België viert royaal feest 'nnalè 'Buitengewone' doe-vakanties voor jongeren KLEURRIJKE EVENEMENTEN OMLIJSTEN KONINKLIJKE JUBILEA AMSTERDAM - Het toerisme in België staat dit jaar in het teken van feesten. „Daarbij moet in de eerste plaats niet worden gedacht aan lachen en drinken, maar aan folklore, eeuwenoude godsdienstige en culturele evenementen, open luchtspektakels, theater-, film- en muziekfestivals, sportmanifestaties, tentoonstellingen, luisterrijke stoe ten, sfeervolle markten, beurzen en uitbundige volksfeesten. België is rijk aan zulke feesten en evene menten. Elke gemeente, zelfs de kleinste, heeft er wel een", zegt Walter Vanstraelen, directeur van het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam. Elk jaar kiest België een toeristisch the ma. Vorig jaar lag het accent op de culi naire zegeningen die Vlaanderen en Wallonië voorschotelen. Volgend jaar staan de Belgische dagevenementen cen traal. Dat het dit jaar om feesten draait heeft alles te maken met een paar ko ninklijke jubilea. In september vierde Koning Boudewijn zijn zestigste verjaar dag; in juli aanstaande is het veertig jaar geleden dat hij de troon besteeg. Tussen die mijlpalen in vierde de vorst ook nog eens de dertigste verjaardag van zijn hu il welijk met koningin Fabiola. Voor de gew< Vlaamse en de Waalse toeristische orga nisaties was dat aanleiding genoeg om in broederlijk overleg een royaal program- M maboekje vol activiteiten op touw te zet ten. „De idee achter de opzet is om dui delijk te maken dat er in België geen weekend voorbijgaat, of de toerist heeft een ruime keuze aan folkloristische shows, processies, stoeten, festivals en allerhande feesten", licht Vanstraelen toe. Met het vorstelijk feestprogramma mikt België niet alleen op dagjesmensen, maar vooral ook op toeristen die wat langer blijven. Over het Nederlandse verblijfstoerisme hebben onze zuiderbu ren overigens toch al niet te klagen. Vo rig jaar lag het aantal Nederlandse over nachtingen in België boven de 4,2 mil joen; een stijging van 25 procent in vijf ben i jaar. Dit jaar wordt opnmieuw een „dui delijke verhoging" verwacht. „Door de Golfoorlog hebben veel Nederlanders voor België gekozen. De Belgische kust is voor de .paasvakantie nu al helemaal volgeboekt. Het is uniek dat dat al zo vroeg bekend is", zegt Vanstraelen. Een overzicht van de talrijke feestelijke, culturele en andere evenementen is te vinden in een 32 pagina's tellende, rijk geïllustreerde brochure die gratis ver krijgbaar is bij het Belgisch Verkeersbu reau, Herengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam, telefoon 020 - 6245953. Een greep uit de inhoud: Van eind april tot begin mei zijn de fraaie serres bij het koninklijk paleis in Laken voor het publiek geopend. Over dag is de toegang gratis, 's Avonds, wan neer de serres in een zee vap licht baden, wordt een toegangsprijs geheven. De kassen stammen uit het eind van de vo rige eeuw en herbergen een prachtige collectie azalea's, fuchsia's, geraniums en tropische planten, onder meer uit het voormalig Belgisch Congo. Van 20 juli tot 15 september kan ook het paleis zelf wordt bezocht. In het kader van de Koningsfeesten werd eerder deze maand in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel de ten toonstelling '1951-1991, Beeld van een Tijdperk' geopend. Deze expositie be licht de Belgische geschiedenis vanaf de troonsbestijging van koning Boudewijn. Aan de orde komen onder meer litera tuur, beeldende kunst, muziek, podium kunst, film, architectuur en stedenbouw, geplaatst tegen de achtergrond van tech- nisch-economische, sociale en politieke verhoudingen. De expositie duurt tot en met 12 mei. Geopend: dinsdag t/m zon dag 10.00-17.00 uur, woensdag tot 19.45 uur. ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 27 Stoeten Van de vele stoeten die jaarlijks in Bel gië paraderen is de Heilige-Bloedproces- sie in Brugge (9 mei) één van de bekend ste. Dit evenement lokt elk jaar ook vele duizenden Nederlanders naar de fotoge nieke monumentenstad in Vlaanderen. Kleurrijk zijn ook het Kattenfeest in leper (12 mei), de beroemde Ommegang op de Grote Markt in Brussel (2 en 4 juli), waarbij de hoofdrollen in de stoet gespeeld worden door leden van de Bel gische adel en de Boeteprocessie in Veurne (28 juli), een indrukwekkend schouwspel, waarbij honderden boetelin gen met een pij en een kap over het hoofd blootsvoets een zwaar kruis door de straten dragen. Op 18 en 25 augustus trekt de Praalstoet van de Gouden Boom door de straten van Brugge. Dit evenement, dat eens in de vijf jaar plaatsvindt, beeldt de ge schiedenis van Vlaanderen uit. Aan het spektakel doen duizenden figuranten in historische kostuums mee. Hoogtepunt van de stoet is de uitbeelding van de bruiloftstoet van Karei de Stoute en Margaretha van York, in 1468. De 'Reuzen' vormen een heel karakteris tiek trekje van de folklore bij onze zui derburen. In Ottignies wandelen op 21- 22 september meer dan tweehonderd reuzen door de stad en in Dendermonde is er een Reuzenommegang op 29 augus tus. Heel oud is het traditionele Reuzen- feest in Ath, waar de reus Goliath in het huwelijk treedt voordat hij het gevecht met David aangaat. In Kruishoutem wordt het Feest van het Gouden Ei ge vierd en in Ecaussinnes het 'Goüter Ma trimonial', een soort huwelijksmarkt voor ongehuwde jongedames. In Wallo nië marcheren op talrijke plaatsen de zo genaamde 'Marches Militaires'. De deel nemers aan de stoet zijn allemaal ge kleed in militaire uniformen uit de 18de en 19de eeuw, voornamelijk van Franse legereenheden. Op een aantal punten van het traject wordt er gestopt om even de geweren af te schieten, maar vooral ook om een glas bier te drinken. Ook op het gebied van show en vermaak heeft het Belgische feestprogramma veel te bieden. In juli bijvoorbeeld worden de beroemde Gentse Feesten gehouden. De hele stad staat dan tien dagen lang op zijn kop en op straten en pleinen valt er van alles te beleven. Enkele weken later steelt Luik de show met de '15 Aoüt en Outre-Meuse'. Onder de bonte paraplu van 'Feest in België' pronken verder onder meer bloe mencorso's, het Europees kampioen schap voor doedelzakbands, truckraces, een Festival van Stoomlocomotieven, een expositie met het complete werk van striptekenaar Hergé, de geestelijke vader van Kuifje, een Cartoonfestival, een In ternationaal festival van de Lach en een vlieger-, boeken- en vuurwerkfestival. Kunst In het programma is veel ruimte inge ruimd voor de schone kunsten. Hoogte punten zijn onder meer een festival van FOTO: BELGISCH VERKEERSBUREAU klassieke muziek in alle Waalse provin cies en in Brussel, de beroemde Konin gin Elisabethwedstrijd en 'Europalia', een tweejaarlijkse all-round kunstfestival (september-december). Dit jaar is Portu gal gastland. Op het programma staan exposities, concerten, dans, opera, thea ter, films, literatuur en andere culturele happenings. Nog een hoogtepunt is het 'Festival van Vlaanderen', dat vrijwel de hele periode van april tot oktober bestrijkt, met tien tallen concerten in tal van steden, vaak in fraaie historische gebouwen. Merk waardig detail: Mozart is niet meer het hoofdthema, want aan die begaafde Eu ropese broeder hebben ze in Vlaanderen vorig jaar al uitvoerig aandacht besteed. Met het vorstelijke feestprogramma wil len de zuiderburen duidelijk maken dat er in België geen weekend voorbijgaat, of de toerist heeft een ruime keuze aan fol kloristische shows, processies, stoeten, festivals en allerhande feesten. IVN ORGANISEERT NEGENTIEN GOEDKOPE ZOMERWEKEN IN NATUURGEBIEDEN Deelnemers aan de IVN- vakantieweken dragen op een ontspannende manier een steentje bij aan het behoud van natuur en landschap. FOTO: IVN AMSTERDAM - Al zo'n dertig jaar organiseert het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) in de zomervakantie goedkope ac tieve vakanties voor jongeren. Dit jaar staan er negentien van zulke zomerweken op het programma. Ze worden gehouden in verschil lende natuurreservaten verspreid over het hele land. „Vroeger werden het werkkampen ge-, noemd. Maar omdat dit zo'n verschrik kelijk woord is, besloten we ze vorig jaar werkvakanties te noemen. Maar ook dat woord beviel niet, omdat het de indruk wekt dat je tijdens zo'n vakantieweek al leen maar keihard moet aanpoten en daarna finaal kapot thuis komt. En dat is beslist niet zo", benadrukt Paul Bóhre van de afdeling voorlichting van het IVN. „Daarom spreken voortaan over 'Doe-vakantieweken