leinigingsrechten Sassenheim iet honderd gulden omhoog 3)e £etcbolie (Sou/tont Projectgroep heeft grootse plannen voor Zoeterwouds zwembad 4j baan extra Hazerswoudenaren aangehouden voor een reeks inbraken jordwijkse verenigingen presenteren zich op Clubwijs ^DEN OMGEVING EaidwQowuvnt ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 17 ""vNISPARK WIL >t 7SMADE Uitbreiding van het tennis- de Sportlaan in Roelofarendsveen §n baan is dringend noodzakelijk om »ds groeiende wachtlijst terug te drin- )at schrijft voorzitter L. van der Poel e gemeenteraad van Alkemade. De (vordt maandag in de raad besproken. I moment moeten de 109 betalende jaatleden drie jaar op de wachtlijst 'Veel van hen zijn inmiddels uitgewe- jaar verenigingen in Rijpwetering, ugge, Hoogmade of Leimuiden. Vol- an der Poel is het voor de exploitatie te bouwen tennishal op het terrein irtcomplex De Tweesprong van groot dat daar zoveel mogelijk mensen n gaan tennissen. „Alleen iemand die >mer tennist zal 's winters in de hal aldus Van der Poel. Tafeltenniscentrum toch in binnenbad ALKEMADE Het ziet er naar uit dat het huidi ge binnenbad in De Tweesprong toch wordt omge bouwd tot tafeltenniscentrum voor De Treffers. Dat blijkt uit een mededeling van voorzitter H. Klein in het clubblad Flubber. Hij verwacht dat het nieuwe tafeltenniscentrum in september 1992 gerealiseerd kan zijn. Volgens Klein vormt het huidige binnenbad een perfecte locatie. De afme tingen van de zwemzaal voldoen aan de eisen van De Treffers. Het huidige clubgebouw maakt vol gens Klein een voortdurend gevecht tegen ver krotting noodzakelijk. Nieuwbouw lijkt niet haal baar. De tafeltennisvereniging moet nog bouw plannen en begrotingen maken. Om een optimaal gebruik van het Treffersgebouw te verzekeren heeft de vereniging nu al bij wijze van proef loop vereniging Plantaris in huis gehaald. Cantate dienst met Excelsior LEIDERDORP De Christelijke Oratotori- umvereniging Excelsior werkt zondagavond mee aan een cantate dienst in de Leider- dorpse Dorpskerk aan de Hoofdstraat. Dan wordt Lauda Sion van F. Mendelssohn ten ge hore gebracht. De sop raan Tineke van der Klooster is soliste. Voorganger is ds. G. Stegeman. Aanvang half zeven. Irakees gezin in asielwoning OEGSTGEEST Een Irakees gezin heeft gisteren de flatwoning aan de Tromplaan in Oegstgeest be trokken die was bestemd voor asielzoekers. Wet houder A. Kohlbeck overhandigde de sleutel. Het heeft lang geduurd voordat de woning, onderdeel van een flatgebouw dat eigendom is van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, beschikbaar kwam. Het ABP was aanvankelijk niet bereid de woning voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Pas na twee en een half jaar onderhandelen gaf het pensioenfonds toe, maar pas nadat de gemeente had gedreigd de woning te zullen vorderen. De ge sprekken over de huurvoorwaarden duurden nog eens vier maanden. De woning stond al die tijd leeg. Het Irakese gezin is afkomstig uit een op vangcentrum in Almelo, waar zij acht maanden verbleven. De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland zal het drietal intensief begeleiden terwijl op een verblijfs vergunning wordt gewacht. Andere naam voor het Open Bejaardenwerk ALKEMADE De Stichting Open Bejaardenwerk Alkema de (SOB) heeft donderdag haar statuten laten wijzigen ten behoeve van een naams wijziging. De letters SOB staan voortaan voor Stichting Oude ren Belangen Alkemade. De SOB is in 1974 opgericht en is bekend door onder meer Ta feltje Dekje, Burenhulp en Open Tafel. Het bestuur heeft voor een nieuwe naam geko zen omdat het vond dat het woord bejaarden niet meer past bij de senioren van deze tijd. Hoewel de naam is veran derd, is de doelstelling dezelf de gebleven. Kikkert 25 jaar chef badmeester NOORDWIJKERHOUT De'heer W. Kikkert heeft gistermiddag in het gemeentehuis in