopen zondag liet hij tegen FC Lisse voor 350e keer het groenwitte shirt over de schouders zak ken en dat is in de huidige voetbalwereld een unicum. Ruim twintig jaar beweegt Bos zich al over de velden in de Leidse regio. Het aantal kilometers dat hij daar mee overbrugde moet haast ontelbaar zijn. Maar in tegenstelling tot veel van zijn leeftijdsgenoten kan hij de motivatie opbrengen om te blijven trainen en zich te manifesteren in het eerste team van SJZ. Eén voetballer in hart en nieren die in al die tijd nooit geblesseerd raakte en nimmer een boeking ontving. En dat vin den wij van Hutspo(r)t een compliment waard. Donkere wolken De donkere wolken pakken zich lang zaam samen boven het zaterdagteam van FC Lisse. In de twee streekderby's tegen Rijnsburgse Boys en Katwijk gaven de Lissenaren op kinderlijke wijze de winst uit handen en een vrije val op de ranglijst was het gevolg. Dit tot groot ongenoegen van trainer Wim Eilander die na afloop ook niet meer weet wie hij de schuld moet geven van de nederlaag. De 'voet balkenners' geven de fusieclub niet veel kans meer om het verblijf in de eerste klasse te prolongeren. Maar een kat in het nauw maakt rare sprongen. Daarom rekenen wij van Hutspo(r)t de komende weken op flitsend herstel van de ploeg uit Lisse. FOTO: HENK SNATERSE „ZEEVISSERS KWIJLEN OP KABELJAUW" VLAARDINGEN - Zeven grote kotters, beladen met maar liefst 192 fanatieke zeevissers en de no dige hengels en kilo's lood, zijn vanochtend voor de eerste wed strijddag van het Europese kampi oenschap zeevissen de Schevening- se haven uitgevaren. Dit jaar viel de beurt aan Scheveningen om on der auspiciën van de European Fe deration of Sea Anglers (EFSA) het vierdaagse kampioenschap te orga niseren. „De deelnemers komen zelfs uit Egypte. Elk jaar wordt voor een land gestemd. En natuurlijk het liefst een Europees land waar zee omheen ligt", grapt de heer A. Spreeuw, voorzitter van de Ne derlandse sectie van de EFSA. „Iedereen kan zich opgeven. Ze moeten alleen wel lid zijn van de EFSA. Met zo'n EK krijg je er opeens wel vijftig leden bij". Gewicht Vandaag is Spreeuw al op zee zijn geluk aan het beproeven. In zijn huisartsen- spraktijk in Vlaardingen gaf hij aan de vooravond van het vissersfestijn alvast tekst en uitleg. „Op kabeljauw zit ieder een te kwijlen. Omdat dat de zwaarste vis is. En we vissen op gewicht. Als ie mand één kabeljauw van drie kilo vangt, dan moet je daar al twintig scharretjes tegenover zetten wil ie dat inhalen. Dus iemand die een kabeljauw vangt, die staat grijnzend iedereen aan te kijken. Als ik zo'n beestje vang, kan mijn dag niet meer stuk en ga ik binnen een bier tje drinken. En het blijft ook met weinig vis altijd spannend. De geluksfactor speelt dan een grote rol", aldus Spreeuw. en 's zomers rode. De filosofie hierac ter is, dat de vis die we willen vangen bot en kabeljauw - krab eten. En als 's winters krabben ziet, dan zijn groen en in de zomer meer oranje, va daar". Geintjes hel Noordzee Niet alleen de visstand en het geluk speelt een rol. Elke zee is anders en vergt het nodige specialisme. „Voor buitenlan ders is de Noordzee best wel een pro bleem", legt hij uit. „De stroming is hier veel sterker want de Noordzee is eigen- De vissende huisarts A. Spreeuw pakt zijn koffer aan de vooravond van het Europees kampioenschap zeevissen alvast in. FOTO: SON JA BESTEBROER en oren uit de beurt moet blijven. Ik heb diverse hengels al door de lucht zien vliegen. Terwijl je ingooit merk je opeens dat je lood veel zwaarder is dan normaal en blijkt er iets van je buurman aan te hangen, een hengel of een jas, die vervolgens mee overboord vliegt", aldus Spreeuw. Dobbertjes en blinkertjes komen er bij het bootvissen op zee niet aan te pas. Lijnen worden zelf geknoopt en voor zien van ruim een half pond lood met ankerdraden die op achttien meter diep te op de zeebodem vasthaken. Net als de zondagshengelaars hebben de bootvis sers hun favoriete materiaal. „We zijn tegenwoordig net kinderen, want we zit ten allemaal kraaltjes aan onze haken te rijgen", zegt de huisarts lachend. „We maken ons zelf wijs dat in de winter gele met groene kraaltjes het beste vangen, lijk een trechter. Als je hier een vis vangt, heb je niet alleen met die vis te maken, maar ook met de stroming die er keihard aan trekt. Vissen in bijvoorbeeld de Noorse fjorden is totaal anders. Daar vis je recht naar beneden. Je zet je mo lentje open, laat je aasje recht naar bene den zakken en dan maar wachten wat er op die bodem aanbijt. Hier is de tech niek heel anders. Je moet echt vanaf de boot flink uitgooien, zover mogelijk te gen de stroom in. Het heet ook eigenlijk bootvissen en niet zeevissen". Casting Met bijna dertig fanaten op één boot, al lemaal op jacht naar de zwaarste buit, gaat er weieens wat fout. „We roepen al tijd netjes „casting" voor we uitgooien. Dan weet iedereen dat hij met zijn ogen Al is er een prijzenpakket van in toti twintigduizend gulden beschikba sportiviteit en gezelligheid onder elka staan voorop. „Iedereen denkt iedere te kunnen aftroeven", gniffelt Spreeu die vervolgens een gewiekste truc v< klapt. „Als ik met mijn maten per onj luk eens een keertje achterop een bo sta, uit het zicht van de anderen, en hebben daar goed gevangen, halen weieens een geintje met elkaar uit. K men we met een grote zak vis naar ren en dan gaat iedereen met uitpuilen g< ogen naar die zak staan kijken. Verv gens bestuderen ze met z'n allen v voor onderlijntje je erop hebt zittf maar je hebt expres iets heel raars aan hengel gehangen!". Vervolgens schat hij het uit: „Je hebt mensen erbij zitl die echt heel zenuwachtig worden als zien dat jij met iets staat te vissen wat zelf niet in de koffer hebben zitten. I dan kun je er echt donder op zeggen c ze 's nachts tot half drie bezig zijn fl die dingen hoe dan ook na te maken' Bloedcontrole Of de vissende huisarts op het Europi zi kampioenschap zeevissen succes boiji of niet, vindt hij niet belangrijk. „V^ mij is het ontspanning. En dat g< voor de meesten, van de vissende dii teur tot de penoze aan toe". Maar de tiënten van Spreeuw stellen een go< vangst toch wel op prijs. Zo rond ok ber heb ik mijn vaste clubje bejaard die gewoon de bloeddruk maar wi eens laten meten. Ze weten dat ze mi een seintje hoeven te geven of ze ga met een plastic zakje met visfilet de dd uit. De meeste mensen kan ik regelma el blij maken met een visje uit mijn di^i vnes". PETRA JANSSfi leu Vojez ;e dal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28