in de natuur'. Die vlag dekt de lading beter. Natuurlijk moeten de handen uit de mouwen wor den gestoken, maar daarnaast biedt het programma volop ruimte voor vrije tijd, recreatie en ontspanning. Met dit werk dragen de deelnemers op een gezellige en ontspannende manier een steentje bij aan het behoud van natuur en land schap". Het programma draagt ook een sterk educatief karakter. Paul Böhre: „Met deze doe-vakanties willen we immers het milieubesef bij jongeren vergroten en milieubewust gedrag stimuleren. Meestal gaan de deelnemers daar in de avond uren mee aan de slag. Niet met een zwaarwichtig programma, maar op een leuke en creatieve manier. Het is tenslot te een vakantieweek". Hooien De meeste IVN-doe-vakantieweken in de natuur duren vijf dagen, van maan dag tot zaterdag. Elke groep bestaat uit ongeveer dertig deelnemers. Zij helpen in natuurgebieden met allerhande kar weitjes, zoals hooien van bloemrijke graslanden, heide plaggen of bomen rooien. Omdat de beheerders van de na tuurgebieden voor de geleverde hand- en spandiensten een vergoeding aan het IVN betalen, zijn de kosten van zo'n 'buitengewone' doe-vakantie laag: 47,50 per week, inclusief logies en maaltijden. Er wordt in eenvoudige ac commodaties geslapen, meestal een boe renschuur of een kampeerboerderij. Op sommige terreineh bivakkeren de deel nemers in een tent. Na een tanende belangstelling in de eer ste helft van de jaren tachtig mogen de groene IVN-weken zich de laatste jaren weer in een groeiende animo verheugen. Het aantal deelnemers ligt tussen de vijf- en zeshonderd per jaar. Hoewel de zo merweken open staan voor jongeren van 15 tot 30 jaar, ligt de gemiddelde leeftijd tussen de 18 en 21 jaar. t Internationaal De IVN-zomerweken wordt dit jaar tus sen 1 juli en 31 augustus gehouden in de natuurgebieden De Hamert in Arcen (Limburg), de Drentse Aa in Oudemolen en Het Leggelderveld bij Dwingeloo (beide in Drenthe), de Rottige Meenthe in Nijetrijne en de Houtwiel in Veen- wouden (beide in Friesland), De Wieden in Ronduite (Noordwest-Overijssel), Fort Kijkuit in Kortenhoef (Noord-Hol land), de Vlietlanden in Maasland (Zuid-Holland) en De Inlaag 1887 in El- lewoutswijk (Zeeland). In de herstvakan- tie is er een doe-vakantie op het Wad deneiland Terschelling (14 t/m 19 okto ber). Tijdens enkele vakantieweken zijn ook Engelse jongeren van de partij. De voer taal is dan Engels. Paul Böhre: „Vanwe ge die buitenlandse deelname duren deze vakanties twee weken. In die tijd willen wij de Engelse deelenemers een beeld ge ven van Nederland en het Nederlandse landschap". De IVN organiseert ook en kele thema- en creatieve vakanties. Tij dens deze één of twee weken durende vakanties wordt halve dagen gewerkt, om zodoende meer tijd over te houden voor recreatie of het uitdiepen van een thema (bijvoorbeeld de biologisch-dyna- mische landbouw). Deelname aan de in ternationale, thema of recreatieve va kanties kost 92,50. Het IVN organiseert dit jaar voor het eerst ook een aantal trektochten in en rond het Gelderse Lochem (1 t/m 6 juli en 26 t/m 3.1 augustus). Deelname kost f 150,-. Een aantal IVN-doe-vakanties is ook geschikt voor lichamelijk gehandi capte jongeren. Een boekje met uitge breide informatie over alle doe-vakan ties en een inschrijfformulier kan wor den aangevraagd bij het IVN-secretari- aat, Postbus 20123, 1000 HC Amster dam, telefoon 020-6228115. Stuwmeer Boven-Süre staat op een droogje In het stroomgebied van de beeldschone Boven-Süre (in het hart van de Luxem burgse Ardennen) zullen watersporters :r gihet deze zomer zonder het befaamde )mbf stuwmeer bij Esch-sur-Süre moeten stel- —"3en. Het meer staat namelijk op een droogje. In verband met werkzaamhe den aan de dertig jaar oude en bijna vijf- eld ijtig meter hoge stuwdam heeft men on langs de stop uit het 380 hectare grote stuwmeer getrokken en zestig miljoen kubieke meter water weg laten stromen. Dat levert een uniek schouwspel op. Men voelt zich teruggeplaatst in de tijd toen de schilderachtige Süre zich nog in allerlei bochten door het beboste land schap wrong. Begin 1992 zal het stuw meer weer gevuld worden. Het lege meer ligt midden in een aan trekkelijk vakantiegebied met twintig campings (2000 plaatsen), 500 km