Noordwijkerhout een receptie aangeboden ge kregen. Hij kreeg de receptie in verband met zijn 25-jarig dienstverband bij de overheid. Kik kert begon als zwemmeester in Utrecht om via Lisse en Nieuwkoop in Noord wijkerhout terecht te komen. Daar was hij bij het Kikkerbad chef badmeester, een functie die hij nu heeft bij De Schelft. Kikkert is ook de man achter een groot aantal originele initiatieven in het Noordwijker- houtse zwembad, waaronder de marathon wa tertrappelen die 28 uur duurde en waarmee de trappelaars het Guinness Book of Records haal den. Zwemmers van Kikkert wonnen ook regel matig de melkflessenrace, doken naar eieren met Pasen of naar oliebollen met Oud en Nieuw. Onder redactie van Ton Pieters ÊNHEIM De rei- 1 [{rechten in Sassen- gaan met ingang van met honderd gulden og. Een Sassenheims ouden betaalt daar in plaats van 224,40 n 325,51 gulden per De verhoging is no- >m dreigende grote ten te voorkomen. rhoging zou anders heb- jnnen uitpakken als de nte onder meer sneller jweest met de planvor- rond het gescheiden op- van huisvuil. Nu dat leer voor de zomerva- i |lukt, zegt de afdeling fi- n dat het opschroeven van de reinigingsrechten on vermijdelijk is. De politieke partijen buigen zich daar vol gende week donderdag over. Afdelingschef De Jager wijst ook op andere oorzaken. Het niet doorgaan van de stort plaats in de Does in Leider dorp gaat het gemiddelde Sas- senheimse huishouden 90 gul den per jaar extra kosten, ter wijl de noodzakelijke subsidie op oud papier per jaar 11,35 gulden extra kost. De subsidie is nodig om te voorkomen dat de verenigingen het oud pa pier niet meer ophalen omdat er niets meer mee wordt ver diend. In dat geval zou het oud papier met het gewone huis vuil worden afgevoerd en zo de kosten van de vuilverwer king nog meer opjagen. Container bepaalt hoogte belasting SASSENHEIM De kans is groot dat de hoogte van de rei nigingsrechten in Sassenheim na de zomervakantie afhan kelijk wordt gemaakt van de grootte van de containers waarin het huisvuil in de toekomst moet worden aangebo den. Er zijn verschillende soorten en maten containers in de handel. Volgens chef financiën De Jager kan op die manier de belasting beter worden gerelateerd aan de hoeveelheid geproduceerd afval. De Jager: Alleenstaanden kunnen toe met een kleine container omdat ze minder afval produceren dan een gezin met kinderen. Als er vuilniszakken buiten worden gezet, weet je niet wie en hoe vaak hij dat doet". Voor het college van burge- voor de gemeente elke maand meester en wethouders is de met 43.000 gulden extra zou- waarschijnlijke verhoging den stijgen. Nu de plannen geen verrassing. „We wisten voor het gescheiden inzamelen dat door de Does-affaire en de van afval niet op tijd klaar oud papier-subsidie de kosten zijn, zien we ons genoodzaakt de reinigingsrechten te verho gen. We kunnen niet langer meer wachten om al te grote tekorten te voorkomen. De schade over de maanden janu ari tot en met april kunnen we toch al niet meer verhalen", verklaart De Jager. Het geld tekort over de eerste vier maanden, bij elkaar 172.000 gulden, kan voor 109.000 gul den worden gehaald uit de post onvoorzien. Voor het terende bedrag moet een op lossing worden gezocht. „De pot onvoorziene uitgaven is dan leeg, dus er zal bezuinigd moeten worden. Waar en hoe dat gebeurt moet de politiek de komende tijd beslissen. Daar zal nog goed over wor den gediscussieerd". RIJNEVELD De politie van Rijneveld heeft afge lopen week een groot aan tal diefstallen opgelost. De diefstallen waren ge pleegd in Hazerswoude- Rijndijk, Alphen aan den Rijn en Leiden. Naar aanleiding van de aan houding vorige week vrijdag van een 17-jarige inwoner van Hazerswoude-Rijndijk werd een onderzoek inge steld. De man reed in een in Hazerswoude-Rijndijk gesto len auto. Uit onderzoek bleek dat hii de sleutels van die auto had weggehaald uit een woning. Daarbij had hij ook de televisie, een videore corder en een complete com puter weggenomen. Deze werden bij hem in de auto aangetroffen. Voorts bleek dat hij deze inbraak samen had gepleegd met een 16-ja- rige Leidenaar, die later eveneens werd aangehouden. Beide mannen bekenden de inbraak waarna de 17-jarige in vrijheid werd gesteld. Een dag later werd de 17-jarige echter opnieuw aangehouden nadat was gebleken dat hij nog bij een groot aantal an dere diefstallen betrokken was geweest. Tevens werden nog twee inwoners van Ha zerswoude-Rijndijk van 15 en 17 jaar oud aangehouden. Het viertal heeft onder ande re twee woninginbraken, een inbraak in een loods van de gemeente waarbij gereed schap werd ontvreemd, dief stal van gereedschappen uit een auto in Hazerswoude- Rijndijk en diefstal van ge luidsapparatuur uit een school te Alphen aan den Rijn gepleegd. Bovendien stalen zij zes bromfietsen en negen fietsen. Afgelopen donderdag wer den twee inwoners van Ha zerswoude-Rijndijk van 21 en 22 jaar aangehouden. In een loods in Boskoop werden de ontvreemde gereedschap pen aangetroffen die zij van de eerder aangehouden ver dachten hadden gekocht. Zij wisten dat de door hen ge kochte goederen van diefstal afkomstig waren. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt voor heling. Het on derzoek wordt nog voortge zet. rdwijker uek" lek Caspers 00e leerling van Voorhout I uw basisschoolleerling Pa- fcaspers van de Bronck- In Noordwijk is de eerste jmaking met zijn nieuwe ll, de KTS in Voorhout verlopen. Bij de inschrij- Q.bleek afgelopen dinsdag jj nummer 10.000 was. zijn ouders en twee ten van de basisschool gistermiddag dan ook directeur Th. Blokland en informele kennisma- litgenodigd. Uit handen llokland kreeg hij een ïbon ter waarde van centen, een KTS-sport- on een compleet studie pakket. Bovendien zijn naam in een ge- een geplaatst. Deze zal bij de aanvang van ihooljaar alle aandacht i. De KTS bestaat nu 67 Ie school schrijft gemid- 50 leerlingen per jaar in. 'OTO: HENK VAN DEN ENDE DWIJK Voor de der- il wordt in Noordwijk de larlijkse welzijnsmanifes- fclubwijs" georganiseerd. de Northgo Sporthal aan de Clubwijs, zodat de deelnemers len meedoen moeten zich voor Sponsors en verenigingen die Duinwetering. Tijdens de ma- geen inschrijfgeld hoeven te 1 mei aanmelden. Problemen nifestatie presenteren vereni- betalen. De organisatie van de ondervinden de organisatoren gingen en instellingen zich dag is in handen van de Noord- bij het inzamelen van sponsor- door middel van informatiek- wijkse Sportraad, de Sociaal gelden. Veel sponsorgelden renement heeft plaats op ramen en demonstraties. De ge- Culturele Raad en de Raad van vloeien al naar de Stichting 125 ag 21 september in en om meente Noordwijk subsidieert de Zorg. Verenigingen die wil- jaar Badplaats Noordwijk. meer willen weten over de ma nifestatie kunnen contact opne men met Jos Westgeest, Brem kant 26, Noordwijk, telefoon 01719-19495 of 010-4035232. I Albert Einstein, de grote i, rookte 60 jaar'geleden redespiip in de vergade- der Stamhoofden der \i-Indianen en werd na tot „grote bloedver- i" uitgeroepen. De Leid- Courant-Troubadour bef er in die dagen 14 ft '31 het volgend rijm bfessor Einstein ging op reis Naar de Amerikanen. h stelde zijn bezoek op prijs j Zelfs bij de Indianen. li bracht hem hulde wijd en zijd, I zang, muziek en veel jolijt. Hen prees zijn relativiteit \fet vele, schoone namen. ttam der Hapi's kwam bijeen )m Einstein te ontvangen, tongen daar voor hem alleen Hun Indiaansche zangen. I bood de vredespijp hem aan, bssor Einstein ging toen staan, nam de pijp, hij trok er aan D wit werden zijn wangen. f was de stam toen niet vol daan. Een bosje mooie veeren, im op dat wijze hoofd te staan, De wetenschap ter eere. ?e Indianen aan den kant 'e klapten blijde in de