wan delpaden en biedt interessante excursie mogelijkheden. Onder meer kunnen middeleeuwse kastelen en burchten wor- ite n|den bezocht. Zwemmers, zeilers, surfers, peddelaars en duikers die alternatieven voor het lege stuwmeer zoeken kunnen in Lu xemburg terecht op bijvoorbeeld de me ren van Echternach, Remerschen en Weiswampach. Bij de afdeling toerisme van de Luxem burgse Ambassade, Nassaulaan 8, 2514 JS Den Haag, tel. 070-3649041 is een gratis folder verkrijgbaar over de werk zaamheden aan de stuwdam en de va kantiemogelijkheden in Boven-Süre. Bergbeklimmen binnenshuis Bergbeklimmen hoeft men niet per se in de vrije natuur te leren. In Admont in de Oostenrijkse Alpenregio Gesause (provincie Stiermarken) kan dat ook binnenshuis gebeuren. Daar opende on langs het Kletterzentrum Wengerwirt de deuren. Het centrum herbergt een klim wand die voorzien is van alle moeilijk heidsgraden. Weekendcursussen (half- pension) kosten circa 320,-. Maar Oostenrijk biedt durfals meer bij zondere cursussen. IJsklimmen bijvoor beeld. In Grosskirchheim in Karinthié brengt berggids Ernst Rieger letterlijk met vallen op opstaan de kneepjes van deze ijzigwekkende vorm van klauteren bij. De cursus is overigens alleen ge schikt voor goed getrainde mensen met een flinke portie durf. Dat geldt ook voor de vijfdaagse cursus schans-sprin gen in Bad Goisern (Oberösterreich) on der leiding van Sepp Lichtenegger, die tussen 1966 en 1973 vijf keer Oosten rijks kampioen was. Inlichtingen over de cursussen en gratis folders over de verschillende regio's zijn verkrijgbaar bij het Oostenrijks Toeris tenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-129682. Voordelig per trein door Verenigde Staten Meer dan 200.000 Nederlanders kozen vorig jaar de Verenigde Staten als va kantiebestemming; zo'n vijf procent meer dan het jaar ervoor. Als gevolg van de Golfoorlog en de vrees voor terroris tische aanslagen zakte de belangstelling voor Amerika door de vloer. Maar nu de kanonnen zwijgen, komt voor velen een vakantie aan gene zijde van de Gro te Plas weer 'in the picture'. Die animo wordt vooral aangewakkerd door de aantrekkelijke koers van de dollar en de duikvlucht van de vliegtarieven. Een in vele opzichten aantrekkelijke ma nier om de Nieuwe Wereld te verkennen is per trein. Voor Nederlanders zijn voordelige railpassen te koop. Daarmee kan 45 dagen lang onbeperkt worden ge reisd op alle lijnen van Amtrak, de Amerikaanse nationale spoorwegmaat schappij. Deze railgigant beheert 40.000 kilometer spoorweg in 44 staten. Rail- passen moeten wel in Nederland worden gekocht. Prijs: 299 dollar (rond 500,-), kinderen tot 2 jaar gratis, van 2 tot 11 jaar half geld. Er zijn ook (goedkopere) regionale railpassen verkrijgbaar. Een 45-dagen abonnement voor de oostelijke of westelijke staten bijvoorbeeld kost 179 dollar, voor Florida 69 dollar. Reizen per trein door Amerika is popu lair bij Nederlandse vakantiegangers. Ons land staat sinds kort op de vierde plaats qua aantal overzeese treinreizigers in Amerika, na de Engelsen, Japanners en Australiérs. Pas daarna volgen Duit sers, Zwitsers en Fransen. De treinen van Amtrak behoren tot de modernste ter wereld. Op alle grote lij nen ten westen van Chicago en New Or leans rijden 'superliners'. Dat zijn in drukwekkende, vijf meter hoge dubbel dekkers die het comfort bieden van een modern hotel. De panoramarijtuigen van deze supertreinen hebben op het bo vendek enorme ramen. De reiziger zit ereloge, terwijl het landschap als een spectaculaire natuurfilm voorbijrolt. Amtrak-reizigers kunnen kiezen uit di verse slaapaccomodaties: van éénper soons-compartimenten tot vierpersoons- suites. Railpassen zijn te koop bij alle reisbu reaus in Nederland, of bij de generaal- agent van Amtrak: Incentö, Stations plein 1, Postbus 1400 AL Bussum, tele foon 02159-48586. Daar is ook informa tie verkrijgbaar over dienstregelingen, rondreizen en slaapaccomodatie. Toeris tische informatie is verkrijgbaar bij het Amerikaans Verkeersbureau, Museum plein 9, 1071 DJ Amsterdam, tel. 020- 6647746. De treinen van Amtrak behoren tot de modernste ter wereld en bieden het comfort van een hotel. FOTO: AMTRAK CcidócSouAcmt1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27