hand tioemden hem hun bloedver want, t één, maar honderd keeren. rondedans toen hand in hand, Om deze wijze blonde, h reebout ging van tand tot tand werd halfgaar verslonden, 'uurde 't feest een langen tijd Ter eer der relativiteit, >n tamelijke ouantiteit, fuurwater deed de ronde. \w, wm^luL En met zijn veeren op voortaan, Zit Einstein nu te denken, Dat hij als volbloed Indiaan Zijn broeders niet mag krenken. Dat hij, komt eenmaal eens zijn end, Na 't Indiaansch amusement Zijn rijkdom tot zijn laatste cent Aan zijne stam moet schenken In Bodegraven dankte de ge meenteraad de nachtwacht af. In het raadsverslag luidde het als volgt: „Op zijn verzoek krijgt de nachtwacht J.van Kruil eervol ontslag als zood anig. Zonder eenig woord van argumentatie stellen B en W voor het instituut der nacht wachten, dat eeuwen lang heeft bestaan, af te schaffen en vragen gelden aan voor de benoeming van een vierden politieman. De Raad veree- nigt zich daarmee zonder veel woorden". Janboel in een ziekenhuis. „Aneta seint uit Batavia: Het Nieuws van den Dag v.Ne- d.Indië publiceert zeer ernsti ge mistoestanden in 't ge meenteziekenhuis te Soeka- boemi, o.a. het bijna geheel verdwijnen van in den loop van zes jaren voor 13.284 aan gekocht linnengoed. Het blad constateert dat het ex ploitatieverlies ten gevolge van wanbeheer, gedurende de jaren 1924/1929 /340.2U3 be draagt. Alle zaalwachters werden herhaaldelijk des nachts sla pende aangetroffen, zoodat lij ders aan zware koortsen on gemerkt naar buiten konden gaan, waar zij des morgens in het natte gras liggend werden ontdekt. Een ander maal werd een doodkist van een overleden patiënt ledig be vonden, de doode werd op den steenen vloer van het hospitaal aangetroffen, terwijl de directeur, de zusters en de mantris onvindbaar waren". Theo Bosman uit Hoogmade schreef op 16 maart '31 naar de krant, ter plaatsing: „Heel toevallig woonden we Zondag jl. in de Parochiekerk te Ha- zerswoude-Groenendijk de eerste proeve bij van samen zang der geloovigen onder de Hoogmis en wij mogen er al dadelijk aan toevoegen: een goed geslaagde proeve. Het Kyrië ging heel schuchter, maar toen 't eerste schaap over den dam was, kwam de rest als vanzelf. Bij het Credo ging het al alsof men 't reeds meerdere malen gedaan had. Opvallend was de gave een heid van zang tusschen „volk" en „koor"; eenheid van uitspraak, eenheid van opvatting, eenheid van tempo en eenheid in bescheiden stemgebruik. Ook was zeer opvallend wat ten plattelande bijna re gel is het domineeren der vrouwenstemmen. Slechts 'n enkele man had al z'n moed en durf verzameld om de be kende Hollandsche schuchter heid om in 't publiek te zin gen, te overwinnen. We zagen ook enkele bedenkelijke ge zichten bij 't hooren van die „nieuwigheid". Hen, die dit meezingen als een „nieuwtje" beschouwen zouden we even willen herinneren aan het historisch vaststaand feit, dat in de eerste Christentijden het eenvoudig gebruik was, dat alle aanwezigen de liturgische gezangen meezongen en aldus daadwerkelijk aan de ge meenschappelijk opgedragen offerande deelnamen. Allen, die op eenigerlei wijze aan de verwezenlijking dezer idee in de Groenendijk heb ben meegewerkt, verdienen inderdaad een woord van openlijke dank en hulde. We zullen hopen, dat dit lofwaar dig voorbeeld weldra in onze omgeving navolging moge vinden in evenzeer goed ge slaagde proefnemingen". Uit Noordwijk: „Aan den heer P.Bedijn, badmeester alhier is door den burgemeester de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt, toegekend bij K.B. Albert Einstein: na het denken de vredespijp. FOTO: PR van 2 Febr. 1.1. Deze onder scheiding is aan den heer Be- dijn toegekend, voor het red den van een heer en een dame uit zee, op 28 Aug. 1930, die zich in verdrinkingsge vaar bevonden. Het mocht den moedige redder gelukken beiden behouden op het strand te brengen". ZOETERWOUDE Een sauna, fitness-ruimten, squashbanen en meer re creatieve voorzieningen. Het moet nog blijken of dat haalbaar is voor het zwembadcomplex op sportpark Haasbroek te Zoeterwoude. Maar een particuliere projectgroep wil in ieder geval de mo gelijkheden op een rijtje zetten. Woordvoerder van die project groep is Frans Gersen uit Zoe- terwoude-Rijndijk. Inmiddels heeft de groep de plannen ge presenteerd aan de commissie welzijn en de wethouders Ho- genelst en Ringersma. De eer ste reacties waren bemoedi gend. Een haalbaarheidson derzoek zal echter uitsluitsel moeten geven over de kansen op succes. Voor de gemeente komt het initiatief van Gersen en zijn medestanders op het juiste moment. Politiek Zoe terwoude staat op het punt een besluit te nemen over de toe komst van het zwembad dat dateert uit het begin van de ja ren zeventig. Gersen, werkzaam bij het bu reau weg- en waterbouw van de gemeente loopt al zo'n an derhalf jaar rond met plannen om het zwembad aantrekkelij ker te maken. Hij doet dat puur op persoonlijke titel. „Een zwembad is in ons land per definitie verliesgevend. Toch zijn er mogelijkheden de financiële aspecten te beïn vloeden door meer faciliteiten te bieden. Ik denk daarbij aan bijvoorbeeld een sauna, fit ness-ruimten, squashbanen en een daarop afgestemde horeca- voorziening. Het is zeker niet de bedoeling te gaan concurre ren met de bestaande horeca in het dorp. In mijn visie gaat het nadrukkelijk om een kleinschalige voorziening die past in het dorpsbeeld van Zoeterwoude. Het moet wel verantwoord zijn en daarom is het per se noodzakelijk dat er een haalbaarheidsonderzoek komt". Niet alleen voor de project groep is dat belangrijk, zegt Gersen. Ook voor het gemeen tebestuur is het noordzakelijk te weten wat de mogelijkhe den zijn. „Volgens mij is die vraag uitsluitend te beant woorden als er door een des kundig bureau onderzoek wordt verricht. Met de uit komsten daarvan kun je aan de slag", aldus Gersen. Hij realiseert zich dat de plan nen ambitieus zijn. „Ik ben een nogal ondernemend type. De politiek praat al geruime tijd over de toekomst van het zwembad. Ik zie kansen om er wat moois van te maken. Eer ste voorwaarde is dat het haal baar is. Blijkt uit onderzoek dat het niet kan, dan houdt het op. De gemeente Zoeter woude staat zelf nu ook voor de keuze. Waarom dan niet de handen nu ineen slaan. Als blijkt dat een geheel nieuwe, moderne opzet kans van sla gen heeft, ben ik bereid de kosten van het onderzoek te betalen". Met goede voorzieningen kan volgens Gersen de exploitatie van het complex gunstiger uit pakken. Gersen gaat daarbij uit van wat hij een „nul-optie' noemt. Dat wil zeggen dat de neven-activiteiten inkomsten moeten opleveren die het ver antwoord maken het zwembad - in een moderne vorm - te be houden. Die voorziening moet niet te groot worden. „Het is niet de bedoeling massaal mensen van buiten Zoeter woude naar Haasbroek te trekken. Wij richten ons na drukkelijk op de locale be hoefte". Projectleider Frans Gersen is de projectlei der van de groep die verder bestaat uit Petra Kroon als zwemspecialiste, mevrouw Ta- miniau als deskundige op sau- nagebied en de adviseurs Pe ter van Rijn en Philip Hakker. Voorts kan de projectgroep 'op afroep' andere deskundigen raadplegen. Gersen heeft vertrouwen in de plannen. „Stel dat Zoeterwou de het zwembadcomplex voor een symbolisch bedrag wil overdragen dan zijn er voor de gemeente geen zorgen meer voor steeds stijgende kosten en investeringen. Het bad blijft behouden en er komen meer voorzieningen. Maar zo ver is het nog niet. Ik herhaal het nog maar eens: eerst een gede gen onderzoek". Frans Gersen aan de rand van het zwembad waar volgens hem veel meer mee kan worden gedaan dan tot nu toe het geval is. w|(j van noqrt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17